De groente is deze herfst opvallend goedkoop Financiële moeilijkheden bedreigen bestaan Castricumse kleuterschool Visserij-varia Thuiskomst .Clowntje Riek Goede inzet van „Oefening Baart Kunst" Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Vier maal kans voor de IJmond-handballers IJmuiden 4 Enkele partijen bonen draaiden zelfs door FEUILLETON Revanche voor vier verloren wedstrijden? B.A.F. begint met nieuwe moed Noodkreet naar het gemeentebestuur Hervormde Gemeente naar „noodwoning" Voor de kinderen Zondagsdienst artsen Klaverjassen ten bate van Herwonnen Levenskracht Gediplomeerde zangers Provinciaal waterleiding bedrijf Noordholland door Mevr. Byleveld-Gelinck ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 Deze week is de aanvoer op de Bever- wijkse groentemarkt nog buitengewoon groot geweest. De afzet verliep daaren tegen erg slecht en de prijzen waren dien tengevolge laag. Het aanbod van bloemkool blijft inmid dels groot; er is hoegenaamd geen export en de handel betaalt voor het binnenland niet meer dan 1018 cent per stuk. An dijvie bracht bij een behoorlijk aanbod van 611 cent per kilo op en de sla is, blijk baar door het gevorderde seizoen, minder gevraagd, waardoor de prijzen bij hoge uitzondering hoger dan een dubbeltje per krop kwamen. Spinazie liep ook al terug in prijs: er werd van 633 cent per kilo betaald. Er is nog een ruim aanbod in de ver schillende bonensoorten, waarbij de pronk- bonen de grootste plaats innemen. Voor deze soort varieerde de prijs van 1216 cent per kilo en vele partijen draaiden ongestoord door. Sperciebonen brachten het echter tot 71 cent per kilo. De aanvoer van komkommers wordt snel kleiner, de eerste kwaliteit ging daardoor nu tot 25 cent per stuk. Tomaten zijn voor de tijd van het jaar al heel goedkoop: er is slechts 28 cent per kilo voor betaald. Prei varieerde van 813 cent per kilo. Er komen nu gestadig meer spruiten waarvoor men tot 58 cent per kilo over had. Aardbeien gingen tot 350 cent per slof, en per doosje is er tot 68 cent betaald. Druiven brachten van 76 88 cent per kilo op. Wind schond bloemen Op de bloemenveiling blijft men de ge volgen van het slechte weer merken: de kwaliteit is slecht en de prijzen zijn dien tengevolge laag, en komt er nog iets goeds dan wordt er ook direct een behoorlijke prijs voor betaald. Nerines die er weinig zijn, brachten 71 cent per stuk op. Freesia en cyclame-bloemen varieerden van 55 67 cent per bosje. Troschysanten die in De toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" te Beverwijk heeft Vrijdagavond in het Kennemer Theater een stuk bij het publiek geïntroduceerd, dat wij vermoe delijk in de toekomst nog wel eens bij andere verenigingen zullen aanschouwen. Want „De ruwe bolster" van Barend van der Veen is het resultaat van een behen dige fusie tussen klucht en toneelspel, welke precies beantwoordt aan de smaak van een niet te veeleisend publiek. Zo werd de hoofdrol in „De ruwe bolster" een tamelijk geforceerde associatie van „Pygmalion" met „Overschotje", waarbij de auteur zich weinig bekommerde om de waarschijnlijkheid van de aldus gecreëer de figuur. Immers, de manier waarop Eva de Heer zich bij de familie Van Ees meent te kunnen gedragen, gaat de perken der geloofwaardigheid toch te buiten. Zij noemt mijnheer bij zijn voornaam en gooit hem haar vuile wasgoed in het gezicht, aan welk optreden haar houding tegenover de an dere familieleden geheel navenant is. Dit is allemaal het gevolg van het feit, dat een menslievende dominee verwaar loosde kinderen in een ander milieu tracht onder te brengen, om aldus het tekort in hun opvoeding aan te vullen. Ook Hermien van Ees weet hij te bewegen een verslonsd meisje uit een achterbuurt als dienstbode in het gezin op te nemen, zeer tot misnoe gen van haar echtgenoot en zoon, die Eva het leven bewust zo onaangenaam moge lijk maken. Maar zoals de titel het ons reeds onthult, onder de ruwe bolster schuilt een gouden hart en door haar goede eigen schappen krijgt zij in de komende strijd opa Van Ees aan haar zijde, die het meisje zo is genegen, dat hij haar in zijn testa ment met een klein fortuin wenst te be denken. Hetgeen