Voorlopig Oranje-team had het niet zwaar tegen zwak Stade Francais Is „bevriezen van het spel bij basketball onsportief f Smyslov verloor van Kotov en staat nu gelijk met Reshevsky Thuiskomst .Clowntje Riek Productieve voorhoede schiet zes maal raak Sprint Euwe schaakt remise met Bronstein DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 4 Boksen I I. Antonisse won in Amsterdam CANDID ATEN-SCHAAKTOURNOOl kind eren Bi Horten Om de titel driebanden Hockey Jo Jurrissen blonk uit in Nederland-Schotland FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck (Van onze sportredacteur) TT TANNEER IS EEN VOETBALWEDSTRIJD eigenlijk aantrekkelijk voor cle publieke massa op de tribune? We kennen mensen die bij een nul-nul resul taat- van een technisch op hoog peil staande wedstrijd direct de opmerking maken dat het allemaal sof was en eenvoudig niet om aan te zien; we kennen er ook die bij een kat en muis spelletje met- een acht-nul uitslag hebben genoten als geen- ander. Weer anderen bewandelen liever de gulden middenweg, dus een wedstrijd, met goed voetbal en veel doelpunten, die dan zo veel mogelijk over beide partijen verdeeld moeten worden. Waarom wij u dat allemaal vertellen? Omdat alle categorieën gistermiddag zo veel plezier hebben beleefd aan de tweede helft van de wedstrijd van- het voorlopig Nederlands elftal en de Franse profclub Stade Frangais, die in het Feyenoord-Stadion in Rotterdam werd gespeeld. Een tweede helft met veelal Nederlands voetbal van de bovenste plank en glasheldere doelpunten van een Nederlandse voorhoede, die na zo vele mislukkingen nu eens wel goed func- twnncerde. Jammer alleen dat wij daar direct bij moeten vertellen dat de club van Keesje Rijvers bijzonder tegenviel en ah sparringpartner dus vrij waardeloos was. De thuisblijvers en dat waren er nog al wat kregen dus ongelijk. Ongelijk, omdat zij een over het algemeen genomen plezierige wedstrijd misten en omdat zij niet getuige waren van het feit dat er en kele spelers waren in de voorlopige Oranje- ploeg die blijk gaven van een zeer goede vorm. Hetgeen met de moeilijke wedstrijd tegen de Belgen in het verschiet niet an ders dan tot tevredenheid kan stemmen. Na het uiterst tamme begin, waarin geen van beide partijen iets redelijks te zien gaf. stootten de Fransen het eerst door en bekroonden hun aanvalsspel al spoedig met een doelpunt van middenvoor Arias. Voor sommige mensen op de tribunes was deze goal daarna een reden om van hun misnoegen bij elke mistrap van een Neder lander te doen blijken met gefluit of ge hoon. Gelukkig was voor dit onsportieve ge baar al spoedig geen reden meer, want de Nederlanders beten plotseling verwoed van zich af. Vooral het positiespel in ach terhoede (Odenthal, Van der Hoek, Lager waard) en middenlinie (Klaassens en Bies- brouck) werd veel beter. De gelijkmaker Een sei^fe verantwoorde en goed opge zette aanvallen was er het gevolg var- Maar deze liepen in de voorhoede (Over- beeke, Dosko: Schouten, Excelsior; Bleyen- becg, Rigtersbleek; Van Beurden, BW en Gruijzen, Sittardia) vooralsnog vast op de Franse back Grillon (12 x internationaal) en de stopper Hon (9 x internationaal), die veelal weg wisten met wat te nonchalant aanvalsspei, dat bovendien zelden via de vleugelspelers ging. Toch kwam de gelijkmaker. Klaassens plaatste de bal uit een vrije trap afgeme ten op het hoofd van Bleijenberg, die met. een ferme stoot de bal ver buiten bereik van keeper Colonna in het net kopte. Van dat ogenblik af waren de Nederlanders beter en bleven beter voetbal spelen. Vooral ook