Washington overweegt mogelijkheid van niet-aanvalspact met Rusland Weerbericht Over bezwaren Stevenson valt Churchill bij Viermogendhedenconferentie weer in de volle aandacht der Engelse regering Knollen voor citroenen Wegenwachter om het leven gekomen Conferentie in Rome over Klein Europa Pieck gaat volgende week aftreden „General Electric" heeft teveel patenten In Canada vermist vliegtuig gevonden Het woord is aan B'ioemendaalse lyceïst op Zeeweg verongelukt Minder zacht weer if if 68e JAARGANG No /3 ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 v e l s e k Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 22ó Ook Stevenson Koningin bij opening van Congres van Europa Losgeraakte opleggerwielen botsten tegen zijn motorfiets De incidenten in Korea Inzittenden - onder wie een Nederlander - maken het wèl Auto op plezierrit over de kop geslagen Vliegende steiger Weerrapporten Bureaux: Keunemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Umuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7,on-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagbjac' Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN EEN BESCHOUWING van de Ame rikaanse correspondent van de N.R.C., die een rondreis door Europa heeft gemaakt, wordt o.a. opgemerkt dat zo min in Neder land als in de andere vijf landen, die de Europese gemeenschap moeten vormen, tot dusver een echte Europese burgerzin is ontloken. Verstandelijk heeft men er de gedachte van een Europese eenheid aan vaard,maar niemand zit het gemeenschaps kleed gemakkelijk. De vraag, in welke mate de grotere gemeenschap de kleine landen de volwaardigheid zal laten van hun zelfstandigheid, houdt velen bezig. Dit alles versterkt de neiging om bij het op bouwen van die gemeenschap niet al te hard van stapel te lopen. Aan dit citaat dien ik toe te voegen, dat ook de schrijver van het artikel de con clusie trekt, dat het vereende Europa komen moet. Op de door hem bij velen waargenomen bedenkingen, hierboven ge noemd, zou ik nader willen ingaan. Dat nog geen echte Europese burgerzin in de zes landen is ontloken behoeft nie mand te verbazen of teleur te stellen. Dit te verwachten voor er zelfs een formele eenheid tot stand is gebracht zou over schatting van de menselijke verbeeldings kracht en onderschatting van de invloed van het verleden betekenen. In vroegere beschouwing van dit punt is hier wel eens de vergelijking met twee concurrerende bedrijven, die tot een fusie willen komen en met twee verenigingen, die zich willen aaneensluiten, gebezigd. Zij blijft even bruikbaar. Wie zulk'een samensmeltings proces heeft' meegemaakt en dat zijn velen weet uit ervaring dat tijdens het voorbereidende overleg van gemeenschaps zin tussen de betrokkenen nog niets te merken is. Menigeen twijfelt tot het laatst toe aan het welslagen van het plan. Er zijn oude tegenstellingen, die moeilijk te over bruggen schijnen. En oude grieven. Men houdt er verschillende beleidsmethoden op na en heeft altijd gevonden dat die andere lieden, al hadden zij hun bijzondere presta ties, het minder goed deden. Wat metho den tot werving van clientèle resp. nieuwe leden betreft nu, daar heeft men vaak ernstige bezwaren tegen gehad. En aan hun naleving van gemaakte afspraken haperde nogal eens wat. Bij beide betrok ken firma's, of bij beide verenigingen, doet zich een niet gering bedrijfs- of club- chauvinisme gelden. Die anderen, dat zijn altijd onze tegenstanders geweest. Moeten wij daarmee samengaan? Als de formele samensmelting tenslotte een feit is blijken de bedenkingen bij het lagere personeel, resp. de gewone leden, nog aanmerkelijk zwaarder te wegen dan bij de bedrijfslei