Bij plateau Linnaeusstraat geen noordelijke afrit naar de Dokweg 50 Bestuurders in bewondering voor Velsens groei Wel een weg achter watertoren om naar LImtiidens havengebied Agenda voor Velsen Havenberichten De heer F, D. Raadman verliet Velsens gemeentedienst Jan van Zutphen monsterde voor drie uur op „de oude Hoop" „Jehova-getuigen" zagen beelden van een immens congres 4 NADAT DE KROON UITSPRAAK DEED DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 Heime Langbroek aan de kop Jaarvergadering van lasclub „Velsen" en afdeling „IJmond" IN DE STAD VAN VULCANUS, VENUS EN AMOR Mr. M. M. Kwint: „Holland op zijn smalst worde Holland op zijn breedst" Watervliet I Zondag naar Purmerend wdUJeetè Honderdste Delfzijlse kustvaarder Afscheid van een mede-bouwer aan de nieuwe stad Verordening op markt wezen in de maak „EEN WERELD VAN BEHELPEN" Burgerlijke stand Velsen Zevenhonderd patiënten tijdens vier reizen AANGEZIEN bij Koninklijk Besluit de goedkeuring is onthouden aan een gedeelte van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Velsen ten zuiden van het Noordzeekanaal dit in verband met een door de directeur van het Staats- vissershavenbedrijf ingediend bezwaarschrift ligt het in de bedoeling het weder- opbouwplan van Nieuw IJmuiden zodanig te wijzigen dat de Noordelijke afrit van het plateau bij de Linnaeusstraat naar de Dokweg komt te vervallen. Indien de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de wijziging goedkeurt, krijgt deze grond de bestemming van passieve recreatie dus een groenstrook. Even zuide lijker dan de aanvankelijk geprojecteerde Noordelijke afrit zal wel een weg woeden aangelegd van het plateau af, achter de watertoren van het Staatsvissershaven- bedrijf om en aansluitend op de wag achter het tegen die tijd opgetrokken visserijlaboratorium. Het thans bestaande pad zal, naar wij vernamen, ook verdwijnen en iets zuidelijker opnieuw worden aangelegd, zodat het in het verlengde komt te liggen van de weg naar de vishallen. Het uitbreidingsplan in hoofdzaak, dat in Augustus 1951 werd goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, omvat een strook grond van het Staats vissershavenbedrijf in de buurt van de Vissershaven, tussen de Havenkade en het verlengde daarvan in Zuidelijke richting en de Dokweg en haar verlengde. Aan deze strook was in het plan de bestemming gegeven van groenstrook. Beslissend op een door de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf bij de Kroon in gediend bezwaarschrift werd bij Koninklijk Besluit van 19 November 1952 de goed keuring onthouden aan een gedeelte van het plan. Bij de vierde herziening voor dit gedeelte is thans een nieuw plan voorge bracht, dat de nieuwe bestemmingen van het terrein regelt en rekening houdt met de uitspraak van de Kroon. Industriële bebouzving In verband met de uitspraak van de Kroon is industriële bebouwing ten be hoeve van het Staatsvissershavenbedrijf opgenomen op de gronden, die aan dit be drijf toebehoren. Een ongebreidelde in dustriële ontwikkeling op deze terreinen is uiteraard niet toelaatbaar, zodat na ampele overweging de begrenzingen voor de industrievestigingen in het plan zijn Van het DCIJ-tournooï Door een overwinning op A. W. Beukema heeft de jongste speler van de hoofdklasse de 18-jarige Heime Langbroek de kop ge nomen van het DCIJ-tournooi na drie ronden. Aan het spel. wat Heime de heusch niet malse Beukema opdrong, is wel te zien, dat Langbroek hoge ogen zal gooien voor de promotie naar de ere-groep, door één dei- eerste twee plaatsen in de hoofdklasse te veroveren. Jan Waal verstevigde zijn positie aan de kop van de le klasse door een overwinning op Van Hattum En daar zijn concurrent Jan Braveboer een punt tegen Kok Sr. verspeelden en „Opa" v. d. Bos van J. Visser verloor kan zelfs een nederlaag Waal nog niet van de eerste plaats stoten. Engelhart wist de DCIJ-leeuw te overwin