Over de boodschappenjongens der koopvaardij S WOL AUTO OF MOTORRIJLES? Vierde Velsense pont op 9 October uit de vaart Het Nut vraagt vrijwilligers AREND REIJM Wel een verordening, maar nog niet alle kettinghonden verdwenen Agenda voor Velsen Kennemer \l Lantaarn In de coasterbouw zijn drie hoofd typen te onderscheiden myrna oedan JONGEJANS het adres Materiaal is aan reparatie toe Bibliotheek heropent zijn deuren rt Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 10 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Kerkconcert ten bate van nieuwe kerkbouw Verkoop van grond aan de Hageveldstraat Vogelfilms voor „Natuurbescherming'' Medische verzorging tijdens het weekeinde Gediplomeerde „vissermannen" Nieuw schip voor de vaart op West-Indië „Alcura" geeft „Een vrouw uit het volk" Waterloo-prograrnma voor Zondag Stabiel speelt gelijk met „Het Oosten" Burgerlijke stand Velsen IN DE VISSERIJ kennen we een grote verscheidenheid van vaartuigen. Trawlers, loggers en kotters, botters schokkers en blazers vormen het „gemengde koor". Het is bekend, dat de trawlers, loggers en kotters de laatste jaren een enorme ontwikke ling hebben ondergaan. Wat ons land betreft komt dat in het bijzonder tot uiting bij de twee laatstgenoemde soorten vaartuigen. Hetzelfde kan waargenomen worden bij de motor-kustvaartuigen of coasters, die net als de loggers en kotters van Nederlands makelij zijn. Onder coaster wordt verstaan het mo torvrachtschip met een bruto inhoud van minder dan 500 ton. De moderne schepen zijn in drie typen te onderscheiden, t.w. het gladdek-, het raised quarterdeck- en het shelterdecktype. De voortstuwingsin stallatie bevindt zich bij de meeste sche pen in achterschip, waarboven het dekhuis en de brug zijn gebouwd. Drie eilandentype Hierbij is een foto afgedrukt van een coaster, die echter van het gewone type afwijkt. Net als vele koopvaardijschepen is dit een z.g. „drie eilanden"-type, waar van de definitie luidt: schepen met bak, brughuis en campagne al is dat voor déze coaster niet geheel juist daar het schip geen voor- en achterkuil heeft en het dus één dek heeft. De werf, die zich vóór de oorlog op de bouw van dit type toelegde is de scheeps werf „Gideon" van J. Koster Hzn. te Gro ningen geweest. De bouw geschiedde in opdracht van de heren W. In 't Veld en J. J. Weeber te Rotterdam, die hun bezit de naam „Karanan" gaven. Vergeleken bij de vele coasters, die er de laatste jaren bij zijn gekomen is de „Karanan" een be trekkelijk klein schip. De bruto inhoud bedroeg namelijk 256 ton, welke tonnen- maat overeenkomt met die van de trawler Zeelandia IJM 38. Het vaartuig was 44.32 m. lang, 7.72 m. breed en 2.21 m. diep. De voortstuwing geschiedde door een 6 cyl. Deutz Dieselmotor van 300 pk. Voor het uitbreken van de tweede we reldoorlog kon het schip een viertal jgren aan de normale vrachtvaart deelnemen, daarna w.eek het naar Engeland uit in de hoop daar veilig te zijn en om zich ver dienstelijk te maken voor de geallieerde overwinning, maar de „Karanan" is niet gelukkig geweest. Op 19 Januari 1942 kwam het in aanvaring met het Britse stoomschip „British Engineer". De „Kara nan" werd geraakt net achter het mid denschip aan bakboordzijde en zonk in vijf minuten tijd. Zeven opvarenden kon den worden gered, twee werden er ver mist en een lid der bemanning overleed kort nadat hij door een schip was opge pikt. Van dit voor-oorlogse type zijn er nog enkele in de vaart, o.a. het motorschip „Eems", welke identiek is aan de „Kara nan". Verder bestelde de General Steam Navigation Company te Londen bij de zelfde werf een tweetal soortgelijke sche- ADVERTENTIE Turkey Rug DE BESTE Vakkundig advies. LAGERSSTRAAT 12 IJMUIDEN-OOST pen, die onder de respect, namen „King fisher" en „Alouette" trouw hun diensten als vrachtvaarder verrichten. