Eisenhower niet tegen handel door het IJzeren Gordijn PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag „Velserbad" nog meer in de knoei „Hoog-Laren" bestaat vijftig jaar Bloembollen en masse vernietigd Koningin opende de Surinaamse expositie Dr. Muntendam treedt af a!s staatssecretaris Coördinatie culturele activiteit Congres Labourparty heden geopend ió het zo MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 2 Tegenslag voor McCarthy Nieuwe bewaarders op ruïne van Brederode Aandelen dalen uiteraard Comité van oud-patiënten bood f 46.000 aan Kerkelijk Nieuws WASSERIJ DUYN Hartige opmerkingen van gouverneur Klaasesz Kaiser-Frazer gaat Willys-aut'o's assembleren Morrisson trekt candidatuur in De „Henri Dunant" bereikte Denemarken niet Mr. H. A. R. Schuit directeur van de Jaarbeurs Chauffeur reed na aanrijding door KEIP ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft duidelijk gemaakt, dat hij de eis van senator McCarthy om de hulp aan bondgenoten die met communis tische landen handel drijven stop te zet ten, van de hand wijst. Dit standpunt is bekend gemaakt in een halfjaarlijks rapport aan het Congres, dat door zijn directeur van de hulp aan het buitenland, Harold Stassen, is opgesteld. Hierin worden degenen, die aandringen op stopzetting van de hulp, krachtig gecriti- seerd wegens „geheel onware" beweringen, dat de West-Europese bondgenoten mili taire voorraden naar de Sovjet-Unie en haar bondgenoten zenden. Het rapport noemt senator McCarthy niet met name, maar het richt zich klaar blijkelijk wel tegen zijn beschuldigen jegens Amerika's West-Europese bondge noten. Voorts wordt gezegd: Het stopzetten van alle handel tussen Oost en West is onder de huidige omstan digheden onmogelijk. De V.S. kunnen hun bondgenoten niet dwingen ook niet door het inhouden van hulp. De West-Europese landen, aldus het rap port hebben krachtige en dwingende eco nomische redenen om althans enigszins hun traditionele handel met het Oosten voort te zetten, temeer daar zij geen stra tegische goederen verhandelen. Voorts wordt aangedrongen op verlaging van de importtarieven, om te voorkomen, dat Westelijke landen van de handel met de communistische landen afhankelijk zouden worden. Afgaande op de cijfers van de eerste zes maanden van dit jaar schat Stassen, dat in 1953 voor een waarde van 375 mil- lioen dollar aan niet-strategische goederen naar communistisch China zal worden ver scheept, hetgeen neerkomt op een verho ging van bijna 50 procent in vergelijking met 1952. Als de belangrijkste oorzaak hiervan ziet Stassen „de gewijzigde hou ding van de Chinese communisten, die hun tegenzin om met het Westen te handelen hebben laten varen". Enige landen hebben echter volgens Stassen, onbewust een rol gespeeld „in een van de vreemdste episoden van de Oost- West-handel". Hij deelt mee, dat in 1950, voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea, schepen uit West-Duitsland, Italië en Nederland met strategische goe deren op weg waren naar het Chinese vas teland. Tegen de tijd, dat zij in Japan aan kwamen, was de Koreaanse oorlog begon nen en de Amerikaanse bezettingsautori teiten in Japan lieten de goederen te Kobe lossen. Vorig jaar kreeg, aldus het rapport van Stassen, een Nederlandse scheepvaart maatschappij toestemming om de goede- ADVERTENT1E Naar wij vernemen zal de huidige be waarder van de Ruïne van Brederode in Santpoort, de heer G. v. d. Kort, met nader te bepalen datum onder dankzeg ging voor zijn vele en langdurig bewezen diensten als bewaarder (hij heeft de func tie 24 jaar lang met alle liefde vervuld) heengaan. Als opvolgers zijn door de slot voogd, burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen, met eveneens nader te bepalen datum, benoemd de heer en mevrouw J C. G. A. Roest en G. Roest-d'Ailly. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de I-leu ters. 10.15 Schoolradio. 10.35 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Negen heit de klok, ge varieerd programma. 14.50 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Zuid-Suriname. 18.00 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Pla ten. 18.52 Kinderbedevaart naar Lourdes, reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.25 Mensen in nood. toespraak. 20.35 Radio Philharmonisch orkest. 21.35 Altviool en piano. 22.00 Ouders en kinderen, cause rie. 22.15 Klein koor. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Koor en orgel 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Ameri kaanse muziekkaleitdoscoop. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: Ons dagelijks leven en de wer kelijkheid. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Vioolrecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Wie komt er de volgen de week? 21.50 Dansmuziek. 22.30 Buiten lands overzicht. 22.45 Platen. 2300 Nieuws 23.15 New York Calling. 23.00—24.00 Platen. TELEVISIE Gezamenlijk programma. 20.1522.15 Zon der grenzen, documentatie; Weeroverzicht; De Televisie was er bij..'..; Pantomime; Pauze: Goed bekeken....!? BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12 30 Weerbericht. 12.34 Lich te muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Verzoekprogramma. 21.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek m onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). ren naar hun land van herkomst terug te brengen. Toen de ladingen te Antwerpen werden belost bleek, dat de ladingspapie ren waren uitgeschreven op naam van een Belgische firma, waarvan bekend was, dat zij wel eens met de communisten handel dreef. De goederen werden daarop verladen in Poolse schepen, die ze naar Polen en vervolgens naar communistisch China bracht. Nieuwe aanval In een redevoering voor een afdeling van de Amerikaanse Kamer van Koophan del heeft Senator McCarthy opnieuw een aanval gedaan op Engeland, dat hij een „zogenaamde bondgenoot, die in bloedgeld handelt" noemde. De senator herhaalde zijn oproep tot de Amerikaanse regering om de hulp van de Verenigde Staten aan iedere bondgenoot, die goederen naar landen achter het „ijze ren gordijn" verscheept, stop te zetten. Het onverkwikkelijke stadium waarin de onderhandelingen tussen de gemeente en de betrokken naamloze vennootschap zich bevinden omtrent de overneming van het Velserbad, zou zo meldt „Kennemer- land" een uitvloeisel zijn van het feit, dat de gemeente om onbekende reden haar aanbod om de aandelen der N.V. Velserbad over te nemen tegen 80 heeft verlaagd tot 75 Men deelde ons van officiële zijde mede. dat het eerdere „aanbod" was gebaseerd op de balans, maar dat daarbij rekening werd gehouden met de lasten, die in het jaar 1953 op de creditzijde van de N.V. Vel serbad kwamen. Dientengevolge is de waarde der aandelen dezer N.V. geleide lijk gedaald, omdat er niets aan de debit- zijde tegenover staat. Hoe langer deze zaak duurt, hoe meer de aandelen in waarde dalen, aldus onze zegsman. Wij hebben inmiddels zeer sterk de in druk, dat de narigheid rond het Velserbad een gevolg is van de onverzettelijke hou ding van één bepaalde persoon, zoals ook de gemeenteraad Woensdagavond deed blijken. Zijn tegenwerking is zo groot, dat diverse goedwillende figuren er sterk over denken, zich uit de affaire terug te trekken. Zaterdagmiddag is het 50-jarig bestaan gevierd van het Amsterdams sanatorium „Hoog-Laren" in