Zilveren Multifilm lering voor Nederland Zie Boven Zoiets als de ster van Bethlehem? HARTENDORP Ook speelfilms Alleen bij andere belastingpolitiek Het P.v.d.A.-conflict in Purmerend Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich KLM-Liftmaster wordt racevaardig gemaakt Effecten- en Herstel Duitse economie Geldmarkt Moulin Rouge s Braziliaanse ambassadeur in Den Haag overleden ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 Deze maand bestaat de N.V. Multifilm te Haarlem sinds vele jaren gevestigd in een ruime villa in bet Kenaupark een kwart eeuw. Velen komen er dagelijks langs, weinigen zullen vermoeden wat er tegenwoordig allemaal tot stand wordt gebracht. Bij het woord „film" denkt men nu eenmaal meestal in de eerste plaats aan de uitgestrekte studiocomplexen van Hollywood of aan de namen der door gaans zeer aardse sterren, die de hoofdrollen spelen in de moderne mythologie der publiciteit. En toch heeft men hier te doen met een complete filmfabriek, terwijl in het buitenland de werkzaamheden over diverse bedrijven worden verdeeld. Daar worden de opnamen gemaakt door een productiegroep of onafhankelijke cineast en geschieden afwerking en synchronisatie door anderen. Nederland kent echter het unicum van de all-round activiteit. En zo wordt ook bij Multifilm alles, wat er zo al voor de vervaardiging van een rolprent nodig is, in eigen huis verricht. Dus ook het ontwikkelen, afdrukken en monteren. Schokkende toestand Multifilm is opgericht door de heer J. C. Mol, die nog thans tezamen met de heer E. J. Verschueren de directie voert. Aanvankelijk werden er alleen weten schappelijke films vervaardigd, welke bezigheid nog steeds zijn voorkeur geniet. Menigeen zal zich uit zijn schooljaren de instructieve documentaires over het bloei proces herinneren, die in versneld tempo het ontluiken van bol tot bloem in beeld brachten en menigeen de ogen voor de wonderen der natuur geopend hebben. Hetzelfde onderwerp werd onlangs in kleur behandeld als propaganda voor het kwe ken in grondbakken, zulks in opdracht van het Centraal Bloembollencomité. Men heeft hier te doen met zogenaamde „Zeitraffer"-opnamen. Multifilm is de enige firma in Europa die de daarvoor benodigde apparatuur met vol-automati- sche bediening in bedrijf heeft. Het groei proces van het te filmen gewas voltrekt zich daarbij in een donkere kamer met kunstlicht. Eenmaal per vastgestelde pe riode wordt er extra licht ingeschakeld en als dit zijn volle sterkte heeft .bereikt be gint de camera te draaien. De enige mens, die er aan te pas te komt, is de bediende die de planten water geeft. Het systeem bewijst nog steeds goede diensten, onder meer aan het serologisch laboratorium voor bloembollenonderzoek van professor Van Slogteren in Lisse. Grote hinder ondervindt men daarbij echter van de erbarmelijk slechte toestand van de straatweg, zodat iedere passerende zware vrachtwagen de firma schatten gelds kost. Door het schokken kan men er prac- tisch geen gebruik van maken, al is tegen woordig de camera op een verend statief gemonteerd. Zo'n gedreun wordt er door het verkeer veroorzaakt, dat er een paar jaar geleden zelfs een plafond naar bene den kwam. Televisieflitsen Al spoedig ging men over tot de vervaar diging van bedrijfsfilms voor reclame doeleinden. De eerste „stomme" was voor de Papierfabriek Van Gelder en Zonen, de eerste met geluid werd door Droste besteld en heette „Altijd welkom". Over deze activiteit kregen wij van de productielei der J. Dudok van Heel gunstige berichten te horen. Het aantal opdrachten beweegt zich in stijgende lijn. dank zij de toenemen de tendenz tot publiciteit. Multifilm voert alleen binnenlandse