De Kennemers verslaan Helder Agenda voor Beverwijk Havenberichten 7 Nederlands Hervormde Kerk krijgt orgel „Tarnen" zegt; Esperanto als wereldtaal L. Schol verbeterde clubrecord van „Suomi" „Alcura" opende met „Een vrouw uit het volk" Bezicnvijk Jaarlijkse wandeltochten van de Kennemer Jagers MAANDAG 5 OCTOBER 1953 Velsense clubs weren zich goed DEM won van Strawberries Eechtrop en Strawberries Derde zege DEM Stormvogels 2 sterker dan RGH-reserves „Sportief" won van BDG II met 15-5 Donderdag wordt het instrument overgedragen Gymnastiekvereniging „Sparta" heeft een nieuwe leider Kleine, maar interessante expositie in IJmuiden Zeeuwse vissers tegen afsluiting zeegaten Geslaagde klaverjasdrive van „Onder Ons" Afgevaardigden van V.O. uit Noordholland in Beverwijk bijeen Over pracht parcours Liefst 457 médailles uitgereikt Scheepvaart Kennemers liep hard van stapel tegen Helder. Tien seconden na de aftrap moest de Helder-doelman Boekei de bal al uit zijn doel halen, nadat Jan v. d. Sluis die er ingeschoten had zonder dat ook maar één Helder-been de bal had aangeraakt. Na dit snelle offensief der thuisclub ge beurde er geruime tijd niets dat de talrijke bezoekers boeide. De Helder-voorhoede miste de kracht om door te zetten en de Kennemers wilde het veelal te fraai doen. Een hard schot van H. v. d. Sluis be landde buiten bereik van de doelman tegen de paal. Ruim een half uur was er gespeeld toen de thuisclub bij de cornervlag de bal moest ingooien. J. v. d. Sluis kopte deze voor doel en Eikhof gaf de laatste stoot om de stand op 2-0 te brengen. De Helder midvoor v. d. Blom kreeg daarna een fraaie kans om de achterstand in te lopen, maar ziin schot was zo zacht dat Wilkes geen moeite had de bal weg te werken. Na rust werd de eerste corner genomen na vijf minuten spelen. Janssen Jr. schoot evenwel naast. Door prachtig doorzetten van Michel op een door velen uitgewaande bal kon De Kennemers na acht minuten spelen do voorsprong vergroten toen de bal goed voor doel kwam en H. v. d. Sluis inschoot: 3-0. De Helder voorhoede werd daarna fana tieker en het gelukte linksbinnen Puhl in de vijftiende minuut de stand op 3-1 te brengen. Kennemers was hierna veel ster ker. Met fraai combinatiespel trok het ten aanval, maar pas drie minuten voor het eindsignaal van scheidsrechter Formenoy had Michel succes toen hij een combinatie met H. v. d. Sluis goed afwerkte: 4-1. ADOZaandijk Een technisch beter spelend Zaandijk heeft in Heemskerk tegen ADO een ver diende 3-1 overwinning behaald. Vóór de rust waren de bezoekers voortdurend in de meerderheid, maar pas na een half uur spelen maakte Zaandijk het eerste doel punt toen rechtsbinnen P. Poel de bal goed kreeg doorgespeeld en met een hard schot keeper Geerlofs wist te passeren. Zaandijk kreeg hierna nog vele kansen maar door te lang treuzelen gingen deze alle verloren, zodat de rust met 0-1 inging. Hierna gaf ADO veel beter partij en in de twintigste minuut van de tweede helft wisten de Heemskerkers door rechtsbinnen P. Voormeer zowaar de gelijkmaker te scoren. Zaandijk zag het gevaar in en reageerde fel: vijf minuten later scoorde P. Poel voor de tweede maal (1-2). ADO speelde nu een verloren wedstrijd, en Zaandijk wist even later door een derde doelpunt de zege vei lig te stellen. Hockey in Beverwijk Het eerste dames-elftal van DEM heeft tegen Groen Geel dubbel blank gespeeld op een veld, dat een grote handicap voor een goede partij hockey bleek. Toch werd in een. hoog tempo gespeeld, waarbij de DEM-aanvallen ver in de meerderheid v/aren. De doelverdedigster van Groen Geel weerde zich goed en verhinderde tot drie maal toe een zeker lijkend doelpunt. De aanvallen van Groen Geel stuitten op de sterke achterhoede van DEM, maar de voorhoede van deze laatste club was meer malen ongelukkig met schieten. In de heren wedstrijd Strawberries III DEM I, die in een 23 stand eindigde, gaf DEM doorlopend de toon aan. Het is dan ook aan het geraffineerde spel van Strawberries te danken, dat niet meer doel punten werden gescoord. Het was een snelle en prettige wedstrijd, die door DEM verdiend werd gewonnen. Het tweede dames-elftal van Eechtrop moest het tegen DEM II met 01 afleggen. Regelmatig werd op de helft van Eechtrop gespeeld. Toen na de rust een lange corner genomen moest worden, benutte DEM deze kans. De DEM-aanvallen strandden steeds op off side. Heren DEM II kwam met een geheel nieuwe opstelling in het veld tegen HBS IV. HBS speelde een goede wedstrijd, hoe wel DEM zeker niet de mindere van HBS was. De wedstrijd werd door HBS met 20 gewonnen. Overige uitslagen waren: dames, Eechtrop IV—DÉM III 1—5; heren, DEM III Eechtrop V 0—2. Het eerste elftal van Eechtrop heeft met twee gewonnen en een verloren wedstrijd thans vier punten uit drie competitiewed strijden. De Zondag in Schiedam tegen Spirit gespeelde ontmoeting vertoonde vrijwel steeds een gelijk