AUTO OF MOTORRIJLES? Autoverhuur, bel 5050 Russische ijsbreker zag na 27 jaar de Nederlandse kust terug Tunnelbouw oorzaak van lagere waterstand AREND REIJM Agenda voor Velsen Ondanks ruw weer werden 115 patiënten geholpen Het water bepaalde de carrière van de heer M. Kampman Velsens waterbedrijf blikt terug Reserve bleef bijna f 7000 onder de limiet TAXI NODIG? het adres Vierde reis van „De Hoop" A' Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Voormalige Fin - een van de sterkste - heeft sindsdien alweer grotere broers gekregen 8 BEL 5000 De „Kungsholm" naar Zweden vertrokken Kleine kleurenplaat met drieëntwintig vissoorten Burgerlijke stand Velsen Een directeur gaat heen Van de Maas tot een prise d'eau Waterloo ontvangt Energia LANGS SLUIZEN EN HAVENS ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 Nauw verwant aan het gasverbruik en de werkzaamheden die voor het bedrijf van gas en water hieruit voortvloeien, is in Velsen de waterwinning, de opvoering en de zuivering daarvan. In het jaarverslag over 1952 staat aangaande deze tak van bedrijf te lezen, dat in genoemd jaar aan de prise d'eau werden onttrokken, voor zover het IJmuiden en Driehuis betrof, 1.441.440 m3 water en dat in die tijd van het P.W.N. werd gekocht 64.247 m3, ten behoeve van Velsen-Noord. Van October 1951 af tot 4 Januari 1952 viel er stijging van het diluviaal grondwater te constateren. Na die tijd daalde het peil en in Mei reeds nam deze daling sterk toe, maar het dieptepunt werd bereikt op 11 September, toen het water niet hoger kwam dan 2,61 meter beneden N.A.P. 4 Na die datum werd weer een stijging waargenomen, die on 24 December eindig de met een stand van 1.94 m. beneden N.A.P. De gemiddelde grondwaterstand lag in 1952 zeventig centimeter lager dan in het jaar daarvoor. Deze aanzienlijke daling, waarvan zowel IJmuiden als Driehuis last ondervond, moet worden toegeschreven aan de werkzaamheden bij de tunnelbouw in Velsen. Wat de atmosferische neerslag aangaat, deze was 889.8 m.m. tegen 899.2 m.m. in 1951. Over de jaren 1918 tot en met 1952 was de gemiddelde neerslag 764.9 m.m. Maar in 1952 was dit 125 m.m. meer dan over de laatste 35 jaren. Pompen werkten hard In het pompbedrijf is mede een behoor lijke hoeveelheid werk verzet, want er werden 291.299 kub. m. meer opgepompt dan in 1951 en zo werd een totaal aantal van 1.441.44P kub. m., zoals al in het be gin vermeld, naar boven gehaald. Aan de prise d'eau werd met stroom van eigen installatie 14.176 kub. m. meer ont trokken dan in 1951, toen er niet meer dan 363 kub. m. werd verwerkt. Over het ge heel werd 1.434.799 kub. m. gefiltreerd. Buizenleg-gingen: omvangrijk werk Evenals in het gasbedrijf heeft het slo pen, herleggen en nieuw aanleggen van een grote hoeveelheid buizen de volle aan dacht van de werkers in het bedrijf ge vraagd. Daar was allereerst de nieuwe zin ker in het Noordzeekanaal, een behoorlijk stuk werk op zichzelf, die op 2 Mei in ge bruik is genomen en verder werden in de nieuwe wijken in totaal 4.664.45 meter buis gelegd. Gesloopt werd 684.15 meter, waarvan in de Rambonnetlaan er 533,60 meter werd uitgehaald. DeGrahamstraat stond ook hier wat nieuwe aanleg betreft in de rij van de grootste hoeveelheid met 509.65 meter en daarop kwam het Moer- bergplantsoen met 443.10 nieter. Op 31 De cember lag er in geheel