omdat men het tegenspel vond op het spel van Stade Francais, dat steeds in de breedte van het veld soeelde en lange passes geheel achterwege liet. Na de rust kwam pr in de Nederlandse voorhoede aanmerkelijk meer vaart toen de keuze-commissie Van Melis het veld in stuurde voor Bleüenbers: en Pennaars voor de te nonchalant» en technisch onvoldoen de geschooide Schouten, va twee minuten was het al raak. Van Melis kon<e listig naar Pennaars. die zich geen ogenblik be dacht en hard inkonte. Tegen de naai. Gruijzen had het daarna niet moeilijk. Nóg meer goals Even beien de Fransen daarna terug, waarbij Rijvers de grootste onruststoker was. Maar veel vruchten wiern dit verzet niet af. Het Nederlandse offensief dat direct daaroo volgde, wèl. Eerst een drie tal schoten, dat CoMina met enorme 7weefduiken onschadelijk "mest maken en direct daarna 'n sc^ot van Van Mehs uit o»n voorset van Overbeeke waar de Franse keener ?e°n raad mee wist. Nog voor een ha't uur om was maakfp R»»->naarc er met een hard en zuiver schot vier-een van. Te veel van bet goede9 Oeensz'os. A11°s vlotte plntseUng zo goed teven de steeds groter gebre'--n vertonende Tv-mse Mne». dat al weer pennaars de slvnd in de 31s+e minuut met pen fraeig Vnn^al nn V''f-P"n bracht. TT^t /teel-on-'t dat Pd'ötii daarna aan de >Tndev1a'->aCp kant mankte bleek voor Van Meb's a"oen maar redpn om een mi nuut voor t>id t>ot hp'vp do-nin vol te ma ken met een aeMHpn karaats doeinnnt dat terecht een stormachtig anolaus kreeg. Maar straks Fn de winst van deze oefenwedstrijd? De uitslag kunnen we gerust buiten beschou wing laten, omdat dp tegenstand van Stade Francais inclusief Kees R.iivers. die wel handig dribbelde maar toch verre van een goede vorm vertoonde te gering was. Jammer genoeg vielen daardoor de presta ties van "PJpsbrouek en Klaassens goed plaatspnd en positie kiekend Lagerwaard en Odenthal zeer moei'ük nq<;sp»rhaar voor rie veelal ranne en handige Franse aanvallers en de spelers van de voor hoede na de rust wat minder uit. ooooooooooooooooocoooooccooocococxx>ooooooococcoocxx>ooco We kunnen ons niet herinneren ooit een interland- of 'semi-interlandwed- strijd te hebben bijgewoond zonder in de rust allerhande mededelingen te horen voor bezoekers. Dè ene keer heeft een toeschouwer de motor van zijn auto vergeten af te zetten; de andere keer wordt een bezoeker aangeraden naar huis te gaan omdat er een tweeling ligt te krijsen. Gistermiddag in het Feyen- oord-sta-dion in Rotterdam had de om roeper een mededeling voor een machi nist van een schip dat in Hoek van Hol land lag. Deze machinist werd verzocht direct op de trein te stappen, omdat zijn boot elk ogenblik kon vertrekken.... We hebben iemand plotseling heel hard zien lopen! Maar een feit bleef dat er na rust goed en productief gevoetbald werd. Men moet daarbij alleen wel bedenken dat Stade Francais (middenmoot van de Franse eer ste klasse) uiteraard niet te vergelijken is met de kracht van de Rode Duivels, die over ruim twee weken in Rotterdam tegen over het Nederlands elftal staan. Spelmoment uit de wedstrijd van het Voorlopig Nederlands Elftal tegen de Stade Frangais, waarbij men Rijvers in actie ziet. 99 In de Haarlemse basketballcompetitie komen nog steeds situaties voor vooral van tacti sche aard waar de bezoekers vreemd tegen over staan, doch in andere basketballcentra reeds lang als normaal geaccepteerd zijn. Een van deze situaties is het zogenaamd,e „bevriezen". Zo hoorden wij op de eerste avond van de competitie weer het onaange name gejoel, doordat een der teams het