Adenauers kabinetsvorming verloopt niet bijster vlot MAGGI' KIPPENBOUILLONSOEP De N.E.S.B. zal voorlopig haar activiteit staken Tweede Kamer wil royaler regeling der rampschade Agenda voor Haarlem Britten nemen geslaagde atoomproef bij Woomera Dr. Otto Lenz pleit toch weer voor ministerie van voorlichting Minister Drees verricht officiële overdracht Zij beschouwt zich nog steeds als een wettige organisatie PRISMA KIJKERS Vergelijking met oorlogsschade wordt onjuist geacht Schoonheid 3 De „Karimata" wordt naar Colombo gesleept Brandend maagzuur binst in een mum Haantje de Voorste! De Erebegraafplaats te Overveen Kerstpakketten voor militairen op Nieuw Guinea Dodoens-herdenking Dames! Vooral nu Westerling in profetengewaad DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 BONN (A.N.P.) De vorming: van dr. Adenauers nieuwe kabinet loopt veel min der vlot van stapel dan was verwacht. Tot tweemaal toe is de datum, waarop dr. Ade nauer zijn regering aan het parlement zou voorstellen en zijn program zou ontvou wen, verschoven. Nadat gisteren nog eens opnieuw besprekingen tussen de kanselier en de vier aan de regering deelnemende partijen zijn gevoerd, rekent men er in Bonn op, dat het pleit nog deze week zal zijn beslecht en dat de regeringsverklaring dus volgende week Dinsdag zal kunnen worden afgelegd. De moeilijkheden zijn voornamelijk ver oorzaakt doordat de Beierse vleugel van de Christelijke partij onder aanvoering van de ambtshalve zuinige minister van Fi nanciën, dr. Schaffer, zich krampachtig verzet tegen de door dr. Adenauer voorge nomen uitbreiding van zijn kabinet. Dr. Adenauer heeft, naar verluidt, het been stijf gehouden en men kan een uitbreiding van het aantal ministers van veertien tot achttien verwachten. Officieel heeft dr. Adenauer deze uitbreiding reeds laten motiveren met een verwijzing naar de ont wikkeling in andere landen, waar even eens een uitbreiding der ministerposten is voorgevallen. Vooral de intensivering van de Europese samenwerking maakt het volgens dr. Adenauer nodig meer personen van minis teriële rang ter beschikking te hebben. Het nieuwe kabinet zal dan ook wel een zeer sterk „Europees" cachet dragen. Naast de bondskanselier, die zelf minister van Bui tenlandse Zaken blijft, zullen namelijk een minister voor Europese Zaken en een voor Europese Economische Samenwerking op treden. De Christelijke afgevaardigde dr. Von Brentano zal de eerste, de liberale vice-kanselier dr. Blücher de tweede func tie op zich nemen. Naast deze Europese ministers heeft dr. Adenauer het nodig geacht enkele minis ters-zonder portefeuille in zijn ploeg op te nemen, een figuur, die tot nu toe in Bonn niet bekend was. Adenauer meent derge lijke ministers nodig te hebben om enkele personen voor bijzondere taken in reserve te houden. De verdeling zal nu wellicht zo worden, dat de Christelijke partij elf, de liberale drie, de Duitse twee en de vluchtelingen- partij twee zetels krijgt. Als portefeuilleloze minister wordt thans naast de vluchtelingenleider Kraft ook de jeugdige Beierse afgevaardigde Strauss ge noemd, die men voorbestemd acht om latei- defensie op zich te nemen. Lenz houdt vol De nieuwe Bondsdag-afgevaardigde dr. Otto Lenz heeft Woensdag verklaard, dat het een overheidstaak is om de nieuws voorziening rationeel samen te vatten en een politiek voorlichtingsprogram voor binnen- en buitenland op te stellen. In het belang van de bevestiging der democratie in het binnenland en van een juiste voor lichting van ons volk over het buitenland eii van het buitenland over Duitsland, zal ik hiervoor ook verder blijven ijveren, al dus dr. Lenz. Dr. Lenz is als staatssecretaris in Ade nauers bondskanselarij afgetreden om een plaats in het parlement in te nemen. Hem waren plannen toegeschreven om een nieuw voorlichtingsministerie te scheppen, dóch dr. Adenauer heeft, na scherpe cri- tiek op het plan in de Duitse pers en uit Het m.s. „Karimata" van de Maatschap pij Nederland, dat met machineschade te kampen heeft, wordt thans door de sleep boot „Oostzee" van L. Smit en Co's sleep dienst naar Colombo gesleept. In deze ha ven zullen de noodzakelijke reparaties worden uitgevoerd. Hoe lang deze zullen duren kan pas in Colombo worden vast gesteld. ADVERTENTIE Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet. is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. DONDERDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: „Muizen en mensen", Rotterdams Toneel. 