Casteüa-Vaatwas Tweede zege van WH in de HVB BMHC door zege op Be Fair nu tweede op de ranglijst Thuiskomst blinkender vaat en zachtere handen! Nog steeds geen doelpunt tegen MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 4 Biljarten Biljartkampioenschappen 5de klasse in Heemstede Biljartuitslagen Zzvemmen Nederland op de tweede plaats in Caïro DE HOCKEYCOMPETITIE Hockeyclub verloor vijf van de zes wedstrijden AUTO FINANCIERING Wielrennen Negentienjarige won de Grote Prijs der Naties Arie van Wetten winnaar in Ronde van Hillegom A thletiek Bestuur Trekvogels gestraft Utrechtse singelloop Volleyball Nederlandse volleyballers waren bijeen Neem 'n/i$€f€ERTJE Voor de kinderen JtT Paardensport Baron Van Heemsira- bekers voor Sagita en MacKinley Tennis Spelverhetering van tennissers Boksen Anglee tegen Mino Sport in 't kort Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Het HVB-programma was Zondag niets minder groot dan anders. Uitstekend voet- balweer begunstigde de wedstrijden en een flink aantal wedstrijden trok veel be langstelling. In de eerste klasse won WH voor de tweede inaal op fraaie wijze. Spaarndam werd met viereen het slacht offer van de nieuwe eersteklasser en de overige concurrenten zullen met de Her- culanen geducht rekening dienen te hou den. Ook VVD behaalde de tweede overwin ning, waarvan EDO 5 het slachtoffer werd. Verrassend was voorts de overwinning van BSM op VI. Vogels. Niet dat de Ben- nebroekers hebben gewonnen was verras send, maar wel de cijfers waarmee! Met maar liefst zevennul! Een goed herstel dus. Ook NAS herstelde zich goed. want het won in Wijk aan Zee met drieeen. RCH 4 schijnt dit jaar over een uitstekend elftal te beschikken. DSK werd na een nulnul ruststand met vijfeen geklopt. Terras vogels 2 behaalde een nuttige tweenul overwinning op het toch wel teleurstellen de IEV. HFC 3 geklopt HFC 3 verleden week zo goed begon nen verloor ditmaal van het zwak be gonnen RCH 5. De kampioenen van het vorige jaar wonnen met vijf een. De Haar lem-veteranen wonnen voor de tweede maal, waarvan thans EDO 4 het slacht offer werd en Beverwijk 2 herstelde zich ADVERTENTIE Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Vandaag, 29 en 30 September en 1, 2 en 4 October wordt in café 't Centrum in Heem stede de finale gespeeld van de persoonlijke biljartkampioenschappen vijfde klasse (libre) van het district Haarlem van de K.N.B.B. De wedstrijden worden georgani seerd door ,.'t Centrum Heemstede". De deelnemers zijn: M. H. v. Dijke (BC „Hof van Holland"); D. Goedemans (BV ,,'t Centrum Heemstede"); G. Griekspoor (BV ,,'t Wapen van Heemstede"); L. Groene- woud (BV „IVO"); L. v. Halem (BC „Suisse"); R. Koopman TBC „Hef van Hol lend"); A. Schouten (BC „Suisse"); S. Wie- gering (BV „Vriendenkring"); 1ste res. W v. Dam (BC „Hof van Holland"); 2de res. J. Oosterling (BV „IVO"). De uitslagen in de Federatie van Biljart verenigingen voor Haarlem en omstreken luidden: A-klasse: CentrumTelescoop 44; H. West—SEG 7—1: KR I—KR II 2—6; Zand- voortDuvelshoek 44. B-klasse: CentrumKennemerland 80; BW—H. West 6—2; DWO I—DWO II 4—4; Kampervest IKampervest II 62; Oosten IOosten II 26. C-klasse: DWOKennemerland 62; H. West I—H. West II 2—6; KR I-KR II 6—2; Telescoop—Oosten 6—2; Zandvoort—Cen trum 26. D-klasse: H. West I—H. West II 4—4; Kampervest IKampervest II 26; Kenne merlandDWO 62; TelescoopSEG 26; ZandvoortKR 62. door nu met tweenul van EDO 3 te winnen. De verrassing van de dag was hier on getwijfeld de viernul overwinning van Onze Gezellen 2 op Stormvogels 4. En ook de 42 nederlaag van HBC 3 bij ADO 2 kwam min of meer onverwacht. Velsen 2 kon het voorts tegeu