Amerikaans-Spaans accoord wekt donkere vermoedens Leiders van de N.E.S.B. staan in Amsterdam terecht Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn, overleden Weerbericht Amerika wil gaan bezuinigen op zijn defensie-begroting Diplomatie Aanvaring tijdens oefening-Mariner Doffe berusting in Parijs Waarom nieuwe bere kening door het C.B.S. Leger overal slaags met Atjehse rebellen Bezwaar van Mr J. Wolthuis tegen de dagvaarding afgewezen Eerst overtuigd communist, later een even hartstochtelijk democraat Deense regering afgetreden Egyptenaren melden incident met Israël 68e JAARGANG No 70 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 velser Haarlems Dagblad EDITIE 297e JAARGANG No 223 Kamerlid Burger vraagt: Het woord is aan Goud- en deviezen voorraad is iets gedaald Zacht weer met veel wind Weerrapporten Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoof dredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. VV Peereboom en A. D. Huijsman NA DE EERSTE WERELDOORLOG is in gesproken woord en geschrift een ware campagne tegen geheime diplomatie ge voerd. Zij werd gevoed door onthullingen omtrent de diplomatieke voorgeschiedenis van die oorlog, die aanleiding gaven tot niet malse commentaren en waarbij men vooral ontsteld werd door de aanmatiging en het gebrek aan verantwoordelijkheids besef, waarvan sommige leidende figuren in hun handelingen achter de schermen blijk hadden gegeven. Achter de scher men. De democratie van het Westen, die in haar binnenlands beleid de openbaar heid van het beleid als een harer voor naamste grondslagen had erkend, zou de lijn verder gaan doortrekken en ook in buitenlandse zaken de gesloten deuren gaan openen. Na de tweede wereldoorlog' hebben wij de openbare diplomatie tot stijgende ontwikkeling zien komen. En nu zijn velen er bezorgd door gestemd. Als men leest hoe op het internationale forum van de UNO de heren Foster Dulles en Wysjinski, bijvoorbeeld, elkaar bejegenen in redevoeringen, waarbij geen woord Frans is en die kennelijk op de gevoelens van de menigte zijn afgestemd, vraagt men zich ernstig af of deze benadering in het openbaar van de hangende geschillen de oplossing niet veeleer remt dan bevordert. De publicatie van gewisselde nota's, of schoon die soberder van vorm plegen te zijn dan de redevoeringen, doet dezelfde twijfel ontstaan. Luidruchtige methoden van een deel der pers, van radio en tele visie in verscheidene landen accentueren de hevigheid der diplomatieke strijdmetho- den. Men kan niet aannemen dat de vol ken daar steeds gevoelig voor zijn; over drijving verzwakt ieder betoog en over vloedige herhaling verveelt en doodt de belangstelling. Maar het publiek wordt er moedeloos bij en schijnt gelijk te krijgen in dat scepticisme, dat toch al zovelen na ligt en zo verlammend kan werken. Toen Churchill zijn voorstel deed om eerst maar eens met de Russen zonder agenda te gaan praten, om elkaar eerst eens te leren kennen en te pogen een sfeer te scheppen, waarin op een basis van enig vertrouwen onderhandeld zou kunnen wor den, hield dat voorstel ook in dat men achter gesloten deuren zou beginnen. Niet om iets te verbergen, maar om vrijuit te kunnen spreken en inmenging en overijlde critiek van anderen te voorkomen. En nu is het zeer ernstige Britse blad The Economist ronduit met de volgende be schouwing voor het front gekomen: „Open bare diplomatie is in feite een begrip vol innerlijke tegenspraak. Wanneer een diplo maat voor het publiek spreekt, verandert er iets in hem. Hij gaat discussie-troeven uitspelen, probeert effect te maken, ge draagt zich kortom of het zijn zaak was een proces te winnen en niet een geschil bij te leggen; hij wordt advocaat inplaats van diplomaat en brengt op die manier slechts de krijgshaftigheid van het slag veld in de