Tito stelt besprekingen voor van de bij Triest betrokken landen Weerbericht Nieuwe Westelijke invitatie voor conferentie Grote Vier s§r li „Beoogde schipbrug bij Velsen zou zeescheepvaart niet deren" Sovjet-Unie protesteert tegen schending van vredesverdrag UNO-afgevaardigde naar Panmoendjom Italië verrast Prawda voelt niets voor non-aggressiepact V.S. krijgen bases in Griekenland Staking in Guyana Kinderen van Rosenbergs van school gestuurd Het woord is aan Voorzitter Commissie Oeververbindingen: Slechts zes keer per dag een kwartier in gebruik als spoorbrug dat óók is DINSDAG 13 OCTOBER 1953 velser Haarlems Dagblad EDIT1E Amerikaanse vrees voor Russische H-bommen Hall bekent moord op Bobby Greenlease Deel van hotel in Bareveld uitgebrand vuig-A MHÉBHBIIP MÊl' flip 3ÊÊSÊSÊ lÉfé 3NIÉI Slt i- SBl - %üöl8l Gewonde Koreastrijders in Rotterdam Oud-minister Frenay sprak in Amsterdam Weerrapporten zzo zzo zo ozo zo zzo 68e JAARGANG No 8i Bureaux: Keunemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 234 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdapen. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman ff ff BELGRADO (A.F.P./Reuter) Joego slavië heeft aan Groot-Brittannië en de Verenigde Staten „rechtstreekse onderhan delingen" met deelneming van Italië over de kwestie-Triëst voorgesteld. De Joegoslavische onderminister van Buitenlandse Zaken, Bebler, overhandigde Maandag nota's aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Italië, waarin een conferentie van deze drie landen met Joegoslavië wordt voorgesteld „om de be dreiging van de vrede, die uit de huidige toestand zou kunnen voortkomen, uit de weg te ruimen." Bebler zond voorts Maandag een brief aan de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, waarin werd verklaard, dat het Brits-Amerikaanse besluit om de geallieerde troepen uit Triest terug te trek ken een „zeer critieke toestand" heeft ge schapen. Als de voorgestelde viermogend- hedenconfercntie zou mislukken, aldus deze brief van Bebler, zou Joegoslavië de zaak voor de UNO brengen als een kwestie, die „de vrede en de internationale veiligheid bedreigt. Groot-Brittannië en de V.S. zijn Maan dag spoedbesprekingen begonnen naar aanleiding van Tito's dreigement om de zone „A" van Triëst binnen te trekken, als Italië zou trachten deze te bezetten. Waar schijnlijk zal tevens het Joegoslavische voorstel voor een viermogendhedenconfe- rentie worden besproken. In Londen ge looft men, dat het Brits-Amerikaanse over leg zal leiden tot een scherpe waarschu wing aan Tito, dat elke toevlucht tot ge weld ernstige gevolgen zou kunnen hebben. In de Joegoslavische nota aan Groot- Erittannië en de Verenigde Staten werd verklaard, dat Joegoslavië gedwongen was tenuitvoerlegging van het geallieerde be sluit om de zóne „A" van Triëst aan Italië over te dragen te beschouwen als een aan- valsdaad van Italië. Joegoslavië zou ver plicht zijn zijn rechten en nationale be langen met alle ter beschikking staande middelen te verdedigen. In de nota werd gezegd, dat de recente Italiaanse militaire demonstraties aan de Joegoslavische grens, vergezeld gaande van incidenten en schen dingen van het Joegoslavisch luchtruim, direct verband houden met het geallieerde besluit. Een conferentie van Groot-Brittannië, de Verenigde Stalen, Italië en Joegoslavië, als voorgesteld, zou echter geen zin hebben, aldus de nota, als in die tussentijd het Brits-Amerikaanse besluit ten uitvoer werd gelegd. In Italiaanse politieke kringen heeft men Maandag het Joegoslavische voorstel voor een vier-mogendhedenconferentie een nieuw voorbeeld van de Joegoslavische vertragingstactiek genoemd, aldus verluidt in een door