opgaande strijd, waarbij het enthousiasme en het meer ge wend zijn aan het wel zeer slechte veld de thuisclub het voordeel gaf twee doel punten te kunnen maken tegen Eechtrop één. Het tweede elftal zag na twee gelijke spelen kans tegen Terriers thuis met vier- twee te zegevieren. Eechtrop III moest in HGC IV met drie-twee de meerdere erken nen. Het vierde en vijfde elftal, die de eerste wedstrijd speelden voor de compe titie in de Onderbond Noordholland won nen van respectievelijk Alkmaar (twee één) en DEM III (twèe-nul). Bij de dames zegevierde het eerste elftal met ruime cijfers (zes-één) in de uitwed strijd tegen Amsterdam. Het tweede en derde elftal verloren, beide met één-nul, de wedstrijden tegen DEM en Alkmaar. Hoewel het eerste herenteam van Straw berries in de in en tegen Alkmaar gespeel de wedstrijd in de promotieklasse sterker was en dit uitdrukte in een veldoverwicht gedurende de gehele wedstrijd, ontbrak het de voorhoede aan trefzekerheid. Ge durende vijfenzestig minuten bleef het bij een blanke stand. Maar toen profiteerde Alkmaar twee keer van een doorbraak om de bal achter de doellijn van de Velsense verdediger te schieten. Strawberries II en Zandvoort II speelden een gelijkopgaande strijd met als resultaat een verdeling der punten (uitslag nul-nul). In het derde elf tal was de achterhoede niet al te best en kon DEM drie maal in het doel van Straw berries schieten tegen twee doelpunten van de hockeyers uit Velsen. Het vierde elftal bestaat ook dit seizoen uit veteranen van de vereniging. Zij wonnen de eerste On derbond competitiewedstrijd met acht- twee van BMHC IX. Strawberries V won met drie-één van HBS VI. Mevrouw G. Swierstra-Muller en me juffrouw G. de Groot zorgden voor rust en laatstgenoemde speelster nogmaals in de tweede helft, dat Strawberries met drie twee de uitwedstrijd tegen Hilversum II won. Het winnende doelpunt kwam, nadat de tegenpartij gelijk had gemaakt. Straw berries II wóa met drie-nul van Hermes en het derde elftal ging met slechts negen speelsters op bezoek bij Terriers, welke ontmoeting met drie-twee werd verloren. VVB behaalde derde overwinning De matige wedstrijd in Amsterdam tegen Energia heeft WB de derde achtereenvol gende overwinning in deze competitie be zorgd. Er werd wel aardig gespeeld, doch het spel beperkte zich in hoofdzaak tot het middenveld, omdat de verdedigingen van beide elftallen de wederzijdse aanvallen konden onderbreken. Geleidelijk kwam WB er beter in. Een aanval over rechts werd afgeslagen, waarna Bruinzeel, de WB-rechtshalf de bal opving. Hij schoot van grote afstand op doel. De doelman liet de bal vallen (0-1). Na de hervatting pakte Energia energiek aan. Nieuwenhuys voorkwam door uitlopen een doelpunt van de Energia-midvoor, die hoog over schoot. WB werd gaandeweg wat sterker en het was na een half uur, dat Heidenreich een pass afgaf aan Both. Het schot werd weggewerkt. De bal kwam bij Duineveld, die afgemeten voorzette en Both met een fraaie kopbal de voorsprong tot 0-2 deed vergroten. Energia bleef moe dig volhouden, maar kon het tegen de WB-defensie niet bolwerken. BDKWaterloo 3-6 Waterloo heeft in een prachtig gespeelde wedstrijd een grote overwinning behaald op een zwak BDK. Waterloo is met zijn spelers niet gelukkig. Ook nu speelden Post en Buding niet, maar zij werden goed ver vangen door B. Schelvis en N. Schaap. Het begin was direct voor Waterloo. Het was Schaap die zijn club de leiding gaf. Daarop volgde een prachtig doelpunt van Stek. Hierna was het Dekker die een voorzet van Broek inschoot, 0-3. BDK kon er geen goed aan doen, steeds was er een IJmuidenaar eerder bij de bal en het verwonderde dan ook niemand, dat door doelpunten van Broek en Dekker de ruststand op 0-5 werd gebracht. Dat na de rust BDK het klaar speelde drie maal te scoren, komt ten laste van de IJmuider verdediging. Nadat eerst Stek de stand op 0-6 had gebracht, ging Waterloo rustiger spelen en de fout jes die Kok c.s. in de verdediging maakten werden terstond afgestraft. Het einde kwam met een 6-3 overwinning van Water loo. Waterloo 2 bracht Beverwijk een 2-0 nederlaag toe en het derde won van IEV 3 met 3-2, terwijl Waterloo 4 en de junioren een nederlaag tegen IEV 4 en WH a met 4-3 en 4-1 ondergingen. Kinheim speelde gelijk In een spannende maar niet mooie wedstrijd tegen TOG heeft Kinheim het eerste winstpunt in deze competitie be haald. Aan beide kanten werd hard ge werkt, waardoor de strijd gelijk opging. De Kinheim-aanval speelde echter voor het doel te kort, zodat de TOG-verdedigers,van wie doelman Hoeben een prima wedstrijd speelde, steeds konden ingrijpen.Toen na 37 minuten doelman Keirsgieter in het Kin- heim-doel de bal uit een van de niet- ongevaarlijke aanval niet klemvast had, was het de linksbuiten van TOG die de bal inzette. Groeneveld werkte de bal met de handen over het doel. De strafschop benutte