dingen resp. besturen. Want de hogere functionarissen hebben zich nu al lange tijd met de fusie bezig gehouden en haar verstandelijk aanvaard. Ook zij zullen er overigens nog in de practijk aan moeten wennen. Het zal jaren duren eer alle be trokkenen zich waarlijk als tenvolle samen- werkenden in één firma of één vereniging zullen gevoelen en alle onwennigheid ver dwenen is. Deze vergelijking-op-kleine schaal met een zo geweldige onderneming als de schepping van federale Unie van zes vol ken vind ik aanvaardbaar, omdat het in beide gevallen weerstanden geldt die in de menselijke natuur liggen. Gij kunt opmer ken dat nationale traditie een aangelegen heid is, ver verheven boven bedrijfs- of clubchauvinisme. Goed, maar bij de be drijven of verenigingen is alle tegenstel ling kleiner. De betrokkenen spreken daar ook geen verschillende talen en zijn niet van verschillend ras; hun dagelijkse levens gewoonten lopen weinig uiteen en zij dra gen dezelfde soort kleding. Maar in wezen zijn de oorzaken der tegenstelling tot de concurrenten toch dezelfde als bij de Euro pese volken. Daarom moeten wij er ook op rekenen dat de echte Europese burgerzin pas zal beginnen te groeien nadat de for mele eenheid geschapen is en dat het nog jaren zal duren eer men die niet alleen verstandelijk maar ook in zijn gevoelens zal hebben aanvaard. Moeilijke jaren. „Niemand zit het ge meenschapskleed gemakkelijk". zegt de schrijver van het geciteerde artikel, de huidige toestand schetsend. Ik zou het an ders willen zeggen. Niemand draagt het gemeenschapskleed reeds, want het is nog niet afgeleverd. Sommigen hebben het al besteld; anderen zijn nog niet verder ge komen dan het ontwerp te bekijken en de prijs aanvaardbaar te vinden; weer ande ren piekeren nog over die prijs; velen ten slotte hebben er nog niet over nagedacht- Zo gaat het altijd in zulk een grote aange legenheid. Het ogenblik zal inderdaad komen waarop allen tegelijk het gemeen schapskleed moeten aantrekken en dan zal het menigeen nog jarenlang niet gemak kelijk zitten. Maar dat ogenblik kan niet eerder komen dan wanneer de gemeen schap formeel een feit is geworden. De overgang wordt, wat enkele kringen be treft waarin reeds tevoren eenheid is ge schapen, ongetwijfeld wel wat vergemak kelijkt. maar in nationale zin kan ook voor die kringen alleen de volledige beslissing gelden. Dus ben ik het niet eens met hen, die menen dat de huidige afwezigheid van - echter Europese burgerzin tot bedenking en langer afwachten aanleiding geeft. Want men kan die niet trapsgewijs, in voorzichtige doses, opbouwen. De schrijver van het artikel in de N.R.C. heeft waargenomen dat de vraag, in welke mate de grotere gemeenschap aan kleine landen de volwaardigheid van hun zelf standigheid zal laten, velen bezig houdt. Ik geloof dat deze velen zullen moeten be seffen, dat de vraag van de zelfstandigheid der kleine landen bij de bestaande staten- indeling in de eerste plaats in het geding is en bij rustige beschouwing doet zien, hoeveel van die zelfstandigheid al is afge brokkeld. Dat is juist motief om tot een boven-nationale eenheid te komen waarin men in een federale regering en een fede- raal parlement mee zal kunnen praten en beslissen over zaken, die nu steeds verder buiten bereik raken. Als de velen, die zich voor de toekomstige positie der kleine lan den in een unie interesseren, zich er waar lijk mee bezie houden en niet alleen maar mopperen zullen zij zich trouwens van de structuur van federale Unie, zoals die al in verscheidene delen der wereld is inge voerd en toegepast, op de hoogte moeten stalen. Moeilijk is dat niet, wat de hoofd zaken betreft, maar menigeen