AUTO OF MOTORRIJLES? Gemeente Velsen koopt bouwvallige panden in Oud-IJmuiden Agenda voor Velsen Nutsbibliotheek voor het laatst in de Heidestraat AREND REIJM Kennemer Lantaarn Grondaankoop in Driehuis en IJmuiden-Oost Vogelleven uit het Amsterdamse bos op het witte doek het adres Sanering Gemeente Terug naar het IJmuidense Heilsleger Engelse trawlerrederijen lijden grote verliezen THALIA „Anna" opnieuw in Thalia Rekening-courant-overeen komst tussen gemeente en B.B. Gemeente Velsen koopt drukkerijbedrijf Derde zelfbedieningszaak in Velsen geopend Kindertoelage verordening wordt vastgesteld Overdekte rijwielstalling achter huisvestingsbureau WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 Voor de verwezenlijking van de industriële bestemming van het met dat doel in het wederopbouwplan voor IJmuiden (West) opgenomen gebied is het zeer gewenst, dat de gemeente Velsen de eigendom verkrijgt van enige door oorlogsgeweld zwaar beschadigde percelen. Hiertoe behoren de percelen Frogerstraat nrs. 10, 10 rd., 14 en 14 rd. en Bik en Arnoldkade nrs. 8 rd., 9, 9 rd., 10 en 10 rd., kadastraal bekend ge meente IJmuiden, Sectie I, nrs. 792, 1063 en 1540, met een totale grondoppervlakte van 417 m2. Na langdurige onderhandelingen heeft de eigenares daarvan, de N.V. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Bronstee" te Heemstede, zich bereid ver klaard, deze aan de gemeente te verkopen, voor een bedrag van 18.350.waarbij dan de in het Grootboek voor de Weder opbouw voor deze percelen ingeschreven rijksbijdragen in de oorlogsschade ad 13.183,(pro resto) ten name van de gemeente zullen worden gesteld. Ten laste van de gemeente komt mitsdien uiteinde lijk 18.350—13.183 ƒ5.167. De gevraagde koopprijs komt B. en W. van Velsen, gelet op de vastgestelde ont eigeningsvergoedingen ad 8,50 en 9, per m2 voor. de in de omgeving gelegen gelijkwaardige grond en op de waarde van de nog aanwezige restanten van de bouw werken, billijk voor. Van Anton iusstichting Ten einde te kunnen komen tot de, in het belang van het verkeer gewenste ver breding van het ongeveer in de richting van Oost naar West lopende gedeelte van de Velserduinweg, is het nodig, dat de ge meente de beschikking verkrijgt over de grondstroken, die thans in eigendom toe behoren aan de Antonius Stichting te IJmuiden. Verder dient de gemeente de eigendom te verkrijgen van de grondstroken, ge legen respectievelijk langs de Velserduin weg en de Zeeweg, die eveneens aan de genoemde stichting toebehoren en welke reeds van een weg, respectievelijk trottoir.- bedekking zijn voorzien en als weg of als trottoir worden gebruikt. Na gevoerde onderhandeling is het be stuur van de stichting bereid gebleken enige grondstroken om niet aan de ge meente over te dragen en andere stroken, ter gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 1225 m2 aan de gemeente te verkopen, tegen betaling van een bedrag van 6150 in totaal en onder de voorwaarde, dat de gemeente de kosten van het verplaatsen van de bestaande arfafscheiding langs de Velserduinweg op de toekomstige eigen- domsgrens over een lengte van 202 meter, aan de verkoopster terugbetaalt. De trans actie zal de gemeente komen op een be drag van 11.402,in totaal voor 1225 m2 grond. Dit bedrag komt B. en W. redelijk voor, gezien de prijs, welke de gemeente in het algemeen betaalt voor overname Vele IJmuidenaren zullen zich ongetwij feld nog herinneren hoe in de bezettings jaren kapitein H. Lodder van het Leger des Heils het corps door die moeilijke tijd heeft heen geholpen. Na de bevrijding is de kapitein naar Curagao vertrokken om daar zijn arbeid als Heilsofficier voort te zetten: Thans bevindt hij zich met verlof in ons land en hij komt Donderdag IJmui den bezoeken en 's avonds zal hij in de Legerzaal aan de Edisonstraat een lezing houden over het zendingswerk op Curagao. Door middel van een filmstrip wordt het gesprokene verduidelijkt. De gevolgen van het Engels-IJslandse visserijconflict zijn vorige week in Fleet wood in Engeland wel heel duidelijk naar voren gekomen. De Engelse trawlers moe ten op grote afstand van de IJslandse kust blijven en juist onder deze kust liggen de rijke visgronden. De trawler „Fairway" maakte voor een reis van twintig dagen een vangst van 345 kisten en een besom ming van ongeveer 11.000. De vertegen woordiger van de rederij van de „Fairway" vex-telde, dat deze reis een verlies betekent van minstens 10.000. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij wegens enorme belang stelling op veler verzoek nog één enkele speciale voorstelling van SILVANA MANGANO in het schitterende filmwerk ANNA Een fel drama van hevige hartstochten! Toegang 18 jaar. WOENSDAG 7 OCTOBER IJMUIDEN Tlialia, 20 uur, „De smokkelpoort van Azië". Rex, 20 uur, „Kinderrechter grijpt in". Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 20 uur, kerkconcert ten bate van cle nieuw te bouwen kerk. DONDERDAG 8 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, speciale voorstelling van „Anna". Rex, 20 uur, „Kinderrechter grijpt in". Commissie voor Natuurbescherming Vel sen, 20 uur, Gem. Vergaderzaal Abelen straat, filmavond met toelichting over het vogelleven. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken; 10.30 11.30 uur, spreekuur wethouder van So ciale Zaken. van grondstroken ten behoeve van weg aanleg of -verbreding in de vorm van het voor haar rekening plaatsen van erfaf- scheidingen. Aan de P.C. Hooftlaan Aan de gemeente Velsen zijn te koop aangeboden enige percelen, ter gezamen lijke oppervlakte van 5830 m2, gelegen aan de P.C. Hooftlaan te Driehuis. In verband met de realisering van het uitbreidingsplan voor Driehuis is het bezit van deze grond voor de gemeente van belang. De daarvoor gevraagde prijs bedraagt 25.000,in totaal of gemiddeld 4,30 per m2, zijnde dezelfde als waarvoor de eigenaresse deze grond destijds zelf heeft aangekocht. B. en W. achten deze prijs billijk. In de film „Anna", die Donderdagavond weer in Thalia wordt gedraaid, vervult Sylvano Mangano de titelrol. De wijze, waarop de makers van deze lang niet on verdienstelijke film ten slotte de innerlijke strijd tussen twee haar verscheuren de problemen behandelen, lijkt ons om verschillende redenen aanvecht baar, maar daarover zullen wel ver schillen van mening blijven bestaan, op psychisch, zowel als op geestelijk ter rein. „Anna" boeit in hoge mate door spel en handeling. Een goede gelegenheid voor liefhebbers van het betere genre rolprent om deze film te gaan zien. Het is de ge schiedenis van een wereldse vrouw, die èn de weelde èn de liefde opoffert voor een leven van toegewijde naastenliefde, waar in zij tenslotte haar geluk meent te vinden. De burgemeesters van de gemeenten Vel sen en Beverwijk hebben bij hun besluit van 27 Augustus 1953, ter behartiging van de taak voor de bescherming van de be volking in de kring Velsen-Beverwijk, een gemeenschappelijke regeling vastgesteld, waarbij een rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam, onder de naam van „Kring Velsen-Beverwijk Bescherming Bevolking", in het leven werd geroepen. Nu deze gemeenschappelijke regeling door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland is goedgekeurd is zij met ingang van 15 September 1953 in werking getreden. Het gevolg hiervan is, dat de Kring een eigen financiële admi nistratie gast voeren en zijn secretaris penningmeester uit dien hoofde belast is met het doen van betalingen en het invor deren van inkomsten ten behoeve van de bescherming van de bevolking. Mede ter uitvoering van deze taak is in de regeling bepaald, dat de benodigde gelden ter voor ziening in de behoefte aan kasgeld uit de kas der gemeente Velsen worden verstrekt, terwijl overtollige gelden in de kas dier ge meente worden