linksachter Willemse (0-1). Direct na de hervatting was Kinheim gevaarlijker. Al na twee minuten had zij succes uit een aanval over rechts. Het was L. van Hesselingen, die de bal over de doellijn werkte (1-1). Een felle strijd om de voorsprong ontwikkelde zich, doch de "beide verdedigingen en vooral de doel mannen Hoeben en Keirsgieter weerden zich. Wel kreeg na een half uur Th. van Vuuren een niet te missen kans, maar hij trapte grandioos over de bal heen. DEM heeft voor de eerste maal in dit seizoen buiten Beverwijk spelend, de derde achtereenvolgende overwinning behaald en met Alkmaarse Boys de bovenste plaats van de ranglijst ingenomen. Het ging in Purmerend aanvankelijk van een leien dakje, want voor de rust speelde de Wij- kerploeg dermate goed dat het door toedoen van De Boer, Zonneveld en Appel in de eerste helft drie-nul werd. Toen het kort na de rust zelfs vier-nul werd, dankzij een doelpunt van Burger, dacht DEM de buit binnen te hebben. Het spel verslapte aan merkelijk en Pui-mersteyn kreeg gelegen heid de achterstand tot drie-vier in te lopen. De strijd kreeg toen een spannend karakter. Bakker bracht de stand op drie vijf, waarna de thuisclub er op zijn beurt weer vier-vijf van maakte. Onder de groot ste spanning verstreken de laatste minuten, waarin Appel er zowaar nog in slaagde de eindstand op vier-zes te brengen. Een vol komen verdiende overwinning voor DEM. Na een op een redelijk peil staande voet balwedstrijd is Stormvogels 2 er in ge slaagd met 32 van een met De Wette versterkt RCH 2-elftal te winnen. Reeds met de rust hadden de Stormvogels reserves een voorsprong, die zij na de rust tot drieéén op voerden. Toen RCH hier na doelman Venus echter opnieuw pas seerde, kwam de spanning er geducht in en moest de verdediging der blauw-witten alle zeilen bijzetten, om verder doelpunten te voorkomen. Twisk c.s. weerden zich echter dapper. Toch scheen vlak voor het einde RCH nog gelijk te zullen maken, toen één der Stormvogels-verdedigers in het strafschopgebied hands maakte. De Wette schoot uit de toegekende penalty de bal echter hard tegen de paal. De IJmuidense damclub „Sportief" speelde haar eerste competitiewedstrijd tegen B. D- C. III en hoewel Sportief twee invallers telde, wist zij deze wedstrijd met 15—5 te winnen. De eerste punten kwamen binnen van W. Post, W. 't Hart en J. Bos. J. Wesselius liet het er deze keer lelijk bij zitten en ook J. Lichtendahl kon het niet bol werken tegen J. Zomer. Beide invallers 'van Sportief konden hun partij winnen. De partij aan bord 5 tussen P. Bakker en W. Waarts werd remise; deze spelers gaven uitstekend spel te zien en de voorzitter won zijn partij ook van N. v. d. Sluis. Deze laat ste speler diepte een prachtige zet op, maar zij kostte hem te veel stenen. J. Jonker aan bord één was D. van As te slim af en zorgde dat Sportief deze wedstrijd dus met 155 won. Onderling De onderlinge strijd in afdeling B werd voortgezet, M. Menger deelde met J. Menger de punten en H. Holt kon zijn bovenste plaats behouden door van P. Westerwal te winnen. De overige uitslagen luiden: H. Out—R. de Jong 2—0. H. Dijkhuizen— J. Bakker 0—2. J. de Boer—J. Bierman 2—0. H. VeltmanJ. Hiemstra 0—2. K. Moleman— E. Wijker 2—0. J. de Ruiter—B. Glas 1—1. Vrijdagavond speelt Sporief tegen V.K.D. 2; de wedstrijd begint om 7.45 uur, in het Cul tureel Centrum- Twee jaar nadat er voor de Nederlands Hervormde gemeente van Velsen-Noord ten behoeve van een orgel in de nieuwe kerk aan de Dijckmansstraat een orgelfonds werd gesticht, zal Donderdagavond het vernieuwde, tweehonderd jaar oude orgel, dat van de Oud-Katholieke kerk in Haarlem werd aangekocht en door de orgelbouwers C. Sanders en Zoon te Utrecht is ver bouwd, worden overgedragen en in gebruik genomen. Wegens bepaalde omstandigheden heeft de verbouwing van het fraaie instrument langere tijd geduurd dan men verwachtte. Aanvankelijk zou het orgel in Juli al in gebruik worden genomen. Maar nu het gereed is, kan de Her vormde gemeente binnen enkele dagen bogen op een instrument van bijzondere kwaliteiten. Bij de bouw van de kerk was geen reke ning gehouden met een plaats voor een orgel, zodat bij de kerkdiensten een har monium voor de begeleiding moest dienst doen. Boven het toneel is thans een mooie ruimte gevonden om het instrument in te bouwen. De speeltafel bevindt zich in de kerkzaal. Een groot voordeel van dit orgel is, dat het materiaal van de orgelpijpen klassiek is en zó uitermate goed, dat een prachtige klankkleur wordt verkregen. In de oude vorm was het instrument ge heel automatisch; nu is het geheel elec- trisch gemaakt. De organist Adriaan Verschoor zal het instrument Donderdag inwijden. De gymnastiekvereniging „Sparta", die wegens het bedanken van de heer G. C. Smit al enige tijd zonder leider is, is er in geslaagd thans te kunnen beschikken over een directeur, die zijn sporen in de