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Op Woensdag" 7 October wordt in de Ned. Hervormde Kerk aan de Kanaal straat in IJmuiden een concert gegeven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het fonds voor de nieuw te bouwen kerk in dat gedeelte van Velsen. Aan dit concert werken mee het Neder lands Hervormd Kerkkoor IJmuiden, dat onder leiding staat van Jan te Loo, het Goede Herderkerkkoor uit IJmuiden-Oost onder leiding van Joop Huizinga en de sopraan Annie de Groot en de violist A. Los. Joop Huizinga verzorgt de orgel- soli en Jan te Loo houdt zich bezig met de begeleiding van de solisten. De beide koren voeren eerst afzonderlijk hun zang nummers uit, om ten slotte gezamenlijk Psalm 118 van E. WettigWeissenborn ten gehore te brengen. Het Larghetto en allegro uit Sonate 111 van G. F. Handel wordt uitgevoerd door viool en orgel, evenals de Sonate opus 9 van A. Corelli. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost Tel. 6200 De ..Karanan'', een voorbeeld van een drie-eilandeii-coaster. Anton Nijssen en Zonen N.V. te Sant poort heeft verzocht, van de gemeente Velsen te mogen kopen, ten behoeve van de uitoefening van de bloembollencultuur, het gedeelte grond, gelegen aan de Hage veldstraat op de hoek van de Hagelinger weg te Santpoort. De grond heeft een oppervlakte van 1992 m2 en is opgenomen in het vastgestelde uitbreidingsplan-in-hoofdzaak voor het zuidelijk deel van de gemeente met be stemming voor agrarische doeleinden. Gezien deze bestemming bestaat tegen de gevraagde verkoop geen bezwaar. Op de grond hebben indertijd huizen gestaan, welke in de bezettingstijd zijn afgebroken. Sedertdien ligt de grond braak. De tegenwoordige waarde daarvan, als cultuurgrond, kan niet hoger worden gesteld dan op 1.per m2. Naar de me ning van B. en W. van Velsen zal de ver koopwaarde eveneens op dit bedrag cf op 1992.in totaal behoren te worden be paald. Verzoekster heeft met deze prijs ingestemd. Aanvoer op Urk. Donderdag werd door 40 vaartuigen aan de afslag te Urk aangevoerd: 3311 pond kuilpaling 85-93 ct„ 125 pond snoekbaars 55 cent, 67 pond rode baars 72 cent, 25 pond voorn 4 cent per pond en 247 bak nest, f 2,57 per bak van 37 y, kg. Je Velsense „Commissie voor Natuur bescherming" organiseert een aantal film avonden, waar de heren Brander uit Am sterdam hun films „Vogels in het bos" ver tonen en toelichten. De filmavonden worden gehouden op Donderdag 8 October 1953 in het Gemeen telijk Vergaderlokaal, Abelenstraat, IJmui den-Oost; Vrijdag 9 October 1953 in het Hervormd Jeugdhuis, Burg. Enschedélaan, Santpoort; Dinsdag 13 October 1953 in het Gemeentelijk Vergaderlokaal, van Diepen straat, Velsen-Noord; Woensdag 14 Octo ber 1953 in het Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen, IJmuiden. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. J. W. v. d. Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084 en J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tele foon 4953. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tusseg Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snelliusstraat 53, telef. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur dr. W. J. Royaards. Dr. Schuitstraat 12, tel. 3636. