Werkgevers zijn bereid tot 5 pet te gaan Verenigde Staten sluiten militair verdrag met Spanje Weerbericht Verdwenen? Raad van Vakcentralen handhaaft zijn voorstel tot 6 pet verhoging Haarlems Dagblad Britten en Egyptenaren worden het weer eens Nog geen accoord over loonsverhoging Vakcentrales: 6 pet. was geen onderhandelings- voorstel Japan gaat toch een leger vormen Zij noemen het: „Schakel in de stalen keten die Westen tegen aggressie beschermt" Wervelstorm in Japan eist 144 doden Duitse krijgsgevangenen uit Sovjet-Unie terug Drie slachtoffers van overwegen Het woord is aan Sovjet vakbonden tegen Westelijke uitnodiging Niet Beria maar Eisler zou in Spanje zitten 68e JAARGANG No 68 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 297e JAARGANG No 221 Standpunt der werkgevers Commissie kwam tot 4,8 percent Het betreft hier wegens oorlogsmisdaden veroordeelden Conferentie Grote Vier Weer rapporten Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks behop 7.on- en Feestda?en Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE OPSCHUDDING over de veronder stelde verdwijning van Lawrenti Beria uit Rusland duurt voort. Vooral in Amerika. Hij zou dan in Spanje vertoeven en van daar uit zijn voorstel hebben gezonden of liever: doen zenden om de Ameri kanen allerlei dingen mee te delen, aller lei geheimen te onthullen in ruil voor een verblijfsvergunning in de Verenigde Sta ten. Maar niemand weet nog met enige zekerheid te zeggen of de man, die dit te kennen zou hebben gegeven, werkelijk Beria is. Het kan ook wel iemand zijn, die zich voor hem uitgeeft. De historie is op dit punt niet zonder voorbeelden, al is het grote publiek ze allang weer vergeten. Intussen onthoudt Moskou zich van com mentaar. Misschien heeft men in de hoofd stad der Sovjet-Unie overwogen, dat mede delingen toch niet geloofd zouden worden. Men heeft trouwens indertijd doen weten dat Beria was gevangen genomen en zou terechtstaan. Dat gebeurde in begin Juli. Het lijkt onwaarschijnlijk dat men hierop terug zou kunnen komen en een herhaling van het oude bericht zou weinig uitwerken. Mogelijk vindt men in Moskou de op schudding, die het verdwijnings-bericht heeft gewekt, trouwens niet eens zo onaan genaam. Men zou daar van mening kunnen zijn dat dergelijke uiting van nervositeit de belangrijkheid van het Russische doen en laten in de ogen van het „Westerse" publiek veeleer versterkt dan verzwakt. Men zou een zeker propagandistisch nut in de opschudding kunnen zien. De ophef, over het Beria-geval- gemaakt, moet ongetwijfeld ten dele worden ver klaard door de huidige schaarste van sterk- aansprekend internationaal nieuws. Ander deels ook door de menselijke eigenschap, om zich sterker voor de lotgevallen van een (mits sinds lang opvallende) persoon lijkheid dan voor die van een menigte te interesseren. Op de vraag of het lot der volken gemoeid is bij het raadsel of Law renti Beria al dan niet ontsnapt is kan men niet anders dan ontkennend antwoor den. Het moge een belangwekkend per soonlijk geval zijn, maar daar blijft het ook bij. Er is geen enkele reden om grote gevolgen van een mogelijke verdwijning van deze man te verwachten. In zoverre verwondert de emotie in de Verenigde Sta ten, waar het publiek zich sinds de dood van Stalin aanmerkelijk minder bevreesd voor oorlogsdreiging is gaan tonen, dan ook wel enigszins. Hetgeen een ernstiger zaak mag heten is de blijkbare (tijdelijke?) verdwijning van de bereidheid aan Westerse zijde om met de Russen te gaan praten. In de laat ste weken is bij herhaling geconstateerd, dat Wysjinski in de UNO zijn vanouds bekende grimmige houding opnieuw heeft