8 uur. Concertgebouw: Orgelconcert door de negerorganist Kenneth Goodman, 8 uur. Vleeshal: Bijbeltentoonstel ling, 7.30 uur. Causerie: 8 uur; Filmverto ning: 9 uur. Vishal: Tentoonstelling minia tuur electrische spoorweg, met demonstratie van het nieuwe kamer-kegelspel. 7 uur. Lido: ..Vrouwenpolitie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Vergeten levens", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De laatste reis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Ca- millo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: de heer J. A. .Monsma spreekt over: „Zieleslaap, ziele- dood of Paradijs?", 8 uur. VRIJDAG 16 OCTOBER Vleeshal: Bijbeltentoonstelling. 9—12, 2—5.30 en 7.3010 uur. Causerie: 8 uur; Film vertoning: 9 uur: Vishal: Tentoonstelling miniatuur electrische spoorweg met de monstraties van het nieuwe kamer-kcgel- spel. 25, 79 uur. Kon. Emmascliool: Ver toning van de film: „De kinderrechter grijpt in". (Nationale Reclasseringsdagt, 8 uur. Brinkmann: M. Jules Roy spreekt voor het genootschap Nederland-Frankrijk. 8 uur. R.K. Kerk, Spaarnc 99: Pater Wynand Sluys over de propaganda van het Ned. Huma nistisch Verbond, 8.15' uur. Nassauplein 8: Theosofische vereniging, J. H. Kengen over: „Is de waarheid der Theosofie te bewijzen?", 8 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „M. 7 ver laat de aarde", 14 jaar, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermuren", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „In de greep van de angst", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Cuba Cabana", 14 jaar, 2, 4.15, 7 |n 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft.. 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: {De boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, .30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „April in Parijs", 41* leeft., 8.15 uur de bureaux der Amerikaanse en Britse hoge commissie verklaard dat zulk een departement niet gevormd zal worden. Lenz was reeds als minister van voorlich ting gedoodverfd, doch zijn naam is bij de besprekingen over de kabinetsvorming niet meer genoemd. Dr. Lenz verdedigde Woensdag zijn plannen voor de microfoon van de Beierse omroep. Het is volgens hem nooit de be doeling geweest de vrijheid der pers te be perken of de voorlichting voor de pers te uniformeren. Geen staat kan het zich echter veroor loven zich niet om de openbare mening te bekommeren. Het was volgens Lenz daar om een staatstaak de brede lagen der be volking op juiste en begrijpelijke wijze voor te lichten omtrent de grote problemen. Hij verklaarde, dat juist een democratie, en zeker een jonge, die nog niet vast geankerd is, ononderbroken voor zichzelf en haar politiek moet werken. ADVERTENTIE 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelli Getrokken van jonge kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even gekruid èn in 5 minuten klaar! Het nieuwe zilverzakje met de grote kip endenaam MAGGlerop, dat moethetzijn! De overdracht van de Erebegraafplaats zal, zoals wij al meldden, nu toch definitief plaats hebben op Zaterdagmiddag 31 Oc tober, des namiddags om half drie. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en de nabestaanden der slachtoffers zal de overdracht geschieden door de minister president dr. W. Drees. De tekst van II. M. van Randwijk is aan gebracht op vier platen van een steensoort syeniet genaamd, en stelt de vier stadia van het verzet voor. Op Schiphol arriveerden Woensdag uit Zuid-Afrika vnnisier-president dr. Drees en echtgenote. De gezant in Zuid-Afrika P. I. Iioogenhout, de minister van Justitie mr. L. A. Donker en de zoon van dr. Drees waren ter begroeting aanwezig. Men .ziet opi de foto v. I. n. r. minister-presidentDrees, minister Donkerde heer