Blaricum. Een rij van sprekers voerde daarbij het woord, aller eerst de voorzitter van het bestuur, dr. M. R. Heynsius van den Berg. die eraan her innerde dat deze viering op dezelfde plaats en hetzelfde uur geschiedde als toen in 1903 Koningin Emma het sanatorium opende. De geneesheer-directeur, dr. B. C. Geer link, sprak vervolgens over de nauwe medische samenwerking, die tussen de Gooise sanatoria bestaat. Minister J. G. Suurhoff bracht het be stuur en allen, die er verder aan hadden medegewerkt om het sanatorium „Hoog- Laren" te maken tot wat het is, de dank der regering over. Namens de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland sprak het lid van Gedeputeerde Staten de heer Jac. Rustige, die zei dat bezwaarlijk meer van een Amsterdams sanatorium gesproken kan worden, daar het sanatorium van be lang is voor de gehele provincie. Mr. D. M. Meertens sprak namens de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereni ging tot Bestrijding der Tuberculose en mr. P. A. L. van Ogtrop namens het jubi leumcomité die het bestuur een chèque van 13.000 aanbood. De heer J. J. H. Schomakers, die namens het comité van oud-patiënten sprak, overhandigde de voorzitter de som van 46.000. Naar schatting waren ruim 1000 oud patiënten de gasten van het sanatorium bij de feestelijke viering van het jubileum. Beroepen te Almelo (toez.) J. Vuyst te Welsum; te Hoogblokland S. Meijers, cand. te Utrecht. Beroepen te Nieuw Stadskanaal A. J. v. Oost te Vriezenveen. Aangenomen naar Wieringermeer J. v. Winterswijk te Grijpskerke (Z.); naar Rouveen M. v. Rennes cand. te Zeist, die bedankte voor Heilouw. Geref. kerken De classis Winschoten heeft de heer A. M. Franssen leider van de evangelisatie- arbeid te Finsterwolde en van 1932'44 Chr. Geref. pred. te Biezelinge, beroepbaar verklaard. 4^«NSTKRUA.msevaart2Ó TKU 11053 DROOGWAS THANS 32 ct. PER K.G. Zaterdag zijn er aan de veiling Kenne- merland zestigduizend kilo bloembollen vermalen: veertigduizend kilo hyacinten en tienduizend kilo narcissen- plus tien duizend kilo tulpenbollen. Ook nu weer waren het bloembollen, die voor de kwekers de moeite niet meer lonen, te worden geteeld. Voordat Koningin Juliana Zaterdagmid dag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de tentoonstelling „Suriname hoe het leeft en werkt" opende, heeft de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. mr. W. J. A. Kernkamp, namens de regering sprekende tot om streeks vijfhonderd genodigden onder wie mr. R. H. Pos, algemeen vertegen woordiger voor Suriname de schenking van het tentoonstellingsmateriaal aan vaard, dat door Suriname aan Nederland is aangeboden. Het was prof. dr. V. J. Koningsberger, voorzitter van de Raad van Beheer van het Instituut die er in een kort begroe tingswoord voor liet eerst gewag van maakte, dat het grootste deel van het waardevolle tentoonstellingsmateriaal ter overdracht in bezit van het instituut was aangeboden. „Ik hoop dat Uwe Majesteit de tentoon stelling onvolledig zal vinden en dat dit een stimulans voor U zal zijn, Suriname ts bezoeken", zo zeide vervolgens mr. J. Klaasesz, gouverneur van Suriname, die er zijn voldoening over uitsprak dat het meeste materiaal van deze tentoonstelling „dat visitekaartje van Suriname", voor goed in Nederland zal blijven. Met een meer algemeen verbreide kennis over Su riname zal ook de liefde voor dat land toe nemen, vervolgde hij. „Het is nu nog zo, aldus mr. Klaasesz, dat ik een brief kan ontvangen, geadresseerd „aan de consul- generaal der Nederlanden te Willemstad op Suriname". Zelfs de Nederlandse amb tenaren, zo besloot de gouverneur, kunnen met dichterlijke vrijheid, waarvan wij an