gestort. Ter verwezenlijking van het een en an der en mede ter verkrijging van een een voudige administratie hiervan is het nodig, om met de „Kring Velsen-Beverwijk Be scherming Bevolking" een rekening-cou rant-overeenkomst aan te gaan onder na der door B. en W. te stellen voorwaarden. Voor uitvoering wederopbouwplan Ten einde tot uitvoering van het weder opbouwplan A voor Velsen-Noord te kun nen geraken, is het voor de gemeente Vel sen noodzakelijk, dat zij de eigendom ver krijgt van het pand Wijkerstraatweg no. 79. In dit pand is gevestigd het drukkerij bedrijf van J. W. D. Schmitz. Deze heeft zich bereid verklaard, het aan de gemeente te verkopen, voor een bedrag van 36.443,in welk bedrag is begrepen een som van 18.443,ter ver goeding van de kosten, welke in verband staan met de verplaatsing van het druk kerijbedrijf naar een perceel bouwterrein, gelegen aan de Oostzijde van de Wijker straatweg te Velsen (Noord). Onderzoek geloofsbrief van G. Merten B. en W. van Velsen delen mee, dat zijn ingekomen de volgende stukken: a. een afschrift van het besluit van de voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad, waarbij C. Merten is be noemd verklaard tot lid van die Raad, in de plaats, opengevallen ten gevolge van de ontslagname van F. J. A. Strijbosch; b. een mededeling van de genoemde voorzitter, dat de benoemde zijn benoeming heeft aangenomen. Ingevolge het Reglement van orde voor de gemeenteraadsvergaderingen moet de geloofsbrief, die door de benoemde is inge zonden, worden onderzocht door een com missie van drie leden, te benoemen door de voorzitter. Door de Commissie voor Natuurbescher ming te Velsen wordt in diverse delen van de gemeente een serie filmavonden ge geven. Deze actieve Commissie heeft voor deze avonden de medewerking kunnen verkrijgen van de vooral in Amsterdam zeer bekende film-operateurs, de gebroe ders Brander. Een van beide broers specia liseert zich in het bijzonder op het maken van natuurfilms in het Amsterdamse bos, en de andere broer, die daar boswachter is. licht de films toe. Deze combinatie is uitermate geslaagd, daar de een als film-operateur unieke prestaties levert en vrijwel alle in het Am sterdamse bos voorkomende vogels, en dat zijn er zeer vele, op de filmband heeft vastgelegd. De andere broer, daarentegen, die door de aard zijner werkzaamheden het buitenleven op een prikje kent, is een prettig, enthousiast en geestig causeur, die zijn gehoor van begin tot eind geboeid weet te houden. Vooral de filmpassages over de ransuil, de fuut, de wielewaal en het wouwaapje dwingen respect af. Het zijn echter niet al leen vogelopnamen, ook prachtige op namen van mollen, hazen een een ring slang laten de heren Brander u zien. De eerste avond in de serie van vier wordt Donderdagavond gegeven in het ge meentelijk vergaderlokaal aan de Abelen straat in IJmuiden-Oost; daarna volgen Vrijdag het Jeugdhuis in Santpoort, Dins dag Velsen-Noord (Van Diepenstraat) en Woensdag in IJmuiden. Aan het Marktplein Velsens derde zelfbedieningswinkel, tege lijk een derde zaak aan het Marktplein heeft vanmorgen om tien uur voor het pu bliek de deuren geopend. Het is de K.C. zelfbedieningszaak van de heer D. Veter, waarin de heer J. F. K. Köhnke als be drijfsleider werkzaam zal zijn. Aan de opening van deze aanwinst voor de mid denstand ging gistermiddag tussen drie en 111 v'v" ajn-v ovuwon van 1 IJ w 1CXV.11 van net Vijf uur een druk bezochte receptie vooraf, personeeel van het bureau voor de Wo- ADVERTENT1E De kindertoelageregeling ten behoeve van het Rijkspersoneeel heeft sedert 1 Ja nuari 1948 belangrijke verbeteringen on dergaan. B. en W. van Velsen achten het voor de voortgezette gelijkmaking van de gemeentelijke aan de Rijksregeling wen selijk, de voor het gemeentepersoneel gel dende verordening aan te passen aan de gewijzigde Kinderbijslagwet. Ten einde voorts te voorkomen, dat