Velsens bejaarden hebben behoefte aan een tehuis De „Wironnetjes" - Wieringse IJmuidenaren onder de vissers AREND REIJM Agenda voor Velsen „Sociale Zaken" pleit Te veel hulpbehoevenden moeten hun heil buiten de gemeente zoeken AUTO OF MOTORRIJLES? het adres Aanvraagformulier „Walvis" na revisie weer in dienst TAXI NODIG? Drie kotters met geschiedenis Kennemer t, Lantaarn Loendersloot's Warenhuis 8 Zondagsschool-propaganda op het Casembroot-plein Overval voor drie rijksdaalders Piet, vanwaar was uw vlucht? Jonge Duitser gewond op schip Als reserve-loodsafhaler Eerste tiental DCIJ ontmoet Woensdag „Oosterkwartier" BEL SOOO LANGS SLUIZEN EN HAVENS 1 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 L A. In een overzicht van drieëndertig bladzijden wordt belanghebbenden en zeker ook belangstellenden een blik gegund in de werkzaamheden van de dienst voor Sociale Zaken in 1952. Hieruit blijkt dat het werk van deze dienst, voornamelijk het maat schappelijk werk en de bizondere gezinszorg, een grote plaats inneemt in Velsen. Onder dat maatschappelijk werk wordt verstaan elke stelselmatig georganiseerde activiteit, die bedoeld is individuele maatschappelijke noden op te heffen, te lenigen en zo mogelijk zelfs te voorkomen. Daar waren allereerst de behoeftigen, die in de termen vielen om als uitvloeisel van de Armenwet wekelijks gesteund te worden. Dit aantal steeg van 369 tot 440. De dienst houdt er rekening mee dat dit aantal groter zal worden, naarmate de bevolking toeneemt en het aantal terugkerende evacués groeit. De ondersteuningsnormen werden op nieuw aangepast aan de stijging van het noodzakelijk levensonderhoud. Ondanks dat de Werkloosheidswet van kracht werd, steeg het aantal steunaanvra gen met 90, waaruit geconstateerd werd dat in 1952 de werkloosheid groter was aan het jaar daarvoor. Negenveertig arbeiders vonden werk bij de gemeentelijke werkobjecten en dit wa ren in hoofdzaak werklozen die niet ge schikt waren voor D.U.W.-arbeid. Zeven kantoorbedienden werden belast met het copiëren van het bevolkingsregis ter. Wat de verpleging en de verzorging van hulpbehoevenden en chronische zieken be treft, blijkt dat het aantal aanvragen regel matig toeneemt, maar dat in Velsen nog steeds geen medisch- en sociaal verant woorde inrichtingen hiervoor bestaan. Steeds moet men plaatsing zoeken buiten de gemeente, wat uiteraard grote bezwaren mee brengt. Aan een tehuis voor ouden van dagen, annex een afdeling voor hen die verpleging van node hebben, bestaat dan ook grote behoefte. Niet minder dan 2181 personen boven de 65 jaar genoten in 1952 ouderdomspensioen. Een twaalfhonderdtal van deze bejaar den nam deel aan het ontspanningswerk, dat door de Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen werd georganiseerd. En de sociëteiten onder leiding van de al tijd parate U.V.V.-sters voorzien wel dege lijk in een behoefte. Steeds meer verenigin gen gaan mee werken om de bejaarden ontspanningsmogelijkheden te bieden en dit is een lofwaardig streven. Eigen gebouw nodig Een zaak, die zeker wel ernstig door het gemeentebestuur onder het oog mag wor den gezien, is het onderbrengen van deze belangrijke tak van dienst, die Sociale Zaken heet, in een eigen en nieuw gebouw. Want de voormalige school D aan de Heide stra at is bij uitstek ongeschikt voor dit werk, waarin nauw contact moet worden betracht met Arbeidsbureau, Raad van Arbeid, bedrijfsverenigingen, ziekenfond sen, Voogdijraad, kinderpolitie, sociale af delingen van de grote bedrijven en kerke lijke en