uiteraard weer nieuwe verwikkelingen ten gevolge heeft, die zich aan het slot tot algemene genoegdoening worden opgelost. Onder regie van mevrouw Ruth Snel wist „Oefening Baart Kunst" van dit stuk een dermate geslaagde opvoering te geven, dat het publiek tot een laaiend enthousiasme werd gebracht. Dit was in de eerste plaats te danken aan mevrouw T. v. d. Steen- Jansen, die de verwilderde robbedoes Eva vlot en met alle gewenste overgangen het door de auteur verlangde karakter gaf. Ook de heer P. Bakker wist als Gij's' van Ees door een stug en opvliegend karakter voor de noodzakelijke tegenstelling te zor gen, waarnaast mevrouw A. ten Boom- Steegman met juiste gevoelsbegrippen de moederrol vervulde. Van de beide Theo's was de oude, half verlamde opa, door H. Tiemeijer voortreffelijk getypeerd, verre de meerdere van zijn kleinzoon, die tegen de moeilijkheden verbonden aan het spelen van een jeune premier, niet altijd opge wassen bleek. Ten slotte moesten mevrouw G. Boer-Koster, mejuffrouw J. Kleijn en A. v. d. Linden zich ditmaal met kleinere rollen tevreden stellen, waarmede zij zich toch hun plaats in dit ensemble waardig toonden - J. v. D. grote partijen worden aangevoerd brach ten van 1256 cent per bos op. De groot- bloemigen varieerden van 615 cent per stuk. Asters zullen spoedig op zijn: de goede kwaliteit ging tot 27 cent per bos. Dahlia's zijn er in diverse soorten. Ook hier golden lage prijzen, die varieerden van 618 cent per bos. Er komen veel duindoorns en eikenblad, daarentegen zijn er maar weinig potplanten. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 1825 September mede: Hoewel de aanvoeren op de veilingen nog een grote verscheidenheid te zien ge ven en er van sommige producten nog een belangrijke aanvoer is. zullen binnenkort diverse producten, mede als gevolg van het herfstweer, van de markt verdwijnen. Het aanbod van spruiten, boerenkool en witlof, alsmede enkele andere winterpro- ducten begint langzaam toe te nemen. Voor de A-bloemkool werd gemiddeld 1420 cent per stuk betaald. Op enkele veilingen kwam men boven deze prijs uit. Het binnenland was de grootste afnemer van dit product. Ook Duitsland was in de markt. De laagste noteringen bleven onverkocht. De handel in de diverse sluitkoolsoorten verloopt traag. Voor export worden slechts geringe hoeveelheden verladen. Rode kool noteerde voor A: f 6.80f 12 en voor B: f 3f 6.70 per 100 kg., gele en groene savoyekool resp. f 4f 6 en f 7f 9 per 100 kg. Witte kool kwam niet ver boven de minimumprijs uit: f 4 per 100 kg. De volgende landen toonden enigermate belangstelling voor onze winterproducten: West-Duitsland voor witte kool, groene kool en kroten; Oost-Duitsland voor rode kool, Zweden voor uien; Engeland voor rode kool, uien en peen; West-Indië nam witte kool, uien en peen af. Een van de producten welke wel het zwakste in de markt ligt zijn de uien. Dit product wordt tegen 34 cent per kg. ver handeld. De voorraad uien is belangrijn: groter dan vorig jaar. Kroten werden aan gekocht voor export tot f 8 per 100 kg. Voor het binnenland waren de prijzen lager. Van de peensoorten werd voor bos- en waspeen 815 cent per bos en 610 cent per kg. besteed. De noteringen voor kropsla zijn terugge lopen; sla van goede kwaliteit bracht tot 6 cent per krop op. De mindere sortering noteerde naar gelang de kwaliteit lagere prijzen. Andijve, waarnaar in het begin van deze week nog behoorlijk vraag was, ondervindt thans slechts matige belangstelling bij een grote aanvoer. De prijzen zijn gezakt en liggen thans tussen 69 cent per kg. Spi nazie deed 1224 cent per kg. Voor kaskomkommers werd op 23 Sep tember tot 20 cent per stuk betaald. De platglaskomkommers brachten op deze dag 10 cent meer op. Bij de tomaten is een geringe verbete ring in de prijs waar te nemen. Duitsland is vrijwel het enige land dat nog een hoe veelheid afneemt. De A-sortering bracht 2028 cent, de B en C sortering resp. 2026 cent en 2021 cent per kg. De CC sortering bleef bijna op alle veilingen on verkocht en werd doorgeleverd aan de fa brieken. De noteringen van de A en B-tomaten lagen in het begin van deze week 3 a 4 cent lager. De bonensoorten liggen goed in de markt. Princessebonen deden 4560 cent (stam) en 6680 cent (stok) per kg. Kas- snijbonen werden aangekocht voor 6470 cent, spekbonen voor 3545 cent en pronk- bonen voor 1322 cent per kg. België toont nog steeds belangstelling voor onze bonensoorten. 