Predikbeurten Mulier-veldloop (morgen in Velserbeek brengt vele prominenten in de strijd DCIJ gebruikte tegen verzwakt Oosterkwartier vele kansen Havenberichten .Clowntje Riek Agenda voor Beverwijk Thuiskomst Uitgeest ANWB hield pleidooi voor zichzelf Castricum KAB teleurgesteld over de 5 percent Heemskerk Beverwijk TAXI NODIG? 4 Eerst een zaak van Pim en de landheer Boon moet de wisselbeker verdedigen Alle IJmond-elftallen in het veld Bouwkas woningen in Wijk aan Zee Negentien van de twintig punten voor IJmuiden De elftallen voor „Noord" Kennemers-ploeg voor Zondag Geslaagde propaganda-avond in Thalia „Zang en Vriendschap" opent met operaconcert BEL 5000 Voor de kinderen FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 De Kennemer ahtletiekvereniging „Su- omi" gaat morgenmiddag in het park „Vel serbeek" haar traditie van de Muiier-wed loop voortzetten, waaraan de course voor junioren en de „Velserbeebparkloop" voor militairen gekoppeld zijn. De Mulier-loop, die zijn oorsprong vond in het voormalige park „Rooswijk" en ge noemd is naar de nestor en ponier van de Nederlandse sportbeoefening, de heer W. J. H. Muiier. de thans S8-jarige bescherm heer van „Suomi", is de eerste en oudste van de Nederlandse veldlopen en hoven- dien het „eerste" athletiek-evenement in ons land. Deze wedloop was op athletiekgebied het eerste initiatief van Pim Muiier. die de bezitter van het landgoed „Rooswijk" wij len de heer H. Del Court van Krimpen er toe bewoog de wedstrijd op zijn grondge bied te houden. Dit gebeurde in het laatst van de vorige eeuw samen met een twintigtal sport vrienden uit Velsen, Beverwijk en Sant poort, waarbij de jonge Muiier als eerste het parcours van 2 kilometer aflegde over natuurlijke en aangelegde hindernissen. De tweede aankomende was de heer K. Del Court van Krimpen De wedstrijd had zoveel succes, dat bo vendien een 100 meter-wedstrijd werd ge houden, die Muiier eerst na een vierde her- kamp won, zij het met minimaal verschil. De prijs was een paar bierglazen met zil veren deksel. De naam Muiier is sindsdien altijd aan deze in „Wijkeroog", later in Velsen-Noord in „Rooswijk" en na de oorlog, wegens het verdwijnen van dit eens fraaie landgoed, in ..Velserbeek" gehouden wedstrijd ver bonden gebleven. De afstand van deze race, die steeds grote belangstelling onder de ahtleten uit ons land heeft getrokken, is verschillende keren gewijzigd; er is al enige jaren lang een „handicap" als attractief element in gevoerd. Ook nu bestaat 'er voor deze wedstrijd weer een flinke belangstelling onder de athleten, die hun best zullen doen om de Mulier-beker te bemachtigen, die vorig jaar werd gewonnen door C. Boon van D.E.M., Beverwijk. Deze vereniging legde met haar vijf best geplaatste athleten toen tevens beslag op de verenigingsprijs, de Hoogovenstaten-beker. Bekende namen Aan de Mulier-loop over 4500 m., die tweemaal rond over een prachtig parcours voert, en waarbij de D-klassers eerst star ten, 15 seconden later gevolgd door de C- klassers, 10 seconden daarna door de B- klassers en nog weer 10 seconden later door de A-klassers, nemen ruim vijftig athleten deel. Onder de A-klassers, die zeker een spannende strijd zullen leveren, bevinden zich S. Bobeldijk van M.F.C., Medemblik, die al twee maal achtereen de Suomi-cross in de „Herenduinen" won; de D.E.M.'ers H. Adrichem, N. Mak, C. Boon, de winnaar 1952, J. Borst en Bleeker van Olympus, Alkmaar; D. Mars van Zaan land; A. Spek van Suomi, die vorige week fraai de tweede plaats bezette in de Utrechtse singelloop en de lager geklas seerde Suomi-leden J. Oosterman (B)L. Schol (B), W. Kok (C), L. Lievers (C), E. Schik (D) en anderen. Junioren Voor de junioren-loop over 2000 meter mag onder de ruim dertig deelnemers een goede strijd worden verwacht. Önder hen bevinden zich J. Jansen