nen; v. Beelen en Evert Schadé speelden voor de 21e keer met elkaar remise. In de 2e klasse gaat de jeugd aan de kop. Kok Jr. wist van H. v. d. Vis te winnen en met 4 gespeelde partijen (8 punten) staat deze 15-jarige junior stevig aan de kop. Vooral de overwinning op Toornvliet door Versluys was opmerkelijk in deze ronde. Schoen won van Morriën en G. v. d. Vis en D. Woord deelden de punten. Volgende week wordt de strijd voortgezet. .n.an het begin van het winterwerk ope nen de Lasclub „Velsen en omstreken" en de afdeling „IJmond" van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek het seizoen met een jaarvergadering, die Vrijdagavond 9 October in het restaurant van Walserij- Oost wordt gehouden. Na de gecombineerde algemene jaarver gadering zal een excursie naar het bedrijf van de Breedband volgen. Voor de bestuursverkiezing van de las club „Velsen" zijn aftredend (en herkies baar de heren J. J. Zonjee, voorzitter en J. B. de Winter, tweede penningmeester. Wegens bedanken van de heer K. Keep zal in de vacature van tweede secretaris moeten worden voorzien. Hiervoor wordt door het bestuur de heer J. Zwolsman candidaat gesteld. Voor de afdeling „IJmond" treden van het bestuur af de heren H. Visser, penning meester en G. de Haan, commissaris. Bei den zijn herkiesbaar. Wegens vertrek naar elders treedt de heer S. Strikwerda uit het bestuur, voor wie het bestuur de heer W. Tjepkema als vervanger voorstelt. Tevens wordt het bestuur uitgebreid met twee leden, de heer J. Okx van de lasclub Haar lem en dr. ir. H. G. Geerlings, als verte genwoordiger van de afdeling bij het hoofdbestuur van de N.V.L. Op Donderdag 15 October zullen de leden van de lasclub „Velsen" een excursie ma ken naar de lasten toonstelling (Lastu) te Utrecht. Donderdag 1 October IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Limelight". Rex, 20 uur: „De mensen zullen wel zeggen". Ver. van Vrijz. Hervormden: gemeente avond, Gem. vergaderzaal, Abelenstraat. Vrijdag 2 October IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Klaar voor actie". Rex, 20 uur: „Wij allen zijn moorde naars". VELSEN: Raadhuis, 10.30—11.30 uur: spreekuur wethouder van Financiën. verwerkt. Daarbij is er van uitgegaan, dat als stedebouwkundig element in het plan een vrij uitzicht van het plein bij de Lin naeusstraat af, over de Vissershaven niet mag worden gemist. Een onderbreking in de industriële bebouwing was deswege noodzakelijk. Bebo uwi ngsh o ogte Op het terrein, waar al een watertoren aanwezig is, is de bebouwingshoogte van nieuwe gebouwen voor industrievestiging niet aan een grens gebonden. Daar waar industriële bebouwing moet worden opge richt op de Zuidelijke hoek van het nieuwe pad en de Dokweg en op een groot terrein ten Zuiden van de watertoren en de weg van het plateau naar het Visserij laboratorium is de maximum toelaat bare bouwhoogte zodanig vastgelegd, dat een redelijk compromis tussen de belan gen van de industrie, het wonen en de recreatie aanwezig kan worden geacht. Op de grond op de hoek bij het nieuwe pad zal niet hoger worden gebouwd dan vijf meter en op het terrein ten Zuiden van de watertoren niet hoger dan acht meter. De vestiging van industrieën op dit laat ste terrein sluit aan bij de plannen tot uit breiding van de Haringhaven. Enigszins dwars op de Haringhaven wil men name lijk in de toekomst een haven leggen, die parallel loopt aan de Vissershaven. Ten Zuiden van deze industrievestiging en aansluitend bij de wegen langs de nieu we Haringhaven is een afrit geprojecteerd uit Duinwijk naar het havengebied. Recreaiieiveg rechtstreeks naar het strand Door toelating van industriële bebou wing op de strook, die in het door de Kroon afgewezen plan was bestemd voor de groenstrook, en de behoefte ter plaatse aan een zekere oppervlakte groen, werden de mogelijkheden voor woonhuisbebouwing beperkt. Hiervoor is compensatie