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur dr. F. J Vreeling, Vondellaan 29, tel. 3364. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken le nacht- en weekeinddienst wordt waar genomen door apotheek v. d. Kolk. Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Elswout-Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden W. en IJmuiden O. zr. Kuiper. Sluiseiland 16. te bereiken onder tel. 4015: voor Velsen Noord, Driehuis en Santpoort: zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6915. Voor het rijksdiploma scheepswerktuig- kunde ter koopvaardij (V. D.) slaagden: A. N. Tuijp, T. v. d. Sluis, L. de Boer, M. Slag boom, J. den Duik. Voor motordrijver kleine handelsvaart: J. v. Veen, L. J. Sakes. A. v. Valkenburg. L. T. C. Waagmeester. A. Th. Verloop. J. Buijs, D. J. Bartens. B. Camphuizen. H. C. Abma, J. H. Nederlof. L. H. Eielts en T. Hbogendijk. Voor motordrijver zeevisvaart: TI. C. Ab ma, B. Camphuizen. D. J. Bartens, J. Hen- nevanger, W. v. d. Lugt, J. Merbis, C. Veerman, R. M. Bangma, J. de Kruyff en P. J. M. Bergisch. Als machinist-zeevisvaart werd R. W. Parker gediplomeerd. Machinist-stoker zeevisvaart werden: B. C. v. d. Boogaard. J. Merbis. C. Veerman, R. M. Bangma en P. J. M. Bergisch. Stuurman kleine handelsvaart: N. Zonne veld. Stuurman zeevisvaart: le en 2e gedeelte N. Groen: 2e gedeelte: A. Broek, A. Koeman en J. Gravemaker. Aanvullingsdiploma (verre visserij): C. Bal, H. Wezelman en A. Broek. Radio-telefonist: J. Tijssen, A. T. Rietdijk, C-. C. Schipper en W. v. Klink. Kaartpassen: C. de Boer. Intern, bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee: A. Varkevisser. H. Korbee, J. de Boer, J. Modder en D. Hoek Al deze geslaagden zijn leerlingen van de Gemeentelijke Visserijschool in IJmuiden. De behaalde diploma's zijn alle erkende rijksdiploma's. Te Bolnes is het motorschip „Charis" bij de scheepswerf gebr. Pot te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw N. C. A. KrusemanPlantenga, echtgenote van de directeur van de KNSM. De „Charis" is het eerste van een serie van zes schepen voor de Kon. Ned. Stoom boot Mij., waarvan er drie bij gebr. Pot worden gebouwd. Het schip, dat bestemd is voor de vaart op West-Indië, heeft de volgende afmetin gen: lengte tussen de loodlijnen 91.44 meter, breedte 14.25 meter, holte bovendek 7.62 meter, diepgang circa 6.17 meter, dead weight 3850 ton. Het schip is van het closed shelterdeck type en heeft de machinekamer aan de achterzijde. Van de laadruimte, verdeeld over drie ruimen, is een gedeelte ingericht voor het vervoer van koel- en vrieslading. De dubbele bodem is ingericht voor brandstof, olie en waterballast, terwijl achter de voorpiek nog in een extra trim- tank is voorzien. De motorinstallatie van de machinefabriek gebr. Stork kan het schip een snelheid van circa 13,5 knopen geven. Het hulpvermogen voor het be krachtigen van de diverse bomen en dek- werktuigen wordt geleverd door drie vier takt 165 pk Dieselmotoren. Het laadgerei bestaat uit zes- en negentons laadbomen, bediend door lieren die op het lierdek- huisje tussen de laadhoofden staan opge steld. Bij de accommodatie zal speciale aan dacht worden besteed aan de verblijven voor 12 passagiers, die ondergebracht wor den in zes tweepersoons hutten, welke alle worden voorzien van eigen douche en toi let. De rook- en eetsalon, die beide zijn gelegen aan de voorzijde, worden uitge voerd naar een ontwerp van de architect Van Tienhoven. Het schip, dat wordt ge bouwd onder de hoogste klasse van Bureau Veritas, zal begin 1954 aan de reder