Haarlem kan Zondag tegen Elinkwijk fraai record handhaven o der 1 Sport op Zondag RCH op eigen veld tegen Be Quick De opstellingen tSpieg&l C^porten Courses te Duindigt 7 KORFBAL HANDBAL HOCKEY Wintertraining van tennissers begonnen Schaken De Tello-beker dit jaar voor Haarlem Schaakclub Haarlem gelijk tegen ASC 2 Bridge 't Schild van Boekenroode Wielrennen Zesdaagse van St. Etienne werd geannuleerd Alle titels in bezit Oudste eersteklasser Zwemmen Florence Chadwick nu over de Hellespont Roeien Veteranen roeien op de Amstel Grote overwinningen van Antilopen Biljarten Om de titel driebanden Voetbaljaarboek 1953 ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 ONGETWIJFELD zal zich morgen cle belangstelling van de voetbalschare richten op het resultaat dat Haarlem in Utrecht zal behalen tegen Elinkwijk. Want winnen de roodbroeken en wij achten die kans zeer groot dan blijven ze niet alleen de enige eersteklasser in dc vier afdelingen die nog zonder punten verlies is, maar behouden tevens de bovensts plaats met een ruime voorsprong op de naaste concurrenten Leeuwarden en Enscheclése Boys. Waarbij dan nog komt dat Haarlem maar dat hangt van de achterhoede en wel speciaal van doelman Snijders af ook de enige club kan blijven, die na vijf wedstrijden nog geen enkel doelpunt tegen zich heeft laten scoren. En ook die kans achten wij niet uitgesloten. In dezelfde afdeling komt RCH met een wederom gewijzigde voorhoede in het veld tegen Be Quick. En weer vragen wij ons af of de blauw-zwartcn er in zullen slagen de oude vorm te hervinden en dus de weg naar een betere plaats op de ranglijst zullen in slaan. Die kans bestaat tegen de club uit Groningen, die wel al vier punten heeft be haald, doch reeds blijk gaf over een niet al te hechte achterhoede te beschikken. Wie morgen het doel zal verdedigen bij de Racing is nog niet bekend, aangezien Van der Voort pas in militaire dienst is gegaan en nog niet weet of hij verlof kan krijgen. Is dat niet het geval, dat zal Wille spelen. VSV speelt ook thuis. En wel tegen Vitesse, dat nog ongeslagen is en met een overwin ning en drie gelijke spelen de vierde plaats op de ranglijst inneemt. Na het teleurstellen de resultaat van de Velsenaren verleden week in Apeldoorn, achten wij een gelijkspel het meest waarschijnlijke resultaat. Vogels naar Amsterdam Stormvogels komt in Amsterdam tegen over Ajax en zal moeten winnen wil het nog tot de clubs uit de kopgroep blijven behoren. Of dit gebeurt is natuurlijk een vraag. Een gelijkspel zou al een niet onverdienstelijk resultaat zijn. EDO gaat morgen proberen tegen GVAV in Groningen de volle winst te behalen en dus boven aan de lijst te blijven. Geen ge makkelijke opgave. De achterhoede van de rood-zwarten zal in ieder geval beter moe ten sluiten dan verleden week het geval was tegen de Volewijckers. In de tweede klasse speelt HFC op eigen terrein tegen Holland en zal het vermoede lijk niet moeilijk hebben. Schoten wel. Dat speelt ook thuis. Dc UVV'crs zullen wel te sterk blijken voor dc club uit Haarlem- Noord, die nog geen winstpunt behaalde. Maar bij Schoten is het nu eenmaal zo, men kan nooit weten wat voor verrassend resul taat er uit de bus komt. Het korfbalprogramma voor morgen ver meldt enkele interessante ontmoetingen. Animo Ready I speelt in Amsterdam tegen de ex-eersteklasser Swift, dat de overwin ning wel zal behaien. Ook de tweede Haar lemse tweedeklasser, Oosterkwartier, gaat naar Amsterdam en ontmoet daar OBZB; een lastige wedstrijd, die de Haarlemmers toch minstens één winstpunt moet opleveren. In de derde klasse wordt wederom een plaatselijke ontmoeting gespeeld. Aurora I ontvangt Nieuw Flora, waarbij de thuisclub de beste