Drie rapporten geven toon aan van Europees congres (MÊM FiRMAMINT Groots huldebetoon aan Ome Jan van Zutphen PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws Politiek rapport: Éérst Europees gezagsorgaandan verder werken Hoedt IS n a De radio geeft Vrijdag Vier inbraken in Santpoort Frankrijk boycot debat over Marokko Hoge onderscheiding en bijna f190.000 voor vervulling van zijn hartewens Pieck herkozen och ió Wet zo DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 I* w* voor neem direct Zelfde beeld, twee nachten achtereen ROSLEDEREN 3ASSEN ƒ155.— Jongeman gezocht „Verzwaring van lasten inplaats van verlichting" Zonnehitte Het Tweede Europese congres, dat heden in Den Haag is geopend, zal voor een be langrijk deel gewijd :ijn aan de bespreking van drie rapportendie morgen zullen worden uitgebracht. Het. politieke rapport, voorbereid door de Italiaan Altiero Spi- nelli, behandelt de betekenis van de Euro pese eenheid en de middelen om tot poli tieke integratie te komen. Het rapport over de instellingen van de Europese gemeen schap, van de hand van de Belg Fernand Dehousse, is vooral gewijd aan constitutio nele kwesties, die het onderwerp van intra- Europese controverses vormen. Het rapport over de gemeenschappelijke markt, waar van het Nederlandse kamerlid P. A. Blaisse de auteur is, analyseert de problemen op economisch gebied en bevat enige nieuwe voorstellexi die zouden moeten voorzien in de tekortkomingen die het ontwerp-verdrag voor de Europese gemeenschap volgens de rapporteur zou bevatten. Politiek verslag Het politiek verslag van Spinelli consta teert, dat de dood van Stalin heeft geleid tel grotere bewegingsvrijheid voor de Euro pese landen. De houding van de twee we- reldmogendheden, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, ten aanzien van de Euro pese eenheid blijft ongewijzigd, maar haar invloed is verminderd. Er bestaat minder vrees voor de Sovjet-Unie, en naar de Ver enigde Staten wordt minder dan tevoren geluisterd. Ten aanzien van het Duitse vraagstuk concludeert de rapporteur, dat de Russi sche leiders slechts de gedragslijn kunnen blijven volgen die ze tot dusverre hebben toegepast: manoeuvreren om de status quo te handhaven, eenmaking van Europa te voorkomen en de verdeeldheid van Duits land te handhaven. De Sovjet-Unie is zwakker dan onder het bewind van Stalin, maar zij kan zich geen grotere plooibaar heid veroorloven. Het verslag begint met een pleidooi voor Europese eenheid, op grond van politieke, economische, ideologische en veiligheids overwegingen. In het tweede hoofdstuk, een beschouwing over de internationale politieke toestand, constateert de rappor teur, dat de koude oorlog de staten van Europa tot elkaar heeft gebracht, de Ver enigde Staten heeft overtuigd van de on doelmatigheid van elke isolatiepolitiek en leidde tot de „verbazingwekkende situatie, dat de vraag van beperking der nationale souvereiniteit zelfs werd opgeworpen in de instellingen die geschapen waren om die souvereiniteit te verdedigen: de ministeries van buitenlandse zaken en defensie". Er zijn echter ook negatieve kanten. Ter wijl Europa federale instellingen ^odig heeft, is zijn politieke mentaliteit nog niet verder dan confederate instellingen en ge specialiseerde gezagsorganen. Bovendien schijnt de ernst van de toestand om snelle en gemakkelijke oplossingen te vragen. Het plan-Schuman streeft naar een ge meenschappelijke markt uitsluitend voor kolen en staal, terwijl de staten hun zeg- ADVERTENTIE VERKOUDHEID HOEST KEELPIJN GRIEP De keeloutsmettende tabletten HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Residentie orkest. 10.50 Palten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor en sol. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orkest 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Franse muziek. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Mandolinemuziek. 18.00 Platen. 18.10 Geva rieerde muziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Ver klaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek Forum. 21.00 Amusementsmuziek. 21.30 Priesterschap en huwelijk. 21.45 Kamerkoor. 22.15 Platen 22.45 Eerbied voor de Heilige. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen 9.40 Schoolradio. 10.00 -Thuis. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Piano 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.35 Orgel 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportuitzending. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws 13.30 Lichte muziek. 14.00 Viool, harp en fluit. 14.30 Voordracht. 14.50 Sopraan, alt en piano. 15.10 Kookpraatje. 15.30 Musette orkest. 16.00 Amerikaanse arbeidsliederen 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd 1".40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Feli citaties. 18.45 De spijkerbak. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Wat Vrij zinnige Protestanten geloven. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 Europa één. 20.50 Naar de eenwording van Europa, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Buiten lands overzicht. 22.10 Amusementsmuziek 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Philharmonisch Orkest en solist. TELEVISIE (VPRO) 20.1521.45 Inleiding; Kindercircus „Elle boog"; Weerbericht; Gesprek over de Dag der Verenigde Naties; „L'Homme", film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.0 Voor. de jeugd. 15.30 Platen 16.15 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde muziek. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksliederen 20.00 Filmuziek. 20.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio Universiteit 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. genschap over de rest van de markt be houden. Het is thans duidelijk, dat kolen- en staalprijzen niet willekeurig kunnen worden losgemaakt van de prijzen der ove rige producten. De grootste fout werd gemaakt, toen de regeringen der zes landen, toen het nood zakelijk was de Europese verdediging met deelneming van Duitsland te organiseren, een wellicht te rechtvaardigen tegenzin toonden tegen het herstel van een Duits leger. Men begreep destijds niet dat de vor ming van een gemeenschappelijk leger ook inhield de vorming van een gemeenschap pelijk politiek gezagsorgaan en dat een mo dern gemeenschappelijk leger moet berus ten op een gemeenschappelijke economie, aangezien de economie het sterkste wapen van een volk is. Alle politieke beslissingen zi^ix het prerogatief van de afzonderlijke staten gebleven. Een der gevolgen van deze onlogische politiek is, dat het Europese ver dedigingsverdrag tot dusverre niet geratifi ceerd is. Nog voor het van kracht wordt, heeft het verdrag de regeringen gedwongen tot de stap die zij in het eerste begin had den moeten nemen: een Europese constitu ante te belasten met het ontwerpen van een grondwet voor een supranationale poli tieke gemeenschap. De voornaamste nade len van het verdedigingsverdrag zijn niet volkomen weggewerkt doordat de ont- v.erpgrondwet dier politieke gemeenschap ze heeft gehandhaafd. Tegenwerking In het derde hoofdstuk, dat handelt over de algemene politieke toestand in de consti tuerende landen van de gemeenschap, zegt de verslaggever dat de anti-Europese ele menten alles hebben gedaan om de eenma king van Europa te verhinderen. Overdre ven nationalisme, economisch nationalisme, logheid van de bureaucratie in de verschii- lende