particuliere instellingen. Wat ook heel veel aandacht verdient is het feit, dat uit Velsen jaarlijks kinderen van oorlogsslachtoffers deelnemen aan de gratis vacantiekampen. die belegd worden door het Provinciaal Comité Noordholland van de stichting „Het vierde Prinsenkind". De directeur van Sociale Zaken heeft in dit comité zitting. Bijzondere gezinszorg Onder de afdeling bijzondere gezinszorg vallen een aantal gezinnen, die zich moei lijk kunnen aanpassen aan de normale samenleving en dit uiten door min of meer onmaatschappelijke gedragingen van een of meer gezinsleden. De oorzaak hiervan kan zijn óf een persoonlijke aanleg, zoals geestesonvolwaardigheid, alcoholisme, ka rakterloosheid, zogenaamde parasitaire levenshouding, enz., óf factoren van bui tenaf spreken een woordje mee. En dit zijn dan werkloosheid, woningnood, slechte om geving en dergelijke. Vaak is het een sa mengaan van beide oorzaken en dan wordt het moeilijk om afdoende hulp te bieden. Waar het een kwestie van aanleg is, wordt reclasseren haast ondoenlijk en moet wor den volstaan met een verder „afglijden" te voorkomen. De werkzaamheden van meer algemeen maatschappelijke aard hebben in 1952 nog te veel tijd geëist, ondanks de tijdelijke aanstelling van een derde maatschappe lijke werkster. Jeugdzorg Deze afdeling wordt in twee hoofdgroe pen verdeeld. In de eerste plaats is er het bekende werk. dat in 1948 begonnen werd door het „Comité voor Sociale Jeugdzorg in Velsen" en waarvan de uitvoering is opgedragen aan de afdeling Jeugdzorg. Dit werk geschiedt in samenwerking met particulieren en met de Velsense Jeugd Centrale, waarbij het comité zich in 1951 aansloot. Dit moderne maatschappelijke werk, dat men progressief zou kunnen noemen, stelt zich ten doel: het tijdig opvangen van jon gens en meisjes die moeilijkheden geven of hebben en hen te helpen om zelfstan dige, gelukkige en nuttige leden van de maatschappij te worden. Niet door middel van groepswerk of door materiële hulp, maar op de voor iedgr persoonlijk nood zakelijke en bijzondere wijze. Dit werk ligt bijna uitsluitend op sociaal-paedagogisch terrein. De tweede tak van werk ligt in de werk zaamheden van de dienst in de zin van maatschappelijk werk met betrekking tot minderjarigen en hieronder vallen bijvoor beeld de pupillen van de voogdij vereni ging „De Stichting voor Kinderverzorging". Andere onderafdelingen Behalve genoemde takken van werk, houdt de dienst zich onder meer bezig met sociaal-economische hulp aan zelfstandi gen, met sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders, met de regeling van tewerkstellen van hoofdarbeiders, met on dersteuning van werkloze werknemers, met reclassering, met tewerkstellen van minder valide arbeiders, verpleging van geesteszieken uit de gemeente, vergoeding ziekenfondspremie aan minvermogenden, enz. Al deze arbeid kost tijd, geld en de wer kers moeten beschikken over een vaak ein deloos geduld. Maar zij bolwerken het en in de rij van gemeentediensten neemt So ciale Zaken ongetwijfeld een vooraan staande plaats in, en mag de dienst ook bij de burgerij waardering genieten. Zondagsscholenweek De bijeenkomst op het Casembrootplein in het kader van de „Zondagsscholen- week" begon Donderdagavond met samen zang van het lied „Ga niet alleen door 't leven, die last is u te zwaar", waarna ds. J. v. d. Berg voorging in gebed en een kort woord ter inleiding sprak. Het Her vormd kerkkoor van Velsen-Noord, o.l.v. de heer Verschoor, liet hierop horen „Eén in geest en streven", waarna mej. G. de Wilde de mooie gelijkenis van de „Barm hartige Samaritaan" met flanelbord ver telde. Het zangkoor besloot deze vertelling met „Loof nu de Here, o mijn ziele". Tot slot sprak ds. J. v. d. Berg waarin hij de aanwezigen vroeg: „Als uw kind vraagt, mag ik ook naar Zondagsschool? zou u dat dan kunnen en mogen weigeren?" Nadat ds. J. v. d. Berg was voorgegaan in dankgebed werd door het zangkoor nog gezongen: „Al zo lief heeft God de we reld". ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Wanneer men per vliegtuig naar Buenos Aires gaat, dan eindigt de reis op het Pistarini vliegveld, waar de passagiers enige verrassingen wachten. Vlak naast de startbanen van het vliegveld is een zwembad gebouwd. Behalve dit zwembad heeft het vliegveld een hotel met 70 kamers, een nachtclubeen restaurant en vele andere luxueuze gelegenheden. Cafébezoeker in poortje beroofd Een 70-jarige cafébezoeker uit Velsen- Noord, die zich na afloop van een stevige avondborrel naar huis zou begeven, werd in een donker poortje in Velsen-Noord omstreeks middernacht aangevallen door twee op het oog jonge mannen, die hem een portemonnaie met 7.50 afhandig maakten. Na een diepgaand onderzoek heeft de Velsense recherche een 23-jarige los-arbeider uit Velsen-Noord en een 19- jarige tekenaar uit Beverwijk aangehou den en ingesloten, die van deze overval verdacht worden. Het onderzoek duurt nog voort. Van 18 tot 25 September zijn de volgende gevonden voorwerpen in Velsen aange bracht. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werk dag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag. Telefo nisch worden geen inlichtingen verstrekt. Autoped. regenbroek, kinderringetje, regenjas, hond. cahier, handschoen, sleutel, fietsje (driewieler), armband, hamer, cein tuur, portemonnaie, vaasje, paar handschoe nen, shawl, ballpoint, wieldop (auto), para- pluie, kanarie, vulpen, broche, bewijs van goede dienst (Marine), kindercape, regen mantel, damesrijwiel, dashouder, 2 filmrol len, 3 contactsleutels, gymschoen, capuchon, kinderschoen, paar gymschoenen en een waterpas. Opbrengst collecte „Draagt elkanders lasten" De collecte voor „Draagt Elkanders Las ten", het T.B.C.-fonds van het C.N.V., heeft in de gemeente Velsen 1365.op gebracht. De plaatselijke commissie dankt allen die aan het behalen van dit resultaat hebben medegewerkt. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingans van te abonneren op IJmuider Courant 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy. die zich met Ingang van 1 October 1953 per kwartaal abonneren ontvangen de nummers tot en met 30 September gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Op het in het Noordzeekanaal liggende Duitse wachtschip „Dorthe Oldendorff" knapte gisteren een zogenaamde tussen- bolder af. Een stuk wegspattend ijzer trof een jonge Duitse dekgast in de rug, die met inwendige kneuzingen via de Ongevallen- dienst naar het Antoniusziekenhuis werd overgebracht. IJmuidens loodswezen heeft sinds Don derdagmorgen weer de beschikking over drie motorloodsafhaalvaartuigen, de „Geep", de „Bruinvis" en de „Walvis". Het laatste scheepje voer 's morgens om tien uur met enige genodigden aan boord het Noordzeekanaal op om na een revisie door Zwart's Machinefabriek te IJmuiden de officiële proefvaart te maken. De „Walvis" heeft twee nieuwe 60 pk. Krom hout motoren gekregen en werd verder door de IJmuidense firma van voor tot achter gereviseerd. De afhaler heeft op deze proeftocht, die geheel naar wens en uitstekend is verlo