personeel, val lende onder de Uitkeringsverordening, van kindertoelage verstoken zou blijven, is het tevens gewenst, de voorzieningen in de vast te stellen kindertoelageverordening op te nemen. Voor het stallen van de rijwielen van het Als broer van de bedrijfsleider en als ac countant sprak daarbij de heer G. H. Köhnke. De zaak, die modern als ze is een rustige en ruime indruk maakt, is bijna dertig meter diep en zeven meter breed. Naar het ontwerp en de tekeningen van architect P. Rezelman uit Schagen heeft het bouwbedrijf J. Stolk uit Driehuis de winkel met de twee daarboven gelegen woningen opgetrokken. De betimmering is van Ligtharts Betimmeringenfabriek C.V. te Hilversum. ningverdeling en van de leden van de com missie van advies bedoeld in de Woon- ruimtewet 1947 wordt gebruik gemaakt van de keuken van het pand Stationsweg 28, waarin het huisvestingsbureau is ge vestigd. Dit vertrek biedt echter voor dit gebruik niet voldoende ruimte. Het is daarom gewenst, dat achter het pand een overdekte rijwielbergplaats wordt ge maakt. De aan een eenvoudige constructie verbonden kosten worden geraamd 650.—. Het Nut hield in een der zalen van het Cultureel Centrum in IJmuiden zijn jaar vergadering en met vreugde mocht worden geconstateerd, dat het aantal bezoekers aanmerkelijk groter was dan in voorgaan de jaren. Nadat voorzitter R. Reitsma een woord van welkom tot de aanwezigen had gericht kreeg secretaris C. Pels, die later bij acclamatie werd herkozen, het woord, en hij bracht getrouwelijk de notulen van de vorige jaarvergadering ten gehore, maar daarna gaf hij een overzicht van wat het Nut in Velsen in het vorige seizoen zijn leden en vele belangstellenden had voorgezet. Het bleek, dat vooral voor de cyclus De wereld van de misdaad grote belangstelling had bestaan, hoewel over bezoek op de andere culturele avonden evenmin te klagen viel. De actie om boeken te verzamelen voor de getroffen Nutsbibliotheken in Zeeland had wel enig succes (60 stuks), het bestuur had echter deze actie met groter resul taat beloond willen zien, temeer daar het scheen dat er vele boeken werden toege zegd, die door vergeetachtigheid op de boekenplanken bleven staan. De bibliotheek was ook in het afgelopen op verenigingsjaar weer een „vruchtdragende tak aan de Nutsboom". Het aantal lezers Aquariumzorgen De IJmuidenaren, die zich zo gezond als een vis voelen in de aquaria, welke de toekomstige groenstrook in de buurt van het Moerbergplantsoen omzo men, hebben één doorlopende zorg en dat is de zorg voor hunne glazen.' Zelfs de geheel onthouders daar rillen als zij het woord „glas" horen, want luistert, wat er dreigt. Een deel van de woningen aan de nieuwe straten in dat vooruit geschoven stuk nieuw-IJmui- den behoort toe aan de „Wo ningstichting Velsen". een an der deel aan „Eigen Haard". En zoals een iegelijk kan zien en onderkennen hebben deze huizen beslist geen gebrek aan licht, want er zit zo op het oog meer glas dan steen aan en de mooie trappenhuizen zijn ook al helemaal beglaasd. De bewoners zijn daar uiter mate content mee, want het geeft hun huizen de verrukke lijke zonnigheid, die zij meest al in hun vroegere woonstêe zo deerlijk misten. Maar als er nu eens iemand in het trappen huis door al dat glaswerk valt of een onverlaat gooit er een steen tegen, dan zijn de bewo ners samen aansprakelijk voor de schade, althans als zij hun kopeken betalen aan de Wo ningstichting en niet aan „Eigen Haard". Want deze laatste instelling sloot volgens mijn briefschrijver een glas verzekering af voor het ganse complex met inbegrip van het breekbare spul voor de trap penhuizen; de Stichting liet de schade echter over aan de be woners en verzekerde noch de huizen of de trappenhuizen tegen glasschade. Het kan alzo een beminnelijk puzzletje worden als er eens iemand met stenen gaat gooien of met een glaasje teveel in de keel