opdrachten uit. Wel krijgt men vaak buitenlandse films voor afwerking in het laboratorium, omdat dit in ons land goedkoper is, of ter vertaling. En ook maakt men natuurlijk van derge lijke Nederlandse reclamefilms vaak ver sies voor vertoning in den vreemde. De acquisitie in Benelux-verband is nog geen succes. Ov.er het algemeen trouwens zou men graag een nauwere samenwerking met de Belgische cineasten zien. Ook journaals worden door Multifilm geleverd en wel voor uitzending door de Nederlandse Televisiestichting, waaraan men voorts allerlei andere diensten bewijst, zoals bij voorbeeld korte filmflitsen voor kijkspelen. Zondag zijn de cameramannen VV. H. Heytman en P. Kaart naar Oslo ge weest om de hele wedstrijd Noorwegen Nederland te filmen, waaruit men een reportage van een kwartier heeft samen gesteld, die Maandagavond al op het beeld scherm te zien was. Doordat de kwaliteit van deze internationale voetbal-ontmoe ting op zo'n laag peil stond, werd het een tijdrovende bezigheid om er door de mon tage toch nog een enigszins boeiende in druk van te geven, zodat de commentator Siebe van der Zee het resultaat van al die koortsachtige inspanning per auto naar de studio in Bussum moest vervoeren, zonder een proefvertoning van het geheel te heb ben gezien. Hetgeen hem dwong tot het (naar men ons verzekerde zeer goed ge slaagde) kunststukje het ooggetuigeverslag van deze verkorte match a prima vista te geven. Wanneer speelfilms Eén keer tot dusver heeft Multifilm zij het in opdracht van een productiegroep een speelfilm gemaakt: „Bezet gebied". Men is daar volledig op ingericht, al zou men een grotere studioruimte moeten hu ren, doch men durft het financiële risico niet aan. Men wil er graag aan toekomen, maar dan moet eerst de regering van meer Een herinnering aan de begintijd: de heer J. C. Mol in zijn studio bezig aan een micro-jilm. begrip voor de moeilijkheden doen blijken door speciale belastingfaciliteiten in te voeren. Anders blijft het onverantwoord, hetgeen trouwens ook de mening is van de Nederlandse Bioscoopbond en van de Raad voor de Kunst. Men probeert het wel, maar het zijn telkens anderen, die daar de moed toe hebben. En men draait in een vicieuze cir kel, want doordat alles zo zuinig moet ge beuren, komt de kwaliteit voortdurend in het gedrang. Men moet teveel concessies doen en men bereikt bij voortduren van de huidige situatie nimmer de gewenste continuïteit. Het verwijt, dat er geen goede scenario's zijn, acht de heer Dudok van Heel niet steekhoudend, want die komen naar zijn mening heus wel als de gelegen- Voorlopig zal geen verandering komen in de samenstelling van de raad van Pur merend. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de afdeling Purmerend van de Partij van de Arbeid is door het afdelingsbestuur ingediende motie, waarin het vertrouwen in de raadsleden C. Beu kenkamp en S. de Vries werd opgezegd, niet in behandeling gekomen. Evenmin als de motie van een groep leden uit deze partij. Wél kwam in discussie een motie van de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, waarin werd verzocht nog geen beslissing te nemen, maar alsnog te trachten de eenheid in de plaatselijke afdeling van de P. v. d. A. te herstellen. Deze motie werd aangenomen met 76 tegen 70 stemmen. Geref. kerken Aangenomen naar Bennebroek C. Klap wijk, cand. te s-Gravenhage, die bedankte voor Hijlaard, Molenaarsgraaf-Brandwijk, Valkenswaard en Wateringen. Geref. kerken Tweetal te Voorthuizen J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Bildtzijl en C. Ch. Grif fioen te Willemstad. ADVERTENTIE heid er is en de schrijvers meer practische ervaring kunnen opdoen. Wat de