ders zo zelden blijk geven, namen en ge bieden in en rondom Suriname met elkaar verwarren. Mr. R. H. Pos schetste vervolgens de in houd der tentoonstelling en minister Kern kamp besloot de rij van sprekers met een woord van dank aan Suriname dat zijn verbondenheid met Nederland in de zeer gewaardeerde schenking van het tentoon stellingsmateriaal tot uiting had gebracht. Hij verzocht de gouverneur deze dank te willen' overbrengen. r In de Noordelijke vleugel van het ge bouw'heeft de Koningin tenslotte de ope ning der tentoonstelling verricht door het losknopen van twee lianen die de toegang versperden. Onder de tonen van Suri naamse muziek werd de Koningin daarna in de tentoonstellingsruimte rondgeleid. De staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, heeft Zaterdag te Am sterdam een congres geopend over de cul turele aspecten van de inpoldering der Zuiderzee. De staatssecretaris besloot zijn openings rede met een persoonlijk woord: „Binnen enkele dagen zal ik mijn ambt als staatssecretaris neerleggen en deze rede betekent mijn laatste optreden als zo danig in het openbaar. Ik ben blij dit con gres, welks handelingen uitgaan ver bui ten de grenzen der volksgezondheid, te hebben mogen openen. Ik hoop hierin te mogen zien de erkenning, dat ook de ge zondheid van een volk mede de graad van zijn beschaving bepaalt". Het doel van het congres is een beter inzicht te verkrijgen in de sociaal-econo mische problemen en in die van ruimte lijke ordening en geleide kolonisatie in de IJselmeerpolders. Het congres was georganiseerd door de Stichting voor het Bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders in sa menwerking met het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk. Voorzitter van het congres was prof. dr. H. D. de Vries Reilingh. Besproken werden prae-adviezen van prof. dr. J. H. Tuntler over de medische en hygiënische verzor ging van de bevolking in de droogkomende Zuiderzeepolders, dat van dr. Maria C. Bos en dr. P. J. Piebenga over de zorg voor de geestelijke volksgezondheid, van de heer A. ■J. Veenstra over de kolonisatieproblemen en van dr. P. J. Meertens over de ontwik keling van de taal in de drooggelegde ge bieden. De Britse Lieutenant-Commander Mike Lithgow heeft boven de Lybische woes tijn met succes een aanval gedaan op het ivereldsnelheidsrecord, dat tot nu toe op naam stond van Neville Duke. De offi cieuze tijd van Lithgow is 1.183 km per uur. Dit moet echter nog officieel bevestigd worden. De algemene vergadering van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, die te Rotterdam is gehouden, heeft het beleid van het centraal bestuur, van het bestuur der stichting „Natuurvriendenhuizen", van de redacties van „De Toorts" en „De Stu wing", alsmede het financiële beleid goed gekeurd. De algemene voorzitter, de heer C. de Boer. gaf een toelichting op een voorstel, dat behelsde het centraal bestuur op te dragen stappen te doen tot heroprichting van een algemeen culturele raad der mo derne arbeidersbeweging en als uitvloeisel daarvan de oprichting van plaatselijke culturele raden, die tot taak zouden krij gen plaatselijke arbeiderskunstkringen te organiseren, waardoor verbrokkeling en onnodige risico's ten aanzien van grote bijeenkomsten op cultureel gebied worden vermeden. In zijn toelichting hierop besprak de voorzitter een onderzoek, waaruit geble ken was, dat zeer weinig arbeiders, in engere zin, profiteren van gesubsidieerde uitvoeringen. Gebleken was, dat op abon nementsconcerten te Haarlem en Utrecht respectievelijk 2.1 percent en 0.9 percent van de bezoekers handarbeiders waren. Bij volksconcerten te Groningen, Haarlem en Utrecht bleken