Maken particuliere bouwers aanzienlijke extra-winsten? Puistjes Wereldnieuws D.D.D. BLAUWE Wiardi Beckmanstichting zvil mee werken aan onpartijdig onderzoek VERBOUWING Zijden en Watl n Slagen 3.90 'Javaüet rr WMl IN IEDER HUIS EEN ACCORDEON H. Freeman Matthews OUSie kast? Een ffjeftfMfe De radio geeft Zaterdag Ertsen voor Luik niét over Rotterdam li ió liet zo Druk J VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 2 „Hulp aan blinden" bleek niet geheel belangeloos Franse zeelieden onderscheiden „Vereveningsheffing is Haarlemmerolie voor de regering" Amerikaanse ambassadeur in Nederland Een kast! Veertigjarig priesterfeest prior N. de Wit, O.E.S.A. Generaal A. Baretta chef Luchtmachtstaf RAF neemt Valaint uit Christchurche-race Nieuws uit Caux Kerkelijk Nieuws Sociaal onderzoek in ontwikkelingsgebieden De Dr. Wiardi Beekman-Stichting heeft zich met een brief tot de leden van de raad van ministers en van de Eerste en Tweede Kamer gericht met de mededeling, dat zij bereid is mede te werken aan een onder zoek naar de vraag, of er aanzienlijke premiebedragen boven de ondernemers winst in de zakken van de particuliere bouwondernemers verdwijnen. „Enige tijd geleden werd u door de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf een adres toegezonden," zo luidt de brief, „waarin een aantal opmerkingen, door de heer C. Woudenberg in de Eerste Kamer gemaakt bij de behandeling van de begro ting voor Wederopbouw en Volkshuisves ting voor 1953, aan een critische beschou wing wordt onderworpen. Vanwege het grote belang van het onderwerp hebben wij het lid onzer sectie Volkshuisvesting, de heer A. J. A. Rikkert, verzocht dit adres van enige kanttekening te voorzien. De heer Rikkert heeft in het jongste nummer van het maandblad „De Gemeente" aan dit verzoek voldaan. „In het op objectieve gegevens gebaseerde artikel staat slechts op één punt bewering tegenover bewering," zo vervolgt de brief. „Dit betreft de beschuldiging, dat er aan zienlijke premiebedragen boven de onder nemerswinst in de zakken van de bouw ondernemers verdwijnen. Het komt ons voor, dat het ook voor de particuliere bouwondernemers aantrekkelijk moet zijn, dat er op dit punt klaarheid komt. Wij willen niets liever dan een onpartijdig onderzoek en verklaren ons gaarne bereid daaraan desgewenst medewerking te ver lenen. Wij hopen, dat ook de Raad van Bestuur Bouwbedrijf de waarde van een dergelijk onderzoek zal inzien en van zijn kant medewerking zal willen verlenen. Dat deze medewerking onmisbaar is behoeft geen betoog, want zonder boeken-onder- zoek bij een aantal particuliere bouw ondernemers is het niet mogelijk tot ver antwoorde conclusies te komen. In het algemeen belang en in het belang van de goede naam der betrekken groep menen wij een ernstig beroep op deze medewer king te mogen doen." „In de vergadering van de Eerste Kamer op 11 Maart heeft de heer Woudenberg ge- Sproken over extra winsten, die particu liere bouwers maken bij de verkoop van met premie gebouwde woningen," zo schrijft de heer Rikkert in het maandblad „De Gemeente". „Eén geval is daarbij door hem gedétailleerd en geïllustreerd met positieve cijfers behandeld. Het adres van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf zegt daarvan: „Wanneer door de heer Wouden berg enkele voorbeelden worden genoemd van extra-winsten, welke in de periode na 1945 zijn gemaakt, zijn bedoelde voorbeel den dezerzijds niet te controleren, ofschoon een dezer ons zeer bekend voorkomt. In het door ons bedoelde geval heeft de betrokken bouwondernemer reeds meer dan een jaar geleden aangetoond, dat de indertijd gepu bliceerde cijfers, welke thans ook door de heer V/oudenberg worden gebruikt, vol komen uit de lucht gegrepen zijn." ADVERTENTIE Na onze zijn wij ons gaan toeleggen op he* BETERE GENRE COCKTAILZIJDE Barteljorisstraat 27 b. d. Grote Markt Haarlem De heer Rikkert oefent in zijn artikel critiek uit op deze alinea van