kansen op de punten heeft. Water vliet ontvangt op eigen veld het Amster damse Meo en zal wel de vijfde overwin ning behalen. Voor Sport Vereent staat de belangrijke wedstrijd tegen BEP op het programma. Deze ploeg heeft tot dusver nog geen enkel winstpunt behaald, zodat de Santpoortcnaren bij een eventuele zege 5 punten op BEP uit lopen. Haarlem speelt aan de Kleverlaan tegen Soesterkwartier uit Amcrsfoo-t en moet in staat wörden geacht twee winstpunten rijker te worden. Tenslotte speelt Oosterkwartier 2 tegen DTV 2 en Watervliet 2 tegen Wester kwartier 3; beide wedstrijden worden ge speeld om twaalf uur in Amsterdam. Bij de heren gaat Concordia morgen zijn geluk aan de Amstel beproeven tegen AHC '31, welke-tegenstander gezien de tot nu toe behaalde resultaten een Haarlemse zege niet al te veel in de weg zal staan. In 2A ontmoeten de twee „groten" elkaar, na melijk OSS tegen SSVU. Wij houden het op een kleine Utrechtse overwinning, al zal OSS zeker een belangrijk voordeel van eigen terrein hebben. Het belooft in ieder geval een interessant duel te worden. HOC krijgt Turno op bezoek en zal wel verliezen. In 2 B achten wij de strijd tussen Tonido en Rapiditas voor de eerste helft van de competitie van beslissend belang. Koploper Rapiditas maakt immers bij winst op num mer twee van de lijst een beste kans al thans voorlopig het heft in handen te houden door de drie winstpunten voorsprong op Tonido, die het dan heeft verkregen. Voor het zover is zullen de Haarlemmers er echter nog heel hard voor moeten werken, want de Amsterdammers zijn niet voor een kleintje vervaard. IJmond ontmoet in Velsen Achilles met weinig kans op succes. De Concordia-dames staan voor de zware opgave de oud-hoofdklasser Zeeburg in eigen huis te moeten bekampen. Dat zal de rood- witten niet meevallen, want ze kunnen reke nen op felle strijd. De internationale doel- vrouwe, Annie Mewe, zal het Tinie Hand- graaf en de haren voorts wel uiterst moeilijk maken om tot doelpunten te komen. IJmond ontvangt het sterke Toncgido uit Wieringen, dat naar onze mening de punten in de wacht gaat slepen. In de Afdeling lijkt ons dat BGV niet aan een nederlaag tegen Foresters kan ontko men. Meer kans maakt HOC, dat naar CSV gaat. De reserves van Concordia en IJmond zullen aardig tegen elkaar opgewassen zijn. Een gelijkspel kan hier verwacht worden. Bij de dames-, noch bij de heren wordt er Zondag in de eerste klasse gespeeld. Wel ko men Nederlands beste hockeyers bijeen voor het spelen van selectiewedstrijden, aangeduid als stedenwedstrijden. De spelers uit het Westen gaan naar de velden van de Hilver- sumse MHC. waar zij in vier elftallen zijn ingedeeld. Het B-elftal, (Bloemendaal-Am- sterdam-combinatie) bevat de volgende vier spelers van BMHC: G. Rahusen (achter), J. Minnema (midden), J. Berkman en H. Bouw man (voor). Overgangs- en Promotieklassers Alliance bindt om twee uur op eigen ter rein de strijd aan tegen Laren, de enige wedstrijd in de overgangsklasse in deze streek, want BMHC II speelt niet. Ook op eigen terrein en dezelfde tijd speelt de pro- motieklasser Eechtrop tegen Zuidwijck, een ontmoeting waaruit minstens een gelijk spel moet komen. Zandvoort uit tegen Ijsvogels kan eindelijk een of twee winstpunten op leveren als de Zandvoorters nog wat enthousiaster spelen en meer geluk hebben dan de vorige week het geval was. Voor HBS en BMHC III zijn er uitwedstrijden tegen respectievelijk Amsterdam III en Gooi II, beide wedstrijden met winstkansen voor de bezoekende elftallen. Strawberries zal het om twee uur in Velsen niet gemakke lijk krijgen in de tegen Hilversum III te voeren strijd. Voor de dames promotieklassers zijn er drie wedstrijden voor ploegen van