Aanvoeren in eerste halfjaar 1953 groter dan 1952 Agenda voor Velsen Havenberichten Jumbo en de Eerste reis leverde geen resultaat op Opgelegde Engelse trawlers in de vaart Mijn hondje Tobias Onze puzzle 8 Visserij in cijfers Groeiende kracht van conservenindustrie Trawler bij Bereneiland Burgerlijke stand Velsen Gestolen kompas retour, twee man gevat Oorzaak: slechte vangsten Stormvogels-speler brak been tijdens training Benoeming van Personeel aan huishoudschool Aan de zwier van de centen van de baas Kenneth Goodman Watervliet-korfballers kunnen overwinningreeks voortzetten Voer jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel „De Camera" Slechte resultaten voor de kuilvissers DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 De aanvoeren in de periode Januari-Augustus 1953, naar gewicht en naar op brengst, liepen enigermate omhoog ten opzichte van het vorige jaar. De cijfers over de verwerkte hoeveelheden der visconserVenfabrieken, bijgewerkt tot en met het jaar 1952, vertonen een grootse stijging. Het cijfermateriaal laat het volgende beeld zien: AANVOEREN VIS EN HARING 1953 kg. 1953 (mill, gld.) 1952 kg. 1952 gld. Totaal generaal 135 mill. 46,5 126 46 Gezouten haring 35 12 28 10.7 Verse haring 18 4.4 12 2.9 Makreel 8.6 2.35 7.4 2.2 Rondvis 13.8,, 6.4 15.4 7 Plaivis 16.6 9.96 15.6 10.10 Aanvoeren en uitvoer GEZOUTEN HARING in kantjes over 1953. Scheveningen Katwijk Vlaardingen IJmuiden Totaal Maatjesharing 199.786 97.616 54.955 1.968 354.326 Volle haring 29.970 23.593 13.862 1.118 68.480 Steurharing 27.384 7.846 7.283 1.642 44.155 IJle haring7.583 2.564 966 298 11.411 Totale aanv. Ie halfj.'53 264.661 131.619 77.066 5.027 478.373 Daarvan werd in totaal in 1953 uitgevoerd155.755 kantjes Totale aanv. Ie halfj.'52 224.134 122.195 79.878 5.186 431.393 Daarvan werd in totaal in 1952 uitgevoerd107.438 kantjes Het bestuur van het bedrijfschap voor visserijproducten besloot inmiddels de hef fing welke de reders in het kader van de opvangregeling haringvisserijproducten 1953 verschuldigd zijn ten behoeve van het opvangfonds voor verse haring-Noord vast te stellen op 1.2 cent per kilo. Het oorspronkelijke heffingsbedrag was 0,90 per kist van 50 kilo. De cijfers van de Nederlandse visconservenfabrieken over de jaren 1950- '51-'52 laten duidelijk zien, hoe stevig de ruggesteun is geworden, die deze industrie de visserij is gaan verschaffen. Wij laten hieronder deze cijfers volgen, uitdrukkend hoeveel ton er van de beide soorten haring en makreel over de drie genoemde jaren is verwerkt. Haring Makreel 1950 6694 1382 1951 v 8437 1961 1952 15392 3649 Hieruit volgt tevens de toenemende betekenis van het product makreel voor de nationale visconservenbedrijven. Op 1 October is de Engelse trawler „Er- nest Holt", een van de onderzoekingsvaar tuigen van het Britse ministerie van Vis serij, opnieuw vertrokken naar de wateren bij Beren-eiland. De eerste reis heeft wei nig resultaat opgeleverd, maar men heeft zich daardoor niet laten ontmoedigen. De heer R. Beverton, hoofd van de groep onderzoekers aan boord van de „Ernes' Holt" zei na de eerste reis: „Wij hebben nog niet die plek om 's zomers te visser ontdekt, waarop we hadden gehoopt. Wc hebben een uitgestrekt gebied onderzocht en het grootste gedeelte er van was zeer geschikt voor kabeljauw. Voedsel voor de vissen is in grote hoeveelheden aanwezig maar we troffen nergens een samenscho ling van vis aan. Gewoonlijk is het gebied, dat we onlangs onderzocht hebben, bedekt