„Eén Italiaanse soldaat in zone A en Joegoslavië valt er binnen" „Frans parlement zal weldra E. D. G. - verdrag ondertekenen Herhaling van voorstel tot ontmoeting der staatshoofden Verhoging van sociale uitkeringen voorgesteld Weerbericht Maarschalk Tito dreigt: Spanning in Triest stijgt, alle partijen zenden vloot- en landstrijdkrachten 11 Verrassende verklaring van Teitgen in slotzitting Europees Congres Gevoelskwesties bij vaststelling resoluties Het woord is aan Churchill blijft aan het roer Geen verkiezingen te wachten Adviezen van Stichting van de Arbeid aan de regering 68e JAARGANG No 80 MAANDAG 12 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 233 Belg ontsnapt uit straf- gesticht Veenhuizen AVRO-voorzitter weer in ziekenhuis opgenomen Weerrapporten 2 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BELGRADO (AFP/Reuter). Maar schalk Tito heeft Zondag verklaard, dat Joegoslavische troepen de zóne A van het vrije gebied van Triest zullen binnenruk ken, zodra een Italiaanse soldaat een voet in die zóne zet. De Engelsen en Amerikanen hebben dezer dagen besloten zóne A aan de Italianen over te dragen. De Joegoslavische president, die een rede voering te Skoplje hield ter gelegenheid van de twaalfde verjaardag van de opstand in Macedonië, zei, dat de tijd is gekomen om „openlijk en krachtig te verklaren, dat Joe goslavië bereid is een nieuw verraad van zijn belangen te voorkomen". Tito beschuldigde Italië er van, dat het zich wil bemoeien met de binnenlandse zaken van Albanië, en dat het weer een steunpunt op het Balkanschiereiland wenst te verkrijgen. Tito sprak de waarschuwing uit, dat Joegoslavië scherp zal opletten op iedere Italiaanse stap. Hij hoopte echter, dat het verstand zal overheersen en dat er een uitweg zal worden gevonden. Over zijn Zaterdag gehouden redevoering, waarin hij het Westelijke besluit als „ag- gressie" bestempelde, zei de maarschalk, dat deze door het Westen ongunstig was ont vangen. Maar het Westen dient zich er van bewust te zijn, dat Joegoslavië slechts één doel heeft: „wij willen het verraad van ons land voorkomen". Niemand in Joegoslavië kan zich verzoenen met het feit, dat de be langen van zijn land worden verkocht. Nie mand kan Joegoslavië berispen wegens on bezonnenheid, indien het een oordeel uit spreekt over de Brits-Amerikaanse beslis sing tot het geven van Triëst aan Italië. Tito gaf de Westelijke mogendheden uc raad haar „onrechtvaardige beslissing" te herroepen. De maarschalk besloot met te verklaren, dat Joegoslavië nog steeds bereid is „Italië de hand toe te steken". „Laat men ons met rust laten, om de kwestie-Triëst onderling met Italië te regelen", zo zei hij. Joegoslavië is, zo voegde hij hieraan toe, zo nodig bereid de kwestie-Triëst aan de UNO voor te leggen. Oorlogsschepen In de haven van Triëst zijn drie Ameri kaanse torpedoboot jagers aangekomen. In de komende 24 uur worden twee Britse oorlogsschepen verwacht. Westelijke functionarissen wilden geen verklaring hierover afleggen, doch van Ita liaanse zijde wordt verklaard, dat de actie gezien moet worden als een tegenzet naar aanleiding van het verschijnen van vijftien Joegoslavische korvetten bij de kust van zóne „B" en de aankomst van twee pantser divisies en een infanteriedivisie in deze zóne. Het Joegoslavische persbureau „Tanjoeng" meldde, dat Zondag Britse en Amerikaanse troepen zijn waargenomen, die op weg waren naar de Italiaanse grens met de zóne „A". „Geloofd wordt, dat deze troepen zijn uitgezonden om te verhindex-en, dat Itali aanse troepen de zóne binnenkomen", aldus dit bericht. Voorts verklaarde „Tanjoeng", dat meer Italiaanse troepen op weg zijn naar de Joe goslavische grens. Tijd winnen De opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Triëst, generaal Sir John Winterton, heeft Zondag een communiqué uitgegeven teneinde „misverstanden uit de weg te ruimen" ten aanzien van het