wor den overgedragen. Enige jaren geleden, toen de film „Een vrouw uit het volk", die Zondagochtend door „Alcura" in Rex wordt gegeven, uit kwam, hebben wij een uitvoerige bespre king aan deze volbloedige Italiaan gewijd. Het verhaal van de volksvrouw Angelina uit Rome is met kracht en overtuiging ge filmd. Luigi Zampa, die met dezelfde meesterhand „Vivere in pace" regisseerde, laat Anna Magnani, rad van tong en bi zonder doortastend, haar lotgenoten uit de armoe-wijken van de Eeuwige Stad op trekken tegen allerlei misstanden en al groeien de intriges haar tenslotte lichtelijk boven het hoofd, de zeggingskracht van dit werk is er vooral niet minder om. „Al cura" zet met deze sterke film haar reeds eerder aangekondigde winterprogramma brillant in. F. Naar wij vernemen zal de Rijkswater staat de vierde Velsense pont, die gedu rende de zomermaanden zulk een belang rijke steun vormde bij het oplossen der verkeersproblemen bij de passage van liet Noordzeekanaai, op Vrijdag 9 October tot nader order uit de vaart nemen. Daar des Zaterdags nooit een vierde pont in dienst was, zullen de automobilisten dus op Maan dag 11 October voor het eerst het gemis aan deze vierde pont gaan voelen. Deze maatregel, die elk najaar volgt op een intensieve zomerdienst van de stoom- pontveren, is mede een gevolg van de hoge noodzaak om het materiaal van de Rijks waterstaat. dat over het Noordzeekanaai vaart weer wat normaler in onderhoud te nemen. Sinds de 6e April van dit jaar, toen pont nummer vier in de vaart kwam, heeft B.D.K. 1Waterloo 1 14 uur; Waterloo 2 Beverwijk 4 9.45 uur; Waterloo 3 I.E.V. 3 12 uur; Waterloo 4—I.E.V. 4 12 uur; Waterloo jun. AV.V.H. A 14.30 uur. Waterloo 1 gaat met de volgende spelers naar Amsterdam: W. Kok, A. C. v. d. Struif, J. v. d. Steen, J. Buding, J. Schaap, J. van Sikkelerus, A. F. Broek, J. Zwanen burg, G. Post, P. Dekker en J. C. Stek. men namelijk met al het beschikbare mate rieel gevaren en er kon niet gedokt wor den, evenmin als er ketels gekeurd konden worden. De pont van de dienst bij Buiten huizen bijvoorbeeld moet er hoognodig „uit", cmdat het schip dringend aan reparatie toe Is. Er is nog niet te voorspellen, wanneer de vierde pont weer in dienst genomen kan worden, maar men verwacht wel, dat dit het volgende voorjaar het geval zal zijn. De wedstrijd tussen de nieuwe damclub „Het Oosten" en de Santpoortse damclub Stabiel is na een spannend verloop in een gelijk spel geëindigd. Al na anderhalf uur spelen had Stabiel een 60 achterstand. Het eerste puntje kwam van De Kort. De Zuiderduyns brach ten de stand op 75 voor „Het Oosten" door overwinningen op Roest en Van Bei der. Buren won van Glaudius, waardoor de stand na de remise-partij van Oosterling en Pater 88 werd. De Vries wist „Het Oos ten" de leiding te geven door Zonneveld te kloppen (108). Aan J. H. Bakhuys komt de eer toe, de strijd tegen Abe de Jong ge wonnen te hebben. Hierdoor ontsnapte Stabiel aan een nederlaag. Dit gelijke spel met de nieuwe damclub „Het Oosten" is een goede start voor de mannen uit Sant poort. Op 7 October speelt „Stabiel" uit tegen ,.St. Bavo" in Heemstede. Achter verscheidene boer derijtjes in de Velser pol der en in de schaduw van menige arbeiderswoning op de groene vlakte tussen de zijkanalen A en C zijn nog altijd de wankele bouwsel- tjes te vinden, die een op timistische knutselaar eens voor .hondenhok' uitschold. Meestal hangt er dan aan een kram in de muur een stuk ketting bij, dat aan het andere eind een hond vast houdt. Meestal een venijnig gedierte, waarmee