spel ging bevriezen. Ook verleden jaar merkten wij dit reeds op en geloven derhalve dat ten aanzien van het bevriezen bij veel basketball bezoekers een verkeerde opvatting bestaat. Men weet, dat „het spel bevriezen" wil zeg gen dat een team de bal voortdurend in bezit tracht te houden. Zet men dit nauwgezet door, dan laat men zelfs de eenvoudigste scoringskansen voorbij gaan. Dit alles om te voorkomen dat de tegenstander de bal krijgt en zodoende ook weer scoringskansen. Deze vorm van spelen wordt meestal in de laatste twee tot drie minuten toegepast. Voor degenen die van mening zijn dat dit een opsportieve houding tegenover de tegenstan der is willen wij nadrukkelijk vaststellen dat het bevriezen in l.et geheel niet onsportief is. Beschermd Het wedstrijdreglement staat dit spel toe en beschermt het zelfs min of meer. Verleden jaar nog probeerde men door het moedwillig veroorzaken van een strafworp het bevriezen te breken. Om in het bezit van de bal te blijven kon geweigerd worden om de straf worp te nemen. Het weigeren van een straf worp is nu niet meer mogelijk. Een nieuwe regel om het bevriezen tegen te gaan. Het moedwillig strafworpen veroorzaken geeft thans echter meer risico's, daar in de laatste minuten thans alle overtredingen met twee strafworoen gestraft worden. Hier dus weer een regel, die het bevriezen beschermt. Is er dus sprake van onsportiviteit Zeer zeker. Maar niet van het team dat het bevriezen toepast, doch van de omstan ders, die het gejoel veroorzaken. Het bevrie zen vergt van een team uiterste concentratie. En het gejoel verstoort deze concentratie veelal. Ter informatie willen wij er ook op wijzen dat in het buitenland, als daar een team het spel de laatste minuten volkomen weet te bevriezen, dit door het aanwezige publiek hartelijk toegejuicht wordt. ADVERTENTIE Prestatie Want goed bevriezen is een prestatie op zich zelf en vergt heel wat oefening. Een goed voorbeeld hiervan zag men Vrijdag jongstleden bij de wedstrijd Oosterkwartier S.C.H. Met nog ongeveer vijf minuten te spe len had SCH een voorsprong van tien pun ten. SCH besloot toen te gaan bevriezen. Dit liep op een volledige mislukking uit. De fout van de Sportclub was dat zij te duidelijk liet blijken wat zij van plan was, wat gezien de nog te spelen tijd eveneens een groot ri sico betekende. Veel beter had men op bal bezit kunnen spelen. Ook wel een vorm van bevriezen, doch waarbij men gewoon door blijft spelen en alleen van de makkelijke kan sen gebruik probeert te maken. Door deze vorm toe te passen blijft telkens een dreiging bestaan en noopt men de verdediging op zijn hoede te blijven. V?.n groot belang Nu nodigde men de O.K.'ers gewoon uit de bal te komen halen, wat deze dan ook prompt deden. Het werd hen zelfs zeer makkelijk gemaakt, want in plaats van de ruimte, zoch ten de spelers van SCH de bal op. Het ge volg hiervan was steeds een kluwen van spe lers, wat O.K. gelegenheid gaf do bal te be machtigen en uit de daarna ontstane kansen te scoren. Hieruit ziet men dus dat door het niet beheersen van een onderdeel van het basketball-spel in dit geval het bevriezen men een practisch gewonnen wedstrijd toch nog verliezen kan. Wij hopen hiermede aangetoond te hebben van hoeveel belang het beheersen van het be vriezen kan zijn en wij hopen dat men het in de toekomst meer waardering zal toe kennen. Het programma van de basketballcompe titie in Haarlem voor deze week is als volgt: Donderdag 8 Oct.: Dames: Antilopen 2— J.H.J.; Jun.: ZBVSHHC. Dames: Antilopen Oosterkw. Dames: HHC—Schoten; Heren: Schoten 