het adres en meent, dat deze wijze van „weerlegging" geen hout snijdt. Immers, de heer Wouden berg heeft in de Eerste Kamer bovendien gezegd: „Wanneer men echter 'een voor beeld van meer recente datum wil hebben, om eens te zien welke kanten aan dit vraagstuk zitten en waartoe dit leidt, kan ik mededelen, dat mij een geval bekend is geworden, met betrekking waartoe ik noch de plaats, noch de betrokken mensen met name zal noemen, maar ten aanzien waar van ik bereid ben de gegevens als hij daar op prijs stelt, ter beschikking van de minister te stellen." Daarop besprak de heer Woudenberg dan een geval waarin de bouwondernemers een extra winst van 60.000 gulden bedon gen bij de verkoop van 30 met rijkspremie gebouwde woningen. Minister Witte heeft daarop gezegd: „De heer Woudenberg heeft mij aangeboden deze gegevens door te geven. Dit stel ik zeer op prijs. Op het departement komen evenwel vele van deze voorbeelden binnen. Het is mij dus bekend, dat er aanzienlijke premiebedragen boven de ondernemerswinst in de zakken van de bouwondernemers verdwijnen." Volgens de minister, aldus het artikel van de heer Rikkert, is er geen controle systeem uitvoerbaar om dit euvel te weren. „Deze premieregeling zullen wij op het ogenblik met alle nadelen die de heer Wou denberg noemde voorlopig moeten accep teren," aldus de minister, ,,in de hoop dat degenen, die om een huis zitten te sprin gen, zich niet zo door sommige bouwonder nemers laten foppen als in het verleden wel het geval is geweest." In een slotbeschouwing zegt de heer Rikkert, dat de Raad van Bestuur Bouw bedrijf in zijn adres de omschrijving van de gebruikte getallen op zijn kop heeft gezet. „Een bezadigd lid van de Partij van de Arbeid," zo besluit hij, „heeft in de Eerste Kamer het een en ander gezegd omtrent de woningvoorziening door de particuliere bouwers. De minister was het hiermede eens. Naar aanleiding daarvan heeft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf zijn con clusie geformuleerd en pas daarna heeft men gezocht naar de getallen waarop die conclusie zou kunnen worden gegrondvest. Hij die goed leest zal weldra merken in welke bochten de ontwerper van het adres zich heeft moeten wringen om althans enige indruk te kunnen maken op de leden van zijn organisaties," aldus de heer Rikkert. Voor de Leeuwarder rechtbank heeft de 63-jarige J. L.. uit Enschedé, de secretaris van de stichting „Hulp aan Blinden", te recht gestaan, die zich wegens het zander vergunning collecteren moest verantwoor den. Volgens de tenlastelegging mochten colporteurs van deze stichting maar 40 percent van de ingezamelde gelden ten eigen bate behouden, en gingen de acht venters, de twee vertegenwoordigers en de vijf colporteurs van de genoemde stich ting per week met bedragen van f 272 tot f380 naar huis, terwijl de 10 tot 12 blin den, waarover de „zorg" van de stichting zich uitstrekte, zich tevreden moesten stel len met nog geen f 10 per week. „Er is wel veel aan de strijkstok blij ven hangen", aldus de president van de rechtbank, die mededeling deed dat de vroegere secretaris van deze stichting voor valsheid in geschrifte, ten nadele van de stichting, was veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf. Voorts werd meege deeld, dat een strafvervolging tegen de medewerkers der stichting niet geheel on waarschijnlijk moet worden geacht. De officier van justitie eiste tegen verdachte L., die in Joure gecollecteerd had zonder de vereiste vergunning, een gevangenis straf voor de tijd van 7 dagen. De Heeren- veense kantonrechter had verdachte ver oordeeld tot 2 dagen. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. BARTCtJORfSSTRAAT 20 —TEL. 13439 ADVERTENTIE RECLAME: 52 BAS MET KOFFER ƒ140.— NIEUWE ACCORDEONS met 10 vooruit op 18 maands contract Vele modellen zijn juist 1 September verlaagd. 2 jaar garantie. Desgewenst inruil ALOMA GITAREN v.a. 33.