Eerste Kamer was het niet eens met minister Van de Kieft Reclame maakt massaproductie van verbruiksartikelen mogelijk PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws Motie-Molenaar aangenomen De radio geeft Vrijdag F.N.O.P. telegrafeert aan minister Dr. P. Rijkens: Zestiende reclame congres in Kurhaus och ió het zo J DONDERDAG 15 OCTOBER 195S Open brief over verdwenen Joodse pleegkinderen Ambtelijk beroep gevraagd tegen N.S.-busdienst Postzegels, die weldra ongeldig worden Korporaal werd ernstig gewond bij oefening 65 ct. Studentenorkest maakt een tweede tournée Jonge Ambonese vrouw van het leven beroofd? Kerkelijk Nieuws Twee voor een (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming verenigde de Eerste Kamer zich met het wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Materiële Oorlogsschade, nadat zij met 28 tegen 11 stemmen een motie-Molenaar (WD) had aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd nadere wetswijziging te be vorderen om te kunnen beletten, dat ten gevolge van een door de wetgever niet be doelde, maar volgens de voorstanders der motie noodzakelijke toepassing der be staande wet, in een aantal gevallen aan belanghebbenden zelfs meer dan het totaal van de door hen geleden schade wordt uit gekeerd. Met de minister achtten de sena toren het gewenst een dergelijke gang van zaken te beletten. Maar volgens hen kon dit alleen door wetswijziging en niet, ge lijk de bewindsman meende, door bij be schikking vast te stellen regelen. Daartoe zou hem de wet, zoals zij thans luidt, geen recht geven. Minister Van de Kieft had het hier over nog even met de juristen uitge zonderd mr. Pollema (CH.) aan de stok gekregen. De wat korzelige opmerkingen van prof. Molenaar over de juristen van zijn departement achtte hij niet gerecht vaardigd. Ernstig had de minister over wogen of hij alsnog tot wetswijziging zou overgaan. Hij was tot de slotsom gekomen dat hij op het in dit opzicht geuite ver langen niet kon ingaan, ook omdat daar door opnieuw vertraging zou ontstaan. Men heeft gezegd, dat het onplezierig zou zijn als het desbetreffende scheidsgerecht de regelen onverbindend zou verklaren. Als dat gebeurt dan gaat de vlag op Financiën niet halfstok. De minister was het met mr. Pollema (CH) eens, dat het beter is om geen wetswijziging toe te zeggen. Mocht de Tweede Kamer, die het huidige ont werp aanvaard heeft, zulks wensen, dan zou zijn dit bijvoorbeeld door een inter pellatie kenbaar kunnen maken. Ir. Kraayvanger (KVP), een der ondertekenaars van de door prof. Mole naar ingediende motie, was van mening, dat juist nu blijkt, dat ten aanzien van ongeveer 12000 gevallen de door de minis ter te stellen regelen eventueel van toe passing zouden kunnen zijn. De bedoeling van de wetgever was echter zulks alleen mogelijk te maken voor uitzonderingsge vallen. Prof. H e 11 e m a betoogde, dat het de minister toch wel iets moest zeggen, dat alle juristen in de Eerste Kamer, met uit zondering van mr. Pollema, het er over eens waren dat de minister niet bevoegd is de door hem beoogde regelen te stellen, zonder dat er eerst een wetswijziging komt. De heer Van Tilburg (P.v.d.A.) voorzag in het volgen van de minister nieuwe moeilijkheden. Daarom gaf hij de voorkeur aan wetswijziging. Mr. Pollema (CH) vond het echter niet verstandig de motie-Molenaar aan te nemen. Men zou door nu op wetswijziging aan te dringen, eigenlijk al vooruit lopen op een eventuele beschikking van het scheidsgerecht en laat zich door vrees voor een ongunstige afloop van processen lei den. Staatsrechtelijk heeft de Eerste Ka mer de voor haar afgebakende grenzen te eerbiedigen. Dat doet zij niet als zij de motie aanneemt. Hierna verklaarde minister Van de Kieft nog eens nadrukkelijk, dat de wet hem wèl toestaat regelen in deze uit te vaardigen. Aan het verzoek tot wetswijzi- A DVFFTFNTTE Teddy gevoerde Windjackets HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Pianorecital. 16.00 Tuin- bouwpraatje. 16.15 Platen. 