Velsen denkt te weinig aan de expansiedrang zijner jongelingschap Autoverhuur, bel 5050 Zilveren legpenn ing naar de Santpoorter W. Schuurman IJmuidens watertoren krijgt nieuw betonnen pakje aan Velsens burgers opnieuw in de bres voor de invaliden Havenberichten Geef de jeugd de ruimte! Baldadigheid niet altijd boos opzet Wielertiieuws van Kennemerland Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES „De Camera" draaide culturele films af Woensdag concert door blinde zangertjes 10 Tekenprijsvraag van de Velser Gemeenschap Met zandstraal en betonkanon Volgend jaar Februari ontdaan van steigers „Velsen-Noord Vooruit had Willem van Iependaal als gast „Santpoort"-toumoo i uitgespeeld Nieuwe vereniging wil meer mensen uit isolement verlossen IEV speelt in Santpoort m imp '->■ Films van „Bartiméus" voor Velsens schooljeugd Leger des Heils verkoopt goederen bij opbod Burgerlijke stand Velsen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 De spoorwachter op zijn hoge post hij de overweg in de W ijker straatweg heeft er ettelijke grijze haren aan overgehouden: elke ochtend en elke middag glipt er een tros jongens over de rails net op het moment, dat hij de bomen zal laten zakken voor een naderende trein. En die knapen zetten dóór, zodat de arme bedienaar van de handles elke dag moet kiezen tussen een bijna gekloofde jongeling en een overtreding van zijn dienstvoorschriften. Verscheidene bewoners van Velserbeek ergeren zich dagelijks aan een voetbal lende schare schooljongens, die in de vrije uren tussen ochtend- en middaglessen de rust komt verstoren in het villapark of met groot lawaai over de bospaadjes van het park wielrent. Uit Santpoort komen herhaaldelijk klachten over vernielzuchtige jeugd, die de tuinen van de bloesems ontdoet, de IJmuidense aannemers klagen steen en been over de lieve jeugd, die geen steiger met rust kan laten en zo is het lijstje verder te completeren tot respectabele omvang. Bij de beoordeling van deze meermalen hoog lopende ergernissen wordt echter al te vaak vergeten, dat de jeugd van alle tijden zoekt naar „expansie" en dat. de gemeente Velsen ondanks haar ruime bouw al heel gauw „nee" moet zeggen tegen de avonturenzucht harer jeugd. Daarmee wordt naar de mening van velen, die dit vraagstuk eerlijk benaderen, zoekend naar een uitweg, veel verklaard, dat in eerste aanleg met het bekende etiketje „die jeugd van tegenwoordig" wordt beplakt. Want Velsen, hoe ruim het ook ge bouwd wordt, heeft niet voldoende plaats voor de jeugd. Als er een plaats is, komt er vrijwel direct een politie-agent om de hoek om een partijtje voetbal met inbe slagneming van het corpus delicti te be sluiten. Of om met de wet in de hand te vertellen, dat de ouders binnen afzienbare tijd een fraaie bekeuring tegemoet kunnen zien, omdat zoonlief zich bevond op ter rein, waar hij niet hoorde. Groot gelijk Begrijp ons goed: die agent heeft het grootste gelijk ter wereld. Hij móet de wet handhaven en moet de wedstrijd op de Troelstraweg dus tegengaan. Maar het zou allemaal veel gemakkelijker zijn, als de voetballers naar een braakliggend stuk land verwezen konden worden met de me dedeling, dat ze daar hun gang konden gaan,en wee je gebeente als ik je hier weer zie". Terrein op straat Maar nee de jeugd, die spelen moét, is gedwongen haar terrein op straat te zoeken, omdat de braakliggende terreinen voornoemd niet voor de jeugd, .maar voor nieuwe huizen, scholen, fabrieken be stemd zijn. Begrijp ons nogmaals goed: ook dat is ten volle verantwoord. Maar waarom wordt er dan nergens in deze nieuwe stad van straks 70.000 inwoners aan een terrein gedacht, waar de jeugd baas is en niet de agent, niet de metselaar, niet de landmeter? Er zijn de laatste weken een paar