Iioogenhout, mevrouw Drees en de zoon van dr. Drees. LONDEN. (Reuter). Op de proefter- reinen ten Noord-Westen van Woomera (Australië) is hedenochtend vroeg met goed gevolg een Brits atoomwapen tot ont ploffing gebracht. Binnenkort zal een tweede grote atomische ontploffing volgen, aldus heeft Sir William Penney, de Britse geleerde die belast is met de leiding van de atoomproeven in Australië, aan het mi nisterie van Bevoorrading in Londen geseind. De minister van Bevoorrading, die dit bekend maakte, voegde hieraan toe, dat de wetenschappelijke gegevens over deze proef nu worden verzameld om nader te worden bestudeerd. Officieel zijn nog geen bijzonderheden bekend gemaakt, doch volgens vroegere be richten zouden de eerste en de tweede proef worden genomen met bommen, die op torens tot ontploffing zouden worden gebracht. Ongeveer 100 Britse en Australische ge leerden en 200 technici en anderen woon den de proefneming bij. De ontploffingen werden veroorzaakt in het gebied rondom de raketten'oaan van Woomera, een zo goed als onbewoond gebied van 200.000 vierkante kilometer in Centraal-Australië. Men gelooft, dat de 44-jarige Sir Wil liam Penney, tezamen met enige naaste medewerkers, de ontploffing gadesloeg van uit het observatiepost op slechts zes kilo meter afstand van het ontploffingscentrum. Tevoren was reeds verklaard, dat de ontploffingen bij de huidige proefnemingen minder krachtig zouden zijn dan de eerste Britse atoomontploffing van verleden jaar October bij de Monte Bello-eilanden, die ten Noord-Westen van Noord-Australië zijn gelegen. De twee grote ontploffingen bij de hui dige serie proefnemingen zullen worden gevolgd door een aantal kleinere. Op het proef terrein waren huizen gebouwd en auto's, vliegtuigen en ander materiaal ge plaatst om de uitwerking van het atoom wapen hierop na te gaan. Op grote hoogte rond het proefterreir. vlogen militaire vliegtuigen cm te verze keren, dat geen vliegtuigen in de buurt kwamen, die zender machtiging monsters radio-actieve lucht zouden kunnen trek ken. Met het stoomschip „Tomini", dat 31 October van Amsterdam afvaart en 14 De cember te Sorong op Nieuw Guinea wordt verwacht, kunnen voor Kerstmis post pakketten worden medegegeven ten be hoeve van personeel van de marine en van de landmacht, dat dienst doet aan boord van in de Nieuw-Guinese wateren en op Nieuw-Guinea. Oefensmaldeel 5 Ter aanvulling van de reeds eerder ge publiceerde postsluitingen voor opvaren den van het Oefensmaldeel 5 tijdens de reis naar de Noordelijke wateren, deelt de Marinevoorlichtingsdienst mede, dat post voor deze opvarenden bestemd en uit te reiken te Bergen in Noorwegen uiterlijk 21 October om 17.00 uur op het marine postkantoor te Amsterdam (C.S.) aanwe zig moet zijn. In een te Amsterdam gehouden lande lijke ledenvergadering van de Nederlandse afdeling der „Nationaal-Europese Sociale Beweging" (N.E.S.B.) is met algemene stemmen besloten, dat nu de Amster damse rechtbank deze partij als een ver boden vereniging heeft aangemerkt de beweging in Nederland voorlopig haar ac tiviteit zal staken. Alle lidmaatschappen van Nederlanders of in Nederland wonende personen zullen tijdelijk worden opge heven. De afdeling Vlaanderen van de N.E.S.B. zal haar werkzaamheden voort zetten. Over de vraag of de partij in Nederland zal worden ontbonden werd nog niet be slist. Pas nadat het vonnis tegen de beide leiders, Paul van Tienen en mr. J. A. Wolt huis, die gisteren door de rechtbank ieder tot twee maanden met aftrek zijn veroor deeld van kracht is geworden, zal de partij deze kwestie onder de ogen zien. ADVERTENTIE ZEILJOPPERS v.a. ƒ15.— Gen. Cronjéstr. 40-44, H.