documen taires betreft verleent het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen veel medewerking, zodat voor een zinrijk idee altijd wel geld 'is te krijgen. Toch is nog altijd het laten komen van buitenlandse specialisten een te kostbare aangelegenheid. En eigenlijk is er meestal ook geen geld om voor de documentaires speciale composities te laten vervaardigen, zodat men meestal maar bestaande muziek gebruikt. Toch zijn er gelukkig wel enkele namen te noemen. Zo hebben Koos van de Griend, Jan Mul en Max Vredenburg de muzikale achtergrond voor een reeks „op- bouwfilms" kort na de bevrijding geleverd. Films opblazen De studioruimten van Multifilm bevin den zich gelijkvloers en op de eerste ver dieping. Óveral door het gebouw verspreid bevinden zich de technische afdelingen voor het ontwikkelen en afdrukken, voor de synchronisatie en voor het inlassen van titels. Het zou te ver voeren om te trach ten van dit alles een beschrijving te geven. Met enkele voorbeelden van spectaculaire mogelijkheden moet worden volstaan. Zo kan men niet alleen speelfilms of docu mentaires van 35 tot 16 millimeter verklei nen, bij voorbeeld voor schoolgebruik, doch ook omgekeerd smalfilms tot bioscoopfor maat vergroten. „Opblazen" noemt men dat. Dit komt nogal eens voor, speciaal van aan het front gemaakte opnamen van oor- logstafrelen of in geval van curiositeiten, die niet op een andere manier te krijgen zijn. En dan heeft men verder nog een in stallatie om films van stilstaande beelden te voorzien, als er aan bepaalde onderwer pen bijzondere aandacht moet worden be steed, laten we zeggen ter vervanging van lichtbeelden bij lezingen. Hiermede naderen we het gebied van de trucs, waarop Multifilm eveneens is inge richt. Zo kan men uit de films van vroeger het nu vaak lachwekkende schokken en trillen der menselijke figuren verwijderen door de snelheid der beeldjes van 16 op 24 per seconde te brengen. Het zijn echter dure en tijdrovende grapjes. In reclame films wordt nogal eens het achteruit co- piëren toegepast, hetgeen een vermakelijk effect oplevert. Ergens bevindt zicli ook het door de heer Mol als eerste geconstrueerde apparaat om geluid direct op smalfilm te brengen. Vroe ger kon dit alleen via de omweg der nor maalfilm, die fotografisch verkleind moest worden. Het ontwikkelen geschiedt overi- Regisseur W. Gerdes en cameraman W. H. Heytman aan het werk bij de vervaardi ging van een reclamefilm in kleuren, die streepje voor streepje het ontstaan (als door een onzichtbare hand) van een schil derij in beeld brengt, net zoals men hel bloeiproces van een plant laat zien. Wel een beproeving voor prof. Jan Wiegers, die men geheel rechts ziet. Ieder veegje van zijn penseel werd afzonderlijk gefotografeerd. gens pas sinds een jaar of vijf mechanisch. Daarvoor moest alles, zoals bij de fotogra fie, met de hand geschieden. Op z'n Italiaans Décors worden er door Multifilm zelden of nooit gebruikt, eigenlijk alleen voor close-ups of aanvullende opnamen. Men werkt namelijk altijd op z'n Italiaans, dat wil zeggen in het natuurlijke milieu. Men zoekt net zolang tot men iets geschikts heeft gevonden. „En dan bellen we gewoon aan", zegt de heer Dudok van Heel, „om toestemming te vragen en een regeling te treffen. Meestal lukt dat wel, maar we laten nooit na om de gang van zaken zo zwart mogelijk voor te stellen. Ondanks de opschudding, die wij teweeg brengen, ont moeten we veel welwillendheid, ook bij directies van fabrieken, als we een bepaald onderdeel van het arbeidsproces willen op nemen. In zulke gevallen is het element van reclame misschien een tegenwicht tegen de veroorzaakte narigheid". Er werken ongeveer