'De noteringen voor appelen en peren liggen gunstig. Zowel van de zijde van het binnenland als van het buitenland is er een goede vraag naar onze hardfruitsoor- ten. Van de huishoud I-kwaliteit waren de gemiddelde noteringen per 23 Septem ber voor appelen: Bramley's Seedling 15 17 cent, Cox's Orange Pippin 4550 cent, Ellison's Orange 3238 cent, Glorie van Holland 2126 cent, James Gieve 3640 cent, Laxton's Superbe 1826 cent, Manks Codlin 2426 cent, notarisappel 1924 cent, Transparente de Croncel 1624 cent en sterappel 1827 cent per kg. Peren: Beurre Hardy 2937 cent, Bonne Louise d'Avranches 3240 cent, Confe rence 4247 cent, Legipont 4449 cent, William Duchess 3237 cent en maagde peer 1722 cent per kg. VEILINGBERICHT BEVERWIJK Aardbeien 200310 (slof); aardbeien 2868 (doosje); andijvie 6—10; augurken 22—74; bloemkool 1019; bospeen 816; waspeen 61612sla 2V>18; spinazie 633; postelein 7—15: tomaten 2027; spruiten 23—58; sper ciebonen 2074; snijboen 2062; pronkbonen 1218; prei 813; knollen 812; groene kool 69: rode kool 68; soep 28; meloe nen 1235; perziken 2Vè14; druiven 7388. Kennemer Editie De handbalvereniging „IJmond", die vorige week met geen harer vier elftallen een overwinning behaalde, zal het Zondag beter proberen in de vier voor haar vast gestelde wedstrijden. Het eerste damesteam ontvangt op „Wa tervliet" de Amstel-ploeg uit Amsterdam, een elftal, dat de Velsense dames nog on bekend is. De damesteams IJmond 2 en 3 spelen, omdat zij in dezelfde klasse zijn ingedeeld, tegen elkaar. Voor de heren van het eerste wordt weer een moeilijke wedstrijd verwacht tegen het Amsterdamse Blauw Wit 2. De IJmond I heren zijn voor de wedstrijd opnieuw gehandicapt daar zij enige vaste spelers wegens militaire verplichtingen missen. IJmond 2-heren gaat op bezoek bij Con cordia 2 in Haarlem. Hier is winst moge lijk. De opstellingen zijn: Dames: IJmond I: T. v. Duyvenbode; H. Venus, A. Grapendaal; R. v. Dongen. J. Hiemstra, P. Kruk: A. Wolters, T. Jak, M. Klesser. D. Marckelbach, A. Dekker. Heren: IJmond I: J. Böhm; H. Boom, J. v. Buuren: W. Reymer, P. Rens, H. Gar- ritsen; J. Molenaar, G. Kramer, B. Hof man, H. Nabber, P. Scheerman. Vrijdagavond heeft de Beverwijkse Amateur Fotografenvereniging haar eerste bijeenkomst in het seizoen gehouden. De voorzitter, de heer G. Broertjes, kon op deze vergadering een groot aantal nieuwe, jonge leden welkom heten. Hij zette de plannen uiteen over het komende werk- seizoen. Bij voldoende belangstelling zal er een cursus voor beginners worden gegeven. Men hield zich nog enige tijd bezig met de vraag omtrent het aanstellen van juryleden op onderlinge wedstrijden. Tot slot werd een collectie foto's over Zaandijk bezich tigd. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Jan, z. van E. M. Drent en A. van der Weide; Agatha H„ d. van J. Bos en E. A. de Groot; Helena H. M., d. van W. J. Schram en C. J. Bakker; Rudolf, z. van J. Vergunst en J. Joosten; Johan H„ z. van J. H. Schoo en J. J. van Beek: Theodorus W„ z. van J. J. Bruijns en W. Stengs; Johannes C. M.. z. van J. Goudsblom en C. J. Does: Albertus A. J. z. van A. A. Schellevis en W. J. Moonen; Antje H„ d. van A. Boogaard en R. Bakker: John. z. van W. Nat en E. van der Kolk: Dirk M. J., z. van M. D. Hout en G. M. Wisser; Jeffry R.. z. van A. B. C. Waller Diemont en L. P. Lamping; Maar ten. z. van K. Bosscher en N. Eisinga; Agatha C. L. M., d. van C. van den Brom en E. M. Hoogewerf; Johanna M., d. van N. Tervcort en E. J. Aardenburg; George, z. van F. van Coezand en N. Bosman. ONDERTROUWD: S. Rep en C. Marckx; W. Hollander en M. van Balen; H. J. de Droog en A. T. Steenbeek; C. Warmenhoven en T^ Bles; M. C. Böhm en A. M. J. Korte- kaas; L Grapendaal en Th. Holthaus; Th. J. van Son en J. Zonjee; F. Bruinzeel en C. Schaddee van Dooren. GETROUWD: R. F. de Mink en G. Schol ten: J. Douwstra en C. Davidson. OVERLEDEN: Dirk, Krane, 86 j., wedn. van