aangenomen. Daaruit af te leiden dat het openen van besprekingen met de Russen geen nut zou hebben is zeker onjuist. Er zijn zo vaak grimmige houdingen aan on derhandelingen voorafgegaan: ook aan onderhandelingen die tot goed resultaat leidden. Winston Churchill heeft indertijd voorgesteld om met een bespreking te be ginnen die niet aan een bepaalde agenda gebonden zou zijn en dus het karakter dragen van een eerste terreinverkenning. Misschien zöu men moeten zeggen: van een wederzijdse personen-verkenning. Want het zijn tenslotte mensen waarvan de beslissingen afhangen. Het zijn geen partijprogams of ideologieën die met elkaar zouden spreken, maar mensen. Men zou ongetwijfeld wijzer omtrent eikaars be doelingen worden dan in een situatie, waarin men elkaar niet kent en alleen maar met scherpe nota's bekogelt. Welnu, dat plan is van de baan geraakt. En Chur chill, sindsdien minder gezond geworden, zal wellicht spoedig aftreden. Maar waar om zou zijn denkbeeld niet opnieuw aan de orde worden gesteld? R. P. LONDEN (Reuter) Turkije's positie in de plannen voor verdediging van het Mid den-Oosten is thans de voornaamste kwes tie, die tijdens de informele besprekingen in Egypte over de toekomst van de Suez- kanaalzöne wordt behandeld, aldus diplo matieke kringen te Londen. Over de andere beginselen van een rege ling zou vrijwel overeenstemming zijn be reikt. Deze zijn: Het Britse garnizoen van 80.000 man, dat in de zóne gelegerd is, zou zich kort na ondertekening van een over eenkomst beginnen terug te trekken, waar bij men zou hopen, dat deze operatie in achttien maanden voltooid zou kunnen zijn. Een aantal Britse technici zou achter blijven voor het onderhoud van de instal laties en opleiding van Egyptenaren. Men weet niet hoelang deze technici in Egypte zouden blijven. Westelijke troepen zouden naar de ka naalzone terugkeren, indien Egypte of zijn Arabische bondgenoten door een Sovjet- aanval zouden worden bedreigd. Overeen stemming hierover is niet volledig, daar Engeland de kanaalzone als onmisbaar be schouwt voor de verdediging van het ge hele Midden-Oosten, met inbegi'ip van Turkije en Perzië, en het recht wenst de basis te gebruiken, indien een van deze landen aangevallen zou worden. Volgens waarnemers is een Brits-Egyp tische overeenkomst nog niet op handen, zelfs indien over dit laatste punt overeen stemming zou worden bereikt, daar er nog vele technische bijzonderheden geregeld moeten worden. Volgens door A.F.P. aangehaalde kringen te Cairo zijn echter de afgelopen week zulke vorderingen gemaakt, dat een accoord wel in het verschiet ligt. Na een bijeenkomst van de Egyptische revolutionnaire raad te Cairo is hedenoch tend vroeg vernomen, dat het begin van het officiële stadium der Brits-Egyptische besprekingen zeer spoedig verwacht wordt, daar thans naar gemeld wordt overeen stemming is bereikt over alle hoofdpunten aangaande Britse ontruiming van de Suez-kanaalzöne. Bij de jongste bespre kingen zijn opvallende vorderingen ge maakt, zo wordt gezegd. Zaterdagmiddag heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid opnieuw vergaderd om kennis te nemen van het advies, dat op grond van nieuwe berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek was uitgebracht door een commissie, die op verzoek van de regering het vraag stuk van de lonen in studie had genomen. Naar wij ver nemen, is deze commissie uit de nadere door het Centraal Bureau voor de Statistiek gemaakte berekening gebleken, dat in de becijferingen met betrekking tot de te verwachten stijgingen in het gezinsbudget, welke bij de onderhande lingen in de Stichting van de Arbeid mede oorzaak van