deze percentages resp. 3.7 percent, 5.3 percent en 2.9 percent te zijn. Het centraal bestuur schreef in een toe lichting op het voorstel, dat de practijk in vele afdelingen leert, dat vaak tal van organisaties los van elkaar allerlei grote en dure bijeenkomsten organiseren, die dan dikwijls grote tekorten opleveren. „Bovendien is het voor een gezond, even wichtig en veelzijdig cultureel leven in de arbeidersbeweging volgens het centraal bestuur dringend nodig, dat er een pu- bliekorganisatie tot stand komt, die rege lend en stimulerend werkt voor de bevor dering van het genieten van goede kunst door de arbeiders. In enkele plaatsen be staan zulke lichamen binnen het raam van de gezamenlijke arbeidersorganisaties. In andere gemeenten bestaan burgerlijk ge oriënteerde kunstkringen, waarin onze beweging geen invloed heeft. Voor de oor log functionneerde een algemene culturele raad, die leiding gaf op dit terrein en op het gebied van de feestcultuur in onze be weging belangrijk werk heeft verricht", aldus het centraal bestuur. Het voorstel werd echter niet in de op gestelde vorm aangenomen, doch de ver gadering ging accoord met de suggestie van het centraal bestuur dit bestuur op te dragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid en de wenselijkheid om op dit gebied tot coördinatie in de moderne arbeidersbeweging te komen. NEW YORK, (Reuter) De Willys Overland Export Corporation heeft mee gedeeld, dat zij met de Nederlandse Kai ser Frazer-fabrieken N.V. te Rotterdam een contract heeft gesloten, waarbij wordt bepaald dat te Rotterdam onmiddellijk zal worden begonnen met het assembleren van.de bestaande modellen van Willys personen- en vrachtauto's. Het bestaande bedrijf van Kaiser Frazer zal hiertoe worden uitgebreid tot een der meest moderne en grootste auto-assem- bleerbedrijven in West-Europa. Het bedrijf te Rotterdam zal ook de Willys auto's uit voeren naar andere Europese landen. De Kaiser Frazerfabrieken N.V. te Rot terdam wilde aan A.N.P. het boven staand bericht nog niet bevestigen. 33. „Kom mede, oh leeuwenliefhebber", zei de Mogol, Joris met zich mee trekkend, „dan zal ik u als nieuwe oppasser aan Jarl voorstellen. Hoewel ge wat mager zijt, zal hij beslist van u houden; tot nog toe heb ben zijn oppassers hem altijd bijzonder goed gesmaakt." „Aha," dacht Panda, „nu begrijp ik, waar de Mogol op aan stuurt. Als Joris dat baan tje van leeuwenoppasser weigert, bewijst dat, dat hij niet zo'n liefhebber vaii leeu- wen is, als hij voorgaf te zijn. En dan zal hij moeten uitleggen, waarom hij zich in de kooi van tamme Leo verborgen hield!" Joris, die evenals Panda de bedoelingen van de Mogol door had, dacht koortsachtig na, hoe hij zich hieruit moest redden. „Vergeef mij, Hoogheid," zei hij tenslotte, „doch ik kan van de vacature geen gebruik maker. Ik ben leeuwentemmer, dus zal het u duidelijk zijn, dat ik niet mijn tijd wens te vermorsen aan één enkel leeuwtje." „Natuurlijk", antwoordde de Mogol liefjes, terwijl hij Joris meetrok naar een kooi, waarin drie brullende circus-leeuwen waren opgesloten, „maar daar ligt dan een taak, die u waardig is. Wees zo goed gindse kooi binnen te gaan en die lawaaierige leeuwen het zwijgen op te leggen!" Het scheen, dat Joris' laatste uitvlucht hem nog dieper in de moeilijkheden had ge bracht. MARGATE (Reuter) De voormalige Labourminister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft aan de vooravond van het congres der Labourparty te Mar gate bekend gemaakt, dat hij zich niet can- didaat zal stellen voor het penningmeester schap der party. Morrison had aanvanke lijk de strijd aangebonden met Arthur Greenwood, de huidige voorzitter der