DEM 2 niet bolwer ken maar verloor met zesdrie. In de standaard tweede klasse begon Iioofddorpse Boys goed door van DSB met drieeen te winnen. Eenzelfde resultaat boekte Nw Vennep tegen Vogelenzang en de nieuwe tweede klasser TZB versloeg SVIJ in IJmuiden met viertwee. Spaar- nestad en Heemstede deelden samen zes doelpunten en daarmee ook de buit. Nederland is op de tweede plaats ge ëindigd bij de internationale militaire zwemkampioenschappen in Caïro. Met 64 Êunten eindigden onze landgenoten achter gypie, dat met 80 punten eerste werd. De Verenigde Staten werden derde met 50 punten en India vierde met 6 punten. Op de laatste dag won Egypte de 4 x 100 meter estafette wisselslag' in 4 min. 43,5 sec. De Nederlandse militairen werden in 4 min. 46,7 sec. tweede. In de finale van het waterpolotournooi versloeg Egypte het Nederlandse zevental met 4-2, na met rust met 3-0 te hebben voorgestaan. De tweede competitiewedstrijd van BMHC heeft, evenals de eerste Wedstrijd, een drie—nul overwinning gebracht. Er werd in Bussum gespeeld tegen Be Fair, dat de vorige week nog zon fraaie prestatie leverde door HHIJC een gelijk spel af te dwingen. De Bloemendalers speelden een technisch op zeer hoog peil staande ontmoeting en bezetten nu na twee competitiewedstrijden de tweede plaats op de ranglijst achter Togo, maar met een gelijk aantal winstpunten. De drie doelpunten van BMHC werden alle in de eerste helft gemaakt. Reeds vrij kort na het begin van de wedstrijd gaf H. Bouwman zijn club de leiding door uit een korte hoeksiag te scoren. Een kwartier later speelde Bouwman de bal naar de vrijstaande Berkman, die na een snelle solo-ren de 'bal achter de Bussumse ver dediger over de doellijn kon schieten. Het derde en laatste doelpunt in deze ontmoe ting was minder mooi; het ontstond na een doelworsteling en R. Bunge was er de maker van. Vooral de eerste helft werd in hoog tempo gespeeld en spil J. Minnema speel de een zeer goede partij hockey. Het was geen wonder, dat het tempo bij het warme weer in de tweede helft enigszins zakte, maar later keerde de spanning terug zon der dat nog doelpunten werden gemaakt. Ook de overige eerste klassewedstrijden in het Westen kenmerken zich door over winningen waarbij de grote hoeveelheid gemaakte doelpunten opvielen. Togo continueerde het goede begin van de competitie met een zege van zes-nul thuis Kampong. HHIJC herstelde zich van het zo povere begin door uit met liefst zeven nul van Groen-Geel te winnen. Amster dam en Hilversum verdeelden de punten (één-één). In de Westelijke eerste klasse is de ranglijst na twee weken: T. O. G. O. B M. H. C. H. H. IJ. C. Amsterdam Be Fair Hilversum Kampong. Groen Geel 10—0 6—0 8—1 2—1 1—4 1—5 9—7 1—10 Voor de Westelijke eerste klasse dames was slechts een wedstrijd vastgesteld, die tussen Be Fair en TOGO: deze ontmoeting werd echter niet gespeeld. Overgangsklasse Het reserve-elftal van BMHC, dat aan het einde van het vorige seizoen naar de overgangsklasse promoveerde, zal het in het komende hockeyseizoen niet gemak kelijk hebben. Het zal er hard voor moe ten vechten om op een plaats. BMHC enigszins waardig, te eindigen. Veel be langstelling was er Zondag voor de wed strijd, die in Bloemendaal tegen Alliance werd gespeeld. Voor de rust bleven doel punten uit, maar in de tweede helft nam BMHC tot twee maal toe de leiding door J. K. Hage en C. de Jong; laatstgenoemde schoot uit een korte hoeksiag hard in. Voor Alliance konden R. Schlatmann Sr. en R. Schlatmann Jr. achtereenvolgens de eer redden. Het was weliswaar een spannende strijd, maar toch ook iets rommelig, het geen niet verwonderen kan als men weet, dat de ontmoeting