het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven commen taar. „Joegoslavië wisselt diplomatieke nota's af met bedreigingen in de hoop, dat een van beide methodes, of beide, onder de geallieerden onenigheid zal veroorzaken, waaruit Belgrado profijt zal kunnen trek ken," aldus dit commentaar. Protest De Sovjet-Unie heeft in een nota aan de V.S. en Groot-Brittannië geprotesteerd tegen het besluit om de zóne „A" van Triëst aan Italië over te dragen. In een nota, die te Moskou werd over handigd aan de Britse en Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers, zegt de Sovjet-Unie het noodzakelijk te achten te verklaren, dat de verantwoordelijkheid voor deze „ernstige schending" van het Italiaanse vredesverdrag geheel voor reke ning van de V.S. en Groot-Brittannië komt. De nota brengt in herinnering, dat het Italiaanse vredesverdrag voorziet in een neutraal, gedemilitariseerd vrij gebied van Triëst, dat bestuurd zou. worden door een WASHINGTON (Reuter). De V.S. en de zestien landen, die in Zuid-Korea aan de zijde van de U.N.O. hebben gestreden, heb ben er Maandag mee ingestemd op 26 Oc tober Noordelijke afgevaardigden te ont moeten in Panmoendjom. De juridische adviseur van Foster Dul les, Dean, zal de V.S. en de zestien bond genoten op de voorbereidende conferentie op 26 October vertegenwoordigen. Hij zal op 22 October per vliegtuig uit Washington naar Korea vertrekken. Dit is besloten op een conferentie te Washington van ambassadeurs van de lan den met strijdkrachten in Korea aan de zijde van de U.N.O. Via Zweden zal aan communistisch China en Noord-Korea een nota worden gezonden, waarin deze rege ringen wordt meegedeeld, dat de geallieer de afgevaardigde komt ter bespreking van de tijd en de plaats van een Koreaanse po litieke conferentie en voor een uitwisseling van standpunten over de samenstelling van de politieke conferentie. Mevr. Laksjmi Pandit, voorzitster van de algemene vergadering der U.N.O., heeft Maandag na een onderhoud met president Eisenhower op het Witte Huis te Washing ton verklaard optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van de politieke conferentie over Korea. Zij zei te geloven, dat de conferentie doorgang zal kunnen vinden en voegde hieraan toe, dat president Eisenhower haar optimisme deelt ten aanzien van de moge lijkheid om uit de Koreaanse impasse te komen. Het onderhoud van mevr. Pandit met president Eisenhower werd bijgewond door John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. gouverneur, te benoemen door de Veilig heidsraad van de UNO. De Sovjet-Unie beschuldigt de V.S. en Groot-Brittannië ervan van Triëst een „onwettige Brits-Amerikaanse militaire en marinebasis te hebben gemaakt, die een belangrijke rol speelt in de militaire plannen van het aggressieve Noord-Atlan tische blok". Zij verwerpt in de nota de Brits-Amerikaanse verklaring, dat het on mogelijk was gebleken overeenstemming met de andere ondertekenaars van het Iialiaanse vredesverdrag te bereiken over het instellen van 'n permanent regiem voor Triëst als voorzien in het vredesverdrag. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg worden nog steeds nieuwe Ita liaanse troepeneenheden bij de Joegosla vische grens samengetrokken, vooral in het gebied van Belapec, waar de Iatliaanse, Joegoslavische en Oostenrijkse grenzen elkaar treffen. Incident Communistische demonstranten hebben Maandagmorgen de Britse en Amerikaanse leeszalen in Belgrado bestormd. Het hoofd van het voorlichtingsbureau der Ameri kaanse ambassade, King, werd door de be togers aangevallen. Hij moest met een ge broken neus in het ziekenhuis worden op genomen. De demonstranten verscheurden de Britse kranten en folders en maakten zich met een grote hoeveelheid