tijd stip, waarop de Brits-Amerikaanse troepen uit zóne „A" zullen worden teruggetrokken en het gebied aan de Italianen zal worden overgedragen. Er wordt de nadruk op ge legd, dat nog geen datum hiervoor is vast gesteld en dat de voorbereidingen „nood zakelijkerwijze enige tijd zullen vergen". In politieke kringen in de omstreden stad beschouwt men het communiqué als een poging van de Brits-Amerikaanse autoritei ten om tijd te winnen en de verhitte gemoe deren tot bedaren te brengen. In Triëst gaan inmiddels stemmen op om het betwiste ge bied tot een autonome staat te maken, vol ledig onafhankelijk van Italië en Joego slavië. Joegoslavische grenswachten hebben Zaterdag alle verbindingen, de telefoni sche inbegrepen, tussen de zónes „A" en „B" van Triëst verbroken. In het grensgebied ten Noorden van Triëst zijn Italiaanse artillerie-eenheden waargenomen, die posities innamen tegen over de stellingen van de Joegoslaven. Gezaghebbende Italiaanse kringen heb ben verklaard dat Tito's dreigement om de zóne „A" van Triëst binnen te rukken, zodra Italiaanse troepen deze zóne betre den, „een ernstige situatie" schept. Men is te Rome van mening dat de verklaring van het Joegoslavische staatshoofd voorname lijk bedoeld is om de Britten te intimi deren, die, zo meent men te weten, er min der heil in zagen, de zóne „A" aan de Ita lianen over te dragen, dan de Amerikanen. Tito's voorstel van Zaterdag om het ge bied van Triëst in twee autonome delen te splitsen, waarbij het Italiaanse deel, met inbegrip van de haven van Triëst volledig van Italië zou worden afgesloten door het Joegoslavische gedeelte, wordt in Romein se kringen „volkomen onaanvaardbaar" genoemd. Een dergelijke verdeling zou slechts tot een ramp kunnen leiden, zo ver klaarde men te Rome. Men achtte het ook van belang, dat nu reeds wordt vastgesteld, of een eventuele Joegoslavische aanval op Italiaanse troe pen m zóne „A" zou betekenen, dat alle leden-staten van de NAVO hun Italiaanse bondgenoot te hulp moeten komen. De snelle en felle reactie van Tito heeft vele Westelijke waarnemers in Belgrado verrast. De aanvankelijk uitgesprogen ver wachting, dat de maarschalk eerst krach tig zou reageren, doch op het eind het Brits-Amerikaanse besluit zou aanvaarden, schijn niet gerechtvaardigd, aldus deze waarnemers. In Londertse diplomatieke kringen ge looft men, dat Groot-Brittannië en de V.S. president Tito ernstig zullen waarschuwen, dat elke Joegoslavische militaire actie tegen de zóne ,,A" ernstige gevolgen zou hebben. In dit verband herinnert Reuter er aan, dat Joegoslavië in het komende belastingjaar waarschijnlijk ruim 200 mil- lioen dollar aan Amerikaanse en 59 mil- lioen aan steun uit Westelijke landen zou ontvangen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse zaken ver klaarde Zondag, dat de V.S. zich houden aan de Brits-Amerikaanse verklaring van 8 October, dat de Britse en Amerikaanse troepen uit de zóne „A" zullen worden te ruggetrokken en het bestuur zal worden overgedragen aan Italië. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de ontwikkeling nauwlettend wordt gadegeslagen. De burgemeester van Trjcst, Bartoli, heeft in een radio-oproep tot de Italiaanse bevolking verklaard, dat de „aanwezig heid van de Atlantische bondgenoten en bovendien de nabijheid van het gehele Ita liaanse volk met zijn krachtige en held haftige leger, ons zeker en kalm maakt". Paul-Henri Spaak, de voorzitter van het Europese Congres, dat in Den Haag is ge houdenis Zaterdag door Koningin Juliana en Prins Bernhard op het paleis Soestdijk ontvangen. Foto: Het Koninklijk paar in gesprek met de Belgische staatsman. Zaterdag heeft een gevangene uit het strafgesticht Veenhuizen kans gezien te ontsnappen. Het is een Belg, die iedere week kapperswerkzaamheden verricht. Za terdag zag hij kans naar buiten te komen en in een gereedstaande auto te springen, die daarna snel