Een fraaie Najaarsexpositie De moeilijkheden van de particuliere belegger Hoe een verfranst jongetje zijn geboorteland ziet TWEED Jersey de luxe ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 10 Brieven van een Parijse huisvrouw Hoe behandel ik ever glaze? WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Weer moffen tijd Effecten- en Geldmarkt De mode van nu is óók Bond van Gemeente ambtenaren 60 jaar De mode van Onze Tijd Aanbod aan crediteuren van Avifauna ingetrokken Minister Witte opende de Lijnbaan HAARVERVEN oor de^Dr o uw PARIJS, October HET begon zo langzaam aan echt wat penibel, om niet te zeggen onverdraag lijk, te worden. Voor de kinderen zelf, maar vooral misschien nog wel voor ons, hun ouders. Er komen bij ons zo nog al wat Hollanders aan huis en als die dan onze beide tienjarige zoontjes ontmoeten en bemerkten dat ze zo goed als niet één enkel Nederlands woord uit wisten te brengen, dan hing het natuurlijk wat van hun beleefdheid of hun openhartigheid af in hoeverre ze hun verbazing lieten blijken, maar wij, hun ouders, stonden er dan toch zelden héél voordelig op. En vooral als dan, als opperste vernedering, nog de voorbeelden werden op^ gesomd die we zelf bij de vleet ook wel wisten te citeren van kinderen van Nederlandse ouders, in het buitenland woonachtig, die hun twee talen even com pleet beheersen als vloeiend spreken. Er waren van onze kant natuurlijk wel enige verzachtende omstandigheden die we dan ook zelden nalieten te on derstrepen. Het feit dat het tweelingen waren die dus gelijktijdig waren opge groeid en die al heel vroeg Parijse kleu terscholen hadden bezocht waar ze dus meer Frans dan Nederlands hadden ge hoord. Het feit ook, dat ze aan het slot van en direct na de oorlog, toen ze hun zuigelingenstaat verlieten op moesten passen in het gebruik van vreemde ta len en dat zo'n Hollands jongetje maar één keer als Fritsje zoals Duitse kin deren werden aangeduid behoefde te worden gedoodverfd om voor zijn ver dere jeugd een diepe angst voor alle Germaanse klanken te behouden. Maar goed, ook mèt die explicaties waar je zelf trouwens ook niet voor de volle honderd procent achterstond, bleef er toch het stille verwijt, het zelfverwijt vooral, dat je als emigrant de vader landse traditie ietwat verwaarloosd had, en daarom besloten we deze va- cantie de kinderen eens een maandje in Holland bij vrienden te laten logeren om zo de banden met het land van her komst weer eens wat hechter aan te halen. Het is geen slecht besluit gebleken. Niet alleen spreken ze nu een aardig mondje Nederlands of bescheidener gezegd: neger-Hollands maar boven dien is de vonk der liefde voor het va derland die ieder is aangeboren nu torenhoog in hun harten opgelaaid. Zó hoog zelfs, dat hun Hollands pa triotisme de grens van het chauvinisme verdacht dicht nadert zo niet al over schreden is. Op hun jaren ben je licht geneigd de wereld om je heen in zwart en wit te zien en uit Holland terugge keerd vonden ze Frankrijk maar een land van de zoveelste orde. Na Utrecht, Haarlem en Amsterdam was Parijs met al die vuile puien en zonder één enkele gracht waarin je vanaf een brug zo fijn een keisteen kan smijten, eigenlijk maar niks. En dan, wat je in Holland zoal niet kopen kon, voor practisch bijna niets. Een ijsco van vier duimen dik die je daar voor tien franken kreeg en waarvoor je er hier zeker vijftig neer moest tellen. Onze jeugd is vandaag wat materialistisch geworden, maar hoe dan ook: gaf hun Holland maar. Chauvinisme Een der broertjes heeft zijn bewon dering voor Nederland nu op zijn eigen manier tot uitdrukking