met ijs; toen wij er waren was het water echter open en aan de oppervlakte warm Misschien had de kabeljauw nog niet vol doende tijd gehad om er in te komen. Hoe het ook zij, we zullen de onderzoekingen bij de volgende reis op dezelfde voet voort zetten. Wij hadden verwacht, dat de vis hier in de zomer moeilijk te benaderen zou zijn. Wanneer echter vis wordt aangetrof fen, is het ook in grote hoeveelheden. De komende reis hopen we meer te ontdekken over de omstandigheden, waardoor de vis er toe gebracht wordt in deze wateren voedsel te zoeken." Kapitein H. J. Aldiss zei, dat het weer gedurende de' reis zeer goed was geweest en de voorwaarden om de onderzoekingen te verrichten buiten gewoon gunstig. Men heeft de vorige maal getracht te ontdekken waardoor de pelagische echo's werden veroorzaakt, die op vorige reizen werden waargenomen. Daartoe was de trawler uitgerust met otter-trawls, die een diepte halen van ruim 200 vadem, met IJslandse trawls, met fijnere netten die aan beide kunnen worden bevestigd en met plankton netten. Eveneens had men onderwater-camera's aan boord. De foto's, die hiermee gemaakt zijn. hebben ook geen spoor van kabeljauw laten zien. Toch be tekent dit niet, dat er hier geen kabeljauw zou voorkomen, maar wanneer deze vis eenmaal gaat trekken, bereikt ze een dus danige snelheid, dat ze moeilijk te van gen is. GEBOREN: G. Akkerman-De Vries, z., Van Rijswijkstraat 23 II. Velsen-N.; A. H. de Ruiter-Philippo, d„ Kortenaerstraat 17, IJmuiden-O.; N. Janssen-Hoogerbrugge, d., Spaarnestraat 37, IJmuiden; T. H. Vonk- Wischmann, d., Berkenstraat 40, IJmuiden- O.; W. H Schong-De Hen, z.. Van Speijk- straat 55, IJmuiden-O.; A. Wesselman-Van Eeken, d„ Wüstelaan 75, Santpoort; E. Kos- sen-Wolfswinkel, z., Trompstraat 27, IJmui- den-O.; M. C. van Norden-Auer, d., Hyacin tenstraat 32, Santpoort; G. C. Hoogzaad-Van der Vlugt. z.. Hagelingerweg 88, Santpoort. OVERLEDEN: J. van Houwelingen, 68 jr., weduwnaar van: D. A. G. Visser, Trompstr. 33, IJmuiden-O. DONDERDAG 8 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, speciale voorstelling „Anna". Rex, 20 uur, „Kinderrechter grijpt in". Commissie voor Natuurbescherming, Velsen, 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abe lenstraat, filmavond met toelichting over het vogelleven. VRIJDAG 9 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Deze vrouw is gevaar lijk". Rex, 20 uur, „Massajustitie". IJmuider Modelbouwvereniging, 20 uur, cultureel centrum, bijeenkomst. SANTPOORT Commissie voor Natuurbescherming Velsen, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, Santpoort, filmavond met toelichting over het vogelleven. VELSEN Raadhuis, 10.30—11.30 uur, spreekuur wethouder van Financiën. In de periode tussen Zaterdag en Maandag is van een kotter, die tijdelijk in de In dustriehaven te IJmuiden lag, een kompas gestolen. De politie heeft inmiddels een scheepskok-motordrijver achterhaald, die bekend heeft zich het attribuut te hebben toegeëigend, terwijl hij tevens toegaf andere scheepsbepodigdheden te hebben ontvreemd. Ook een heler is door de politie aan gehouden. De „Grimsby United Fish Merchants" en de „Fish Curers Association", die elk jaar het „Huinber Distant Water Trawlers Scheme" opstellen, hebben besloten het op leggen van twintig procent van de trawler- vloot gedurende October te staken. Dit be sluit werd genomen, wegens de slechte en geringe huidige visaanvoeren op de vis markten in Engeland en de slapte in de visserij bij Groenland. Het