Velsen een bui zennet van 145.127.50 meter lengte met een inhoud van 1.933.246 kub. m. Het aantal aansluitingen was op die da tum 12.435, tegen 12.070 in 1951 en kwam hiermee met 365 boven het aantal dat er voordien was. Verdeling van waterverbruik Het totaal verbruik van 1.505.418 kub. m. water in 1952 was verdeeld over de ver schillende gezinnen in de gemeente voor huishoudelijk gebruik: 746.910 kub. m., dat is 4914 van het totaal. De industrie ver bruikte 119.751 kub. m. (8 voor het al gemeen belang, dus sproeien van perken en plantsoenen inbegrepen: 61.689 kub. m. (4.1 de lijdelijke werken namen 18.277 kub m. (1.2%), het Staatsvissershaven- bedrijf 320.179 kub. m. (21.2%). Voor eigen gebruik in het bedrijf, de brand weer, voor het spuien en het reinigen van filters werd 32.202 kub. m. (2.1 geno men, 0.4 of 6.641 kub. m. gingen weg aan het infiltreren van filter II en ten slotte werd verbruikt door lekken, miswijzing van meters en dergelijke 199.769 kub. m. of 13.5 Dit verlies bedroeg in 1951 nog ADVERTENTIE De elftallen voor „Noord' JOSKinheim. Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en C. Luntz; R. de Ruiter, W. Groe- neveld en J. v. Hesselingen; J. Muskee, J. Starreveld, Th. v. Vuuren, H. Prinssen en J. H. v. d. Wateren. VVBDVAV (op „Watervliet", 14.30 uur): VVB: W. Niemvenhuys; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en P. Bleeker; A. Both, J. v. d. Linde, F. Kooimans, J. Kers bergen en J. Duinveld. IEVDSK (op „Rooswijk", 14.30 uur): IEV: C. Welp; H. Zonneveld en J. Bos; A. Leering, D. de Reus en W. v. Rixel; J. v. d. Vlies, N. N„ H. Duin, J. de Reus en P. Vink. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Santpoort Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost Tel. 8930 Tel. 6200 ZATERDAG 10 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Deze vrouw is gevaarlijk". Rex, 20 uur: „Massajustitie". Missie Naaikring IJmuiden-Oost, 16-23 uur: ,Mica", fancy fair, Patronaatsge bouw. Ned. Vereniging tot bescherming van dieren, afd. Velsen, 20 uur: café v. d. Lem Cabaretavond. VELSEN-NOORD Vara afdeling Velsen-Noord, 20 uur: Gem. Ontspanningslokaal Van Diepen straat, viering zilveren jubileum. ZONDAG 11 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „Onder Cassidy's banier", 19 en 21.15 uur: „Deze vrouw is gevaar lijk". Rex, 15 en 20 uur: „Massajustitie". Missie Naaikring IJmuiden-Oost, 11-23 uur: „Mica, fancy fair", Patronaatsge bouw. MAANDAG 12 OCTOBER IJMUIDEN Instituut voor Arbeidersontwikkeling, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, openingsavond winterseizoen m.m.v. „De Postiljon". Commissie voor ontspanning ouden van dagen, 14.30 uur: Rex, film. Thalia, 20 uur: „Café De Rode Engel". Rex, 20 uur: „Massajustitie". VELSEN-NOORD Vrouwenbond Partij v. d. Arbeid, 20 uur: Gem. Vergaderlokaal, Van Diepenstraat, lezing. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester van Velsen; 1517 uur: spreek uur wethouder van Onderwijs. Vrijdag is uit Vlissingen vertrokken het nieuwe vlaggeschip van de Zweden-Ame- rikalijn, de „Kungsholm". De „Kungsholm" is kleiner dan de „Wil lem Ruys", het vlaggeschip van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, dat eveneens door „De Schelde" werd gebouwd. Het schip meet ruim 22.000 bruto registerton, heeft een lengte van 183 meter, een breed te van 32.5 meter en een diepgang van 8 meter. Het wordt voortbewogen door twee Dieselmotoren met een gezamenlijke ca paciteit van 14.000 paardekracht. Bij de technische proefvaart werd een snelheid bereikt van ruim 21 knopen per uur. Aan boord is accomodatie voor 802 passagiers en een bemanning van 341 koppen. De maatschappij „De Schelde" be schouwt de „Kungsholm" als een der fraaiste schepen, welke zij heeft gebouwd en vanzelfsprekend ook een der modern ste. Nieuwe uitgave Overzicht van de huidige stand van zaken bij de Velsen se tunnelbouw: de eerste stukken van de auto- en spoorwegtunnel liggen nu in de Zuidelijke bouwput. 14.2 zodat 1952 er wat dat betreft beter op stond. Watercontróle Wat het scheikundig en bacteriologisch onderzoek aangaat, kan worden vermeld dat dit regelmatig gebeurt aan het labora torium van de Gemeentelijke Keurings dienst te Haarlem en dat ieder jaar boven dien het Rijksinstituut voor Volksgezond heid in Utrecht er de nodige aandacht aan schenkt. Minder gereserveerd Mocht het gasbedrijf de financiële post sluiten met een behoorlijke winst, het wa terleidingbedrijf was minder fortuinlijk. Want in het reservefonds kon met de beste wil van de wereld niet meer dan f3.184,54 worden gestort en dat is f6.818,46 minder dan volgens de Verordening op het Beheer moest worden afgedragen. Over 1952 werden 51.646 kwitanties ge ïncasseerd tot een totaal bedrag van f 289.008,32, maar 669 kwitanties werden aan de fitter meegegeven voor afsluiting van de watertoevoer wegens wanbetaling.. Van dit aantal werden er, met bijbetaling van f 1 voor extra kosten, 452 direct aan de fitter betaald, maar 217 lieden werden van watertoevoer verstoken, totdat zij hun schuld hadden afgedaan. Zij hadden hier mee de dienst weer extra werk en onkos ten bezorgd. Overzicht van het verbruik Waar in 1930 het waterverbruik in Vel sen 622.410 kub. m. bedroeg, liep dat in 1952 op tot ruim 1.440.000 kub. m. In het oorlogsjaar 1940 was er in verhouding met de voorgaande jaren een behoorlijke daling te constateren,. Waar het verbruik in 1937 nog 890.287 kub. m. was geweest, werd toen niet meer dan 761.275 kub. m. geno teerd. Daarna steeg het verbruik tot 1.130.972 kub. m. in 1942 en het dieptepunt in de oorlogsjaren kwam in 1944, toen er niet meer dan 935.665 kub. m. werd „door gejaagd". Maar toen was, door evacuatie, het aantal inwoners ook wel heel erg ge slonken. Gezien de steeds toenemende bevolkings aanwas en de daarmee zoveel mogelijk ge lijke tred houdende nieuwbouw, zal in de toekomst het aantal kubieke meters dat jaarlijks in Velsen wordt gebruikt onge twijfeld nog steeds aanzienlijk toenemen. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad, afdeling Vis te IJmuiden heeft een nieuwe uitgave van het Bedrijfschap voor Visserijproducten verzorgd. Op scho len en in zaken en bedrijven kent men al geruime tijd de grote in kleuren gedrukte platen in een formaat van 110 x 78 cm., waarop alle in Nederland aangevoerde soorten vis voorkomen. Aangezien overal grote belangstelling bestond voor een uit gave van deze plaat op kleiner formaat 32 x 23 cm. is deze gisteren van de drukpers gekomen. Vooral op school zal het aangenaam werken zijn met deze pla ten. Een maal gevouwen passen ze in een schrift. Op de achterzijde van de plaat wordt van elke soort vis de kentekenen vermeld. ADVERTENTIE