staten, neutralisme en cummunisme worden overal gevonden. In zekere zin vormden de Duitse verkiezingen de laatste linie, waarop voor de Europese gedachte kon worden gevochten en het is een troost rijke gedachte, dat het Duitse volk, dat Europa in een avontuur van verwoesting heeft gestort, thans, r.u het had te kiezen tussen nationalisme en Europa, het laatste heeft gekozen. In het vierde hoofdstuk, behandelende het vraagstuk der Europese eenheid in de tegenwoordige omstandigheden, zegt de rapporteux-, dat een unie niet gebaseerd kan worden uitsluitend op goede wil, maar moet berusten op instellingen, op de volkswil, uitgedrukt in directe Europese verkiezin gen. De gemeenschap moet geleidelijk de macht krijgen de Europese buitenlandse politiek te voeren. In het laatste hoofdstuk „wat gedaan moet worden", zegt de i-apporteur, dat het Haagse congres alle bewegingen en alle aanhangers van de Europese eenheid moet uitnodigen alles te doen om de slag te win nen. De strijd wordt thans uitgevochten op drie niveaux: de kolen- en staalgemeen schap, de verdedigingsgemeenschap en de politieke gemeenschap. Men kan zeggen, dat het lot der Europese eenheid afhangt an de in voorbereiding zijnde gi-ondwet. De karakteristieken daarvan moeten zijn: dii-ecte Europese verkiezingen, van de na tionale ï-egeringen onafhankelijke uitvoe rende en wetgevende organen, die moeten kunnen beschikken over een leger, een ge meenschappelijke markt moeten kunnen in stellen en de buitenlandse politiek der ge meenschap moeten kunnen voeren. Op deze vraagstukken moet het Haagse congres zich concentreren. Eén markt Het rapport over de gemeenschappelijke markt gaat uit van het standpunt, dat eco nomische integratie met mogelijk is zonder politieke integratie, maar dat anderzijds politieke integratie onmogelijk want in houdsloos zou zijn zonder economische integratie. Het wordt daarom als een te kortkoming van het ontwerp-verdrag Euro pese gemeenschap beschouwd, dat daaxün de politieke integratie voorop wordt gesteld zonder dat in de totstandkoming van de ge meenschappelijke markt andex-s dan voor kolen en staal is voorzien. Nex-gens is een garantie opgenomen en de betreffende ver- dragsax-tikelen behelzen geen verplichting van de deelnemende staten om de gemeen schappelijke markt in een bepaalde periode en volgens een bepaald schema tot stand te brengen. Volgens het rapport zouden daax-- om aanvullende voorzieningen en garanties voor de vex-wezenlijking van dit doel ge wenst zijn. Het rapport releveert, dat dit in het al gemeen door de zes betrokken landen wordt ingezien, maar dat deze gedachte eigenlijk alleen door de Nederlandse en Duitse regeringen is uitgewerkt. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd in de woning vaxx een effectenmake laar aan de Terrasweg te Santpoort inge broken. De dader(s) verschafte(n) zich toegang door een zijraampje aan de ach terkant van het perceel en doox-zocht(en) alle laden, kasten en het schrijfbureau zonder echter iets van hun gading te vin den; de makelaar vermiste althans niets. Kort daarop werd drie huizen verderop eveneens ingebroken, ditmaal bij een anti quair. Uit een penantkastje wex-d f 265 meegegx-ist. De volgende nacht werd een inbraak ge meld aan de Bloemendaalsestraatweg in Santpoort-Station, waar een ijzerhandelaar een bedrag van f 95 en wat 'kleine voor werpen lichter gemaakt werd. Hier ver- schafte(n) de ongewenste gast(en) zich toegang door een glas-in-lood-ruitje naast de voordeur in te drukken en eenvoudig de aan de binnenkant in het slot stekende sleutel om te dx-aaien. Na deze inbraak werd een aan de over zijde van de ijzerhandelaar wonende on derwijzer de dupe waar inbx-ekers via een raam aan de achterkant