beter niet op een donker wegge tje langs zijkanaal C kan worden afgesproken of een kleine keffer, die weemoe dig voor zich uitblaft als er een vreemdelig op „zijn" erf verschijnt, maar dan haastig terugtrekt, als deze vreemdeling niet eens ge ïmponeerd blijkt te zijn. Sinds Maart van dit jaar heeft Velsen een door de gemeenteraad goedgekeur de „kettinghondenverorde ning", die de waakhond als erkend onmisbaar stuk huisdier op verschilllende afgelegen boerenhoeven tegen al te veel willekeur beschermt. De hond moet een „looplijn" hebben en een nachthok met stro, dat op klossen staat, plus een kennel, die voldoende ruim moet zijn om het dier enige bewegingsvrijheid te gun nen. De politie is nu in feite bevoegd, proces-verbaal op te maken tegen de houders van kettinghonden, die on danks de toezending van deze eisen, nog steeds het verblijf van hun waker heb ben aangepast, maar ze wil het dan nog éven aanzien. Hoewel: het geduld raakt op, want al is er hier en daar alles, en elders veel verbeterd, er zijn toch nog altijd kettinghonden in de gemeente Velsen te vinden, die hun leven aan zware boeien slijten en het straks in de winter niet al te best zullen hebben als de baas de zaken op hun beloop laat. Er zijn evenwel geluk kig ook betere voorbeelden. Gisteren bijvoorbeeld liet een boer in de polder, die een gekluisterde „Bob" van onnaspeurlijk ras bezat, zijn knaap spontaan los, toen er een aanmerking op kwam. Een ander beloofde onmid dellijk een mooi hok en een vaardigen, maar nummer drie vertelde zijn hond „maar" te hebben afge maakt., omdat er niets an ders opzat, nu de politie en de diegrenbescherming zo lastig werden Het is vreemd, dat, de goedwillenden daargelaten, er nog zoveel onbegrip be staat ten aanzien van het lot van een gekluisterde hond. „Het beest heeft het best naar de zin en het éét als een wolf" wordt er dan gezegd. „En al het gaat re genen, dan jankt'ie heus wel net zo lang, dat we hem in hemelsnaam maar bin nenhalen". Er blijft nog steeds een vreemde nonchalance ten opzichte van het dier, dat met een zware ketting aan een muur geklonken werd en daar kunstmatig vals wordt gemaakt. Ondanks kettinghondenverordening en waarschuwende woor den van politie en dieren beschermers. Er zal dus blijkbaar straffer opgetre- fraaie looplijn te zullen ver- den moeten worden Het „Nutswerk" (van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen) neemt in Vel sen een belangrijke plaats in het cultureel bestel in. Naast de leerzame avonden, die het Nut ieder winterseizoen organiseert, is er de bibliotheek, waarvoor steeds onge kende belangstelling blijkt te bestaan, leder jaar weer opnieuw wordt met vreug de geconstateerd dat de lezerskring zich aanzienlijk heeft uitgebreid en doet de be hoefte aan ten werkelijke leeszaal en bi bliotheekgebouw zich sterker gevoelen. Na de gebruikelijke rustperiode in de zomermaanden, een periode die voor de betrokken iambs en heren, die zich belan geloos met dit werk bezig houden, lang geen rust heeft betekend waarin de boe ken zijn nagezien en opgeknapt, wordt Maandag 5 October de bibliotheek aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost heropend. In de laatste jaren was de toeloop van publiek heel groot en het laat zich aanzien dat ook dit seizoen velen een dankbaar gebruik zullen maken van deze unieke gelegenheid tot litteraire ontspanning en zelfstudie. De bibliotheek is mer een zeer behoorlijk aan tal boeken uitgebreid, zelfs zodanig, dat er nog een supplement aan de bestaande en uitgebreide catalogus