verenigin gen uit Kennemerland. Om half twaalf ont vangt BDHC II op de velden achter Zomer- zorg de speelsters van het Rotterdamse Vic toria. Het derde elftal van de Bloemendaalse dameshockeyclub gaat op bezoek bij de buurgtgenoot Strawberries, een wedstrijd die om elf uur begint. Een verdeling der punten behoort in beide ontmoetingen niet tot de onmogelijkheden. De eerste elftallen van BDHC en Alliance spelen om twaalf uur een vriendschappelijke wedstrijd op de velden achter Zomerzorg aan de Brederodelaan in Bloemendaal. Op hetzelfde veld spelen BMHC I en II om kwart over drie een onderlinge wedstrijd. De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter: Odenthal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Roozcn, Brussee, Jacob, Doetz en Groeneveld. R.C.H.: Doel. Van der Voort (Wille); achter Van Rheenen en Van den Brink; midden: Lasschuit, De Vos en Bies- brouck; voor: Gallis, De Wette, Kruyer, Koster en Couwenhoven. E.D.O.: Doel: Van den Berg; achter: Walther en Bax; midden: Plaisir, Dwee- laard en Snijders; voor: Prins, Mul, Roodselaar, Koning en Klein. STORMVOGELS: Doel: Kraak; achter: Van der Oever en Ponte; midden: Ve nus, H. Snoeks. Tol; voor: Luppens, Westers, Lindenberg, J. Snoeks en Drager. - V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon, Kunst; midden: Ticlrooy, Ha- seveld. Steiger; voor: De Bie, Spaans, Verswijveren, Van der Kuil, De Graaf. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Ho- gendijk en Joppe; midden; v. d. Mark, Van Veen en Bot; voor: Klein, Meen- horst, Klooster, Keulemans en Beren- drecht. H.F.C.: Doel: Van der Lee; achter: Dek ker en Timmerman: midden: Bijleveld, Molijn, Hein Winter; voor: Hans Win ter, De Nijs, Moolenaar, Jochemus en Oud. KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Breedhouwer en Peggeman; midden: H. J. Jansen, Schaapens. v. d. Plas; voor: H. Jansen, J. v. d. Sluis, H. v. d. Sluis, Eickhof en Michel. oooooocooooooooooooocoooooococoooocooocoooooooooooocoooo Op de gravelbanen van de Marlothal in Den Haag werd een aanvang gemaakt met de wintertraining, die op voorstel van de spel- verbeteringscommissie door het bestuur van de KNLTB voor enkele topspelers is inge steld. Van de zes uitgenodigde spelers ver schenen alleen Van Meegeren, Dchnert, Karamoy en Krijt op de baan. De beide anderen, Van Dalsum en Goris, stonden „in burger" toe te zien hoe trainer Gourovich de zwakke punten van het viertal onder handen nam. Van Dalsum zal waarschijnlijk de gehele winter niet in staat zijn aan de oefeningen deel te nemen aangezien hij last heeft van een tennisarm. Dat Goris moest blijven toe kijken deze eerste avond had een andere reden. Hij had pas in de loop van de dag een invitatie voor de training ontvangen en aangezien hij in militaire dienst is. was het hem niet mogelijk met tenniskledij en racket op Marlot te verschijnen. De training var* de heer Gourovich is ver schillend van die, welke in de regel door andere oefenmeesters wordt gegeven. Hij fungeert namelijk niet als tegenspeler aan de andere kant van het net. Daarvoor heeft hij een Amsterdams hoofdklassespeler be reid gevonden. Zo kan Gourovich zich ge heel wijden aan de „analyse" van de slagen van zijn pupil, die hij op de zijlijn staande nauwkeurig in al zijn bewegingen gadeslaat. Dat een gewaarschuwd man nog altijd meer waard is dan een argeloze, dat moest de Schaakclub „Heemstede" dit jaar er varen. Kon zij het vorig jaar de Schaakclub „Haarlem" in de strijd om de De Tello- beker verrassen, waardoor de beker voor 1 jaar in Heemstede terecht kwam, ditmaal waren de Haarlemmers beter op hun hoede. Hiermede was de strijd feitelijk beslist. De ontmoeting tussen Haarlem en Het Oosten