M. Schellevis. Agenda voor Gastricum „Corso"-thater, Castricum: Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 15, 19.15 en 21.30 uur; Maandag, Dinsdag en Woensdag, iedere avond 20 uur: „Ivanhoe". De Castricumse Kleuterschool Vereniging gaat het nieuwe verenigingsjaar in met een tekort op (le begroting van f 1030. Deze slechte financiële positie is oorzaak, dat, indien er niet spoedig enige verbetering in komt, de vereniging met liquidatie wordt bedreig.).. Als enige redmiddel ziet het be stuur met verlangen een verhoging van de gemeentelijke subsidie tegemoet en zij heeft zich dan ook met een verzoek in die zin tot het college van B. en W. gewend. Een tweede moeilijkheid waarvoor het bestuur zich geplaatst ziet, is de desolate toestand van het gebouwtje aan de Dorps straat. Van ae zijde der ouders zijn hier over vele klachten binnen gekomen en het bestuur, dat deze klachten ten volle ge grond acht, zal ook voor deze kwestie een oplossing moeten zoeken. Derde probleem Tevens ziet zij zich voor het netelige feit geplaatst een ander onderdak voor de leerlingen van de klas ie Bakkum die in de C.O.L.-school zijn ondergebracht te zoeken, omdat de C.O.L.-school binnen kort zelf over dit lokaal moet beschikken. Deze lawine van moeilijkheden hebben de leden kunnen vernemen op de Vrijdag in hotel „De Rustende Jager" gehouden jaarvergadering. Ten aanzien van de kaspositie was een gedeelte van de aanwezigen van mening, dat zowel de contributie als het school geld, verhoogd dienen te worden. Anderen kwamen hier echter tegen in het geweer en tenslotte zegde de voorzitter, de heer Jac. Joosse, toe, in het voorjaar een spe ciale vergadering te zullen doen uitschrij ven, waarop het bestuur met een voorstel tot verhoging van het schoolgeld èn de contributie zal komen. Ander gebouw moeilijk Wat de accommodatie betreft, men ziet geen mogelijkheid binnen de kortst moge lijke tijd de 107 kinderen in een ander ge bouw onder te brengen of het moest in een nieuw gebouw zijn. De hoge kosten van een dergelijk gebouw, weerhouden het be stuur er echter van voorstellen in die rich- Restauratie oude kerk kan 2 jaar duren Wegens de restauratie van de kerk van de Hervormde Gemeente te Castricum heeft de gemeente naar een ander, voor lopig gebouwtje moeten uitzien waar men de diensten kan houden. In overleg met de Hervormde Evangelisatie Vereniging zullen de diensten, zolang de restauratie duurt (en dat is ongeveer ll/t a 2 jaren), in het verenigingsgebouwtje naast het „Corso"- theater plaats hebben. Predikbeurten Herv. Kerk 10 uur: ds. J. Reijnders van Amsterdam. Ger. Kerk 10 en 17 uur: theol. cand. H. Bade van Sneek. Herv. Evang. Ver. Geen dienst. Zie Herv. Kerk. „Dat was een echt leuke middag!" zei Rick, toen ze weer door het bos liepen. „Ik ben blij, dat we hierheen gegaan zijn", vond Bunkie. „Nou konden we Pilon fijn helpen en wat gezelschap houden, want het is niet prettig voor hem daar maar alleen te zitten!" „Het is le hopen, dat hij maar weer gauw beter is", zei Oepoetie. Ze stapten stevig door, want ze wilden op tijd weer thuis zijn. Toen, opeens, stond Rick stil. Hij snoof de lucht op en keek rond. „Zeg, ruiken jullie niets?" vroeg hij. Bunkie en Oepoetie snoven ook eens flink. „Ja!" zei Bunkie. „Ik ruik ook iets vreemds!" „Het lijkt^wel brandlucht!" riep Oepoetie. „Zou er ergens brand zijn?" vroeg Bunkie ongerust. „We moeten eens gauw kijken, wat het kan zijn!" zei Rick. „Het lijkt wel, of het hier ergens dichtbij is!" Ze keken rond tussen de bomen en toen sprong R.ick opeens op. „Kijk eens, daar!" riep hij. Op een open plek tussen de bomen door zagen ze rook. „Kom mee!" riep Rick Ze holden tussen de bomen door en kwamen op een stuk hei; en daar zagen ze de heidestruikjes branden. ting aan het college van B. en W. voor te leggen waartoe zij van deze zijde de suggestie heeft gehad en naar de voor zitter ons persoonlijk vertelde, ziet men voorlopig dan ook nog geen spoor van een oplossing voor dit knellende vraagstuk. De bestuursverkiezing had veel voeten in de aarde. De dames A. Morelis en A. Bedeke en de heren C. H. Jansen, H. Nie- meijer en G. Meijer, waren periodiek af tredend