binnendrongen en 10 shilling ontvreemdden. Met een poli tiehond is onmiddellijk een onderzoek in gesteld; tot nu echter zonder enig resul taat. ADVERTENTIE NEW YORK, (Reuter) In de politieke commissie van de UNO is Woensdag het debat begonnen over de kwestie-Marokko. Voordat de Pakistaanse afgevaardigde Amdjad Ali het debat opende, las 'voor zitter Van Langenlxove een brief voor van de Franse delegatie, waarin werd gezegd, dat Frankrijk, evexxals verleden jaar, niet zou deelnemexx aan het debat over de kwesties-Marokko en -Tunis, aangezien dit volgens de Franse regering Franse binnenlandse aangelegenheden zijn. De Pakistaanse afgevaardigde, die als eerste het woord voerde, verklaarde, dat men moest trachten te komen tot een rondetafel conferentie, waarop alle poli tieke elementen in- Marokko en alle po litieke partijen in Frankrijk de toekomst van Marokko zouden bespreken. De Pakistaanse afgevaardigde diende later een motie in, waarin Frankrijk wox-dt gevraagd van zijn beslissing niet aan het debat deel te nemen terug te komen, om door zijn tegenwoordigheid de commisie bij te staan,, teneinde tot een billijke en onpaxdijdige oplossing' van het vraagstuk te komen. Hierna werd de zitting tot Donderdag verdaagd. Bijna vierduizend mensen hebbexx gisteravond in de Apollohal Ome Jan van Zutphen op zijn negentigste verjaardag op grootse wijze gehuldigd. Tot hen behoorden de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. Suurhoff, en de staats- seci-etai-is van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn. Des middags had minister Suurhoff op de receptie in de Koningszaal van Artis aan „Ome Jan" medegedeeld, dat de Koningin hem had benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw; des avonds bood de heer Suurhoff als voorzitter van het werkcomité het tot op dat ogenblik ingezamelde bedrag voor een x-ecreatie-oord van „Zonnestraal" aan: f 189.500.—. Onder daverend applaus overhandigde de heer Suurhoff Ome Jan dit bedrag symbolisch in een anderhalve meter laixge enveloppe. Post voor opvarenden van de „Ceram welk schip op 12 October uit de Nedei-- landse Antillen naar Nederland vertrekt, dient respectievelijk uiterlijk 14 October, 28 October en 9 November om 17.00 uur op het Marinepostkantoor te Amsterdam-(C.S.') aanwezig te zijn. De 77-jarige Wilhelm Pieck is Woensdag door het parlement van Oost-Duitsland eenstemmig als president herkozen. Ex- waren geen andere candidaten voorgesteld. Pieck is het oudste lid van de commu nistische pax-tij in Oost-Duitsland. Hij woonde geruime tijd in de Sovjet-Unie. Het ambt van president in Oost-Duits land is voornamelijk van officiële aard. In tegenstelling tot de geringe belang stelling buiten het parlementsgebouw heex-ste binnen groot enthousiasme, toen Pieck de ambtseed aflegde. De politie bewaakte alle toegangen tot het gebouw en vroeg aan ieder die naar binnen wilde een bewijs van toegang te vertonen. De commissaris van politie te Velsen ver zoekt om inlichtingen omtrent een jonge man, die Dinsdagmiddag op het Kex-kpad te Santpooi-t een meisje op ergex-lijke wijze lastig viel. De gezochte beantwoordt aan het volgende signalement: oud ongeveer 20 jaar, steil, blond, achterover gekamd haar, lichte wenkbrauwen, bruine ogen, droeg vex-schoten, blauwe ovex-all met daaronder een groen-wit-i-ode blouse met x-itssluiting. Hij had zwarte rubber laarzen met omgesla gen randen aan en droeg een khaki-kleurige „vechtpet" op het hoofd. De man was waar schijnlijk in het bezit van een bromfiets. Eventuele aanwijzingen worden gaax-ne in gewacht op het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein, IJmuiden, telefoon 6444. Het was een drukke dag voor Jan van Zutphen, want 's morgens was hij reeds