gezocht door de recreatieweg niet meer te doen ombuigen naar het Noorden, maar recht streeks naar het strand te richten, waar door enig terrein voor woonbebouwing ter beschikking zal komen. Een uitbreidingsplan in onderdelen van dit gebied wordt thans klaar gemaakt. In een lange stoet hebben de eendagsgasten van Velsen vijftig Noordhollandse burgemeesters en gemeentesecretarissen gistermiddag een autotocht door de her rijzende stad aan de zee gemaakt en menigmaal is de opmerking gemaakt in dit edel achtbaar gezelschap, dat er in deze IJmond toch wel het éen en ander gebeurt. De voorzitter der vereniging, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem had dat overigens in zijn antwoord op burgemeester Kwints welkomstrede al ondubbel zinnig gezegd: „Geen gemeente bijna is zo dynamisch als de uwe". De ontvangst ten raadhuize in de late morgenuren is een stijlvol ceremonieel ge worden. Mr. M. M. Kwint begroette de gasten uit het midden van zijn college en hij voelde zich blijkens zijn toespraak lichtelijk geïmponeerd door „al die be stuurlijke potentie en administratieve in telligentie" en meende zijn gasten er op te mogen wijzen, dat in dit Velsen een aantal belangen zijn samengetrokken op locaal, nationaal en internationaal terrein: met de Hoogovens als voorbeeld van de internationale belangensfeer waarin de gemeente zich beweegt, mag Velsen wel licht niet naar zielental maar dan toch zeker in sociaal-economisch opzicht een belangrijke gemeente heten. Symboliek „Zojuist zijt gij bij het betreden van dit huis der gemeente een marmeren beel dengroep gepasseerd, voorstellende de god Vulcanus met Venus en Amor en deze sculptuur is haast symbolisch voor de ge meente: Vulcanus als vertegenwoordiger van het geweld van ijzer, staal en vuur, Venus als representante van de lieflijke natuur om ons heen en Amor.... ach, Amor óók als een wel eens lastig kereltje, dat vooral de burgemeesters van haven steden wel eens wat moeilijkheden be zorgt". Hij besloot zijn rede met de wens, dat dit „Holland op zijn smalst in geografisch opzicht mettertijd een voorbeeld moge worden van „Holland op zijn breedst". Het antwoord van mr. Cremers was in even hoffelijke bewoordingen vervat. Haarlems burgemeester noemde het een voorbeeld van durf, dat Velsen in het zand en nog volmaakt „decentraal" een Cultureel „Centrum" heeft gesticht, waar de vereniging in de ochtend haar huis houdelijke vergadering hield en zag de Amor-figuur in het algemene gemeente beeld ook als een „Amor tot de civitas" een liefde tot de burgerij. „Wij allen zijn belast met min of meer inge wikkelde bestuurlijke problemen", merkte burgemeester Cremers voorts op, „maar geen gemeente bijna is zo dynamisch als de uwe". Hij wenste zijn Velsense collega de bestuurswijheid en de kracht toe om van deze voormalige puingemeenschap een van de belangrijkste, grootste en mooiste industriecentra van Nederland te maken. Na de lunch in „Velserend" te Santpoort heeft het gezelschap de nieuwe wijken van IJmuiden in langzaam tempo doorkruist daarbij geviel het, dat de De Noostraat enige momenten tevoren geopend was, zodat men via deze avenue een prachtige indruk kreeg van het in snel tempo was sende stadsdeel. Met de heer G. Man, de Rijkshaven meester als gastheer is er tenslotte een tocht gemaakt op de „Rapid" door het havencomplex. De dag is besloten met een diner in hotel Duin en Kruidberg. ADVERTENTIE Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet", dat na de grote over winning op Nieuw Flora (141) uit de drie gespeelde wedstrijden thans 31 doel punten voor en 8 tegen heeft, gaat Zon dag naar Purmerend voor een wedstrijd tegen BEP, welke ploeg nog geen enkel punt uit drie wedstrijden bezit. Dit wordt voor de Watervlieters de tweede uitwed strijd en naar de tegenwoordige schotvaar- digheid van de Velsense korfballer te me ten, mag wel weer op een overwinning