keer harde woorden gevallen tegen een bepaal de groep scholieren: de leerlingen van de Nijverheidschool- aan het Tiberiusplein, die o ironie van het lot bij het ver laten vim de school haast tegen het hoofd bureau van politie aanlopen. Deze verwij ten waren gerechtvaardigd, maar eenzij dig. Eenzijdig, omdat de 540 leerlingen van deze Nijverheidschool percentsgewijs al tijd het grootste aantal baldadigheden zullen opleveren, omdat zij percentsgewijs de grootste schoolpopulatie uitmaken en als groep dus nogal opvallen. Bovendien dragen zij de erfenis van jaren: „het zul len wel de jongens van de Nijverheid school zijn". Vaak blijkt het gewraakte feit dan HBS'ers of MÜLO-leerlingen te ADVERTENTIE Voor ontwerpen van briefhoofd Nu het werk van de Stichting „De Vel ser Gemeenschap" op gang gaat komen, secties zang, muziek en toneel gevormd zijn en de onderafdelingen van de Stichting, zoals Velser Jeugd Centrale, Volksmuziek school en Velser Kunstkring „Voor Allen" een grote activiteit ontplooien, ontstaat de behoefte over eigen briefpapier en druk werk te kunnen beschikken met een pas send briefhoofd en bijbehorend vignet. Het bestuur heeft daarom besloten een prijsvraag uit te schrijven voor het ont werpen van een briefhoofd Stichting „De Velser Gemeenschap" met bijbehorend vignet dat de doelstelling van de Velser. Gemeenschap tot uitdrukking brengt en" dat dan boven de brieven van de Stichting en op de enveloppen gedrukt kan worden. Voor het beste ingezonden ontwerp, dat door het bestuur gekozen wordt, zal een prijs beschikbaar worden gesteld van 75.De ontwerpen, die getekend be horen te zijn met zwarte plakkaat of O.I. inkt, moeten uiterlijk 1 November zijn in gediend bij het Bureau van de Stichting „De Velser Gemeenschap", Moerberg- plantsoen 22 te IJmuiden. betreffen, maar het zaad is alweer gezaaid en als er dan de volgende keer een Am bachtscholier bij een euveldaad betrokken is, zegt de goêgemeente direct: „Zie je nou wel...." Verkeerszonden Inderdaad: er is nogal wat gebeurd en er gebeurt dagelijks het een en ander, dat niet door de beugel kon in een maatschap pij, die haar individuen beschermt met wetten en regels. Verkeersregels onder meer. Want daar zondigt de opgroeiende jeugd met toenemende nonchalance tegen. De verkeerspolitie zou sterke staaltjes kunnen vertellen over de „charges" in ge sloten gelederen, die de naar schoolgaande, fietsende jeugd uitvoert met vaak de groot ste gevaren voor haarzelf en het overige verkeer. Aan de andere kant acht zij het een verheugend teken, dat de lagere schooljeugd zich merkbaar beter aan de verkeersregels houdt, nu de verkeersexa- mens gemeengoed gaan worden bij het lager onderwijs en personeel zowel als kinderen er het belang van zijn gaan in zien zij het dan op enigszins verschil lende motieven. Kern elders De verkeersovertredingen raken echter de kern van de zaak niet of nauwelijks. De baldadigheid doet dat wel, want dit is een kwaad, dat dieper in de gemeenschap ingrijpt en haar ernstiger schaadt. Wan neer echter de Nijverheidschooljongens, om even bij dit voorbeeld te blijven, tus sen de middag een begrijpelijk sprongetje >ccooooooooooooocoo Het staat dan maar weer koel en zakelijk in de krant en de wijze grote mensen schudden er hun hoofden over: de jeugd misdroeg zich. Ze gooide met stenen. Ze vernielde ruiten. Ze rukte takken af of sloopte een vriendelijk plantsoentje. Ge kunt dergelijke kleine of grote berichten tegenkomen in de Groningse kranten en in het blad, dat. voor u ligtwant het is waar: de jeugd maakt het soms bont veel te bont naar veler oordeel. Met een verwijt of een dreigend geheven vuist, een be keuring of een politie-strafklas kan misschien iets bereikt worden in de strijd tegen de