DE VIERDE REIS van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft te lijden gehad van ruw weer. Toch heeft men aan boord veel werk kunnen verzetten, hetgeen te danken was aan de zeer goede geest, die er heerste. Toen wegens stormachtig weer vrijwil ligers voor de sloep werden gevraagd om een gewonde aan boord van een schip te helpen, stelden allen zich voor dit zware en gevaarlijke karwei beschikbaar. De voor een goede verbinding door „de Hoop" aangevraagderadio stilte werd toen door de vissersvloot volledig gegeven. Een mooi voorbeeld van prachtige samenwerking door zo'n grote vloot. Dat de predikanten hierbij niet achterbleven, blijkt uit het grote aantal bezoeken, dat zij bij het zeer ongunstige weer aflegden. Een prestatie voor niet zeelieden. Op Donderdag 3 September werd om 14 uur ontmeerd van de De Ruyterkade te Amsterdam. Wegens stormachtige wind en hoge zee werd in IJmuiden aan de kop van de vissershaven vastgemaakt. De volgende dag werd om 8 uur 45 naar zee vertrokken, hoewel er nogal wat zee liep. In de loop van die dag namen wind en zee af en toen Zaterdagmorgen vroeg de vloot bereikt werd kon meteen het werk een aanvang nemen. Het schip stond weer onder bevel van schipper W. F. Rog; verdere mutaties onder de bemanning hebben niet plaats gehad. De geestelijke verzorging was ditmaal in handen van twee predikanten: de eerste twee weken de Ned. Herv. predikant ds. W. A. B. Hagen, de laatste weken zijn col lega ds. P. P. J. Monster, beiden uit Kat wijk aan Zee. De medische dienst was in handen van dokter J. A. Schouten, die geassisteerd werd door de medisch student H. van Cleeff als verpleger. De vereniging wil haar dank tot uiting laten komen aan dok ter Schouten. Vlak vóór het vei'trek van het schip moest de aangewezen scheeps geneesheer uitvallen. Dokter Schouten stelde zich onmiddellijk op de draadloze oproep via Hilversum om een plaatsver vanger beschikbaar. De samenwerking met Iir. Ms. Politie- kruiser „Jan van Brakel" was weer zeer goed. Tweemaal moest Hartlepool worden GEBOREN: M. B. Schoorlvan der Kooi, d., Wijkerstraatweg 72, Velsen-N.; A. J. Ver hoevenvan Dijke, d., Paramaribostraat 6, Santpoort; D. Wielingade Koning, z., Roer straat 33, IJmuiden; M. G. HendriksStal- borch, z., Curagaostraat 66, Santpoort; I-I. E. Schoorlvan Tunen, d., Reggestra.at 3, IJmuiden; M. C. Braams—Mooy, z., Ladder beekstraat 85, Velsen-N.; A. H. E. Postma Mol, d., Eemstraat 24, IJmuiden; H. Kamkes van den Nieuwendijk, z., Kerkplein 2, Vel sen; W. H. Baartvan der Burgh, d., de Genestetlaan 51, Driehuis; M. C. Meijer Witteman, d., Wijk aan Zeeërweg 74, IJmui- den-O.; J. J. de JongKoster, d., Kennemer- laan 196, IJmuiden. ONDERTROUWD: R. Hoorn, Hoogstraat 73, Zwolle en J. Schoenmaker, van Nieuw koopstraat 12, IJmuiden-O.; C. J. van dei- Velden, Herenweg 235, Heiloo en M. J. C. van Westerop, Edisonstraat 36, IJmuiden, toek. adres: Alexanader Bellstraat 50, IJmui den; J. Zwanenburg, Buitenhaven 5, Den Helder en D. C. A. M. Mollema, Kruidberger- weg 20, Santpoort; G. Cornelissen, Tafelberg straat 32, Haarlem en C. van den Berg, Mo lenstraat 25, Santpoort, toek. adres: Molen straat 25, Santpoort; J. Kuilman, IJmuider- straatweg 111, IJmuiden en G. Stuiver, Bre- derodelaan 54, Bloemendaal; B. Reehorst, Brederoodseweg 77, Santpoort en C. G. Vië- tor, Leeuweriklaan 