gebracht. Sinds een half jaar is hij directeur-hoofdre- dacteur-illustrator-typograaf-drukker- administrateur van een tweewekelijks tijdschrift dat in de oplage van één exemplaar verschijnt dat mij ver pakt in een krant dan met een spe ciaal ceremonieel pleegt te worden overhandigd en het laatste nummer heeft hij nu gewijd aan het hedendaagse Holland. La Hollanóe contemporaine zo luidt de titel van die aflevering. Mocht het u interesseren te weten met welke ogen zo'n verfranst knaapje van tien ja ren uw land beziet, dan wil ik in dat exemplaar hier graag even met u sa men wat bladeren, terwijl ge hiernevens dan tevens nog een enkele illustratie uit zijn geschrift vindt afgedrukt. Het begint dan met een beknopte schets van de staatkundige structuur van Nederland waarbij vooral aandacht aan de positie van het Koninklijk Huis wordt besteed. Hij geeft een opsomming van de namen der prinsessen waarbij tussen haakjes hun leeftijden worden vermeld. Koningin Juliana bewoont met haar man en dochtertjes, leest men ver der, in de buurt van Baarn, een mooi en groot paleis met vlak er bij een vij ver, maar toch gaat ze één keer per jaar naar Den Haag welke reis dan per gou den koets wordt ondernomen. In Am sterdam op het „grote plein der hoofd stad" staat nóg een ander groot en fraai kasteel dat het Paleis der Koningin is geheten. Van Amsterdam heeft hem verder krachtig gefrappeerd: de haven met de enorme pakboten, de grachten waarlangs de huizen liggen, het beroem de museum en verder de nieuwbouw waarvan de „zeer symmetrische wolken krabber" recht heeft op een tekening in kleuren. Den Haag wordt als de „onder hoofdstad van Holland" omschreven ik hoop voor de schrijver dat geen Ha genaar dat onder ogen zal krijgen en Rotterdam vond hij speciaal indruk wekkend wegens de Maastunnel en de bijzonder hoge huizen die tien tot vijf tien étages tellen. En Utrecht? Dat is een stad die in de provincie Utrecht ligt dicht bij de plaats waar de Koningin is gevestigd. Er staat daar'voorts een héél hoge toren van 110 meter, de Dom, en als je die bestegen hebt kan je de hele stad prachtig overzien. Bovendien vind je hier óók al weer een tunnel en wei- onder het Centraal Station, en voorts heeft men een deel van de stad gemo derniseerd. De auteur doelt hier blijk- daar komen dan ook altijd vele toeris ten naar toe. Bezienswaardig zijn ook de steden Haarlem en Leiden en de hele verdere bollenstreek waarvan Bloemendaal de Vallei der bloemen een der allermooiste plaatsen is. Na deze loftuitingen gebiedt de objectivi teit mij toch ook de opmerking te rele veren waarbij de schrijver zich verwon dert over het hoge aantal bordjes met verboden toegang waardoor hij in Ne derland getroffen werd. Hij scheen dat eigenlijk maar een misplaatste uiting van bescheidenheid te vinden want hij had opgemerkt dat ook die bossen en velden die je eigenlijk niet had mogen betreden tóch heus wel mochten wor den gezien. Als u uit dit korte resumé nu de con clusie trekt dat in dit boekje toch eigen lijk maar tamelijk weinig substantieels en opzienbarends over Holland wordt meegedeeld dan kan ik u bezwaarlijk tegenspreken. Maar als hommage aan Holland van de zijde van een tienjarige heeft zijn geschriftje misschien wel recht op meer belangstelling dan ik op mijn eentje als enige abonnée vermag op te brengen en dat is dan ook de re den waarom ik er hier een iets wijdere ruchtbaarheid aan durfde te geven. Steeds meer nieuwe stoffen komen er in de handel en steeds weer moeten we leren, hoe we deze stoffen behandelen en verwerken moeten. Als er een stof in de handel komt met