17.00 Omroep orkest. 17.45 Fx-iese uitzending. 18.00 Platen. 18.10 Orkestconcert. 18.30 Mozartvleugel en viool. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting, waarin op genomen De Schoolmelkvoorziening. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Getuigenis samenkomst van het Leger des Heils. 21.30 Platen. 21.50 Psalmen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Sopraan, alt, tenor en bas. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Platen. 14.30 Voordracht. 14.50 Orgel concert. 15.10 Kookpraatje. 15.30 Musette- orkest. 16.00 Gevarieerde muziek. 16.30 Mu- ziekcauserie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Pla ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 De Haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gevarieerde muziek. 19.30 Hoe ik tot mijn geloof kwam, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Clavecimbelconcert. 22.30 Europa één, cau serie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Gevarieerde muziek. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Rhythmische muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Concertgebouw-orkest en soliste. 23.50 —24.00 Platen. TELEVISIE (VARA! 20.15—21.45 Actualiteiten en weeroverzicht. De sterken voor de zwakken, film; Inzen dingen van de 13e Internationale Focus Foto Salon; Gevarieerd programma. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht; 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang. 19.50 Volksmuziek. 20.00 Voordracht en orkestconcert. 20.50 Kunstkaleidoscooo. 21.05 Voordracht en orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.10 Platen. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladan het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 49 m.). ging zou hij niet voldoen, hoezeer hij ook de goede bedoeling van de voorstellers der motie waardeerde, hem tegen een échec bij het scheidsgerecht te beschermen. De motie werd hierna aangenomen. Tegen stemden de Christelijk Historischen, de Communisten, alsmede van de P.v.d.A. mej. Tjeenk Willink, prof. Schermerhorn, de heer De Dreu en voorzitter Jonkman. Dertig predikanten en leden van de Doopsgezinde Broederschap hebben aan de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht een open brief gericht over de verdwenen Joodse pleegkinderen Anneke Beekman en Betty Melhado. Zij herinneren daarin aan hetgeen de aartsbisschop-coadjutor op 13 Juli aan opperrabijn Tal schreef name lijk dat naar'zijn overtuiging Anneke Beek man niet tegen haar wil om religieuze mo tieven werd achtergehouden en aan zijn mededeling aan de voorzitter van de Jood se voogdij vereniging „Le Ezrath Ha-Jeled" dat aan de dames Van Moorts te Hilversum, die weigeren dit kind aan deze vereniging aan welke de rechtbank de voogdij heeft opgedragen over te geven, reeds gerui me tijd geleden van kerkelijke zijde is medegedeeld, dat zij niet aan hun katho lieke levensovertuiging een plicht tot ach terhouden van het meisje behoefden te ontlenen. Voorts wordt in de open brief gezegd: „Door de ingevingen van haar persoon lijke, ook voor ons begrijpelijke, gevoelens te volgen hebben de dames Van Moorts kortzichtig gehandeld en onrecht gedaan, niet alleen tegenover de burgerlijke rech ter, maar tegenover de allerhoogste zede- wet. Dat zij persoonlijk dit niet hebben ingezien is niet onbegrijpelijk, maar juist daarom was het de plicht van de voorgan gers van haar religieuze geloofsgemeen schap haar er op te wijzen, dat zij zedelijk ontoelaatbaar handelden. Door dit na te laten daarentegen maken deze voorgan gers zich naar onze mening met hun gehele geloofsgemeenschap medeplichtig aan het hier gepleegde onrecht. Daarom dringen de ondertekenaars er bij de aartsbisschop-coadjutor op aan, dat zijnerzijds alsnog de uitspraak wordt gedaan, dat het geloofsplicht moet worden geacht aan het opsporen van achtergehou den Joodse kinderen mede te werken. Nu Maandag 19 October de N.S.