baldadigheid, maar niet alles. Want er is meer nodig en er zit meer achter. Na een gesprek met een aantal der betrokken opvoeders en een onderhoud met de politiemensen, die hier dagelijks bij betrokken zijn, ontstond nevenstaand artikel, dat het probleem van de Vei- sense baldadigheid objectief wil bena deren en wellicht een oplossing aan de hand wil doen ten profijte van beide partijen. ooocxooooooocoooooooooooocxoooocooooooccooooooocoooooooo uit de band willen maken, heeft de ge meenschap geen lapje grond beschikbaar, waar zulks zonder schade kan gebeuren. Aan de Troelstraweg ligt echter een royaal sportveld, grenzend aan de Rijks HBS. Het wordt niet intensief gebruikt en keurig onderhouden. Zou het een dood wond voor het rijk zijn, indien anderen dan de pupillen der RHBS er gebruik van maakten? Zou het teveel gewaagd zijn, een stuk van dat prachtig gelegen terrein bij tijd en wijle open te stellen voor de leden van een naburige schoolgemeen schap? Er zullen wellicht een paar papie ren volgeschreven moeten worden, maar er zou meer mee bereikt worden dan met die andere papieren de bekeuringen want een paar honderd jóngens zouden plaats krijgen om uit te hollen achter een bal. Wanneer zo'n plan goed uitgewerkt zou worden, leed niemand er schade door; de gemeenschap zou er zelfs wel bij varen. En in het algemeen geldt de dringende eis om ruimte voor de jeugd ruimte in een nieuwe stad, die het haar nu misschien nog kan geven en anders over een paar jaar het toenemende probleem krijgt voor geschoteld van een jeugd, die tóch uit de band springt, ook al zijn er geen mogelijk heden. MENIGE IJMUIDENAAR heeft deze week al eens met ontzag gekeken naar enige mannen, die van dag tot dag hoger langs IJmuidens watertoren opklommen en er een stalen steiger lieten verrijzen tegen de Oostelijke zijde van een van de hoogste bouwwerken in Velsen. Tweeenveertig meter hoog werd deze stellage en langs steil geplaatste houten trappen kan men die hoogte aan de buitenzijde van de toren be reiken. Maandag zullen er andere mannen verschijnen, dan die, welke er deze week aan de bouw van de steiger hebben gewerkt. Het zal personeel zijn van de firma uit Zeist, die van de gemeente opdracht kreeg, de watertoren uit liet versleten betonnen pakje te bikken en er een nieuwe laag beton op te spuiten. Werd enige weken geleden, door een i wijderen van de anderhalf tot twee centi- 99 99 Aan het jaarlijkse „Zilveren Molen - tournooi van de Zaanse wielervereniging DTS, dat op Zondag 4 October wordt ge houden, zullen twee ploegen van de Be- verwijkse Rennersclub „Kennemerland deelnemen. Voor de amateurploeg zijn aangewezen: Henk Kuitwaard, Dirk de Ruiter, Joop Stet, Henk de Droog en Frans Stroomer. De ploeg der nieuwelingen zal bestaan uit Ab Geldermans, Toon Beentjes, C. Stroomer, N. Kluft, Chr. de Nijs, J. Groot en als reserve M. Stuyt. De eindstanden van „Kennemerland's zomercompetitie zien er als volgt uit: A-klasse: 1. T. Beentjes 47 pt. 2. en 3. Chr. de Nijs en J. Stet, beiden 46 pt. 4. H. Kuitwaard 29 pt. 5. en 6. J. Groot en A. Geldermans, beiden 19 pt. 7. en 8. H. de Droog en D. de Ruiter, beiden 18 pt. 9. C. Stroomer 11 pt. 10. F. Stroomer 7 pt. B-klasse: 1. M. Stuyt 67 pt. 2. C. Jong öl pt. 3. N. Kluft 37 pt. 4. J. Tuinstra 22 pt. 5. W. de Boer 15 pt. C-klasse: 1. C. Niesten 54 pt. 2. L. Braas 52 pt. 3. R. Kayer 50 pt. 4. K. de Boer 39 pt. 5. J. Beentjes 35 pt. 6. J. Stet 31 pt. 7. L. Grapendaal 29 pt. 8. G. Honig 27 pc. 9. S. Koomen 6 pt. Junioren: 1. H. Koomen 68 pt. 2. Th. Bot 33 pt. mededeling van Velsens gemeentebestuur aan de raad, bekend, dat de Julianabrug lek was en het water zowel door de dek laag als de betonnen bloembakken stroom de, IJmuidens watertoren is blijkbaar nauwlettender in