pen, negen en een halve mijl gelopen. De overdracht van het verjongde schip met het nieuwe hart geschiedde door de heer H. Zwart aan de technisch adviseur van het loodswezen, kapitein ter zee De Jong. Hierbij waren ondermeer de bemanningen van de afhalers en de commissaris van het loodswezen te IJmuiden, de heer Visser aanwezig. Om half één was men in de ha ven terug. Nu IJmuiden weer de beschikking heeft over drie afhalers, betekent dit nog niet, dat alle schepen regelmatig dienst zullen doen. Toen de „Walvis" indertijd minder geschikt werd, kreeg het IJmuidense loodswezen naast de „Geep" de afhaler „Bruinvis". Gedurende de periode, dat de „Walvis" onder haaiden was bij het per soneel van de maohinefabriek, deed de „Bruinvis" dienst als reserveboot en dit karwei zal ze nog eenmaal mogen opknap pen, wanneer binnenkort de „Geep" voor de gebruikelijke beurt naar de fabriek gaat. Stabielontvangt ,,'t Oosten Woensdag speelt de damclub IJmuiden de (derde) competitie wedstrijd om het clubkampioenschap van Noord-Holland te gen het Haarlemse „Oosterkwartier". Tot nu toe hebben de Haarlemmers er in de hoofdklasse niet veel van terecht gebracht. Het ziet er dan ook naar uit dat DCIJ een zeer grote overwinning in het. clublokaal van Oosterkwartier „Die Raeckse" zal be halen. De opstellingen van de ploegen lui der.: D.C.IJ: 1. Roozenburg, 2. Ligthart, 3. Dukel, 4. Laros, 5. Suyk, 6. T. Postma, 7. Yme de Jong, 8. P. v. d. Berg. 9. Beuke- ma en 10. J. v. Straten. Oosterkwartier: F. Berkemeyer, 2. J. Kroon, 3. P. Venema, 4. J. Neelle, 5. W. v. Pelt. 6. A. Douma, 7. G. Post, 8. S. Iedema, 9. Wals en 10 A. Post (ex DCIJ). „Gezellig Samenzijn" ontvangt in deze derde ronde „DSTO en zal ongetwijfeld met grote cijfers winnen. „Jozefh Blanke naar" klopt „Zaandam". „ODV" zal een kleine zege op de Christe lijke damclub „Amsterdam" behalen. „Wormerveer" krijgt de Haarlemse dam club op bezoek. Toch zullen Van Dartelen en zijn mannen hun positie aan de kop wel handnaven. „DCG" is een wisselvallige ploeg, die in staat is om van „Weesp" te winnen. Kennenierland start In de eerste klasse krijgt „Stabiel" de nieuwe damclub ,,'T Oosten" op bezoek. Nu Berk en Wim de Jong wegens ziekte niet voor hun nieuwe vereniging kunnen uitkomen, is moeilijk een uitslag te voor spellen. Beverwijk I ontvangt de Haar lemse damclub II. Verder spelen Haarlem- St. Bavo, VKD-Hillegom en Halfweg- KNC. In de tweede klasse speelt Sportief tegen de Beverwijkse reserves. DCI.T III is vrij. DCIJ II ontmoet thuis Beverwijk II. ADVERTENTIE SCHEPEN van de rederij Wiron zijn in IJmuiden welbekend ondanks het feit dat het kantoor eigenlijk in Hippolytushoef gevestigd is. Het eerste schip kwam in 1938 in bedrijf. Gebouwd bij de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge, metende 69 ton en uitgerust met een 150 paards Industrie motor heette deze kotter „Wiron" en stond aanvankelijk als HD 247 in Den Helder ingeschreven. Een jaar later kwam het tweede schip gereed bij dezelfde werf, welke als „Wiron II" meteen IJmuiden als thuishaven kreeg als IJM 214, waarna ook de HD 247 werd overge schreven en van dat moment als IJM 210 te boek stond. :n. V..V. De Wiron III (de tweede), die oorspronkelijk een zeillogger was. De Wiron III kwam er in de oorlog bij. Dit was een der kleinste kotters van de vloot, 43 ton groot en in 1927 in Harlingen gebouwd. Onder de naam De Drie Gebroe ders HD 71 werd deze kotter aangekocht die in IJmuiden kwam als IJM 221. Het vaartuig maakte enige moeilijke jaren mee, maar bleef