raadkamer. Misschien zijn alleen de beste menselijke naturen vrij van deze zwakheid, maar de verzoekingen (en de uitwerking) zijn sterk gegroeid, met name in de Verenigde Staten. Wie bijvoorbeeld van de heer Cabot Lodge verlangt, dat hij de Assemblee van de UNO toespreekt zon der ook maar een ogenblik te denken aan het luisterende Amerikaanse publiek, die verlangt het onmogelijke. Als de beraad slagingen vertrouwelijk waren geweest, zou het hem gemakkelijker zijn gevallen een houding te verklaren en zonodig te wijzigen, die het zijn vrienden zo moeilijk heeft gemaakt". Dit is duidelijke taal, die moeilijk te weerspreken valt. Maar daarmee worden de gegronde bezwaren tegen het conse quent voeren van geheime diplomatie, zoals die indertijd zo krachtig naar voren wer den gebracht, niet weggenomen. Het is een_ voudig genoeg in een tijd, waarin de wereld rampzalige ervaringen met de geheime methode heeft opgedaan, de openbare me thode tot ideaal te verheffen en dan dertig jaar later, als die op haar beurt haar na delen heeft bewezen, de geheime weer te gaan aanbevelen. Maar het schijnt nutti ger voor alle betrokkenen, de rijkelijk op gedane ervaring in haar geheel te over zien en dus ook de historie te raadplegen. Waarbij men wellicht zou kunnen uitgaan van de overweging, die op ieder gebied van activiteit geldt, dat iedere methode en iedere organisatie gaan falen als men ze te ver doorvoert en dat de grote moeilijk heid te allen tijde blijft, dat men rekening moet houden met de menselijke natuur. Daarvan getuigt ook The Economist, ten aanzien van de diplomaten zelf, als het blad opmerkt dat misschien alleen de beste naturen vrij zijn van de zwakheid en de verzoeking, zich tot de luisterende menigte te willen richten. Mogelijk zullen de ervaringen van deze en vroegere tijd ertoe leiden dat men poogt een betere dosering te bereiken en dat men in overleg achter gesloten deuren beproeft tot overeenstemming te geraken omtrent de normen en de vormen, aan de openbare gedachtenwisseling aan te leggen. Door niets zou dit laatste zozeer bevorderd kun nen worden dan door de groei der over tuiging, dat al die herhaling van weder zijdse verwijten en protesten tenslotte geen werkelijke propaganda inhoudt maar de volken, die naar oplossing van geschillen verlangen, slechts ontmoedigt en verveelt. R. P. LONDEN. ("Reuter). De Britse kruiser „Swiftsure" is tijdens tie marine-oefening „Mariner" in het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan in botsing gekomen met de Britse torpedobootjager „Diamond", aldus is hedenmorgen te Londen bekend gemaakt. De schepen kwamen ongeveer 80 mijl ten Zuiden van ITsland met elkaar in bot sing. De woordvoerder verklaarde, dat beide schepen nog zeewaardig lijken te zijn. De torpedobootjager was op de thuis reis en had koers gezet naar de Clyde. Beide schepen waren uit de oefening te ruggetrokken en zouden voor inspectie in dok moeten. De Swiftsure is een kruiser van 8000 ton en heeft een bemanning van 850 koppen. Het schip was een van de „vijanden", die dreigden konvooien in de Atlantische Oce- usm aan te vallen. (Van onze correspondent in Parijs) Het bericht dat de besprekingen tussen Washington en Madrid nu eindelijk 'tot het resultaat hebben geleid dat Amerika, in ruil voor strategische bases, Spanje ten bedrage van twee milliard gulden mili taire steun zal verlenen, is in Parijs met een ietwat doffe berusting ontvangen. Een goed jaar geleden zou dit nieuws hier zeer waarschijnlijk nog een golf van veront waardigde protesten hebben verwekt. Nu is men wel verplicht te erkennen, dat Frankrijk zelf Amerika nauwelijks een andere keuze heeft gelaten. Men geeft inderdaad toe, dat Washington vermoede lijk thans veel minder op de Spaanse medewerking gebrand zou zijn, indien thans het Europese leger, mèt de