en herkiesbaar. Er werden, met de herkiesbaar zijnde leden mee, in totaal 12 candidaten gesteld en na de stemming en herstemming kwamen de volgende per sonen als gekozenen uit de bus: de dames A. Morelis en J. Kooi en de heren J. Jur- riaans, H. L. Schipper en J. C. C. Bol- meijer. De penningmeester, de heer A. van Jaarsveld, gaf hierna de wens te kennen als zodanig te willen aftreden, gezien de uitslag van de verkiezing. In de kortst mo gelijke tijd zal men opnieuw een vergade ring houden. De Zondagsdienst in Castricum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door arts H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, telefoon 289. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. Boots, Alkmaardei'straatweg 8a. Nieuwe vereniging een debatingclub Het aantal verenigingen in Castricum heeft opnieuw een uitbreiding ondergaan en wel in de vorm van de oprichting van een Katholieke „debatingclub". Het ligt in de bedoeling, dat personen tussen de 20 en 30 jaren, in de toekomst bijeen zullen komen, teneinde onderling van gedachten te wisselen over culturele, sociale en poli tieke problemen. Evenals in acht andere gemeenten in de Zaanstreek is er ook te Uitgeest een kla- verjasdrive gehouden ten bate van „Her wonnen Levenskracht", de instelling van de Katholieke Arbeiders Beweging. De drive had plaats in hotel Baltus en het aantal deelnemers bedroeg 36. De heer A. Schaap bezette met 5152 punten de eerste plaats, op de voet gevolgd door de heer A. van Egmond die 5136 punten op zijn naam bracht. De derde plaats was voor J. Vrouwe met 4876 punten. Als prijzen wa ren luxe- en huishoudelijke artikelen be schikbaar, die na afloop door de voorzitter van de KAB, de heer G. Neelen zijn uit gereikt. Met de winnaar-s in de andere gemeenten komen zij. die de eerste tien plaatsen bezetten binnenkort uit in een klaverjaswedstrijd waarvoor het kampioen schap van de KAB in de Zaanstreek op het spel staat. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Nicolaas Wilhelmus Stuifbergen, wonende te Amsterdam en Cor nelia Maria Groot, wonende te Castricum; Thomas Johannes Nooij, wonende te Am sterdam en Elisabeth Adriana Anna Scheer man. wonende te Castricum. GEHUWD: Siebe Gerrit Vriend en Her- mina Losekoot. OVERLEDEN: Catharina Henrica Maria Kortmann, oud 84 j., wed. van H. P. M. Kraakman, wonende et Castricum; Wouter schuijt. oud 81 jaar. wonende te Amster dam; Jan Simme Godfried Bedeke. oud 64 jaar, geh. met J. Schoen, wonende te Castricum. Eerste drive van Bricas De bridgeclub Bricas te Castricum heeft Woensdag in hotel Meijer een aanvang ge maakt met de eerste drive van de eerste serie. Er namen in totaal vier afdelingen van acht koppels aan de strijd deel, die ieder voor zich trachtten de meeste pun ten te behalen. In afdeling A ging het duo J. van Kleef-A. Kossen goed van start en het liet met 45'/a punt de heren G. Klaasse- J. Morelis (34(4 punt) ver achter zich. Het koppel P. Peters-T. Toepoel werd derde met 30 punten. De andere uitslagen zijn, wat de eerste drie geëindigde koppels be treft als volgt: Afdeling B: 1 J. Bakker- II. Broksma 47'/2 punt; 2 A. Bakker-A. de Jongh 46 punten; 3 J. Glorie-N. Steeman 44 '4 pnt. Afdeling C: 1 dames Bakker- Peters 38'/2 pnt.; 2 familie Van de Brink 3114 pnt.; 3 J. Ivangean-A. le Grand 29 pnt. Afdeling D: 1 A. Beekman-J. Lute 371 ,'2 pnt.; 2 J. Dijkman-G. Jonjee 34>j pnt.; 3 A. Bellen-J. de Vries 29 punten. Voor het zangdiploma, uitgaande van de commissie tot verbetering van het zang onderwijs op de Christelijke scholen onder toezicht van het Chr. Paedagogisch Studie centrum (C.P.S.) slaagden de dames A. Mulder en E. van Dullemen en de heren J. Lyklema en J. Bergsma, allen leer krachten aan de Emmaschool te IJmuiden. In het verslag van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland over het jaar 1952 herinnert de raad van toezicht aan het feit, dat ir. B. F. van Nicvelt op 1 Februari j.l. wegens het bereiken van de leeftijd van 65 jaar zijn functie van directeur heeft neer gelegd. Daarmee kwam een einde aan een uitermate vruchtbare, meer dan dertigjarige werkzaamheid bij het bedrijf, waaraan de heer Van Nievclt sedert