veertig man bij Multifilm, van wie wij de tot nu toe nog ongenoemde cameramannen W. Gerdes, F. Dupont en Hattum Hoving, die tevens re gisseurs zijn, vermelden. En daarmee zijn wij aan de laatste vraag: hoe komt men eigenlijk bij een filmbedrijf in dienst? Het blijkt dat velen die vraag stellen, want het regent gewoon sollicitaties, zelfs van men sen die geen flauw benul van de werk zaamheden hebben. De term „film" is nu eenmaal een magisch begrip met een grote aantrekkingskracht. De meeste gegadig den denken dat ze er op een plezierige ma nier snel en veel geld kunnen verdienen. Dit is allerminst het geval, al staat vast dat het beroep niemand loslaat die het te pakken heeft. Maar je moet er een beetje gek voor zijn, zo menen de oud-gedienden. Een opleiding is er niet. Het gaat om eigen aardige capaciteiten en een typische in stelling. En heeft men die niet, dan wordt het nooit wat. Vandaar dat Multifilm ook nooit met volontairs wil werken. Het jubileum van Multifilm zal in de loop van deze maand in bescheiden vorm met een receptie worden gevierd. Naar aanleiding van die gelegenheid hopen wij iets te kunnen vertellen over de toekomst plannen van dit Haarlemse bedrijf met een reputatie, die tot ver buiten de grenzen reikt. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS LONDEN AIRPORT (Reuter) De Douglas DC-6a Liftmaster van de KLM is hier aangekomen om te worden gereedge maakt voor de wedstrijd LondenNieuw- Zeeland, die 8 October begint. Ook de andere twee deelnemers aan de handicap wedstrijd zijn gearriveerd. De instrumen ten van de toestellen zullen worden ver zegeld. De andere twee deelnemers in deze afdeling zijn de Viscount-700 van de B.E.A., en een Hastings van de Nieuw-Zee- landse luchtmacht Deze foto werd onlangs gemaakt tijdens een opname in Eindhoven voor een film over Röntgenologie in opdracht van Philips. Zittend (rechts, op de rug geziende directeur E. J. Verschueren. De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Te! 1769e Kruidbergcrweg 51. SaDtpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen Cijfers spreken. Begin van dit jaar no teerde de Duitse Younglening, gesloten na de vorige oorlog, te Amsterdam 68 pet., de Daweslening 54 pet., thans zijn deze koer sen respectievelijk c.a. 120 en 90 pet. en voor vele obligaties van semi-overheids- en particuliere banken worden thans te vergeefs koersen van 50 tot 70 pet. en ho ger geboden, terwijl ze een en twee jaar geleden nog nagenoeg onverkoopbaar wa ren. En ook de aandelen van grote Duitse industriële ondernemingen, als I. G. Far- ben en Allg. Elektr. Ges. zijn thans nau welijks te krijgen en noteren belangrijk hoger dan een jaar geleden waardoor spre kend wordt geïllustreerd in welke mate het Duitse crediet de laatste tijd is ge stegen. Het is West-Duitsland de laatste jaren dan ook wel voor de wind gegaan. De Amerikaanse regering heeft terecht inge zien dat een financieel en economisch sterk Europa als noodzakelijke voorwaarde van de strategische positie van dit werelddeel in de wereldpolitiek, niet mogelijk is zon der de rehabilitatie van West-Duitsland en zij heeft daarom na de oorlog dit land met haar dollars krachtige steun geboden, waarvan men met echt Duitse „grünlich- keit" een goed gebruik heeft gemaakt. Men heeft in de wereldpers het econo misch redres van ons land het mirakel van Holland genoemd, maar het herstel van Duitsland is zeker niet minder spectacu lair. Het heeft kans gezien zijn export gedurende de laatste drie jaar te verdrie voudigen, met het resultaat dat, terwijl 1951 nog een nadelig saldo op de handels balans opleverde van DM. 149 millioen, 1952 een overschot bracht van niet