wegreed. De auto, waarin de man ontsnapte, had reeds enige uren rondom Veenhuizen ge-* reden. Op de grote plenaire slotzitting van het tweede Congres van Den Haag der Euro pese Beweging in de Ridderzaal onder voorzitterschap van Spaak die aan het eind ervan nog eens toonde welk een be zielende redenaar hij is werd Zater dagmiddag een verrassende verklaring af gelegd door de heer Teitgen jr., vice- president van de Franse ministerraad, die als zijn overtuiging te kennen gaf, dat de Franse Nationale Vergadering het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G.) binnen enkele weken zal ratifi ceren. „Wees er zeker van", zo zei Teitgen, wiens vei-klaring met een daverend ap plaus werd begroet, „dat Frankrijk voort zal gaan op de weg naar de Europese Ge meenschap, waarop het de Europese lan den voor is gegaan". Hij zeide, dat men de stappen, die door de regeringen in de af gelopen jaren zijn gedaan, niet moet on- derschatten. ,,Op deze weg bestaat al geen „terug" meer", zo riep hij uit Hij bracht de dank van de Franse regering aan de Europese Beweging over voor haar be langrijke pionierswerk en haar voortdu rend appèl aan de publieke opinie, die, naar hij constateerde, „nu op onze hand is". „Wat wij in dit stadium nodig hebben", zo besloot hij zijn verklaring, „zijn de moed en de doorzetting der levenden en niet de voorzichtigheid der doden....". In deze zitting is hard doorgeweekt aan de definitieve tekst van de drie resoluties van de politieke, de economische en de institutionele sectie. In de politieke reso lutie bleef de voornaamste passage het beroep op de Raad van Ministers om zijn aanmerkingen op het ontwerp voor een Europese Grondwet aan de constitutionele vex-gadering ad hoe voor te leggen en er samen met deze vergadering de laatste hand' aan te leggen onverminderd van kracht. De Ffansen en de Duitsers hebben el kaar tenslotte gevonden in de definiëring van Duitslands huidige positie in Europa, die aanvankelijk moeilijkheden gaf: „Duits land, dat, indien 't geïsoleerd bleef, een bron van nieuwe gevaren zou kunnen vor men, kan ex; integendeel toe bijdragen om door toetreding tot 'n verenigd en democx-a- tisch Europa de vredeskansen te verhogen". De Nederlandse gedelegeerde Mozer, begrij pend dat deze passage bestemd was voor de Franse publieke opinie, vond, dat men haar vanwege de uitdrukking ..een bron van nieuwe gevaren" moest laten varen om het Duitse enthousiasme voor de Euro pese zaak niet te verzwakken. Hij kreeg warme bijval van enige Duitse gedelegeer den en er ontspon zich een discussie, die uiteindelijk leidde tot een toevoeging van de Fransman Schwarz-Liebennann: „Duits land, dat, „alleen i-eeds door het feit van zijn geografische ligging", zo het geïso leerd bleef een bron van nieuwe gevaren zou vormeneixz. Daax-mee gingen de Duitsex-s grif accoord. Economische en Sociale Raad Een andere „gevoelskwestie" doemde op bij de behandeling van een x-esolutie van de sectie voor de instellingen der Europese Gemeenschap, speciaal betref fende de te vormen Economische en So ciale Raad. Deze resolutie zegt, dat raad pleging van. de Economische en Sociale Raad van de Gemeenschap verplicht moet worden gesteld, waar het gaat om de ont wikkeling op economisch en sociaal ge bied, en voorts dat deze Raad op eigen initiatief studies, enquêtes en rapporten moet kunnen doen uitvoeren of uitlok ken over alle onder de Raad ressorteren de problemen, die de Europese Gemeen schap x-aken. Er werd medegedeeld, dat „een deel van de Nederlandse delegatie' deze resolutie in haar geheel wilde doen vervallen omdat er haars inziens niet ge noeg studie van gemaakt had kunnen worden. De Nederlandse rapporteur in de economische sectie, mr. Blaisse, distan- ciëerde zich onmiddellijk van dit voorstel, dat hij ernstig betreurde en dadelijk daar op volgde een woedend betoog van de Radio-telegrafisch overgebrachte foto van gezagvoerder