worden gerekend. Watervliet 2 heeft een vrije dag. Het derde Watervliet-twaalftal ontvangt Nieuw Flora 3 en dit betekent, na de tegen Oost hoek 2 geleden nederlaag eeu dubbele in spanning om verloren terrein te herwin nen. Het vierde team speelt in Haarlem tegen Oosthoek 3, een ploeg, die flinke krachten heeft en tegen wie snelheid en geestdriftig spelen misschien een punten verdeling inhouden. De beide adspiranttwaalftallen gaan Za terdag naar Haarlem voor de wedstrijden Animo Ready aWatervliet a en Oost hoek aWatervliet b. De opstelling van Watervliet I is: Dames: D. Hartman. J. Kluft, B. Koet, G. Kluft, T. Waagnv -Ier en S. Meyer en heren: A. Wedemeyer. W. Berghuis, S. Hartman, M. Verbeek, F. Vos en J. v. d. Berg. De keus viel op Jan. Een leuk kinderledikantje in de maat 11055 met textiel gespoten embleem, afgezet met zalm of bleu. Prijs 35.75. VOOR DE BABY Anegang 46 - Haarlem Woensdag 30 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ditter Waltraut van Rotterdam. Musko van Vcsteras. Anneliese Gleue van Hamburg. Leopoldskcrk van Rot terdam. Depa van Fecamp. Oise van Parijs1. Mary van Holbykas. Mercator v. Colchester. Polydorus van Rotterdam. Jason van I-Iolm- sund. Vertrokken zijn: Wallonia naar Gothen burg. Lakor naar Djakarta. Pavo naar Emb- den. Parnu naar Rostock. Fairwood Oak n. Antwerpen. Lawin naar Djakarta. Egaa n. Julianahaven, Vada naar Wismar. Depa n. Norspundi. Martha naar Scheveningen. Un- den naar Gothenburg. Walcheren naar Dun dee,. Dorthe Oldendorff naar Huil. Myra naar Hesley. Ivoorkust naar Antwerpen. Pieter Hubert naar Hamburg. Delft naar Curagao. Marshall Govorov naar Antwerpen. De honderdste Delfzijlse kustvaarder zal binnenkort in de vaart worden gebracht. Voor zover bekend is heeft Delfzijl, de haven van het Noorden, nog nooit een der gelijke vloot van zeeschepen gehad. Dit aantal zal, als de nog in aanbouw zijnde schepen gereed komen, dit jaar nog be langrijk worden overschreden. Het is lang zamerhand geen bijzondere gebeurtenis meer, wanneer twee Delfzijlse coasters elkaar bijvoorbeeld in de Caraïbische Zee ontmoeten. De honderdste kustvaarder is gebouwd voor rekening van W. en T. K. Bootsman Sr. en F. Bootsman en heeft een inhoud van 400 brt. De proefvaart zal Maandag gehouden worden. De laatste dag van September 1953 zal ongetwijfeld de technisch-hoofdambtenaar van Openbare Werken in Velsen de heer F. D. Raadman nog lange tijd in het geheu gen blijven als een van de goede dagen in zijn leven. De weemoed van het verlaten van het werk dat hem in veertig jaren uitermate lief is geworden, werd verzacht door de oprechte en welgemeende blijken van waardering, die hem gisteren van vele zijden bereikten. Gistermorgen heeft de heer Raadman in de Oranjerie van Velserbeek, omringd door zijn naaste familie, afscheid genomen van het bedrijf. Of was het omgekeerd en heeft het bedrijf de pensioengerechtigde eervol uitgeleide gedaan? Wethouder W. F. Visser, die uit naam van het gemeentebestuur het woord voer de, heeft erop gezinspeeld dat de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat de gemeente de heer Raadman zo nu en dan om zijn wijs en doordacht oordeel zal vragen. „Want", zo zei de wethouder, „uw plaats is niet gemakkelijk te vervullen. Gij waart ingewerkt in de zaken en wist alles van de gemeente af en het gemeentebestuur had een grote steun aan u. Gij hebt Vel sen helpen bouwen, zien afbreken en hebt geholpen aan de herbouw en het zou zeker interessant zijn na te gaan hoeveel situatie tekeningen gij in de loop van deze veertig jaren hebt vervaardigd". Met de wens dat de heer Raadman nog vele jaren van zijn rust zou mogen genie ten en met de aanbieding van een bloem stuk eindigde de heer Visser zijn toespraak. Systematisch en stipt „Dinsdagmiddag hebt ge uw bureau voor de laatste maal opgeruimd, als voor bereiding van het afscheid," zo zei ir. D. N. Dammers. „De