minder dan DM 701 millioen. Waarbij het van be lang is op te merken dat de M.S.A. hulp van de Verenigde Staten in 1952 nog slechts 2'/s pet. van de totale invoer be droeg. De Wereldbank heeft Duitsland aan leningen geholpen, welke aan de export bedrijven ten goede zijn gekomen en de invoer van kapitaalgoederen hebben mo gelijk gemaakt en zoals bekend is kon West-Duitsland zijn positie in de E.B.U. (de Europese Betalings-Unie) van een debiteur- in een crediteurnatie omzetten. Terwijl Engeland uit. Augustus in de E. B. U. een verrekeningstekort had van niet minder dan 804 millioen, staat Duitsland met een verrekeningsoverschot van 634 millioen bovenaan op de lijst en het maakt zich thans meer zorgen over zijn vorderin gen dan over zijn schulden. Vooral op Zuid-Amerika heeft het een groot bedrag z.g. bevroren credieten. Wat de Duitse schulden betreft daarover heeft men het vorig jaar maandenlang on derhandeld, totdat in October 1952 met de delegaties van 22 creaiteurlanden, w.o. ook Nederland, een regeling is getroffen, welke 1 April 1953 in werking zou treden. Deze overeenkomst is kortelings ook door de Verenigde Staten geratificeerd en alleen Nederland moet dit nog doen, maar er be hoeft niet aan te worden getwijfeld of ook onze regering zal daaraan haar fiat geven. Dit wil dan zeggen dat de voor-oorlogse schulden van DM. 13 milliard tot DM. 7.3 milliard zulln zijn teruggebracht, de na-oorlogse van DM. 16 milliard tot DM. 7 milliard en het eerste jaar door Duitsland DM. 560 millioen zal moeten worden op gebracht, welk bedrag na vijf jaar tot DM. 765 millioen zal stijgen. Duitsland heeft zich reeds bereid verklaard de transfer van lopende verplichtingen, zoals huren, pachten, interesten, dividenden etc. te her vatten op investeringen, welke voor 15 Juli 1931 zijn tot stand gekomen. Niet min der dan 75 pet. van het in Duitsland ge- investeerde kapitaal zou hiervan profite ren, terwijl Duitsland op grond hiervan jaarlijks S 60 a 100 millioen zou moeten transfereren. Ook ten aanzien van de liberalisatie heeft Duitsland reeds geruime tijd het be wijs geleverd van zijn bereidheid tot me dewerking aan de Europese integratie en ONTMOETING TUSSEN VENUS EN MARS Op Zondagmorgen om zeven uur op zijn hel is wel veel gevergd. Maar wie er de moeite voor over heeft (en wat let u om naderhand weer lekker....?) kan in de ochtend van de vierde October een bij zondere conjunctie (sa- menstand) van Venus en Mars waarnemen aan de Oostelijke hemel. En als de wekker dan toch vroeg moet aflopen dan is het eigenlijk beter, alvast te gaan kijken voordat om 6.45 uur de zon opkomt, want dan zijn de beide planeten natuurlijk beter te zien. Zij passeren elkaar zo rakelings (Venus haalt Mars in) dat men met het blote oog moeilijk zal kunnen uitmaken of er van één of van twee hemellichamen sprake is. De verrekijker zal er misschien zelfs aan te pas moeten komen om vast te stellen: twee. Tweeduizend jaar ge leden bestonden er ech ter nog geen verrekij kers en als deze con junctie van Venus en Mars zich in die tijd had afgespeeld zou een waarnemer hoogstwaar schijnlijk hebben ge sproken van „één hel dere ster in het Oosten". Inderdaad: de analogie met het oude bijbelver haal is groot en men neemt dan ook aan dat ook de heldere ster van Bethlehem een conjunc tie van twee planeten is geweest. Het oog neemt namelijk, zolang de ene planeet niet precies voor de andere staat, wel de grotere helderheid waar die wordt veroorzaakt, door dit samengaan der beide hemellichamen al kan het de twee ob jecten niet scheiden. Inmiddels blijkt dat Ve nus weer morgenster is geworden. Dat hebben we in het voorjaar al zien aankomen toen zij zich 