Partij Smyslov-Reshevsky afgebroken in voor Rus gunstige stelling Ckefarine .Clowntje Riek (§t Mijn vriend de schurk ...daar mogen U en trots op zijn! Euwe speelde remise Matthews en Mortensen op rechtervleugel Vierde academisch jaar van Europees college Tarweprijs voor de oogst van 1954 Winnaars Prix de Rome bekend gemaakt CANDID ATEN-SCHAAKTQURNOOI Hockey Kennemer Lyceum won Zilveren Mus-tournooi Voetbal Engeland tegen FIFA Paardensport Chantry wint Cesarewitch Waterprogramma Zowel dames- als heren- team van Velox won 4-voudigeinderdaad veet betere werking! Amsterdam geeft prijzen voor amateurtoneel Wetsontwerp beoogt intrekking van Spaarwet Voor de kinderen Prijsindex voor de groothandel Nederlandse baggermees ters naar Oost Pakistan Onderwijsfilm over Vondel Petroleum en olie goedkoper Dit keer ook zilveren penning uitgereikt FEUILLETON door David Bolderdijk DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 „Zou Reslievsky in staat zijn de schaak machine Smyslov tegen te houden?" Dat was de vraag, die in de 25e ronde van het candi- datentournooi weer vele belangstellenden naar de wcdstrijdzaal heeft gelokt. De partij werd op een on-theorctische wijze geopend, kennelijk om eventueel voorbereide varian ten bü voorbaat uit te schakelen. Er ont stond een stelling, die ongeveer gelijke kan sen bood, maar die niettemin geladen was van spanningen. Door tijdnood, waarin laatstgenoemde kwam te verkeren werd de partij zeer span nend. Aanvankelijk bepaalde Reslievsky er zich toe de zetten te herhalen, maar toen de tegenstander op de dame-vleugel tot de aanva! dreigde over te gaan, besloot de Amerikaan op de Koningsvleugel tot een gewaagde opmars. De partij werd in een moeilijke, maar voor Smyslov gunstige stel ling onderbroken. Voor de tweede maal in het tournooi heb ben Stahlberg en Najdorf zonder een woord met elkaar te spreken of een blik met elkaar te wisselen tegenover elkaar plaats geno men. Grimmig begonnen deze gezworen vijanden' hun partij. Het werd een fel ge vecht, waarbij Stahlberg plotseling weer over al zijn bekwaamheden scheen te be schikken. Blijkbaar had hij zich vast voor genomen om althans deze partij te winnen. De Zweed maakte al vlug een pion buit, later gaf hij de kwaliteit om een sterke aan val op Najdorfs koningsstelling te beginnen. De Argentijn slaagde er in de dames af te ruilen," maar of hij daarmee de partij zal kunnen redden moet het vervolg leren. Euwe remise •In de partij tussen Euwe en Petrosian werden rustige wegen bewandeld, maar onze landgenoot had voortdurend een licht over wicht. Pas in een later stadium kon de Rus de balans weer in evenwicht brengen, waar na tot remise werd besloten. Ook in de partij Geiler—Bronstein ging de strijd gelijk op. Maar aangezien de laat ste met het oog op zijn positie in de rang schikking beslist op winst moest spelen, kwam er toch wat leven in de brouwerij. Geiler trok zijn strijdkrachten samen voor een aanval op de Koningsvleugel, terwijl Bronstein plannen maakte voor een overval op de andere zijde van het bord. Voor een grote verrassing zorgde Geiler door Bronstein in de wildste partij tot nu toe in het tournooi vertoond te verslaan. Daarmee heeft Geiler een einde gemaakt aan Bronstein's kansen op de eerste plaats. In de partij BoleslavskyTaimanov wer den in ijltempo bijna alle stukken geruild. Oppervlakkig beschouwd wilden de spelers een snelle remise, maar de schijn bedroog. In het eindspel beschikte Boleslavsky over een finesse, die nionwinst opleverde. De partij werd afgebroken in een stelling, welke eerstgenoemde goede winstkansen giedt. Er is een dame-eindspel ontstaan, waarin Boleslavsky over een gezonde plus pion beschikt. Scherp Ongewoon scherp verliep de partij ti en Kotov en Gligoric. De Joegoslaaf, die zich weer van zijn geliefkoosd Konings-Indisch had