van A.V. „Haar lem", die dit jaar sterk op de voorgrond is gekomen; Snel van Estafette. Amster dam, de „coming man" van „Suomi" Joost j Groen en verder flinke groepen van D.E.M. cn Suomi. Militairen Een aantal militairen heeft ingeschreven voor de Velserbeckparkloop, evenzeer over 4500 m„ waarvoor het gemeentebestuur van Velsen de wisselbeker schonk. Deze wedstrijd kon vorig jaar wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. De beker is echter nog steeds in het be zit van een militair uit het kamp „Zee burg", die vergeten heeft de trophee terug te zenden en nu moeilijk schijnt te zijn te achterhalen. De wedstrijden beginnen met de start voor het vroegere hotel „Velserbeek" om half een voor de junioren en om één uur voor de Mulier-loop. De handbalcompetitie, die thans ook op volle toeren draait, levert voor de hand balvereniging „IJmond" een zeer drukke wedstrijd-Zondag op, aangezien alle vijf elftallen in het veld zullen komen. Na de smadelijke nederlaag op eigen ter rein zal het eerste dameselftal Zondagmor gen in Amsterdam tegen de Tonido-dames spelen. De IJmond-dames, die haar opstel ling misschien kunnen verbeteren, zul len toch minstens in staat moeten zijn één punt te veroveren. De IJmond 2-dames, die het seizoen goed inzetten, krijgen thuis een mooie gelegen heid om te bewijzen, dat zij tegen liet ster ke CSV-team uit Castricum ook een over winning kunnen behalen. Ook het derde IJmond-dameselftal speelt op „Water vliet". Het ontvangt Rapiditas 2 uit Haar lem. De Velsense dames zullen het niet ge makkelijk hebben. Op de tocht naar Amsterdam-Noord wor den de IJmond I-dames vergezeld van de heren van het eerste elftal, die- eveneens tegen Tonido uitkomen. De IJmond-heren, die vorige week tegen Blauw Wit I een punt moesten afstaan, hebben nu een rede lijke kans cm te demonstreren, dat de Noordelijke Amsterdammers in tempo en samenspel de minderen zullen zijn. Een spannende wedstrijd wacht IJmond 2-heren op ..Watervliet" tegen Beverwijk I. De Beverwijkers beschikken over een sterk team en het zal te bezien zijn of de IJmonders zich kunnen handhaven. Wegens verschillende moeilijkheden, diö mede zijn ontstaan in verband met militai re verplichtingen van een aantal leden, kunnen de opstellingen van de elftallen pas voor de wedstrijden of vlak voor het vertrek worden bekend gemaakt. Vrijdagavond vond in „Oud Wyk aan Zee" wederom een bijeenkomst plaats van de gegadigden voor het bouwen van een eigen woning. De heer C. H. van Brero, inspecteur bui tendienst van de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse gemeenten besprak verschil lende typen van woningen en ter illustra tie hiervan toonde hij diverse tekeningen. Bij de gegadigden bestond hiervoor grote belangstelling cn alhoewel nog niet tot definitieve besluiten werd gekomen, kon toch worden aangenomen dat Wijk aan Zee binnen afzienbare tijd zal worden ver rijkt met woningen, die worden gebouwd met eigen middelen en zoals reeds gemeld zullen verrijzen aan Zeecroft en op een terrein gelegen achter de Relweg. PRIJZEN OP DE GROENTEMARKT. Aardbeien 2,05—3,20 per slof, per doos je 3758 cent; andijvie 69; bloemkool 1224; bospeen 815; waspeen 614; sla lYi10; spinazie 625; radijs 46; kom kommer 8—23; tomaten 20—36; spercie- bonen 28—73; snijbonen 22—84; pronk- bonen 1223: prei 812; spruiten 2756; witlof 38—62; knollen 6—11; uien 4—6; peren 621; appels 817; druiven 7387. „Genesius" opent haar seizoen De Uitgeéster R.K. Gemengde Toneel vereniging „Genesius" opent Woensdag 7 October haar toneelseizoen in de grote zaal van hotel De Ooievaar. Opgevoerd-zal wor den het hartstochtelijk spel van huwelijks leed ..De man die terug kwam", van welk stuk Donderdag 8 October een tweede op voering gegeven zal worden. De regie is in handen van de heer A. Koning uit Krom menie. „Elke