door het glaasje stapt, vooral als het een gemeen schappelijk glaasje is van het trappenhuis. Dan krijgt ge een hoop ge gooi in de glazen, vermoed ik. Zijn er misschien advocaten, die alvast glazig willen gaan peinzen? In elfc geval: in ar tikel 14 van de huurovereen komst met de „Woningstich ting Velsen" staat het duide lijk, dat gebroken glas voor de bewoners is. Uitgevist De man, die voor onze krant al heel wat heeft uit- en op gevist in de meer dan dertig jaren, dat hij er ettelijke fiets banden voor versleet, de heer A. J. Visser uit Santpoort, is op 1 November uitgevist. En dat afscheid van iemand, die al die jaren met de volheid van zijn hartelijke hart voor een zaak, die hem na was, heeft gewerkt, gaat beide par tijen aan het hart, dat kan ik hem en u van harte zeggen. Visser is zo langzamerhand niet voor ons, maar ook voor u een begrip geworden, zoals hij door Velsen peddelde, al toos goed gemutst en nooit te benepen om iets extra's te doen voor zijn grote klanten kring. Dat is nu allemaal fini op 1 November en al doet onze Vis ser nu wel braaf, alsof hij het prettig vindt, er zal wel dege- lijk weemoed zijn in het ge-, moed van deze taaie Fries.' Voor ons altegaar is hij een plezierige medewerker geweest en we zullen hem missen lang na die eerste November. Dennengraver Er moet ergens in Velsen een meneer zijn, die 's avonds laat thuiskomt met een be- modderd colbertjasje en een spade besmuikt onder de re genjas gestopt. Als men hem zou vragen, weshalve hij zich zo laat op de avond met graafwerkzaamheden ophoudt, zou hij wellicht antwoor den, dat hij zoekt naar de schat van Radboud van Ever- dingen of graszoden, voor zijn achtertuintje. Maar dat is niet waar, vrin den, hij speldt u maar wat op de mouw. Want deze meneer begeeft zich tussen half acht en elf uur in de avond naar de tuin van een mede-onderdaan der gemeente Velsen, die een fraaie aanplant van denneboompjes bezit, om daar vakkundig en verstolen zo'n jong stukje groen uit te graven. Hij heeft er al vijf verzameld. De meneer van het denne- bos-in-opkomst vindt het na tuurlijk een weinig verheffen de manier om weer van de aanplant af te komen en heeft al enige malen wraakzuchtig op de loer gelegen en gelijk wijlen Klein Duimpje is er al eens een spoor van denne- naalden gevolgd tot een lengte van een kilometer, maar de dennegraver is nog niet be trapt. Het zal edoch niet lang meer duren, tot de clandestiene planter-op-andermans-kosten in het kuiltje valt, dat hij op vreemde grond voor zichzelf graaft, 't Zal me tóch be nieuwen, of er tussen die twee nog een boom wordt opgezet. Goud aan de Trompstraat 't Is maar, dat u het vast weet, maar morgen gaat de vlag uit aan de Trompstraat, waar in de woning, die het nummer twee en veertig torst, de familie J. v. d. Does-Rolloos woont. Vijftig jaar zijn ze ge trouwd en dat wordt het fees ten waard. Vader Jan v. d. Does, geboren in Zandvoort, kwam op zijn zestiende jaar naar IJmuiden om in de eer ste jaren al dadelijk in de vis te beginnen. Dat kwam ook overeen met het beroep van zijn vader, die vis ventte in Haarlem. Het hele leven heeft Jan v. d. Does van alles ge daan. In de tijd van de zeil vaart werkte hij bij het wa ter, maar ook toen de eerste stoommachines en motorekes kwamen. Het langst behoorde hij tot die ploeg van taaie ha venarbeiders, de kaairidders. Hij heeft de tijd gekend van een daalder voor een boot en dan moest je de walschippers nog met stroop onder de kin aaien. In Augustus was het vier. jaar geleden, dat hij moest stoppen met werken. Hij was toen drieënzeventig jaar en nu telt hij er voor zijn leeftijd vier jaar bij. Jan heeft jaren lang op de harmonica gespeeld. Op brui loften en partijen, zogezegd. Door het eeluid uit die speel doos heeft Lidewij RoRoos. die uit Nieuwerkerk aan de IJssel komt. Jan leren kennen, want het was op zijn klanken altijd van je hopsa-heisa