niet opleggen van dit percentage van de trawlervloot zal worden voortgezet, wanneer de aanvoeren gedurende Novem ber en December gering blijven. De gemid delde dagelijkse vangst van trawlers in Huil tussen 1 en 22 September van dit jaar was 70.2 manden. Vorig jaar was dit in die drie weken 116 manden per trawler en per dag. In Grimsby viel de aanvoer terug van 114.4 tot 72.9 kits per trawler en per dag. Tijdens Woensdagavond gehouden trai ning van de Stormvogelsspelers op het ver lichte Watervliet-sportpark heeft de voet baller J. Hamersma, wonende aan de Lad derbeekstraat, het ongeluk gehad een been te breken. Hij werd naar het Rode Kruis- ziekenhuis vervoerd. Het toeval wil. dat deze speler ongeveer tien maanden geleden bij een voetbalwed strijd eveneens een been brak en gisteravond voor de eerste maal weer aan de oefeningen deelnam. Woensdag 7 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Imandra van Kaliningrad. Tino van Ellesmeerport. Orion wan Rotter dam. Puck van Rotterdam. Anthonie van Rotterdam. Oste van Rotterdam. Holland van Gothenburg. Zeevaart van Colchester. Maria Theresia van Fowey. Colsater van Gruvon. Texelstroom van Swansea. Ishav van Theemshaven. Siegijn van Norrköping. Clen Lamond van Antwerpen. Krimov van Riga. Teucer van Birkenhead. Zaan van Geffle. Westerdok van Londen. Zaanstroom van Leith. Vertrokken zijn: Beta naar Kotka. Golin naar Antwerpen. Maaskerk naar Antwerpen. Santa Theresia naar Antwerpen. Annie naar Caen. Erkalin naar Southampton. Hera naar Londen. Reine Astrid naar Antwerpen. Zee land naar Blyth. Dieter Waltraut naar Ham burg. Rigel naar Rotterdam. Facto naar Detroit, Midas naar Hamburg. St. Pierre naar Duinkerken. Orion naar Hamburg. Atlas naar Rotterdam. Vechtstroom naar Portsmouth. Madjoe naar Surte. B. en W. van Velsen stellen de gemeente raad voor, te benoemen tot leraressen en leraren, in tijdelijke dienst, aan de Mevr. Dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga—Eliasschool (avond cursus voor Karakter Vormend Onderwijs) te IJmuiden, voor de duur van de cursus 19531954: Mej. P. v. d. Kley; mevr. L. de Lange—Smit; mej. A. C. M. Ruigrok; mej. E. Ch. H. Sanders; mej. A. Twisk; mej. C. M. Willemsen; mej. P. B. C. ,T. M. Zwanikken; mevr. A. C. SwartOpbroek; P. J. W. v. d. Toorn; F. J. v. d. Vrande; mej. T. de Beurs; L. Brink; mevr. A. J. P. SnoekHardenbol; mevr. L. EliasPapanek; mej. K. Smit; J. de Vries; mej. J. de Waal; mevr. J. C. Deinum Kooman; mevr. M. A. de GrootDoesburg; W. Veen; H. Voorzanger. Voorts stellen B. en W. voor te benoemen aan de Mevr. Dr. J. v. d. Bergh van Eysinga- Eliasschool tot leraressen in tijdelijke dienst, gerekend met ingang van 1 Augustus 1953 en tot 1 Augustus 1954: mej. A. J. v. d. Beek, voor het vak tekenen; mej. M. J. Friesemann Viëtor, voor het vak A. V. O.; mej. M. Hand- graaf, voor het vak naald vakken; mevr. A. J. P. SnoekHardenbol, voor het vak huis houdkunde; mej. J. de Waal, voor het vak kinderverzorging en opvoeding; mevr. H. J. WentzelBijleveld, voor het vak naaldvak ken; mevr. J. C. v. Keulen-Paalvast, v. h. vak naald vakken; mevr. W. Snoek-Gabel, v. h. vak Godsdienstonderwijs; tot leraressen in vaste dienst, gerekend met ingang van 1 Augustus 1953: mej. P. J. Jansen, voor het vak huis houdkunde; mej. J. H. Straub, voor het vak huishoudkunde. Velsenaar verduisterde 400 Een avontuurlijk aangelegde Velsense kan toorbediende en zijn kameraad, een fabrieks arbeider eveneens uit Velsen zijn door de politie gearresteerd aan