Kooper en enige leden van de bemanning van de Liftmaster „Dr. Damme" bij hun aankomst te Christchurch. Franse vakverenigingsleider Lebourre, die zeide dat hij op dit congres toch al te wei nig aandacht had bemerkt voor de be- langexx van de arbeidei's in de Europese eenwording. Het Nederlandse voorstel om de hele resolutie betreffende de Economi sche en Sociale Raad waarin nu juist ook de vakverenigingen hun invloed kun nen uitoefenen maar te doen verval len, was voor hem de druppel, die de em mer deed overlopen. De Belg Dehousse was er gauw bij om hem gerust te stellen op dit congres is wel degelijk de mening van de „syndicalisten" gehoord en ge respecteerd, zei hij. Deze resolutie gaat al veel verder dan de aan de Economische en Sociale Raad toegekende competentie in het grondwetsontwerp van de verga dering ad hoe. Hij stelde voor aan de x-e solutie een passage toe te voegen uit een amendement van de Fransman Teitgen senior: „Het Congres dringt erop aan, dat alles in het werk wordt gesteld om te be reiken, dat de arbeiders in de Europese ox-ganisatie hun hoop op sociale vooruit gang van de massa bevestigd zullen zien Aldus werd deze x-esolutie evenals de an dere, waarvan wij de hoofdinhoud reeds eerder weergaven, unaniem aanvaard. De Nederlander mr. Schmall trad toen nog naar voren om namens velen in het Congres uit de meest uiteenlopende poli tieke groepex-ingen de bede uit te spreken dat Gods zegen zal rusten op het ont zaggelijke werk van de Europese eenma king, dat thans gaande is. Daarna spraken nog achtereenvolgens André Philip, De Gasperi en Spaak het Congres toe, wier redevoeringen elders in dit blad beknopt zijn weergegeven. De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clerca, die onlangs het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam heeft verlaten na dat zijn linkerbeen was geamputeerd, is opnieuwe in dit ziekenhuis opgenomen aangezien men vreest voor nieuwe storin gen in de bloedsomloop. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'? Lichtenberg: Men moet geen werk, en in het bijzonder geen geschrift, de moei te aanzien die het gekost heeft. (Van onze correspondent uit Margate) Oud en gebogen, doch sprankelend van energie, zo stond Winston Churchill Zater dag in Margate voor meer dan drieduizend volgelingen, toen hij verklaarde dat hij het ogenblik nog niet gekomen acht om het roer uit handen te geven. Hij zal de op zijn leeftijd zo zwaar drukkende last en verantwoordelijkheid blijven dragen, niet uit begeerte om vast te houden aan macht of positie, van welke beide hij ruimschoots zijn deel heeft gehad. „Als ik blijf", zo zeide hij, „dan is het omdat mij boven alles ter harte gaat het helpen tot stand brengen van een duurzame vrede en omdat ik geloof dat ik hierop invloed kan uitoefenen". Na deze verklaring aan het slot van een pulariteit te winnen door het maken van rede van bijna een uur, brachten de aan wezigen hem een langdurige ovatie. Chur- chills verklaring was tevens een afdoend antwoord aan degenen van zijn eigen par tij. die menen dat de tijd van zijn aftreden gekomen is. Churchill houdt vast aan zyn voorstel tot een viermogendheden conferentie en zeide met nadruk dat zijn plan niet dood is. Het was echter duidelijk uit Churchills woordkeuze af te leiden dat hij de con troverse, welke zyn denkbeeld veroorzaakt heeft zowel onder de geallieerden als in zyn eigen partij wilde opheffen. Daarom klonk zijn voorzichtige rede van thans als een zwakke echo van zijn kloeke Lager huis-speech van half Mei. „Indien cle Fransen niet zouden kunnen instemmen met de voox-gestelde Europese Verdedigingsgemeenschap, zullen wij geen andere keus hebben dan het sluiten van de een of andere nieuwe overeenkomst, waardoor de West-Duitse kracht via de Noord-Atlantische verdragsorganisatie aan de Westerse vex-bondenen zou worden toe gevoegd", verklaarde Churchill. „De Britse en Amerikaanse troepen zullen in Europa blijven, waardoor er een evenwichtstoe stand tussen Frankrijk en West-Duitsland zal bestaan. De Britse regering zal er haar uiterste best voor doen, dat er een Euro pees leger tot stand komt, met inbegrip van een sterk Duits contingent. Noch Gx-oot-Bx-ittanixië, noch de Euro pese landen of de N.A.V.O.