nieuwsbulletins, die dagelijks door de ambassades worden uitgereikt, uit de voeten. Kort na de inval in de Britse leeszaal verscheen de Joegoslavische politie, die een cordon om het gebouw heeft gelegd. In Italië zijn eigenlijk alleen die poli tieke groepen, die het dichtst bij de rege ring staan, ingenomen met het besluit van Washington. Men had dit niet verwacht: het wachten was op een antwoord op Pel- la's nota over het voorgestelde plebisciet. Hoewel de nota van Washington liet door schemeren, dat zowel Amerika als Enge land menen nu aan hun plicht te hebben voldaan en de verdere oplossing van het vraagstuk aan de beide direct betrokken landen willen overlaten, hoort men in Italië reeds praten over een eerste, 'hoopvol stemmende stap op de weg tot verwezen lijking der geallieerde beloften van 20 Maart 1948 om geheel Triëst aan Italië te geven. Er zijn dus groepen, die verwachten of veinzen te verwachten, dat de geallieerden zullen voortgaan voor deze zaak te ijveren en het Italiaanse voorstel tot het houden van een plebisciet bij Tito nogmaals zullen bepleiten. Anderen vrezen, dat nu binnen afzienbare tijd de vrijstaat zal ophouden te bestaan, doordat Tito eenvoudig zóne B zal inlijven en Italië zijn voorbeeld vo gen zal wat zóne A betreft. En dan is zóne B voor goed verloren. De nationalisten be seffen wel, dat de leus „Triëst aan Italië" genoeg kracht heeft om de massa's geest driftig te maken, maar dat het heel moei lijk zal worden aanhangers in grote getale te vinden voor de leus „Pirano of Capo d'Istria bij Italië." De uiterst-linkse par tijen in Italië, vooral de communisten ach ten de nota van Washington een jobs tijding. Zij zijn. evenals Moskou, voorstan ders van een onafhankelijke vrijstaat, niet langer verdeeld in zones en zonder vreem de bezettingstroepen. Daar zijn we nu ove rigens stellig verder van af dan ooit. PARIJS (United Press). Van hoge geallieerde zijde is gisterenavond verno men, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk overeengekomen zijn een nieuwe uitnodiging aan de Sovjet-Unie te doen toekomen voer het bijwonen van een con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Lugano over de eenmaking van Duitsland en de onafhankelijkheid van Oostenrijk in de tweede week van Novem ber. Het voorstel van de Westelijke Grote Drie is vervat in een nota, die in de loop van de weck naar Moskou zal worden over gemaakt, wanneer West-Duitsland de ge legenheid zal hebben gekregen ervan ken nis te nemen. Van dezelfde zijde is medegedeeld, dat de regeringen van elk der drie Westelijke mogendheden gunstig geoordeeld hebben over het werk van de deskundigen in Lon den, waarbij is voorgesteld slechts „kleine" veranderingen in het ontwerp aan te bren gen, dat voor inzage door kanselier Ade nauer gereed zal zijn. Deze nota is een antwoord op de Sovjet nota van 28 September, waarin de Kussen een Westelijke uitnodiging genegeerd had den om deel te nemen aan een vier mo gendheden conferentie over Duitsland en Oostenrijk, die op 15 October te Lugano had moeten plaats hebben. Op zijn beurt had het Kremlin voorgesteld een vier- ministersconferentie over Duitsland te houden en een vijf-ministersconferentie waaronder de minister van Buitenlandse Zaken van Communistisch China over alle andere problemen Dezelfde bron zegt, dat er in de Weste lijke nota opgemerkt wordt, dat het nu te laat is om op 15 October te Lugano bijeen te komen en zij hernieuwt de uitnodiging voor een vergadering der vier ministers. In de nota wordt voorgesteld ook het Oos tenrijkse vredesverdrag op de agenda te plaatsen, waarbij aangetekend wordt, dat de suggestie van Sovjet-zijde om dit pro bleem via de normale diplomatieke kana len te laten