systematiek in uw arbeid, de stiptheid in uw werk zijn kenmerkend voor uw persoon. Gedurende uw loopbaan heeft Velsen een groei meegemaakt, die gij stap voor stap op papier hebt gevolgd en de toenemende jacht op perfectionisme heeft u de taak niet vergemakkelijkt. Maar uw pen heeft willig, geschraagd door uw blijmoedigheid, de taak volbracht." Spreker zegde dé heer Raadman dank voor de prettige en vlotte wijze. waarop hij zich aan de steeds veranderende toe standen heeft aangepast en overhandigde hem namens het bedrijf, als stoffelijke blij ken van erkentelijkheid een vulpen en een tinnen wandbord. Ook de adjunct-directeur van het bedrijf ir. J. J. den Hertog heeft zich niet onbe tuigd gelaten om de heer Raadman lof toe te zwaaien. Hij noemde de scheidende een onkreukbaar, ijverig ambtenaar. Namens de werkers op de afdeling voer de de heer J. M. van Aarst het woord en de heer G. Baljet sorak uit naam van de oudsten in het bedrijf van de collegialiteit, de bereidwilligheid en de blijmoedigheid van de vertrekkende ambtenaar, die vol gens hem facetten van zijn persoonlijk heid waren. De heer H. van 't Hag spi-ak zijn collega mede toe, de heer L. L. J. Mulder, voor zitter van de personeelsvereniging, had oudergewoonte zijn loftuitingen op rijm gezet en de heer Van der Linden uit Haar lem complimenteerde namens de „Bond van technische Ambtenaren". Ten slotte heeft de heer W. J. C. Jantjes, aan wie de leiding van deze receptie was toevertrouwd een kort sluitingswoord geuit en daarna hebben zeer, zeer velen van de gelegenheid de heer Raadman de hand ten afscheid te drukken gebruik gemaakt. Wanneer het marktplein in IJmuiden» Oost in gebruik kan worden genomen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Er moet namelijk eerst nog een verordening wor den opgesteld naar verluidt is er reeds een begin gemaakt waarin wordt ver meld dat in de gemeente op een vastgestel de dag in de week markt zal worden ge houden. Deze verordening zal aan het oor deel van de raad worden getoetst en wan neer de gemeenteraad zijn sanctie hieraan hecht, zal verder overleg met de betrok kenen en gegadigden mogelijk worden. Bij de terugkeer van het hospitaalkerk schip „De Hoop" heeft Ome Jan van Zut- phen zich Woensdag te IJmuiden aan boord begeven en is mee opgevaren naar Amster dam om eens nader kennis te maken met de instelling waarvoor hij zo hard gewerkt heeft. Tijdens de tocht naar Amsterdam nam de populaire krasse Ome Jan voor korte tijd het stuurrad in handen. 7"ELE MAANDEN LANG heeft Jan van Zutphen, die op 7 October negentig jaar wordt, de actie geleid voor de bouw van het nieuwe hospitaal-kerkschip, dat in de plaats moet komen voor het aftandse schoenertje, dat er in dit teeltseizoen al weer vier reizen heeft opzitten. Maar Ome Jan van Zonnestraal was nog nooit aan boord geweest van het scheepje, dat thans op zijn laatste spanten vaart. Hij monsterde voor een halve reis op het hospitaal-kerkschip, de laatste mijlen van de vierde reis: een tocht van IJmuiden door het Noordzeekanaal naar Amsterdam, waar „De Hoop" nodig in het dok moet om het scheepje weer een vaartje van acht en een halve mijl terug te geven. Namens het busjescomité uit Beverwijk stonden aan de Vissershaven'al tegen half elf enige dames op Ome Jan te wachten. Om tien over half elf kwam hij fier op de „Hoop" toegestapt, in gezelschap van de heer H. J. Suermondt, de administrateur van de Nederlandse vereniging ten be hoeve van zeelieden van elke nationaliteit. Er werden hem door de dames bloemen aangeboden en Ome Jan was kennelijk verheugd over zulk een attentie. Hij vond ook dat IJmuiden veel belangstelling voor zijn baard „het is nu eenmaal -een zeld zaamheid" had getoond. Toen hij vertelde over de Hoqp-actie „Kijk 's even, wat een meeuwen" liep het al tegen 11 uur en mochten de trosjes voor en achter los. Van de mijnenveger M. 878 zwaaiden de