bediend, offerde twee pionnen, maar kreeg daarvoor een uiterst gevaarlijke aan val in handen. Er werden nog vele zetten gedaan, maar in wez|jb--is..de situatie in de afgebroken stelling nog' ste.eds dezelfde: Kotov heeft 2 pionnen, maar Gligoric's aanval duurt met onverminderde "hevigheid voort. Een ogenblik zag het er naar uit. dat Szabo tegen Averbach een duidelijk initiatief zou nemen toen hij met zijn stukken de vijan delijke stelling binnendrong. Averbach pareerde echter handig en dwong tot ruil. Op de 22e zet werd de vrede getekend. Het verloop van de partij Smyslov (wit) Reslievsky (zwart) was: Wit zwart I. c2c4 Pg?,-H6; 2. Pbl—c3 c7—c6; 3. Pgl—f3 Lf3b4: 4. g2—g3 b7—b6: 5. Lfl—g2 Lc8b76. 0—0 0—0; 7. Ddl— b3 Lb4xc3 Een enigszins verrassend besluit. Men had eerder 7.a5 of De7 kunnen verwachten. 8. Db3xc3 d7—d6; 0. b2—b3 Pb8—c!7; 10. Lel—b2 Dd8—e7; 11. d2—d4 Nu is een stelling uit de dame-Indische verdediging ontstaan. II .c7—c5: 12. Tal—dl Lb7—e4. Om 13. dö met 13. - - -, cö te beantwoorden, zonder dat de loper ingesloten wordt. 13. cl4xcö Pd7—xc5; 14. Dc3—e3 Dreigt door 15. Lx f6 de zwarte konings vleugel te verzwakken. 14 .e6—c5; 15. Lg2—h3 a7—a5; 16. Pf3—h4 De7—c7; 17. Tdl—d2 De zwakke pion op d6 wordt op de korrel genomen. 17.Ta8d8; 18. Tfl—dl Tf3—e8; 19. f2—f3 Le4—g6 Op lopers is de Amerikaan blijkbaar niet zo gesteld. 20. Ph4xg6 h7xg6; 21. Lh3—g2 Pf6—h5; 22. De3—c3 Ph5—f6; 23. e2—e4 Pf6—h5; 24. Dc3e3 Ph5—f6 Uit de laatste zetten blijkt wel dat Res- hevsky weer eens in tijdnood verkeerde. 25. Lg2—h3 Pf6—h7; 26. Td2—e2 Ph7—f6: 27. Tdl—fl Pf6—h5: 28. Lh3—g2 Dc7—e7; 29. Lb2—cl De7c7; 30. Tfl—dl Kg8—h7; 31. De3—f2 Ph5—f6; 32. Lel—e3 Pf6—h5; 33. Te2—c2 17—f5 Langer afwachten is gevaarlijk omdat wit door 34. Tbl, gevolgd door a3 en b4 initia tief dreigt te nemen. 34. e4xf5 g6xf5; 35. g3g4 - - - Hierdoor opent wit plotseling de aanval. 35 .Ph5—f4; 36. Lc3xf4 e5xf4; 37. Df2r4 Kh7—g8; 38. g4xf5 d6—d5; 39. c4xd5 Dc7c5; 40. Tc2d2 Td8d6. Afgebroken. Zonder verder spelen hebben Najdorf en Euwe besloten tot remise in hun afgebro ken partij uit de 24ste ronde. De stand De stand luidt thans: 1. Smyslov 14%. pnt. plus een afgebroken partij uit 23 partijen; 2. Reslievsky 131 pnt. plus 2 afgebroken partijen (24); 3. Bronstein 131 pnt. (24); 4. Keres 13 pnt. (23); 5. Kotov 12 pnt. plus een afgebr. partij (23); 6. Najdorf 11 pnt. plus 1 afgebr. partij (23); 7. en 8. Gligoric en Petrosian ieder 11 pnt. plus 1 afgebr. partij (23); 9. Averbach 11 pnt. (23); 10. Boles lavsky 10% pnt. plus 1 afgebr. partij (23); 11. Euwe IO'-j pnt. (24); 12. Taimanov 10 pnt. plus 2 afgebr. partijen (23); 13. Geiler 10 pnt. plus 1 afgebr. partij (23); 14. Szabo 10 pnt. plus een afgebr. partij (24); 15. Stahl berg 6 pnt. plus 2 afgebr. partijen (24). Op de velden van BMHC in Bloemen- daal zijn de halve finales en de finale ge speeld in het door deze hockeyvercniging jaarlijks georganiseerde tournooi voor mid delbare scholen om de wisselprijs „de Zil veren Mus". liet Kennemer Lyceum plaatste zich in de finale door met vier-nul te winnen van het Lorentzlyceum. De andere finalist, het Jac. P. Thijsselyceum, werd dit pas in de twee maal vijf minuten verlenging van de wedstrijd. ïn de ontmoeting tegen het Triniteitslyceum waren doelpunten uitge bleven, maar in de korte verlenging werd het enige en winnende doelpunt gescoord. De finale werd een snelle en soms wat harde strijd tussen het Kennemer Lyceum en het Jac. P. Thijsse Montessorilyceum, waarbij de scheidsrechter een Montessori- lyceïst wegens ruw spel kort voor het einde van de wedstrijd het veld uit moest sturen. Het Kennemer won het tournooi door een vijf-nul overwinning. De „Zilveren Mus" werd in het clubhuis uitgereikt door de voorzitter van BMIIC., de heer W. Jongejan, die zich met deze overwinning van het Kennemer