moest worden toe gevoegd. De bibliotheek (schoolgebouw Heide straat) is geopend op Maandag- en Vrij dagavond van 19-20 uur voor jongeren en van 20-21.30 uur voor ouderen. Om boeken te kunnen lenen, dient men zich voor een luttel bedrag in te laten schrijven als lid. Op één leeskaart kan men slechts één boek meekrijgen voor de tijd van één week. De leestijd kan wel verlengd werden, maar dit brengt extra kosten mee. Zijn er in één gezin meer ge zinsleden die zich voor deze bibliotheek in teresseren, can moeten zij elk afzonderlijk zich laten inschrijven, willen zij in de ter men voor een „eigen" roman vallen. Voor jongelui beneden de zestien jaren bestaat een gereduceerde leesprijs. Maar wil men vlug en vlot worden ge holpen aan lectuur, dan is het nodig dat Winkelen Het moet heel stil geweest zijn in de Santpoortse Hoofd straat, op die nacht, dat zeven tien koeien de koppen bij el kaar staken en fluister-loeiend afspraken nooit een koe horen floesteren? dat het er nu maar eens van komen moest. Mevrouw K. Uier was door heur lingerie heen en mevrouw de Boeh zou wel weer eens een klein likeurtje lusten in het onschuldige natuurlijk en nooit meer dan één glaasje, anders sta ik mor gen ontoonbaar op. Goed, het is gebeurd: met z'n zeventienen zijn de dames door het openstaande hele (dank u, boer mompelden zij)de Hoofd straat ingekuierd en mevrouw de Boeh was niet voor het caféraam van Westerhoven weg te slaan, maar helaas gold er die nacht een tapverbod voor rundvee. De dame met de lingeriekrapte is meteen door gestapt naar de winkel van meneer Andriesma en heeft op heur gemak een mousselientje uitgezocht met een paar ding- sigheidjes voor in de wei als de nachten koud worden. En toen men toch bezig was, is er ook maar meteen een deputa tie naar melkboer Tromp ge gaan, om eens te zien, wat die van de handel in zuivel terecht bracht. Het zag er netjes uit, want tevreden is het wandel kransje verderop geschom meld. Nu is de Hoofdstraat 's nachts geen amusementsoord om over te roepen en het ging de dames-zeventien dan ook redelijk snel de keel uithan gen. Ze wilden wel weer te rug. Maar met de juiste weg naar de vertrouwde wei zaten ze wel enigszins in de (boek) maag. Dus: op naar het politie bureau, waar de dienstdoende wachtsmannen in het holst van de nacht gerammel aan de klink en een duidelijk gearti culeerd edoch enigszins klaag lijk loeien vernamen. Zij zijn de drentelende dames man haftig tegemoet getreden, maar zeventien vrouwen zijn twee agenten beslist te erg en het heeft dus nogal even geduurd, eer het clubje teruggebracht was naar het weiland aan de Slaperdijk, waarvan niet de boer, maar de dierb're jeugd het hek had opengepeuterd. De aankopen worden door de nijvere Santpoortse mid denstand zo spoedig mogelijk thuisbezorgd. Met veranderde postuurnaadjes en een klein flesje voor die ene. Paardenjacht 't Is soms toch mooi in Sant poort. Daar belééft de mens tenminste op gezette tijden zo het een en ander. Er is name lijk op een nacht ook een paard aan de wandel geweest, dat bedachtzaam over de En schedélaan stapvoette, toen een agent van politie hem wilde vangen. Als paard zijnde mag je ook al niets meer. Maar dit speciale paard zag wat in de vrijheid en ging dus in draf over en klepperde met de fel-demarrerende agent in zijn kielzog over Kerkweg en Hagelingerweg om zich ten slotte maar te laten vangen, want een agent is tenslotte ook niet alleen voor zijn ple zier op aarde. Bruin werd zo lang op een weilandje aan de Hoofdstraat opgesloten, maar daar