de oprichting ver bonden is geweest en dat zeker niet het minst door zijn activiteit is uitgegroeid tot een grote, goed geoutilleerde instelling, die het overgrote deel van de provincie van lei dingwater voorziet. Do raad van toezicht brengt de heer Van Nievclt dank voor het vele, dat door hem in het belang van de wa tervoorziening van Noordholland is verricht. Het aantal abonnementen is in 1952, mede door de aansluiting van 330 z.g. niet-renda- bele percelen, met 3806 gestegen tot 138-381. De opbrengst van de waterverkoop was dien tengevolge 4'/2 pet. hoger dan in 1951; zij steeg met circa 204.000 tot 4.771.516. De ver meerdering van de opbrengst van de 'water verkoop bleef intussen belangrijk achter bij de toeneming van de productie- en distributie- kosten van het water, die respectievelijk met 200.756 en met 360.026 zijn toegenomen. Behalve door de verhoging der afschrijvingen werden de lasten van het P.W-N. ongunstig beïnvloed door de kostbare werken, welke moeten worden uitgevoerd voor het transport van water van de Lek en de infiltratie van dit water in de duinen. De hiervoor door de gemeente Amsterdam en de provincie op gerichte naamloze vennootschap is in 1952 haar werkzaamheden begonnen. Men hoopt, dat de aan te leggen werken in de loop van 1957 gereed zullen komen en in exploitatie zullen kunnen worden genomen. Tot dat tijd stip zullen de zogenaamde aankoopkosten van de N.V. ten laste van de waterleidingen van Amsterdam en de provincie worden gebracht. Voor het P.W.N. betekent dit tot 1957 een jaarlijkse lastenverhoging van ongeveer 175.000, terwijl zodra de werken gereed zul len zijn en tot infiltratie van Lckwater kan worden overgegaan, de produtiekosten van het af te leveren water hierdoor met circa 500.000 per jaar zullen stijgen. De met de infiltratie samenhangende stij ging van de productiekosten en de voor een verantwoord financieel beleid noodzakelijke grotere afschrijvingen maken een verhoging van de inkomsten onvermijdelijk. Aan een tariefverhoging zal dan ook niet meer zijn te ontkomen, aldus deelt de raad van toezicht mede. De explcitatie-ontvangsten waren over 1952 282.710 hoger dan over 1951. Zij ontstonden door hogere wateropbrengst en door hogere inkomsten van de exploitatie der terreinen. De totale exploitatiekosten waren in 1952 114.188 hoger dan in 1951. Het uiteindelijke exploitatie-resultaat is in vergelijking met 1951 298.397 ongunstiger geweest. De balans sluit met een bedrag van 41.940.467. Aan de reserve voor pensioenen is gevoegd 296.442, voor vernieuwing brand- kranen UO.OOO, aan de bijzondere reserve f 625.000, aan de exploitatie-reserve 2-936.957. Schar van Axel. De IJm. 23 was ook binnen met 96 kisten flinke en 16 kisten kleine scharren. De knappe schar deed on geveer f22 tot f26; de kleintjes haalden de f 19,50 en de besomming is f 2890 ge worden. Weinig tong dure tong. Er is maar weinig tong aan de Vrijdagmarkt geweest en de lappen haalden met gemak f 5 tot f5.50; voor grootmiddel werd eerst f2,70 en later f2,50 per kilo betaald, terwijl de kleinmiddeïtong f 2,35 opbracht, met f 2.10 tot f 2,35 voor de tong I, die later echter weer zakte tot de f2,10. De slips deden f 1.50 per kilo. Alleen. Gisteren had de Post Boy met zijn 1500 kisten puike haring het rijk al leen en de trawler heeft er dik van kun nen profiteren: de vangst is verkocht voor f 13 tot f 17 per kist, waardoor de besom ming best werd: f 23.600 voor een week- reisje. Samen. Vandaag waren de Haarlem en de Sumatra samen aan de afslag, ieder met 2000 kisten haring. Klaas er bij. De Klaas Wijker maakte voor vanmorgen het drietal vol en zou met één ploeg beginnen te lossen. Garnalen. Er waren 303 kilo „zoutjes" aan de Vrijdagmarkt plus 1344 kilo „flauwtjes". De prijzen waren respectieve lijk f0,84 tot f 0,90 voor de zoute en van fÓ.50 tot f0,56 voor de flauwe garnalen. De beste vanger was de IJm. 241.'met 235 kilo zoute en 82 kilo flauwe garnalen. „Claesje" naar Bolnes. De Rotterdam se motortrawler „Claesie" RO. 46, die vo rige week naar de motorenfabriek van Bolnes is gebracht, zal vermoedelijk over tien dagen weer gereed zijn. Er wordt spoed achter het werk gezet, opdat schip per H. v. d. Bos weer weldra ter visserij kan. Sleepje. Nog juist op tijd kwam Vrij dagmorgen de UK. 31 binnen om na twee dagen vissen veertig kisten vis te lossen. De kotter bracht tevens een andere kotter binnen, de UK. 215, die wegens motorpech op zee niet verder kon komen. Prijzen. Gr. tong 5.70-4,90, grm. tong 2,75-2.37, kim. tong 2,60-2,24, kl. tong I 2,34-2,03, kl. tong II 1,66-1,35, tarbot I 3,50-3.10, alles per kg.; gr. schol 57, kim. schol 54-43, kl. schol I 50-41, kl. schol II 51-17, schar 28-14, bot 26, v. haring 19,50- 10.50, makreel 17, wijting 16-8, alles per 50 kg. Aanvoer. 