heeft die Het aanbieden van een niet-aanvalsverdrag aan de Sovjet-Unie om de Russische vrees voor een aanval uit het Westen weg te nemen vormt, mede op advies van de democratische leider Stevenson, in Washington een onderwerp van studie. Tevens is bij de terugkeer van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, opnieuw hoop gerezen op de mogelijkheid tot het houden van een informele vier- rnogendheden bespreking, zoals Churchill die enige tijd geleden heeft voorgesteld. Volgens twee Britse conservatieve bladen meent men, dat de Britse eerste-minister, Churchill, van plan is opnieuw te proberen tot een vier-mogendhedcnconferentie tussen de drie Westelijke grote mogendheden en de Sovjet-Unie te komen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat Churchill hoopt, dat er een manier zal worden gevonden om uit de impasse te komen, waarin men is gekomen door de Russische verwerping van het voorstel voor een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken te Lugano. „Het is de ernstige wens van de eerste minister," aldus het blad, „dat Anthony Eden met hem de eerste stappen onderneemt om tot dit doel te komen." De politieke correspondent van de „Daily Mail" schrijft, dat de bekendmaking van' Churchill, dat Eden Maandag zijn functies zal hervatten, „de voorbode is van een grootscheepse nieuwe poging om Rusland tot besprekingen op het hoogste niveau te bewegen." De mogelijkheid van een vooi-stel aan de Sovjet-Unie inzake een niet-aanvalsverdrag vormt op het ogenblik met andere suggesties het onderwerp van een studie op het hoogste niveau, aldus verklaart men in Amerikaanse diplomatieke kringen te Washington. Een dergelijk plan werd in Mei reeds door de Britse eerste minister, Sir Winston Churchill, geopperd, waarna het in Juli op een meer officiële wijze door de West-Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, aan de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Drie" op hun conferentie te Washington werd voorgelegd. Thans is het denkbeeld naar voren gebracht door de leider der Amerikaanse democraten, Stevenson, die het Donderdag in een informeel gesprek met president Eisenhower besprak. Naar Stevenson na afloop van zijn bespreking meedeelde, zag Eisenhower „verdienste" in het plan. Dit zou betekenen dat de Amerikaanse president tegenover een dergelijk initiatief nu welwillender staat, dan toen Churchill op 11 Mei zijn voorstel deed inzake een veiligheidsovereenkomst tussen de Sovjet-Unie en het Westen in de geest van het verdrag van Locarno. Hoewel diplomatieke waarnemers toentertijd voorspelden, dat de Sovjet-Unie zich voorstandster van een dergelijk pact zou verklaren, heeft Moskou voor zover bekend nog op geen enkele wijze op Sir Winstons voorstel gereageerd. Uit bevoegde kringen te Parijs is Vrijdag vernomen, dat Ameri kaanse, Britse en Franse deskundigen volgende week te Londen bijeen zullen komen ter bespreking van de jongste Sovjet-Russische nota en een antwoord daarop. Deze besprekingen zouden Woensdag of Donderdag beginnen. Ook de laatste twee Westelijke nota's aan de Sovjet-Unie zijn door deskun digen opgesteld, die daartoe eenmaal in Washington en de tweede maal te Parijs zijn bijeengeweest. Adlctï Stevenson, de door Eisenhower verslagen demo cratische candiaciat voor he; presidentschap, heeft- na een reis door Europa cn Azië waardevol ie advie zen aan Washington gegeven, die ernstige aandacht kregen. Thans heeft hij zich verlangend naar een vredige oplossing d.er 'wereldproblemen gesteld achter de actie van Churchill om iot een vergelijk mei Moskou te komen. DOCOOOCOODOOCXXXOOCCOOCOCOOCCOOCCCCCOOOOOOCCOt De vorige Zaterdag heeft men