tegen BMHC voor de Heemsteedse spelers van Alliance de eerste wedstrijd in de overgangsklasse was. Promotieklasse BMHC III ontving op eigen terrein het eerste elftal van de Zandvoortse hockev- club en behaalde een ruime en verdiende overwinning van vijf-één. De doelpunten kwamen van de sticks van O. Mohn (2), P. van Nouhuys. H. Eldering en D. Hoede- maker. Voor Zandvoort scoorde Jos. van Meurs bij een achterstand van twee-nul, toen hij de Bloemendaalse doelman om speelde. In het laatste kwartier van deze wedstrijd, waarin BMHC technisch ver boven de tegenpartij uitkwam, verliet Mohn door een blessure het veld. In dezelfde afdeling van de promotie klasse oehaalde HBS in de uitwedstrijd tegen SCHC een gelijk snel van vier-vier. De rust ging in met een voorsprong van twee-één door doelpunten van G. Wessel en J. van Dommelen: in de tweede he'ft stond HBS geruime tijd met vier-twee ach ter, doch T. van Rijn zorgde er in de laatste tien minuten van de wedstriid voor, dat HBS een winstpunt kon behalen. De thuiswedstrijd van Strawberries tegen Pinoké in de promotieklasse D ein digde in een gelijk spel van twee-twee; alle doelpunten werden na rust gemaakt. Voor Strawberries scoorden achtereenvol gens B. Vriends en E. Brommer uit goed opgezette aanvallen. De in Beverwijk ge speelde ontmoeting tussen Eechtrop en HHIJC werd een overwinning voor Eech trop van vijf-nul. Deze zege met een groot aantal doelpunten doet Eechtrops plaats in de promotieklasse zeker rechtvaardigen. De rust ging al in met een voorsprong van twee-nul. De doelpunten werden gemaakt door W. van Leyden (2), O. Royaards, D. Drijver en H. Kooyman. Eechtrop speelde een technisch zeer goede partij,was enthou siast en fel en drukte hét overwicht ver diend in de vijf doelpunten uit. Dames-promotieklassers BDHC III speelde in Amstelveen tegen Pinoké en hoewel de Bloemendaalse da mes steeds een veldoverwicht hadden, ble ven doelpunten gedurende het langste deel van de wedstrijd uit. Vijf minuten voor het. einde kwam het doelpunt voor de tegen partij uit een korte hoeksiag. Strawberries deed goed werk door een overwinning van vier-nul te behalen in de thuiswedstrijd tegen Kampong. In de eer ste helft opende mevrouw B. van de ITof- Van Malsen de score uit een korte hoek siag; in de tweede helft voegde zij er nog een doelpunt aan toe en scoorden eveneens nog de dames T. Hasenzieker en R. Runink. BDHC I en BDHC II, welke elftallen geen competitiewedstrijd behoefden te spe len, speelden vriendschappelijk. De eind uitslag was zeven-vier in het voordeel van de hockeysters van het reserve-elftal. Zondag is het voor de meeste elftallen van de Zandvoortse hockeyclub een slechte das geweest. Alle vijf vastgestelde com petitiewedstrijd eindigden met een neder- laae. Slechts de (vriendschappelijke) ont moeting tussen de vierde elftallen van Alliance _en Zandvoort. in Heemstede ge speeld. eindigde in een overwinning van één-nul. Ofschoon de Heemsteedse spe'ers steeds in de aanval waren, konden zn me: door doelman A. Bake's, die een uitste kende partij soeelde, heen komen. Een uit val van Zandvoort bracht het winnende doelpunt. De promotieklasser Zandvoort I werd door BMHC UI met een nederlaag van vijf-één naar huis gestuurd. Zandvoort II verloor eveneens in Bloemendaal van BMHC V (drie-één) en het derde elftal van Eechtrop IT met vier-één. Het eerste^ dames-elftal moest in Am sterdam toezien, hoe het Zandvoortse doel ne?en maal ^oo>- speelsters van HIC werd gepasseerd. Zandvoort IT ver'oor on eigen terrein met vijf-twee van Alliance IV. ADVERTENTIE tofNS VAN DAAIEN - ASSURANTIËN ^EYSSHIAAN ma. haabëeh in: 744U De jongste der twintig