50, IJmuiden-0„ toek. adres: Brederoodseweg 77, Santpoort; G. J. Oudendijk, Hoofdstraat 42, Santpoort en C. J. M. Vendel, Alexander Bellstraat 55, IJmui den; B. D. F. IJlstra, F. van 't Hoffstraat 264, Haarlem en H. C. Heeremans, Driehui- zerkerkweg 50, Driehuis, toek. adres: Van 't Hoffstraat 264, Haarlem; M. Dijkhuizen, Kompassstraat 11, IJmuiden en I. Jaspers, Driehuizerkerkweg 90, Driehuis, toek. adres: Van Galenstraat 20 ben., IJmuiden-O. GEHUWD: N. A. de Groot en M. "Huy- boorn, de Ruyterstraat 99, IJmuiden-O.; K. Folkers en M. E. Stoker, Merwedestraat 54, IJmuiden; J. Bakker en B. H. Kaales, Bik en Arnoldkade 38, IJmuiden; A. Dijkhuis en A. van den Braber; E. Zwart en A. de Rooij, Middenhavenstraat 30, IJmuiden; D. Smit en A. van de Velde, Merwedestraat 60, IJmui den; J. de Goede en E. de Ruijter, Merwede straat 28, IJmuiden. OVERLEDEN: J. A. Kerkhoven, 66 j., echtgenoot van A. van den Berge, Fr. Naere- straat 174, IJmuiden-O.; J. S. Zegel, 56 j., echtgenoot van A. van den Berge, Fra Naere- boutstraat 32, IJmuiden-O.; H. J. A. van Riel, 64 j., echtgenoot van C. Joon, Bloe- mendaalsestraatweg 78 A, Santpoort. LS PER 1 Januari 1954 de directeur ven Velsens Gas- en Waterleidingbedrijf, de heer M. Kampman, zijn functie vaarwel zegt, verdwijnt er een figuur uit het openbare leven, wiens verdiensten wellicht niet in grote kring bekend zijn, maar in de directe „omgeving" van het bedrijf na een samenwerking van vele jaren hoog en zelfs zeer hoog worden geschat. Als oud-zeeman, geboortig uit een marine geslacht en groot geworden in Rotterdam, heeft deze „gas-en-water-directeur" veler hoogachting, verworven, dank zij een onkreukbaarheid, die hem in de jaren, dat hij het Velsense bedrijf leidde stempelde tot een „schipper" in de beste zin des woords. Dat water loopt overigens als een zilveren stroom door het leven van deze uit Hellevoetsluis stammende ambtenaar: het water rond de Zuidhollandse eilanden eerst! dan dat van de Rotterdamse Maas, later dat van de Stille Oceaan, die hij langdurig bevoer als hoofdmachinist op de Java-China-Japanlijn en tenslotte het gemeentelijke water van IJmuiden. De heer Kampman heeft een stuk ge schiedenis van Velsen meegemaakt, waarin de gemeente groeide van een schuchter dorp tot een formidabele stad. Als ad- iunc^-niirect^' r k'-vro h\» 15 Juli 1927 in dienst, een 39-jarige technicus, die zijn speciale zorgen wijdde aan de toen nieuwe waterwinningen ten behoeve van de ge meenschap in IJmuiden-Oost, waar in de dertiger jaren menige diepwel geslagen is. Hij stapte in een vrijwel nieuw bedrijf, dat echter in 1913 door de gemeente be gonnen was zonder dat men toen nog re kening kon houden met de toekomstige in dustrie-ontwikkeling en de daarmee ge paard gaande toeneming van de bevolking. Van meet af aan heeft de heer Kampman dus de onstuimige uitbreiding meegemaakt van „zijn" bedrijven, die immers de stad vooruit moeten groeien, als het goed wil zijn. Precies veertig jaren is dus Velsens wa terleidingbedrijf nu oud de „gasfabriek" is al enige jaren ouder en van die veertig jaren heeft de heer Kampman het grootste deel meegemaakt, al kan ook hij zich de tijd al niet meer voorstellen, dat de Velsenaren nog met putten en water pompen in hun natje moesten voorzien. De raad besloot indertijd onder voor zitterschap van burgemeester