een of andere on bekende naam, dan moet de ervaring ons meestal leren, hoe zo'n stof te ver werken is en hoe het kledingstuk dat ervan gemaakt is verder behandeld moet worden. Van everglaze kunnen we u nu wel het een en ander vertellen, omdat deze stof 'nu reeds een seizoen In de handel geweest is. De grondstof, waarvan everglaze ge maakt is, is katoen. Het weefsel wordt met een chemisch middel behandeld, waardoor het glanzend en min of meer ondoorlaatbaar voor lucht wordt. Hier door is deze stof minder geschikt voor hoogzomer-kleding omdat het wat be nauwd zit. Het hobbelige effect verkrijgt ever glaze, doordat verwarmde persen de figuurtjes erin drukken. Deze bobbel tjes blijven er ook na het wassen in. Door deze bewerkingen van hete persen en dergelijke, heeft de katoen wel iets van zijn oorspronkelijke sterkte ver loren, het is n.l. wat bros geworden. Daarom heeft de ervaring ons geleerd dat we kledingstukken gemaakt van everglaze vooral niet te nauw moeten maken, omdat ze dan gemakkelijk uit scheuren. Nu nog iets over het wassen en strij ken. Een gewoon zeepsopje is goed, daarna spoelen in lauw water en klets nat ophangen om te laten drogen. Als de japon droog is, behoeft deze bijna niet gestreken te worden, hoogstens de dubbele delen zoals kraag, manchetten en zoom. De bobbeltjes uit de stof wor den hierdoor tijdelijk wel iets platter, maar ze komen heel gauw weer in de oorspronkelijke vorm terug. Als we een effen witte japon of blouse bezitten die we willen bleken, dan kan het zijn, dat de stof door bleekwater geel wordt. Het beste kunnen we dit dus even proberen met een staaltje van de stof. L. S. baar op de nieuwe toegangswegen tot de stad waarvan hij opmerkt dat ze heel goed geplaveid en breed zijn of schoon je er toch maar in één richting mag rijden, 's Nachts branden daar heel veel lichtjes en dat is een mooi gezicht. Als alle buitenlandse bezoekers heeft ook hij zich moeilijk kunnen onttrekken aan de machtige indruk die de Noordzee op hem heeft gemaakt, „plutót violente que calme" en waartegen het land door dijken wordt beschermd. Er liggen brede stranden langs die zee waarvan dat van Zandvoort het beroemdste is en VLEESLOZE GERECHTEN In de reeks „Weten en Kunnen" ver scheen enige tijd geleden de derde druk van het boekje „Vleesloze gerechten". Dit werkje wil ook diegenen van dienst zijn, die vlees- en visloze maaltijden wensen te bereiden. Voor de vegetariërs dus weer een aanwinst. Speciaal aan de soepen is veel aandacht gewijd en ook de niet-vegetariër zal bij de bereiding hiervan tot de conclusie komen, dat men voor smakelijke soep heus niet altijd van vlees hoeft uit te gaan. De mof is weer te rug voor degenen die dit ouderwetse voorwerp zijn blij ven waarderen als een handige combi natie tussen tas en handenwarmer. Zijn omvang is toegeno men. Hierbij afge beeld een pracht exemplaar van per- sianer met bijbeho rend hoedje. Enige dagen geleden werd een ten toonstelling geopend ergens in een stil hoekje van Haarlem. Een najaarsexpo sitie,waar een uitgebreide collectie aan wezig is van Zweedse stoffen en En gelse linnens, handgeweven tafel- en divankleden, kledingstoffen, artistieke rok_ en blouse-combinaties, moderne meubelen en voorwerpen van kunst nijverheid gemaakt van raffia, metaal, hout, aardewerk en porcelein. Kortom, het is een tentoonstelling waar vrouwen met plezier een uurtje zullen rondwan delen. Ik heb daarom de winkels de win kels gelaten en heb mij naar dat éne huis gespoed, heb langs dat éne raam gewandeld en heb door dat éne raam gegluurd. De heerlijkheden die daarachter te kust en te