verlopen, niet in aanmerking komt na zovele jaren van vruchteloos on derhandelen hierover. Wat betreft het Russische voorstel om een vijf-mogendheden-conferentie te hou den, heeft het antwoord van de Grote Drie zorgvuldig vermeden de Sovjet-Unie te prikkelen door een directe verwerping. In plaats daarvan laat het de deur open voor een dergelijke conferentie, maar het wijst er met nadruk op, dat elk ding zijn eigen tijd en plaats heeft en dat de vredes conferentie over Korea eerst aan de beurt is. De Fransen wensten het meest de deur voor een dergelijke conferentie open te la ten, daar de Franse publieke opinie zich sterk bezig houdt met de lasten van de reeds acht jaren durende oorlog in Indo- China. De Verenigde Staten en Engeland, die zich op hun beurt bewust zijn van de wereld-opinie, hebben er zorgvuldig voor gewaakt dat niets als „stroef" kan worden aangemerkt. MOSKOU (Reuter) Prawda, het or gaan van de Sovjet-Russische communis tische partij, heeft doen verstaan dat het onwaarschijnlijk is, dat dc Sovjet-Unie „veiligheidswaarborgen" van de N.A.V.O. zou aanvaarden. „Onlangs heeft een groep leidende Amerikaanse persoonlijkheden verklaard, dat het Noord-Atlantisch" "act veiligheidswaarborgen voor alle staten in Europa, met inbegrip van de Sovjet-Unie, zou kunnen verschaffen", aldus de Prawda. „Dergelijke pogingen tot leugen-propa- ganda, die de volksmassa's moet misleiden, kunnen slechts in verband gebracht wor den met de kennelijke crisis in de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Zij worden verklaard door het falen van de befaamde krachtspolitiek en de noodzaak voor de heersende Amerikaanse kringen om het feit onder de ogen te zien, dat na het falen van het Koreaanse avontuur zelfs dc heer sende kringen in kapitalistische landen, die met de Verenigde Staten verbonden zijn, er niets voor voelden om zich met nieuwe aanvalsplannen in te laten". ATHENE. (Reuter). De Griekse pre mier, veldmaarschalk Papagos, heeft Maan dagavond te Athene medegedeeld, dat Griekenland en de Verenigde Staten een overeenkomst, hebben getekend, die Ame rikaanse strijdkrachten veroorlooft ge bruik te maken van Griekse vloot- en luchtbases. In een Grieks-Amerikaanse bekendma king wordt verklaard dat de overeenkomst is gesloten op basis van artikel drie van het Noord-Atlantische verdrag. In artikel drie van het NAVO-verdrag wordt voorzien in het instellen ener ver enigde strijdmacht, met een centrale leger leiding. In de overeenkomst worden de Verenig de Staten ook gemachtigd van Griekse we gen en spoorwegen gebruik te maken of nieuwe aan te leggen. De Verenigde Staten zullen het recht hebben Amerikaanse strijdkrachten in Griekenland te legeren, die toegang zullen verkrijgen lot en zich vrijelijk zullen mo gen bewegen over Grieks grondgebied en Griekse wateren. De in Griekenland te legeren Amerikaan se eenheden zullen dezelfde rechten heb ben als Griekse legerafdelingen. INDIANAPOLIS (Reuter). Sterling Cole, de voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie, heeft Maandag voor leden van het Amerikaanse Legioen verklaard, dat de Verenigde Sta ten hun program betreffende de waterstof bom met de uiterste spoed moeten uitvoe ren, omdat de Sovjet-Unie binnenkort mo gelijk de beschikking zal hebben over „honderden of zelfs duizenden waterstof bommen. „Als wij in ons streven versagen, hetgeen niet moet en niet mag. kunnen de Sovjets ons binnen betrekkelijk korte tijd overvleugelen. Tussen Hirosjima en onze waterstofbomproef in de herfst van het vorige jaar zijn zeven jaar verlopen, ter wijl er slechts vier jaar lagen tussen de eerste Russische atoombom en de water stofbom van Moskou. Dit is een niet erg geruststellende vergelijking. Misschien