2BBC; heren: AntilopenIHJ- D->mes: PSVIi 2Schoten 2. heren: HHC 2 ZBVS. Vrijdag 9 Oct.: Meisjes: HOC—ZBVS: da mes: HOC 3—ZBVS. Dames: HOC—Rapiditas. ■Tun.: HOC—I .TBC. Heren: HG A 3—IJBC. Heren: HHC—Schoten. Dames HOC 2—HGA 2. Heren: H. Tigers—SCH 2. De resultaten van de Woensdagavond in. Amsterdam gehouden amateursbokswedstrij den luiden: A-klasse. Weltergewicht: De Ruyter w. o. p. van J. C. Antonisse; PI. Antonisse w. o. p. van Sjouwerman. Zwaanveltergewicht: Orlowsky wint door disqualificatie van Mazurel; Van Achthoven w. o. p. van Lucas. De selectiewedstrijd in het weltergewicht voor een plaats in de Amsterdamse amateur- ploeg, die op 30 October en 2 November in Londen uitkomt, tussen Zwaan (Amster dam) en Antonisse (Haarlem) kon geen door gang vinden. Aan Zwaan is namelijk door zijn militaire commandant een boksverbod opgelegd omdat hij waarschijnlijk gekozen zal worden in de militaire ploeg, die tussen 2 en 10 November in Londen zal deelnemen aan de wedstrijden om het Empire Shield. De nek-aan-nek race tussen Smyslov en Reshevsky heeft tijdens cle 21e ronde om het candidaten-schaaktournooi veel toeschouwers naar de tournooizaal gelokt. Natuur lijk concentreerde de belangstelling zich in hoofdzaak op de partijen van de leiders, die beiden hun best deden om de partij zo moeilijk mogelijk te maken. Want ook Smyslov is zich thans terdege bewust van het steeds verder oprukken van de Ameri kaan. Toen hij na zijn korte remise-partij in de 20e ronde het verloop van de partijen vanuit de zaal volgde, zag men zijn gezicht betrekken toen Reshevsky wederom de volle winst behaalde. Daarom ook speelde hij in de 21e ronde met zeer grote concen tratie. Pas na zijn 20e zet begon hij met een glimlach op het gezicht door de zaal te wandelen. Er was reden voor, want zijn tegenstander Kotov stond op dat moment voor moeilijke problemen. Zo moeilijk dat zich een zorgelijke rimpel op het voor hoofd van zijn concurrent Reshevsky vormde. De Amerikaan had natuurlijk veel belang stelling voor deze partij, hoewel hij zelf in een fel duel gewikkeld was met Slahlberg. Tegen zijn gewoonte had de Amerikaan de Konings-Indïsche verdediging toegepast en hij speelde voor zijn doen vrij vlot. Na 23 zetten had hij „slechts" 2 uur van zijn be denktijd verbruikt, zodat hij nog een half uur voor zijn resterende 17 zetten over had. Stahlberg was bijna nooit bij het bord te vinden. Hij speelde de meeste zetten vrijwel a tempo en wandelde vervolgens steeds maai been en weer. Op de 34ste zet gaf Reshevsky zijn partij remise. De wijze waarop Euwe de opening in het middenspel behandelde tegen Bronstein, deed denken aan zijn spel in de eerste helft van het tournooi. Een toren van de Neder lander waagde zich temidden van het strijd gewoel en verkeerde voortdurend in gevaar. Toen dit gevaar echter werkelijk acuut werd, bracht Euwe een schijnoffer, dat na enkele zetten tot een rustig eindspel leidde, dat ongeveer gelijke kansen bood. Na 28 zetten werd tot remise besloten. Intussen hadden Petrosian en Najdorf na 15 zetten een grootmeesters remise gespeeld. Ommekeer Grote spanning kwam er in de zaal toen de gebeurtenissen in de partij KotovSmys lov een sensationeel karakter aannamen. Smyslov liet zich namelijk tot een ogen schijnlijk zeer sterke uitval van ziin paard verleiden, maar werd toen door Kotov als een tijger „besprongen". Kotov veroverde twee stukken voor een toren en alles wees er op, dat de tournooi-leider de eerste neder laag tegemoet ging. Met een lang en aanhoudend applaus werd Kotov beloond toen hij zijn landgenoot Smyslov op de 40e" zet tot overgave dwong. Dit was niet eens zozeer een beloning voor zijn slagvaardig spel in deze partij, maar veel meer nog voor de sportiviteit waarmee Kotov dit tournooi opvat. Want door zijn overwinning bezet thans de Amerikaan Reshevsky samen met zijn landgenoot Smyslov de eerste plaats en is dus de strijd weer volkomen open. Het verloop van de partij Kotov (wit) Smyslov (zwart) was als volgt: Kotov Smyslov. 