de uiteenlopende opvattingen waren, inderdaad een fout was geslopen. Na zowel de werkgevers als de werknemers te hebben gehoord is deze commissie tot de slotsom gekomen, dat een loonsverhoging van 4,8 percent het antwoord vormde op de haar door de regering gestelde vraag. In de vergadering van de Stichting van de Arbeid op Zaterdag middag hebben de centrale werkgeversorganisaties hun standpunt aan de raad van vakcentralen bekend gemaakt. Het werkgeversvoorstel om overeenstemming te verkrijgen over een loonsverhoging van 5 percent, gebaseerd op de uitspraak van de deskundigen, bleek voor de Raad van Vakcentralen niet aanvaardbaar. Deze handhaafde zijn voorstel tot een loonsverhoging van 6 percent. Nu tussen de centrale werkgeversorga nisaties en de werknemersvakcentralen geen overeenstemming is bereikt over de per 1 Januari te nemen algemene loon maatregelen hebben de besturen van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. verklaard dat zij dit in hoge mate betreuren, mede omdat in de laatste phase der onderhandelingen een reëel overleg met de industriële en agrari sche ondernemersorganisaties mogelijk bleek. De vakcentralen, aldus deze verkla ring, konden echter ook in deze laat ste phase van het overleg niet af wijken van de door hen bepleite loons verhoging van zes percent. Dit voorstel is door hen van meetaf bedoeld niet als een onderhandelingsvoorstel dat speelruimte bevatte, doch als een vol komen reëel voorstel, waarin op ver antwoorde wijze de compensatie voor de huurverhoging en voor de reste rende consumptiebeperking alsmede de voorgenomen belastingverlaging in rekening zijn gebracht. De vakcentralen hebben door hen reeds bij de regering ingediende voorstellen op 26 September in een nota nader toegelicht. De gezamenlijke werkgeversorganisaties hebben het A.N.P. een communiqué ver strekt, waarin onder meer wordt gezegd: De centrale werkgeversorganisaties heb ben zich reeds eerder bereid verklaard hun medewerking te verlenen aan een compen satie van de per 1 Januari te verwachten verhoging van de huren, alsmede aan de opheffing van de nog resterende verbruiks- beperking door een hiermede overeenstem mende loonsverhoging met in achtneming van de inmiddels door de regering voor gestelde fiscale maatregelen. De berekeningen welke daartoe zowel van de zijde van de raad van vakcentralen als van de gezamenlijke werkgeversorga nisaties en ook van regeringszijde werden opgesteld, gaven verschillende uitkomsten. De Raad van Vakcentralen kwam uit op een loonsverhoging van ongeveer 6 per cent. Van werkgeverszijde was men van oordeel, dat de loonsverhoging op basis van de beschikbare gegevens, naar boven afge rond, op 4 percent gesteld diende te wor den. Wegens het verschil van inzicht over de cijfers werd, in overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid, aan een commissie verzocht een oordeel uit te spreken over de juistheid van de gemaakte becijferingen en de redelijkheid van de veronderstellingen, waarvan daarbij is uit gegaan. De commissie was opgedragen haar oordeel te geven met uitsluiting van alle overwegingen, die tot het loonpolitieke be leid kunnen worden gerekend. Deze commissie kwam in haar advies tot een loonsverhoging van 4,8 percent. De gezamenlijke centrale werkgevers organisaties stelden zich hierna op het vol gende standpunt: Rekening houdende met de conclusie van de commissie van deskundigen en geleid door de wens om tot overeenstemming te geraken, verklaarden de centrale werk geversorganisaties zonder het rapport van de commissie in alle onderdelen te kunnen onderschrijven zich bereid om per 1 Januari een verplichte