gym- nastiekwereld verdiend heeft. De heer G. J. Hoffman uit Halfweg, die al drie jaar achtereen kampioen van Noordholland-Zuid is, zal de Spartanen thans gaan voorbereiden op de jaarlijkse zaaluitvoering, die op 6 Februari 1954 in gebouw „Concordia" zal worden gehouden. Dit betekent tevens de aanloop voor de vie ring van het gouden bestaansfeest van „Sparta", die op 8 October 1904 werd op gericht. Precies op de 49ste verjaardag, Donder dag, komen de Spartanen in gebouw „Con cordia" bijeen voor de jaarlijkse ledenver gadering. Het is maar een betrekkelijk klein clubje dat de vereniging "van esperantisten in Velsen vormt 'en dit dertigtal leden tim mert niet met veel geweld langs de iveg. Maar eenmaal per jaar houdt de vereni ging „Tarnen", die al sedert 1927 bestaat, in de gemeente een tentoonstelling, heel bescheiden, maar niettemin interessant. Deze keer was een leegstaande zaak aan de Oosterduinweg door de eigenaar be schikbaar gesteld en gedurende drie dagen, waar er inmiddels twee van voorbij zijn, is daar een keus van esperanto-leetuur, propaganda-materiaal, periodieken en cor respondentie te aanschouwen. En de col lectie (ook Maandag van 1921 uur is de tentoonstelling geopend) is het bezichtigen ten volle waard. Behalve de keurig verzorgde étalages, die een stroom belangstellenden trekken, is er binnen een aantal stands ingericht, waar gelegenheid is zich te laten voorlich ten. Er zijn bekende boekwerken te vin den. Het bekende toneelstuk van Maurits Dekker: De wereld heeft geen wachtkamer is eveneens vertaald in het esperanto en onlangs is er zelfs in deze taal een opvoe ring van gegeven. Het aantal brieven, post- paketten en kaarten uit alle oorden van de wereld gezonden naar Kennemerland is legio. En de grote handelmaatschappijen, de scheepvaartinstanties, de bollenkwekers en de gerenommeerde luchtvaartmaatschap pijen over de gehele wereld gebruiken ook esperanto voor hun propaganda. De Poolse geneesheer dr. L. L. Zamen- 'nof (1859—1917) die deze taal samenstelde en haar propageerde onder het motto: Denkt internationaal, spreek internatio naal, zal niet hebben vermoed dat zijn vin ding een halve eeuw later toch nog een zo grote vlucht zou hebben genomen. Zaterdagmiddag heeft, bij ontstentenis van de zijde van het gemeentebestuur, dat bericht van verhindering had gezonden, de mentor van de vereniging, de heer A. van der Starre de expositie officieel geopend en daarbij gewezen op het belang van één gemeenschappelijke taal voor het gehele mensdom. Spreker zeide te geloven in de vervulling van dit ideaal, zoals uiteinde lijk alle schoons uit idealisme wordt ge boren. De heer Van der Starre was zeer erkentelijk voor de medewerking, die hij van alle zijden had ondervonden, hetgeen hij aannam als bewijs, dat men met de verwezenlijking van dit ideaal op de goede weg was. Tenslotte sprak de heer Van der Starre de aanwezigen in het esperanto toe, daarbij de wens uitend, dat deze tentoonstelling succes zou hebben. Een woord van waarderfing tot de sa mensteller van deze overzichtelijke exposi tie, de heer H. van Hulst, mag niet achter wege blijven. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 4 op 5 October Vleet: KW 65 4 k.; KW 15 30 k.; KW 42 5 k.; KW 85 2 k.; KW 97 17 k.; KW 110 10 k.; KW 16 3 k.; KW 163 4 k.; KW 170 17 k.; KW 2 10 k.; KW 5 2 k.; KW 138 10 k.: KW 147 3 k.: KW 45 20 k.; KW 47 15 k.: KW 54 45 k KW 86 4 k.; KW 20 19 k.: KW 29 6 k.; KW 32 10 k.; KW 39 7 k.; KW 49 20 k.; IJM 75 25 kantjes. Nog halen: KW 161 100 k., nog 40 netten halen. Uit halve vleet: KW 18 140 k. Geen vangst: KW 50, KW 67, KW 83, KW 144. Trawlharing IJM 168 20 k.: IJM 7 30 k.; UM 9 70 k.; KW 175 25 k.; KW 141 100 k.: KW 38 34 k.; KW 40 34 k.; KW 41 20 k.; KW 74 45 k. Gemiddelde vangsten Vleet: 17 kantjes. Trawl: 37 kantjes De Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi" telt sinds Zaterdagmiddag twee athleten, die het op de lange afstand tot opmerkelijke prestaties hebben gebracht. Nadat L. Lievers als eerste tijdens de T.T.-races in Assen zich op de 25 km-loop had gewaagd en zich met 1 uur 50 minuten een goede plaats had weten te veroveren, heeft L. Schol Zaterdagmiddag ter ge legenheid van het vierde lustrum van de A.V. „Zaanland" deelgenomen aan de 25 km-race door de Wormer met als start en finish Zaandam. Het parcours over de polderwegen was zwaai', doch de Suomi-man bleef de win naar Van Ginkel van G.A.C. uit Hilversum volgen. Hij noteerde 1 uur 34 min. In het totaal-klassement kwam Schol als no. 12 binnen met 1 uur 45 min. 26 sec., maar hij smaakte het genoegen uit de 42 deel nemers tevens de eerste D-klasser te zijn, waarvoor hij een fraaie sierprijs ontving. Bovendien verbeterde hij door deze prestatie het Suomi-clubrecord van Lievers op de 25 km met 4 min. 34 sec. Zondagochtend waren vele leden van de Algemene Culturele Raad, het actieve knooppunt van de samenwerkende