-N. Tel. 15138 Op Zaterdagmiddag 17 October zal prof. dr. T. H. van den Honert namens de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen een krans leggen bij het mo nument van Dodoens in de Pieterskerk te Leiden. Op hetzelfde tijdstip wordt in Brussel het feit herdacht, dat vierhonderd jaar geleden Dodoens vermaarde Cruyde- boeck verscheen. ADVERTENTIE Hamea-Gelei voor Uw handen Na afloop van de vergadering, waarvan A. M. Kruit, „plaatsvervangend werk- leider" voor Nederland, voorzitter was, werd een communiqué uitgereikt, waarin onder meer gezegd wordt, dat „de Neder landse afdeling van de N.E.S.B. met ver ontwaardiging kennis heeft genomen van het vonnis der rechtbank, dat zij beschouwt als een aantasting der burgerlijke vrijheden van alle Nederlanders, zoals die in de Grondwet en in het Handvest van de UNO vastgelegd zijn." Zij acht deze beknotting van het recht op vrije meningsuiting een zeer ernstig precedent. Zij geeft uiting aan haar vertrouwen, dat de toekomstige ont wikkeling der politieke verhoudingen in de wereld het bewijs leveren voor de ideolo gische juistheid en de economische nood zaak van de beginselen der N.E.S.B. Het besluit alle werkzaamheden tot nader order te staken is genomen ongeacht het feit, dat ook thans nog de beweging het standpunt inneemt een volstrekt wettige organisatie te zijn," zo wordt in het communiqué ge zegd. De ex-kapitein van het K.N.I.L., R. P. P. Westerling heeft Woensdagavond te De venter verklaard 't niet onmogelijk te ach ten dat een of meer partijen in Indonesië binnen afzienbare tijd zullen ingrijpen en aan Nederland zullen vragen om in Indo nesië rust en orde te doen wederkeren. Hij meende voorts dat de UNO wellicht zou pogen dat laatste te verhinderen, maar volgens hem zou Nederland in Indonesië resultaten kunnen bereiken in overeen stemming met de plicht van Nederland jegens de Indonesische bevolking. Volgens de ex-kapitein zou Nederland goed doen jegens de UNO de tanden te laten zien. Had men dat eerder gedaan, aldus Westerling, „dan had Amerika de Marshallhulp kunnen houden en dan was Indië niet verloren gegaan." Westerling zei dit alles in een door on geveer driehonderd personen bezochte bij eenkomst belegd door de stichting S.O.S. (Steunt Ontredderde Staten). ADVERTENTIE GR. HOUTSTR. KEIP NAAST LUXOR Vier ministers hadden gistermiddag achter de regeringstafel in de Tweede Kamer plaats genomen. Zij zijn belast met de verdediging van het ontwerp tot regeling van de watersnoodschade. De ramp van 1 Februari is. nu het gaat om de afwikkeling van de schade, in het vlak der koele zakelijkheid ge bracht. Deze zakelijkheid brengt mede, dat er wordt gepast en gemeten, dat moet worden afgewogen wat redelijk De. vuurtorenwachters van dc Sceiling vuurtoren, aan de Zuidwestelijke kust van Ierland zijn in de winter op het kleine rotsachtige eilandje voor Ierlands kust soms wekenlang afgesloten van de bewoonde wereld, wanneer zware stormen hen beletten per boot over te steken. Iedere avond voor zonsondergang steken de wachters de enorme gaslamp aan. Het licht is op een afstand van 35 km uit de kust zichtbaar. Het is interessant:, een mode show te zien en erbij te beden ken, hoevele manieren de mens heeft uitgevonden om zijn eigen schoonheid achter andere schoonheden te verber gen. Sinds wij alle schapen ter wereld kaalknippen om ons zelf in hun warme jassen te steken, is het een kunst ge worden op zichzelf om er in die wol charmanter uit te zien dan het schaap. Terwijl de geschoren scha pen aan huil naaktheid wor den prijsgegeven en met koude rillingen hun best doen om weer vol krullige wol te groeien, zitten wij achter een thé-complet toe te zien, hoe onze vrouwen deze herfst en winter gekleed zullen moeten gaan om in de toon te blijven. Het is een toon van bekoor lijke muzikaliteit, om zo te zeggen. Als raspaarden vóór de ren stappen de mannequins met nauwbedwongen charme tussen de gapers door, die den ken dat zij voor de luttele prijs van 69,75 ook raspaarden kunnen worden. Zo een mannequin zou ook zonder die robe van Dior het aankijken waard zijn. Zij is mannequin van nature, figuur lijk gesproken. Het moet een vreugde zijn deze bloemrijke vormen het accent van een wollen of fluwelen of tullen afwerking te mogen geven. Misschien zou zij in oude lap pen evenzeer een droom van een jongedame zijn want al maken de kleren de man, met de vrouw is dat anders gesteld. Ge moet in Parijs eens zien hoe de zuinige, kwieke jonge huisvrouwen een stofje van honderd frank de meter we len dragen, alsof het haar een volle maand huishoudgeld ge kost heeft. Zo