-bondgenoten hebben er belang bij Duitsland en Rusland tegen elkander uit te spelen. Zij hebben er wel belang bij deze twee landen het gevoel te geven, dat zij veilig hun eigen bestaan kunnen leiden, ongeacht de vraag stukken, die hen bezig -houden en de me ningsverschillen, die tussen hen bestaan. „Ik ben er van overtuigd dat Groot-Brit tannië zijn, naar _ik meen toenemende in vloed, moet aanwenden om beide staten .gerust te stellen",- aldus Churchill. Pleidooi voor V. S. Sprekend over de Britse buitenlandse politiek gaf Churchill zijn bezorgdheid te kennen over de houding van de volgelin gen van de heer Bevan en van enkele an dere leden der Britse socialistische partij, „die zich niet slechts tegen de Verenigde Staten, doch ook tegen het nieuwe Duits land keren". „Er bestaat geen twijfel aan dat som mige socialistische politici hopen aan po- Het bestuur van de Stichting van de Arbeid deelt mede, dat over de gevolgen van de 5 procent loonsverhoging per 1 Januari voor de sociale verzekering, als mede voor de Noodwet-Ouderdomsvoor ziening volledige overeenstemming werd bereikt. De desbetreffende voorstellen van de Stichting van de Arbeid zijn aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid aangeboden. Deze voorstellen komen op het volgende neer: Gehandhaad is het advies van 29 Mei tot een verhoging van de loongrens voor de In validiteitswet en Ziektewet tot de huidige voor de Werkloosheidswet geldende grens van 6000,In overeenstemming hier mede wordt dan voor alle sociale verzeke ringswetten de premie- en de dagloongrens op 16,gesteld. Evenals bij vorige algemene loonsver hogingen is geschied, dienen de lopende ziekengelduitkeringen en tijdelijke uit keringen ingevolge de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 met ingang van 1 Januari 1954 met 5 procent te worden verhoogd. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is van oordeel, dat de invaliditeits- en ongevallenx-enten, inclusief de verschil lende toe- en bijslagen eveneens een o procent verhoging dienen te ondei'gaan. Kinderbijslag Voor de Kinderbijslagen acht het bestuur een algemene verhoging met 5 procent ge wenst. Voorts is het bestuur van oordeel dat de door de regering in het verleden gedane toezegging over het inhalen van de achter stand, ontstaan door de consumptiebeper king voor de grote gezinnen, dat deze toe zegging thans dient te worden verwezen lijkt. Op grond hiervan wordt voorgesteld, dat de kinderbijslagen met ingang van 1 Januax-i 1954 zullen moeten bedragen: voor het eerste kind 48 cent per dag, voor het tweede en derde kind 54 cent per dag, voor het vierde en vijfde kind 75 cent per dag, voor het zesde en volgende kind 85 cent per dag en deze cijfex~s eveneens toe te passen voor de gezinnen van rentetrek kers. alsmede voor degenen, die aanspraak kunnen doen gelden op de uitkei'ingen krachtens de Noodwet Kindex-bijslag Zelf standigen. Wat degenen betreft, die onder de Nood wet Ouderdomsvoorziening vallen, heeft het bestuur der stichting de regex-ing er aan herinnerd, dat in 1951 aan de Noodwet- gerechtigden geen tegemoetkoming voor de destijds ingevoerde huurverhoging van 15 procent is gegeven. Het heeft opgemerkt dat de sociaal-psychologische gevolgen van een niet- compenseren bijzonder bezwaar lijk zouden zijn. Het bestuur der Stichting stelt voor deze categorie de volgende verhogingen voor: voor gehuwden in de 1ste en 2de gemeen teklasse ƒ84; 3de, 4de en 5de gemeente klasse 60. 