socia listische organisaties in de gemeente Velsen in Rex bijeen om het eerste filmprogramma voor het nieuwe seizoen bij te wonen. Na een welkomstwoord door de voor zitter der „Alcura", de heer Th. van Maa- nen heeft de heer J. Spronkers de film „Een vrouw uit het volk" van de befaamde Italiaanse regisseur Luigi Zampa bij het publiek ingeleid. Deze rake tendenz-film, spelend in de achterbuurten van Napels, waar een weinig gewetensvolle huiseige naar zijn onderhorigen „uitmelkt" en de schandelijkste woningtoestanden laat voort bestaan, ontleent een groot deel van haar verdienste aan het voortreffelijke spel van Anna Magnani, de felle, rebelse vrouw van een politieman, die haar wijkgenoten op jaagt tot een paar geslaagde acties tegen de onhoudbare situatie. Zij raakt echter tenslotte zelf in de knel en ziet, dat de politiek en de zorg voor het gezin niet altijd samen kunnen gaan, zodat deze film eindigt, waar zij begon: in de echtelijke sponde, waar de financiële pro blemen van de huishouding worden be sproken in de harmonie van weleer en niet langer onder de druk van Anna's politieke aspiraties. Zampa's visie op het sociale probleem, dat in de grote Italiaanse steden tot on rustbarende hoogten is gestegen, kreeg door deze ontknoping een vriendelijke ob jectiviteit en menselijkheid, waardoor deze rolprent aan waarde wint. Voeg daarbij het fotografisch vakmanschap, waarmee de sfeer van de verpauperde wijken aan de rand van de stad worden weergegeven en ge hebt met het acteren van de spelers, die nergens „sterren" zijn de drie edel ste kwaliteiten van dit werk bijeen. Het ligt in de bedoeling van de „Alcura" de jeugd op 17 October een filmmiddag te offreren met als hoofdfilm „Gij zult niet stelen" en daarna te zien, of het mogelijk is; uit de jeugdleden zelf een „filmcommis sie" samen te stellen, die de programma's bekijkt en wellicht helpt samenstellen. Een gedurfd initiatief dus, dat echter .aller waardering verdient. J. F. De vereniging „Zeeuwse Visserijbelan- gen" heeft in haar te Goes gehouden ver gadering besloten stelling te nemen tegen de eventuele plannen om de zeegaten af te sluiten. Voorts werd gesproken over de pachtprijzen voor de mosselgronden. Reeds enige maanden geleden heeft men het be stuur van de visserij op de Zeeuwse stro men verzocht om uitstel voor de pacht van 1952. Men kreeg echter ten antwoord dat de vissers deze pacht waarschijnlijk wel zullen kunnen betalen. De voorzitter legde er echter de nadruk op dat de pacht 14 percent bedraagt van de totale bruto-op- brengst op Zeeuwse percelen en deze ver houding is volkomen onjuist. „Wij zullen dus moeten appelleren bij de minister van Financiën", aldus de voorzitter. Voorts zal aan het Economisch Technologisch Insti tuut verzocht worden de mogelijkheid na te gaan voor industrievestiging voor ver werking van minderwaardige mosselen. Zondag 4 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Pirola van Tonadal. Leer- sum van Antwerpen. Myra van Mitsley. Anna Henny van Swansea. Montain van Noordzee. Solbritt van Barry. Beta van Waterford. Spaarnestroom van Hull. Bomma van Sarps- borg. Joost van Vestervik. Netherland Coast van Newcastle. Saint Pierre van Le Havre. Jaba van Londen. Ponza van Vasa. Vecht stroom van Huil. Westerdok van Londen. Swift van Londen. Njord van Christinahamn. Blue Boy van Norrköping. Erkalin van Par. Grebbestroom van Swansea. Dieter Waltraut van Hamburg. Heriot van Leith. Midas van Lissabon. Titus van Paramraibo. Maria Schulte van Algiers. Vertrokken zijn: Palerma naar Hamburg. Werrathal naar Barbados. Dora n. Delfzijl. De Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" heeft Zaterdagavond ter opening van het winterseizoen in café Scheiweijk een drive gehouden, waaraan ook door niet- leden werd deelgenomen. De belangstelling voor deze wedstrijd was zeer groot en na een spannende kamp kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: 1. de heer Veen- stra met 5008 pnt.; 2. J. Tervoort 4867 pnt.; 3. H. Wagter 4800 pnt.; 4. Th. Tromp 4685 pnt.; 5. M. Iseger 4685 pnt.; 6. W. v. d. Zon 4676 pnt.; 7. A. Waterdrinker 4665 pnt.; 8. C. Besselse 4665 pnt.; 9. mevrouw Hui sdier 4650 pnt.; 10. D. Stegeman 4640 pnt.; 11. G. Rietkerk 4630; 12. J. Zuer 4625 pnt. Na afloop reikte de voorzitter van „On der Ons", de heer Bruineberg, met een toepasselijk woord de prijzen uit. Jan Cottaar over de Tour de France Op Woensdag 7 October komt de sport journalist Jan Cottaar op uitnodiging van de K.A.B. te Bevei'wijk spreken over de Ronde van Frankrijk, die dit jaar werd gehouden. Toneelavond van „Us Memmetael Voor de Beverwijkse vereniging „Us Memmetael" komt het Frysk Toaniel Selskip onder regie van de heer Barend v. d. Veen op Dinsdag 13 October in ,,'t Cen trum" met het toneelspel „De léste troef en i de forrassing". Vierenzeventig afgevaardigden van af delingen uit Noordholland der