het oog gehouden, want het (regen)water is tot nu toe niet dooi de muren in de toren doorgedrongen. Wel werd al ruim een jaar geleden tot restau ratie besloten, omdat de beschermende betonlaag de huid van de toren slechte plekken begon te vertonen. Het regenwater had bij verder gaand verval in het betonskelet kunnen doordringen en had dan het wapeningsstaal en de balken kunnen aantasten. Het staal zou roesten en het gevolg zou zijn geweest, dat het beton van het skelet was komen los te zitten en IJmuidens watertoren in brokjes was uiteen gevallen. Pakje uit Dit heeft men bijtijds willen voorkomen. Het personeel van de Haarlemse firma „Stalen Steiger Holland" heeft in twee weken tijds een steiger doen verrijzen en de mannen van de Nederlandse Cementgun Compagnie Spuitbeton uit Zeist hebben al vast hun materiaal en apparaten aan de voet van de toren neergelegd. Er is ook een werkkeet bij geplaatst. Maandag of Dinsdag zullen vijf man van de firma uit Zeist beginnen met het ver- ADVERTENTIE Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN meter dikke betonlaag aan de Oostzijde van de toren. Met luchtkamers zal de huid de beschermende laag, om het roesten van het staal tegen te gaan worden af- gebikt en daarna wordt het vlak met de zandstraal behandeld. .Pakje aan De restauratie, waarvoor door de ge meente f 90.000 werd uitgetrokken, komt er dan aan te pas met een kanon, een be tonkanon dan. Met behulp van een com pressor wordt een mengsel van cement en zand door dikke rubber slangen naar boven geperst om daar, vermengd met water, als beton op het betonskelet en de muren van de toren te worden gespoten. Wanneer het eerste vlak tot beneden toe met het betonkanon zal zijn bewerkt, zal het eerste deel van een nieuwe steiger zijn opgebouwd en zal de behandeling van het tweede vlak kunnen beginnen. Men is niet van plan andere wijzigingen in de toren aan te brengen. Er wordt wel over gesproken de watertoren ook aan de binnenzijde met luchthamer, zand straal en betonkanon te bewerken, maar zeker is dit nog niet. Alleen de stalen sponningen en kozijnen van de vensters in het nokje van de toren zullen worden vervangen. Ze worden nu van schokbeton vervaardigd. De schoonheidskuur zal ongeveer vier maanden duren, zodat de toren in Febru ari 1954 een blank huidje kan tonen. De eerste „culturele avond" van de Ver eniging „Velsen-Noord Vooruit", het over koepelend orgaan der drie buurtverenigin gen, is alleen al door de grote belangstel ling, Vrijdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen- straat, een succes geworden. Maar Willem van Iependaal, die zijn gehoor heeft laten kennismaken met de achtergrond en struc tuur van zijn hoorspelen, vergrootte dat succes niet weinig door zijn kostelijke humor. De heer A. v. d. Hoff, voorzitter, kon onder de talrijke aanwezigen ook de heer G. W. F. ae Man, cultureel ambtenaar, be groeten. Willem van Iependaal heeft daarna ver teld over zijn geesteskinderen: de „luidjes uit de lijmkit". Hij vertelde eerst, dat de realiteit van een lijmkit (in Rotterdams bargoens slaaplogement), beslist niet voor de microfoon kon worden gebracht wegens de vaak vérgaande grofheden, net zomin als een schrijver naar des heren Van Iepen- daal's mening de dingen, zoals ze zijn, in een boek kan weergeven. Hij verhaalde voorts, herhaaldelijk on derbroken door een gulle lach, hoe hij aan zijn onderwerpen komt en meende dat er zonder tragiek geen humor zou zijn: humor is een gesublimeerd verdriet. Uit zijn tal rijke ervaringen haalde hij daarvan voor beelden aan, die niet slechts een weergave waren van de Joodse humor, maar ook die van de Limburgse en Brabantse landgeno ten. Sprekende over de tragiek, die achter de humor schuilt, had Van Iependaal