de Oude Rijn in Utrecht, waar zij de bloemetjes buiten zet ten op kosten van de patroon van eerst genoemde. De kantoorbediende bekende in de loop der tijden geld te hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever tot een totaal van ongeveer f400 en hij maakte samen met zijn vriend, die van de herkomst van het geld overigens niets wist en twee Haarlemse jongedames, goede sier. Om de verduisteringen zo lang mogelijk te dekken, schijnt de aangehouden kantoor bediende diverse andere onregelmatigheden te hebben gepleegd. GESLAAGD Voor het diploma kraamverzorging zijn geslaagd de Witte Kruis-leerlingen mej. J. C. Oldenburg en mej. V. J. Zwemmer. Houtstof voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Woensdag aangekomen het Zweedse s.s. „Ardennia", dat van Gothenburg een la ding van 1000 ton houtstof aanvoerde. O-p Donderdag 15 October wordt het orgel van Cavaillé Coll in de gemeente lijke Concertzaal te Haarlem bespeeld door de in Amerika zeer hoog aange schreven staande or ganist Kenneth Good man, die ook als be geleider van de zan geres Marion Ander son de aandacht trok. Hij won eerste prij zen aan drie univer siteiten en kreeg een beurs om te Parijs, bij Marcel Dupré, zijn studies te vol tooien. Voordien had hij reeds recitals ge geven op de wereld tentoonstelling van 1939 in Neiv York. Van zijn vijftiende jaar af is Kenneth Goodman koorleider en organist aan een der grote kerken van Philadelphia; voorts kent men hem als componist. De korfbalvereniging „Watervliet" is met het eerste twaalftal op dé goede weg om na de degradatie naar de derde klasse voor een spoedig eerherstel te zorgen. De vierde achtereenvolgende overwinning, die nu in Pui-merend op B.E.P. werd be haald, wettigt de verwachting, dat Wa tervliet I alles zal proberen om het ver loren terrein te herwinnen. De grootste concurrent Hespa is echter ook nog ongeslagen en zou een streep dooi de rekening kunnen halen. Maar eerst ontvangt Watervliet I in het gelijknamige sportpark Zondagmiddag Meo I, welke ploeg uit vier wedstrijden twee punten heeft. Winstkansen zijn er dus opnieuw. Watervliet 2 zal het in de uitwedstrijd tegen Oosterkwartier 3 in Haarlem heel wat moeilijker hebben. Ook hier is bij volledige opkomst van het Velsense team toch wel een kans op winst. Watervliet 3 gaat naar Aurora 3 in Haarlem en Sport Vereent 3 komt op be zoek bij Watervliet 4. De Watervliet-aspiranten spreken in de KLEURWEDSTRIJD Ik hoop van harte, dat jullie allemaal in de krant van verleden week Vrijdag de grote kleurplaat opgemerkt hebben. We gens plaatsgebrek op Donderdag moest de plaat een dag later verschijnen. Jullie doen toch allen mee? Voor de winnaar ligt een mooie prijs klaar. De inzendingstijd sluit aan het eind van deze maand. Donderdag 8 October 1953 BESTE KINDEREN, VANDAAG vertel ik jullie eens iets over een heel interessant dier: de bever. Je ziet hier het portret van onze vriend. Aan zijn dikke kop zitten kleine oren, die bijna geheel schuil gaan in de haren van zijn prachtige pels. De bever leeft in of bij het water en kan zijn orenevenals zijn neusgaten, „waterdichtafsluiten. Het enige deel van zijn lichaam dat onbehaard is, is de staart, die er breed en plat uitziet, bedekt met schubben. Die staart gebruikt de bever natuurlijk bij het zwemmen, maar ook bij het zitten steunt hij er op. Zo, nu weten jullie een beetje hoe het dier er uit ziet, dat wel het „verstandigste" knaagdier genoemd wordt. Het is dan ook een wonder om het werk van een bever