punt die wij op het scorebord voor Oosterkwartier in de wedstrijd tegen het sterke D.C.IJ. kunnen noteren, is ons wel kom", sprak voorzitter H. Wals voor de aanvang van de competitiewedstrijd Oos terkwartierD.C.IJ. Deze wens is voor „Oosterkwartier" niet in vervulling ge gaan: met 180 werd de wedstrijd afge broken. T. Postma heeft in het eindspel nog een uitstekende stelling met materiaal voordeel om te winnen. Wanneer deze par tij remise wordt, heeft D.C.IJ. haar bord- gemiddelde verbeterd door een grootse overwinning, 191. Al in het eerste speeluur was Roozen- burg, winnaar, doordat Berkemeyer capi tuleerde, toen de wereldkampioen het „zetje van Weiss" uitvoerde. Dukel volgde het voorbeeld door handig een damzet in de stand te vlechten. Daarna kon de toe schouwer zien dat de Haarlemmers een grote nederlaag tegemoet gingen. Aan bijna alle borden was het overwicht voor IJmui den. Voorzitter K. de Jong won ook een schijf en later de partij. De score werd door Suvk, Laros, Yme de Jong. P. v. d. Berg en A. W. Beukema regelmatig opge voerd tot 16'0. Toen Ligthart de stand op 180 bracht kwam de kracht van de kop van dit eerste tiental wel sterk naar voren. Door Roozenburg, Ligthart, Dukel, Laros en Suiyk zijn nu in de drie gespeelde KinheimTOG fop „Rooswijk") 14.30 uur: Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en C. Luntz; A. de Ruiter, W. Groeneveld en J. v. Hesselingen; J. Starreveld, L. v. Hes- selingen, Th. v. Vuuren, H. Prins- sen en J. Muskee. Energia\'VB (te Amsterdam): WB: W. Nieuwenhuys; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Woif en P. Bieeker: A. Both, P. Viietstra, F. Kooimans, J. Kers bergen en J. Duir.eveid. VVDIEV (te Haarlem), omgezet we gens thuiswedstrijd van „Kinheim" op „Rooswijk". IEV: C. Welp; .H. Zonneveld en J. Bos; A. Leering, D. de Reus en W. v. Rixel; H. Duin, J. Meurs, J. v. d. Vlies, J. de Reus en P. vink. Vrijdag 2 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Eilian Hill van Swansea. Werra Tall van Rotterdam. Holderness van Goole. Molenkerk van Antwerpen. Oranje fontein van Antwerpen. Ilos van Gothen burg. Hughin van Antwerpen. Cetas van Sunderland. Emsriff van Archangel. Titino van Bona. Tucuman van Bremen. Lydia van Yxpilla, Rijnland van Las Palmas, Tromp van Jakobstad. Vertrokken zijn: Dordt naar Antwerpen. Ariadne naar Rotterdam. Lagong naar Port Said. Montain naar Tripolis. Lairan naar Djakarta. Lisa naar Boston. Barbara naar Rotterdam. Niobe naar Antwerpen. Cottica naar Paramaribo. Jason naar Rotterdam. Eilian Hill naar Antwerpen. Anna Sylia n. Workington. Folias naar Rotterdam. Mercator naar Bergen. wedstrijden in totaal 28 vóór- en 2 tegen- punten gemaakt. De uitslag luidt: 1. P. RoozenburgF. Berkemeyer 20 2. A. LigthartJ. v. d. Let 20 3. B. DukelP. Venema 20 4. H. LarosJ. Neele 20 5. C. SuykW. v. Pelt 20 6. T. PostmaA. Douma afgebr. 7. Yme de JongG. Post 20 8. P. v. d. Berg—H. Wals 2—0 9. A. W. BeukemaA. Post 20 10. K. de JongA. Zazol 20 Voorlopig 180 voor D.C.IJ. De einduitslag zal vermoedelijk 191 voor IJmuiden worden. Maandagavond wordt in „Die Raeckse" de ontmoeting met de Haarlemse Damclub tegen D.C.IJ. gespeeld. H.D.C. komt uit met: 1. P. J. van Dartelen. 2. J. B. Sluiter, 3. N. Blom, 4. J. W. van Dartelen, 5. J. H. Meure, 6. H. T. Luif, 7. J. P. van Evck, 8. J. Boerkoel, 9. C. Iiovius, 10. G. Bakker. De opstelling van D.C.IJ. is: Roozenburg, ligthart, Dukel, Laros, Suyk. T. Postma, Yme de Jong, G. Postma, Heime Lang broek, P. v. d. Berg. VSV 2 naar DWV 3 Het tweede elftal van V.S.V. gaat morgen op bezoek bij D.W.V. 3. Verder komen van V.S.V. Zondagmorgen in het veld: H.B.C. 2 —V.S.V. 3 (12 uur); V.S.V. 4—Zandvoort- meeuwen 3 (9.45 uur), Kenr.emers 5 V.S.V. 5 (9.45 uur) en V.S.V. 6—D.C.O. 3 (9.45 uur). In de eerste competitie-thuiswedstrijd komen de Kennemers Zondag tegen Helder als volgt uit: Wilkes; Schaaper, Peggeman; Janssen Sr., Brethouwer, v. d. Plas; Jans sen Jr., J. v. d. Sluis, H. v. d. Sluis, Eikhof, Michel. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 23 October Vleet: KW 50. 25 k.; KW 65. 2 k.; KW 35 10 k.; KW 97, 5 k.; KW 110, 50 k.; KW 130 10 k.; KW 161, 2 k.; KW 163. 1 k.; KW 2, 10 k.; KW 5, 1 k.; KW 6, 25 k.; KW 138, 15 k.; KW 45. 50 k.; KV/ 47, 35 k.; KW 54, 12 k.; KW MO. 60 k.; KW 83, 5 k.; KW 144, 90 k.; KW 49, 17 k.; KW 14. 140 k. uit 40 netten. Geen vangst hadden: KW 15. KW 170, KW 32. KW 39. KW 18, KW 86. KW 20, KW 29, IJM 75. Trawlharing: KW 176, 70 k.; KW 123, 70 k.; KW 95, 70 k.; KW 159, 140 k.; KW 168, 15 k.; KW 7, 120 k.; KW 9, 30 k.; KW 175, 34 k.; KW 38, 45 k.; KW 48. 50 k.; KW 141, 100 k.; KW 40, 75 k.; KW 41, 10 k.: KW 78, 70 k. Geen vangst hadden: KW 44, KW 37, IJM 74. Gemiddelde vangsten: Vleet: Vlaardingen 20 kantjes, Scheveningen 20 kantjes, Katwijk 20 kantjes. Trawl.: Vlaardingen 50 kantjes, Scheveningen 50 kantjes, Katwijk 50 kantjes. Met burgemeester mr. M. M. Kwint en zijn echtgenote en een paar verkeersdes- kundigen van de Velsense politie onder het publiek is gisteravond in de kleine zaal van Thalia een propaganda-avond van de ANWB gehouden. Met films en gesproken woord zijn doel en werken van deze 70-jarige, maar steeds vitaler wor dende organisatie toegelicht. Wat het laat ste betreft: dit werd door een der bonds- propagandisten verzorgd door middel van een frisse toespraak. Hij verhaalde van de vele facetten van de ANWB, die waar achtig niet alleen een „wielrijdersbond" is en illustreerde het belang der organi satie met een aantal sprekende cijfers over de toenemende verkeersintensiteit: verleden jaar October telde Nederland 170.000 personenauto's, 88.000 vrachtwa gens, 116.000 motorrijwielen en 230.000 bi-omfietsen (waardoor er inmiddels al ruim 300.000 rond brommen) en verkeers- deskundigen schatten, dat deze getallen in 1960 alweer verdubbeld zullen zijn. Er moet dus op verkeersgebied heel wat ge beuren en de ANWB treedt voortdurend in het strijdperk voor alie weggebruikers als het gaat om hun belangen tegenover de overheid te verdedigen. Hoe ver dit gaat, is bij Castricums overweg gedemonstreerd, waar achter elkaar negen auto's tegen de dichte spoorbomen reden, waarna de ANWB er een flikkerlicht „door" kreeg. Ongelukken zijn sindsdien niet meer voor gekomen. Al is de bond niet alleen „die van de wegwijzers", zo betoogde spreker, deze onmisbare wegmeubelen vormen toch wel een bijzondere zorg van de vereniging en sinds kort is men ook begonnen met de plaatsing van „rivierborden", waarvan er kortelings een werd gezet bij de Velser pont met het opschrift „Noordzeekanaal". Beter nog dan woorden toonden de films aan, welk een wijd werkterrein de ANWB bestrijkt: de knap-gemaakte, maar hier en daar hinderlijk-overbelichte docu mentaire „De horizon wijkt" gaf niet al leen een soms geestig geschiedkundig over zicht van de ANWB maar liet ook en vooral de vele bemoeiingen der organisa tie zien. Na de pauze waarin diverse nieuwe leden het aantal van 250 IJmui- c'.ense bondsleden (het landelijk percen tage is 2.5) aanvulden, zijn enige reis- en verkeersfilms gedraaid alsmede de ge slaagde ode aan de wegenwacht „Redders van de weg" in kleuren. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst in Castricuim wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door arts A. de Jcng'n, Koningin Julianastraat 1, tele foon 534. Voor betzelfde tijdvak is dc wijk- en kraamvorpleging in handen van zuster M. H. Meihuizen, Bakkummerstraat 41, telefoon 530. Agenda voor Castricum en Uitgeest „Corso"-theater, Castricum. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 15, 19.15 en 21.30 uur: „Geluidsbarrière". Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „De rivier". Bioscoop ..De Ooievaar", Uitgeest. Zater dag. Zondag en "«laandag 20 uur: „Lime Light". Zondagmiddag 16 uur" „De tijger Akbar". De Katholieke Arbeiders Beweging af deling Castricum, heeft zich met het vol gende schrijven tot het Verbond van Vak centrales gericht: „De bestuursraad van de afdeling Castricum van de Katholieke Ar beiders Beweging, in de zaal van het RK Jeugdhuis in vergadering bijeen, moet zijn teleurstelling uitspreken over de 5 percent loonscompensatie in verband met de huur verhoging, ingaande Januari 1954. Zij is van mening, dat de compensatie van deze huurverhoging tenminste 6 percent, zoals reeds eerder was voorgesteld, behoort te bedragen. Namens het bestuur: P. de Vries, voorzitter; J. Zandbergen, secretai-is. Het voorstel om dit schrijven te verzen den, kwam van de secretaris der afdeling en het werd Donderdag op de bestuurs raad-vergadering met algemene stemmen aanvaard. Predikbeurten Castricum Ned. Herv Gem., 9.30 uur: ds. L. Can- negieter; 18.45 uur: Jeugddienst ds. D. Tersteege uit Santpoort zal spreken over: „Alles min één". Herv. Evang. Ver., 10.30 uur: ds. J. van de Ree van Amsterdam. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. C. Meijer uit Beverwijk. Muziek en cabaret in zaal Dam Met een aantal potpourri's van marsen en populaire songs zal de mondharmonica vereniging „Excelsior" op Woensdag 14 Oc tober een uitvoering geven in zaal Dam. Deze muziek- en cabaretavond wordt georganiseerd door „Excelsior" onder lei ding van C. Bakker en medewerking wordt verleend door het „Kennemer Cabaret" onder leiding van R. Pletting, dat met een eigen programma komt. De grote vraag naar operamuziek is voor de Beverwijkse vereniging „Zang en Vriendschap" vijf jaar geleden aanleiding geweest om concerten te organiseren, waar operafragmenten te beluisteren waren en sedertdien hebben velen de uitvoeringen van dit zangkoor bezocht. Gesteund door dit succes, besloot het bestuur ook in het komende seizoen met een operaconcert voor de dag te komen. Bijgestaan door Greet Koeman en Gé Genemans zullen in de Veilinghal aan de Breestraat door het koor worden uitge voerd fragmenten uit Boccacio, Wilhelm Teil, de Troubadour, de Traviata en de Parelvissers. Begeleiding van koor en solisten wordt geleid door de heer Lou Tervoort, de alge mene leiding is in handen van Stephan Jansen. Er is maar een gebeuren dat het bestuur minder prettig vindt, maar waar aan het zich nochtans heeft te onderwer pen. Door veiligheidsmaatregelen van de zijde van de brandweer is het aantal plaat sen sterk ingekrompen; er zullen ongeveer 200 kaarten minder kunnen worden ver kocht dan voorheen. Het geldt dus hier: wie het eerst komt, het eerst maalt. Genoemde concertzaal zou dan ook onge twijfeld geen overbodige weelde zijn. ADVERTENTIE En toen het middag wasklonk in de verte een gebrom in de lucht, d.at snel naderbij kwam. Daar was het vliegtuig! Oom Tripje ivas klaar voor het vertrek. Hij had z'n koffer al gepakt en van de Zioartjes afscheid genomen. Nu wachtte hij met Oetoemoe op het vlakke stuk land v/aar het vliegtuig kon dalen. Dat gebeurde even later. Netjes streek het grote vliegtuig op het veld neer en oom Tripje liep erheen. ..Nou, beste Oetoemoe, tot de volgende keer maar weer!" zei hij. „Het beste met jullie allemaal!" „Goeie reis, Tiripia!" zei Oetoemoe. „En de groeten thuis. En hoor eens, Tiripia. pas maar goed op, dat u niet weer uit het vliegtuig duikelt! „Nee hoor," lachte oom Trip. „Ik zal wel goed uitkijken, dat er niet weer een deur openzwaait! Ik voel niets voor een plons in de zee!" Toen stapte hij in het vliegtuig en zocht zijn plaats op. Brrrrrr! bromden de motoren, die weer op volle kracht begonnen te draaien. En toen vertrokken ze. Oom Tripje zat voor één der raampjes en keek naar buiten. Daar stonden Oetoemoe en de andere Zwartjes, die uit alle macht wuifden. Hij zwaaide lachend terug, tot het vliegtuig vaart kreeg en de lucht in ging. Toen zag hij het eiland langzaam verdwijnen in de verte. Zondag 4 October IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur: ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk, Ichlhuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold (officieuze opgave). Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 19 uur: Vespers, Dins dag en Donderdag 9 uur Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst; 12.15 uur: Zondagsschool; 16.30 uur: Jeugddienst; 19 uur: Open luchtsamenkomst; 20 uur: Verlossings samenkomst o.l.v. Kapiteins E. H. Krom menhoek. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. Dickhout, 19 uur: ds. G. Was senaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs, 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: prof. dr. J. N. Sevenson van Am sterdam. Evangelisatievereniging „Elon", Cultu reel gebouw, 10, 15.30 en 19.30 uur, con ferentiedag o.l.v. de heer J. A. Visser van Amsterdam; Donderdag 19.45 uur: bij belbespreking. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. W. Spliethoff van Haarlem. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. A. de Klerk van Heemstede. Wijkgebouw (Torenstraat 2), 10.15 uur: Jeugdkapel, voorganger de heer W. B. Kleywegt. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: dr. Fl. Bak ker. Chr. Geref. Kerk. Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: ds. W. Oorthuys, Heilig Avondmaal. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: mevr. Olivierse. Vrijz. Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. v. Wijk van Alkmaar. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 en 19 uur: de heer G. van 't Wout van Roden (Dr.). Leger des Heils, Jan Alsweg 32. 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondags school, 16.30 uur: Kindersamenkomst 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 2C uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. luite nante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Ilerv. Gemeente, Julianaplein, IC uur: ds. J. Wiersma, voorbereiding H Avondmaal. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur, ds. D. tei Steege, bediening H. Doop; 18.45 uur Bijzondere Kerkdienst, prof. dr. G. C van Niftrik van Amsterdam, ..Wat zegl de Bijbel van Jezus Christus". „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. Jeugdhuis, 10.30 uur. Jonge Jeugdkerk de heer G. J. Kwakkel van Santpoort Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. G. L. R Riphagen van 's-Gravenmoer. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en li uur: ds. N. Bruin (officieuze opgave). HAARLEM: Church of England. Kinderhuissingel 3 p.m. Harvest Festival, followed bj Holy Communion, Rev. Mossman. Kinderboerderij gaat vandaag dicht De „Kinderboerderij in „Velserbeek' gaat vandaag tot volgend voorjaar dicht De belangstelling voor de menagerie is df afgelopen weken snel gedaald en de dierei gaan nu dus hun winterrust tegemoet. Zaterdag 3 October Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het liei van de woestijn". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Eén zome slechts heeft zij gedanst." W.B. Theater, 8 uur: „Radarpatrouille". Zondag 4 October Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uui „Het lied van de woestijn". Luxor Theater, 2.15 uur: „Dikhuiden"; 4.3( 7 en 9.15 uur: „Eén zomer slechts heet zij gedanst." W.B. Theater, 2.30 uur: „Verraad op d prairie"; 4.30 en 8 uur: „Radarpatrouille 43) „Laat u die boel liggen", zei inspecteur Renkevoort, „voordat u zich nog verder bezeert. Ik zal juffrouw Jager vragen het voor ons op te vegen. Zoudt u niet liever dadelijk naar Marianne gaan? Dan kan