door de straat, waar Jan woonde. Nu hebben ze in de p'aats van een harmonica een flink orgel in de kamer staan. Fet derde al. Maar Jan heeft nog meer gedaan, want met alleen vis lossen kwam je er vroeger niet. Hij heeft in de mobilisa tietijd bomen gerooid, als brandwacht wachtjes geklopt, puin geruimd van het vertrap te IJmuiden en zo meer. Maar spijt er van, nee, dat nooit. Zijn vrouw ook niet, want ze hebben aan al dat harde wer ken een stevige gezondheid over gehouden. Vader v. d. Does draait er de hand niet voor om, om nog eens naar Zandvoort langs het strand te fietsen. Twee zoons en een dochter hebben zij, en die twee zoons hebben elk weer twee kinde ren. Maar ongetwijfeld zullen er morgen nog meer belang stellenden naar de Trompstraat trekken, waar vader en moe der v. d. Does op stoelen zitten, die met rode en groene roosjes zijn gesierd. Op de spiegel staat geschreven „Hulde aan het gouden paar", en dat wilde ik namens u nog maar even onderstrepen. Proficiat, men sen. Dertig jaar Zaterdag wordt het een (be scheiden) feest aan de Wil- lemsbeekweg. Feest voor de heer Joh. van Reeuwijk, de eigenaar van de zaak in glas- en verfwaren en tevens dro gisterij en dus in feite de toe verlaat van vele Velsenaren, want als meneer Van Reeuwijk niet op tijd voor een busje verf, een plakje glas of een opkikkerend pilletje, balletje of dropje zorgde, zouden we niet met zoveel plezier in ons, ja óns Velsen wonen. Vroeger waren al die artikelen in Van Reeuwijk's pand aan de La gerstraat te krijgen en later in een nog grotere zaak aan de Ratelstraat. De laatste werd tegen de vlakte gemokerd en daarom zit Van Reeuwijk nu aan de Willemsbeekweg. Nog vele jaren in het zakenleven. En proficiat! In de gouden gloria Op dezelfde dag vijftig jaar geleden dat het echt paar J. v. d. Does-Rolloos werd gevormd, kwamen de vijfen twintigjarige J. van Amers foort en de een jaar minder tellende juffrouw C. Harder op Velsens raadhuis toerollen om aan de ambtenaar te ver tellen, dat ze elkaar wel móch ten. Morgen, dus Donderdag, zijn ze een gouden bruidspaar, dat rustig aan de Rambonnet- laan woont de bruid 74 jaar tellend en haar man 75 jaar. Hun schip, vertelden ze mij in de met slingers getooide ka mer, heeft maar wat puik ge varen. Van de tuinderij naar het helm planten in het duin van Boreel en van de eerste vishal aan de haven naar het ophogen van het station in Haarlem. Aan de bouw van de Hoogovens heeft hij ook nog lange tijd gewerkt en toen Van Amersfoort vierenzestig jaar was, was hij nog aan het opperen. Ja, met sjouwen heeft Van Amersfoort de boterham verdiend voor het gezin, dat nog zes meisjes en een jongen telde. Drie daarvan wonen in „de Wijk" en bij elkaar hebben die zeven kinderen ook al weer dertien kinderen, voor vader en moeder Van Amersfoort dus kleinkinderen. Moeder weet ook wat wer ken is, dat mag wel eens in de krant. Tweeëntwintig jaar lang werkte ze bij de gemeente in scholen en politieposten.School C aan het Willemsplein was haar object en later waren dat school A aan de" Kerkstraat en de Visserijschool. In hun huis vlak bij het Marktplein gaan ze Donderdagavond een gezel lig familiefeest tussen tiental len bloemstukken vieren. Moe der Amsterdamse van ge boorte zal dan. nog eens te rugdenken aan Zandvoort, waar ze in haar jeugd woon de en samen met haar man zal nog wel vaak het verhaal ver teld worden over het Velsen van vroeger: de Hei met al zijn hutjes en struikjes. In ieder geval, van harte, hoor, en laat de glaasjes morgen maar eens volkolken. Als kern gezonde gouden mensen kun je daar op zo'n dag wel aan meedoen. Nog menigmaal zo'n feest! LAMPENIER. liep weliswaar terug van 1041 op 825, maar, zo zegt de bibliotheekcommissie, wij moeten dit zien als het bereiken van een economische grens. Want voor een betrek kelijk kleine bibliotheek was het aantal van 1041 wel heel groot. Men stoot vaak de neus zo zei de heer Pels, doordat een ge vraagd boek niet thuis is. Maar 825 lezers is toch altijd nog een groot aantal; het aan tal boeken bedraagt 3400 (inmiddels zijn voor deze winter weer verschillende nieuwe aankopen gedaan!) en het aantal uitleningen bedroeg 22000. Al dit werk kon worden gedaan mede doordat de gemeente een subsidie verleende van 400.Ook voor dit jaar is eenzelfde bedrag aan sub sidie verleend en daarenboven steunt het gemeentebestuur het culturele werk met 300.