1. c2c4 c7c6; 2. Pgl—13 d7—d5; 3. e2—e3 Pg8—f6; 4. b2b3 g7—g6; 5. Lel—b2 Lf8—g7; 6. d2d4 0—0; 7. Lfl—d3 c6—c5 Smyslov wil scherp spelen om winstkan sen te krijgen. Anders had hij wel het een voudiger 7. - - - Lf5 gespeeld. 8. 00 c5xd4: 9. Pf3xd4 e7eö: 10. Pd4b5 a7a6: 11. Pb5—c3 d5xc4: 12. Ld3xc4 b7—b5; 13. Lc4e2 Lc8—b7; 14. Pbl—d2 e5—e4; 15. b3b4 Wit staat gedrukt. Met de tekstzet hoopte hij op de damevleugel tegenspel te krijgen. 15.Dd3e7: 1G. a2—a3 Tf8—dB: 17. Ddlc2 Pb8c!7; 18. Pd2—b3 Ta8—cl; 19. Tfl—dl Pf6d5? Een ernstige fout. Daarentegen had zwart door 19.Pe5 het beste spel kunnen behouden. 20 Tdlxd.5 Lg7c3? Op 20.Lxd5 voltg 21. Pxd5, Txc2; 22. Pxe7Kf8: 23. Lxg7j- enz. De tekstzet is echter een tweede fout. Nodig was 20 Txc3 21. Td5xd7 Td8xd7 Na 21.Lxb2; 22. Txd8 en 23. Dxb2 heeft zwart een stuk verloren. 22. Lb2xc3 Lb7—dn; 23. Pb3—c5 Td7—dG 24. Lc3b2 f7—f6; 25. Lb2—d4 De7—f7; 26 h.2—h3 Tc8e8; 27. Tal—cl h7—h5; 28 a3a4 De beslissende doorbraak. 28.f6—f5; 29. Ld4—b2 Kg8—h7; 30 Dc2—c3 Ld5c4; 31. Le2xc4 b5xc4; 32 Dc3xc4 Td6—dl Een laatste uitval. 33. Kglh2 Df7xc4; 34. Tclxc4 Tdl—d2 3 V-\ 2192 35. Lb2—f6 Td2xf2; 36. Tc4—d4 f5—f4; 37. Td4—d7+ Kh7h6 Op 37.Kg8 volgt 38. Tg7 Kf8; 39. Pd7 mat. 38. h3—h4 g6g6; 39. Lf6xg5 Kh6—g6; 40. Lg5xf4. Zwart gaf het op. Opmars Er was nog iemand die in deze ronde een opmars begon naar de eerste plaats. Het was de vroegere Estlander Keres, die via een nieuwe zet in de Spaanse opening, zijn tegenstander Boleslavsky in moeilijkheden bracht. Keres kreeg aanval en wat dat be tekent weten de insiders maar al te goed. Er volgden elegante combinaties, en tot slot een offeraanval zoals alleen Keres dat kan. Na 33 zetten moest de totaal overspeelde Boleslavsky zijn koning omleggen. Wat er niet Averbach aan de hand was, weet niemand. Tot nu toe heeft hij geen op vallende dingen gedaan, maar in de 21e ronde was hij niet te herkennen. Hij viel Taimanov al in de opening met allerlei drei gingen lastig en brak in het middenspel in het centrum door. Zijn aanval was zo onstui mig, dat Taimanov op een gegeven moment meer dan een uur over één enkele zet moest nadenken. Toen Taimanov tenslotte een handvol pionnen was achter geraakt, gaf hij zich gewonnen. Ook Szabo trad ondernemend op tegen Gligoric. Hij liet zijn pionnen op de konings vleugel naar voren rukken. Wel slaagde de Joegoslaaf er in om de ergste gevaren te voorkomen, maar of dit voldoende zal zijn moet worden afgewacht. In de afgebroken stelling heeft Szabo nog steeds goede winst kansen. De stand luidt thans: 1. en 2. Smyslov en Reshevsky WA pnt. uit 20 partijen: 3. Bronstein 11 pnt. en 1 afgebr. partij (20); 4. Najdorf 10'i pnt. (191; 5. Keres 10'ï pnt. en 1 afgebr. partij (20); 6. Petrosian 10 pnt. (20); 7. Boleslavsky 9'A ont. 09); 8. en 9. Kotov en Geiler 9 pnt. en 1 afgebr. oartij (19); 10. Taimanov 9 pnt. (19); 11. Euwe 9 pnt. (20): 12. Averbach 8V2 pnt. en 1 afgebr. partij (20); 13. Szabo 8 ont. en 2 afgebr. partijen (20); 14. Gligoric VA pnt. en 2 afgebr. partijen (19); 15. Stahl berg 5 'A pnt. en 1 afgebr. partij (20). De uitslagen in de zesde ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap drie banden, gespeeld in Antwerpen luidden: Vingerhoedt (België) 50 36 5 1.388 Ventura (Sp.) 33 36 5 0.916 Carrera (Arg.) Rudolph (Did.) 50 44 59 59 0.847 0.745 Het zonnetje was lekker warm en Bunkie was met een mooi boek in een hoekje van de tuin gekropen, waar hij echt op zijn gemak tegen de muxtr zat geleund. 