officieren en manschappen enthousiast naar Ome Jan, die de hoed lichtte en dadelijk van de zorgzame secre taresse van de vereniging te horen kreeg: „Zou u de hoed maar niet gauw opzetten". Alvorens de Middensluis was verlaten, had Ome Jan nog geen rust. Hij moest zich opstellen bij het stuurwiel en later door het venster van de brug naar buiten zien, om de fotografen gelegenheid te geven hun werk te doen. Eigenhandig nam hij stuur- GEBOREN: G. C. van der StarreRolioos, z„ Raderstraat 180, IJmuiden. C. B. van den Brink—Kramer, d„ Alexander Bellstraat 48, IJmuiden. J. A. MantjeStammes, z., Waal straat 23, IJmuiden. A. KuilmanAlders, z-. Schulpweg 100, Velsen-N. T. H. Laeijen- decker—Coenen, d-, Van Brienenoordstraat 21, Rotterdam. M. G. Baas—Lenting, z„ Gijzen- veltplantsoen 179, IJmuiden. J. W. Steffens Van Zeist, d., Burgemeester Enschedelaan 21, Santpoort. J. J. KroonLangbroek, d., Rijn straat 35, IJmuiden. P. C. MolenkampOffi cier, d., Hagelingerweg 375, Driehuis. OVERLEDEN: Gene. De vijftig leden van de afdeling IJmui den van het „Wachttoren en Bijbeltractaat Genootschap", beter bekend als de Jehova getuigen en de tweemaal zoveel belang stellenden, die gisteravond naar de boven zaal van Rex waren gekomen om de licht beeldenavond over het wereldcongres, dat in Juli in New York werd gehouden, bij .te wonen, zijn vermoedelijk niet teleurge steld. Want de heer Kushnir, de leider van de beweging in Amsterdam, die het con gres meemaakte, heeft een schier einde loze reeks gekleurde opnamen ervan ge maakt. Opnamen, die een fantastisch beeld gaven van de haast bombastische omvang van dit congres, dat in het „Yankee Sta dium" werd gehouden. Niet minder dan 91.000 mensen uit 143 landen hebben dit congres bijgewoond en de foto's gaven een zeer reëel beeld van de Amerikaanse ma nier, waarop deze bijeenkomst was opge zet. Behalve de reclameborden met het opschrift „Na Armageddon Gods nieuwe Zaterdag 3 October a.s. zal de nieuwe electrische central" aan de Hemweg te Amster dam worden geopend. Gezicht op de eerste turbogenerator met een capaciteit van 50.000 kilowatt. wereld", waren tegen de voorzijden van de drie hoog boven elkaar gelegen tribu nes spreuken van ieder land afzonderlijk aangebracht. Nederland „kwam uit" met een tekening van bloembollen en tulpen en met de woorden „World-unity is not a dream". In het stadion waren niet minder dan 3500 bloeiende planten geplaatst, die alle door één nijvere man waren gekweekt. De platen gaven bovendien nog een indruk van de massale doopplechtigheid in het zwembassin en van de 165000 lieden, die in en buiten het stadion hebben geluisterd naar de openbare rede van de voorzitter van de Watch Tower Society, de heer N. H. Knorr. Wat deze rede behelsde kwam echter niet ter sprake. De heer Kushnir is geboortig uit Winni peg, naar hij ons meedeelde en hij genoot zijn opleiding tot dienaar van het Evan gelie in de staat New York. Dit „dienaar schap" is een bewuste roeping en nadat dit door evangeliseren in eigen omgeving is gebleken, kan een schooltraining worden gevolgd, die de persoon in kwestie klaar maakt om als zendeling ver van huis de wereld in te worden gestuurd, zo zei hij. „Van de hemel uit bestuurd" De heer J. Visser, die de avond opende, merkte op dat deze lichtbeelden dienden om enige aspecten te laten zien van een organisatie, die zich tooit met de naam Nieuwe Wereld Maatschappij. „De Bijbel", aldus spreker, „verklaart dat er in het laat ste der dagen een organisatie zal ontstaan, die door de hemel zelf zal zijn opgericht." Er zijn zo ziet men het in dit genoot schap twee maatschappijen, één be stuurd door de duivel en één "die gebaseerd is op de woorden uit het boek Daniël, het koninkrijk dat zal bestaan tot in eeuwig heid. De heer Visser vervolgde: „In deze tijd wordt een getuigenis gepredikt door deze organisatie, die van de hemel uit wordt bestuurd in geordend