was slechts een formaliteit, daar de beker Haarlem alleen nog theoretisch zou kunnen ontgaan. Dat de praktijk iets dergelijks uit sloot, demonstreert de uitslag: 10L—19U voor Haarlem. De eindstand in de A-afdeling werd hier na: 1. Haarlem, 4 gesp., 8 pnt.; 2. Heemstede, 4 gesp., 6 pnt.; 3. Het Oosten, 4 gesp., 4 pnt.; 4. HWP, 3 gesp., 0 pnt.; 5. Bloemendaal, 3 gesp., 0 pnt. In de B-afdeling liepen de krachten min der uiteen. Pas in de laatste wedstrijd werd hier de strijd beslist en wel ten gunste van Het Oude Slot, dat met 96 van Kennemer land won en daarmede voor 1 jaar beslag legde op de wisselbeker. Tweede werd De Torens, met 3 pnt. uit 3 wedstrijden. Ken nemerland en 't Schouwtje finishten met 2 pnt. uit 3. De wintercompetitie voor de schaakclubs is weer begonnen en voor de 2e klasse B van dc Kon. Nederl. Schaakbond is de SC „Haarlem" in het strijdperk getreden tegen ASC 2 uit Amsterdam. De uitslag bracht een 55 gelijk spel. De gedétailleerde resultaten waren: Haarlem ASC 2 H. Bouwmeesterdr. W. Peremans V2—V2 A. M. Schneiders—W. J. Bos 0—1 E. J. de ReeP. Strijbis 10 J. WijkerW. de Ruiter 01 H. Schmitz—G. Spinhoven Vs—Vi P. E. BrommerC. Loep 01 A. Haitsma—J. Sturm 1—0 J. Blokker—D. Ligthart 0—1 G. B. v. d. VeldeJ. Grondman 10 J. E. StrengersE. H. Kuiper 10 HANS BOUWMEESTER KOMT SIMULTAANSPELEN" De bekende Haarlemse schaakspeler Hans Bouwmeester, die zich zo langzamerhand heeft ontwikkeld tot een der sterkste spelers van Nederland zal Donderdag 15 October een simultaanséance geven voor schakers, die geen lid van een vereniging zijn. Deze séance zal worden gehouden in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74, en begint om acht uur. Indien het aantal liefhebbers te groot mocht zijn. zal de heer Bouwmeester worden geassisteerd door de kampioen van Haarlem of een andere sterke Haarlemse speler. Jaarlijks organiseert de bridgeclub „Boe kenrode" wedstrijden om ,,'t Schildt van kenroode" wedstrijden om ,,'t Schildt van gehouden op Zondag 11 October in Restau rant Dreefzicht. Hiervoor worden clubs uit genodigd, die in hun district het kampioen schap viertallen hebben behaald. Dit zijn. met uitzondering van eerstgenoemde club (de houder van 't Schildt 1952) en laatst genoemde club (organiserende club): B.C. Groningen: B.C. Haarlem-N.B.B.: Ie Gro ningse B.C.: B.C. Breda: Z.B.C. (Zaandam); B.C. Sans Atout (Rijswijk); R.K.B.B. (Rot terdam); O.K.K. (Den Haag); D.O.B. (Am sterdam); B.C. Boekenroode. Elke deelnemende club zal met 5 vier tallen uitkomen. De wedstrijdleiding is in handen van de heer G. C. Hille, algemeen competitieleider van de N.B.B. ADVERTENTIE De sportconimissie van de Franse Wie lerbond heeft besloten de zesdaagse in St. Etienne, die Woensdag j.l. eindigde met de zege van de Italiaans-Luxemburgse ploeg Terruzzi-Gillen, te annuleren. Voorts werden alle deelnemers zónder uitzondering met ingang van 12 October voor onbepaalde tijd geschorst. Zij zullen de door hen ontvangen bedragen moeten terugstorten totdat een nader onderzoek zal zijn ingesteld. De renner Emile Carrara werd met onmiddellijke ingang geschorst. Hem werd een boete van 100.000 francs opgelegd, afgezien van de strafmaatregelen die eventueel tegen hem zullen, worden genomen door de commissie van het dis trict Lyon en door de nationale sportcom- missie. Tenslotte heeft de sportcommissie be paald dat voortaan geen enkele zesdaagse meer in Frankrijk mag worden gehouden tenzij de wedstrijd onder leiding staat van een door haar aangewezen scheidsrechter. De zesdaagse van St. Etienne, die op de laatste avonden slechts een zeer klein aan tal toeschouwers trok, heeft een buiten gewoon onordelijk verloop gehad. Sommige ploegen verdwenen