in deze courant onder het opschrift „Knollen voor citroenen" een wat ongewoon ge dicht kunnen aantreffen. Vandaag vindt men er weer een en wij stellen ons voor nog geruime lijd met deze weke lijkse publicatie door te gaan. Een be kend Nederlands dichter geeft daarin onder het pseudoniem Piet Zoethout onder het misleidende mom van het rijm uiting aan de ongerijmdheid in veel van het beslaan. Soms zijn het grillige woordspelingen, een andere keer brengt zwierige spot de overdrij vingen van het gevoelsleven tot wel zeer aardse proporties terug en vaak ook zal men een parodistische toon be luisteren. Maar altijd horen deze kleine verzen in de rubriek „nonsens" thuis: een speelse koppeling van het ver trouwde met het verrassende, van het alledaagse met het onmogelijke, van het misschien te lichtvaardig verhevens met het volstrekte absurde. Wij wen sen u met een geleende term veel plezier om deze „even onschadelijke als vermakelijke transformaties" van onzin in werkelijkheid en omgekeerd door een poëtische goochelaar met de taal. Koningin Juliana zal, naar het A.N.P. verneemt, de openingszitting van het twee de Congres van'Europa, dat van 8 tot en met 10 October in de grafelijke zalen te Den Haag zal worden gehouden, bijwonen. moeite blijkbaar nog niet genomen. Zodat hij ook niet weet dat de structuur van iedere federale Unie inhoudt, dat geen en kele staat er een meerderheid in bezit (ook de grootste en sterkste niet), dat alleen een deel van de bestuursbevoegdheden aan het grote geheel wordt afgestaan en het overige aan de afzonderlijke staten die eigen staatshoofd, regering en parlement handhaven blijft voorbehouden en dat steeds toetreding van nieuwe staten-leden mogelijk is. Dat zijn enkele hoofdpunten. Ongetwijfeld zijn wij nu in een stadium gekomen, waarin toespitsing der voorlich ting op dit gebied van groot belang is. De toenemende interesse bij de jeugd is vooral verheugend. Het tweede Europa Congres, volgende week in Den Haag, komt. zeker te rechter tijd. Maar laten wij niet menen dat op zijn Hollands-perfectionnistisch al les te voren uitgeknobeld en gewaarborgd moet worden, met inbegrip van de ge meenschapszin voor er een gemeenschap is. Want dat kan niet. Er zullen risico's in blijven en de gemeenschapszin zal pas ontstaan in de practijk. Gemakkelijk zal het niet zijn. En de risico's zullen veel beleid vergen. Maar het bestaande is niet meer houdbaar en dat is erger. R. P. Vrijdagmiddag is de heer A. Poot uit Oosterbeek, wegenwachter van de A.N.W. B„ tengevolge van eert ongeluk om het leven gekomen. Hij is sinds de Wegenwacht werd gesticht, de derde wegenwachter die bij de uitoefening van zijn werk is omge komen. De heer Poot was gehuwd en vader van een kind. De heer Poot reed op zijn gele motor met zijspan een ter rechter zijde van de weg ArnhemUtrecht gelegen uitwijk plaats ter hoogte van de Wolfhezerweg in Ede op, toen van een hem achteropkomen de truck met oplegger een stel dubbele achterwielen losraakte. De beide wielen rolden de uitwijkplaats op en botsten tegen de wegenwachter. De heer Poot werd door de kracht van de botsing met het circa tweehonderd kilogram wegende stel wielen zeer ernstig gewond. Hij is naar een zie kenhuis in Arnhem vervoerd. Kort na aan komst is hij daar overleden. De wielen rolden na de botsing met de Wegenwachtmotor naar links de weg weer op. De bestuurder van de uit Heemstede afkomstige truck met oplegger had inmid dels nog niets gemerkt. Er bevonden zich vier stellen achterwielen onder de opleg ger en de drie nog aanwezige stellen hiel den de wagen rijdende. Toen .een hem te gemoetkomende personauto bij het pas seren echter plotseling remde, zag