H. ver Loren van Themaat 505.000 gulden uit te trek ken, om de gemeente een waterleidingbe drijf te geven. Voor 35.000 inwoners waren er op het moment, dat de jonge adjunct in dienst trad, 6027 watermeters in gebruik en 7200 meters voor gas. Als hij straks op de laat ste December voor de laatste keer als di recteur naar het kantoor aan de Wijk aan Zeeërweg gaat, telt de gemeente 14.000 watermeters en 15.000 voor gas. Of, als ge de dynamiek van deze gemeente in aan tallen kilometers ondergronds buizennet uitgedrukt wilt hebben: de heer Kanroman begon met 67 kilometer gasbuis en 62 ki lometer voor water hij beschikt nu over respectievelijk 131.5 en 145 kilometer on dergrondse leiding, die achter elkaar ge legd, diep in Duitsland zouden doordringen. Stapel gasmeters Meer nog wellicht dan de andere ge meentelijke bedrijven heeft de oorlog Gas en Water getroffen: al bleven de boven grondse outillages voor bominslag ge- spaar-l. ero+e stukken van het onder grondse net waren volledig zoek en achter het politiebureau was in die wilde dagen een ordeloze stapel gasmeters te vinden met vaak het geld er nog in, inderhaast uit de gesloopte huizen gebroken. In die dagen heeft het personeel zijn adjunct directeur leren waarderen, want deze chaos is in wonderlijk korte tijd ontward en de administratie is kort en goed op stevige poten gezet. Op 23 Juli 1946 werd de heer Kampman benoemd tot directeur van Gas en Water en toen zijn zijn capaciteiten naar het oor deel van zijn ondergeschikten pas goed uitgekomen: de hoognodige uitbreidingen in een periode van topbelasting van de beide bedrijven werden met rustige regel maat uitgevoerd; de „onrendabele gebie- bieden" van de Spaarndammer- en Velser polder kregen hun waterleiding en er wer den plannen gesmeed voor de nieuwe werkplaats, die op dit moment naast de gashouders aan de Wijk aan Zeeërweg reeds in elkaar gezet wordt. Bovendien is er gewerkt aan het nieuwe gebouw voor de administratie de begroting voor 1953 vermeldde f 10.000.voor de voorbe reidingen tot de bouw ervan. Zorgen in- en uitwendig Mèt de dagelijkse zorgen voor een snel uitbreidend Velsens gezin en een „moei lijke" gemeente wat ligging en indeling betrefk lie^^n de infer"^ 7"r"pi ^nr°ilol. er moest een nieuwe zinker komen onder het Noordzeekanaal door, Santpoort had niet voldoende waterdruk, de piekbelasting van de Hoogovens diende opgevangen te worden met een propaangasinstallatie en in Driehuis moesten er liefst tien nieuwe prises-d'eau bij geslagen worden terwijl ook de capaciteit van het waterwingebied in IJmuiden-Oost door bijplaatsing van twee pompagregaten aan de orde kwam. 1 De heer M. Kampman - na ruim 25 jaar in Velsens dienst met pensioen. Om dan nog maar te zwijgen van de ter reinverlichting, de modernisering van de brandweer en tientallen andere projecten meer. De heer Kampman heeft het wel licht zelf nooit beseft, maar wat hij in deze gemeente van ruim 50.000 inwoners ver zette, kon rustig gelden voor een plaats met het dubbele aantal inwoners zo leefde het bedrijf en zo groeide het. Grote branden heeft hij gelukkig in zijn positie als commandant van de Velsense brandweer niet „onder handen" gehad of het moest de brand bij Sinjewel zijn. Maar intern waren ook hier problemen te over, zoals het hele klaverblad van bedrij ven gas, water en brandweer zijn