— Desgewenst 8. vooruit en 2.35 per maand. Alleenvertegenwoordiger ACCORDEONS PAOLO SOPRANI Rijksstraatweg 59 - Ilaarlem-N. - Tel. 25487 DAMES SPORTTRUIEN Zij redden opvarenden van de Luctor Bij Koninklijk Besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de erepenning voor menslievend hulpbetoon, in brons, met bijbehorend loffelijk getuig schrift, aan: Georges Hubert, schipper van het vaartuig „Dieu nous protégé", Jean Hubert, schipper van het vaartuig „Louis Léon" en Claude Hubert, matroos op cie „Louis Léon", allen wonende te Reville in Frankrijk. Zij hebben op 1 October 1952 met gevaar voor eigen leven vijf ledon der bemanning van het on ongeveer twee mij len ten Noorden van Kaap Levi voor de Franse kust vergane Nederlandse motor schip „Luctor" gered en het stoffelijk over schot van een der opvarenden geborgen. Chr. Middenstandsbond wil compensatie voor loonsverhoging In een buitengewone algemene verga dering in Den Haag heeft de Christelijke Middenstandsbond zich beraden over de 'maatregelen, die de regering als gevolg van de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking voornemens is pei 1 Januari te nemen. De vergadering keurde een resolutie goed, waarin er bij de regering en de Sta- ten-Generaal op wordt aangedrongen de vereveningsheffing af te schaffen en het in de onderneming blijvende deel van de winst, althans voor de helft, niet te be lasten. De voorzitter, de heer J. de Jong uit Rotterdam, achtte het niet goed mogelijk dat thans reeds een beslissing wordt ge nomen over een te verstrekken looncom- pensatie in Januari van het volgende jaar. In December kunnen de cijfers geheel an ders zijn dan thans. Het standpunt van de middenstandsorganisaties is, dat zij wel willen meewerken aan een loonsverho ging, mits deze wordt gecompenseerd. De Raad van Vakcentralen achtte dit stand punt onjuist en beschouwde de midden stand daarom geen partij meer in de on derhandelingen. Bij de discussies werd onder meer op gemerkt dat de Vereveningsheffing „voor de regering Haarlemmerolie is, die overal voor gebruikt wordt". Ook werd gevraagd of het wel juist is dat aan ongehuwde werknemers, die met de huurverhoging niets hebben te maken, loonsverhoging wordt gegeven. VEERTIEN DODEN BIJ BUSONGELUK (Reuter). Veertien personen zijn om het leven gekomen en acht gewond toen Donderdag een volle autobus tengevolge van een defect aan de remmen in Asun cion, de hoofdstad van Paraguay, een on geluk kreeg. President Eisenhower heeft de plaatsver vangende onderminister van Buitenlandse Zaken II. Freeman Matthews benoemd tot ambassadeur in Nederland. Hij benoemde Selden Chapin, die tot dusver ambassadeur in Den Haag is ge weest, tot gezant in Panama. De pas benoemde Amerikaanse ambassa deur in Nederland, Harrison Freeman Matthews, geboren op 26 Mei 1899, heeft reeds een ambtsperiode van dertig jaar bij de Amerikaanse Buitenlandse Dienst en het ministerie van Buitenlandse Zaken achter de rug. Hij staat bekend bij zijn collega's als een zeer bekwaam diplomaat en een groot kenner van buitenlandse aan gelegenheden. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Marialiede- ren. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerbe richt. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.25 Pontificale hoogmis. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Tophits. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursuitzending. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzen ding: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Zang. 19.20 Parlementair, overzicht, 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Negen heit de klok. gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in, Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Hobo, klarinet en fagot. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Weekjour- naal. 14.20 Filmprogramma. 14.45 Vierhandig pianospel. 15.05 Amateursprogramma. 15.35 Boekbespreking. 15.50 Platen. 16.40 Sport- praatje. 