voor uren van de baan, er werd met voetzoekers gegooid, de sprints werden door niemand ernstig op gevat en er speelden zich tonelen af die een aanfluiting vormden van de wieler- rr/ER IN NEDERLAND behoort het -*■ tennisseizoen al weer tot het ver leden. Alleen de moedigen wagen zich uiteraard met dikke truien nog op de banen voor een onderlingvriend schappelijk partijtje. In Amerika niet. Daar heeft men een enorm aantal overdekte banen, waar de liefhebbers rustig door kunnen gaan, of als ze zelf niet meer actief spelen geregeld naar goed tennis kunnen gaan kijken. Tennis van professionnals veelal, die dc gehele winter door spelen in cle steden, waar men blijk geeft wel wat geld over te hebben voor een wedstrijd tussen twee gerenommeerde spelers of speel sters. Wij hebben u al eens verteld over het tennis-circus'' van Jack Kramer, die zijn „artisten" met een vorstelijk salaris honoreert. Een salaris, dat hij binnenkort ook hoopt uit te betalen aan het achttienjarige tenniswondcr dat Maureen Conolly heet, of wel Little Mo. Het is waarlijk geen wonder dat Jack Kramer Conolly in dienst hoopt te krijgen. Want men weet het: Maureen is de sterkste tennisster in de wereld. Haar eerste grote succes behaalde zij in het meisjeskampioenschap van Amerika, na dat zij pas haar vijftiende verjaardag had gevierd. Daarvoor had zij in vier jaar slechts eenmaal verloren in clubwedslrij- den en tournooien. Voor de eerste maal maakte zij met tennis kennis toen zij op tienjarige leef tijd de raad kreeg van haar vader om ballen te gaan rapen op banen in de buurt van haar ouderlijk huis. Zij deed het en verdiende zo haar zakgeld. Doch wat be langrijker was, zij werd voor tennis ge wonnen. Met grote belangstelling bestu deerde zij het spel van de mensen voor wie zij ballen raapte en kwam al spoedig zelf op de baan met een eigen verdiend racket. Van dat moment af bleek de grote aan leg van Maureen voor het tennis. Al spoedig kreeg zij les van Wilbur Folson en later kwam zij onder de hoede van Eleanor Tennant, die vroeger ook de be roemde Alice Marble onder haar leiding' had. gehad. Dag in, dag uit oefende zij Maureen Conolly met grote vastberadenheid totdat zij alle slagen onder de knie had en bestudeerde intussen thuis op haar kamer de tactiek van het tennis. Kenners van het spel verklaarden dat de jeugdige Conolly veel overeenkomst vertoonde in haar speeltrant met Alice Marble, de baanbreekster van wat men noemt manlijke speltype. Dat wil zeggen dat zij niet op de base-line bleef, maar vaart, hardheid en aggressiviteit tot haar grootste troeven maakte. Nu is Maureen achttien jaar en heeft zij alle titels, waaraan men betekenis kan toekennen, in bezit. Driemaal achtereen werd zij kampioen van Amerika en tot tweemaal toe behaalde zij de titel in het dames-enkelspel in Wimbledon. En daar bij heeft zij nog bekers in haar prijzen- kast staan, die er op wijzen dat zij ook de tennistitels behaalde onder andere in Frankrijk en Australië. Geen wonder dus dat Little Mo het ene verleidelijke aanbod kreeg om professio nal te worden na het andere. Jack Kra mer bleef het meest bieden. Vijftigdui zend dollar niet zo heel ver van de tweehonderdduizend gulden dus bood hij Maureen voor een tournee door Ame- rikè gedurende een jaar. Maar zij besloot nog niets. Waaruit de Amerikanen aflei den, dat zij dus toch professional zou worden, omdat zij bij vorige gelegenheden direct een hardnekkig neen had laten horen. Bovendien heeft Little Mo tegen een verslaggever gezegd dat zij wel „wat geld" kon gebruiken. Te meer daar zij nu alle titels in bezit had en zich voortaan dus alleen nog maar tot taak zag om zich ieder jaar de vele concurrenten van het lijf te houden. Waaruit