Duitse divisies, op de been ware geweest. Een der pijnlijkste vragen, die intussen door de Amerikaans-Spaanse militaire overeenkomst wordt opgeworpen, is wel in hoeverre hierdoor óók een wijziging in de strategische plannen van Washington zal worden aangekondigd. Die militaire steun punten in Spanje passen namelijk vooral verdacht goed in de gevreesde en door Europa verafschuwde strategie, die voor ziet in een sterke verdediging van een aantal grenspunten van het Europese continent en waarbij de rest van Europa, in geval van een Russische aanval, na een meer symbolische tegenstand al gauw zou worden opgegeven. Terecht heeft Parijs sedert jaren deze opvattingen, die in Washington ook om financiële overwegingen altijd een aan tal krachtige verdedigers hebben gehad, met grote felheid bestreden. Toen Queuille, jaren terug, premier was, heeft hij Ame rika op hoge toon doen weten dat Frank rijk er niets voor voelde nogmaals als slachtveld te dienen, en van generaal De Gaulle stamt het bekende woord dat in zo'n geval de overwinnaars in Europa een kerkhof zouden krijgen te bevrijden. Frankrijk is zich thans wel zwaar bev/ust, dat het er zélf veel toe heeft bijgedragen dat door de ontwikkeling der feiten deze aanvankelijke angsten nu weer op de voorgrond worden geschoven. Hoewel er over de clausules van de Amerikaans-Spaanse overeenkomst nog weinig nauwkeurigs bekend is, neemt men ook in Parijs toch wel aan, dat Franco voor zijn land een zeer ruime mate van onafhankelijkheid, heeft kunnen bedingen. Een blad als „Combat", dat zeker niet van bijzonder tedere gevoelens jegens het Het Tweede Kamerlid mr. W. A. J. Bur ger (P.v.d.A.) heeft de minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen ge steld: Kan de minister meedelen of het juist is, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bij zijn advies omtrent de omvang van de bestaande consumptiebeperking aan de door de regering benoemde deskundigen commissie met betrekking tot de aanhan gig zijnde loonsverhoging, een andere methode van berekening heeft gevolgd dan waarvan het aanvankelijk bij zijn voor lichting aan de Stichting van de Arbeid uitging? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mee delen welke overwegingen het C.B.S. ertoe hebben geleid deze wijziging in de bereke ningsmethode te brengen en is de minister dan niet van oordeel dat dit beleid van het Centraal Bureau voor de Statistiek in hoge mate moet worden betreurd, omdat het vertrouwen in de objectiviteit van het C.B.S. door deze ontwikkeling kan wor den ondermijnd? Spaanse staatshoofd kan worden verdacht, heeft niettemin deze dictator tot voorbeeld gesteld, omdat hij zou hebben aangetoond hoe men zich als bondgenoot gedragen kan zonder satelliet te worden. Ongerustheid Al dit soort bittere opmerkingen aan het eigen adres kunnen toch een duidelijke ongerustheid in Frankrijk over de verdere gang van zaken niet verhullen. Strategisch gesproken moge de Amerikaanse keuze dan al onafwendbaar zijn geweest, men merkt hier niettemin op, dat al wel eerder is gebleken hoe gevaarlijk het kan zijn indien de politieke beginselen door zuiver militaire overwegingen worden overheerst. Wij hebben, zegt men, de tweede wereld oorlog gestreden en gewonnen om het fascisme uit te roeien. Door deze alliantie wordt nu Franco, deze laatste regerende overlevende van het overwonnen nazidom, echter een steun verzekerd, waardoor hij practisch onoverwinnelijk is geworden. Om die redenen wordt ook in Parijs wel zéér sterk de behoefte gevoeld de Atlantische principes opnieuw te definiëren. Al ware het slechts omdat door zo'n hernieuwde proclamatie misschien nog kan worden voorkomen, dat de communistische pro paganda al te gemakkelijk profijt trekt uit een houding, die voor velen nu wat duister, om niet te zeggen dubbelzinnig, begint