verband. Het is een getuigenis van Gods koninkrijk, niet tot verbetering van de wereld, maar die het naderend einde aanzegt. Wij, aldus spreker, ondersteunen geen enkele machts vorm; wij eerbiedigen de bestaande men selijke wetten, mits deze niet in strijd zijn met de wetten Gods. Onze overtuiging is gebaseerd op liefde en deze naastenliefde wordt zichtbaar in het deur-aan-deur- werk, de congressen, de Bijbellezingen en de openbare bijeenkomsten. Dit, zo zei spreker, is de basis waarop deze Maatschappij werkt en zoals het ge tuigenis is georganiseerd. Van hospitaal-kerkschip Tijdens de vierde reis van het hospitaal- kerkschip „De Hoop" in dit teeltseizoen heeft men niet minder dan honderddrie- en'wintig patiënten verzorgd. Er waren enkele zeer ernstige gevallen bij. Het uur van aankomst te IJmuiden werd dan ook m.et. twaalf uur vervroegd. „De Hoop" lag Dinsdagavond al om half tien in de Vissershaven tegen de wal, om zes ernstige, patiënten aan land te brengen. Twee mannen moesten per auto naar het ziekenhuis worden vervoerd. Werden in het haringseizoen 1952 in totaal driehonderd patiënten op zee en een gelijk aantal in Dieppe verzorgd, thans heeft „De Hoop" in 1953 al zeven honderd patiënten geholpen. Het scheepje gaat nu te Amsterdam in het dok om voor de vijfde en laatste reis van dit seizoen volgende week zee te kiezen. Daarna wordt in November en December de haven van Dieppe opge zocht. man Floor v. d. Nieuwendijk de pet van het hoofd en plaatste die op de plek, waar eerst zijn grijze hoed zat. Kapitein Willem Rog stond er lachend bij. Een halve eeuw achter Na een rondgang over het scheepje met zijn roffelend motortje en de benauwend kleine verblijven en ziekenzaal, zei Oom Jan, dat hij geschrokken was: „Dit hospi taal is ruim een halve eeuw achter en zo'n schip moet toch minstens zo goed zijn in gericht als een sanatorium". De heer Suer mondt kon Ome Jan verzekeren dat op de nieuwe „de Hoop" in het noodzakelijkste is voorzien. Tekeningen kwamen op tafel om Oom Jan een indruk te geven van het nieuwe schip, dat pas in de laatste maand van de volgende teelt in gebruik kan wor den genomen. Het model wordt nog be proefd in het Scheepsbouwkundig Labora torium te Delft, om het gedrag bij alle weersomstandigheden te onderzoeken. „Sea kindness" noemen de Engelsen het. Mis schien worden er nog een paar kleine wij zigingen in het schip aangebracht, maar de heer Suermondt is er toch van overtuigd, dat de nieuwe „De Hoop" volgend jaar de reis naar Dieppe van het bejaarde schoe nertje kan overnemen. Onbarmhartigheid door onkunde „Het is hier echt het land van behelpen", merkte Ome Jan op toen hem de „bad kamer" werd getoond. Wanneer er enige zeegang staat, loopt het bad leeg. En het water moet nog wel zo zorgvuldig met emmers worden aangedragen door de ver pleger of dokter. De negentigjarige heeft zich er van kunnen overtuigen dat hij ook met de actie voor „de Hoop" veel goed werk heeft gedaan. Op primitieve wijze worden de vissers nog altijd op deze „de Hoop" geholpen. Ome Jan had graag iedere Nederlander op deze reis van IJmuiden naar Amsterdam willen meenemen, want zei hij: „Onkunde maakt dat er zoveel on barmhartigheid is in de wereld. Maar wan neer het in de volgende 75 jaar als in de laatste drie kwart eeuw gaat, gaat de mensheid een tijdperk tegemoet van waar achtige saamhorigheid." Toen „De Hoop" de I-Iembrug naderde zat Jan van Zutphen in een van de „salon netjes" aan de doperwtjes met wortelen. Tegen 2 uur stapte hij in Amsterdam ach ter het Centraal Station aan wal. Met de heer Suermondt was hij al spoedig ver dwenen, want, zo zei hij, „er wacht mij nog veel werk. Tot 7 October." Schol minder. Met de schol ging het niet zo vlot: de drietjes deden van f 8 tot f 13; mooie drie-schol van f 12 tot f 18 en de tweeën zijn verhandeld voor 16 f 22.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6