-busdienst tussen Den Haag West en Amsterdam-Zuid zonder officieel vertoon in bedrijf komt en de minister van Verkeer en Waterstaat nog niet heeft geantwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid mr. J. Verkerk (A.R.) en ook niet is ingegaan op de resolutie, die de in de F.N.O.P. verenigde particuliere busondernemers onlangs op een protest vergadering in Utrecht hebben aanvaard, heeft het bestuur van de F.N.O.P. het vol gende telegram aan de minister gezonden: „De Federatie van Nederlandse Organi saties voor het Personenvervoer, ernstig verontrust over de omstandigheid, dat ter zake van de beschikking van de Commissie Vergunningen Personenvervoer, waarbij aan de Nederlandse Spoorwegen vergun ning wordt verleend voor een busdienst Amsterdam-Den Haag, geen feitelijke be roepsmogelijkheid bestaat voor ,het be drijfsleven, moge er bij uwe Excellentie met klem op aandringen te bevorderen, dat bedoeld beroep wordt ingesteld door de be voegde Rijksinspecteurs van het Verkeer, opdat tot in hoogste instantie recht kan worden gedaan." (Wij tekenen hierbij aan, dat tegen be schikkingen van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer door particulieren alleen beroep kan worden ingesteld door belanghebbenden, dus ondernemers wier belangen door die beslissing zouden kun nen worden geschaad. Die zijn er op het traject Amsterdam-Den Haag niet. Ook zijn er geen aanvragen voor dat traject door andere ondernemers afgewezen, want die aanvragen zijn er na de oorlog nooit ge weest. De N.S.-busdienst tussen hoofdstad en voormalige residentie moet dan ook ge zien worden als een uitbreiding van de ser vice die de spoorwegen aan hun eigen cliëntèle verlenen. Red.) De volgende bijzondere postzegels wor den met ingang van 1 Januari 1954 buiten gebruik gesteld en dus voor de frankering waardeloos: de in 1952 uitgegeven Jan van Riebeeckpostzegels (van 2, 6, 10 en 20 cent); de in 1952 uitgegeven herdenkings postzegels 50-jarig bestaan staatsmijnen in Limburg (van 10 cent); de zomerpost- zegels, uitgifte 1952 (bloemenserie van 2, 5, 6, 10 en 20 cent); de in 1952 uitgegeven P.T.T.-herdenkingspostzegels 18521952 (van 2, 6, 10 en 20 cent) en de weldadig heidspostzegels (kinderpostzegels) uitgifte 1952 (van 2, 5, 6, 10 en 20 cent). De oud-directeur van het Bureau voor Mu- ziekauteursrechten A. D. Loman zal op 26 October zijn 85ste verjaardag vieren. Ondanks verbod toch trotyl gebruikt Tijdens een veldoefening van de Ko ninklijke Luchtmacht, die op 27 en 28 Mei van dit jaar bij de vliegbasis Soesterberg werd gehouden, is de korporaal A. W. V. bij het ontploffen van een stuk trotyl zo ernstig aan de linkerhand gewond, dat la ter de linkerc-iderarm moest worden ge amputeerd. Gisteren stonden een officier, twee ser geants en een korporaal van de luchtmacht terecht voor de krijgsraad voor de lucht macht-West. De officier, de reserve-eerste luitenant C. H. B. was ten laste gelegd te hebben toegestaan dat trotyl bij deze oefening werd gebrtdkt, zonder daartoe bevoegd te zijn en zonder de vereiste veiligheids maatregelen te hebben genomen. Hij ont kende dat hem het gebimik van trotyl was verboden door zijn meerdere. Deze, een kapitein, verklaarde van mening te zijn dat hij luitenant B. duidelijk had gemaakt, dat het trotyl niet mocht worden gebruikt. De sergeant J. de R. had aan luitenant B. voorgesteld het van een vorige oefening overgebleven trotyl voor de oefening te gebruiken. Hij gaf toe dat volgens zijn instructies het niet gebruikte trotyl terug gebracht meest werden. Hij had na de vo rige oefening echter gerapporteerd, dat alle springstof was verbruikt. De tweede sergeant, die bij deze zaak was betrokken, Van W., werd er met kor poraal Van de R. van beschuldigd het trotyl tot ontploffing te hebben gebracht, zonder voldoende veiligheidsmaatregelen te hebben getroffen. De auditeur-militair achtte luitenant B. schuldig aan opzettelijke ongehoorzaam heid, het saboteren van de voorschriften voor het gebruik van springstoffen en het saboteren van de voorschriften voor het inleveren van