in Amsterdam in intieme kring gehuldigd in het gebouw van de Diamantbewerkersbond, de bond, waarvan hij vele jaren voorzitter is geweest. Daar hoorde hij met zijn vx-ouw de vele redevoeringen aan, waarin de sprekex-s zijn levensloop in alle facetten bespraken en de loftrompet staken over de nog steeds vitale jubilaris. Daar klonk ook de stem van Nederlands minister-px-esidexxt, dr. W. Dx-ees, die thans in Zuid-Affx-ika vertoeft, maar die voor zijn vertrek enige woorden had laten vast leggen op een gramofoonplaat. Dr. Drees uitte woorden van waax-dering voor Jan van Zutphen, speciaal als gevoelig mens, als idealist, als strijder en als pionier der vakbeweging. Marie Hamel droeg een speciaal door prof. dr. Garmt Stuiveling geschreven ge dicht voor, waarna ir. J. W. Albarda in vogelvlucht de betekenis schetste van het werk van Ome Jan voor de Diamantbe- wex-kersbond, voor de tuberculosebestrij ding en de ax-beidersbeweging. „U hebt in uw leven het schier onmo gelijk schijnende bereikt en vervuld, doch uw wensen blijven voortduren. Ik hoop, dat het u nog gegeven zal zijn het geluk te beleven veel van de plannen, die u ook thans nog koestert, verwezenlijkt te zien." Daax-na spraken nog de heren E. Polak, Frans Schoetex-s, voox-zitter van de Belgi sche Diamantbewerkersbond, een vertegen woordiger van de Franse Diamantbewer kers en de tweede voorzitter van de Partij van de Arbeid, ir. II. Vos. Gouden insigxxe van het N.V.V. De secx-etaris van het N.V.V.de heer H. Korte Jr., speldde Jan van Zutphen het gouden ex-e-insigne van het N.V.V. op de borst en sprak de wens uit, dat Ome Jan het volgend jaar aanwezig zou zijn bij de viering van het zestigjax-ig bestaan van de Diamantbewei-kersbond. Ook op de x-eceptie, 's middags in de Koningszaal van Ai'tis, moest Ome Jan honderden handen drukken. Zeer velen ge tuigden hier van hun grote waardering voor deze nationale figuur-, die glimlachend al dit huldebetoon in ontvangst nam, maar die zichtbaar ontx-oerd was, toen minister Suux-hoff hem mededeling deed van de hem verleende Koninklijke onderscheiding. En 's avonds was het opnieuw de heer Suurhoff, die tijdens de hüldigingsbijeen- komst in de Apollohal voor een hoogte punt zorgde: de mededeling dat reeds bijna 190.000,was bijeengebx-acht voor de vervulling van Ome Jan's hartewens: een recreatiegebouw bij het sanatorium „Zon- nesti-aal" in Hilversum, waaxwan de kosten ongeveer 200.000,zullen bedragen. Er was op deze avond muziek van een radio-orkest, zang van de Stem des Volks, die de negentigjarige een speciaal danklied toezong, en een revue met allerlei gebeur tenissen uit het veelbewogen leven van Ome Jan. Ook klonk de stem van een oude vriend van de 90-jax-ige: de Belgische minister van Staat, Camille Huysmans, die door ziekte van zijn vx-ouw niet aanwezig kon zijn. „Wij geloven in de Benelux," zei de stem, „maar wij geloven nog meer in Jan van Zutphen, de man die de oplossing gevopden heeft om bejaard te zijn zonder oud te worden." Dankwoord van Ome Jan Ome Jan van Zutphen spx-ak tenslotte een woord van dank, waarin hij even terugkwam op het bezoek, dat Koningin Juliana hem Dinsdag in zijn woning te Hilversum had gebx-acht. „Mijn vrouw en ik waren er verbijsterd over," zei hij. „Bij mij was eeix vrouw, een voudig, waarachtig, innig, een mens, meer en hoger dan een Majesteit, een mens met een diep-innig en waarachtig gevoel. Toen ik haar dankte en haar zei, dat ik mij ge lukkig had gevoeld, toen was zij niet in staat om nog een woord te zeggen. Zij drukte mij de hand en zei: Ik zou nog veel tot u willen zeggen, maar ik ben er niet toe in staat. Morgen zal ik de hele dag aan u denken." „Ik heb vanavond bx-okstukken uit mijn leven gezien," zo ging Ome Jan