is het met kleren een curieus geval. Aan mannequins gehangen of strak gespeld op een étalagepop met een bijen- taille, lijken zij voor ieder een wereld van mogelijkheden te openen. Koop het, trek het aan en ge ziet er uit als een prinses-met-vacantie. Doch het is merkwaardig dat de glans en de sierlijkheid bij de mannequin of de pop achter blijven en dat ge slechts wat doodgewone kleren mee naar huis krijgt, zoals iedereen draagt en zoals iedereen kopen kan. Het geheim van een mode show is er te kunnen ontdek ken wat ge aan uw persoon lijkheid kunt toevoegen om haar schoner te doen zijn niet om er de persoonlijkheid kant en klaar te kunnen kopen. Zo ziet ge na de show een gezette dame met een vriende lijk, bolrond gelaat een schat tig hoedje aanschaffen, dat straks het engeltjeshoofd van een prille mannequin sierde. Het is een droom van een hoedje, maar boven het vrien delijke bolronde gelaat wordt het een nachtmerrie. De gezette dame heeft haar echtgenoot meegebracht om te keuren en te oordelen. En hoe staat het mij, infor meert zij in de onbevreesde zekerheid dat zij een dure en dus een goede keus heeft ge daan. De man kijkt een volle mi nuut naar het hoedje, en twee volle minuten naar zijn vrouw. Dan sluit hij de ogen om het beeld van het engeltjeshoofd in zijn gedachten terug te roe pen en als dat gedaan is zegt hij: Het staat zoals een moeder vlek een gepeld ei staat. Het is als een v.ergeetm ij nietje op een Hollandse kaas, of een vogel nestje op een luchtballon. Met andere woorden: het staat u niet. Ge hebt alleen het hoedje gekocht, maar ge hadt er het engeltjeshoofd moeten bijko pen. Ik zeg dat allemaal niet omdat ik de mannequin mooier vindt dan u. Maar het hoedje was voor haar gemaakt, zoals een rode kam gemaakt is voor een haan. Ge moet iets anders aanschaffen als ge mooi wilt zijn. Dat is de tragedie van mode shows, al loopt het wel eens beter af. De mannequins zijn. te eenzijdig van schoonheid, zij zijn gemaakt volgens het model van de moderne vrouw zonder smet of weeffout. Ze komen kant en klaar uit de gietvorm van wat een vrouw aan schoonheid kan opbren gen, maar zij laten de gezette, kleine, lange, magere, uitzon derlijke en karakteristieke vrouwen tussen de mazen van het mode-net in de diepte vallen, waar zij maar zien moeten wat zij aantrekken. Wie is toch de geheimzinnige en onzichtbare gelijkschake laar, die vaststelt wat schoon heid is en decreteert hoe men zijn moet om een schoonheid te worden genoemd? Hij eist dat de mensen het leven in stappen als eendere series uit een gipsenbeelden-fabriek, zo dat de wereld gaat lijken op een bladzijde uit het boek dei- statistieken. De tanden moeten wit zijn en naast elkander staan als pianotoetsen, zonder onregelmatigheden of afwij kingen. De haren moeten een zelfde lengte hebben en golven vertonen. En als er afwijkin gen zijn, moeten zij worden gecorrigeerd. Men dwingt klei ne kinderen reeds in tanden- klemmen, omdat een van de voortanden neiging vertoont wat naar voren te staan. Waarom zou die tand niet naar voren staan als hij daar plezier in heeft? En waarom zou latei- niet een dodelijk verliefde jongeman in het oor van zijn aangebedene fluisteren, dat hij zoveel van haar houdt omdat haar voortand een weinig uit het gelid is getreden? Ge kunt er om lachen, maar ge moet geloven, dat ik eens in het ver leden een vlammende liefde heb opgevat voor een lieftallig kind uit de vierde klas van het Lyceum Voor Meisjes uit de Middenstand, omdat zij een beetje scheel keek. Ja, omdat zij een beetje scheel keek. Ik heb nooit in mijn leven iemand zo bekoor lijk en zo onweerstaanbaar scheel zien kijken als zij het deed. Schoonheid is geen eenvor migheid, noch statistiek. Schoonheid is karakter. Het is de ondefinieerbare toets van de natuur, die zich niet stoort aan voorschriften of conventie. Onregelmatigheid kan schoon heid in de hoogste graad zijn, als zij past in de karakteris tieke charme van het geheel. Geen mens is eender op de wereld. Geen mens of hij doet moeite om eender te worden. Het is een tragedie zonder ont knoping, want de natuur doet de mensen onverstoorbaar