hij in zijn achteruitkijkspiegel het stel achter wielen van zijn oplegger juist voor de personenauto langs over de weg rollen. Zij bleven in de bosgrond aan de linkerzijde van de Weg liggen. TOKIO, (AFP). De Noord-Koreaanse radio-Pjongjang heeft over de bloedige incidenten in de gedemilitariseerde zone, waarbij Indische troepen op demonstre rende gevangenen schoten, gezegd, dat deze incidenten door de Amerikanen op touw zijn gezet. In een Zaterdagochtend in het Indische kamp uitgegeven communiqué wordt ge zegd, dat de Koreaanse gevangene die op 1 October bij het incident werd gedood, Vrijdagmiddag in bijzijn van vijf mede gevangenen is begraven. Hem werd mili taire eer bewezen. Vrachtauto in slaapkamer Een vrachtauto met aanhangwagen, die door een Rotterdammer werd bestuurd, geraakte in een bocht op de weg tussen Brussel en Parijs uit de koers en reed dwars door de muur van een klein café te Maubeuge, zodat het voertuig terecht kwam in de slaapkamer van de caféhouder en zijn vrouw, die aldus zeer ruw uit hun slaap werden opgeschrikt. Het ledikant werd door de bumper van de binnenge drongen auto. opgeschoven, maar het echt paar kwam er af met enkele verwondingen door neervallende brokken steen. Het huis was echter dusdanig ontzet, dat het in stortte toen de auto er uit teruggetrokken werd. ROME, (Reuter). Te Rome hebben Vrijdag parlementariërs uit de zes landen van het Kléine Europa" achter gesloten deuren van gedachten gewisseld over de voorgestelde Europese politieke gemeen schap. De bijeenkomst werd bijgewoond door vooraanstaande deskundigen van de zes regeringen, die reeds elf dagen in de Italiaanse hoofdstad beraadslagen over de instelling van genoemde gemeenschap, zulks aan de hand van een ontwerp-hand- vest dat in het begin van het jaar door een speciale parlementaire studiegroep is opgesteld. Leden van deze groep hebben te Rome het ontwerp op enkele punten verduidelijkt. Het handvest voorziet in een parlement bestaande uit twee Kamers, waarvan de ene rechtstreeks door de 155 millioen bur gers der zes landen wordt gekozen en de andere een senaat. Naar verluidt, hebben de parlementariërs Vrijdag gesproken over de vraag, of het parlement twee Kamers dan wel één Kamer moet omvatten. Ook zou van gedachten zijn gewisseld over de economische en financiële bevoegdheden der voorgestelde gemeenschap, de organi satie van de dagelijkse leiding en over de betrekkingen van de gemeenschap met de Raad van Europa. Naar men verwacht is het overleg tussen de regeringsdeskundigen en de volksverte genwoordigers thans geëindigd. Eerstge- noemden zullen nog een week te Rome blijven, waarna zij het resultaat van hun besprekingen aan hun regeringen zullen meedelen. De zes ministers van Buiten landse Zaken zullen deze rapporten be spreken, als zij op 20 October te Den Haag bijeen komen. BERLIJN, (DPA). Besloten is, dat de Oost-Duitse Volkskamer en Landenkamer op 7 October in speciale gemeenschappe lijke vergadering bijeen zullen komen om een opvolger voor president Pieck te kie zen. Het medio September door afgevaar digden van de partijen genomen besluit om de ambtsperiode van Wilhelm Pieck met een jaar tot.het einde van de zittings termijn van de huidige Volkskamer te verlengen, is enige dagen geleden onge daan gemaakt. Aan de bespreking van partij- en orga nisatie-afgevaardigden voor vaststelling van de verkiezingsdatum werd deelgeno men door Pieck zelf, premier Grotewohl, Ulbricht en de plaatsvervangende Sovjet- Russische Hoge Commissaris Judin. President Pieck, die een beroerte zou hebben gehad, is pas kortgeleden van een rustkuur in de Sovjet-Unie teruggekeerd. Volgens de Noord-West-Duitse