17.00 Topsongs Seotember 1953. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwakken. 20.15 Symphonisch orkest en solist. 21.05 Socialistisch commen taar. 21.20 Cabaret. 22.25 Platen. 22.40 Zang en orgel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Or kestconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Strijkkwartet. 15.00 Koorzang. 15.25 Platen. 16.00 Operettemuziek. 16.30 Accordeon recital. 16.45 Engelse les. 17.00 Accordeon recital. 17.25 Platen. 17.30 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 22.55 Nieuws. 23.00 24.00 Dansmuziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). Morgen is het veertig jaar geleden dat pater drs. Nicolaas de Wit in het klooster te Witmarsum zijn kloostergeloften afleg de. De kerkelijke jubilaris werd 4 Augus tus 1890 te Utrecht geboren en kreeg zijn opleiding aan het Gymnasium Augustinia- num te Eindhoven. In 1912 trad hij toe tot de Augustijnenorde, waarvoor hij 3 October 1913 zijn gelofte heeft afgelegd. Hij voelde zich bijzonder tot de philoso phic aangetrokken en ging na zijn priester wijding in 1918 aan de Universiteit te Utrecht klassieke letteren studeren. Na in Maart 1922 zijn candidaatsexamen te heb ben afgelegd, werd hij benoemd tot leraar aan het Sint Thomascollege te Venlo, om tenslotte zijn studies aan de R.-K. Univer siteit te Nijmegen voort te zetten, welke in Mei 1926 met het doctoraal-examen werden beëindigd. Het provinciaal kapittel benoemde hem in 1926 tct prior en rector van het Sint Thomascoliege te Venlo. In 1929 werd hij tot eerste definitor en daarna in 1935 tot provincialaat gekozen, later gevolgd door zijn benoeming tot rector van het Gymna sium Augustinianum te Eindhoven. De oorlog en de bezetting hebben voor rector De Wit vele zorgen meegebracht, waar onder ook zijn gezondheidstoestand leed. In 1946 werd hem daarom het prioraat in Haarlem opgedragen. Toch belastte hij zich weer met de voorbereidingen tot de bouw van het Mendelcollege en in 1950 hervatte hij zijn ambt als leraar, door weer Grieks aan het Triniteitslyceum te gaan doceren. Zijn prioraat werd in 1952 enige tijd onderbroken, in welke tijd hij tevens gekozen werd tot definitor van de Augus tijnenprovincie. Zijn jubileum wordt Zaterdag 3 October gevierd met een plechtige Hoogmis van dankbaarheid, welke 's morgens om negen uur in de parochiekerk te Overveen dooi de jubilaris zelf zal worden opgedragen. De hoogeerwaarde pater dr. Ephraem Hen- drikx, vicaris provinciaal en de beide rec toren der Haarlemse colleges zullen hem hierbij assisteren, 's Middags bestaat dan van 1 tot 2 uur in het klooster, Zijlweg 199, gelegenheid pater De Wit geluk te wensen. BRUSSEL (ANP;. Het Belgische pers agentschap verneemt in kringen van' de Antwerpse haven, dat een regeling is ge troffen met het staalbedrijf Ougree-Mari- haye, op grond waarvan de tarieven ver laagd zullen worden. De maatschappij heeft dan ook besloten het Zweedse erts via Antwerpen te blijven invoeren. Het ministerie van verkeer zal over deze aangelegenheid nog een verkla ring afleggen. Op de vliegbasis Soesterberg heeft lui- tenant-generaal-vlieger I. A. Aler, chef Luchtmachtstaf, het commando van de Koninklijke Luchtmacht overgedragen aan luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta. Vooraf heeft minister Staf namens de Ko ningin aan generaal Aler zijn benoeming tot grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau bekend gemaakt. Namens de Ge neraal Snijdersslichting bood ir. M. H. Darome, oua-directeur-generaal van de PTT, aan generaal Aler de Generaal Snij dersmedaille aan. Generaal Aler hield een afscheidstoe spraak, waarin hij onder meer de minister en de staatssecretarissen van Oorlog en Marine alsmede het luchtmachtpersoneel van hoog tot laag dank bracht voor wat er gedurende zijn ambtsperiode bij de op bouw van de luchtmacht werd bereikt. Een bijzonder woord richtte hij tot de officie ren van zijn staf en de