par ty, die voor de post van penningmeester was voorgedragen. Dit optreden van Morrison, die de steun had van de grote vakbonden, had geleid tot grote onenigheid onder de socialisten. Het was de bedoeling van Morrison om via het penningmeesterschap terug te komen in het dagelijks bestuur der partij, waaruit hij vorig jaar door Bevan, de leider van de linkervleugel in de partij, was verdreven. Morrison motiveert in een schrijven aan pai-tij secretaris Philips zijn jongste besluit met te verwijzen naar het besluit van het dagelijks bestuur om 't voorstel van de unie van zeelieden te steunen, volgens hetwelk de plaatsvervangende partijleider lid van het nieuwe dagelijkse bestuur moet zijn. Morrison vervult namelijk op het ogen blik deze functie van plaatsvervangende leider der partij in het Lagerhuis. Aan het hoofd der fractie staat Attlee. Arthur Greenwood, de 73-jarige voor zitter van de Britse Labourpartij, heeft heden te Margate de 52ste jaarlijkse afge vaardigden-conferentie geopend. Hij drong met klem aan op het bewaren van de eenheid in de partij. Een scheuring zou verraad aan onze zaak betekenen, al dus Greenwood, die doelde op de geschillen tussen de gematigden, die de officiële lei ders van de partij en vakbonden volgen en de linkervleugel onder leiding van Aneurin Bevan. Ter gelegenheid van de 250ste vaart die de Haagse Ballonclub organiseerde, zijn de balloncommandanten Nini en Jan Boes- men en de heer C. de Vos Klootwijk met de ballon „Henri Dunant" opgeste gen ter gelegenheid van de opening van de feestweek te Siddeburen. Men wilde proberen Denemarken te bereiken. Men stak de Dollard over en dreef bij zons ondergang in de richting Sleeswijk-Hol- stein. Na een vaart van vijf en een half uur veranderde de windrichting plotseling en dreef de ballon in de richting van de Noordzee. Men kon nog enige uren boven Noord-Duitsland varen. Bij een uitgestrekt moeras werd de landingskabel gevierd. De burgemeester van Walle trok de ballon naar beneden en onthaalde de ballonvaar- ders op thee met room en kandijklontjes. In de vacature van directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, ont staan door de benoeming van mr. J. Milius tot gedelegeerd lid van de Raad van Be heer van deze instelling, is met ingang van 1 Januari 1954 benoemd de heer mr. H. A. R. Schuit, secretaris van de directie van Rijneman N.V. te 's-Gravenhage. De heer Schuit heeft gestudeerd in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniver siteit te Leiden. Na deze studie te hebben beëindigd, was hij enige jaren werkzaam als directie-secretaris van de toenmalige Philips verkoopafdeling voor Nederland, vervolgens heeft hij een leidende functie vervuld in een aantal middelgrote Neder landse ondernemingen, waarbij vooral hun exportbelangen zijn aandacht hadden. In deze jaren heeft hij een bezoek gebracht aan tal van Europese landen, waarbij hij tevens gelegenheid had kennis te nemen van bekende internationale jaarbeurzen. Mr. Schuit is gehuwd en is 45 jaar oud. De groepscommandant der rijkspolitie te Broek op Langendijk verzoekt de op sporing van de bestuurder van een vracht auto, die Zondagmorgen om kwart voor acht te Oudorp bij Alkmaar een motor rijder aanreed, tengevolge waarvan de duorijdster levensgevaarlijk werd gewond. De vrachtauto-chauffeur reed na de aan rijding door, hoewel hij door iemand die in de laadbak meereed op het ongeval op merkzaam werd gemaakt. De motorrijder was de 51-jairige heer J. Walters uit Amsterdam, die met zijn. 49- jaxige echtgenote op de duo in de richting van de Schermer reed. Hij verklaarde dat de vrachtauto na hem gepasseerd te zijn, te snel naar rechts ging en hem