radio- omroep is de Oost-Duitse plaatsvervan gende premier en secretaris van de socia listische eenheidspartij, Ulbricht, Dinsdag met twee leden van het secretariaat van de partij naar Moskou gegaan om verslag uit te brengen over de toestand in Oost- Duitsland. Ulbricht zou door Moskou zijn uitgenodigd. Dit bericht werd van Oost-Duitse zijde niet bevestigd, maar Ulbricht heeft Vrij dag de vergadering van de Volkskamer niet bijgewoond. TRENTON (Reuter). De federale rechter Forman in New Jersey (V.S.) heeft de General Electric Company bevolen al haar bestaande patenten voor gloeilam pen en onderdelen daarvan te gebruiken ten bate van het publiek. Bij dit vonnis werd cle door hem in 1949 over de Gene ral Electric uitgesproken veroordeling, op grond van het monopoliseren van de gloei lampindustrie in de Verenigde Staten, van kracht. De uitspraak heeft ook betrekking op zes andere lampenfabrikanten, die tot de acht firma's behoorden, die in 1949 door rechter Forman veroordeeld zijn wegens het de General Electric behulpzaam zijn bij het handhaven van een monopolie in het land. Een regeringsvoorstel, om de General Electric te dwingen zich te ont doen van de helft van cle productie-instal laties voor gloeilampen en onderdelen, werd door de rechter van de hand gewe zen. Volgens de rechter zou dit niet uit voerbaar zijn en evenmin in het belang van het publiek. In zijn overwegingen zegt de rechter dat de General Eiectric en andere gedaagden op een enorme stapel patenten zitten, waarmee zij gemakkelijk de concurrentie van kleine firma's, die zich in cle industrie willen handhaven, kunnen verslaan. Deze kleine industrieën kunnen moeilijk de rechtsgeldigheid van het ene patent na het andere gaan betwisten. Met deze patenten kunnen zij echter gedwongen worden royalties te betalen, die mogelijk de oor zaak zouden kunnen worden, dat zij de concurrentie niet kunnen volhouden. In gevallen als deze ziet het er naar uit, dat het verlenen van licenties voor patenten op lampen en onderdelen, zonder dat daar voor royalties worden gevraagd, een doel treffend geneesmiddel is en een voortzet ting van het monopolie in deze industrie zal kunnen voorkomen, aldus rechter For man. CHICOUTIMI. (Reuter). Zeven per sonen, onder wie de Nederlandse ir. K. Koeten, die sedert 25 Augustus met een vliegtuig in Canada werden vermist, zijn naar Vrijdag te Chicoutimi in Quebec is vernomen, veilig en wel bij een meer in het Noord-Oostelijke deel van de provin cie Quebec gevonden. Het vliegtuig was zoek geraakt op een vlucht van Fort Chimo naar Roberval. Het was, volgens de thans ontvangen berichten, geland, omdat het te kampen had met ben zinegebrek. Behalve dr. Koeten, bevonden zich een Duitse en drie Canadese pasagiers aan boord. De bemanning telde twee koppen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S La Rochefoucauld: De huichelarij is een eerbetoon van de ondeugd aan de deugd. De Nederlandse Spoorwegen boden Vrijdag in het Maasstation te Rotterdam Spoor wegautoriteiten en figuren uit handel en industrie een lunch aan ter gelegenheid van de sluiting van dit station. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, de heer F. Q. den Hollander, begon zelf met de afbraak van het Maasstaiion. Vrijdagavond omstreeks 8 uur is er op de Zeeweg te Overveen een ernstig onge luk gebeurd, dat aan de achttienjarige lyceïst F. H. D. uit Bloemendaal het leven heeft gekost. Drie jongelui, allen leerlingen van het Kennemer Lyceum in Overveen, reden met een vierdeurs Peugeot op de Zeeweg op en neer. Toen zij van het Bloemendaalse strand afkwamen hebben zij waarschijnlijk door de mist de scherpe bocht naar rechts bij kop 90 