keur mL, i m lagen deden mij ras besluiten bin nen te gaan. Het alleraardigste was wel haast het meisje dat mij rondleidde en er allerlei bij vertelde. Veel ruimte om ons te be wegen was er niet, want overal lag, hing of stond iets. Een gemakkelijke bank noodde dadelijk tot zitten. Hij bleek gemaakt van Amerikaans grenen hout en schuimrubber kussens, over trokken met een stof van wol en lin nen. Als bekledingsstof voldoet het linnen het meest, omdat dit veerkrach tig is. Er blijven geen kreukels achter, ook al wordt de zitting door kinder schoentjes bewerkt. Het practische van deze bank is dat het eigenlijk drie fau teuils zijn. Verveelt het dus om naast elkaar te zitten, wel, zonder veel moeite kan ieder een stoel krijgen. De bank is dus uitneembaar, maar evenzo is het mogelijk hem groter te maken door een vierde fauteuil er aan te schroeven. Er was een stoel waarvan de zitting hoger gemaakt kon worden. Dat gaat ongeveer op dezelfde manier als bijv. bij de leuning van een rookstoel. De gleu ven voor de stang zijn hier evenwel trapsgewijs aangebracht. Het stoeltje met een zitting van singelband ontbrak natuurlijk niet, en er waren stoeltjes met drie poten. Dat dergelijke bijzon derheden met veel zorg gemaakt moe ten worden, bleek wel toen een bezoek ster op zo'n driepotige stoel plaatsnam en met stoel en al bijna omduikelde. De voorpoot van dit meubel had zijn juiste plaats blijkbaar nog niet gevonden en raakte daardoor uit zijn evenwicht. Bij die stoeltjes hoorde een tafel waarvan het blad de vorm had van een strijk plank. Wel aardig voor wie van iets ongewoons houdt, maar niet mooi. In verband met de kleine behuizing van vele jonge gezinnen ontwerpen de binnenhuisarchitecten steeds vaker voor de kinderkamer de bedden boven el kaar. In Amsterdam heb ik dat ook al een paar maal in een woninginrichting ontmoet. Een flinke ruimte tussen de bedden en een kleine stevige ladder er bij. Meestal zijn de bedden van vrolijk beschilderd hout gemaakt. Op deze ten toonstelling ontbrak de ladder vanwege de ruimtebesparing. Heel vernuftig wa ren hier in een van de houten spijlen holtes gemaakt op korte afstand van elkaar, waar een kindervoetje in past. Wie in het bovenste bed mag slapen kan zo voetje voor voetje naar boven klauteren. Het danseresje, dat haar sierlijk been fier hoog hief, was gemaakt van zwart koper, evenals de biddende non die zulke prachtige dunne vingertjes had. Omdat het een najaarsexpositie is was de kangeroebuidel gemaakt van zwart ribfluweel. Ge kent dit soort van tassen wellicht: het is een tamelijk grote vierkante „zak". Om hem te sluiten worden de twee bovenste punten om laag gevouwen, zoals een kruideniers zakje. De tegen elkaar liggende zijdén van de zo ontstane driehoekjes worden door een treksluiting met elkaar ver bonden. Een stevig hengsel van dezelfde stof completeert het geheel. Het is een heerlijk model voor wie boodschappen gaat doen en niet van een formele bood schappentas houdt. Wie een ijzersterke rok wil hebben late er een maken van Rabana. Dat is een weefsel van gras met katoen, even eens heel geschikt voor een avondrok. Er waren handgewezen jasjes en handgeweven wandtapijten, prachtige kleden met kostbaar appliquéwerk, handgeweven gordijnen en stevige ka toenen stoffen, handbedrukt linnen en raffia met steendruk. Er was ongelooflijk veel te zien in dit huis met zijn grappige kleine ka mertjes, waar men vorige week nog eigenhandig de wanden had geverfd en de vloerbedekking gelegd. Aldus ver telde de vriendelijke explicatrice ter wijl ze nadenkend haar pijnlijke han den bekeek. Het is jammer