het onheilspellendste punt om trent de Russische waterstofbomproef is volgens Cole het feit. dat het er hoe langer hoe meer op gaat lijken, dat het aanwenden van waterstofenergie voor militaire doel einden wellicht \&eel gemakkelijker is dan men enige jaren geleden algemeen aan nam. WASHINGTON (Reuter) De 34-jarige Carl Austin Hall heeft in een schriftelijke bekentenis verklaard de zesjarige Bobby Greenlcase, het door hem ontvoerde zoon tje van een millionnair uit Kansas City, te hebben vermoord. Dit is medegedeeld dooi de directeur van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek, Edgar Hoover. De bekentenis van Hall is door zijn vrou welijke medeplichtige, mevrouw Bonnie Brown Heady, bevestigd. De twee ontvoer ders hebben toegegeven dat het graf de tuin van het huis van mevrouw Heady reeds vóór de ontvoering was gegraven. Het lijkje werd begraven onder een laag kalk ter dikte van een meter. Ook deze kalk was reeds vóór de ontvoering door Hall gekocht. In het verslag der F.B.I. wordt niets ge zegd over de ongeveer 300.000 dollar be taald losgeld, die verdwenen zijn. Hall be zat bij zijn arrestatie de overige 300.000. Hij verklaarde toen dronken te zijn ge weest en een koffer, waarin zich de rest van het losgeld bevond, te hebben ver loren. Hedenmorgen omstreeks half tien is brand uitgebroken in hotel Panman te Bareveld bij Wildervank. Het vuur woedde voornamelijk in het achterste gedeelte van het hotel, waar de bedrijfsleider woont. Na een uur was de brandweer het vuur mees ter. De keuken en enkele kamers brandden geheel uit. Voor de rest liep het perceel veel waterschade op. De brand is ontstaan in de keuken, waar een fornuis in gebruik was. WÊÊMÊB^smk^t M l Het prachtige meer in „De Kennemer^uinen" is niet alleen een rijke broedplaats van allerhande vogels gewordenmaar ook het geliefde einddoel van talloze bezoekers van het nationale park. Degenen met schildertalent waarderen het meer ook als een nimmer opdrogende bron van inspiratie. De directeur van de Kennemerduinen heeft plannen voor het graven van nog een tweede duinmeer, dat bovendien gebruikt mag worden als piasvijver voor de kinderen. Het is dan ook in de onmiddellijke omgeving van een speelplaats geprojecteerd. Verwezenlijking van dit plan hangt samen met de ophoging van de terreinen in Haarlem-Noord voor de nieuwe stadswijk „Delftweide". GEORGETOWN (Reuter) De staking, waartoe de progressieve volkspartij van Brits Guyana heeft opgeroepen, was Maan dag algemeen op drie ondernemingen en gedeeltelijk op vier van de veertien andere belangrijke ondernemingen. Hoewel Maan dag een feestdag was, werd verwacht dat op de meeste rijst- en suikerplantages nor maal gewerkt zou worden. Naar verluidt zullen mogelijk Britse troepen worden gebruikt om de openbare diensten in Georgetown gaande te houden, als de arbeiders in deze bedrijven het werk zouden neerleggen. Er is echter nog geen aanwijzing, dat de staking naar de open bare diensten zal overslaan. Op een plantage bij Demerara is onge veer vijf hectare suikeraanplant verloren gegaan als gevolg van brandstichting. Voorts wordt gemeld, dat een Portugese controleur op een plantage is aangevallen door stakers. De man wist te paard te ont komen. De leiders van de Britse Labourparty, Attlee, Morison en Griffith, hebben Maan dag besloten van de regering te eisen, dat zij onmiddellijk in een officieel Witboek een volledige verklaring aflegt over het intrekken van de grondwet in Brits Guy ana. TOMS RIVER (United Press) De twee zoontjes van de wegens atoomspionnage ter dood gebrachte Julius en Ethel Rosenberg, die in de buurt van Toms River wonen en bij vrienden van de Rosenbergs in huis zijn, hebben aanzegging gekregen dat zij