105 kisten tong' en tarbot, 200 schol, 129 schar, 7 bot, 1385 haring, 2 makreel, 82 wijting, totaal 1910 kisten. 37) Het was een lange, uitvoerige telefoon. Een telefoon van enige malen drie minu ten, waarbij zijn potlood over het papier vloog en zijn gezicht zich steeds meer ver strakte in een intense concentratie. Een belangrijke telefoon. Het eindigde met een: „Nu Schuilenberg, dan zal ik hem meteen op transport naar je toe sturen. Niet te danken", en een korte klik op de haak. Dan bleef de politieman enige ogenblikken voor zich uitzien en glimlachte in zichzelf. Het werd langzamerhand een soort fatali teit: er was al wéér een kaartenhuis in elkaar gevallen! Vijf minuten later stond de ingenieur James Delmonte die wonder boven wonder nog steeds wakker was gebleven, weer voor hem, insolent en dédaigneus en af wachtend en op zijn qui vive. Maar inspec teur Renkevoort bleek ditmaal over min der geduld te beschikken dan de vorige keer. JWaaear Delmonte. gaat u zitten. Het zal u misschien een teleurstelling zijn dat ons charmant vraag-en-antwoorden-spel van daareven niet herhaald zal worden. U hebt alleen maar te luisteren naar wat ik u te vertellen heb en ik zal dat kort en bondig doen. U hoeft zich ook geen moeite te geven om iets te ontkennen of tegen te spreken; uw zaak wordt verder behan deld door mijn Haagse collega Schuilen- burg. U kunt dus uw bedenkingen verder voor hem bewaren. Voor het ogenblik slechts het volgende: U ging gisteravond naar Den Haag, waar u werkelijk een afspraak had met mejuf frouw Caroline Bent, een dame van zeer twijfelachtig allooi. Uw verklaringen over uw verblijf in Den Haag waren inderdaad juist: tot elf uur. Toen reed u met juffrouw Bent naar een café op de hoek van de Laan van Meerdervoort, waar u ieder aan een apart tafeltje hebt plaatsgenomen en zij spoedig contact aanknoopte met een jongmens, een technisch tekenaar waarvan u beiden wist dat hij geregeld in dat café kwam. Het contact leidde al spoedig tot een intieme kennismaking en juffrouw Bent en de jonge man gingen tenslotte naar zijn kamers, waarvan het adres aan u bei den ook bekend was. U wachtte buiten in een taxi. Om half één kwam juffrouw Bent weer naar buiten met een belangrijk ont werp van een nieuw model boortoren, waarvan u beiden ook wist dat het in bezit van genoemde jongeman moest zijn. U nam haar op in de taxi en reed gezamenlijk met haar naar een huis aan de Wassenaarse- weg, waar u het ontwerp aan een mede plichtige hebt afgegeven. U hebt samen met juffrouw Bent uw beloning geïncas seerd, die u zeer goed te pas kwam aan gezien u er financieel slecht aan toe was. Daarna hebt u juffrouw Bent ergens in de binnenstad afgezet en u bent met de taxi naar Amsterdam gereden.waar u inderdaad op de Westermarkt bent uitgestapt. Het was een ongelukkige samenloop van om standigheden dat u bij uw thuiskomst met uw lege actetas door mijn rechercheur werd gezien en uw Haagse alibi daardoor in duigen viel. Het was eveneens een onge lukkige samenloop van omstandigheden dat ik u er toe gebracht heb om de naam van juffrouw Bent te noemen, waardoor de zaak veel sneller is uitgekomen dan anders misschien het geval geweest zou zijn. Het is ook een ongelukkige samenloop van omstandigheden dat de bewuste taxi chauffeur op het ogenblik al met mijn col lega Schuilenburg zit të praten, waardoor ook het adres aan de Wassenaarseweg ï'eeds bekend is. Het is helemaal een onge lukkige samenloop van omstandigheden, het is een reuze pech vöor u dat u er op deze wijze ingevlogen bent en nu op trans port naar