dat niet alles uitvoerig beschreven kan worden" want voor wie de originaliteit bemint, hetzij voor haar persoonlijk hetzij voor de aan kleding van haar huis, zou er nog veel meer te vertellen zijn over die tentoon stelling in dat rustige hoekje van Haarlem. ANNEKE. WEET U WEL DAT.... gebroken glaswerk te hechten is met witte loodverf? En soms lukt het ook wel met oud, troebel waterglas. De stukken moet wel maandenlang verhar den, maar voor bepaalde antieke kost baarheden loont het werk zeker de moeite. De ruimte op de geldmarkt wordt tot dusver nog elke week opnieuw geaccen tueerd. Een wel zeer duidelijk symptoom daarvan is de stijging van het renteloos tegoed, dat de banken bij de Nederland- sche Bank aanhouden en dat thans tot 264 millioen is gestegen. De minister van Financiën moge dan in de toekomst een verkrapping van de kaspositie van het Rijk zien, thans is hiervan nog geen sprake, zodat nieuw schatkistpapier niet wordt afgegeven en de banken dus met hun geld blijven zitten en het in arren moede maar naar de centrale instelling brengen. De schatkist beschikt bij de Nederlandsche Bank over een tegoed van niet minder dan 758 millioen, waarmee zij de boekvorde- ring, welke de bank op de Staat heeft 1 milliard) voor een deel zou kunnen aflossen. Maar zij doet dit niet en men krijgt in financiële kringen de indruk dat men na het grote succes van de jongste staatslening een nieuwe voorbereidt om tegen zo voordelig mogelijke voorwaarden de vlottende schuld verder te consolideren. De grote moeilijkheid is dat we, niet al leen hier in Nederland, maar vermoedelijk in heel Europa en Amerika economisch ge zien in een overgangstoestand leven, waar van men niet weet hoe lang hij zal duren en tot welke nieuwe verhoudingen hij zal leiden. De Nederlandse handelsbalans ont wikkelt zich de laatste tijd wel wat min der gunstig dan enige tijd geleden, maar toch brengt de betalingsbalans tot dusver nog steeds nieuwe overschotten, zoals ook wel uit de ontwikkeling van de E.B.U. blijkt. De Nederlandsche Bank heeft dezer dagen zelfs de aankoopkoèrs van dollars verlaagt, een maatregel, waarvan men, bij het ontbreken van elke toelichting, slechts kan gissen wat de beweegredenen ervan zijn geweest. Is hij bedoeld als een poging om de toevloed van dollars af te remmen, dan wel moet men deze maatregel zien als een aanwijzing dat allengs naar een vrijere valutamarkt wordt gestreefd, welke nog altijd het ideaal van de Amerikaanse en Europese regeringen is. Maar hoe dit zij, we zitten hier in Neder land met een ruime geldmarkt en een ruime kapitaalmarkt, althans voor zover het risicomijdend kapitaal betreft, in on derscheiding bijv. met België, waar men 4VS leningen tot of beneden pari uit geeft. Het is begrijpelijk dat vooral de particuliere belegger, die, in onderschei ding met de institutionele beleggers, zijn obligaties doorgaans niet tot aan de ver valdatum vasthoudt, huiverig wordt om obligaties te kopen, welke een lange of betrekkelijk lange looptijd hebben en der halve het gevaar meebrengen dat bij een kentering van de rentestand, een scherpe koersdaling intreedt. Hoe groot die risico's zijn blijkt wel hieruit dat bijv. de 2y2 Grootboekobligaties, welke thans 79 a 80% noteren, in 1951 nog voor c.a. 66 zijn verhandeld en alle staatsfondsen thans 10 15 hoger noteren dan het laagste peil van genoemd jaar. Wanneer thans nog staatsobligaties door particulieren worden gekocht, geeft men uiteraard de voorkeur aan die, welke een korte of betrekkelijk korte looptijd heb ben, waarbij men dan het minimale ren dement voor lief neemt. Zo zijn