wij een tegen woordig al normaal verschijnsel in de sport kunnen afleiden. Namelijk de grote inspanning om iets te bereiken en niet om het bereikte te behouden. Om begrijpelijke redenen kunnen wij er geen gewoonte van maken om jubilerende voetbalverenigingen in Ne derland in het zonnetje te zetten. Maar één uitzondering willen wij wel maken. Namelijk voor de oudste eersteklasser in Nederland: Houdt Braaf Stand, of wel het Haagse H.B.S. De vereniging, die reeds 57 jaar onafgebroken in de hoogste klasse van de K.N.V.B. uitkomt. Zoals zoveel verenigingen in die tijd werd H.B.S. opgericht door een onder nemende jongeman, die er in was ge slaagd een voetbal te bemachtigen. Een hele onderneming voor het jongetje Dijk man, want zijn ouders waren al even streng gekant tegen het „zedenverruwen- de spel" als andere ouderparen en pae- dagogen. De vriendjes van Dijkman niet. Die voelden wel voor voetbal, zodat een ver eniging gauw opgericht was. Dat was in 1893. De successen van H.B.S. waren velen: 1894 kampioen van d° Voetbal bond; 1895 kam pioen van de tweede klasse; 1896 kam pioen van de eerste klasse; 1904 lands kampioen. Een titel, die de vereniging in 1906 nog eens be haalde. Wel raakte H.B.S. daarna diver se malen in gevaar, doch steeds wist zij „Braaf stand te hou den." De nu zestig jarige Haagse ver eniging leverde vele spelers voor het Nederlands elftal. Van de twintig spelers, die deze eer te beurt vielen, noemen wij ir. Denis, die van de 56 wedstrijden, die hij in het Oranjeshirt speelde, niet minder dan 37 maal aanvoerder was. Geruime tijd na hem was Bep Bakhuijs afkomstig uit Z.A.C. uit Zwolle de grote man van H.B.S. en het Nederlands elftal, waarin hij in totaal 23 maal uitkwam als mid- voor. Onopgemerkt gaat het jubileum voor de H.B.S.'ers niet voorbij. Inte gendeel. Een maand lang zijn er feeste lijkheden. Zoals een juniorentournooi, veteranen tournooien een fietsrallye, een autorallye. een jubi leumwedstrijd. een grotefeestavond niet te vergeten, een „Kraaiendag"en nog zo veel meer. Als jongetje Dijkman dat allemaal nu nog maar eens had kun nen beleven. Enfin, de Hagenaars hebben beloofd dat zij hem in ere zullen houden. E. K. Bep Bakhuys De courses van Zondag op Duindigt staan in het teken van de 2-jarigen, daar zowel bij de dravers als bij de volbloeds de hoofd nummers door deze jonge garde zullen wor den verzorgd. De strijd bij de dravers zal gaan tussen de vertegenwoordigers van het entrai- nement Geersen en Bloemsaat. De betrouw baarste is Sir Spencer, die zonder incidenten vrij zeker met de f 1000 naar Valkeveen zal terugkeren. Sorento is echter een gevaar lijke tegenspeler, die de favoriet tot het uiterste zal opdrijven. Spencer Hollandia is de outsider. De 2-jarige volbloeds bekampen elkaar over 1600 meter, een afstand die een kolfje naar de hand is van Maharadja, die een groot uithoudingsvermogen heeft. Sans Valeur is de ernstigste bedreiging en de onfortuinlijke Hidalgo de outsider. In dc 3600 m. lange Ccsarewitch heeft Boekanier de beste papieren, terneer daar Dicky de laatste keren blijk gaf aan vorm te hebben ingeboet. Bovendien heeft de stayer Noordwester in lange tijd niet ge lopen. De onregelmatige Christina, die soms tot verbluffende dingen in staat is, zou kun nen verrassen. De Belgische hengst Koridon. die bij zijn eerste optreden over één te korte afstand met een neuslengte werd geklopt, kan zich in de amateurren revancheren en zal een vrij zekere zege tegemoet gaan. Noordwester wordt als tweede aan de finish verwacht. Het 1200 m. lange sprintnummer is een volkomen open aangelegenheid, waarin Cleone onder het topwicht van 72 kg. aan vankelijk als leidster zal fungeren, doch in de