Den Haag gesteld zult worden. Alleen moet ik u met ere nageven dat u de inbraak hier in huis werkelijk niet ge pleegd hebt. Het is mij toch niet gelukt om dat te bewijzen, dat moet ik u toegeven". „Welver. bracht James Delmonte nauwelijks uit. Hij zat daar, doodsbleek, en veegde de transpiratie van zijn voorhoofd. Zijn ogen schoten heen en weer als van een dier, dat in de val gelopen is. En ineens vloog hij op en schoot naar de deur. „Prins!" riep in specteur Renkevoort. De doortastende rechercheur beleefde enige grootse momenten, waarin zijn spe ciale capaciteiten zich ten volle konden ontplooien. Toen zat de ingenieur Delmonte weer op zijn stoel, maar nu met een eigen aardig gekleurde plek op zijn voorhoofd, een ingescheurde broekspijp en hand boeien aan zijn polsen. De rechercheur Prins telefoneerde om een politiewagen. En inspecteur Renkevoort besloot: „Nog één ding, meneer Delmonte. Een „heer" verlaat nooit een hotel zonder zijn rekening te.betalen. Mijn collega Schuilen burg vertelde mij dat u vannacht vijf mille hebt verdiend. Zoudt u daarvan vijfhon derd gulden hier neer willen leggen voor juffrouw Jager, die u vijf maanden lang gratis heeft verzorgd? Ik zal het haar zelf ter hand stellen". ,,'t Pension is maar vijf-en-zeventig gul den", zei de ingenieur Delmonte. „En nog slecht ook". „Dan is de rest de fooi", zei de politie man. „Hebt u het geld bij u? Mooi. Ik dank u wel. Hier hebt u een papiertje, dan kunt u zien verantwoorden tegenover mijn col lega in Den Haag. En dan wens ik u een goede reis. Mijn rechercheur Prins zal u vergezellen". Hij nam de vijf bankjes van honderd van de schrijftafel en verliet het vertrek. Het is een onloochenbaar feit dat de da den der mensen, de goede zowel als de slechte, een eigen leven leiden. Meestal onmerkbaar in het begin, omdat een daad immers spoedig vergeten wordt, maar zij leven toch voort en de goede daad brengt andere goede daden voort en de slechte daad slechte. Na een tijd duiken zij weer op, meestel onverwacht, en staat men verbijsterd over zóveel goeds of zóveel slechts; men spreekt dan van het toeval, een samenloop van omstandigheden, het noodlot of „hoe is het mogelijk!" Men is meestal niet meer in staat om de geheime oorsprong op te zoeken. En alleen de heel grooten, de kunstenaars, zieners en profe ten zijn bij machte om heel die onzienlijke wereld, de wereld van oorzaak en gevolg, te ontdekken, er de grote lijnen van te zien en er hun levensvisie aan te ontlenen. De gewone man spreekt van „kleine oorza ken, grote gevolgen" en voelt zich een hul peloos wezen, een zwevend stofje, de speelbal van een willekeurig lot. Zo was het dan op deze vroege Zondag morgen Jean de Vere, en Jean de Vere al leen, die een aanrijding veroorzaakte op de brug bij de Vlieghaven Schiphol. Hij zelf was volkomen onbewust van dit feit: kon het ook niet anders zijn omdat hij nog altijd in het huis op de Prinsengracht ver toefde, waar hij zich ter beschikking moest houden van inspecteur Renkevoort. Hij had, na het gesprek met zijn zusje voor de kachel, zich bij het raam teruggetrokken en daarna abrupt de kamer verlaten. Hij had zijn hoofd afgewend om daarna Ma rianne's gezicht niet te zien. Hij had zijn jas van de kapstok getrokken en juist zijn ene arm in de mouw laten glijden toen hij op zijn schouder werd getikt. „Meneer. De rechercheur Van Houwing, die weer zijn observatiepost op het boven portaal had ingenomen. De Vere draaide zich met een ruk naar hem om en de politieman zag verbaasd naar zijn gezicht: bleek en vertrokken en met een smartelijke trek om de mond. Hij vroeg: „Wou u uitgaan, meneer?" „Ja". „Dat zal niet gaan, meneer. Het spijt mij wel Inspecteur Renkevoort heeft het ver boden". „Verboden? Heeft inspecteur Renkevoort het verboden? Maar hij hééft niets te ver bieden!" „Toch wel, meneer. Zolang deze zaak niet is opgelost. Ik mag niemand van zijn kamer laten". „Maar, verduiveld nog aan toe, daar heb ik toch niets mee te maken! Ik ben toch waarachtig de persoon, die bestolen is! Dat zou wat moois zijn! Ik ga uit". „Meneer, ik mag het' niet toestaan". „Ik ga uP" (Wordt vewolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6