van de lagere school van Toms River af moeten. Gisteravond heeft het hoofd van de school dit aan hen medegedeeld, waarbij hij uitdrukkelijk vaststelde dat het hele maal geen discriminatie inhield. De laatste anderhalf jaar hebben Micha el Rosenberg (10 jaar) en zijn broertje Ro bert van (6 jaar) gewoond bij het echtpaar Bach, dat vijf mijl van Toms River een landhuis heeft. Bach, een vertegenwoor diger, wilde de kinderen een normale op voeding geven in een gewoon gezin. Toen hij ze op school deed heeft hij hun naam niet veranderd, omdat die niets inhield waar ze zich voor hoefden te schamen. Volgens het schoolhoofd wordt van de knapen in het geheel geen speciale belang stelling genomen. Hij had Bach gezegd, dat ze op school zouden kunnen blijven als ze zich wettelijk zouden vestigen in het door de school bestreken gebied. De plaat selijke scholen zijn namelijk honeloos overvol. Bach heeft verklaard dat hij de zaken in handen heeft gegeven van Ema nuel Bloch. de verdediger van de Rosen bergs, die hun juridische voogd is. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S B er k e 1 e y Eerst hebben wij een stofwolk op geworpen en dan klagen wij dat wij niet kunnen zien. Met het Deense hospitaalschip „Jutlan- dia" zijn vier Nederlandse en zeven Bel gische gewonde Koreavrijwilligers in Ne derland aangekomen. Vanochtend werden de militairen aan de Lekhaven te Rotter dam ontscheept. De Nederlanders, de sol daten W. C. de Buyzer uit Amsterdam, S. Hattu uit Tiel, E. H. A. van der Aa uit Til burg en E. H. B. Valk uit Amsterdam, ont vingen uit handen van luitenant-kolonel H. A. Alberdingk, die de minister van Oor log en de chef van de Generale Staf ver tegenwoordigde, het Kruis voor Recht en Vrijheid. De Belgische militaire attaché, generaal- majoor J. Woussen, reikte het Belgische „Kruis voor Buitenlandse Strijdtonelen", uit aan de Belgen. De „Jutlandia" heeft voor de derde keer met zijn schip de reis van het Verre Oosten naar Europa gemaakt. Op deze drie reizen werden totaal ongeveer 700 gewonden ver voerd van zeven nationaliteiten. De „Jutlandia" was op 29 Augustus uit Tokio vertrokken met 230 passagiers, onder wie 165 Turken, die in Istanbul zijn ont scheept. Verder waren er nog Grieken en Engelsen aan boord geweest. Voor de Beweging van Europese Fede ralisten, afdeling Amsterdam, zijn gister avond in een openbare bijeenkomst toe spraken gehouden door de heer Henri Frenay, Frans oud-minister van Sociale Zaken, en mejuffrouw A. H. Nolte, presi dente van de Nederlandse Katholieke Vrouvvenbeweging. Oud-minister Frenay sprak over het werk van het tweede Con gres van de Europese Beweging te Den Haag, dat pas geëindigd is. Na de ver schijnselen der Europese eenheidsbeweging sir.ds 1945 te zijn nagegaan (Europese Be talingsunie, Kolen- en Staalgemeenschap, Europese Defensiegemeenschap) verklaar de spreker dat desondanks de landen van Europa nog los van elkaar staan, als het er op aan komt. „De Chinese muur om elk onzer landen opgetrokken moet worden ge sloopt," riep hij uit. „Daarvoor is een waar Europees geweten, een Europese geest nodig. Inzoverre het Frankrijk betreft ver klaarde de heer Frenay zich optimistisch. Publicaties omtrent de inleg van een tijdelijke schipbrug bij Velsen teneinde daar, in afwachting van de voltooiing van de tunnel op 1 Januari 1958, het toenemend verkeer te kunnen blijven verwerken, heb ben in sommige kringen ongerustheid ge wekt, aangezien gemeend werd dat deze tijdelijke oplossing schade zou toebrengen aan de scheepvaart. Naar aanleiding hier van heeft thans de voorzitter van de Com missie Oeververbinding Noordzeekanaal, de heer W. Thomassen, burgemeester A'an Zaandam, medegedeeld dat de zeescheep vaart van het