te lijken. DJAKARTA (Aneta). In een commu niqué van het leger wordt gezegd, dat de spits van het bataljon, dat met een peloton pantsertroepen op weg was gegaan naar Lhokseumawe, deze plaats bereikt heeft. Vrijdag is, in samenwerking met de mo biele brigade, een aanval gedaan op een versterking van de rebellen in de kampong Tandjung bij Sigli, welke verdedigd werd door 600 man, bewapend met geweren en messen. Vijf rebellen werden gedood, 25 gevangen genomen. In een ander legercommuniqué wordt gezegd, dat 29 bendeleden gevangen wer den genomen na een aanval op een schuil plaats van rebellen te Mentasik, 40 motor voertuigen, waaronder trucks en jeeps werden in beslag genomen. Het communi qué maakt ook van aanvallen van het leger op andere versterkingen van benden mel ding. Een woordvoerder van het leger beves tigde, dat de verbindingen tussen de plaat sen in de regentschappen voor het ogen blik voor het gewone verkeer verbroken DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S A n d r Chénier: De wereld heeft de onderdrukkers der wereld gehuldigd. Kent zij, al is het alleen maar hij naam, haar weldoeners? (Uit een rede over het Per soonlijk Belang). zijn. Voor het leger en de politie is er een luchtbrug. Een schip van de marine werd, toen het op een niet genoemde plaats uit rustingsstukken aan wal wilde brengen, beschoten, waarop de marine het vuur opende. Uit Kotaradja meldt de correspon dent van Aneta, dat het hoofd van politie van Seulimeum door een bende is gevan gen genomen en opgehangen. Zijn vrouw en kinderen werden vermoord. Ook het hoofd van het telefoonkantoor vaii Kota radja werd gevangen genomen en opge hangen. De Amerikaanse torpedobooljagers ..Ellison" onder commando van kapitein luitenant ter zee T. R. Ingham en ,,Sperry" onder commando van kapitein luitenant ter zee S. H. MacGregor brengen een bezoek aan Amsterdam. De schepen hebben ligplaats gekozen aan het Stenen Hoofd. De Ellisondraagt het nummer S64, de Sperry697. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Defensie, Charles Wil son, heeft Dinsdag medegedeeld, dat zijn departement tracht de militaire uitgaven in 1954-'55 met vijf procent te besnoeien. Wilson wilde niet zeggen hoeveel de be snoeiing precies zou bedragen. Toen een verslaggever vroeg of hij streefde naar een begroting voor Defensie van veertig milliard dollar, zeide Wilson, dat hij niet ver mis was. Dit zou een ver- Van 23 Juni af heeft de Nederlandsche Bank iedere week haar goudvoorraad ver sterkt, doch hieraan is een einde gekomen. De voorraad goud geeft thans een lichte achteruitgang te zien, namelijk van 2.726.3 millioen tot 2.725,2 millioen. Ook de deviezenvoorraad is van 1.560 millioen tot 1.558 millioen gedaald. De bankbiljettencirculatie is met 82 millioen vermeerderd tot 3.152 millioen. De Amsterdamse rechtbank begon heden morgen met de behandeling van de zaak tegen de landelijke leider van de „Natio- naal-Europese Sociale Beweging", de 51- jarige mr. J. A. Wolthuis uit Groningen, en de algemeen leider, de 31-jarige boeken- importeur Paul van Tienen. Aan de beide verdachten was ten laste gelegd, „dat zij als oprichters en bestuur ders, immers als „leiders", hebben deelge nomen aan de N.E.S.B., die als organisatie het streven van de vroegere N.S.B. en/of van een of meer der in artikel 1 van het Besluit Ontbinding Landsverraderlijke Or ganisaties, bedoelde organisaties tracht voort te zetten en aldus een met de open bare orde strijdige en mitsdien bij de wet verboden vereniging is". Mr. Wolthuis maakte aan het begin van de zitting bezwaar tegen deze dagvaarding. „Er wordt slechts in gezegd dat de N.E.S.B. een voortzetting is van de N.S.B.doch de dagvaarding omschrijft niet in welk op zicht.. Uit de dagvaarding moet de vo>-- dachte, maar ook de rechtbank kunnen