van nabij te bekijken. De zogenaamde „beverdammen", die voor namelijk in Noord-Amerika bij de grote meren voorkomen, zijn meesterstukjes van waterbouwkunde om het zo maar eens te noemen. De bevers bouwen namelijk hut ten van dikke stukken hout zonder schors; twijgen, aarde, leem en zand. Deze hutten bevatten behalve de woonkamer ook pro visiekamers en bij een flinke familie zelfs kinderkamers. Het huis ligt gedeeltelijk onder water, de openingen en vluchtgan gen monden steeds onder de waterspiegel uit, maar de woon- en kinderkamers liggen boven water. Als de rivier waaraan het huis gebouwd is, in de zomer zover daalt, dat de uitgangen zichtbaar worden, dan leggen de dieren een eind verder een stuw dam aan, zodat de waterspiegel op de juiste plaats stijgt en hun hut weer voor geen ander dier te bereiken is. Deze dam men zijn dikwijls twee tot drie meter hoog en als er een sterke stroming staat, aan de onderkant soms zes meter dik. De boven kant die uit het water steekt is dan nog één tot twee meter breed. Is het niet een wonder dat zo'n betrekkelijk klein dier (ongeveer 80 cm is hij lang) zulke hechte bouwwerken kan maken? A^olgende week horen jullie er meer over, want er is nog heel wat over dit waterdier, dat om zijn bont zeer gezocht is, te vertellen. En nu de post. Als eerste is hier MEI ZOENTJE, die vol bewondering is voor de prestaties van de blinden. Ja meisje, er is tegenwoordig heel wat meer zorg voor deze invaliden dan vroeger, zodat het voor hen nu mogelijk is om bijna als een nor maal mens te leven. Wat heb je een leuke tekening achterop je brief gemaakt! Doe je nog mee aan die kleurwedstrijd? De kleurplaat stond Vrijdag in de krant, want er was Donderdag in ons hoekje geen plaats meer. Ik hoop, dat je hem gezien hebt. ZEEMEERMIN is ook weer vol ijver in haar pen geklommen. Leuk, dat je zoveel plezier hebt in het musiceren. Al is het dan nog geen echt muziek maken. Het moei lijkst is inderdaad het noten leren. Maar als je dat eenmaal geheel onder de knie hebt, dan leer je de blokfluit bespelen veel gemakkelijker. Jij geniet van de tijd dat je tante bij jullie is, dat kan ik wel mer ken! Feliciteer je zusje van mij ook, wil je? Hebben jullie een prettige dag gehad? CLEMATIS heeft het al weer aardig druk op school. Ja, het schoolwerk gaat voor, meisje! Jij hebt nog een krasse oma hoor! Kon ze een drukke verjaarsvisite wel verdragen? Maak maar veel pret morgen. MARJANNEKE laat me niet in de steek schrijft ze. Het had anders niet veel ge scheeld of er was deze week geen briefje van haar gekomen. Ben je nu al wat op geknapt? Ik kan me echt voorstellen, dat je Zondag nog niet in staat was om te 1 schrijven. Je brief was echter nog net op tijd, zoals je ziet. Beterschap hoor en blijf j maar goed onder de wol! Ook WIELRENNER heeft het zeker erg druk op school, zodat er maar een katte- belletje af kon. Natuurlijk mag je vader i even helpen als je een paar woorden van j het raadsel niet vinden kan. Heb je nog j paddestoelen gezocht dit jaar? HARDLOPER wil deze keer zijn best doen om het boek weer in de wacht te slepen. Ik hoop dat het je lukt, jongen! Fijn, dat het boek zo naar je zin was. Je hebt het in één ruk uitgelezen, schreef je en dat doet me plezier. Ja, inderdaad is die kleurplaat een wedstrijd van ons hoekje. Je doet natuurlijk mee?! Tot slot hebben we nog GEA v. R. uit Santpoort. Goed zo meisje, je hebt je ver jaardagsdatum niet vergeten te schrijven; maar een schuilnaam verzinnen, dat is er bij ingeschoten