er varen, dat de humor een pantsering tegen het noodlot is, zoals de lach de bescherming is tegen de zorg. Nadat drie avonden in Velserend de schaakstukken een levendig aandeel in de jubileumviering van de schaakclub „Sant poort" hebben gehad, kwamen Donderdag omstreeks middernacht paarden, raads heren en pionnen tot rust. De „dames" kwamen weer naast de „koningen" in het doosje terecht en als ze hadden kunnen praten, zouden zij ongetwijfeld gewaagd hebben van de gezellige en vriendschap pelijke sfeer, van de sportiviteit en kame raadschap die deze jubileumstrijd hebben gekenmerkt. „Santpoort" kan met genoe gen op deze ontmoeting en daarmee op de viering van haar derde lustrum terugzien. In de laatste ronde waren de uitslagen: Hoofdgroep A: W. SchuurmanSpin hoven 1-0; MarwitzKroone 0-1. Hoofdgroep B: KasteleinJ. P. Verhoeff 0-1; Ir. ElgermanSteijn 1-0. Hoofdgroep C: MolP. J. Verhoeff %-%. le klasse A: HappelTuning Vz-Vz', v. d. BronkSterk 0-1. le klasse B: BrugmanVosman 1-0; HosG. Schuurman l/2~Vz- 2e klasse A: VerlaakLabouchère 1-0; OosterlingPieterse 1-0. 2e klasse B: DuinAkkerman 0-1; Ne- derlofBusselman 1-0. 3e klasse: Visse—Baljet 0-1; Hoogzaad— Winters 1-0. Kampioen van het tournooi werd W. Schuurman van de S.C. „Santpoort", die uit drie partijen twee punten behaalde. Steeds meer gaan Velsens gezonde in woners zich voor het lot van hun minder valide medeburgers interesseren. Al een paar maal is het voorgekomen dat enige ernstig gedupeerden, die vroeger als vol waardige krachten in IJmuidens werk proces waren ingeschakeld, maar nu reeds jarenlang gekluisterd waren binnen de vier kamermuren, dank zij particulier ini tiatief aan een invalidewagentje werden geholpen. De gedwongen afzondering werd hier mee opgeheven en het was dan ook vol trots, dat een dezer dagen een van hen kon gewagen van de reis, die hij geheel alleen naar Haarlem had ondernomen. Van welk een grote psychologische waar de een dergelijk geschenk voor de betrok kenen is, wordt maar al te vaak door hen, die zich te aller: tijde vrij kunnen bewe gen, onderschat. De initiatiefnemers, de heren J. van der Horst, J. G. Kerkhoff en H. G. Louwen beseffen dit echter volkomen en een dezer dagen hebben zij de hoofden bij elkaar ge stoken om te zien, welke weg er moet wor den gevolgd, om meer invaliden uit hun isolement te verlossen. En na langdurige bespreking hebben zij besloten tot oprich ting van de „Vereniging tot behartiging van de belangen van invaliden in Velsen." De naam is lang en het aantal leden nog gering, want voorlopig zijn deze drie de enigen. Maar dat kan spoedig veranderen. Deze heren doen namelijk een beroep op ieder in Velsen, die het belang van een derge lijke onderneming inziet, zich met hen in verbinding te stellen. Dit geldt voor de gehele gemeente Velsen, voor Noord zo wel als voor Santpoort, voor Driehuis als voor IJmuiden, want over de gehele ge meente zijn invaliden verspreid. Het ligt in de bedoeling naast het be stuur, waarvoor de medewerking onder meer zal worden gevraagd van enige dok toren, van verpleeghulpen, van een lid van het gemeentebestuur en van een werker op sociaal terrein, in de verschillende delen van de gemeente kernbesturen te stichten, die in het deel waar zij wonen de belangen ter harte kunnen nemen. I.E.V. speelt Zondag tegen Terrasvogels 2 in Santpoort met: C. Welp; H. Zonneveld, J. Bos: A. Lee ring. D. de Reus, W. v. Rixel; H. Brantjes, J. Meurs, H. Duin, J. de Reus en P. Vink. Hout voor de papierfabriek De aanvoer van hout voor de papier fabriek Van Gelder Zonen blijft nog steeds voortgaan. Vrijdagmiddag kwam het Duit se ss. „Dorthe Oldendorff" voor het bedrijf aan met een lading van 981 vadem hout uit de Finse haven Yxpilla. Henk Laros wint van Bosman