af leiden; waarom de vereniging een onrecht matige zou zijn", zei mr. Wolthuis, die ver zocht de dagvaarding nietig te verklaren en hem direct in vrijheid te stellen. De officier van justitie, mr. F. Hollan der, gaf hierop ten antwoord: „Ik zou wel een kind in juridische zaken zijn als ik dit bezwaar niet tevoren had zien aankomen. Maar het bezwaar gaat niet op. De ver dachte leest de dagvaarding slecht. Het gaat er niet om of hij de N.S.B. voortzet, maar waarom de vereniging dat doet. Wat de vereniging nastreeft is beslissend". De rechtbank begaf zich vervolgens in raadkamer om over het verzoek van de verdachte te beslissen. Na vijf minuten kwam zij terug. De president deelde mede, dat de rechtbank de tenlastelegging vol doende feitelijk omschreven achtte. De president las vervolgens stukken voor uit een praeadvies, dat door de beide ver dachten was uitgebracht in April van dit jaar. Het was een praeadvies, dat moest dienen tot oprichting van een nieuwe partij. Er werd gesproken over „front strijdersorganisaties" van oud-Oostfront strijders en over de naam. die een probleem vormde. Aanvankelijk dacht men aan „Nationaal Sociale Beweging". Afgekort zouden die woorden N.S.B. zijn. Daarom wenste men het woord „Europese"' toe te voegen. De beweging moest een eind ma ken „aan de huidige versnippering van (Van onze correspondent in Bonn) Ernst Reuter, burgemeester van West- Berlijn, is niet meer. Een in de loop van een lichte bronchitis optredende hart- trombose heeft hem binnen enige uren uit zijn werk in de dood gesleept. Hij is 64 jaar geworden. Met Reuter is de na-oorlogse Duitse politiek niet alleen een van de meest markante persoonlijkheden armer gewor den, maar ook een van de populairste. De dramatische strijd om Berlijn, en de wijze waarop Reuter daar leiding aan ge geven heeft, hebben de man met de bas- kenmuts tot een soort mascotte van de Ber- lijners gemaakt. Zijn dood heeft bij hen een grote verslagenheid teweeggebracht. Het was treffend dat gisteravond, onmid dellijk na het bekend worden van de treu rige mare, in talloze huizen voor de ven sters kaarsen werden aangestoken. Op een of ander manier heeft Reuter niet alleen in de gedachten, maar ook in de harten van zijn Berlijners geleefd. In cle West-Europese landen is Reuter sedert de West-Berlijnse blokkade een be- .kende figuur geworden. Niet te vergelijken daarmede is echter het gezag, dat hij in de Verenigde Staten had. Voordat Adenauer daar zijn bezoek bracht, was Reuter voor de Amerikanen de voornaamste personifi catie van het nieuwe Duitsland. Men eerde in hem niet alleen de verdediger van Ber lijn, men wist ook dat hij in de vrije we reld tot een betrekkelijk kleine élite van werkelijke kenners en verstaanders van aard en wezen van het wereld-commu- nisme behoorde, enerzijds door zijn intelli gentie, anderzijds door zijn merkwaardige levensloop. Ernst Reuter Ernst Reuter was een van de zes zonen van een Duitse zeekapitein. Hij werd in 1889 geboren in Apenrade, in Noord- Sleeswijk, dat nu al jarenlang tot Dene marken behoort. Hij studeerde, werd in de eerste wereldoorlog soldaat en geraakte via de strijd in Galizië in Russische krijgs gevangenschap, Idealistisch van nature juichte hij in 1917 de bolsjewistische revolutie toe. Hij werd vrijgelaten en reisde enthousiast naar Petersburg, toen het brandpunt der ge beurtenissen. Hij had goed Russisch leren spreken en verkeerde ook met Lenin, die hem gaarne mocht en hem op een gegeven moment als volkscommissaris naar Sarn- tow aan de Wolga zond om de Wolga- Duitsers in een autonome Sovjet-republiek te organiseren. In 1918 kwam Reuter terug naar Berlijn met een aanbeveling van Le nin aan de Duitse partijgenoten. Hij trad op onder de schuilnaam „Friesland". In de revoluties en revolutietjes, die in Duitsland op