's avonds aan de Westelijke hemel elke dag een stukje dichter in de richting van de zon waagde. Op een ge geven dag was het afge lopen: het schijnsel van Venus ging toen ver loren in het zonlicht. Maar we wisten dat de planeet op dat ogenblik begon aan haar „over tocht": Venus trok, van de aarde af gezien, voor de zon langs en zou na verloop van enige maanden weer rechts van de zon te voorschijn komen. Maar de kans om haar daar waar te nemen be staat alleen in de och tenduren. Venus loopt voor de zon uit en komt dus eerder op. Zodra de zon ook verschijnt is het met Venus' heerschappij weer gedaan: haar schijnsel wordt opge slokt door het zonlicht. Slechts op zeer heldere dagen kan het voorko men dat men ook later op de dag deze buurpla- neet op dit ogenblik maar ruim 200 millioen kilometer van ons af nog eens in het oog krijgt. Maar dat is hoge uitzondering. Wie haar echt overdag gaat op zoeken ziet na vijf mi nuien waarschijnlijk wel sterretjes, maar geen Venus. Al ben ik een erkend bewoner van hets alleruiterlijkste puntje van de linkervleu gel van de gematigd achteruitstrevenda democratie (i.o.) niettemin kan ik mij, schoon ik de gemeenschap alle goeds gun, dat aan de schoonheidsontroering inhae- rent is een hoedje of rotje ergeren aan de plotselinge ontdekking van Toulouse Lautrec door de (door mij overigens be leefd geëerbiedigde) massa. Ik geloof er namelijk niet in. Evenmin als ik geloof aan de ontdek king door diezelfde massa van Vincent. Dat deze massa een jaar of dertig ach teraan komt sukkelen is noch onrustbarend noch ergerlijk, maar gewoon. En bovendien betekenen dertig jaar niet zoveel. Als de massa bij was hadden de voortrekkers, de zieners en de spitsafbijters geen recht van bestaan en dat zou niet leuk zijn. Ik houd van de profeten. Maar hoe zijn nu ineens al die mil- lioenen tot Toulouse Lautrec gekomen? Het is begonnen met het boek Moulin Rouge. Een aardige, leesbare roman maar niet meer of minder dan duizend andere romans. Het geschiedenisje, het. verhaaltje heeft de mensen geboeid; overigens is Lau- trecs levensverhaal er een van grote dra matiek. Maar zo zijn er ook vele. Het was het samengaan van de dramatiek en de genialiteit, dat de mensen zo gegrepen heeft. Net als met Van Gogh. Een soort massaal meelij en dat maakt, in al zijn slobberige huilerigheid, die kunstwaar dering zo bizonder problematisch, om niet te zeggen onwaarschijnlijk. Allerlei commerciële lieden hebben daar net en vlug op aangehaakt. Ik zal deze groep maar niet definiëren, want zij loopt van prentbriefkaarten-fabrikanten tot museumdirecteuren en dat mag ik niet zeggen, want ik weet zeker dat ze het alle maal goed bedoelen en het allemaal doen terwille van de schoonheid, de kunst en de mensen. Ik vind deze hele materie een beetje groezelig in haar sensationaliteit. Ik geef de romanciers overigens in overweging op de ingeslagen weg voort te gaan: de com binatie kunst - dramatiek - meelij - hausse vindt stof te over, overal waar kunstenaars werken. Of is het een voorwaarde dat men eerst van honger gestorven moet zijn? ELIAS sinds Adenauer zijn electorale overwin ning heeft behaald, zijn uiteraard het zelf bewustzijn en het zelfvertrouwen van de Bondsstaat aanmerkelijk versterkt. Dit blijkt wel duidelijk uit de jongste verkla ringen van prof. Erhard, de minister van Economische Zaken, volgens welke ge- sjreefd zal worden naar algehele opheffing van subsidies, afschaffing van de staats- handel, voortgaande liberalisatie van goe deren- en dienstverkeer, kortom naar een. herstel van de vrije internationale markt zowel voor het goederen- als het kapitaal verkeer, waartoe men zich allengs, dank zij de