deelnemers aan de Grote Prijs der Naties, de ruim 19-jarige wielrenner Jacques Anquetil, oud-kampioen van Frankrijk op de weg voor amateurs, heeft op fraaie wijze deze klassieke wegwed strijd gewonnen. Ondanks een lekke band na 10 km. ver overde Anquetil een voorsprong op zijn concurrenten de deelnemers vertrokken telkens met 4 minuten verschil en wist die te houden, na 40 km. had hij 2 min. voor sprong op de Italiaan Coletto. De uitslagen luidden: 1. Jacques Anquetil (Franakrijk) 3. uur 32 min. 21,1 sec. over 140 km. Gemiddelde uursnelheid 39,630 km. 2. Creton (Ftankrijk) 3 uur 39 min. 6,5 sec.; 3. Coletto (Italië) 3 uur 40 min. 0,4 sec. Achttien renners hebben de afstand uit gereden. Jan Nolten en Forestier (Frank rijk) staakten de strijd. Haarlemmer A. Hulst snelste bij de junioren De tweede wielerronde van Hillegom voor nieuwelingen die Zaterdagmiddag werd gereden is in een fraaie overwinning ge ëindigd van Arie van Wetten uit Noord- wykerlxoxxt. Na een solorit van zeventien ronden ging Van Wetten met ruime voor sprong op zijn concurrenten als eerste over de streep. Reeds ih het begin van deze zeer snel gereden wedstrijd vormde zich een kopgroep van tien renners, bestaande uit Van Wetten, de Lissenaar Kaptein, de Haarlemmers Mar tens, Groeneveld. Miedema en Hoppenbrou wer, Boogers uit Nieuw Vennep, de Benne- broeker v. d. Hulst en C. Toenstra en Sloove uit Halfweg. Deze kopgroep veroverde een flinke voorsprong en bleef voor de andere renners onbereikbaar. Zeventien ronden voor het einde demar reerde Van Wetten uit de kopgroep en on danks pogingen van Kaptein en Boogers kon de vluchteling niet meer ingehaald worden. Steeds verder liep Van Wetten van zijn con currenten weg en streek in zijn solorit in de voorlaatste ronde op de tweede groep neer, die hierdoor een ronde achterstand kreeg. Onbedreigd ging Van Wetten tenslotte over de eindstreep. Hij kreeg tevens de prestatieprijs. De sprint van het volgende groepje werd gewonnen door Jan Kantein. De uitslag luidde: 1. Arie van Wetten Noordwijkerhout) 40 ronden in 51 minuten en 46 seconden; 2. Jan Kaptein (Lisse); 3. Ton Martens, 4. Hoppenbrouwer. 5. Miedema (allen Haarlem); 6. v. d. Hulst (Bennebroek) 7. C. Tienstra (Halfweg): 8. W. Boogers (Nieuw Vennep); 9. J. Groeneveld (Haar lem). Bij de junioren, die vooraf een wedstrijd o\er vijftien ronden reden, zegevierde de Haarlemmer Hulst voor Markus uit Half weg en de Haarlemmer Huibens. De Slijkhuis-affaire Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Athletiek Unie heeft besloten het bestuur van de „Trekvogels" (Den I-Iaag) te schorsen. Met dien verstande, dat de voorzitter van deze vereniging, de heer H. Jochems, voor 3 maanden is geschorst en de overige bestuursleden (met uitzonde ring van de heren Essenberg en Pluim, die destijds buitenslands vertoefden) voor 1 maand. De datum van het ingaan van de schor sing is vastgesteld op 25 Augustus, zodat met uitzondering van de voorzitter, de schorsing voor de overige bestuursleden reeds voorbij is. De straffen zijn uitge sproken, omdat het bestuur van „Trekvo- De Utrechtse singelloop over een afstand van 5800 meter is Zaterdag onder buiten gewoon grote publieke belangstelling ge wonnen door Viset van Cialfo (Arnhem) in de tijd van 17 min. 25,8 sec. De winnaar van het vorig jaar, Van den Veerdonk (Kimbria, Maastricht) struikelde na twee km, toen hij met Viset ongeveer 15 meter de leiding had genomen op de overige deelnemers. De Maastrichtenaar liep na zijn val door, maar moest kort daarna de strijd staken. De uitslag luidde: 1. H. Viset, Cialfo (Arnhem) 17 min. 25,8 sec. 2. A. van der- Spek, Suomi (Velsen), 3. J. van der