eventuele bestaan van de geprojecteerde noodvoorziening niets zal bespeuren. Zoekende naar een oplossing voor de aanwas van het verkeer en de beperkte capaciteit van de ponten had de Commissie Oeververbindingen twee oplossingen ge vonden: het mede dienstbaar maken van de spoorbrug te Velsen aan het wegver keer (hetgeen bij uitvoerige onderzoekin gen onmogelijk bleek zonder dat andere belangen ernstig zouden worden geschaad) en een tijdelijke en slechts enkele malen per dag functionnerende schipbrug te Vel sen, naast de spoorbrug. Alleen de binnen scheepvaart zou hierdoor een bescheiden vertraging krijgen gedurende enkele en ten hoogste zes perioden van een kwartier per dag. Hiertegenover staat een enorme winst aan tijd en geld voor het landver- keer, aldus de voorzitter van de Commis sie Oeververbindingen. Na gebruik aan de kant Hij geeft voorts een beschrijving van deze schipbrug zoals de commissie zich deze heeft voorgesteld. Het zal een brug met een dubbele rijbaan moeten zijn, dus voor twee-richtingsverkeer. Deze brug zal ongeveer zes maal per dag een kwartier beschikbaar zijn gedurende perioden, dat de spoorbrug ook gesloten is, zodat zeeschepen dan toch reeds niet kun nen passeren. Is de schipbrug niet in ge bruik, dan ligt deze geheel buiten het vaar- water.De remming van spoorbrug en schip brug vormen één geheel zodat er op nau tisch gebied geen moeilijkheden worden geschapen. De naam schipbrug is in zekere zin misleidend: een brug is als regel aan wezig en bruikbaar voor het verkeer te land. Deze schipbrug is des nachts nooit en overdag slechts bij uitzondering aanwezig (en aanvankelijk waarschijnlijk ook ge durende de wintermaanden nog niet nodig, wanneer er na het in gebruik stellen van de grote pont bij de Hembrug te Velsen permanent vier normale ponten in bedrijf zijn.) De commissie meent dat deze noodoplos sing aantrekkelijk is en heeft het voorne men haar zo mogelijk aan te bevelen. De gedachte van een schipbrug is aan vankelijk door de commissie, en zeer in liet bijzonder door de leden uit de zeehaven plaatsen, afgewezen. Toen men echter van bovenstaande feiten kennis had genomen, is een beroep gedaan op de Amsterdamse leden (autoriteiten op het gebied van scheepvaart, handelsbelangen en open bare werken) om de bijzonderheden van het project nader te bestuderen tezamen met ingenieurs van Waterstaat en daarom trent aan de commissie te rapporteren. In dien dit rapport gunstig zal zijn, ligt het in de bedoeling het werk van de commissie af te sluiten met een adres over deze tijde lijke schipbrug. Met dit alles heeft de com missie getracht Waterstaat te helpen het project van de tijdelijke schipbrug voor Amsterdam aanvaardbaar te maken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ■óJ du su s2 i-s r .2 w F C- ès Helsinki mist Z 2 9 0,1 Oslo mist windstil 4 0 Stockholm mist 2 8 0 Kopenhagen onbewolkt 5 10 0 Londen regen ONO 2 14 5 Amsterdam half bew. ZO 5 10 0 Brussel zwaar bew. 4 12 0 Parijs regen 3 13 0,1 Bordeaux geheel bew. windstil 15 15 Nice regen ONO 3 14 23 Warschau licht bew. ZO 2 4 0 Berlijn onbewolkt 2 7 0 Frankfort nevel NO 4 5 0 München mist windstil 2 0 Zürich mist WNW 1 6 0 Wenen zwaar bew ZO 10 10 0 Rome zwaar bew 3 15 0 Neerslag laatste 24 uur. TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwegend matige wind uit uiteen lopende richtingen. Lagere middag- temperaturen. 14 October Zon op 7.02 uur, onder 17.49 uur. Maan op 14.00 uur, onder 21.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 October Hoog water: 6.28 en 18.41 uur. Laag water: 2.10 en 14 19 uur. Woensdag 14 October Hoog water: 7.04 en 19.23 uur. Laag water: 2.40 en 14.57 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1