De vooruit gespeelde partij tussen H. La- ros en de Zaandamse vertegenwoordiger Bosman in de derde rond om het provin ciaal damkampioenschap, is door de eerste na zestig zetten gewonnen. Laros heeft nu al twee partijen gespeeld en heeft drie pun ten achter zijn naam staan. Zaterdag en Zondag wordt het tournooi te Amsterdam voortgezet. Vrijdag 25 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: IJsel van Rotterdam. British Scout van Plymouth. Hecuba van Antwerpen. Westertill van Abö. Hondsbos van Rotterdam. Kitty van Ambe. Coolhaven van Napels. Ranaders van Buenos Aires. Markburg van Drogheda. Leogman van Caen. Mutuafides van Hernösand. Dido van La Palice. Dora van Algolmen. Arnewood van Swansea. Cornelis van Ellemeerford. Alstern van Christiansand. Hampshire Coast van Newcastle. Birka van San Berna. Cy cloop van Rotterdam. Vivo van Grimsby. Lijnbaansgracht van Mantyluoto Zaanstroom van Leith. Vertrokken zijn: Texelstroorn naar Man chester. Borelli naar Rotterdam, Leo S n. Rotterdam. Emmy Ottens naar Bremen. Tim naar Bremen. Bomma naar Rotterdam. Hen- riette naar Goole. Spec naar Detroit. Castor naar West-Indië. Atlas naar Aarhus. jm.% v WwML 'ÊÊA i fpjl jj§ m Dit kan echter alleen, wanneer velen medewerken. Wanneer we terugzien op de spontaniteit waarmee velen zich hebben ingezet om de autotocht, die verleden week de invaliden naar de schone dreven van het Gooi leidde, te doen slagen, dan zul len ongetwijfeld deze allen zich melden bij de heren J. van der Horst, Stationsweg gedeelte onverstaanbaar. Na de pauze was 59, J. G. Kerkhoff, Ericsonstraat 26 of II. het euvel na een uur zoeken gevonden, Voorwaar een mooi succes! Zijn partners Kroone, Spinhoven en Marwitz zijn be kende hoofdklasse-spelers van het H.S.G. Schuurman mocht uit handen van de voorzitter de zilveren legpenning, geschon ken door het gemeentebestuur van Velsen, met een toepasselijke felicitatie in ont vangst nemen. De le prijswinnaars van de hoofdgroe pen B en C, de jeugdige gebroeders J. P. Verhoeff en P. J. Verhoeff (H.S.G.ont vingen respectievelijk de verzilverde pla quette en de legmédaille van S.C. „Sant poort". De overige prijzen vielen ten deel aan de 13 overige deelnemers uit de verschil lende groepen, die op de eerste of de tweede plaats eindigden. Bij loting werd de keuze der prijzen bepaald. De prijzen bestonden uit luxe-voorwer pen, schaaklitteratuur, rookgerei, enz. Tenslotte bracht de voorzitter de deel nemers dank voor de wijze, waarop zij allen hadden meegewerkt om dit tournooi te doen slagen en de wedstrijdleider in casseerde een welverdiende pluim. De club van personen, die zich onder leiding van de heer J. M. Bosch tot film speler of speelster wil laten opleiden, om nog dit jaar in een door deze club ge naamd de Nederlandse Film Stichting „De Camera" uit te brengen rolprent mee te spelen, heeft gisteravond in Flora aan de Zeeweg een „culturele filmavond" gehou den, die door ongeveer vijftig belangstel lenden zowel jongeren als ouderen werd bezocht. Over het gebodene niets dan lof. De keuze van de films was goed en menigeen heeft genoten van de hoofdfilm „Het levensweb". Ook het bijprogramma met filmpjes over de houtverwerkende industrieën, de diri gent Arthuro Toscanini, de opbouw van Rotterdam in „Iiouen Zo" en over de wa tersnood, die Nederland in Februari trof, was het aanzien ten volle waard. Het aan zien, ja, want het vertrouwen in de tech nische zijde van de onderneming heeft op deze eerste avond van „de Camera" een flinke schok gehad. De heer Bosch, die naar hij vertelde, cinéast in Duitsland is geweest en vele jaren als filmoperateur heeft ge werkt, wist de persoon, die het commentaar bij elke film sprak, niet de stem te geven, die hem eigen was. De muziek was