verder, „die mij sterk ontroei-d hebben. Het is niet altijd prettig om een sterk geheugen te bezitten Ik heb de bedoeling buitengewoon op prijs gesteld, maar ik zeg u één ding: gisteren komt nooit terug. Vandaag en mox-gen, daarvoor dienen wij te leven en te werken. Nu sta ik hier, waarschijnlijk als de oudste in de zaal, temidden van de jeugd. Het is deze jeugd, die hier staat met de kleux-en van de A.J.C., die mij ti'oost schenkt. Deze jeugd draag ik op de taak over te nemen, die straks ons ouderen zal ontvallen." Hij eindigde zijn rede met de uitx-oep „Tot Weerziens," waarna een davex-eixd applaus opklonk en het publiek, begeleid door het ox-kest van Jan Cox'duwener, tot slot de Internationale zong. R.K. Middenstandsbond: Het zestiende nationale congres van de Nederlandse Katholieke Middenstands bond, dat te Ax-nhem wordt gehouden, is gisteren geopend. Daarbij waren onder an deren aanwezig de minister voor de Pu- blieki-echteJijke Bedrijfsox-ganisatie, de heer A. C. de Bruijn, de staatssecretaris voor de Middenstand, dr. G. M. J. Veld kamp, de plaatsvervangende secretaris generaal van Economische Zaken, mr. J. Woudstra, de directeur-generaal van de Middenstand, dr. J. Groeneveld Meyex-, en een aantal Tweede Kamex-leden. In zijn openingswoord keerde de bonds voorzitter, de heer J. A. Koqps zich tegen beweringen als zouden de middenstands organisaties al te zeer steunen op de over heid en met de armen over elkaar het ver schijnen van de middenstandsnota afwach ten. Voorts zei de heer Koops dat hetgeen de regering met de belastingvex-laging hoopt te bereiken ten aanzien van de rui mere investeringsmogelijkheden, de ge zondmaking van de financiële positie van het bedrijfsleven en de uitbreiding daar door van de wex-kgelegenheid, zijns inziens geenszins Wordt bereikt. Voor vele mid- denstandsbedrijven zal het totale com plex van voorgestelde maatregelen, ver- meerdex-d met de loonsvexhoging in plaats van een verlichting, een verzwaring van lasten betekenen. Px-of. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, hield een inleiding over de verwezenlijking van het middenstandsorgaan in de publiek rechtelijke bedrijfsox-ganisatie. Over de sociale voorzieningen voor zelf standigen sprak dr. W. L. M. P. de Kort, lid van de Tweede Kamer. Naar raming, zo zei hij, is nog. geen 5 px-ocent der mid denstanders op enigermate voldoende wijze verzekerd tegen het ovex'lijdensrisico en nog geen 20 procent tegen ouderdom en invaliditeit. Een vermogenspositie, waar door men een voldoexxde zekerheid uit eigen kracht bezit, is voor de zelfstandige middenstand uitermate zeldzaam. Voorzie ningen zijn het meest gewenst voor het oudex-doms-, weduwe- en wezenpensioen en voor kindex-bijslag. 42. Joris trok peinzend aan zijn sigaret. „Ge hebt boud gesproken, manneke," zei hij, een dikke rookwolk naar Panda bla zend, „volgens u zou ik dus de Blauwe Flonker hebben gestolen en dit kostelijk juweel in de staart van tamme Leo heb ben verborgen. Maar dat zou immers een onrechtmatige daad geweest zijn! Hoe komt ge er toe, zoiets van MIJ te den ken?!" „Doe maar niet zo schijnheilig!" riep Panda kuchend, „ik weet zekerdat het zo isen als ik de Mogol zie, zal ik het hem zeggen!" Hiertoe kreeg Panda al direct gelegenheid, want daar kwam juist de Mogol aan, in ge zelschap van de leeuwentemmer. Zijne Hoogheid zag er opgeruimd uit. „Beilo!" riep hij, „een echte leeuwenjacht! Wie zou ooit zo'n prettige verpozing in dit saaie land verwacht hebben!!' „Maar Hoogheid," merkte de leeuwentem mer schuchter op, „ik wil mijn leeuwen j Twee maanden lang heeft de Rotterdamse ingenieur Klaas Koeten in de onherberg zame streken van Canada gezworven, te zamen met een andere passagier van