springstoffen. Hij vorderde tegen de luitenant een gevangenisstraf van vijf maanden, tegen sergeant De R. 10 dagen gevangenisstraf, tegen sergeant Van W. drie weken hechtenis en tegen korpo raal Van de R. eveneens drie weken hech tenis. De krijgsraad heeft de zaak teruggewe zen naar de officier-commissaris voor een nader onderzoek. De minister van Verkeer en Water staat heeft met rijwielen gelijkgesteld brom fietsen met de hulpmotoren merk Eland- Gasqui, type Monobloc, merk J.L.O., type FM-48 en merk U.R.D. met rolaandrijving. Onder zeer grote belangstelling is gis teren in het Kurhaus te Scheveningen het zestiende Nederlandse Reclame-congres be gonnen, georganiseerd door het Genoot schap voor Reclame. De congressisten wer den toegesproken door jhr. W. van Andrin- ga de Kempenaer, voorzitter van het ge nootschap, die de nadruk legde op de uiterst belangrijke rol, welke de reclame in het economische bestel vervult. Hij noem de de reclame een bedrijfsonderdeel dat door allen succesvol kan worden gehan teerd. Na een welkomstwoord van burge meester Schokking van Den Haag werd het congres officiëel geopend door de secre taris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwer. Deze besprak de algemene economische toestand van ons land en gaf als zijn mening te kennen, slechts Europese inte gratie een oplossing kan brengen voor onze economische problemen. De voorzitter van de raad van bestuur van de Unilever, dr. P. Rijkens, gaf ver volgens in een rede een beschouwing over de reclame, bezien zowel uit het oogpunt van de consument als van de producent. De eerste kan zich zonder moeite en kosten oriënteren over de verscheidenheid van het aanbod op een bepaald moment en hij wordt op de hoogte gehouden van veran deringen en uitvindingen, terwijl hij ver der aangespoord wordt tot nieuwe ver- bruiksgewoonten, die aansluiten op de technische vooruitgang en een verheffing van het levenspeil betekenen. Dr. Rijkens is van oordeel, dat de reclame de massaproductie van verbruiksartikelen mogelijk maakt. Het geleidelijk lager wor den van de reclamekosten per eenheid vloeit namelijk in de meeste gevallen niet voort uit een verlaging van het totale reclamebudget, maar uit een vergroting van de omzet. Reclame schept massale vraag in plaats van verbrokkelde vraag. Verder is zij onafscheidelijk verbonden aan 't merk artikel, waardoor een betere behoeftebe vrediging gewaarborgd wordt. De spreker bestreed dat reclame duur zou zijn. In Amerika bedroeg in 1952 het bruto inkomen 290 milliard dollar en de som der uitgaven voor particuliere con sumptie 218 milliard. Aan reclame werd uitgegeven ongeveer 7,1 milliard. Alle uit gaven voor reclame eisten dus in het jaar 1952 ongeveer 3 procent op van hetgeen de Amerikaanse consument voor zichzelf uit gaf. En dan wordt bovendien in Amerika de reclame nog op grotere schaal bedreven dan ergens anders.. Wat de verhoudingen in Nederland be treft, blijkt dat in 1952 de omzet aan ad vertenties in de Nederlandse dagbladpers 70 millioen gulden bedroeg, waarbij nog ongeveer tien millioen komt voor perio dieken. Geclassificeerde advertenties zullen voor het geheel misschien tien procent uit maken, zodat de totale persreclame op 72 millioen gulden kan worden gesteld. Pers reclame maakt een soms groter, soms klei ner deel van de reclamebudgetten uit, doch gezien het bedrag 72 millioen gulden voor advertenties, lijkt het verantwoord de totale uitgaven voor reclame in Nederland op het ogenblik te schatten tussen 120 en 130 millioen gulden. De totale consumptieve uitgaven der Nederlandse verbruikers bedroegen in 1952 13.510 mililoen gulden. De uitgaven voor reclame zouden dus volgens deze schatting ongeveer één procent van de consumptieve uitgaven der Nederlandse bevolking be dragen. De kosten der reclame, welke, na- ADVERTENT1E co (/tovergetelijk - Onveranderd American cigarette tionaal gezien, verrassend gering blijken te zijn, worden, naar hij zeide, gerechtvaar digd door de stijging van het welvaartspeil, die