Zande, Olympia (Halsteren), 4. J. Fredriks, Da- ventria (Deventer), 5. P. Verra, Haarlem (Haarlem). De jaarlijkse Bondsraadvergadering van de NeVoBo wer-d in het Jaarbeurs-restau rant. te Utrecht gehouden. De voorzitter, de heer W. P. Suik, zei o.a. dat bestuurs leden van sportorganisaties van goeden wille zijn doch door gebrek aan samenwer king en persoonlijke naijver geven zij de buitenstaander de indruk, dat er in de sport iets fout is. Conflicten van allerlei aard zijn voor velen aanleiding zich af te vra gen, waar dit heen moet, terwijl zij zich onthouden van aansluiting bij een sport organisatie. Spreker geeft met een krach tig neen te kennen, dat organisatie in de sport zeker niet overbodig is en roept allen op door betere samenwerking en propa ganda de sport in het algemeen op een hoger niveau te brengen. Na goedkeuring van de vele verslagen van het bestuur en de nationale commis sies, ging de vergadering over tot verkie zing van het hoofdbestuur. De aftredende leden werden allen herkozen, zodat dat ongewijzigd bleef. Van de nationale com missies noemen we alleen de nationale technische commissie, die i-eeds tijdens de bespreking van het jaarverslag de volle aandacht op zich gevestigd had. Het gevolg hiervan was. dat de heer C. J. v. Zweeden niet herkozen werd, hetgeen voor de heren A. F. v. Veen en H. Blok aanleiding was te bedanken. Het hoofdbestuur zal thans in deze vacatures voorzien tot de volgende vergadering. De training van de nationale teams zal normaal voortgang vinden. De organisatie voor het tournooi om de NeVoBo-wissel- beker werd wederom toegewezen aan de afdeling Haarlem, waar de wedstrijden op 23 Januari 1954 in het Krelageliuis ge speeld zullen worden. ADVERTENTIE gels" een geschorste athleet (Slijkhuis) in had opgesteld (wedstrijden om de P.H.-beker), waarmede de „Trekvogels" volgens het bestuur van de K.N.A.U. de belangen van de Unie zouden hebben ge schaad. Het bestuur van „Trekvogels" zal zich nader beraden over de mogelijkheid be roep tegen genoemde straffen aan te teke nen, zodra het kennis heeft kunnen nemen van de volledige motivering, door het K.N.A.U.-bestuur in het officieel orgaan te publiceren. „O!" riep Bunkie verschrikt. „Jongens, kijk eens. de hei staat in brand!" Ja, het zag er gevaarlijk uit. Een heel stuk grond stond al in brand, de vlammetjes werden door het windje aangewakkerd. En omdat het al een poos zulk mooi droog weer was geweest, was de hei natuurlijk erg droog. „We moeten proberen het vuur uit te maken!" riep Rick. „Ja!" zei Bunkie. „Want stel je voor, dat het verder gaatdan kan het bos ook wel in brand vliegen, en wat zou er dan gebeuren met het Kabouterdorp?!" „Gauw, laten we ieder een flinke tak nemen," riep Oepoetie. „Dan proberen we, de vlammen uit te slaan!" Dal was geen slecht idee. Ze braken alle drie een stevige boomtak af; toen waagden ze zich tot vlak bij het gedeelte, dat in brand stond. „Pas op, jongens, dat. onze kleren niet in brand vliegen!" waarschuwde Rick. „Nou, vooruit, sla er maar oio!" Ze sloegen met alle macht op de brandende heidestruikjes. Wat een warmte kwam daar af.en ze hoestten van de scherpe rook die omhoog steeg. Zou het wat helpen? Op Duindigt zijn gisteren de Baron Van Heemstra-bekers verreden, een voor de dravers en een voor de volbloeds, in twee courses die ondanks fel bevochten finishes niet helemaal bevredigende uitslagen heb ben gebracht. Bij de volbloeds werd Pistache geklopt door Sagita, een verbazingwekkend', resultaat dat door een verkeerde tactiek tot stand kwam. Stal-Frowein vreesde Britoly namelijk zo zeer, dat jockey Pex opdracht kreeg bij deze hengst in de buurt te blijven. Hij