loonsverho ging naar boven op 5 percent afgerond, voor werknemers van 23 jaar en ouder aan de regering aan te bevelen. Hierbij dienen op de gebruikelijke wijze dispen saties mogelijk te zijn. In dit overzicht werd in het bijzonder gewezen op de situatie in het midden- standsbedrijf op grond waarvan de cen trale middenstandsbonden op het stand punt staan, dat in deze sector van het be drijfsleven de loonsverhoging door een evenredige lastenverlaging volledig dient te worden gecompenseerd. De gezamenlijke centrale werk geversorganisaties wensen de beslis sing over een herziening van de lonen voor mannelijke en vrouwelijke werk nemers beneden de Lef rijd van 23 jaar over te laten aan het bedrijfstaksge- wijze overleg, met dien verstande, dat hierbij geen grotere loonsverhoging zal mogen worden vastgesteld dan 5 per cent. Voor personeel van 23 jaar en ouder in dienstbetrekkingen, waarvoor geen C.A.O. of bindend vastgestelde loonregeling geldt, bevelen de centrale werkgeversorganisa ties aan eveneens een verhoging van 5 per cent op de lonen of salarissen toe te passen. De centrale werkgeversorganisaties ach ten daarnaast, voor een vergroting van de spreiding tussen de functiegroepen, een herziening van de richtlijnen voor de loon vorming per 1 Januari gewenst, in dien zin, dat de richtlijn-uurlonen voor de ge schoolde vakarbeiders met twee cent wor den verhoogd. De uitwerking en de toe passing van deze richtlijnen dienen aan het bedrijfstaksgewijze overleg te worden over gelaten. De centrale werkgeversorganisaties spre ken zich voorts uit voor een wijziging van de richtlijnen voor de gemeenteclassifica tie voor handarbeiderslonen, in dien zin, dat het aantal klassen op 5 blijft gehand haafd, doch dat het uurloonverschil tussen de 1ste en 5de gemeenteklasse wordt ver minderd van 12 op 10 cent. De toepassing van deze gewijzigde richtlijnen dient, over eenkomstig de op dit punt bestaande prac- tijk, eveneens aan het bedrijfstakgewijze overleg te worden overgelaten. TOKIO (A.F.P.) De Japanse premier Yosjida (liberaal) en de voorzitter van de progressieve partij, Sjigemitsoe, zijn Zon dag overeengekomen Japans nationale vei ligheidsmacht, die officieel dient ter be strijding van binnenlandse opstanden, een stap nader te brengen tot een werkelijk leger. In een communiqué verklaren de leiders van de twee grootste politieke par tijen in het land, dat een nieuwe organisa tie „strijdmacht voor zelfverdediging" ge heten, in het leven zal worden geroepen, die Japan tegen „indirecte zowel als directe aggressie" zal verdedigen. Voorts wordt gezegd, dat de leiders van beide conservatieve partijen overeen zijn gekomen een politiek te volgen, die streeft naar ontwikkeling van de defensiestrijd krachten van Japan, met het oog op de huidige internationale toestand. De Japan se strijdkrachten zullen worden uitgebreid in overeenstemming met het economisch toelaatbare, teneinde een tegenwicht te vormen voor de vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten, die in Japan gestationneerd zijn. De nieuwe organisatie zal 250.000 man omvatten, alsmede straalvliegtuigen en vliegdekschepen. In politieke kringen te Tokio beschouwt DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Zaterdagmiddag heeft Koningin Juliana in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de tentoonstelling „Suriname, hoe het leeft en werkt" geopend. Tijdens de rondgang onderhield de Koningin zich met enige in Surinaamse kledij gestoken dames. WASHINGTON, (Reutèdr). De Ver enigde Staten en Spanje hebben Zaterdag een defensie-overeenkomst met een looptijd van 20 jaar getekend, waarbij Amerika het recht krijgt marine- en luchtbases op Spaanse bodem te bouwen en te gebruiken ea Spanje militaire uitrusting van Ame rika krijgt. Er zijn nog twee andere over eenkomsten gesloten, een voor economi sche hulp en de andere voor wederzijdse defensiehulp. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken deelt mede, dat Spanje gedurende het jaar eindigend op 30 Juni hulp tot een totaal bedrag van 226 mil- liocn dollar krygt op grond van het pro gram tot wederzijdse beveiliging. Door deze overeenkomsten heeft Franco- Span je een deelgenootschap met de Ver enigde Staten gesloten „voor de verdedi ging van het Westen tegen het gevaar van een Russische aanval". De overeenkomsten zijn getekend door de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken, Alberto Martin Artajo, en de Ameri kaanse ambassadeur te Madrid, James Dunn. Het voornaamste doel van Amerika is de modernisering van het leger en de ma rine van Spanje. Het Spaanse leger telt thans naar schatting 30 divisies. Het bedrag van 226 millioen dollar is als volgt verdeeld: 85 millioen voor „ondersteuning van de defensie" en 141 millioen voor militaire uitrusting. De kosten van de door Amerika in Spanje te bouwen bases zijn niet in het bedrag begrepen. Als looptijd van de verdragen wordt tien jaar genoemd, automatisch verlengd met twee achtereenvolgende perioden van vijf jaar als zij niet door een van beide partijen worden opgezegd. De verdragen worden uitvoerende overeenkomsten ge noemd, die geen bekrachtiging door de Amerikaanse senaat behoeven. In regeringskringen te Washington werd het verdrag een nieuwe schakel in de „stalen keten die het Westen tegen aggres sie beschermt", genoemd. In deze kringen legde men er de nadruk op, dat het ver drag geen Amerikaanse stap is om de weg te bereiden voor toetreding van Spanje tot de NAVO of de UNO. Het aantal en de plaats van de bases zijn nog niet officieel bekend gemaakt. Eerdere berichten uit Spanje maakten melding van vier luchtbases en verschei- TOKIO (A.F.P.) Volgens de jongste officieuze cijfers zijn als gevolg van de wervelstorm en de overstromingen in Japan 144 mensen om het leven gekomen en 475 gewond; 488 personen worden ver mist; 1.431 huizen ^ijn volledig verwoest; 5.659 gedeeltelijk. Nfeer dan driehonderd duizend woningen staan onder water en 1.134 zijn door het water weggespoeld. dene vlootbases. Naar verluidt zal een luchtbasis in het gebied van Sevilla en een ander in Cataloniê worden aangelegd. Cartagena werd genoemd als vlootbasis. Verder werd nog vernomen, dat de Ver enigde Staten overwegen op elke lucht basis in Spanje een eenheid bommenwer pers van dertig vliegtuigen te stationneren. Bezorgdheid en vreugde Enige Spaanse financiers die Zaterdag commentaar gaven op het verdrag, waren bezorgd over de mogelijkheid van een in flatie door het scheppen van een tegen waarde in peseta's voor het door de Ame rikanen te zenden materiaal. Maar in het algemeen was men van oor deel, dat dit waarschijnlijk in de naaste toekomst niet belangrijk zal zijn. De Span jaarden waren verheugd over de nadruk die gelegd was op het feit, dat op de bases altijd de Spaanse vlag zal blijven waaien. Het Russische persbureau Tass heeft het verdrag Zaterdag „een openlijk mili tair bondgenootschap" genoemd. Het blad voor de Sovjet-Russische strijd krachten, de „Rode Ster", noemde Zondag het verdrag een ernstige slag voor de be langen van Engeland en Frankrijk. „Het is een zuiver militaire, aggressieve over een komst, die een der schakels vormt in de reeks maatregelen, die door de rege rende kringen van de Verenigde Staten zijn genomen ter voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog", zo