bevond zich reeds een hit en die plotselinge inwoning beviel de beide partijen hele maal niet. Zodat de agent, te ruggekeerd zijnde in het bu reau, ernstig wapengekletter hoorde, begeleid door strijd lustig hinniken en weer der waarts toog. Net op tijd om een briesend paard uit de klauwen van een nijdige hit te bevrijden en de arme klepper naar een weiland aan de West laan te brengen. De boer, in wiens grasvelden de gast tijde lijk was ondergebracht werd evenwel zo boos, toen de recht matige baas niet opdaagde, dat hij het vreemde paard hard vochtig buiten wierp. Weer opgezocht weer opgeborgen en een proces-verbaal voor de ééndags gastheer. Storm boven dressoir In Aldert Bleeker, montere zoon van de aannemer in de Gerard Doustraat (nummer vier), heb ik een knutselaar van de eerste rang ontmoet. Hij is veertien jaar oud en stapt door de week naar de tweede klasse van de H.B.S., maar houdt toch na de studie altijd wel even tijd over, om zich in zijn knutselhoek te wringen en daar weer een werkstuk in elkaar te zetten. „Hij is altijd bezig" zei moe der. Laatst heeft hij van zijn mecanodozen een vuurtoren met draaiend licht en eigen „karakter" van zo'n meter hoog gebouwd en in de tuin gezet. Daarna stapte hij op een dragline af in de buurt van het bedrijf van zijn vader. Hij te kende dat graafmonster en toog naar huis om zich achter de dozen metalen plaatjes en boutjes te zetten. Er verscheen een dragline en wat voor een! Aldert had al eens bij kennis sen en in de vishal een elec- trische windwijzer gezien. En waarom dat niet zelf in huis gemaakt! Hij bewerkte zijn vader en die voelde er wel iets voor. Aldert zat al boven. Achter de draadjes, sleepcontacten, lamp jes, soldeerbout en zelf ge tekende schema's. Na enige dagen stond er een windwijzer op de schoorsteen op het dak van nummer vier in de Gerard Doustraat. Het hele geval draait op een fiets- pedaal. Boven en onderaan bevestigde Aldert stalen stif ten. Een cirkel met lammelle- tjes moest de rest doen. Naar de huiskamer werd een kabel tje aangelegd nadat er stroom van de electrische bel (transformator!) was afgetakt en van hardboard kwam er een kastje in de kamer te han gen. Zestien gaatjes in een cirkel heeft dat kastje en ach ter elk kan een lampje bran den. De windrichtingen zijn er op aangegeven en wanneer het weerbericht over een Noord- Westerstormpje spreekt kun je er ook zeker van zijn dat de lampjes in de buurt van Noord West aan en uit flitsen. Aldert heeft nog wel meer plannen, maar de studieboeken vragen bovenal de aandacht. En daar heeft hij groot gelijk in, dunkt me. Er zij licht Wie zich in deze duistere herfstdagen na zonsonder gang rond de rotonde waagt, welke sinds kort zo fraai de Westelijke entrée tot het nieu we IJmuiden vormt, zal zich moeten voorzien van goede bebakeningslichten, anders loopt het uit op „stakelen" wegens een stranding in de rulle aarde. Deze narigheden hebben echter hun langste tijd gehad vrinden: de kabels liggen er in de grond en binnenkort verrij zen er op dat mooie verkeers plein T. L.