vereniging „Volksonderwijs" waren Zaterdagmiddag in de bovenzaal van 't Centrum bijeen op het jaarlijkse congres van de provinciale federatie. Nadat de voorzitter der Beverwijkse af deling, de heer J. H. Diederik, in zijn functie van gastheer een welkomstwoord tot de afgevaardigden had gericht, dankte hij het federatie-bestuur voor de eer, die zij de Beverwijkse afdeling had aangedaan door de vergadering in deze stad uit te schrijven. Na de financiële- en jaarverslagen vond de bestuursverkiezing van de provinciale federatie plaats. Voor de heer v. d. Heide, die zich in verband met zijn leeftijd niet herkiesbaar had gesteld, werden de heren Drijver uit Hoorn en Schildstra uit Enk huizen benoemd. Door het benoemen van deze twee bestuursleden, werd het bestuur dus met één persoon uitgebreid. De heren De Vries en Wiering werden herkozen. In een afscheidswoord zeide de heer v. d. Heide tot zijn laatste ademtocht te zullen strijden voor de Openbare School. Namens het bestuur overhandigde de secretaris, de heer W. C. Wijkhuijzen het scheidende bestuurslid een geschenk. Tot besluit van de zakelijke kant der vergade ring hield de federatie-voorzitter, de heer J. J. Feringa, hierna een korte inleiding over het „Intensiveringsrapport", waarin hij een voorstel tot oprichting van een Ver enigingsraad besprak, welke raad ter acti vering van de band tussen het hoofdbe stuur en de provinviale- en afdelingsbe sturen zal moeten dienen. Op het 14 No vember te Utrecht te houden jaarcongres zal dit nader worden besproken. Nadat de afgevaardigden in het knusse zaaltje „De Vijzel" een broodmaaltijd was aangeboden, werd 's avonds in het Veilinggebouw aan de Breestraat tot slot van de vergadering de bekende „Hoogovenfilm" vertoond, welke vertoning door de afdeling Bever wijk was aangeboden. „De Lachspiegel" voor DEM donateurs De donateurs van de R.K. sportvereni ging DEM wordt op Woensdag 14 October een feestavond aangeboden, waaraan het cabaretgezelschap „De Lachspiegel" zal medewerken. Voor de iaarlijkse wandeltochten van de wandelsportvereniging „Kennemer Jagers" bestaat ieder jaar weer grote belangstelling. Dit behoeft overigens geen verwondering te wekken, want deze omgeving biedt vele mo gelijkheden voor het uitstippelen van een fraai parcours en het bestuur van Kennemer Jagers weet deze mogelijkheden volledig uit te buiten. Der traditie getrouw hadden de starts Za terdag en Zondag weer plaats in hötel „Ken nemer Hof". Het parcours liedde over 10, 20 en 30 km. en verreweg het grootst aantal deelnemers heeft de gulden middenweg ge kozen. De 20 km. loet de geoefende wandelaar niet veol moeilijkheden in de weg en de deel nemers waren er kennelijk op uit de fraaie omgeving eens oo hun gemak te bekijken. Men heeft eens heerlijk rondgedoold door de duinen en het. Herenbos en bij de voorgeschre ven 20 km. zijn er nog wel enkele bijgekomen. Er waren totaal 452 deelnemers uit alle wind streken. Zo waren er b.v. leden van een speeltuinvereniging xiit Assendelft. die voor het eerst een wandeltocht liepen. Verder wa ren er Zaankanlers. Amsterdammers en Haarlemmers, die unaniem na afloop ver klaarden: een heerlijke tocht. Ook de orga nisatoren waren zeer tevreden. Daar er geen uitvallers waren zijn er 452 médailles uitge reikt benevens talrijke groepsherinnerlngen. Aalsdijk, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Alcyone, 2 v. Ilheos n. St. Vincent. Alpherat. 2 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Amor, 2 v. Patras n. Nederland- Argos, 3 v. Cavalla te Saloniki. Arundo, pass. 2 Resolution eil r.. Engeland. Averdijk, 3 v. New Orleans teRotterdam. Alhena, 2 v. Montevideo te Rio de Janeiro. Amstelland, 2 v. Ilheos n. St. Vincent. Abbekerk, 3 v. Takubar te Kobe. Amerskerk, pass. 3 Gibraltar n Antwerpen. Amsteidlep, 1 v. Semarang te Soerabaja. Aagtekerk, 5 v. Kobe te Hongkong. Aalsdijk, pass. 4 Vlissingen n. New York. Admda, 5 v. Haiphong te Singapore. Agamemnon, pass. 3 Vlissir.gen n. Antwerpen. Agatha, 5 te Pladju verwacht. Akkrumdijk, 6 --te Colombo. Alamak, 3 Karachi n. Aden. Aidabi, 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Alaegonda, 3 v. Bangkok n. Singapore. Alderamin, 3 v. Bandarshapur n. Basrah. Algeni'b, 4 te Antwerpen. Almkerk, pass. 4 Vlissingen n. Marseille. Alnati, 3 130 m. NO. Victoria n: Rio de Janeiro. Altair, 3 v. Santos n. Ilheos. Ampenan, 5 te Calcutta. Antonia, 4 v. Penang n. Pladju. Appingedijk, 4 te Antwerpen. Arendsdijk, 4 te Paranagua. Arendskerk, pass. 4 Str. Messina n. Port Said. Ariadne, pass. 4 Beachyhead. Armilla, 4 rede Haiphong. Bonaire, 2 v. Georgetown te Paramaribo. Borneo. 2 v. Djeddah n- Makassar. Britsum, 2 v. Aden n. Antwerpen. Bali. pas. 3 ten N. Malta n. Beyrouth. Blijdendijk, "i te Philadelphia. Boschfontein, 3 v. Mombasa n. Tanga. Baarn, 4 v. Curagao n. Antwerpen. Banka, pass. 4 Minikoy n. Colombo. Bantam, 3 v. New Orleans n. Charleston. Bintang. 