't Was het boek, dat Rick laatst voor zijn verjaardag had gekregen; een fijn boek hoor! „Jij mag het ook lezen, hoor. als je er zin in hebt", had hij gezegd legen Bunkie. Nou, die wou het wel graag. En zo zat hij daar nu op z'n gemak te lezen en te genie ten. Alleen. die vliegen waren vandaag zo lastig; die gonsden maar om z'n hoofd! „Schiet op!" zei Bunkie en hij sloeg in de lucht, telkens als er weer zo'n lastpost om hem heen vloog. Maar vliegen zijn eigenwijze beesten; die komen altijd weer terug, al jaag je ze tienmaal weg. Maar het zonnetje scheen warm. Bunkie kreeg er warempel slaap van; z'n ogen begonnen zwaar te ioorden en vielen zelfs dicht. En nu moet je toch eens horen wat Bunkie droomde! Wat raar.dacht hij, „ik kan vliegen!" Ja, hij droomde, dat hij zelf een vlieg was. Ilij was héél klein en hij had vleugeltjes. En zo vloog hij door een kamer, waar alles heel erg groot wasToen zag hij een theekopje, o, jee, véél groter dan hij gewend was. Na de zesde ronde was de stand aan de kop; 1. Navarra (Arg.) 12 matchpunten, alg. gem. 0.936; 2. Tiedtke (Did.) 12 m.p., a. g. 0.923; 3. Siguret (Fr.) 12 m.p., a. g. 0.905; 4. Vinger- hoedt (België) 10 m.p., a. g. 0.972; 5. Carrera (Arg.) 10 m.p., a. g. 0.905; 6. Rombouts (België) 6 m.p., a. g. 0.724. De uitslag van de hockeywedstrijd 'Ne derland—Schotland, 22 in het internatio naal damestournooi in Folkestone geeft de krachtsverhouding van beide ploegen juist weer. Frieda Brouwer, de Nederlandse rechts binnen, opende na 17 minuten de score, toen zij met een laag schot na een aanval over de rechtervleugel de Schotse doelverdedig- ster passeerde. Daarna werd het oranjeteam in de ver dediging gedrongen en liet onze landgenote, Jo Jurrissen, zien, dat zij niet voor niets voor liet Nederlandse team als doelvrouwe was gekozen. Na 23 minuten spelen scoorde de Schotse voorhoedespeelster mej. Rankin de gelijk maker door een misverstand in de Neder landse achterhoede. In de tweede helft werd (Je Nederlandse ploeg omgezet, maar tegen een Schotse ver dediging in topvorm kregen de dames geen kans. Halverwege deze speelhelft kreeg Jo Jurrissen het ongeveer 10 minuten achter een zwaar te verduren. Zij weerde zich even wel opnieuw op fraaie wijze. Op allerlei manieren, met haar handen en legguards, wist zij haar doel lange tijd schoon te hou den. Desniettemin moest zij zich nog een maal laten passeren. De gelijkmaker bleef echter ook niet uit. want uit een korte corner zorgde To Blom—Goeting voor het tweede Nederlandse doelpunt, met een on houdbaar schot. De verdere uitslagen luiden: Zuid-Afrika Australië 50; IerlandDuitsland 32; BelgiëDenemarken 30; IndiaZwitser land 41; WalesOostenrijk 21; Engeland Nieuw Zeeland 71; Verenigde Staten Frankrijk 3—0. 