de reclame helpt bevorderen. Vervolgens sprak dr. E. J. Tobi over het onderwerp „de reclame als stimulans voor de handel" en daarna werd de lunch ge bruikt. In de middagzitting maakte prof. dr. J. F. ten Doesschate, directeur van de Hoogovens, „enkele schuchtere opmerkin gen over de maatschappelijke betekenis van reclame." Nette ndruk Prof. Ten Doesschate gaf als zijn mening te kennen, dat de algemene indruk van de Nederlandse reclame zeer gunstig is. Zij onderschiedt zich gunstig van die in andere landen, zoals van die in Amerika, waar zelfs reclame wordt gemaakt voor de kerkhoven, waar men later begraven zal worden. Na een greep te hebben gedaan in de historie en een herinnering aan de gouden tijd van de handel, stelde de spreker vast, dat de fabrikant over het hoofd van de handel heen contact met de consument kan herkrijgen door het merk, dat een ontzag lijke invloed op het leven is gaan uitoefe nen. Overigens was het hem als consument opgevallen, dat vele merkartikelen opval lend weinig verschillen. Hij constateerde dat reclame voor een bepaald artikel de verkoopwaarde daarvan wel kan voorbij schieten. Ook merkte hij op, dat van over dreven luxueuse verpakking van sommige artikelen de maatschappelijke waarde in twijfel moet worden getrokken. Aan het slot van zijn betoog uitte hij de hoop, dat het reclamewezen bij de taak, die m ae toekomst te wachten staat, van zeer grote wijsheid doordrongen zal zijn. Om half zes werden de congressisten door het gemeentebestuur van Den Haag ontvangen in het stadhuis aan de Groen markt. 's Avonds werd voor hen in Pulchri Studio een voorstelling gegeven van het Reclamecabaret „Allemaal Onderkast". De penningmeester van het Nederlands Studentenorkest, de heer A. D. Isaac, heeft gisteren te Amsterdam aan de voorzitter van het Nederlands Studentensanatorium professor dr. G. C. Heringa, een bedrag van zesduizend gulden overhandigd. Dit is de netto-opbrengt van een reeks con certen, die het orkest in het begin van dit jaar heeft gegeven. In Januari zal het orkest, dat uit onge veer zeventig studenten bestaat, onder lei ding van dirigent Yvon Baarspul opnieuw op tournée gaan ten bate van het sanato rium. In negen plaatsen van ons land zal geconcerteerd worden, onder meer in Gro ningen, Heerlen, Amsterdam en Haarlem De violist Willem Noske zal solistische medewerking verlenen bij de uitvoering van het Vioolconcert van Stamitz. Onder de stuw van Grave heeft een vis ser Dinsdag het levenloze lichaam van een Ambonese vrouw in zijn netten aangetrof fen. Een onderzoek wees uit, dat het hier de 21-jarige Ambonese vrouw Tahalele uit het woonoord Haalderen bij Nijmegen be trof. De vrouw die gehuwd en moeder van twee kinderen was, is Maandagavond om streeks 7 uur achter op de bromfiets bij haar man naar de kermis in Nijmegen ge gaan. De man was alleen teruggekeerd aangezien de vrouw met de laatste bus naar het woonoord zou terugkeren. Toen haar lichaam de volgende dag werd gevon den vertoonde het verwondingen, zodat het vermoeden bestaat dat er een misdaad ge pleegd is. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bleskensgraaf (toez.), D. v d. Ent Braat te Ouheusden; te Huizen (N.H.) (2 vac.), A. J. de Jong te Scheve ningen en J. G. Abbringh te Oosterwolde (Gld.); te Wijckel L. Hylarides te Augus tinusga. Bedankt voor Nieuwe Tonge, W. v. Tuyl te Lopik. Beroepen te Wageningen, G. Boer te Gouda. Aangenomen naar Everdingen W. G. G Voorthuysen te Zeist; naar Kollum P. J. de Ridder te Ruinen; naar Ritthem I. P. C. van 't Hof, luchtmachtpred. te's-Graven- hage, die bedankte voor Hindelopen. Benoemd tot vicaris te Meppel J. Tam- meling, cand. te Groningen. Beroepbaarstelling. Ds. A. Ploeger, zendingspred. te Soest, stelt zich beroep baar. Geref. kerken Beroepen te Bergentheim Th. Vollen- hoven, cand. te Amsterdam Aangenomen naar Hollum op Ameland F. v. Zutphen, cand. te Zwolle. Beroepen te Bozum Th. Vollenhoven, cand. te Amsterdam. 