te laat gezien. De auto, eigen dom van de heer H. J. D. uit Heemstede en bestuurd door zijn zeventienjarige zoon F. D., die niet in het bezit was van een geldig rijbewijs, reed de berm tussen de twee rijbanen in en sloeg enige malen over de kop. Daarbij werd de genoemde acht tienjarige lyceïst uit de wagen geslingerd; hij liep een ernstige hoofdwonde op en is tijdens het vervoer naar het Marine hospitaal in Overveen overleden. De be stuurder en ook de derde inzittende, de zeventienjarige B. H. uit Santpoort, kwa men er wonderlijk genoeg zonder noemens waardig kleerscheuren af. De auto, die tijdens het ongeluk een snelheid moet heb ben gehad van ruim honderd kilometer, werd vrij ernstig beschadigd cn is voor een nader onderzoek overgebracht naar de terreinen van Pubiieke Werken aan de Brouwerskolk weg. Voor het gebouw van het Kennemer Lyceum hing vanmorgen de vlag halfstok. Een nieuwe mogelijkheid voor het hef- sc'nroefvliegtuig schijnt te zijn: te fungeren ais vervanger voor steigers. Een hefschroefvliegtuig var. het zesde Amerikaanse pantserregiment in Duitsland heeft namelijk de opdracht gekregen, een ruim zeven meter hoog kruis, dat 150 kilo weegt, op de torenspits van een nieuwge bouwde kerk in Straubing te plaatsen. De bedoeling is, het torenkruis in het voet stuk boven op de spit te laten zakken. Door deze werkwijze bespaart men zich de moeite van het bouwen van een steiger. Het K. N. M. I. deelt mede: De laatste dagen stond het weer in ons land onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, dat zich van Frankrijk naar Midden-Europa verplaatste. Dit ver oorzaakte rustig herfstweer met in het Zuiden van het land temperaturen van ruim 20 graden. In de afgelopen nacht waren de lucht- dïukversChillen in onze omgeving klein, zodat er vrijwel geen wind was. Daar er bovendien weinig bewolking voorkwam kon in de vochtige lucht boven ons land dichte mist ontstaan. Uit het Westen is een front in aantocht, waarachter zich koudere lucht bevindt. De koudere lucht zal morgen met Noord- Westelijke winden ons land binnenstro men, zodat de temperaturen dan niet zo hoog zullen worden als de laatste dagen het geval was. De neerslag die het front vergezelt is van weinig betekenis. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand CA CJ, -£ OJ c <u ■7 5 r Helsinki onbewolkt WZW 2 6 0 Oslo regen windstil 8 0,1 Stockholm regen ZW 1 10 0,1 Kopenhagen mist ZZW 4 14 0,1 Londen mist windstil 9 0 Amsterdam mist windstil 12 0,2 Brussel nevel Z 2 10 0 Parijs half bew. O 1 12 0 Bordeaux zwaar bew. ONO 2 14 0 Nice geheel bew N 2 18 0 Warschau nevel WNW 1 15 0 Berlijn nevel OZO 2 14 0 Frankfort mist windstil 6 0 München mist ZW 2 10 0 Zürich mist O 1 8 0 Wenen onbewolkt windstil 9 0 Rome geheel bew. N 1 18 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u MCCOOCOOCOOOCOOOOOCJClOCOCCCOOCOOCOOOOCCOCOCOCCOOCCCCOCCO LAGERE MIDDAGTEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking en in de komende nacht plaatselijk mist. Geen regen van betekenis. Aanvanke lijk zwakke Zuid-Westelijke wind, latei- matige en in het Noorden van het land vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Lagere middagtempcraturen. 4 October Zon op 6.45 uur, onder 10.11 uur. Maan op 2.55 uur, onder 16.46 uur. 5 October Zon op 6.47 uur. onder 18.09 uur. Maan op 4.04 uur, onder 16.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 October Hoog water: 0.25 en 13.02 uur. Laag water- 8 21 en 20.42 uur. Zondag 4 October Hoog water: 1.26 en 13.57 uur. Laag water: 9.23 en 21.41 uur. Maandag 5 October Hoog water: 2.17 en 14.40 uur. Laag water: 10.13 en 22.27 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1