deed dat zo nauwkeurig dat Sagita plotseling weg kon lopen. De aanval van Pistache, die toch een klasse beter is, kwam toen te laat. Bij de dravers won MacKinley met miniem verschil voor Notekraker. S. Geersen had zijn stalgenoot listig op sleeptouw geno men en het tempo gedrukt om Notekraker, die geen uithoudingsvermogen heeft ook in de prijzen te krijgen. Dat lukte wonderwel, maar Notekraker had daardoor zo goedkoop' gecourst. dat hij in de eindsprint kampioen MacKinley nog bijna kon kloppen. De uitslagen van de Zondag gehouden dra verijen en rennen te Duindigt luidden. Kerriganprys (2500 meter) 1. Rosa B, 1.32.3. 2. Rudi Williams 1.33.3. 3. Quick P, 1.31.5. Winn. 70.50; pl. 9-90, 2.—, 4.30; gek. 12.90; cov. 5. Henriolprijs (2100 meter). 1. R. Petrosia 1.28.7. 2. Quena BH, 1.27.8. 3. Queeny Dillon, 1.27.3. Winn, 17.40; pl. 5.10, 3.—, 3-70; gek. 5.20; cov. 7.20. Generaal G. J. A. A- baron Van Heemstra- beker (2600 meter). 1. Mac Kinley 1.24.8. 2. Notekraker S, 1.24.8. 3. Norton Williams 1.25.5. Winn. 1.20; pl. 1.10, 2.—; gek. 4.—; cov. 4. Fentonprijs (2000 meter). 1. Prinses Julia B 1.24. 2. Petulance K, 1.24.4. 3. Nonnie M, 1.24.7. Winn. 16.20; pl. 4.40, 2.40, 2.40; gek. 22.90; cov. 6.50. Flagnacprijs (2100 meter) 1. O Mc Gregor 1.25. 2. Ooststar 1.26. 3. Nico the Saint 1.25-2. Winn. 12.50; pl. 2.70, 1.70, 3.10; gek. 22.50; cov. 4.60. Poinceletprys (1600 meter). 1. Columbus. 2. Maharadja. 3. Sans Valeur. Winn. 6.70; pl. 1.90, 1.40, 1.80; gek. 7.10; cov. 5.10- Gen. G. J. A. A. baron Van Heemstra-beker (afstand 2200 meter). 1. Sagita 2.27.3. 2. Pista che. 3. Morina. Winn. 9.30; pl. 2.20, 1.40; gek. 6.70: cov. 3.90. Johnstonprys (1600 meter) 1. Taxiol 1.47.6. dead heat. 2. C'.eone. 3. Flying Gal. Winn. 4.30: pl. 1.90, 1.30, 1.70; gek. 4.60, 9.50; cov. 2.30. 2.20. Gordon Riehardsprijs (3200 meter). 1. Wiribi 3.04.1. 2. Caoriol A. 3. Phroso. Winn. 1.70; pl. 1.20. 1.70; gek. 6.10; cov. 3.90 Totale omzet 100.813-50. Het bestuur van de K.N.L.T.B. heeft de voorstellen van cle spel verbeteringscom missie goedgekeurd, waarbij een vijftal spelers deze winter o.a. een speciale sla gen-training zal krijgen. Deze vijf zijn Dehnert, Van Dalsum, Van Meegeren, Krijt en Karamoy. De leiding hiervan zal in handen zijn van de heer Gourovich, die reeds een Am sterdamse groep spelers oefende. Het ligt voorts in de bedoeling om in het voorjaar een buitenlandse trainer aan te stellen. In de hoofdpartij van de internatinale bokswedstrijden, die Maandag 12 October in gebouw „Emporium" in Rotterdam worden gehouden, zal de Amerikaanse middenge wicht Charley Anglee tegen de Belg Stierke Mino uitkomen. Kraus bokst in het weiter- gewicht tegen Ludwig en in dezelfde klasse ontmoet Baars de Belg Callaert. Het pro gramma wordt gecompleteerd met vier amateurspartijen. KDO TEGEN IIÖRDEN '04. In „Amicl- tia" in Den Haag is een worstelwedstrijd gehouden tussen een versterkte ploeg van KDO (Den Haag) en de Duitse club Horden 04 uit Dortmund. De ontmoeting eindigde onbeslist: 44. ■jooroooooooooooroooccciooooooccooco^ U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.10, post- abonnés 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. 