48. Als van verre drong een stem tot Pan da door: Waak op, waak op, oh benevelde gastheer! Bevrijd ons van de lus!" Duizelig sloeg Panda de ogen op en keek verdwaasd naar de omgekeerde gestalten van de Mogol en de leeuwentemmer. Even dacht hij, dat de duizelingen hem nog par ten speelden, maar toen herinnerde hij zich weer, hoe dit ongelukkige tweetal door Joris in deze boom-val was gevan gen en hoe hij zelf kort daarop met Joris uit een boom was getuimeld. Maar waar was Joris nu gebleven? Weer klonk de stem van de Mogol, thans nog dringender: „Vooruit dan toch, oh lodderige gastheer, deze ongemakkelijke stand begint mij te mishagen! Snij de lus door; doe iets!" Plichtmatig greep Panda het mes, dat Zijne Hoogheid hem had toegegooid' en hij klom in de boom om het touw door te snijden. Intussen had Joris de gelegenheid om rus tig de leeuwenstaarten uit te pluizen, tot hij de gezochte gevonden had. Met bedrij vige vingers ploos hij de staart uiteen, tot de daarin verborgen diamant hem verlei delijk loeflonkerde. „Voorwaar", kraaide hij, „hoe schoon komt het juweel tot zijn recht in deze harige zetting! Zag ooit iemand een schoner bloem.met schoner toekomstbeloften?!" Tekort. Het totale Franse deficit in de Europese betalingsunie is blijkens de jongste gegevens slechts 12 millioen dollar minder dan dat van Enge land, welk land per einde September het grootste deficit in de betalingsunie had: 792 millioen dollar. Het tekort -van Frankrijk in September heeft 24.8 millioen dollar bedragen waardoor het totale deficit van dit land steeg tot 780.3 millioen dollar. Engeland boekte in September een voordelig saldo van 12.2 millioen dollar. Terug. Een groep van 634 voormalige Oostenrijkse krijgsgevangenen is Woens dag met een speciale trein uit de Sovjet- Unie aangekomen te Wiener Neustadt bij Wenen. President Körner, die ter begroeting aanwezig was, verklaarde dat de gevangenen op zijn persoonlijk verzoek hadden geprofiteerd van de jongste algemene amnestie in de Sovjet- Unie. Hij zou de opperste Sovjet bedan ken voor deze vrijlating, doch tegelij kertijd aandringen op vrijlating van alle Oostenrijkers, die nog in dc Sovjet- Unie worden vastgehouden. Inkomen. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat het gemiddelde gezinsinkomen en inkomen van alleenstaande personen, vóór aftrek van belastingen, in de Verenigde Sta ten in 1950 4.460 dollar heeft bedra gen. Ongeveer een derde van de betrok kenen ontvingen meer dan het gemid delde inkomen. Ongeveer 6 procent hadden inkomens van 10.000 dollar of meer en 3 procent hadden inkomens van minder dan 2000 dollar. In 1950 moet ongeveer S'/> procent van het to tale gezinsinkomen aan federale in komsten-belasting worden betaald. Steun. De Sovjet-afgevaardigde Tsarapkin heeft zich Woensdag in de politieke commissie van de Algemene Vergade ring van de UNO achter de Aziatisch- Afrikaanse resolutie geschaard, waarin om onafhankelijkheid voor Marokko binnen vijf jaar wordt gevraagd. Vol gens hem was deze kwestie nieteen zuiver binnenlandse aangelegenheid, zoals Frankrijk meent. Dr. Hanifah van Indonesië, een der opstellers Van de resolutie, beschuldigde de Westelijke mogendheden ervan, dat zij de Marok kaanse kwestie uit opportuniteitsdver- wegingen in het „dwangbuis van 'de koude oorlog" plaatsen. Wens. De Duitse vluchtelingen-organisa ties hebben nogmaals de wensen van millioenen vluchtelingen om te kunnen terugkeren naar hun geboorteland ge uit. De organisaties hebben een brief aan alle afgevaardigden, van de .nieuwe Bondsdag gericht waarin zij van rege ring en Bondsdag „de onvoorwaarde lijke erkenning van de rechtmatige aan spraak op de geboortegrond" verlan gen. In de brief wordt onder meer ge zegd: „Europa is slechts denkbaar wan neer rechtsbeginselen en zedelijke grondslagen voor allen in gelijke mate gelden. Slechts op deze grondslag is een vreedzaam samenleven der volken mo gelijk. Protest. Boeren in Noord-Frankrijk heb ben Woensdag besloten in het komende weekeinde geen 'vlees af te levëïèn aan Parijse slachthuizen en