zij u behoorlijk verbinden. Ik geloof dat het een lelijke snee is". „Als u mij tenminste laat gaan, inspec teur". „Ja, ik laat u gaan. Ik wil u de tijd la tenom met Marianne te spreken. Be grijpt u mij? Ik wil u helpen voorzover ik daartoe in staat ben. Begrijpt u mij goed? Ik verwacht u straks bij mij terug". „Ik beloof u, inspecteur, dat ik er zijn zal". De geoloog knikte de Engelse inspecteur even toe, als ten afscheid, en verliet het vertrek, zijn duim met de bebloede zak doek zo goed mogelijk verbergend in zijn hand. Hij droeg zijn hoofd hóóg, zoals hij het steeds gedragen had. Op de schrijf tafel lagen, ongetekend, de verklaringen van inspecteur Renkevoort. HOOFDSTUK 9 De actrice Vera Dana had nu afscheid genomen. Ze had de laatste uren van de nacht doorgebracht op de „mooie" divan in juffrouw Jagers huiskamer en ze had daar, ondanks de atmosfeer van petro leum, natte luiers en lauwe melk een re delijke rust genoten. Aan het ontbijt van koffie-met-koek had zij de toestemming verkregen het huis te verlaten en zo had Kootje Jager om half acht een taxi voor haar gecharterd op de Westermarkt. Ze had, vóór haar vertrek, nog even met in specteur Renkevoort gesproken over haar echtgenoot en haar kapsen op echtschei ding en zijn oordeel was zeer bemoedigend geweest. „Ik geloof, mevrouw, dat uw man het land zal verlaten en het niet meer zal wagen om hier terug te komen. In dat ge val kunt u met een oproep in de dagbla den volstaan. Als hij hier wèi terug komt en het, u lastig maakt, kunnen wij hem meteen arresteren wegens chantage en kunt u eveneens echtscheiding verkrijgen. Maar ik vermoed dat u wel nooit meer iets van hem zult horen en dat is wel het allerbeste, dat ik u kan toewensen. Dan hoop ik, dat het u verder goed mag gaan". Ze had hem de hand gedrukt en hem nog eens heel hartelijk bedankt voor alle hulp en steun en daarna had ze teder afscheid genomen van juffrouw Jager en haar kroost. Ze had de kleine Jagertjes, ondanks groezelige gezichtjes en vuile neusjes, aan haar hart gedrukt. Ze was de trap afge daald en in de taxi gestapt als een won dere verschijning van pelswerk en goud en ze had evenals een echte goede fee vele rijke gaven achtergelaten in de schamele woning: een flinke financiële bijdrage voor de genoten gastvrijheid, de belofte voor verdere materiële steun en. last not least, de blijde zekerheid dat de toverfeeën en weldoeners der mensheid niet alleen in sprookjes rondlopen, maar ook in de wer kelijkheid houten bovenweningtrappen beklimmen en de bewoners op hun stralen de aanwezigheid vergasten. De familie Ja ger bleef, nog lang na haar vertrek, be duusd. De kinderen spraken fluisterend eerbiedig over de wondere hoedanigheden van de vertrokken gast, en hun moeder, juffrouw Jager, was nog het meest be duusd van allen. Het gonsde in haar hoofd van alle ondergane emoties en haar han den verrichtten automatisch het vele werk, dat ook op deze Zondagmorgen weer ver zet moest worden. Het ontbijt voor meneer Delmonte, dat nou gelukkig niet meer be hoefde. en het ontbijt voor meneer Van Milsbeek die een ei van vier minuten moest hebben. Een pakje boter voor de De Vere's. Een speciaal ontbijt voor die aar dige inspecteur, die haar die vijfhonderd gulden gebracht had of het een peuleschil letje was, en een ontbijt voor de andere klabakken die ook wel een happie zou den lusten na zo'n nacht. Een papje voor het kleintje en een stapel boterhammen voor de andere Jagertjes en voor haar zelf maar koffiekoffiehet enige dat haar nog op de been hield. Het gonsde in haar hoofd. Daar was de actrice die met haar gouwe jurk op haar divan geslapen had en blijvend financiële hulp had beloofd. Daar waren de vijfhon derd gulden en de gulden van de politie man in haar geldkistje. Straks zou Wou ters zijn oren niet geloven. Straks kwam