eindstrijd de minder belaste paarden zal moeten laten gaan. Hiervan wordt Morina boven Flying Gal verkozen. In de Percheron-prijs zal de strijd gaan tussen Rêve de Sophia. River, Rudolf G, René M en Rêve d' Or B. Bij splitsing van dit nummer stijgen de kansen van deze paarden nog meer. De keuze valt op René M die River en Rêve de Sophia zal kunnen kloppen. Rêve d' Or B is de outsider. De vooruitgaande vorm. waarvan Perfect Heny blijkt geeft, schenkt ons zoveel ver trouwen, dat hem de overwinning wordt toegedacht in de Oldenburger prijs, vóór Queronica en Romeo Spencer. Indien Qui- rina Fanfare echter zonder fouten haar par cours aflegt kan ook zij winnen. Hoewel de 3-jarige Ronald van bijzondere klasse is zal hij in de Suffolk-prijs toch het hoofd moeten bieden aan zijn oudere tegenstanders, waar van Queen Dillon wordt geprefereerd. Prof. Heny en de beide paarden van stal Roodenburg zijn de andere kanshebbers in dit veld van 20 paarden. Het internationale slotnummer brengt 9 paarden aan de kop, een aantal, dat moeilijk van start is te krijgen. De paarden ontlopen elkaar niets en de verwachting is. dat de paarden, welke de beste positie aan de start hebben geloot de lakens zullen uitdelen. De keuze valt op Our Bonni B, die afgelopen Woensdag een indrukwekkende verrichting liet zien. Olivier B en Morning Star zullen echter niet ver van de winnaar eindigen. Florence Chadwick, een 34-jarige typiste uit Californië, is er in geslaagd de Straat der Dardanellen in beide richtingen over te zwemmen. Zij had zich Vrijdagmorgen bij stromende regen te water begeven bij het punt waar Leander volgens de Griekse mythologie zijn nachtelijke tochten over de Hellespont placht te beginnen. Florence Chadwick heeft hiermee de be kendste zwem-marathons tot een succesvol einde gebracht. Woensdag jongstleden was ze over de Bosporus gezwommen en ver leden maand had ze het record verbeterd voor het overzwemmen van de Straat van Gibraltar van Europa naar Afrika. Ook is ze in beide richtingen over het Kanaal gezwommen. Haar tijd voor de dubbele overtocht van de Hellespont was 92 minuten. Toen ze voet aan wal zette riep ze uit: „Californië, hier ben ik" en ze voegde er aan toe: „Ge lukkig dat mijn carrière niet op dezelfde wijze geëindigd is als die van Leander". Zij keert nu terug naar de Ver. Staten, waar ze zich als professional aan de golf- sport wil wijden. Zondagmiddag worden op de Amstel in Amsterdam veteranen-roeiwedstrijden ge houden. Het Spaarne schreef in met een twee zonder stuurman, een vier met stuur man en een acht. Verder schreven in: Willem III, De Amstel, Ondine ZVV en De Hoop. Basket hallcompetitie Gisteravond is in het Krelagehuis in Haarlem de basketballcompetitie voortgezet. Bij de heren begon AntilopenIHJ veel belovend. Vlotte combinaties aan beide kan ten, met een iets betere afwerking bij Anti lopen. Wat overigens een 70 voorsprong betekende. IHJ verhoogde hierna het tempo. De combinaties werden hierdoor echter on zuiverder, wat de wedstrijd een rommelig aanzien gaf. Toch wist IHJ wat van de achterstand in te lopen, doch even voor rust bracht Antilopen de score op 146. Na de rust was Antilopen belangrijk ster ker en slechts door break-outs ko n IHJ ge ringe verrassing brengen. Beide teams kre gen verschillende uitvallers door te veel persoonlijke fouten. Na 25—10 was IHJ een zeer geslagen team en zonder veel moeite bracht Antilopen de stand op 3814. Ook de dames van Antilopen wonnen ruim, namelijk met 3711 van Oosterkwar tier. Deze overwinning is voor Antilopen echter zoveelzeggend, want wij vrezen dat OK voor de eerste klasse te zwak is. De jeugdploeg van ZBVS heeft grote plannen. Opnieuw won het. Nu met 27—9 van HHC. BBC