commando's van de vliegbases voor hun grote toewijding in het belang van de luchtmacht betoond. Luitenant-generaal-waarnemer A. Ba retta prees in een toespraak de scheidende generaal als een man die de gaven bezit om snel een inzicht te krijgen in allerlei zaken en de iuiste man op de juiste plaats te zetten. Moeilijkheden bij de opbouw van de luchtmacht zijn generaal Aler niet bespaard gebleven. Maar mede door zijn werk neemt onze luchtmacht onder de kleinere naties een eerste plaats in. LONDEN (Reuter) De Britse lucht macht heeft Donderdag bekendgemaakt, dat zij om technische redenen de viermoto rige Vickers Armstrong Valiant-straalbom- menwerper uit de LondenChristchurch- race terugtrekt. Dit betekent, dat aan de snelheidswedstrijd slechts zeven toestellen, waaronder vijf tweemotorige „Canberra"- straalbommenwerpers, zullen deelnemen. In de verklaring van het ministerie van Luchtvaart wordt gezegd, dat de technische voorbereidingen weliswaar waren voltooid, maar dat de tijd ontbrak om lange-af- standsproeven met het vliegtuig te doen. De „Valiant", die pas op 4 September zijn eerste vlucht heeft gemaakt, was de enige grote nieuwe straalbommenwerper van de Britse vliegtuigindustrie, die aan de wedstrijd zou deelnemen. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuid-Afrikaanse mijnwerkers „De mijnwerkers van Zuid Afrika staan volledig achter Morele Herbewapening", aldus een telegram van de heer R. P. Erasmus, voorzitter van de Mijnwerkers- bond van Zuid Afrika, dat hij richtte aan Dr, Frank Buchman en de Wereldconfe rentie voor Morele Herbewapening te Caux sur Montreux. Hij sprak de hoop uit dat Dr. Buchman binnenkort Zuid Afrika zou bezoeken en zei: „Uw boodschap heeft onze industrie een ander aanzien gegeven. De toepassing van morele maatstaven gedurende de af gelopen jaren is met een weergaloos suc ces bekroond". Hij eindigde: „Onze vak bond was een van de eersten, die Morele Herbewapening financieel ondersteund hebben en onze bond is daar trots op." 37. Hevig opgewonden kwam de leeuwen temmer aangesneld. „Hier Caesar, hier Brutus!" schreeuwde hij, „hier zeg ik!" En hij liet zijn zweep gebiedend klappen. Maar de leeuwen waren niet van zins, hun pasverworven vrijheid weer dadelijk prijs te geven en zij zorgden, dat zij uit de buurt van de temmer bleven. „Wat een toestand!" jammerde de temmer, „hoe zijn ze uit hun kooi gekomen en wel allemensen, daar gaat tamme Leo ook! Wat is dat voor onzin, wie schopte hem naar buiten?!" Bij het horen van deze uitroep keek Joris verschrikt door de tralies van zijn kooi. „Oei!" mompelde hij, „is tamme Leo nu ook op de loop? Hoe naar! Hoe onvriende lijk van de Groot Mogol, om dat vriende lijke dier naar buiten te schoppen, nu ik nog geen gelegenheid heb gehad, de Blauwe Flonker uit zijn staart te halen. Nti rest mij niets anders dan deel te ne men aan de leeuwenjacht. Laat dit een les voor mij zijn, om nimmermeer een leeuwenstaart als bergplaats voor diaman ten te gebruiken!" En onverschrokken opende hij de deur van zijn veilige kooi. De heer Matthews heeft reeds zeer be langrijke diplomatieke functies in Europa bekleed. Van 1937 tot 1943 was hij werk zaam op de Amerikaanse ambassades in Madrid, Parijs, Viehy en Londen. In Vichy, de zetel van de Franse rege ring na de wapenstilstand met Duitsland in 1940, diende de heer Matthews als zaak gelastigde en eerste secretaris in de tijd toen uiterst gewichtige diplomatieke on derhandelingen "plaats vonden dm te ver hinderen dat de Franse vloot en de Noord- Afrikaanse bases aan de as-mogendheden zouden worden uitgeleverd. Tal van waar nemers zijn van mening dat het in hoofd zaak aan de Amerikaanse diplomatieke missie in Vichly te danken is dat dit ge vaar kon worden afgewend. Na zijn vertrek uit Vichy in November 1941 ging de heer Matthews in de rang van gevolmachtigd minister naar Londen. In Augustus van het daarop volgend jaar werd hij waarnemend hoofd van