provinciale markten, zulks ter ondersteuning van hun eisen voor hogere prijzen. Als deze boycot doorgaat, zal op de grote cen trale -markt in Parijs Dinsdag geen vlees voorhanden zijn. De boeren "zul len niet de wegen in het Noorden ver sperren. Wel zullen in het weekeinde op enige drukke kruispunten van we gen protestbetogingen worden gehou den. Hervatting. Griekenland heeft meegedeeld geen bezwaar te hebben tegen hervat ting der diplomatieke en handelsbe trekkingen met Roemenië, dat hierom heeft verzocht. Tegenspraak. De Australische minister van Handel, Moewen, heeft Japanse mede delingen, dat Australië en Japan over eengekomen zouden zijn het geschil omtrent de parelvisserij aan het -inter nationaal gerechtshof in Den Plaag voor te leggen, tegengesproken. Australië twijfelt niet aan zijn recht inzake de kortelings genomen maatregelen waar bij het parelvissen in de wateren ten Noorden van Australië aan een ver gunningssysteem is gebonden, aldus zeide de minister. Handel. De Franse regering heeft beslo ten dat voor de export naar de landen in het Oosten voortaan dezelfde be lastingvrijdom zal gelden als voor die naar het sterling- en dollargebied en de landen van de Europese betalings unie. Dit besluit maakt deel uit van de xnaatregelen, die door de regering ge nomen worden om de economische ex pansie, die nodig is voor de ontwikke ling van de nationale productie te be vorderen Het nieuwe besluit heeft betrekking op uitvoer naar Albanië, Oóst-Duitsland, Bulgarije, China, Noord-Korea, Hongarije, Polen, Roe menië, Tsjechoslowakije en de Sovjet- Unie. WANNEER hier gesproken wordt land' _,Hol- inplaats van Nederlandge beurt dit zeker niet met de bedoeling te trachten de smeulende vonk der tegen stellingen aan te blazen, doch geschiedt dit uitsluitend om aan te tonen hoe zot het is, dat wij, Nederlanders, niet onder één naam bekend staan. Fransman, Duitser en En gelsman duiden ons land aan met Holland, rood-wit-blauwe Nederlandse vlag, luttele jaren geleden als zodanig erkend. Maar desondanks blijft aan de gevels van parti culieren trouw het fleurige oranje-blanje- bleu wapperen. Naast een ambtelijk voorgeschreven naam, volkslied en vlag hebben wij een andere naam, een ander volkslied en een andere vlag, welke bij ons zelf en in het buiten zowel als met (de) Nederland(en)en ook land eveneens min of meer gangbaar zijn. bij de meeste andere landen dragen wij deze twee namen, f öf de foutieve naam „Holland". Dat de oorzaak daarvan niet alleen in 't verleden ligt, kunt u direct gewaar worden in een trein met supporters naar Ant werpen, want desgevraagd zul- len 90 van de 100 Nederlanaers u vertellen, dat zij de wedstrijd „Holland- België" gaan zien. Ja, sportwedstrijden zijn in dit opzicht bij zónder leerzaam, want herhaaldelijk heb ben wij in het buitenland vóór de aanvang van een dergelijke gebeurtenis het „Wien Neerlands Bloed" horen spelen. Weliswaar is thans het Wilhelmus officieel als volks lied uitgeroepen, maar de onofficiële tegenhanger blijft nog steeds het lied van Tollens, dat bijvoorbeeld op militaire be grafenissen wordt gespeeld. Iets dergelijks doet zich ook voor met de Maar daarmee is de zotternij nog niet ten eindeDe hoofd stad des lands is altijd de plaats waar de regering zetelt. Maar in de hoofdstad van Nederland is geen regering te bekennen, die is gehuisvest in de residen tie, de plaats waar de konink lijke familie verblijf houdt, be halve uiteraard in Nederland, want daar woont de koninklijke familie buiten de residentie. Dus: twee namen, tweg volks liederen, twee vlaggen, twee hoofdsteden, twee residenties. Waar ter wereld worden al deze malligheden in één combinatie aan getroffen, behalve dan in Nederland? Maar komaan, we laten dit verder rusten, want we wilden u vertellen van de grote kans die het Christendom in liet 13de eeuwse China werd geboden door niemand minder dan de kleinzoon van Djingiz Chan. Daarover morgen. (Nadruk verboden.) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2