—. Inmiddels hoopt en vertrouwt de com missie dat het winterseizoen 19531954 het laatste zal zijn voor de Nutsbibliotheek in deze vorm. Want het gemeentebestuur verwacht dat in September 1954 in een aparte vleugel van het Cultureel Centrum de nieuwe openbare bibliotheek en leeszaal zal kun nen worden geopend. En dit zou aan de benauwenissen die de commissie telkens weer in de Heidestraat beleeft, meteen een eind maken. Het blijkt namelijk dat Velsens jeugd in casu de jeugd van IJmuiden-Oost, het de dames en heren van de uitleenbibliotheek lang niet gemakkelijk maakt en dat het zelfs menigmaal gebeurt, dat de politie eraan te pas moet komen. Wat uiteraard niet ver heffend werkt in deze bekrompen, door het lezend publiek vaak overvulde ruimte. Gezonde financiële toestand Wat de financiën aangaat, hierover mag niet worden gemopperd. Want, hoewel de batige saldi voor de culturele afdeling slechts 48,19 en voor de bibliotheek 119,37 bedragen, is er de Nutsspaarbank, die zowaar over millioenen weet te spre ken. Er is een belangrijke toename van spaargelden te constateren. Het inleggers tegoed steeg maar even met niet minder dan 530.976,67 en kwam hiermee op een totaal van 4.118.281,57. Het totaal bedrag van de inleggingen beliep 2.314.896,06 en er werd 1.871.758,45 terugbetaald. Niet minder dan 485 nieuwe spaarbank boekjes werden uitgegeven en hiermee kwam het totale aantal boekjes dat in om loop is op 5150. Aan de reserve werd een bedrag van 13.429,17 toegevoegd en zo bedroeg op 31 December 1952 de gehele reserve 2227.958.dat is 5,535% van het inleggerskapitaal. In de samenstelling van het spaarbank- bestuur kwam geen -verandering, evenwel werd gememoreerd het verscheiden van de adviserende commissaris de heer J. IJzerdraat, die vele jaren met grote toe wijding zijn krachten aan de instelling heeft gegeven. De jaarlijkse controle van de boeken van de spaarbank werd verricht door de con troledienst van de Nederlandse Spaarbank- bond. Nadat in een zeer snel tempo, vlot en zonder enige hindernis al deze agenda punten waren afgehandeld, heeft ir. H. Wieringa een interessante beschouwing ge geven over de tunnelbouw in Velsen, dit aan de hand van lantaarnplaatjes. In ons extra-nummer over de wederopbouw van de IJmond, hebben wij dit onderwerp reeds uitvoerig behandeld, zodat wij thans volstaan met de vermelding er van. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Santpoort Dennenstraat 13 IJmuiden-Oost Tel. 8930 Tel. 6200 Jeugdavond in Ichthuskerk In het kader van de Jeugdweek 1953 organiseren de Gereformeerde Jeugdver enigingen van IJmuiden heden een Jeugd avond in de Ichthuskerk. Spreker is: ds. F. E. Hoekstra van Den Haag (eerder predikant in Velsen-Noord) en medewerking verlenen: de heer H. H. Bos, declamator, de heer J. Meilof, orga nist en het Evangelisatiezangkoor o.l.v. de heer J. Klinkhamer. Kindertoneelclub „Heuvelwij'k" komt met „Bosmoedertje" Na het succes, dat de kindertoneelclub „Heuvelwijk" met het stuk „Felix het Ge lukskind" in het begin van dit jaar heeft behaald, is dit kinderclubje direct begon nen met het instuderen van een nieuw stuk, „Bosmoedertje", van Ivonne Waege- mans. Op Woensdag 21 October zal de opvoe ring hiervan gegeven worden in het Pa tronaatsgebouw.. Des middags om drie uur zal er een op voering voor kinderen plaats vinden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7