het bu reau „Civil Affairs" en politiek adviseur bij de staf van generaal Dwight D. Eisen hower, de toenmalige opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Noord- Afrika. Tegen het eind van November keerde hij uit Noord-Afrika naar Londen terug. Van 1943 tot 1947 was de heer Matthews op het ministerie van'Buitenlandse Zaken werkzaam als waarnemend directeur en daarna als directeur van het bureau voor Europese aangelegenheden. Na zijn benoeming tot minister in Zwe den in uli 1947 werd hij korte tijd daarna bij de verheffing van de Amerikaanse le gatie tot ambassade de eerste Amerikaan se ambassadeur in dat land. In 1950 werd hij tot de op twee na hoogste functie in het ministerie van Buitenlandse Zaken be noemd, namelijk tot waarnemend onder minister, welke functie hij tot op heden heeft vervuld. Ned. Herv. kerk Beroepen te Dubbeldam B. Albada te IJlst; te Ede (vac. J. H. Cirkel) P. Bouw te Ridderkerk. Bedankt voor Bleskensgraaf J. G. Ab- bringh te Oosterwolde (Gld.); voor Den Helder D. Bender te Marssum; voor Olde- broek (2e pred.pl.) H. Iiarkema te Zeist. Beroepen te Wilhelminadorp J. W. ten Kate, vie. te Wieringerwerf. Aangenomen naar Rotterdam-O. (als pred. voor bijzondere werkzaamheden) J. C. v. Dongen te Zutphen. Plechtigheid. Onder grote belangstelling van de West-Berlijners is Donderdag avond het stoffelijk overschot van bur gemeester Ernst Reuter van het sterf huis te Berl ij n-Zehlendorf naar het stadhuis van Schoeneberg overgebracht, waar het tot morgen, de dag van de begrafenis, zal worden opgebaard. Voor de ramen van de huizen, waarlangs de stoet trok, brandden overal kaarsen, terwijl in de stadsgedeelten, waar de huizen nog steeds in puin liggen, tal rijke mensen langs de weg stonden met brandende kaarsen in de hand. In de ban. De Vaticaanse congregatie van. het consistorie heeft bij decreet de ex communicatie afgekondigd van allen, die de hand gehad hebben in de schor sing van kardinaal Wyszynski, de Pool se primaat, aartsbisschop van Gniezno en Warschau. Het decreet noemt de tegen de kardinaal genomen maatregel van de Poolse regering „heiligschen nis". Gevangenen. Richard Kiel, een van de Duitsers die uit de Sovjet-Unie zijn te ruggekeerd.heeft te Kaiserslautern mee gedeeld. dat zich in een van de zeven Russische gevangenenkampen bij Swerdlowsk (midden-Oeral) ongeveer duizend leden van de Oost-Duitse com munistische jeugdbeweging (FDJ) be vinden. Zij waren er van beschuldigd van de „voorgeschreven lijn" te zijn afgeweken. Deze jonge mensen, die in de laatste jaren waren gevangen geno men, werden als strafgevangenen en niet als krijgsgevangenen beschouwd. Duikboot. De Amerikaanse marine zal haar eerste atoomduikboot, de „Nauti lus", op 21 Januari aanstaande te water laten, aldus is Donderdag te Washington medegedeeld. Mevrouw Eisenhower, de echtgenote van de Amerikaanse presi dent, zal het vaartuig dopen. Staking. In de Britse havenplaats Birken head zijn 3000 havenarbeiders in sta king gegaan wegens het ontslag van een hunner. Het werk aan de haven ligt geheel stil. Overplaatsing. Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt dat de Franse regering heeft laten weten dat zij het Franse bataljon in Korea naar Indo-China wil overbrengen, „waar het zal blijven hel pen in de strijd tegen communistische aggressie". Voorlopig zou evenwel een „detachement van beperkte omvang" in Korea achterblijven. Man Mau. De leiding van de politie te Nairobi heeft Donderdag een waarschu wing uitgegeven, waarin wordt gezegd dat leden van de Mau Mau en andere verdachte elementen waarschijnlijk zullen pogen in de Europese wijk van de stad door te dringen. De aan de rand van Nairobi gelegen inheemse wijk Boeroe Boeroe zal volgende week met bulldozers met de grond gelijk worden gemaakt, omdat men vermoedt, dat zich hier leden van de Mau Mau schuil houden. Verdrag. Te Bonn zijn Donderdag onder handelingen begonnen over een West- Duits-Amerikaans