de nederlaag volgden, speel de ook Reuter zijn rol. Enige maanden lang was hij zelfs secretaris-generaal van de Duitse communistische partij. Maar al heel spoedig stuitte deze zuiver gebleven idealist de bolsjewistische practijken tegen de borst. Nog in 1921 keerde hij. een be langrijke ervaring rijker, het communisme weer de rug toe. Als sociaal-democratisch journalist en Berlijns gemeenteraadslid leerde hij het bestuur van een grote stad kennen, totdat hij in 1931 tot Oberbiirgermeister van Mag- denburg werd benoemd. In 1932 werd hij tevens lid van de Rijksdag. Na Hitiers machtsovername werd hij tot twee keer toe in een concentratiekamp opgesloten. Daar na gaf hij er de voorkeur aan naar het bui tenland te gaan. Tenslotte kwam hij in An kara terecht, waar hij Turks leerde en pro fessor in de bestuurswetenschappen werd. Steeds had hij echter heimwee naar Duitsland. In 1946 kwam de gelegenheid naar Berlijn terug te keren. Hij deed in de vier-sectoren-stad nuttig opbouwend werk. In 1947 werd hij tot Oberbürgermeister ge kozen, maar de Sovjets, als altijd ernstig tegen communistische renegaten gekant, weigerden hem te bevestigen. Pas na de definitieve scheiding van de stad, in De cember 1950, kon Reuter nu alleen in West- Berlijn, zijn taak in eigenlijke zin aanvaar den. krachten", zo stond erin. Ter zitting ver klaarde Paul van Tienen, dat hij daarmee gedoeld had op leden van de stichting Ex- politieke Delinquenten en leden van zijn eigen „Werkgemeenschap Europa". President: „Waarom is de vergadering op 17 April, waarvoor" dit praeadvies was uitgebracht, niet doorgegaan?" Van Tienen: „Ik heb de groepen willen bundelen, die thans min of meer dezelfde doelen nastreven, doch ieder op zichzelf. Mijn plan was de fouten van het verleden te overwinnen, doch het goede te bewaren. Op de basis die wij toen voorstelden, be stond er bij de groepen bezwaar. Men was bang voor dictatuur. Daarom is het toen niet doorgegaan". De oprichting van de N.E.S.B. De president ging vervolgens over tot bespreking van de oprichting der N.E.S.B., die geschiedde op 21 Juni 1953 in een ver gadering te Amsterdam. Van Tienen deel de mede, dat op de vergadering mr. Wolthuis niet aanwezig is geweest. Van Tienen had een 25-tal vertegenwoordigers van de stichting Oud-politieke Delin quenten en van de voormalige Werkge meenschap Europa, waarvan hij zelf de leider was, uitgenodigd. Voorts was op die vergadering aanwezig een delegatie van de reeds bestaande Vlaamse Sociale Be weging. Op de vergadering werd .besloten dat tussen de Nederlandse en de Vlaamse organisatie een nauwe samenwerking zou komen. Na de oprichtingsvergadering werd mr. Wolthuis door Paul van Tienen benoemd tot leider van de beweging in Nederland. President: „Op de vergadering zelf bent u benoemd tot algemeen leider. Hoe is dat gegaan" Van Tienen: „Gekozen". President: „Wat was precies de Werk gemeenschap Europa?" Van Tienen: „Het was een zuiver cul turele organisatie voor oud-politieke de linquenten, die streefde naar een ver enigd Europa op nationale grondslag en wel op cultureel gebied. Wat de werkge- gemeenschap op cultureel terrein trachtte te bevorderen, streeft de N.E.S.B. op politiek gebied na". De eis Aan het slot van een uitvoerig requisi toir heeft de officier van Justitie tegen elk der verdachten een iaar gevangenis straf geëist waarvan 10 maanden voor waardelijk en met aftrek van ruim een maand voorarrest. KOPENHAGEN (keuter). Officieel is medegedeeld, dat de regering-Eriksen zal aftreden. Dit besluit is gevallen na het mislukken van onderhandelingen met leiders der radi cale partij over een verbreding van de basis der huidige Deense regering, die steunde op de conservatieve en boerenpartijen. De radicalen nemen, na de uitslag der verleden week in Denemarken gehouden algemene