aanreed. De toestand van mevrouw W., die in een ziekenhuis in Alkmaar is opgenomen, is zorgwekkend. j Champagne. De champagne-oogst 1953'. zal in Frankrijk kwalitatief de beste zijn sinds de beroemde oogst van 1928. De drank zal ook 15 procent krachtiger zijn dan gewoonlijk. De prijs zal hoog zijn omdat door vorst de helft van de drui ven verloren is gegaan. Voor het eerst zullen dit jaar plastic stoppen m plaats van kurken worden gebruikt. Dreigement. Elfduizend Parijse taxi chauffeurs dreigen met een staking in geval een hunner collega's, die een. kleine Renault is gaan rijden, deze wagen niet uit de dienst terugtrekt. De betrokken chauffeur, Henri Robert, schijnt met de kleine wagen, waarmede hij gemakkelijk door verkeersknopen heen kan glippen, veel succes te hebben. Noodklok. Jaren geleden besloot de ge meenteraad van het dorp Guevennatten in de Elzas tot het aanbrengen van een noodklok op het gemeentehuis, daar men over geen andere mogelijkheid tot het geven van alarm beschikte. Het leven in het dorp verliep de laatste jaren echter uitermate rustig. De klok behoefde nog nimmer geluid te worden. Om te voorkomen, dat ongestoorde rust tot roest zou leiden, heeft de gemeente raad thans besloten de noodklok bij wijze van oefening te luiden telkenmale als de belasting-ontvanger het dorp komt bezoeken. Jubeljaar. Paus Pius XII heeft het jaar 1954 tot speciaal jubeljaar, gewijd aan de maagd Maria, uitgeroepen. In een, in het Latijn gestelde zendbrief heeft hij alle Katholieken ter wereld gevraagd het jaar 1954 te vieren ter ere van het eeuwfeest van de dogmaverklaring der „onbevlekte ontvangenis". Ongeluk. In een kolenmijn nabij Quareg- non in de Belgische provincie Henegou wen zijn Zaterdagavond twaalf mijn werkers om het leven gekomen en twee gewond, doordat de vloer van een lift het begaf. De schacht is 570 meter diep. De mijnwerkers maakten een val van 130 meter. Drie Belgen, een Pool, een Fransman en zeven Italianen vonden de dood. Critiek. Het Russische blad „Pravda pleit in zijn editie van Zondag voor de afschaffing van de persoonsverering in de propaganda. Partij propaganda be treffende historische aangelegenheden dient „de beslissende rol te tonen van. het volk als scheppers van de geschie denis". Ook moet bij de propaganda de rol worden getoond van de pai'tij bij het leiding geven aan de kracht van het Sovjet-volk in de strijd om het com munisme. Krankzinnig. De president van Tsjecho- slowakije, Zapotocky, heeft Zondag cri tiek geleverd op de „krankzinnige haast" bij het oprichten van collectieve boerderijen en verklaard, dat de Sov- jet-landbouw niet louter als een voord beeld voor navolging moet worden be schouwd, zoals sommigen wel doen. In een toespraak tot 50.000 landarbeiders te Stezery zeide de president, dat men zal voortgaan met het vestigen van meer collectieve boerderijen, „doch alleen waar dit de moeite waard is, en slechts als de boeren vrijwillig willen toe treden". Staking. De Italiaanse textielarbeiders zullen Dinsdag 24 uur staken om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loons verhoging. Voor Woensdag is voor de arbeiders in de wolnijverheid een der gelijke staking afgekondigd. Arbeiders die minder dan 32 uur wekelijks wer ken, zullen niet aan de stakingen mee doen. Arrestatie. Een te Palma op het Spaanse eiland Majorca met haar vader wonen de Amerikaanse vrouw*, mevrouw Bax ter, is Vrijdagavond onder verdachte omstandigheden gestorven. Mevrouw Baxter is getrouwd geweest met een Amerikaanse millionnair van wie zij later is gescheiden. De arts, die me vrouw Baxter onderzocht, constateerde vergiftigingsverschijnselen en gelastte lijkschouwing. De politie