38) Jean de Vere maakte een gebaar om de ander opzij te duwen. Maar deze plaatste zich nu tussen hem en de trap en deed een greep naar zijn buitenzak. De geoloog fronste zijn wenkbrauwen. „Grof geschut? Hou dat ding maar in je zak. Kun je geen seintje naar beneden ge ven? Dan kan ik het vragen aan je chef. [k wil uit en hoe eerder hoe liever!" Het seintje kwam spoedig tot stand, een fluitje naar Prins, het verzoek, dat werd overgebracht. Als antwoord kwam inspec teur Renkevoort zelf naar boven. Jean de Vere. ziin overjas al aan, zijn hoed in de hand, wachtte boven aan de trap. Ziin gezicht nog altijd bleek en ver trokken, zijn wenkbrauwen gefronst. Hij kondigde aan, dat hij ging wandelen. „Het spijt me wel", zei inspecteur Ren kevoort. „Wèt zegt u?" „Dat ik uw verzoek moet weigeren. Ik kan u op het ogenblik geen toestemming geven om uit te gaan". „Daar wil ik dan wel een verklaring van hebben'" „Die kan ik u over een half uur uitvoe riger geven. Dan komen de vingerafdruk experts hier terug met hun uitgewerkte gegevens. Zij zullen waarschijnlijk hun eerste vermoedens bevestigen dat u de heer Holstein hielp ontvluchten uit het zolderraam". Jean de Vere zag de ander rustig aan, al was er iets in zijn ogen dat zich con centreerde. Een intense, nadenkende blik. Dan antwoordde hij kalm: „Inderdaad. U bad zich die moeite kun nen besparen. Ik had u ook zó kunnen ver tellen dat ik dat gedaan heb". „Zo meneer de Vere. U zult dan ook wel begrijpen dat ik u niet zo kan laten gaan". „Nee inspecteur, dat begrijp ik volstrekt niet. Ik zie niet in dat ik hiermee iets on wettigs gedaan heb". „U weet heel goed wie Gerard Holstein is". „In ieder geval was hij, op het ogenblik dat ik hem het venster uithielp, niet door u gearresteerd of zelfs maar bewaakt of onder toezicht gesteld. Er was geen uit gaansverbod uitgevaardigd of op enige an dere wijze een bewegingsbeperking opge legd. U kunt mij voor die geschiedenis niets maken en er is dus geen enkele reden waarom u mij zoudt weigeren om uit te gaan. Wilt u mij nu meteen doorlaten?" „Waar moet u heen, meneer De Vere?" „Nergens heen" „Nergens heen 's Morgen om half ze ven?" „Ik wil omlopen. Ik wil beweging heb ben. Ik ben niet gewend om zo in huis te zitten, opgesloten in een kamer. Ik ben drie jaar lang in de open lucht geweest. Ik móet er uit!" „Ik moet het u tóch weigeren". „Maar ik kan niet meer op die kamer blijven zitten, begrijp dat dan toch, man! Ik kan daar niet meer blijven zitten, daar samen met Marianne. Dat kindzoals ze naar me kijkt.ik kan het niet!" „Meneer De Vere, wilt u mij nu niet ver tellen wat er eigenlijk met u is?" De politieman legde kalmerend een hand op de magere schouder en zag onderzoe- kend in het bleke, vertrokken gezicht. Deze moeilijke, obstinate, weerbarstige kerel! Ongunstig, een man met twee kruisjes achter zijn naam omdat hij verdacht was. Een chanteur. Was dat allemaal zo9 Want weer betx-apte inspecteur Renkevoort zich zelf op een eigenaardig gevoel: een duide lijk gevoel van sympathie voor deze Jean de Vere. Een gevoel van sympathie en zelfs bewondering voor deze sterke kerel, die vocht voor een onbekend iets. Vocht als een man, als een held. Op dit ogenblik leek het of hij zich gewonnen zou geven, of er nü iets was dat te sterk voor hem was. Dat kind.zoals ze naar ine kijkt.Maar het ogenblik ging voorbij. „Ik zou niet weten wat ik u zou moeten vertellen, inspecteur", kwam De Vere plot seling weer kalm. „Zo heel vreemd is het toch niet als ik er graag even uitga na zo'n slapeloze nacht. Ik heb hoofdpijn. En het is allemachtig beroerd als een dergelijk verzoek je wordt geweigerd.... om niets. Zonder enige reden". „Om uw verhouding met Holstein, waar over u hebt gelogen". „Ik héb niet gelogen" „Meneer De Vare, ik zal dit onderhoud straks met u voortzetten. Ik heb ruu bezig heden, die dringender ziin. Gaat u naar uw slaapkamer als u liever niet met uw zuster samen bent. dan zal ik u straks laten roe pen. Het spijt mij erg, maar ik kan uw verzoek niet inwilligen". De politieman wendde zich naar de trap en ging opnieuw naar beneden. De recher cheur hervatte zijn wachtdienst. En