5 te Cebu Bloemfontein, 3 230 m. N. Dakar n. Kaapstad. Boskoop, 4 600 m. W.ZW. Lands End. Breda, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Callisto, 2 v. Rosario n. Buenos Aires. Congostroom. 2 v. Safi n. Dakar. Dalerdijk, 2 v. Vancouver n. San Francisco. Caltex Delft, pass. 4 Bizerta n. Sidon. Caltex Leiden, 4 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Nederland, pass. 4 Finisterre n. R'dam. Caltex Pernis, pass. 4 Algiers n. Sidon. Caltex The Hague, 3 v. Sidon te Rotterdam. Ceronia, 7 v. Amsterdam te Curagao verw. Clavella, 4 v. Balikpapan te Singapore. Cottica, 3 v. Dover n. Barbados. Delfshaven, 2 dwars Kp. Frio n. St. Vincent. Delft, pass. 2 Scilly's n. Curagao. Diemerdijk, 3 v. Rotterdam n. Londen. Dongedlj'k, 4 v. Los Angeles te Rotterdam. Drente, 5 te Halifax verwacht. Eemland, pass. 4 Madeira n. Amsterdam. Elmina, pass. 4 Ouessant n. Le Havre. Ena, 3 v. Suez te Alexandrië. Fnggano, 5 v. Assab te Suez. Eos, 4 v. Izmir n. Piraeus. Esso Den I-Iaag, 4 v. Sidon te Rotterdam. Farmsum, 3 v. Narvik n. Baltimore. Garoet, 2 te New York. Groote Beer, te Montreal. Gouwe, 3 v. Dakar n. Hamburg. Groote Beer, 3 v. Montreal n. Rotterdam. Hecuba, pas. 3 Azoi-en n. St. Kitts. Hoogkerk, 4 v. Colombo n. Aden. Ivoorkust, pas. 3 Vlissingen n. Bordeaux. Tndrapoera, 3 v. Marseille n. Genua. Ittersum. pass. 3 Malta n. Falmouth. Jagersfontein, 4 v. Durban n. East London. Joh. v. Oldenbarnevelt, 3 100 m. ZW. Ouessant Kedoe, 2 v. Antwerpen n. Algiers. Kieldrecht, 2 v. Barcelona n. Cadiz. Karimata, 4 v. Belawan n. Colombo. Kedoe, 3 Vlissingen n. Algiers. Lawak, 3 te Bombay. Lekhaven 2 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Laureuskerk, 2 te Calcutta. Lindekerk. 2 v Suez n. Aden. Lutterkerk. pas. 2 Gibraltar n. Antw. Laertes, pass. 2 Vlissingen n. G i'?nw. Leopoldskerk, 2 v. Amsterdam n. Marseille. Limburg, 30 v. Tacoma te Coos Bay. Laagkerk, 4 v. Suez n. Port Soedan. Leersum; pass. 3 Vlissingen. Lekkerkerk, 3 v. Rotterdam n. Bremen- i Leuvekerk, 3 v. Calcutta n. Cocanada. Liseta, 2 v. Pladju n. Padang. Loenei-kerk, 4 v. Bombay te Colombo. Lombok, 4 v. Dar es Salaam n. Mombasa. Loosdreoht, 4 v. Kozikhode n. Aden. Marisa, 2 v. Miri n. Singapore. Meerkerk, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Muiderkerk, 2 v. Aden n. Suez. Mitra, pass. 2 Malta n. Haifa. Malea, 1 te Adelaide. Maasland, 3 v. Nordenham te A'dam verw. Macuba, 3 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Meliskerk, 4 te Ilo Ilo. Metula, 3 v. Singapore n. Lorenzo Marquez. Modjokerto, 3 v. Belawan n. Aden. Murena, pass. 4 Ceylon n. Singapore. Nestor, pass. 2 Startpoint n. Amsterdam. Nigerstroom. v. Abidjan, n. Sinoe. Nieuw Amsterdam, 4 Southampton verw. Noordam, 3 v. New York n. Rotterdam. Oranje, 3 te Colombo. Oranjestad, 2 v. La Gualra n. Trinidad. Ondina, 5 v. Singapore te Saigon. Oranje, 3 v. Colombo n. Belawan. Orion., 4 v. Mostaganem te Rotterdam. Prins Willem 3, 2 v. Montreal n. Le Havre.. Prins Fred. Hendrik, 2 v. Montreal te R'dam. Prins Willem IV, 30 te Chicago. Peperkust, 3 v. Hamburg n. Amsterdam. Pendrecht, 4 v. Beyrouth n. Larnaca. Prins Alexander, 4 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Fred. Hendrik, 4 v. Rotterdam n. Hamburg Rita. 3 v. Bangkok te Pladju verwacht. Roebian, 3 v. Calcutta n. Tj. Prlok. Rijnland, 2 v. Buenos Aires te Amsterdam. Rafaela, 4 v. Bangkok n. Pladju. Ridderkerk, 4 te Aden. Riouw. 4 v. Penang n. Belawan. Rondo. 3 te Le Havre. Rijndam, 3 Kp. Race gepass. n. New York. Rijnkerk, 4 v. Geelong te Port Kembla. Saidja, 2 v. Singapore te Pladju. Sumatra, pas. 2 Perim n. Suez. Sunetta, 2 v. Balikpapan te Miri. Saparoea, pas. 2 Ouessant n. Marseille. Siogkep, 2 v. Port Said n. Genua. Stad Schiedam. 2 v. Kirkenaes n. Vlaardingen Stentor, 3 te Barbados. Sirrah, 1 te Manilla. Straat Malakka, 29 v. Kaapstad n. Buenos Aire» Salatlga, 5 te Zamboanga. Salland, 4 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Samarinda 4 v. Naujan n- Los Angeles. Saranga, 4 te Bombay. Schle, 4 v. Herkalion n. Alexandrië. Schiedijk, 5 te Singapore. Sibajak, 3 250 m. O. New York n. R dam. Sirrah, 4 300 m. O. Saigon. Stad Vlaardingen, pass. 4 ten Z. Beachyhea4 naar Em den. Tawali, 1 v. Ltvomo n. Napels. Trompenberg, pass. 2 Lands End Le Havre. Tara, 2 v. St. Vincent n. Antwerpen. Telresias, pass. 2 Gibraltar n. Port Said. Thalatta, 3 v. Mena el Ahmad, te Suez. Tibia, 2 v. Aden n. Mena el Ahmadi. Tamo, pass. 2 Fernando Noronha n. St. Vincent Tjitjalengka 1 te Singapore. Triton, 2 v. Auxcayes te Willemstad. Tabian, 4 te Port Said. Tallsse., 3 v. Singapore n. Port Swettenham. Tawali, 3 v. Napels n. Port Said- Tegelberg. 