47) „In het ziekenhuis moest ik lang wach ten. Het was ernstig, vertelden ze mij. Een leverfi actuur. Ze probeerden nog een bloedtransfusie. Maar het heeft niet meer mogen helpen. Na een half uur was hij ge storven. Heel vredig, zei de zuster. Hii is eigenlijk ingeslapen". Marianne de Vore zat daar als een ste nen beeld. Alsof ze ook gestorven was, de zelfde dood als haar broer. Alleen haar ogen staarden. Toen vroeg ze ineens: „Wie gaf zijn bloed?" „Ik natuurlijk. Dat sprak toch vanzelf. Ik was zijn vriend. Hij had niemand an ders". „En toenRichard „Toen lag ik ook in bed in het zieken huis. Ik was erg uitgeput van de reis en werd na de bloedtransfusie meteen opge nomen Ik kon je niet telegraferen, dat had hij Immers niet gewild, en ik wilde het ook niet aan de maatschappij rapporteren. Dan zou je het toch gehoord hebben. Na drie dagen stond ik op en heb hem begraven: ik heb gezorgd voor een goede begrafenis. Hij ligt op een oud kerkhof even buiten de stad: heel mooi, heel vredig met hoge bomen. Hij heeft werkelijk niet geleden, Marianne, en ik wou dat je hem gezien had. Een stille, zachte slaap, niet anders. Jouw broer.en mijn enige vriend". Er viel nu een langdurige stilte. Het ca rillon kuiten was verstomd en ook de regen was opgehouden, alleen lekten nog traag de oude iepebomen langs het water van de gracht. De hemel, boven de keizerskroon, werd ijler en lichter. Het gehele huis leek wel uitgestorven na de roezige afgelopen nacht en er was geen enkel geluid. Alleen het theewater begon te zingen op de ka chel: een ijle, opstijgende melodie. De twee mensen zaten daar aan weers zijden van het venster, elk met zijn eigen gedachten. Er was iets smekends in het ge groefde gezicht van de man en een paar maal was het of hij op wilde staan en naar haar toe wilde komen om haar te steunen en te troosten. Maar evenzovele malen werd hij als het ware teruggehouden door het versteende gezichtje, dat hèm niet zag maar vèrweg vertoefde: in een ambulance wagen door de drukke straten van Londen, bij een stil sterfbed in een vreemd zieken huis, op een vredig kerkhof met hoge bo men. En dan vroeg ze ineens weer: „En toenRichard „En toen. er vloog ineens een vlam mende gloed e- i zijn gezicht en hij kwam meteen oven .toen heb ik de sme rigste schurkenstreek uitgehaald die je je maar bedenken kunt! Toen heb ik je be drogen in het liefste, het hoogste dat je in je leven had: je liefde voor Jean. Een ploert, een schurk, een bedrieger! Ik ben het niet waard. Marianne, dat je nog een woord tegen me zegt, ik ben niet waard nog een ogenblik onder je ogen te komen of mèt jou re zijn in hetzelfde huis. Ik ben eigenlijk niet waard om nog te leven. Ik zal weggaan: er vertrekt spoedig een ex peditie naar de Congo en daar zal ik me bij aansluiten. Als ik daar aan malaria sterf, des te beter. Ik zal je schriftelijk alle me dedelingen doen clie je, nodig mocht heb ben en ik zal je zoveel mogelijk met alles helpen. Maar zelf ga ik weg: je hoeft me nooit meer te zien". Hij bleef nog één ogenblik staan midden in het vertrek. Hij wierp nog een lange, lange blik op het roerloze figuurtje bij het venster dat hem verschrikt aanstaande, dan sloot hij de kamerdeur achter zich. HOOFDSTUK 10 Richard AJthing had zich in zijn slaap kamertje, het kamertje van Jean de Vere, teruggetrokken. Hij had eerst een poos voor het raam gestaan, voor zich uitstarend zonder iets te zien en diep ademhalend. Toen had hij zich omgewend naar zijn bagage. Zijn eigen koffers moesten maar meteen naar een hotel overgebracht wor den; hij zou opbellen. Marianne moest de sleutels hebben van de bagage van haar broer. Er was nog veel dat geregeld moest worden. Maar het allereerst moest hij spre ken met de politicman die hem zo genereus de tijd gelaten had. De tijd, dacht hij bit ter, om Marinanne's hart te breken. Hij had haar de kamer horen verlaten, over het portaal horen gaan en de deur van Sarinah's kamertje openen. Zo had ze haar troost gezocht bij de ouwe getrouwe. Wat zou ze doen, sohreien? Of zou