-lichtmasten, Het eind van de Lange Nieuwstraat, een durende baaierd van vrees voor jonge meisjes en andere beangsten, is zover nog niet, want daar liggen nog géén kabels. En mij dunkt, dat het echt nodig is, want het is maar een donker brokje wereld, daar achterin. Wie zich straks ten cultuur denken te gaan gorden in ons „centrum", zien er nu al tegen op. Tegen dat brokje dan. LAMPENIER. het helperscorps wordt uitgebreid. Het Nut doet daarom een beroep op hen, dames zowel als heren, die enigszins litterair zijn onderlegd, om enige uren van hun vrije tijd beschikbaar te willen stellen om de culturele groei in Velsen op deze wijze te willen steunen. GEBOREN: A. van VondelenGroen, z., Grahamstraat 16, IJmuiden; C. van IJzen- doorn—Sluiters, z., Krome Mijdrechtstraat 12, IJmuiden; A. N. DuivesteinTio, d„ Wal- ravenstraat 39, Velsen-N.; C. J. E. Raave Snijder, d., v. Wassenaerstraat 16. IJmuiden- Oost; J. Eilcrt—Kersbergen, z„ Geelvinck- straat 16, Vclsen-N.; J. BuurTervoort, z. van der Helststraat 8, IJmuiden-O.; J. HoekstraReinds. z„ Oosterduinplein 2, IJmuiden-O.; A. H. van den BrinkDas, d., Lange Nieuwstraat 610, IJmuiden; A. G. DompelingJansen, d., oRerstraat 63. IJmui den; C. W. SchoenmakerEvers, d., Wencke- bachstraat 32, Velsen-N.; M. A. Demmers Winkelhuijzen, d„ van der Helststraat 4, IJmuiden-O.; W. G. ScholderHagedoorn, 7... Wijk aan Zeeërweg 40, IJmuiden-O.; M. OtteLauwers. z., Heirweg 21. Velsen-N.; A. RoeleveldJooren, z., Bloemstraat 80, IJmuiden; W. M. van der VlugtNeet, d„ Driehuizerkcrkweg 126, Driehuis. OVERLEDEN: J. de Waard. 68 j.. echtge noot van A. Stam. Huijgensstraat 2, IJmui den; L. J. M. Bruning. 68 j„ van Breestraat 129. Amsterdam; N. Wijker, 68 j.. echtgenote van J. de Waal. Homburgstraat 2, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. N. van Geldorp, Hoofdstraat 152. Santpoort en M. H. Balm, Bloemendaalsestraatweg 106, Santpoort; H. A. Koning, Kerkweg 128, Santpoort en H. A. M. Terpstra. Kampei-straat 24. Haarlem; A. H. Verdel. Witte Singel 13. Alkemade en A. G. M. Baar. van Diepenstraat 18, Velsen-N.; J. Schabbing, Preangerstraat 38, Haarlem en T. J. Post, Hcrenduinweg 56, IJmuiden- Oost. toek. adres: Herenduinw. 56, IJmuiden- Oost. GEHUWD: H. L. den Haan en M. M. J. Heilig, Hagelingerweg 131, Santpoort; N. J. Keuning en B. E. Rietzschel: M. M. Doming- gus en T. Broek, Pres. Krugerstraat 17, IJmuiden: W. J. .Toosten en E. H. M. van Kaam, Driehuizerkerkweg 61a, Driehuis; E. A. Jacobs en A. C. Post, Kerkpad 78. Sant poort: J. J. Kok en A. E. Philippo; J. H. van den Akker en Sj. Feenstra, Corverslaan 59, Velsen-N.; G. van Middelkoop en C. R. H. van der Zee; T. Riipma en J. M. Bosschert, Wilgenhoflaan 5, Beverwijk; A. Bultje en H. J. Mollema. van Wassenaerstraat 27, IJmuidcn-O.; H. Cramer en A. Groot, Lo- manstraat 99 hs, Amsterdam; M. de Looff en Th. H. Veldman. Kanaalstraat 218 rd, T.Tmuiden: N. de Waard en A. M. Visser, Tndustriestraat 23. IJmuiden; D. van den Burger en J. M. Visser, Vierambachtstraat 42 B, Rotterdam. ADVERTENTIE Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN ZATERDAG, 3 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Klaar voor actie". Rex, 20 uur: „Allen zijn wij moorde naars". Esperantavereniging „Tarnen", 15—21 uur: winkel Oosterduinweg 22, tentoon stelling. ZONDAG 4 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „In de voetstappen van de Rode Pimpernel"; 19 en 21.15 uur: „Klaar voor actie". Rex, 15 en 20 uur: „Allen zijn wij moor denaars". Alcura, 10 uur: Rex Theater, filmochtend „Een vrouw uit het volk". Esperantovcreniging „Tarnen", 15—21 uur: winkel Oosterduinweg 22, tentoon stelling. MAANDAG 5 OCTOBER IJMUIDEN Tlialia, 20 uur: „De smokkelpoort van Azië". Rex, 20 uur: „Allen zijn wij moorde naars". Esperantovereniging „Tarnen" 1921 uur: winkel Oosterduinweg 22, tentoon stelling. VELSEN Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester van Velsen; 15-17 uur: spreek uur wethouder van Onderwijs.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8