schrijft de „Rode Ster". In de vacature van directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, ontstaan door de benoeming van mr. J. Milius tot gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van deze instelling, is met ingang van 1 Januari benoemd de heer mr. H. A. R. Schuit, secretaris van de directie van Rij- menam N.V. te Den Haag. BERLIJN (Reuter) De eerste groep Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet- Unie, die Vrijdagavond aan de Pools-Oost- Duitse grens arriveerde, telt 598 personen, onder wie 22 vrouwen en 9 kinderen. Een tweede groep van 960 man is inmid dels reeds aan de Oost-Duitse grens aange komen. Van de eerste groep zijn 468 oud-gevan genen, onder wie achttien vrouwen en acht kinderen, Zaterdag naar West-Duitsland doorgereisd. Zij passeerden de zönegrens bij Herleshausen in Hessen. Velen konden minuten niets uitbrengen toen zij, na door autobussen over de zöne grens gebracht te zijn, door de bewoners van Herleshausen werden toegejuicht. De gevangenen vertelden, dat zij jaren lang dwangarbeid hadden moeten verrich ten en dat hun voor het grootste deel van de tijd geen loon was uitbetaald. Een van de teruggekeerden, de arts Stratmann uit Stuttgart zeide, dat de ge vangenen alleen loon kregen indien zij veel meer werk verrichtten dan verplicht was. Voor het zwaarste werk werd 200 roebels uitbetaald. Ook vertelde de arts, dat net een vaste regel was, dat slechts twee procent van de gevangenen op de ziekenlijst mochten voor komen. Het was voor een arts zeer moei lijk, aldus Stratmann, de Russen er van te overtuigen, dat iemand werkelijk ziek was, als reeds twee procent van de gevangenen op de ziekenlijst voorkwam. De oud-gevangenen deelden mede, dat bijna alle personen van dit transport in 1945 als oorlogsmisdadigers ter dood waren veroordeeld. Later werd de straf verlicht tot 25 jaar gevangenis. De gevangenen hebben acht tot twaalf jaar in Russische gevangenschap doorgebracht. Twee kinderen van de landbouwer Chr. E. uit Neerbosch bij Nijmegen zijn gisteren op een onbewaakte overweg nabij Nijme gen door een trein aangereden en gedood. De kinderen zaten op een door een paard getrokken wagen. Hun vader werd slechts licht gewond. Toen de 50-jarige landbouwer Chr. E. uit Neerbosch gistermiddag met zijn pla teauwagen de onbewaakte overweg nabij de St. Teunismolen onder Nijmegen pas seerde bemerkte hij niet de waarschu wende knipperlichtinstallaties die te trein NijmegenDen Bosch aankondigden. Het paard was de rails reeds gepasseerd eer de wagen werd versplinterd en de zeven jarige Albert E. en zijn tienjarige zusje Maria Christina, die zich op de wagen be vonden, werden vrijwel op slag gedood. De vader van de kinderen kreeg slechts lichte verwondingen. Hij kon naar zijn woning te Neerbosch worden vervoerd. De 48-jarige spoorwegarbeider T. Bak ker uit Alkmaar is gisteravond met vrij ernstige verwondingen naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam vervoerd, nadat hij ter hoogte van de overweg Oude Diemerlaan op het baanvak Amsterdam Weesp was aangereden door de electrische trein, die om 20.03 uit Amsterdam naar Bussum was vertrokken. Anton van Duinkerken: Bijna geen mens zegt ronduit wat er verbeterd dient te worden aan hemzelf en in zijn ijver om de wereld te veranderen verbergt zich bij menigeen de gehechtheid aan hetgeen hij het liefst zou be houden, wanneer deze wereld ver anderd zal zijn. men de overeenkomst als een overwinning voor Yosjida in een moeilijke politieke situatie. Hij had totnogtoe in het Huis van Afgevaardigden geen eenvoudige meer derheid voor zijn plannen kunnen