ze zo stil en versteend zitten kijken als daareven in de vensterbank, zo wit en onwezenlijk met die grote, starende ogen? Hij rukte het beeld uit zijn gedachten weg. Hij moest niet meer aan haar denken, hij was haar onwaardig en hij had haar voorgoed ver- 'oren. Hij zou Marianne de Vere nooit meer tien. Hij verliet liet kamertje en zag dan een agent patrouilleren op het portaal. Voor hem, begreep hij. Hij vroeg naar inspec teur Renkevoort en er ging een seintje naar boven. De politieman kwam dadelijk ;le zoldertrap af. „Ik heb bet kantoor niet meer tot mijn beschikking, meneereh....". „Alting", zei de ander kort. „Ik ben u °en uitvoerige verklaring schuldig, inspec teur. Maar wij kunnen wel weer naar de zitkamer gaan, ik geloofnee, Marianne ts er niet meer. Komt u binnen". Inspecteur Renkevoort sloot de deur achter hen beiden en ze namen plaats aan de gedekte ontbijttafel die daar nog altijd onaangeroerd stond. De politieman instinc tief met zijn rug naar het licht dat on barmhartig het gezicht van de ander- deed uitkomen. Een lijdend gezicht, nu zelfs met een. diepe groef om de mond, maar toen nog altijd krachtig en beslist met de ster ke, lichte ogen. „Vooreerst de geschiedenis van de in braak", zei inspecteur Renkevoort. „Het zal wel een verrassing voor u zijn te horen wie de inbreker is: het oudste jongetje Ja ger! Of liever gezegd geen inbreker, maar een nieuwsgierig iog dat in uw bagage kwam kijker, naar een stel Indianenveren die u hem oeloofd had". „Och, dat is waar! En ik heb mijn be lofte niet gehouden. Het is mij totaal door het hoofd gegaan! Het is erg; een belofte aan een kind is iets, dat kostbaar is. Ik zal hem zijn veren geven voordat ik wegga". „Hij vond ze niet in de bagage van Jean de Vere". „Omdat ze in de koffers van Richard Althing zaten. Ik vind het beroerd. Wordt zo'n jog nu opgepakt?" „Opgepakt in geen geval. Maar ik moet de zaak natuurlijk wel rapporteren. Wat het ernstiger maakt is, dat hij handschoe nen er bij heeft aangetrokken. Dat heeft hij van de sjentlemen-inbreker van de film! Maar alle omstandigheden zijn gunstig. Het gezin is goed, al is de moeder overwerkt en kan zij niet voldoende toe zicht houden op de zes, kinderen. Maar zij gaat hertrouwen met een verstandige man, die waarschijnlijk wel zal zorgen dat de jongen voorlopig geen sjentlenfen-iuhie- kers meer te zien krijgt. En het jog is ook gunstig, aileen vol ondernemingszin en fantasie. Een slim apetoetje. Ik denk dat één van de dames van Pro Juventute eens zal komen praten en een oogje in het zeil zal houden. Verder niet. Ik heb alle ver trouwen in de toekomst". „Daar ben ik bJij om. Ik zal die veren niet vergeten. En nu mijn verklaring, in specteur. Wil ik dan nu maar van wal ste ken?" „Ik luister", zei inspecteur Renkevoort. „Ik zal bij het begin beginnen", zei Ri chard Althing. „Ik geloof, dat dat wel noodzakelijk is. Maar ik weet niet of u de tijd en de belangstelling daarvoor hebt". „Ik heb èn de tijd, èn de belangstelling", was het antwoord. „Nu goed clan. Ik ben altijd een eenzaam mens geweest, een zeer eenzaam mens. Die eenzaamheid vond reeds zijn oorsprong in het huwelijk van mijn ouders, Mijn vader was Katholiek, wel vrijzinnig maar toch een Katholiek; mijn moeder een boeren dochter uit een streng-Protestants milieu. Mijn vader kwam als architect in het Be- tuwse dorpje waar mijn moeder woonde om een nieuwe kerk en pastorie-complex te bouwen. Daar leerde hij mijn moeder kennen en voelden zij zich sterk tot ellkaar aangetrokken. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6