deze keer. Je volgende brief krijg ik nu natuurlijk ondertekend door een prachtige schuilnaam inplaats van je eigen naam. Er zijn nog leuke bloem of diernamen genoeg. Afgesproken? Dit was ons laatste briefje deze week. Mijn jonge hond heet Tobias, Hij is van heel bijzonder ras, met korte pootjes, lange staart en spitse oortjes, maar géén baard. Hij speelt graag met een prop papier - en heeft dan razend veel plezier - of met een grote gummibal die hij van buurmans Jantje stal! Ook gaat hij heel erg graag mee uit en keft dan met een schel geluid, Zodat de buren daad'lijk weten: „Die Tobias - die krijgt weer eten, óf - hij mag wand'len met de baas. Wat doet die klein hond weer dwaas!" Maar Tobias kan dat niets schelen, hij rent en draaft en is aan 't spelen met alles wat hij buiten vindt, en blaft heel hard naar ieder kind, wat in de hondentaal beduidt: „Zeg, zie je wel, 'k ben lekker uit!" J. E. H.-de R. Begin bij de hoofdletter H en volg de draadjes van papiertje tot papiertje. Je leest dan een spreekwoord. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven.) De oplossing van het raadsel van ver leden week is: KASTANJES en BEUKE- NOOT (krab, arke, sneu, trek, adie, neen, jojo, Ebro, slot). Puntentelling: Meizoentje, Zeemeermin, Clematis, Wielrenner, Gea v. R., Marjan- neke en Hardloper: allen 10 punten. Trek met potlood een lijn van 1 naar 2 en zo vervolgens tot 51 en je weet, waar Jumbo zo hard tegen duwt. HET NIEUWE PUNTENRAADSEL Deze keer wordt het raadsel weer iets moeilijker. Eens kijken wie de woorden zonder fouten vinden kan. Het geheel is een spreekwoord bestaande uit 25 letters. 7 12 24 16 lange tocht 19 2 15 kort ogenblik, moment 9 4 23 hooi-schelf 14 8 3 22, 7 herfstbloem 1 21 11 18 13 vandaag 5 10 25 cijfer 17 6 23 lidwoord 20 14 uitroep Als je de gevraagde woorden allemaal goed gevonden hebt, dan zet je de cijfers (met hun bijbehorende letter) op de juiste volgorde en ziet.je spreekwoord is ge vonden! Het raadsel is weer tien punten waard. TANTE ELS FELICITEERT: CONDUCTEUR, die morgen jarig is en CHARLEY CHAPLIN, die volgende week Dinsdag zijn verjaardag gaat ■vieren. Veel geluk neven, en heel veel plezier! competitie een hartig woordje mee. Op nieuw wonnen de a- en b-twaalftallen met grote cijfers, waarbij de b-tjes het pres teerden om driemaal in drie wedstijden met 8-1 te winnen. De A-aspiranten blijken hun doelpunten- honger helemaal te willen stillen. In drie gewonnen wedstrijden scoorden deze groen-gele jongeren maar even 34 doel punten. Watervliet I verschijnt Zondag met de dames T. Waagmeester, B. Koet, D. Hart man, G. Kluft, S. Meyer, J. Kluft en de heren W. Berghuis, S. Hartman, F. Vos, M. Veerbeek, A. Wedemeyer, J. v. d. Berg. De opstelling van Watervliet 2 is: dames: L. Leyenaar, R. Leyenaar. C. v. Zutphen, C. Zandbergen, D. v. d. Molen, A. Tuin zaad en de heren A. Redeker, H. Mol, F. Allan, A. de Vries, J. Stenvers, A. Ver kerk. Voorbarige bioscoopplannen Wij ontvingen een fraai schriftuur, uit gegeven door de „Nederlandse filmstich ting „De Camera" te Velsen. Over deze filmstichting hebben wij in de afgelopen weken het een en ander bericht, onder meer in een critische vermelding van het scenario, dat bestemd zou zijn voor een film „Juwelenkolder". Voorts merkten wij op, dat de deskundigheid van de beheer der dezer nieuwe filmstichting enigermate in twijfel mag worden getrokken, omdat tijdens de eerste culturele filmavond zich een geringe technische storing voordeed, die gemakkelijk