behouden. Vlak na de oorlog kon het scheepje als enige de rederij Wiron op gang houden daar de IJM 210 en IJM 214 na terugkeer uit Duitse dienst eerst een verbouwing moesten ondergaan. Toen deze schepen weer ter visserij gin gen ging men de Wiron III verkopen. Nieuwe eigenaar werd K. Post in Den Helder, die het schip onder de naam De Kleine Marie HD 7 in de vaart bracht, die het echter enige jaren later weer door een ander schip liet vervangen waardoor de HD 7 weer van eigenaar veranderde. Thans kunnen we dezelfde kotter haast iedere week in IJmuiden waarnemen als „Tien Gezusters" UK 46, eigenaar R. Visser. Zeillogger van origine De kleine Wiron III kreeg in 1948 een opvolger onder hetzelfde nummer, welke hierbij afgebeeld is. Het is een schip dat na vele omzwervingen in IJmuiden te rugkeerde, want oorspronkelijk is het een IJmuidense zeillogger geweest. Gedurende de eerste wereldoorlog breid de de haringvloot van IJmuiden zich ge stadig uit. Een der gevestigde rederijen, J. Visser Hzn. bestelde in Haarlem bij J- D. Brouwer, scheepsbouwer, aldaar, een zeillogger, welke in 1916 gereed kwam en als Wilhelmina IJM 300 onder schipper P. Molenaar ter haringvisserij ging. De eerste jaren van het schip waren al moei lijk want in 1918 zien we dat het aan een andere rederij toebehoort en wel aan J. de Haas in Castricum. Voor naamsverande ring bleef de logger gespaard maar het duurde niet lang of het vaartuig kwain aan de Visserij-exploitatiemaatschappij De Dogger, die onder directie heeft ge slaan van de heren Busman en Koning stem. Van die tijd af heette de logger Clara Gretha IJM 300. Langer dan twee jaar hield het schip het niet bij een rederij uit. In 1922 kwam het in Katwijk terecht na aankoop door de heren C. de Wit en F. Parlevliet, die vol vertrouwen de toekomst tegemoet zagen. De rederij kreeg de naam „Fiducia" en fN Zilver op de pont Als je in de wieg wordt ge legd op een binnenschip, kan het haast niet anders; of er moet wat van het water en de wind in je gevaren zijn en de kleine Coert de Boer, die op een zeiltjalk in Stavoren het levenslicht knipperend aan schouwde, heeft die stelling dan ook braaf gestand gedaan. Tot zijn 22e voer hij bij „heit" op het schip en het was hard werken voor de zoon uit dit schippers geslacht. Daarna kwam de tijd der motorsche pen en Coert stapte over op zo'n lange hakkeploffer, die het land doortjoekte naar Rotterdam en Amsterdam, naar Alkmaar en Zierikzee. Ook dat was een hard leven en de mens wil ook wel eens wat rust en wissigheid in zijn leven. Vandaar dat de schip per bij de Rijkswaterstaat naar een baan dong en hem kreeg ook. Hij monsterde als stuurman- dekknecht op het directie vaartuig „Noordholland", dat in Hoorn lag en kwam kort daarna op de pont in Velsen, waar hij begon als pontwach ter. Dat is een hele verande ring geweest; het leven werd huiselijker, al ging het avon tuur wel eens terzijde, maar voor moeder-de-vrouw moet een goede echtgenoot nu een maal wat over hebben. Hoe wel, als ik hem in het hart kon kijken, zal daar nog wel een hunkeringetje zijn overgeble ven naar de zwerversvrijheid van weleer. Op 1 Mei 1949 was De Boer opgeklommen tot gezagvoer der op de lijn Velsen-Noord Velsen-Zuid. Een kwart eeuw Rijksdienst ligt er op 1 Octo ber achter hem. Het wordt Donderdag géén feest, maar Coert zal de oude vrinden toch echt niet op de stoep laten staan, denk ik zo. Pro ficiat, schipper, en nog vele jaren het vice-versa toege wenst. Kavazeul De fraaie namen, waarmee meermalen de fabrikant zijn cliëntèle of