heeft een Ne derlander gearresteerd, die er van wordt verdacht de Amerikaanse vergif tigd te hebben. Present. De nieuwe Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Abdoellah Ente- zam, heeft Zaterdagochtend het corps diplomatique ontvangen in tegenwoor digheid van premier Zahedi. Up ae receptie verscheen ook de Russische ambassadeur, Lavrentiev, wiens recente ziekte aanleiding van allerlei geruchten is geweest. ADVERTENTIE Het brilleglas waardoor beter ziet DAT,.LEVERT NAAST LÜXOR NATUURLIJK is het een koud kunstje, op een broeierige zomerdag, wanneer de natuur bladstil is en enkele donder wolken zich hier en daar reeds aan de ho rizon vertonen, te voorspellen dat er on weer op komst is. Over deze voorzeggingen zullen we het vandaag dan ook niet heb ben. Interessanter is het echter dat sommi ge mensen, hetzij aan eksterogen, littekens onbegrijpelijk, aangezien in het menselijk lichaam ontelbare processen samenhangen met electrische ladingen en ontladingen, die weliswaar slechts in bijzonder kleine waarden kunnen worden uitgedrukt, doch die desondanks ons lichaam tot een cen trale stempelen waarin voortdurend op grote schaal kleine hoeveelheden electri sche energie worden uitgewisseld, zodat of vergroeiingen, hetzij aan zekere gewaar- talloze fijnzinnige en grotendeels onbegre- wordingen in bepaalde organen geruime tijd van te voren kun nen constateren, neen, wéten, dat het zal gaan onweren, ook Onwppf in al kan door anderen geen enkel v/uvvcci lil symptoom daarvan worden UW DlOCQ vastgesteld. We weten dat dieren onrus- V. tig worden vóór de aanvang "N <7 - V I W W V» V»' IVK LV ivy van een onweer en hetzelfde verschijnsel valt ook waar te nemen bij sommige men sen. We behoeven hier zeker niet aan ab normale gevallen te denken. Alhoewel het een bekend feit is dat sommige geesteszie ken een bijzondere gevoeligheid in dit op zicht kunnen hebben, kan deze gevoelig heid voor weersgesteldheden toch ieder mens eigen zijn. Ons is een geval bekend van een zeer evenwichtige, rustige en nuchtere man, die het naderende onweer geruime tijd te voren „in zijn bloed voelt jagen", zoals hij het uitdrukt. Dit moge een weinig nauwkeurige of wetenschappe lijke omschrijving schijnen, maar voor zo ver bekend heeft deze gewaarwording nim mer gefaald. Anderen krijgen hoofdpijn, steken in de eksterogen, trekkingen in oude littekens, of andere vreemdsoortige gewaarwordingen, waaruit zij het op til zijn van onweer we- pen processen kunnen plaats vinden. Zou het dan zo ver wonderlijk zijn dat in deze uiterst subtiele uitwisseling bij sommige mensen een merkbare storing ontstaat in gevallen rvaarm - zoals we onlangs ge zien hebben - tussen hoofd en voeten een potentiaalverval van 500 tot 1000 volt aanwezig is? Door de slechte geleidbaarheid van de lucht wordt dit potentiaal verschil niet door middel van ons lichaam genivelleerd, maar kleine stroompjes moeten er wel de gelijk ontstaan omdat ons lichaam immers overal door lucht omgeven is en door be weging voortdurend met andere luchtdelen in aanraking komt. Dat zeer gevoelige ze nuwen, of zenuwen welke aan letsel on derhevig zijn geweest of een bepaalde druk ondervinden, hierop reageren, lijkt geenszins uitgesloten omdat er nu eenmaal weinig dingen zo fijn zijn afgestemd als het levende organisme. We willen hiermee niet zeggen, dat het zo is, maar het zou kunnen zijn, waarbij we desgewenst deze opvatting gaarne voor een betere geven. Maar nu de klap op de vuurpijl: u kunt zelfs aan de waterkraan zien dat het gaat onweren! Daarover morgen. ten af te leiden. Op zichzelf lijkt dit niet (Nadruk verboden H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2