en eigenwijs toch altoos verschil lend geboren worden. En nil en dan mag één uit verkorene eens lieftallig scheelzien. Want het moet na tuurlijk ook weer geen ge woonte worden. J. L. en billijk is en dat er een evenwicht moet worden gezocht tussen wat het hart ingeeft en wat het verstand ge biedend voorschrijft. De heer Van der Feltz (C.H.), die zich als Middelburger gaarne als de afgevaardigde van Zeeland aandient, vertolkte het gevoel van onbehagen dat leeft bij hen, die onder het begrip „integrale vergoeding" iets an ders verstaan dan nu in het wetsontwerp is neergelegd. Hij oefende critiek uit op de juridische beperkingen van de schadeuitkeringen. Zij zijn in strijd met de verwachtingen van de Zeeuwen, zij zijn ook niet in overeenstem ming met de verwachtingen van het Neder landse volk, zei hij. De schadevergoeding moet ruimer zijn, zo betoogde deze afgevaardigde. Tegenover Zeeland hebben wij een ereschuld in te los sen. Voor het inlossen daarvan is voorrang r.odig boven andere uitgaven. Gebeurt dat niet, dan zal de bevolking van de getroffen gebieden zich in de steek gelaten voelen. De kern van de ontevredenheid ligt in de wijze van berekening der uitkeringen in het ontwerp. Hij sprak zelfs over de wenselijk heid, het ontwerp in te trekken en met een nieuw ontwerp bij de Kamer te komen. Regeringsstandpunt: soberheid Tegenover dit standpunt staat dat hetwelk de regering in het wetsontwerp heeft ont wikkeld; het algemene beginsel, dat bij de oorlogsschaderegeling heeft gegolden, dient ook bij de regeling van de watersnood- schade te worden aanvaard. De regering acht het onjuist, de slachtoffers van dc wa tersnood relatief gunstiger te behandelen dan de oorlogsslachtoffers.Daarvan uitgaan de komt de regering tot de slotsom, dat met dit wetsontwerp een bedrag van 500 mil- lioen is gemoeid. Het Kamerdebat van gis teren, dat zich overigens heeft verloren in tal van technische détails, heeft wel dui delijk gemaakt, dat deze opvatting van de regering niet de onverdeelde instemming neeit. De heer Van denHeuvel (A.R.) gaf uiting aan zijn teleurstelling, dat de vergoe ding niet integraal zal worden toegekend en dat de huisraadschade niet in het ontwerp is opgenomen. Eenzelfde opvatting had ook zijn katholieke naamgenoot, mr. N. van den Heuvel. Waardering had de heer Ten Hagen (P.v.d.A.) voor de opzet van dit wetsont werp, dat, hoewel naar het voorbeeld van de Wet op de Materiële Oorlogsschade op gesteld, door zijn eenvoudiger formulering begrijpelijk is voor de leek. Een verdergaande regeling bepleitte de heer Ritmeester (V.V.D.), die het on juist achtte de vergelijking met de oorlogs slachtoffers door te trekken. Ook de heer Van Meel (K.V.P.) betoogde, dat de fi- nancieel-economische positie van ons land van dien aard is, dat een vergelijking met de oorlogsslachtoffers reeds daarom niet opgaat. Dit was het standpunt, dat in het algemeen door de sprekers van de K.V.P. werd ingenomen. De heer Van Dis (S.P. G.) vond ook dat het ontwerp niet ver ge noeg gaat en door een ander vervangen moet worden. Het oordeel van de heer Wel ter (K.N.P.) was; „De regering is zelf verantwoordelijk voor deze ramp. Hon derden kilometers dijk zijn zo zwak geble ken, tengevolge van de stelselmatige ver waarlozing, dat een doorbraak als op 1 Fe bruari wel tot een ramp moest leiden. Dat stelt de regering voor de verplichting tot een zo ruim mogelijke vergoeding. Het wetsontwerp kan daartoe de mogelijkheid bieden, wanneer de regering de juiste inter pretatie toepast.'' Een dergelijke critiek kwam ook van de zijde der communisten. Vatten wij het oor deel van de Kamer samen, dan kan gezegd worden dat men veelal waardering had voor de vlotheid, waarmede de regering het ontwerp heeft gereed gemaakt, maar dat men een ruimere interpretatie verlangt van het begrip integraal. Voorts wenst men dat de huisraadschade in het ontwerp wordt opgenomen, dat er een ruimer regeling voor de naschade wordt toegepast en dat ook de niet-materiële schade meer aandacht be hoort te hebben. Vandaag komen de bewindslieden aan het woord.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5