een vliegtuig, dat bij het Emmanuelmeer een noodlanding moest maken. Ir. K. Koeten, gefotografeerd na zijn redding. Invitatie. De Italiaanse minister-president Pella heeft de uitnodiging van de Ne derlandse regering voor een officieel bezoek aan Nederland aanvaard. Krans. De Nederlandse premier, dr. W. Dx-ees, heeft Woensdag in Kaapstad een krans gelegd bii het standbeeld van Jan van Riebeeck. De minister gebruikte de lunch met de vx-oegere Zuid-Afrikaanse gezant in Den Ilaag professor D. S. Bos man. Lek. De Canadese defensie-autoriteiten stellen een onderzoek in naar drie „ernstige" gevallen van uitlekken van militaire inlichtingen, aldus heeft een officiële woordvoerder te Ottawa ver klaard. Het gaat om gegevens over ont wikkeling van een vliegtuig dat gelijkt op een vliegende schotel, het bepx-oe- ven van geleide projectielen voor strijd in de lucht en ontwikkeling van een radar-verdedigingsstelsel. Verbod. De Egyptische regex-ing heeft ex- koning Zog van Albanië verboden het land te veidaten. De ex-koning had reeds voor zich en zijn gezin passage geboekt op een Frans passagiersschip en zou 19 October naar Marseille ver trekken. Het Egyptische parket heeft een onderzoek ingesteld naar de com merciële en financiële activiteit van de ex-vorst, gedurende zijn verblijf in Egypte. Voor het niet declareren van zijn bezittingen bij het binnenkomen van Egypte en voor het niet betalen van belasting over zijn inkomen tijdens zijn verblijf in Egypte kan de ex-koning tot een gevangenisstraf van drie maanden tot een jaar worden veroordeeld. Staking. Zesduizend employé's van de in Britse en Amerikaanse eigendom zijnde internationale spooi-weg van Midden- Amerika zijn Woensdag in staking ge gaan, waardoor al het spoorwegveiheer tot stilstand is gekomen en de verbin dingen met de havens verbi-oken zijn. Men verwacht, dat de regei-ing van Guatemala bij nooddecreet het beheer over de spoorwegen zal overnemen. De activa van de maatschappij zijn in Maart door de regering in beslag geno men in verband met een belastingvor dering van drie en een half millioen dollar. Besprekingen met de employé's zijn vorige maand afgebroken. Er wa ren eisen gesteld teix aanzien van de lonen. Botsing. Volgens het anti-communistische West-Berlijnse inlichtingenbureau „West" is het enige dagen geleden in de Saksische uraniumstad Aue t.ot een bloedige botsing gekomen tussen mijn werkers en volkspolitie, toen de arbei ders voor het stadhuis demonstreerden voor vrij lating van gearresteerde ka meraden. Een ax-beider kwam om het leven en een politieman wex-d ernstig gewond. Ruim dertig arbeiders zijn aan gehouden, aldus dit bericht. Extra. Voor hulpverlening aan Amex-ikaan- se boeren in door droogte geteistex-de gebieden is een extrabedrag van tien millioen dollar toegewezen boven de veertig millioen, die sedert Juni door het Amerikaanse Congres voor aankoop van zaad en veevoeder voor deze ge bieden waren goedgekeurd, aldus is Woensdag te Washington bekend ge maakt. Bezoek. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van het Amex-ikaanse Huis van Afgevaardigden, Robert Chipperfield, die voor een on officieel bezoek van 48 uur te Moskou verblijft, heeft Woensdag op het Rus sische ministerie van Buitenlandse Za ken een kort onderhoud gehad met An- drej Gromyko, Sovjet-Russische onder minister van Buitenlandse Zaken. Chipperfield is het eerste Amerikaanse Congreslid dat sedert zeven jaar een bezoek aan Moskou brengt. Hij bracht Gromyko een „beleefdheidsbezoek". Theorie. Luehtmaarschalk Sir John Slessor, voormalig stafchef van de Bx-itse lucht macht, heeft Woensdag verklaard te ge loven, dat de wereld door de atoom- en de waterstofbom een stadium heeft bereikt, waarin een derde