opgelost had kunnen wor den, maar niettemin geruime tijd duurde. Bovendien wezen wij er op, dat een pro- paganda-stencil wemelde van de taalfou ten. Na het verschijnen van het bovenaange haalde schriftuur zijn wij gestijfd in de opvatting, dat de Nederlandse taal niet de sterkste zijde is van de organisatoren. Dit echter daargelaten, is er een voor barigheid uit het orgaan op te diepen, waar het gewaagt van een in het Hervormd Jeugdgebouw in samenwerking met de „Camera" te exploiteren „bioscooptheater". Wij vernamen van de zijde der commis sie, die het beheer over het jeugdhuis voert, dat de „Camera" op haar verzoek een bespreking met de Jeugdhuis-beheers commissie zal hebben, maar dat er nog niets vaststaat; de voorzitter van de Stich ting, de heer J. M. Bosch, is weliswaar een bioscoop-exploitatie-vergunning rijk, maar over de mogelijkheid van een theater „De Camera" in het Jeugdhuis is alleen in het. eigen orgaan iets verteld. Tenslotte wordt in het blaadje vermeld, dat de film „Juwelenkolder" van de baan is, maar op een andere pagina kondigt men voor 12 October aan: „repetitie hoor spel, microfoontest, eventueel filmrepetitie „Juwelenkolder". Op de agenda voor de Octobermaand wordt voor de Donderdagen 8 October en 15 October een'„speciale filmvoorstelling" in het Thalia-theater vermeld. Wij ver namen van de zijde van de Thalia-directie, dat er echter generlei verband bestaat tus sen haar en de filmstichting. IJsehneervisserij De laatste weken van de kuilvisserij op paling zijn wegens het ruwe stormachtige weer door de vissers niet rooskleurig ge weest. Veelal kon er wee tot drie etmaal per week weinig of niet worden gevist. De vorige week was het weer aanvankelijk te ruw en later hebben de motorloze zeilvaar- tuigen wegens windstilte de visserij niet kunnen beoefenen. De motorloze zeilvaar- tulgen hadden per etmaal vangsten tot 85 pond. Van deze soort kuilpaling was de ge middeld^ prijs f 0.85 per pond. De week- resultaten varieerden van f 90 tot f 160 per zeilvaartuig. De motorvaartuigen brachten per etmaal vangsten tot 129 pond per vaar tuig aan de markt. Een gemiddelde prijs van f 0.80 werd genoteerd. Voor deze tijd van het jaar waren de vangsten echter niet slecht te noemen. De weekbesommingen waren van f 200 tot f 500 per motorvaartuig. De lijn of beugaalvisserij was nog niet best te noemen. Per etmaal waren de vangsten tot 70 pond per beuger. Deze soort lijnaal was dun van stuk. zodat slechts een gemid delde prijs van f 0.80 werd geboekt. De week besommingen van de lijnaalvissers bedroe gen ten hoogste f100. Van weinig betekenis was de visserij op snoekbaars, rode baars en witvis. De staandnetvissers hadden vang sten tot 50 pond per etmaal. De prijs van de snoekbaars was f 0.52 tot f 0.56; rode baars f 0.70 tot f 0.78; en voorn f 0.03 tot f 0.04 en blei f 0.05 tot f 0.06 Opmerkelijk is dat dit jaar in de kuil weinig of geen snoek baars wordt gevangen. De staandnetvissers hadden weekbesommingen tot f 60 per vaar tuig. De aanvoer van karper en bot was ook gering. Gunstiger resultaten werden de vorige week door de Urker Noordzeevloot geboekt. De besommingen waren van matig tot goed te noemen. De vorige week (28 September tot en met 3 October) werd aangevoerd; 31.613 pond kuilpaling; 2416 pond lijnaal; 1300 pond snoekbaars; 810 pond rode baars; 877 pond voorn; 409 pond blei; 27 pond karper; 133 pond bot en 189.638 pond nest. De totala omzet was ruim f 36.000.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10