vriendschaps-, han dels- en scheepvaartverdrgg. De Ameri kaanse delegatie staat onder leiding van Michael Harris. Afkeuring. Het bestuur van de Franse socialistische partij heeft Donderdag zijn afkeuring uitgesproken over de onlangs getekende Amerikaans-Spaanse verdragen. Volgens een door het bestuur uitgegeven verklaring is het gevolg van de ondertekening, dat de dictator Fran co wordt voorgesteld als de rechtmatige vertegenwoordiger van het Spaanse volk en wekt zij de schijn, dat Spanje zij het indirect verbonden wordt met het blok van de vrije volken. Diefjes. De politie heeft te White Plains in de Amerikaanse staat New York een aantal kinderen in hechtenis genomen, die in de afgelopen acht maanden 29 nachtelijke inbraken hebben gepleegd. Alle gearresteerde kinderen waren jon ger dan tien jaar. De politie weet het gedrag van de kinderen aan de televisie, waarvan zij niet alleen de techniek van inbreken, maar ook enige juridische kennis zouden hebben opgedaan. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft aan vier landelijke instituten, het instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk, het Sociologisch In stituut der Nederlands Hervormde Kerk, het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut en het Landbouw-Economisch Instituut, opgedragen een sociaal onderzoek in de ontwikkelingsgebieden in te stellen. Het betreft hier een op practisch beleid inge steld onderzoek, dat tot maatregelen op maatschappelijk, hygiënisch en cultureel gebied zal moeten leiden. Het ontwikkelingsgebied van Noord- Oost-Overijsel, omvattende de gemeenten Hardenberg, Gramsbergen, Avereest, Den Ham en Vriezenveen, staat als eerste op het programma. Het onderzoek zal hier worden gedaan in samenwerking met de Provinciale Overijselse Stichting voor So ciaal en Sociaal-Cultureel Werk. WEINIG dingen in het leven zijn zo vermoeiend en vervelend als exacte getallen en omschrijvingen. We zullen ons daarin dan ook niet begeven, doch volstaan met de wellicht overbodige mededeling dat de lucht op de begane grond hier te lande een druk uitoefent van één atmosfeer. Dit betekent, dat iedere vierkante centimeter oppervlakte een druk ondervindt van 1 kg. Het is iets méér, maar we houden ons aan de belofte uitsluitend ronde getallen te laten para deren. Nu is de oppervlakte van het menselijk lichaam ongeveer 1.5 vierkante meter, of 15.000 vierkante centimeter. De conclusie is nu duidelijk, maar daarom toch niet minder verbluf fend: de totale druk waaraan ons lichaam onderhevig is, bedraagt 15.000 maal 1 kg, of 15.000 kg. Gelukkig bemerken we van deze belas ting niets, om de eenvoudige reden dat de druk ons aan alle kanten gelijkmatig om geeft. Niet alleen links, rechts, vóór, ach ter, boven en onder, maar óók in het in wendige van ons lichaam heerst deze druk. Ware dit laatste niet het gevaldan zouden we worden samengeperst tot een armzalig, vormloos hoopje, waaraan geen aardigheid meer te ontdekken viel. Maar stelt u zich nu eens voor, dat - door welke oorzaak dan ook - de druk die ons aan alle kanten omgeeft, op één plaats plotseling werd weggenomenb.v. aan de achterzijde van ons lichaam. We zouden dan als een kanons kogel achterwaarts worden ge schoten, want de druk aan de voorzijde van ons lichaam zou ons een stoot in achterwaartse richting geven met een kracht die tweemaal zo groot is als de ontploffing die in de loojj van een kanon plaats vindt. De letsels en ver vormingen, die we bij dit experiment zou den opdoen, zullen we gemakshalve maar buiten beschouwing laten. Maar deze atmosferische druk brengt ons wel tot de vraag die een lezer ons stel de. Hij gooit een voorwerp in zee en ziet dit naar beneden zinken. „Zakt dit voor werp ook in de diepste oceaan naar de bo dem - zo ivil hij weten - of gaat het zinken door de'druk op grote diepte tenslotte over in zweven?" Daarover, morgenv (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2