toekomstige af nemers te lijf gaat, veroor zaken somwijlen nog fraaie verbasteringen. Ik heb geruime tijd moeten nadenken, voor ik de dame begreep, die laatst bij de krui denier om een doosje Kava zeul vroeg. Pas na enig pein zen merkte ik, dat zij haar schoenen wenste te poetsen met ga va seul. „Opbouwer" gaat heen Een van de prettigste onder de Velsense „opbouwers" is ongetwijfeld de heer Frederik Dirk Raadman. Veertig jaar lang al, want op 1 October 1913 trad deze Zwollenaar, die voordien zes jaren aan de Provinciale Waterstaat van Overijsel zijn beste krachten gaf, bij het toen nog geringe Velsense apparaat van Open bare Werken in dienst als „op zichter-tekenaar in tijdelijke dienst". Via opzichter eerste klas, technisch-ambtenaar eerste klas en technisch hoofd ambtenaar groeide hij zo in het openbare Velsense leven, dat „Openbare Werken" moei lijk meer zonder deze vitale, warmvoelende mens te den ken was. Hij kreeg de afde ling grondbedrijf, het kadaster en de uitbreidingsplannen on der zich en bracht als zodanig haast de hele Velsense groei- naar-een-stad in kaart. De krant heeft hem meermalen bereid gevonden met forse hand een stuk nieuw Velsen aan het papier toe te vertrou wen en óók wij zullen hem missen, als hij op 1 October de dienst verlaat Wij niet alleen, want meneer Raadman is al die lange jaren gewaardeerd als een uitzonderlijk zonnig collega, die meermalen werd aangezocht om als spreek trompet van alle O. W.-man- nen te fungeren. Dat niet alleen zijn collegae hem hoog schatten, maar ook zijn overheden hem op de juiste waarde aansloegen, be wees de gouden plak, die hem in April 1953 ten deel viel, zijnde de médaille behorende bij de orde van Oranje Nassau. Op 1 October sluit deze werkzame carrière af: de dag tevoren, Woensdag 30 Sep tember, tussen 11 en 12 uur, neemt de gemeente afscheid in de Oranjerie van Velser- beek. Ik wil het nu doen met een gemeende heilwens voor de verre toekomst aan het adres van een man, die eigenlijk nóg te vroeg weg gaat. In het donker zijn alle katjes grauw Het is blijkbaar niet aan te bevelen op de IJmuidense Lange Nieuwstraat als man zijnde de regencape van een bevriende dame aan te trek ken. De fietser, die zulks deed toen het deze week zo nat werd op een avond, is name lijk achterop gefietst door een andere fietser, die avances probeerde op dat donkere stukje straat, maar er als een haas vandoor ging toen het kopje onder de capuchon niet aan de verwachte sexe bleek toe te behoren. De vermomde meneer heeft het signalement van de achteropkomende wiel rijder aan de politie verstrekt, want nu even in ernst helaas gebeurt er in deze ove rigens zo mooie gemeente nog teveel, dat niet mooi genoemd kan worden. Honden borstelen! Komaan, gij jeugd van Vel sen, die in het bezit zijt van merk- en rasloze hondebees ten: vat de borstel aan en grijpt de kam, want de dag der grote hondenparade naakt! Volgende week Zaterdag te drie ure wordt gij, indien ge de leeftijd van zestien jaren nog niet voorbij zijt, op de sneelweide achter het nieuwe Kerbert-asyl verwacht met een opgedofte viervoeter aan de lijn, om te strijden om de eer en de prijzen van Dieren dag 1953. De jury popelt reeds van ontembaar verlangen om de bloesem der Velsense blaf fers te keuren en wie mee wil doen, zal zich rap op moeten geven, wil hij of zij er nog bij kunnen op deze fleurige ach ternamiddag in de schaduw van duin en asyl. Hier zijn de adressen nog één keer: Mevr. Koomen-IIoo- gerwerf, Stolstraat 13; P. Kar- sten, Kon. Wilhelminakade 