3de, 4de en 5de gemeenteklasse 66. De maximum-grenzen van het eigen in komen zullen aan deze verhogingen dienen te worden aangepast. In de toekomst dient gestreefd te worden naar een verdere ver hoging van het bedrag, dat mag worden afgetrokken voor de berekening van de Noodwet-uitkering. De Stichting heeft erop aangedrongen, dat de verschillende wettelijke voorzienin gen op 1 Januax-i in werking zullen treden, daar andex-s de administraties in moeilijk heden komen. hatelijke opmerkingen jegens de Verenigde Staten en het nieuwe Duitsland. Het is voor ons van doorslaggevend be lang steeds nauwer wordende vriend schapsbanden met de Vex-enigde Staten te ondex-houden. Doch ik zou ook niet gaarne zien dat het Duitsland van nu, tegen zijn wil, tot een vijand van ons zou worden gemaakt. Ik heb reeds bijna vier jaar ge leden gezegd, dat West-Europa zonder Duitse militaire hulp nimmer tegen een Sovjet-Russische aanval zou kunnen wor den verdedigd", aldus de Britse premier. Churchill besloot met de opmex-king dat hij de „zekere hoop" heeft dat het, „met de machtige hulp der Verenigde Staten", mogelijk zal zijn een derde wereldoorlog te vermijden. Reuter. Sprekend over Bx-its-Guyana, zeide de premier dat orde en rust aldaar verzekerd zijn door de aanwezigheid van Engelse tx-oepen. „Het is altijd moeilijk uit to maken wanneer communistische kuipe rijeen een punt hebben bex-eikt, waarop de normale vrijheid der gemeenschap in ge vaar wordt gebracht, doch het is dan be ter tijdig in te grijpen, dan hiex*mede te lang te wachten", verklaarde hij. Geen verkiezingen Naar aanleiding van recente geruchten over het op handen zijn van algemene verkiezingen in Groot-Brittannië, ver klaarde Sir Winston: „Wij zijn niet van plan het land dit jaar een verkiezingsstrijd te laten doormaken en, voor zover mij thans bekend is, het volgende jaar even min". Sprekende over de algemene toestand in de wereld, zeide Churchill: „Ik denk dat het. gevaar nu niet meer zo dreigend is als op het tijdstip, waarop wij onze her bewapening begonnen.. En zeer zeker is de toestand thans minder gespannen dan twee jaar. geleden. Wij hopen dat, indien v/ij volhouden, de wereld zich meer en meer zal herstellen van de in het verleden- geslagen wonden". Sir Winston Churchills nieuwe oproep tot het houden van een infox-rnele confe rentie met de Sovjet-leiders en het stre ven naar een algemene niet-aanvalsover- eenkomst heeft in Franse diplomatieke kringen een gunstig onthaal gevonden. In Amerikaanse officiële kringen heb ben Sir Winstons woorden echter geen geestdx-iftige reactie verwekt, en wel om dat de denkbeelden van de Britse premier in strijd zijn met enige principiële opvat tingen der Amerikaanse regering over der gelijke voorstellen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- w - •O-e Eo 10 -£ toestand o 2 i QJ O E-p- ZB Helsinki motregen ZZW 2 10 1 Oslo zwaar bew Z 4 8 0 Stockholm zwaar bew. WZW 2 9 0 Kopenhagen onbewolkt ZO 2 9 0 Londen mist windstil 8 0 Amsterdam onbewolkt ZO 4 4 0 Brussel onbewolkt ZZO 4 8 0 Parijs motregen O 1 9 0 Bordeaux nevel ZZO 3 15 9 Nice zwaar bew NNW 4 12 0 Warschau onbewolkt ZO 1 2 0 Berlijn onbewolkt OZO 2 5 0 Frankfort nevel windstil - -3 0 München mist ZZW 2 2 0 Ziirich mist windstil 5 0 Wenen nevel ZW 1 4 0 Rome onbewolkt NO 2 10 0 Neerslag laatste 24 uur. BEWOLKT MAAR ZACHT Verwachting, medegedeeld door het. K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met in hoofdzaak van avond cn vannacht plaatselijk enige regen, hier en daar gevolgd door mist. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Belangrijk minder koude nacht. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. 13 October Zon op 7.01 uur, onder 17.51 uur. Maan op 13.12 uur, onder 20.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 October Hoog water: 5.51 en 18.06 uur. Laag water: 1.41 en 13.49 uur. Dinsdag 13 October Hoog water: 6.28 en 18.41 uur. Laag water: 2.10 en 14.19 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1