bijv. de 3 Nederlandsch-Indië 1937 met een gemiddelde looptijd van 6 V2 jaar tot omstreeks pari gestegen, wat wil zeggen dat het rendement niet meer dan goed 3 bedraagt. Ook de 3 Investe ringscertificaten met een gemiddelde loop tijd van 9% jaar, hebben het reeds tot bijkans pari gebracht en zelfs de 3 Ne derland 1962-64 met een looptijd van 10 Yx jaar, hebben dat niveau bijna bereikt. Lan ger lopende leningen blijven nog beneden pari en laten nog een rendement van om streeks 3 K terwijl de obligaties met een hoger rentetype dan 3 en 3V2 ettelijke procenten boven pari noteren en de hou der bij uitloting dus een groot verlies op leveren, dat zij aan de fiscus niet in reke ning mogen brengen. Geen wonder dus dat er voor de thans geëmitteerde 3 dollarobligaties van de Wereldbank met een looptijd van slechts drie jaar en aangeboden tegen een koers, die voor Amsterdam even beneden pari ligt, grote belangstelling bestaat, niet het minst bij de banken, die hierin een middel zien om van hun beschikbare gelden nog een redelijke rente te maken. Er wordt hier niet meer dan 2 millioen aangebo den, waar, gelijk nu reeds is gebleken, om zal worden gevochten. En de particuliere belegger, die ook door huurverhoging en een eventuele stijging van de kosten van levensonderhoud zal worden getroffen, ziet zijn inkomsten dus nog steeds dalen. Maakt ADVERTENTIE en hebben deze voorradig in bijzondere aparte dessins en kleuren, welke voor onze firma speciaal zijn vervaardigd. 130 cm breed prijs per meter GOOT* MOUTSTOAAT 150 TEL «2620 MAADLEM ■■■■■•■■•■■■■■■■■•■■■•■■■•■■■a Voorzitter onderscheiden Een vertegenwoordiger van de minister van Binnenlandse Zaken heeft tijdens een feestelijke bijeenkomst te Amsterdam ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Nedei'landse Bond van Gemeente-amb tenaren medegedeeld, dat de bondsvoor zitter, de heer K. de Boer, burgemeester van Hardinxveld, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding is de heer De Boer uitgereikt omdat hij door zijn vele func ties onder meer is hij gedurende vijf tien jaar voorzitter van de bond geweest niet alleen de belangen van de gemeen te-ambtenaren, maar evenzeer het alge meen belang heeft gediend, zo zei de ver tegenwoordiger van de minister. De vice-voorzitter, de heer N. Vos uit Heemstede, feliciteerde de bondsvoorzitter namens de gehele bond en bood mevrouw De Boer bloemen aan. hij 3<4 van zijn geld, dan houdt hij er, na aftrek van wat de fiscus vraagt, niet meer dan c.a. 2/ van over-; voor de hoge inkomens ligt het percentage, wegens de sterke progressie van dc I.B. nog aan merkelijk lager. Het is altijd een goede regel geweest dat beleggers een deel van hun vermogen in obligaties, een ander deel in aandelen beleggen, maar bij de vragen om advies krabben de beleggingsadviseurs zich thans achter de oren als zij overwegen deze oude stelregel ook thans aan te houden. Vooral wanneer men zich herinnert wat de mi nister van Financiën in zijn toelichting op de begroting voor 1954 over de toekomstige kasbehoeften van het Rijk heeft gezegd, is het verklaarbaar dat men thans nauwelijks meer tot de aankoop van obligaties durft te adviseren. Goed beschouwd, kan men er alleen aan verliezen en wanneer men dan ziet dat de goede industriële aandelen thans een rendement opleveren van 6 a 8 ligt het voor de hand dat men meer tot de aankoop van aandelen bereid is. Evenwel hier doemt dan weer de vraag op hoe zich het bedrijfsleven in Nederland zal ontwikkelen. Zullen de dividenden van 1952 de eerstkomende jaren kunnen wor den gehandhaafd? En wanneer er een on derneming