1; B. J. W. Garsteveld, Kerkweg 156; mej. A. Rosendahl: Jacob Catslaan 25; F. Basstra, Wa- tervlietstraat 30; H. M. J. v. d. Wall, Wenckebachstraat 74, (beiden in Velsen-Noord) en H. v. Gameren, Stationsweg 1. Ook de asylhouder kan in schrijvingen noteren. LAMPENIER het vaartuig nam de naam Vertrouwen KW 112 aan. Toch was die tijd niet de slechtste pe riode. Op tienjarige leeftijd ging men er al toe over de Vertrouwen met een motor uit te rusten. Er werd een 80 paards Bo- linder-motor ingeploatst, maar tenslotte deden de heren De Wit en Parlevliet toch ook weer afstand van hun bezit en onder dezelfde naam werden de heren C. Schaap, T. van Beelen en J. Groen eige naren van de logger, die er zelf de trawL- visserij mee gingen uitoefenen. Na zo het een en ander te hebben mee gemaakt kwam de „Vertrouwen" in de Duitse tijd in handen van de bezetter te recht net nadat de N.V. Zeevisserij Mij. De Hoop in IJmuiden de logger had aange kocht. Het mag gezegd worden dat de Duitsers zuinig met de KW 112 hebben omgesprongen al hadden zij er uiteraard heel veel aan veranderd. Dit bleek toen het schip in 1947 in IJmuiden terugkeer de. Na lange tijd binnen de sluizen te heb ben gelegen werd het aangekocht door de Rederij Wiron en naar Woubrugge overge bracht waar de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad er weer een waardig visserij schip van maakte. Er is een nieuwe In dustrie-motor van 300 pk. ingekomen en voorzien van een moderne opbouw kreeg deze nieuwe Wiron III IJM 221 een groter inhoud dan als zeillogger. De tonnemaat bedraagt thans 127 ton bij een lengte van 25.78 m., breedte 6.64 m. en holte 2.86 m. Zo vaart de oude zeillogger Wilhelmina IJM 300 na vele omzwervingen van Juli 1949 af als motortrawllogger Wiron III IJM 221 weer van IJmuiden uit ter vis serij. AR1E VAN DER VEER (Nadruk verboden). VSV in het veld Zondag komen de elftallen van V.S.V. uit in de volgende wedstrijden: West Frisia 2V.S.V. 2 14V2 uur, Scho ten 2—V.S.V. 3 12 uur; VI. Vogels 2—V.S. V. 4 9 3/4 uur, V.S.V. 5—Ripperda 2 9 3/4 uur; D.E.M. 3—V.S.V. 6 12 uur. De opstelling van het tweede elftal luidt: D. Broekhuizen; M. Overzier, C. Weij; M. G. Mertens, J. J. Kloosterman, L. Veld man; J. Bouwens, H. Belfroid, M. den Dun nen, S. Zwanenburg, S. Thoolen. Reserves: P. Kramer en H. v. Deursen. ADVERTENTIE HAARDEN KACHELS ETNA GASFORNUIZEN ERRES STOFZUIGERS RUTON STOFZUIGERS ERRES WASMACHINES WIJ HEBBEN 50 JAAR ERVARING WILLEMSBEEKWEG - IJMUIDEN-O. Vraagt onze betalingscondities. Zaterdag 26 September IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 uur, „Zij was 17 jaar". Itex, 20 uur, „Roepstem der pampa's". „Felison", expositie werken van Otto B. de Kat, 1517 uur, Heidestraat. Accordeonvereniging „IJmuidens Roem", 15 uur Jeugdvoorstelling; 20 uur, con cert in Patronaatsgebouw. Zondag 27 September IJMUIDEN: Thalia, 15 uur „De koning der wilder nis", 19 en 21.15 uur, „Zij was 17 jaar". Rex, 15 en 20 uur „Roepstem der pam pa's". Maandag 28 September IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Sterren stralen overal". Rex, 20 uur, „Roepstem der pampa's". Ned. Chr. Vrouwenbond, 20 uur, O.K. Verenigingsgebouw, begroetingsavond. VELSEN: Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester van Velsen; 1517 uur, spreek uur wethouder van onderwijs. VELSEN-NOORD: Ned. Chr. Vrouwenbond, 20 uur, Da Costaschool, lezing. Vrouwenbond P. v. d. A., 20 uur, Gem. ontspanningslokaal, Van Diepenstraatfl „De kunst van het schrijven'.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8