voort durende aandacht bezig heeft gehouden. Zijn personeel ziet hem straks node gaan hij zelf zal de Wijk aan Zeeërweg met moeite vaarwel kunnen zeggen. F. aangelopen voor het afgeven en ophalen van patiënten. Van deze bezoeken kon ge bruik gemaakt worden de watervoorraad aan te vullen en verse groenten en fruit in te slaan. Het aantal patiënten, dat op zee werd. geholpen, was:115. Aan de wal werden geholpen 8 (te Hartlepool), aan boord op genomen 18, en verder: verpleegdagen aan boord 70, gevallen voor „Zee-Risico" 36, patiënten afgegeven in Hai'tlepool 2 en in IJmuiden 6, aantal malen dat radiotelefo- nisch medisch advies werd gegeven 80. De marconist herstelde 13 radio-instal laties. Tweeënnegentig maal werden ad viezen op dit gebied verstrekt. Bij binnen komst van het schip te IJmuiden op 30 September was de administrateur van „De Hoop" aanwezig in gezelschap van de heer Jan van Zutphen, de man die ook voor „De Hoop" au Ik een machtige propaganda gemaakt heeft voor de radio. De negentig jarige was de gast tijdens het opstomen naar Amsterdam. Het wedstrijdprogramma voor de voet balvereniging „Waterloo" ziet er voor het weekeinde als volgt uit: Waterloo 1 Energia, 14.30 uw, Velsen 4Waterloo 2, 12 uur; Beverwijk 5Waterloo 3, 9.45 uur; V.V.B. 4—Waterloo 4, 9.45 uur; D.S.K. a juin.Waterloo a, 12 uur. „Waterloo" komt uit met: W. Kok; J. v. d. Steen, J. J. Schelvis; C. H. Bos, J. Schaap, J. van 3)kkelerus; A. F. Broek, L. N. Schaap, J. Zwanenburg, P. Dekker, J. C. Stek. Krielkip en negentien gulden aan de haal De volgende voorwerpen werden gevonden in Velsen: shawl, windjack, krielkip, hond, portemonnaie, vulpotood, halsketting, arm band, orderboek, hondenpenning, autoped, oorbel, dop (benzinetank), tasje, sleutel, strik, bril, damestasje, jongensjas, regenjas, zakmesje, voetbal, paar gymschoenen, vul pen, padvindersriem, herenrijwiel, zadel- dekje, duivenringen, kindei'schoentje, 19 gulden, kampbroek, regenmuts, handschoen, zakdoek, foudi'aal (parapluie), penningen, nylonkous. Inlichtingen aan het hoofdbureau van poli tie, Tiberiusplein 1, kamer 4, uitsluitend iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondei'ing van Zaterdagmid dag. Telefonisch woi-den geen inlichtingen gegeven. MARKTBERICHT '9 October Aardbeien 205215 (slof); aax'dbeien 3268 (doosje); anadijvie 68; bloemkool 1022; bospeen 817; waspeen 614; sla 2'A9; spinazie 1129; prei 812; postelein 1021; witlof 42—62' spruiten 28—57; sperciebonen 4675; sni,jbonen 70: pi'onkbonen 1235; gx'oene kool 79; rode kool 610, knollen 7—11; druiven 7292; appelen 13—19; toma ten 20—42. ADVERTENTIE Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN Vandaag een week geleden verliet des avonds om acht uur een bijzonder schip de haven van IJmuxden. Dinsdag te voren was het gepasseerd naar Amsterdam en het doel is geweest een bok op te halen, die bij Verschuur in Amsterdam is gebouwd voor Russische rekening. Dit „vrachtje" ging aan de neus van de Nederlandse sleep- vaart maatschappijen voorbij. De Russen stuurden de grote ijsbreker „Sibirjakov" naar Amsterdam. Bij het naderen van de Nederlandse kust zal deze stoere ijsbreker zich meteen thuis gevoeld hebben, want 27 jaar geleden is dit vaartuig langs diezelfde kust gevaren, op weg van Rotterdam naar Helsinki. Het is namelijk zo, dat deze thans onder Russische