krijgen. Volgens genoemde kringen zal Yosjida de Amerikanen thans kunnen verzekeren, dat zijn defensieplannen door een meerderheid van het parlement worden gesteund. Vol gens waarnemers zal de overeenkomst een gunstige invloed hebben op de economische onderhandelingen, die tussen de V.S. en Japan worden gevoerd. MOSKOU, (Reuter) In een verkla ring van het hoofdbestuur van de Sovjet- vakbonden, die Zaterdagavond is gepubli ceerd, wordt gezegd, dat voorwaarden gesteld door de drie grote Westelijke mo gendheden, waaraan tevoren moet zijn voldaan, een vier-mogendhedenconferentie onmogelijk of onvruchtbaar maken. De Russische regering heeft nog niet geantwoord op de uitnodiging van Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en Frank rijk voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier te Lugano op 15 October. Deze uitnodi ging werd op 2 September op het mini sterie van Buitenlandse Zaken te Moskou overhandigd In de verklaring wordt de uitnodiging voor de conferentie in Lugano niet uit drukkelijk genoemd. Het Russische volk steunt de eis, dat communistisch China betrokken moet zijn bij een stap van de grote mogendheden om de spanning in de internationale betrek kingen te verhinderen, aldus de verkla ring. Over Duitsland wordt gezegd, dat de Russische arbeiders de Russische voor stellen aangaande Duitsland volledig goed keuren. Deze voorstellen scheppen, aldus de verklaring, de mogelijkheid voor een oplossing van het Duitse vraagstuk in het belang van het Duitse volk en in dat van de veiligheid van alle volkeren. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse blad „New York Post" schrijft in zijn editie van Zaterdag, dat de geheim zinnige communistische vluchteling in Spanje, niet Beria, maar Gerhard Eisler is. Eisler is indertijd uit de Verenigde Staten uitgeweken en werd minister van Propa ganda in Oost-Duitsland. Verscheidene maanden geleden is Eisler in ongenade gevallen. Eisler zou nogal op Beria lijken. „Het is absurd te denken, dat Beria zich niet meer in de Sovjet-Unie bevindt," aldus heeft het Russische blad „Komsomolskaja Pravda" geantwoord op een vraag van drie Amerikaanse journalisten, die op het ogen blik te Moskou zijn. (van hedenmorgen 7 uur) weers- r i VZS -O-g 5 d eo 3è 5 - toestand g O c O r b O z Helsinki nevel windstil 14 0 Stockholm geheel bew. ZO 2 17 0 Oslo nevel O 1 14 0 Kopenhagen zwaar bew ZZO 8 13 0 Amsterdam zwaar bew ZW 4 20 0.2 Edinburgh zwaar bew. WZW 4 13 8 Londen licht bew. W 6 17 1.2 Luxemburg zwaar bew. windstil 2 0 Parijs zwaar bew. W 6 24 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 21 0 Grenoble geheel bew. windstil 20 11 Nice zwaar bew. O 5 22 34 Genève mist OZO 1 18 1 Ziirich nevel OZO 2 0 Locarno regen NO 2 21 14 Berlijn zwaar bew. OZO 4 23 0 Frankfort mist WZW 2 26 0 Müöchen zwaar bew. ZO 2 25 0 Wenen nevel ZO 1 23 0 tnnsbruck zwaar bew. ONO 5 28 0 Rome zwaar bew. ZO 5 31 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u ^ccooccocccccocoooc xxxxxxcooocc* WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met vanavond voornamelijk in de kuststreken nog enkele buien, maar morgen bijna over al droog weer. Krachtige tot matige wind, aanvankelijk tussen Noord-West en West, later krimpend naar Zuid- West. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 29 September Zon op 6.37 uur, onder 18.23 uur. Maan op 22.05 uur. onder 14 50 uur (Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 September Hoog water: 6.57 en 19.20 uur. Laag water- 2.41 en 14.55 uur. Dinsdag 29 September Hoog water: 7.51 en 20.18 uur. Laag water: 3.22 en 15.44 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1