wereldoox-log zou neerkomen op internationale zelf moord op grote schaal. Atomische ont- wapexxing zou volgens hem dan ook een derde wereldoorlog waarschijn ij lk ex- maken. Hij voorzag een toestand vaxx koude oorlog, die mogelijk langer dan een generatie zou dux-en. Begroting. Naar vernomen wordt geeft de begroting, die gisteren door de Fx-anse minister van Financiën en Economisch® zaken, Edgar Faure, bij de commissie voor financiën van de Nationale Verga dering is ingediend, een uitgaventotaal aan van 3.315 milliard francs tegen 3.814 milliax-d francs in 1953. Het zui- vex-e begrotingstekort zou minder dan 30 milliard francs bedragen tegen 700 milliard francs in dit jaar. graag LEVEND terug. Dus gebruik dat ge weer niet wat ik u bidden mag!" „Maak u geen zorgen," antwoordde de Mo gol, „dit geweer is niet bedoeld voor uw leeuwen, doch voor de dief van mijn Blau we Flonker!" Panda, die op het punt had gestaan, de Mogol aan te roepen, hield nu plotseling zijn mond dicht. „Nee," dacht hij, „Joris is een onbetrouwbare schavuit, maar ik wil toch niet, dat hij wordt doodgeschoten!" Er zijn reeds vele belangwekkende be rekeningen gemaakt om aan te tonen welk een geweldige hoeveelheid warmte de zon afgeeft. Maar zodra we in de grote getal len belanden laat ons voorstellingsver mogen ons helaas in de steek en alle goed bedoelde pogingen moeten afstuiten op ons gebrek aan bevattingsvermogen. Men heeft de temperatuur van de buiten kant van de zon berekend op 6000 graden C. Dat moet wel erg warm zijn, want alle denkbare stof fen, zelfs de moeilijkst smelt bare metalen en stenen, wor den bij een dergelijke tempe ratuur niet alleen vloeibaar, maar zelfs gasvormig. Maar de warmte aan de buitenkant van de zon moet nog maar een fractie zijn van de hitte die in het middel punt van dat hemellichaam heerst, en die door sommigen wordt becijferd op 40 mil lioen graden, een bedrag waarnaar we met welwillende bewondering staren, doch dat ons werkelijk geen steek zegt. Misschien mogen we het daarom eens op een andere manier proberen. U gaat een wandeling maken van ongeveer 3,5 km, dan gaat u rechtsom en loopt weer 3,5 km, daarna slaat u nogmaals rechts af, loopt een zelfde afstand en tenslotte maakt u voor de laatste maal rechts uit de flank en wandelt op 'uw gemak naar huis. U heeft dan om een stuk land heen gelopen van ongeveer 1200 ha, en de tijd die u daar- voor heeft nodig gehad bedraagt ongeveer 2XU uur. Denkt u zich vervolgens eens in, dat op dit grote stxik land een zuil ijs staat, die zö hoog is, dat zij tot de zon reikt. Om enigszins een indruk té krijgen van de enorme lengte van deze fantas tische ijskolom, moeten we weten dat de o.fstand tot de zon ongeveer 150 millioen km is. Die afstand is ook weer te groot voor ons voorstellingsvermogen, zódat we er goed aandoen maar weer te gaan wandelen. Dat wil zeg gen in dit geval zullen we er een ander op uit sturen, bij voorbeeld Barabbas. Wanneer deze man nu zijn vrijlating, dus in het begin van onze jaar telling, direct de weg naar de zon ivas opgewandeld, zou hij op dit moment pas ongeveer de helft van de afstand hebben afgelegd, want deze mars duurt ongeveer 3500 jaar. De ijszuil die op 1200 ha land rust, is dus van een formidabele afmeting. Maar des ondanks zouden deze 1800 millioen ku bieke kilometer ijs in één seconde tot water zijn gesmolten indien alle zonnewarmte op deze ijszuil werd geconcentreerd, en dit water zou na 8 seconden in stoom zijn op gelost! O ja, nu moeten we u eerst eens vertellen van iemand die een cent in een bloemen- vaas doet teneinde de bloemen langer goed te houden. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON .J

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2