verkiezingen, een sleutelpositie in de Deense volksvertegenwoordiging, het „Folketing", in. Zij weigerden hun steun te geven aan een drie-partijen regering en drongen aan op het vormen van een be wind op brede basis. Na een onderhoud met Koning Frederik heeft de socialist Hedtoft opdracht gekre gen een nieuwe regering te vormen. Hed toft heeft de Koning aangeboden te trach ten een coalitie-regering met de radicalen te vormen of, indien deze zouden weigeren, een regering van alleen socialisten. In politieke kringen te Kopenhagen betwij felt men, of de radicalen met de socialisten willen samengaan. mindering in defensie uitgaven betekenen van twee tot drie milliard dollar. De besnoeiing is mogelijk, aldus Wilson, doordat er een einde is gekomen aan de oorlog in Korea. Wilson zeide te betwij felen of de Sovjet-Unie op het ogenblik plannen heeft voor het ontketenen van oorlog. Volgens Wilson is de toestand na de wapenstilstand in Korea ongeveer gelijk aan die voor het uitbreken van de Ko reaanse oorlog. Ook toen was er oorlog in Indo-China en de toestand in Duitsland en Oostenrijk was gelijk aan die van nu. De positie van de NAVO is thans, aldus Wil son, veel sterker dan drie jaar geleden. CAIRO (Reuter). De Egyptische mi nister voor Voorlichting, majoor Salah Sa lem, heeft Dinsdag te Cairo verklaard dat Israëlische strijdkrachten in de nacht van Maandag op Dinsdag een aanval in het gebied van El Audja hebben uitgevoerd en delen van het „niemandsland" langs de Israelisch-Egyptische bestandslinie hebben bezet. „Dit is de ernstigste schending der Pa lestijnse wapenstilstandsovereenkomst, die tot nu toe is voorgevallen", verklaarde hij op een persconferentie. Het KNMI deelt mede: Nadat wanne Zuidelijke winden ons Zondag fraai nazomerweer hadden ge bracht, kwam ons land weer binnen het bereik van depressies. Weliswaar waren de neerslaghoeveelheden tot dusver gering, maar de aanwakkerende wind voerde koe lere lucht aan waardoor de temperaturen daalden en het weer een meer herfstach tig karakter kreeg. Intussen kwam op de Oceaan een nieuwe en vrij actieve depres sie tot ontwikkeling, die grote hoeveelhe den vochtige en vrij zachte lucht naar West-Europa transporteert. Hoewel de temperatuur hierdoor weer iets omhoog gaan, wakkeren de winden geleidelijk ver der aan, terwijl ook de neerslagkansen toe nemen. Men moet dan ook op enkele dagen van onstuimig maar vrij zacht weer reke nen, dat aan het einde van de week door een nieuwe afkoeling gevolgd zal worden. (van hedenmorgen 7 uur) CD weers- S '2 2d R f3 c| toestand - P O c V sr sjï cj 7 5 Helsinki onbewolkt ZZW 3 15 2 Stockholm zwaar bew. ZW 4 16 0,1 Oslo half bew. ZZO 3 15 1 Kopenhagen regen ZZW 6 16 0,1 Amsterdam zwaar bew. ZW 8 16 2 Edinburgh regen ZZW 12 16 0,3 Londen motregen WZW 4 17 Luxemburg zwaar bew. windstil 14 0 Parijs zwaar bew. windstil 17 0 Bordeaux mist WZW 1 17 0 Grenoble geheel bew. NW 1 13 0 Nice zwaar bew. NNW 3 23 0 Genève geheel bew. ONO 5 13 0 Ziirich geheel bew. NNO 3 11 0,2 Locarno zwaar bew. O 2 20 1 Berlijn nevel ZW 3 17 0 Frankfort mist windstil 17 0 Miinchen nevel NW 1 11 0,6 Wenen geheel bew. O 3 20 4 Innsbruck motregen windstil 17 4 Rome regen N 2 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u 3=cococo,-»cocx»xx»xocooo=oooa>:o:ooocooccoocccooccoooc< VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen of motregen. Langs de kust over wegend harde, in het binnenland over wegend krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen. 1 October Zon op 6.40 uur. onder 18.18 uur. Maan op onder 15.56 uur. Hoog en laag water in IJmuïden Woensdag 30 September Hoog water: 8.56 en 21.29 uur Laag water: 4.20 en 16.43 uur Donderdag 1 October Hoog water: 10.16 en 22.56 uur. Laag water: 5.26 en 17.57 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1