toegepaste concurrentiepolitiek in staat acht. Wanneer men zich afvraagt, wat het ge heim is van Duitsland's versterkte positie, zal men dit niet in de eerste plaats in de lonen moeten zoeken, die niet zoveel lager zijn dan elders, maar in de grote arbeids productiviteit en de grotere vrijheid, welke aan het bedrijfsleven is toegestaan, voorts ook aan fiscale faciliteiten, welke de ar- beidslust en de nieuwe investeringen heb ben gestimuleerd. Zo is bijvoorbeeld de loonden inkomstenbelasting per 1 April jl. met 15 pet. verlaagd en worden de revenuën van overwerk niet belast, terwijl thans de verbreding van de kapitaalmarkt, dus de kapitaalvorming, zal worden be vorderd door een andere koers te volgen terzake van de belasting op aandelen en dividenduitkeringen, omdat men wel inziet dat ook de kleine man er toe moet worden gebracht zijn besparingen in aandelen te investeren. Want ook in Duitsland heeft het collectief sparen een grote omvang ge kregen, evenals bij ons. Het totaal verze kerd bedrag bij de levensverzekerings maatschappijen is van DM. 14 milliard in 1949 tot DM. 20.5 milliard in 1952 geste gen, het bedrag van de premies van DM. 719 millioen tot DM. 1052 millioen, zodat het reeds weer de hoogte van voor de oor log heeft bereikt, ondanks het feit dat het land zoveel kleiner is geworden. Uit alles is duidelijk dat men in Duits land bezig is zijn positie op de wereld markt verder te versterken door het sti muleren van de arbeid, de spaarzin, de industriële investeringen en de vergemak kelijking van de export, hoewel het land hiervan in veel mindere mate afhankelijk is dan ons land, daar zijn export slechts 18 pet. van het nationaal vermogen uit maakt, een percentage, dat bij ons tussen 45 en 50 ligt. Bij de beoordeling van de mogelijkhe den, welke er in ons land aanwezig zijn om via loons- en salarisverhogingen het welvaartspeil te bevorderen, zal met het economisch beleid in Duitsland terdege moeten worden rekening gehouden, omdat nu reeds de concurrentie van die kant scherper wordt gevoeld, hetgeen met name in de machine-industrie het geval is. Loons- en salarisverhogingen zonder ge lijktijdige verhoging van de arbeidspro ductiviteit kunnen alleen gevolg, nooit oorzaak van grotere volkswelvaart zijn, hetgeen men in Duitsland de laatste jaren goed heeft begrepen. En de wijze waarop het phenomenale herstel van de Duitse economie is tot stand gekomen, zal daarom ook de Nederlandse regering en hun, die aan het bedrijfsleven in ons land leiding geven, tot lering kun nen strekken. In een Haags ziekenhuis is gistermiddag omstreeks half vijf overleden de heer J. R. de Macedo Soares, ambassadeur van Bra zilië te Den Haag. De heer De Macedo is 57 jaar oud geworden. Op 22 September onderging hij een ernstige operatie, die slaagde, maar waarna zich nieuwe compli caties voordeden. De heer De Macedo Soares was de eerste ambassadeur van Brazilië in Nederland. Op 1 Augustus is hij in ons land gearri veerd als opvolger van de gezant, de heer J. de Sousa Leao. In 1915 begon hij zijn diplomatieke car rière en hij vertegenwoordigde achtereen volgens in Spanje, Zwitserland, Italië, Ar gentinië, Cuba, Mexico. San Francisco, Uruguay, Genève (als gedelegeerde bij het Internationaal Arbeidsbureau) en Den Haag. Vóór deze rijke diplomatieke loopbaan hij was een van de Braziliaanse diplo maten met de langste ervaring is de heer De Macedo Soares in de journalistiek ge weest. Tezamen met zijn broer richtte hij in Rio de Janeiro het dagblad „l'Imparcial" op. Voorts had hij een grote culturele be langstelling, vooral ook voor de JNeaer* landse schilderkunst.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10