nog wel te beluisteren, maar van dit dof en grom mend gesproken woord was het grootste Entge a.oomhanonnen zijn uit Amerika op weg naar Europa, waar zij zullen worden gebruikt door de Amerikaanse strijdkrachten. De foto toont een atoomkanon en de explosie, die een 280 mm projectiel veroorzaakt. Ook hier ziet men de bekende paddestoel G. Louwen, Koningin Wilhelminakade 2. Velsens burgers zijn tot nu toe steeds be reid gevonden te helpen waar de mede mens in nood was. Moge ook ditmaal de oproep niet tevergeefs zijn. Niemand zal durven beweren, dat blind heid niet erg is. Het leed kan onnoemelijk verzacht worden, indien men de blinden helpt deel te kunnen nemen aan het leven der maatschappij. Dank zij het onderwijs, dat zij kunnen volgen in een drietal in richtingen is dit mogelijk. Een daarvan is het Christelijk Blindeninstituut „Barti méus" te Zeist, aan de weg van Utrecht naar Driebergen. In dit instituut verblij ven ongeveer 120 leerlingen. Jonge blinde mensen in de leeftijd van 620 jaar. Zij zijn daar omdat zij met het braille schrift onderwijs kunnen volgen, dat hen in staat stelt straks deel te nemen aan het arbeids proces. Het is namelijk niet alleen moge lijk het onderwijs van de Lagere School te volgen, maar ook de M.U.L.O. en diverse kantoorstudies zoals Nederlands, Franse, Duitse en Engelse Handelscorrespondentie. Het is zelfs mogelijk een academische graad te behalen. Verder kunnen zij op de vakschool het manden-, matten- en het borstelmaken en het stoelenmatten leren. Voor de meisjes is er gelegenheid de plaatselijke huishoud school te bezoeken. Uit deze leerlingen is een koor gevormd, dat onder leiding staat van Mees van Huis en bekend is van zijn uitvoeringen voor de radio. Dit koor komt op 30 September naar IJmuiden-Oost om in het Herv. Jeugdge- bouw aan de Rembrandtlaan een concert te geven Men steunt door een bezoek aan dit concert het mooie werk, dat door Barti méus wordt verricht. Voor de kinderen worden op dezelfde dag een tweetal film voorstellingen gegeven. Om 3 en 4.15 uur zal de geluidsfilm „In Holland staat een Huis" worden gedraaid. Deze film laat zien hoe de jongens en meisjes op de school en in het internaat leven en werken. De toe gangsprijs voor deze voorstelingen be draagt 0,25. Het instituut verzoekt alle hoofden van scholen, zowel van de Lagere School, als van de M.U.L.O.'s en Middel bare scholen, hun leerlingen te stimuleren deze voorstellingen te bezoeken. Het heeft toch een grote waarde, dat zij ontdekken, hoe hun leeftijdgenoten, die gehandicapt zijn door het gemis van het licht in de ogen, evenals zij in staat zijn zich te ont wikkelen. Districtsbijeenkomst van „Oud- Katholiek Ondersteuningsfonds" Sedert enkele jaren bestaat in de vereni ging „Oud-Katholiek Ondersteunings fonds" het gebruik om op gezette tijden in samenwerking met andere afdelingen uit de omgeving districtsbijeenkomsten te houden, waar dan actuele onderwerpen op geestelijk en kerkelijk terrein ter sprake worden gebracht. Een dergelijke bijeenkomst wordt Zon dagmiddag in het Oud-Katholiek vereni gingsgebouw gehouden, waar de afdeling IJmuiden optreedt als gastvrouwe van de afdelingen Amsterdam, Aalsmeer, Zaan dam,, Krommenie, Haarlem en anderen Door pastoor G. A. van Kleef uit Gouda wordt een inleiding gehouden over het onderwerp „Andersdenkenden geven hun mening over onze (Oud-Katholieke) Kerk en haar gelovigen", waarna dit onderwerp in discussie zal worden gebracht. Na afloop van deze bijeenkomst is er een gezamenlijk bezoek aan de Vesperdienst in de Oud-Katholieke Kerk aan de Wilhel minakade. men had vergeten een knopje door te draaien. Voorts kreeg elke bezoeker van deze avond een schrijven in handen, waar in het doel en streven van de stichting werden