vlag varende „Sibirjakov", in 1926 door de scheepswerf van P. Smit Jr. te Rottex-dam aan het Finse ministerie van Scheepvaart werd overgedragen. De naam luidde toen „Jaakarhu" totdat het schip na de Fins-Russische oorlog moest worden overgedragen aan de Russen. Bijzondere schepen IJsbrekers zijn heel bijzondere schepen, wat ook wel blijkt uit de foto, die hierbij afgedrukt is van de „Czar Michaël Feo- dorowitsch" welke ook tot de Russische vloot van ijsbrekers heeft behoord. Dit schip, dat in 1914 op een werf in Stettin is gebouwd, was een meter of drie kleiner dan de „Sibirjakov", maar wat bouw en inrichting betreft vrijwel eikaars gelijke. Dit soort schepen kunnen onmogelijk met andere typen vergeleken worden. Ze zijn zodanig ingericht dat ze ook sleepwerk kunnen veiTichten maar wat tonnemaat betx-eft steken ze ver boven de sleepboten uit. De „Sibirjakov" meet namelijk 2622 bruto i'eg. ton of ruim drie maal gx'oter dan de sleepboot „Zwarte Zee", want die is 836 ton. De lengte over alles van de „Sibirjakov" bedraagt 78.45 m, lengte tussen de lood lijnen 73.04 m, de breedte 19.23 m. en de holte 9.65 m, welke afmetingen vrijwel normaal zijn. Opvallend is wel het enorme machinevermogen. Het schip beschikt na melijk over drie triple-expansie machines, fabrikaat P. Smit Jr., met een maximaal vermogen van elk 3000 pk, zodat het schip totaal'over 9000 pk. de beschikking heeft. Uit de .drie machines kan opgemaakt wor den, dat het vaartuig drie schroeven heeft en dat is inderdaad het geval, maar één ervan is in het voorschip aangebracht. Dit lijkt heel vreemd voor een ijsbreker, doch in de practijk is dat van veel belang. De ijsbreker schuift met een flink vaartje met de oplopende voorsteven op het ijs, terwijl de voorschroef onder water de pakijsmassa uiteenslaat; het voorschip zakt er vervol gens doorheen. De ijsbreker loopt nu een paar honderd meter achteruit en her nieuwt de aanval. Aldus wordt een kanaal van ongeveer 20 meter breedte in het ijs gegraven. De stoom wordt geleverd door acht oliegestookte ketels en de bunker capaciteit bedraagt 1200 ton. In het midden der twintiger jaren was de huidige „Sibirjakov", toen „Jaakai'hu" (dat „IJsbeer" betekent) geheten een der krachtigste onder de ijsbrekers en ge bouwd om de Finse havens in de winter van zee uit toegankelijk te houden. Het pakijs kan in de maanden Febx'uari, Maart en April daar een dikte bereiken tot 10 meter onder water. Behalve Finland zijn Rusland, Zweden en Duitsland wel de voox-naamste landen waar dei-gelijke ijsbrekers thuishoren, doch Rusland spant wel de kroon. Dit land stel de in 1937 de 4866 ton metende „J. Stalin" in dienst, een „muiter" van een schip met machines van 10.000 pk. en ruimte aan dek om twee vliegtuigen mee te voeren. En dat bleek niet voldoende daar ze nog drie zusterschepen van de „Stalin" lieten bou wen. De Russen hebben op dat gebied nu eenmaal een ruime ervaring. Ze begonnen er al mee in 1864, toen een Russische on dernemer, Britneff genaamd, een gewoon schip, de „Pilot", verbouwde om er ijs mede te gaan breken. Een bescheiden begin van een scheepstype waaruit later kloek gebouwde sterke en tevens snelle ijsbx-ekers zijn voortgekomen. ARIE VAN DER VEER (Nadi-uk verboden). Deze voormalige Finse Ijsbeerkan heel wat ijs aan.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8