3 v. Penang n- Puket. Ternate, 3 v. Hollandia n. Makassar. Thalatta, 4 v. Port Said n. Gibraltar. Tiba, 3 v. Pto Alegre n. Buenos Aires, Tomini, pass. 3 Ouessant n. Rotterdam. Tomori, pass. 4 Vlissingen n. Rotterdam. Van Linschoten, 2 v. Takoradi n. Accra. Van Spilbergen, pass. 2 Las Palmas n, AntW- Wlllem Ruys, 2 120 m. ZO- Balearen. Veendam, 3 v. Le Havre n. Southampton- Westland, pass. 2 Kp. Marta Grande n. Moi*» tevideo. Waal, 3 v. Algiers n. Tunis. Waterman, 3 990 m. ZW. Pitcaim ell. Westerdam, pass. 4 ten Z. Plymouth. Wieldrecht, 3 v. Rotterdam n. Sidon. Willem Ruys, 4 t-h.v. Oporto n. Southampton. Winsum, pass. 4 Finisterre n. Dakar. IJsel, 3 v. Amsterdam te Rotterdam. Zuiderkruis, 2 400 m. W. Valentia. Zijpenberg, 2 v. Narvik o. Amsterdam. Zonnewijk, 4 v. Rotterdam te Casablanca. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aidabi. vertr. 3 v. Rotterdam n. Bremen en Hamburg. Alhena, vertr. 3 v, Rio de Janeiro n. Victoria Alnati. 5 Rio de Janeiro verw. Bloemfontein 1 v. Teneriffe n. Kaapstad. Bonaire, 2 te Paramaribo. Boschfontein, 27 Sept. te Mombasa. Boskoop, 8 Amsterdam verwacht. Cottica, 2 v. Amsterdam n. Georgetown 3 te Dover. Groote Beer, 1 v. Rotterdam te Montreal verw. Indrapoera, 3 te Marseille 6 te Genua verw. Jagersfontein, 21 Sept. te Durban. Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 Port Said verw. Maasdam, vertr. 5 v. Rotterdam n. New York. Nieuw Amsterdam, 5 Southampton 6 Rotterdam ver.wachtJ Noordapi, vertr. 3 v. New York n. Rotterdam Oranje, 6 Belawan verwacht. Oranjefontein, 2 te Amsterdam verm. 22 van Amsterdam naar Durban. Oraniestad, 4 Trinidad verw. 5 Barbados verw. Rijndam, 5 v. Rotterdam te New York verw. Sibajak, 2 v. New York n- Rotterdam. Veendam, 2 v. Rotterdam n. New York. Waterman, 17 Willemstad verw. Westerdam, vertr. 3 v. Rotterdam n. New York Willem Ruys, 6 Southampton 7 Rotterdam verw. Willemstad, 1 v. Amsterdam n. Cristobal 7 Ma deira verwacht. Zuiderkruis, '7 Halifaxverwacht. KLEINE VAART Anna-b, 2 van Stockholm te Nyham. Atlas, 2 van Kopenhagen naar Amsterdam. Audacia, 3 te Calais. Bemina, 2 v. Rouaa-n n. Vlissingen. Bree Helle, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Brem, 3 v. Nantes n. Antwerpen. Beekbergen, 3 v. Elessmereport n. Kopenhagen Brandaris, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Carpo, pass. 2 Vlissingen n. Drogheda. Claes Compaen, 4 v. Requejada te Calais verw. Deni, 2 v. Aalhorg n. Antwerpen. Duiveland, 2 op de Thames. Diligentia, 3 Bij Kp. Vincent verw. Driebergen. 3 te Barry verwacht. El to, 2 te Genua van Brest. Fedala, 3 v. Rotterdam n. Warnemuende. Ferocia, 3 te Raumo verw. Fiducia, 3 v. Hull te Le Havre verwacht. Fiducia-n 3 v. Vlissingen n. Londen. Franka II, 1 nog te Gothenburg. Frans, 3 te Kalmar. Gaasterland, 3 v. Rotterdam te Harlingen. Goote, 2 v. Fedala te Dakar. Gerd, verm. 2 v Londen n. Brussel. Hartel, pas. 2 Vlissingen n. Exmouth. Hoflaan, 2 v. Rotterdam te Calais. Harold, 3 v. Helsinki n. Frederi'kstad. Hondsrug, 3 v. Sterling n. Methil. Jonex I, verm. 2 v. Londen n. Antwerpen. Kemphaan, 3 v. Leningrad te Aalborg. Leuvehaven, 2 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Leo, pass. 2 Holtenau n. Kalmar. Marne, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Michel Swenden. 2 v. Goole n. Esbjerg. Marcella, 2 v. Grangemouth n. Inverness. Ma rietje Bohmer, verm. 3 v. La Pallice naar Rouaan. Matthew, 3 v. Thameshaven n. Ipswich. Midsland, 2 v. Leith te Grangemouth. Myfem. 3 v. Rouaan n. Parijs. Mypuck, 3 v. Londen n. Bergen. Myson, 3 v. Stockholm te Ronskar. Neeltje-b, 3 te Alexandrië. Noordland, 2 v. Newport Mon n. Hamburg. Nero, 3 van Amsterdam naar Aarhuis. Noordstad, pass. 3 Vlissingen n. Malmö. Nleuwehaven, 3 v. Naestved n. Rotterdam. Noord, 3 v. Shellhaven n. Klngslyrm. Nottingham, 2 op de Tyne. Oleum, 2 v. Londen n. Mlddlesbro. Piotiler, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Pavo, 2 Kiel gepass. naar Goteborg. Palma, 2 v. Drogheda te Rotterdam. Rema, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Rose Marie, pass. 3 Vlissingen n. Malmö. Silvretta, pass. 3 Vlissingen n Gothenburg. Silvretta, 2 v. Antwerpen n. Gothburg. Spes, 2 te Antwerpen. Sbölanda, 2 v. Bayonne n. Londen. Sporota, 2 te Rotterdam. Tilly, 2 van Zaandam n. Rotterdam. Theano, 2 v. Drogheda n. Amsterdam. Tyro, 2 v. Waterford n. Londen. Theodora, 3 te Kopenhagen. Volhardingen, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Walchereh, pass. 2 Vlissingen n. zee. Walcheren, pass. 2 Vlissingen n. Stockholm. SLEEPVAART Goeree. 2 150 m. NO. Finisterre n. IJmuiden. Hudson, pass. 2 t. NO. Salmons eil. n. Auckland Poolzee met zuige en bak, pass. 2 Kp. St. Vincent naar Ceuta. Rode Zee, 2 te Puerto Orbaz. Maandag 5 October Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het lied van de woestijn". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Eén zomer slechts heeft zij gedanst." YV.B. Theater, 8 uur: ..Radarpatrouille". Dinsdag 6 October Kennemer- en Luxor-Theater: Als Maan dag. W.B. Theater: Geen voorstelling.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3