De Vere stond even onbeweeglijk, dan trok hij langzaam zijn overjas uit en hing hem aan de kapstok. Hij streek nadenkend met zijn hand door '/jjn haar en ging dan het slaap kamertje binnen. De stilte viel opnieuw op het portaal. En zo kwam het dat Jean de Vere, feite lijk opgesloten in zijn eigen slaapvertrek, niets kon weten van en niets kon doen aan de aanrijding op de brug bij Schiphol. Een grauwe lentemorgen aan de rand van de polder. Het land vlak en zwijgend onder de grijze hemelkoepel en flarden opstijgen de mist over het water van de Ringvaart en de poldersloten. Een zon, die eerst een diffuus rood schijnsel over de Oostelijke horizon had geworpen, maar nu bij het stijgen zich verborgen had onder een effen wolkendek, grijs de weilanden en de sloten, grijs het betonnen wegdek, grijs de han gars en K.L.M.-gebouwen, grijs de enkele luchtvogels die reeds naar buiten getrok ken waren voor hun vlucht. Een windstille morgen, waai-in toch iets van verwachting lag in de nieuwe dag. En in die grijze stilte was het een wagen met rammelende melk bussen, die het zicht belemmerde voor twee tegenliggende taxi's die in grote vaart de weg afkwamen. Ongetwijfeld de directe oorzaak van de aanrijding. Maar de in directe oorzaak was de geoloog Jean de Vere, die op de i-and va.n zijn bed zat met zijn ellebogen op zijn knieën. Onbeweeglijk voor zich uitstarend met wijd-open ogen. De tax's kwamen met een kraak tot stilstand. De voerman van de melkwagen zei: „Hu!" en trok met kracht zijn leidsels aan. Zo stond het obstakel midden op de weg. En dan gingen beide voorportieren open en stapten beide taxi-chauffeurs van achter het stuur vandaan om de ander eens precies te vertellen wat hij van de zaak dacht. Ze waren allebei Amsterdam mers. Ze waren allebei de hele dag langs de weg. Ze huldigden allebei cle theorie dat in geval van een aanrijding de eerste klap een daalder waard is en je altijd moet beginnen met het eei-st „een bek op te zetten". Ze hadden allebei van hun vrachtje de opdracht gekregen om hard te rijden en er was aan beiden een belo ning in het vooruitzicht gesteld wanneer ze die opdracht goed zouden vervullen. Ze waren allebei vroeg opgestaan en deze len temorgen was huiverig, ongeanimeerd en grauw. En dus haalden ze beiden hun volle registers uit om de ander zijn schreeuwend gebrek aan navigeerkunst, zijn ontstellen de onhandigheid en zijn grenzeloze stom miteit ter dege aan het verstand te bren gen. Het Amsterdams vocabulaire is rijk. En dus was de stille morgen op deze plaats niet stil meer, maar ketsten de meest ge kruide krachttermen heen en weer over de grijze betonweg. De melkknecht, opge groeid tussen grasland en koeien, hoorde toe met open mond. Het duel, met vuur en verve gestreden, was nog niet ten gunste van één van de beide partijen beslist, toen ook de achter portieren wex-den geopend en de beide passagiers, die zo gaarne snel hun doel be reikt hadden, naar buiten stapten. Uit de taxi naar Schiphol stapte een oudere man, een zeeman kon je dadelijk zien met een versleten, maar toch netjes onderhouden hofmeestersuniform, een bruin gezicht en een ringbaardje. Eer. aardige verschijning, zoals zij in de moderne maatschappij he laas steeds zeldzamer worden en eigenlijk alleen nog maar voorkomen op adverten- tieplaatjes van pruimtabak, zwemvesten en dergelijke artikelen. Een vriendelijke oude man met een gemoedelijk gezicht en wat waterige, lichtblauwe ogen, die hij echter onophoudelijk deed knipperen, maar dat kwam misschien door de hartige opmer kingen, die nog altijd door de beide chauf feurs gewisseld werden. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6