Wouters en dan gingen ze samen naai de kerk, dat was altijd iedere Zondag en dat was een vast punt in haar leven dat ze zich onder geen enkel voorwendsel liet ontnemen. Op Zondagmorgen kleedde ze zich netjes aan, met hoed en handschoe nen, en dan ging ze naar de kerk. Eerst met Dorus, nu met Wouters. En daar in de kerk vielen alle beslommeringen en huise lijke zorgen van haar af en was ze werke lijk in de hemel ai was ze dikwijls te moe om naar de preek te luisteren. Ze hield er van om naar de gekleurde kerkramen te kijken en naar het orgelspel te horen en dan tuurde ze naar haar eigen handen in de garen handschoenen die zo werkeloos in haar schoot lagen. Die kerkgang gaf haar kracht voor de hele week die daarop volgde: het sloven en slaven in het hoge, onpractische huis met haar zes kinderen en haar veeleisende pensiongasten. Die kerkgang tilde haar boven haar bekom mernissen uit. Die kerkgang zou ze voor niets ter wereld overgeslagen hebben, zelfs niet om een slapeloze nacht of een tover fee in haar woning. En dus toog ze, na haar duizend-en-éen bezigheden verricht te hebben, ook op deze Zondagmorgen naar haar zolder-kamertje om zich te kleden. Ze bleef langer boven dan ze gewoon was. Er was zelfs al gebeld en Wouters met-een-beetje-een-hoge-rug was in zijn Zondagse pak en met zijn paraplu boven gekomen. Het regende. En Kootje werd door zijn aanstaande stiefvader naar boven gestuurd om te vragen waar Moe bleef: ze moesten nu zo zachtjes aan vertrekken. Op de zolderverdieping trof de jongen inspecteur Renkevoort, die zojuist een nieuw-aangekomen rechercheur naar de kamer van Holstein had gedirigeerd om daar de boel op te nemen. En moeder Ja ger kwam juist haar deur uit. „Nou moet u me toch r og es eve helpe" kwam ze ze nuwachtig tegen oe politieman, „nou kan ik toch me Zondagse handschoene nergens vinde! Ik wil er od zwere dat ze in me la tafel lage, daar legge ze altijd. En nou zijn ze weg. Ik wil erop zwere dat de dief ze meegenome heb". „Och Moe, je heb niet goed gekeke. Haar oudste zoon, met een plotselinge kleur op zijn vaal gezichtje, schoot haastig langs haar heen. Hij rukte de deur van het slaapkamertje open, liet die achter zich openstaan en viel met een plof neer voor de bewuste latafel, die vlak naast de open deur stond. 1-Iij grabbelde tussen de poten op de vloer. Hij bewoog zich zo vlug en zo rap als een goochelaar, wanneer hij een kenijntje tovert uit een hoge hoed. Moeder Jager zag werkelijk niet wat er precies ge beurde, maai- inspecteur Renkevoort zag duidelijk hoe hij iets uit zijn broekzak griste, wéér grabbelde tussen de poten op de vloer en met een triomfantelijke kreer de vermiste handschoenen te voorschijn toverde. „Zi, je wel, Moe. Daar hei je ze! Je he niet goed gekeke. „As je me nouzei moeder Jage: „nou had ik toch wille zwere dat ik oo op de grond gekeke had „Ze lage achter de pote.ga nou maa gauw Moe. Ze wachte op je". „Kootje. Wacht eens even!" Juffrouw Jager, verheugd met haar ge vonden handschoenen, snelde de trap a Maar toen haar zoon haar wilde volge was er ineens een hand, een zware han op zijn schouder die hem tegenhield. E toen hij opkeek zag hij een paar ver schrikkelijke strenge ogen. Ja, Kootje Jager had gelijk gehad toe hij zei dat alle smerissen tuig waren: z hadden je, vóór je het wist bij je klad den. Zo was er deze „hoge"; reuze tof wa hij geweest en aardig en hij had Moe z maar de vijfhonderd gulden bezorgd d: meneer Delmonte niet had willen betalei Een toffe smeris. En nounou had h hèm bij de kladden, Kootje Jager, en h< kippevel liep hem over zijn rug van di zware hand op zijn schouder en zoals d smeris nou kéék en nou moest hij met hei mee naar de droogzolder. „Kunnen w praten" zei de smeris. O gruttegruttc grutjes nog aan toe! (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6