kon zijn eerste wedstrijd niet tot een goed einde brengen en verloor van Schoten 2 met 178. De uitslagen waren: Dames: Antilopen 2IHJ 138; Antilopen OK 37—11: PSVH 2—Schoten 20—2; HHC 2Schoten 825. Heren: Schoten 2BBC 178; Antilopen —IHJ 38—14; HHC 2—ZBVS 1112. De uitslagen van Vrijdagavond luidden: Meisjes: HOC—SBVS 7—27. Dames: HOC—Rapiditas 41—4; HOC 2 HG A 2 12—13: HOC 3—ZBVS 7—21. Junioren: HOCJBC 8—12. Heren: HGA 3—YBV 19—13; HHC—Scho ten 19—24; Harlem TigersSC Haarlem 2 35—13. De resultaten van de partijen in het tour- nooi om de wereldtitel driebanden in Ant- werpen van Vrijdag luidden: Navarra (Argentinië) 50 48 9 1.041 Rombouts (België) 41 48 3 0.854 Faugonnier (België) 50 55 10 0.909 Lagache (Frankrijk) 49 55 7 0.890 Ventura (Spanje) 50 62 8 0.806 Pereira (Portugal) 37 62 5 0.596 Vingerhoedt (Belgiël 50 41 8 1.219 Siguret (Frankrijk) 34 41 5 0.S27 Carrera (Spanje) 50 65 4 0.769 Rombouts (België) 39 65 3 0.600 Lagache (Frankrijk) 50 79 3 0.632 Rudolph (Duitsland) 42 79 5 0.531 Het oefensmaldeel V, bestaande uit de torpedobootjagers Evertsen en Kortenaer, de fregatten Van Amstel en De Bitter en de onderzeeboten Walrus en Zeeleeuw, vertrekt op 12 October voor een reis naar de Noor delijke wateren. Post voor opvarenden van de schepen, welke tijdens deze reis wordt uitgereikt dient uiterlijk 15 October om 17.00 uur en 27 October om 12.00 uur op het av ulw,_v Marinepostkantoor te Amsterdam (C.S.) aan-1 schappij Elsevier te Amsterdam), wezig te zijn. 1 Iedere week weer krijgt de geïnteres seerde in de voetbalrubriek grote lijsten met uitslagen, verslagen, beschouwingen, overzichten en alles wat dies meer zij voor ogen. Geen wonder dat hij zich enige we ken na de wedstrijden vrijwel niets meer weet te herinneren van wat er op een bepaalde Zondag voorviel. Laat staan dat men zich zal kunnen herinneren wat of er zich het afgelopen seizoen afspeelde op de voetbalvelden in Nederland. Waarbij wij dikwijls hebben bemerkt dat het toch wel degelijk interessant kan zijn om de ver richtingen van de eersteklassers en al het gevarieerde voetbalnieuws nog eens na te lezen. Vooral ook om een vergelijking te maken met het tegenwoordige seizoen. Een zeer geschikte leiddraad daarbij kan het zo juist verschenen voetbaljaarboek zijn, dat werd samengesteld door Leo Pa- gano en waarin men nagenoeg alles kan vinden over het vorige voetbalseizoen. Het jaarboek, dat 288 bladzijden telt en rijk voorzien is van reeds gepubliceerde en nog niet gepubliceerde foto's en voorts tal van aardige illustraties en zeer overzichtelijk verwerkte statistische gegevens, is ver deeld in vier delen. In het eerste hoofdstuk staan gegevens vermeld, die nuttig kunnen zijn voor raadpleging, in het tweede hoofdstuk treft men de be langrijkste gebeurtenissen aan op voetbal- gebied (in Nederland of daarbuiten) van 16 Augustus 1952 tot 15 Augustus 1953, terwijl in het derde hoofdstuk het verloop van de competitie van het vorig seizoen is verwerkt met uitslagen, weersomstandig heden, overzichtjes, gegevens over aantal len bezoekers enzovoort. In het laatste hoofdstuk tenslotte wordt nader ingegaan op bijzondere gebeurtenissen als tour nooien. vergaderingen, terwijl tevens aan dacht wordt besteed aan mensen die spra ken en van zich deden spreken. Alles bijeen kunnen wij het voetbal jaar boek 1953 van harte aanbevelen voor de genen die een wat meer dan opoervlakkige belangstelling hebben voor de voetbal sport. Waarbij wij tenslotte honen dat het niet bij dit ene boekje zal blijven, maar dat ook volgende seizoenen even aantrek kelijk zullen beschreven worden als dat van 1953. (Uitgave N.V. Uitgeversmaat- E. K.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7