uiteen gezet. Men heeft in dit sten- ciltje niet minder dan zeventien taalfouten kunnen tellen. Viermaal wordt er in ver teld dat de heer Bosch het niet eens is met de persönen, die menen, dat de mens „niet voor t'ilmspeler of speelster in de wieg is „gelegen"." Het Leger des Heils in dë Edisonstraat viert het jaarlijkse oogstfeest. Ter ge legenheid hiervan zijn vele goederen ver zameld, die Maandagavond bij opbod ver kocht zullen worden. De opbrengst is be stemd voor het Zendingswerk. Een mooie collectie goederen bestaande uit kleding, tafellopers en levensmiddelen is in de Legerzaal tentoongesteld. Alles gaat naar de meestbiedende. Maandagmiddag om half vijf is er voor de jeugd gelegenheid om zich te vermaken bij de grabbelton. GEBOREN: W. W. Stelma—Blok, d„ Bre- derodeelaan 55, Bloemendaal; H. van dei- Putten—van Ede van der Pais. z„ Dennen straat 18. IJmuiden-O.; J. Warnaar—Punt, z., Willemsbeekweg 110, ÏJmmden-O.i IJ- Mantie—Harkema, d., van Wassenaeistiaat 70 IJmuidcn-O.; J. Vinke—van den Berk d„ Bornstraat 23, Velsen-N.; W. van R^^arn. Wiiker, z„ van rBoekhiujzenstiaat 8. IJmui den-O A. Otto—van Os, d., Anemonen- straat 10, Santpoort; M K yefiemN A~ miind d., Wnkeroogstraat 122, Velsen in., a. Kalis—Hakkenès, d., Stratingsplantsoen 53, Velsen-N G TÖl-Prins. d.. Kompasstraat 50, IJmuiden; P. Kramer-Meesters, <^a- hamstraat 12, IJmuiden; J; M. C. Hooin -/ 7eeweg 245. IJmuiden-O. nvVlU EDEN F. H. van Dijk. 80 echt- geS van P Bos. Kerkweg 115 Santpoor dc Wcerts, 80 j.. weduwe van J. F. Vei dikt, de Weerdstraat 27, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: G. van der Pijl. Tromp straat 100, IJmuiden en I. Streefland, Tuin dersstraat 45, IJmuiden; K. van Breemen, Kennemerlaan 160, IJmuiden en C. G. Vrind, Min. Lelystraat 3, Velsen; J. A. Jasperse, Meervlietstraat 35, Velsen en M. J. Heere mans, Ladderbeekstarat 63, Velsen-N., toek. adres: Ladderbeekstraat 63, Velsen-N.; A. Dijkhuis, Berkenstraat 31. IJmuiden en A. van den Braker. Wijk aan Zeeërweg 62. IJmuiden; S. P. C. van den Boogaard. Laak- kdae 80, 's Gravenhage en E. H. H. Gulikers, Hofdijklaan 11, Driehuis; C. Prins, Bakker straat 25, IJmuiden en H. A. Jasperse, Ceder straat 5, IJmuiden; G. F. Bregonje, Casem- brootstraat 37, IJmuiden en E. F. J. Jungen, Casembrootstraat 37, IJmuiden, toek. adres: Casembrootstraat 37, IJmuiden; J. A. Broek, Maliebaan, IJmuiden en A. K. Luitse, Ter burgstraat 20, Santpoort, toek. adres: Malie baan. IJmuiden; A. A. van den Berghe, IJmuiderstraatweg 10 b, IJmuiden en P. G. C. Harsveld, Walravenstraat 26, Velsen-N., toek. adres: Willebrordstraat 17, IJmuiden; A. J. Redeker, Populierenlaan 78, Beverwijk en A. J. Tuinzaad, Sluisplein 20, IJmuiden; W. T. Jonker, Trompstraat 34, IJmuiden en M. C. zur Lope, Trompstraat 34, IJmuiden, toek. adres: Trompstraat 34, IJmuiden; A. Bultje, van Wassenaerstraat 27, IJmuiden- Oost en H. J. Mollema, van Wassenaerstraat 27, IJmuiden-O., toek. adres: van Wasse naerstraat 27, IJmuiden-O.; J. Bakker. Bui tenhaven 5. Den Helder en B. II. Kaales, Bik en Arnoldkade 38, IJmuiden; A. Verdikt, Bik en Arnoldkade 14, IJmuiden en M. C. Bosman, Sirenestraat 2, IJmuiden. GEHUWD: J. J. Schoorl en A. M. Post. Grahamstraat 42, IJmuiden; G. F. Kroon en A. M. Demmers, Fr. Naereboutstraat 9, IJmuiden-O.; W. de Vries en A. Cloo, Pier- sonstraat 35, Delft; F. R. Brouwer en A. Glaser, Helmerstraat 17, Zandvoort; W. A. Kraaijeveld en J. Chr. Breet, Grahamstraat 54. IJmuiden; .J. Punt en L. Noordzij, Evert - senstraat 13, IJmuiden-O.; A. J. Huijsing en H. A. Kuijk, Reggestraat 38, IJmuiden; H. F. Visser en A. Kok; A. Broek en E. Vos; Tj. E. Swierstra en G. C. Müller, Overtoon 130 II, Amsterdam,

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12