is, waarvan men dit redelijker wijze kan verwachten, zoals bij de Amster- damsche Droogdok Mij. het geval is, dan spreekt het vanzelf dat men de nieuwe aandelen, welke thans worden uitgegeven, duurder durft betalen dan de koers, welke met die van de oude stukken correspon deert. Terwijl men ook een 4 obligatie van de Simplex, met een looptijd van 20 jaar en uitgegeven a 100V2 aantrekkelijk vindt, ook al heeft deze maatschappij twee slechte jaren achter de rug en worden de gelden voor een deel gebruikt om het af betalingssysteem te financieren. Uit een en ander blijkt dus wel duide lijk dat de particuliere belegger het van daag zeker niet gemakkelijk heeft. ADVERTENTIE zuiver wol. voorradig in alle modetinten en zwart 130 cm breed *8 A SSifïi prijs per meter A'fr.ÖU CPOTf HOUTSTRAAT 150 TEL .JOIO HAARLEM Gistermorgen heeft een der raadslieden van de heer G. van den Brink, directeur van de N.V. Britimij, ten overstaan van de rechtercommissaris en de beide curatoren, in het Paleis van Justitie te Amsterdam het ontwerp-accoord, dat de crediteuren van Avifauna drie weken geleden was aan geboden, ingetrokken. De N.V. Britimij verkeert derhalve met ingang van vandaag in staat van insolventie. Het faillissement zal normaal worden afgewikkeld. Het ontwerp behelsde een accoord, dat gesloten zou moeten worden tussen de N.V. Britimij en de crediteuren van Avi fauna, als gevolg waarvan het faillissement op verzoek der crediteuren zou moeten worden opgeheven. In de verificatiever gadering van 18 September vroeg de meer derheid der crediteuren uitstel van be spreking van het voorstel, zodat de ver gadering werd geschorst tot hedenmorgen. Toen heeft mr. Verdaasdonk namens de N.V. Britimij het voorgestelde accoord teruggenomen. De activa van de N.V. Britimij zullen thans worden gerealiseerd, zodat de prefe rente crediteuren binnenkort een uitkering kunnen ontvangen. Avifauna is voor 405.000,verkocht aan de gemeente Alpen aan de Rijn. De vorderingen der crediteuren bedragen totaal ruim 700.000. Het tekort zal worden betaald met bepaal de delen uit de winst, die de hoedenzaken van mevrouw Van den Brink afwerpt. Een der bepalingen van het contract van de commanditaire vennootschap, bestaande tussen de N.V. Britimij en mevrouw Van den Brink, schrijft voor, dat de winst van de hoedenzaken vloeit in het vermogen van de N.V. Britimij. Rotterdam heeft een nieuw winkelcentrum De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. B. H. J. Witte heeft giste ren het nieuwe winkelcentrum van Rotter dam, de Lijnbaan, officieel geopend. Voor de totstandkoming van deze winkelprome nade hadden 66 Rotterdamse winkeliers het initiatief genomen. Minister Witte zei dat deze winkelpro menade, die het hart zal wox-den van Rot terdams centrum, er een bewijs voor is dat de geest van Rotterdam en zijn inwoners door de oorlog niet is gebroken. De gemeen schapszin van de Rotterdammers en hun besef vooruit te moeten gaan, hebben, al dus de minister, twee grootse wei-ken tot stand gebx-acht: het Groothandelsgebouw en thans het winkelcentrum. De minister zei voorts, dat „deze parel in het hart van de stad" duidelijk de sa menwerking op basis van onderling ver trouwen en begrip van de Rotterdamse winkeliex-s toont. De minister opende daaima de Lijnbaan door een lint door te knippen. De Marinierskapel van de Koninklijke Marine speelde daarbij het Wilhelmus. ADVERTENTIE DAMES. De nieuwste en snelste methodes A. MOLENDIJK DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 Haarlem - Tel. 19706 Buslijn 3 4 - 8

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12