Lyceum niet al te gelukkig voelde, omdat het eigen lijk een overwinning van BMHC was. Van het elftal van dit lyceum zijn tien spelers lid van de hockcyvereniging BMHC en één van HBS. De wisselprijs werd overhandigd aan de aanvoerder van het lyceumteam J. Berkman. Het Kennemer Lyceum heeft sinds 1938, met een onderbreking in de oorlogstijd van 1941 tot en met 1946, elk jaar beslag op de wisselprijs kunnen leggen. Sinds 1933 wordt het tournooi om „de Mus" gespeeld. Het Engels voetbalelftal, dat Woensdag 21 October in het Wembley-stadion in Lon den tegen het FIFA-team uitkomt, is door de keuzecommissie van de F.A. als volgt samengesteld: Doel: Merrick (Birmingham); achter: Ramsey (Tottenham Hotspur) en Eckers- ley (Blackburn); midden: Wright (Wolver hampton Wanderers).. Uffon (Charlton Athletic) en Dikinson (Portsmouth): voor: Matthews (Blackpool), Mortensen (Black pool), Lofthouse (Bolton Wanderers), Quixal! (Sheffield Wednesday) en Mullen (Wolverhampton Wanderers). Ditchburn (Tottenham Hotspur), Bar low (West Bromwich Albion) en Allen (West Bromwich Albion) zijn als reserves aangewezen. Vergeleken met het Engels elftal, dat Zaterdag j.l. in Cardiff met 4-1 van. Wales won, zijn maar liefst vijf veranderingen aangebracht. Wel een bewijs hoe weinig de keuze-commissie ondanks de overwinning over het vertoonde te spreken was. De enige nieuwe international is Derek Ufton, de spil van Charlton, die Johnston komt vervangen. Ufton was tot nu toe meer bekend als speler van het cricket team van Kent Country dan als voetballer. De beide Stanley's, Matthews en Morten sen, en Ramsey zijn oude bekenden. Zij vervangen respectievelijk Finney, Quixall en Garrett. Quixall verschuift van de rechtsbinnen- naar de linksbinnenplaats, waar hij Wilshaw vervangt. Finney heeft een slechte wedstrijd ge speeld in Cardiff, maar het opstellen van Matthews op zijn plaats betekent toch voor velen een verrassing. Matthews speelde zijn laatste internationale wedstrijd in 1951 tegen Schotland. NEWMARKET (A.N.P.). De ruin Chantry", die zijn eigenaar cn trainer Staff Ingham 36 pond gekost heeft en als 4/1 favoriet startte, heeft na een opwindende race de Cesarewitch gewonnen, een ren over 2% mijl, tot grote vreugde van de tallozen die op dit paard gewed hadden. Naar schat ting zullen de bookmakers niet veel minder dan 100.000 pond sterling aan de wedders moeten uitbetalen. Tweede werd Stem King cn derde „Papilio". Jockey Gethin bracht Chantry" ongeveer 600 meter van de Finish naar voren cn sloeg toen de aanval van „Slem King" af. V o lley bale o m et it ie Het programma van de op Zaterdag 17 October in het Sportfondsenbad te spelen waterpolo-competitiewedstrijden luidt: Vierde klasse heren: DWR 3HPC 4; tweede klasse dames: DWT 2IiVGB 2; eerste klasse dames: Haarlem 1DWT 1; tweede klasse heren: Haarlem 2DWR 2; eerste klasse heren: Haarlem 1DWT 1. Dinsdag 20 October worden in het Sport fondsenbad gespeeld: Vierde klasse heren: HVGB 6—VZV 2; derde klasse dames: DWT 3—HPC 2. In Zaandam worden gespeeld: eerste klasse dames: Nereus 1HVGB 1; eerste klasse heren: Nereus 1HVGB 1. ADVERTENTIE De volleybal-competitie werd gisteren avond in het Krelagehuis in Haarlem voort gezet en al stonden er geen bijzondere wed strijden op het programma, de publieke belangstelling was er niet minder om De nieuwe verenigingen hebben in het algemeen aardige resultaten geboekt, een bewijs dat zij zich hebben kunnen aanpassen aan de sfeer en de drukte die het op zes velden tegelijk spelen geeft. Bij de heren was de strijd tussen de reser ves van HVS en Velox het aantrekkelijkst. Er werd door de nieuwe eersteklassers nog wel eens een klap gegeven, maar de HVS'ers verdedigden goed. Het was daarom jammer dat in de 2de game een 1411 voorsprong nog teniet ging. Een gelijkspel had anders wel lot de mogelijkheden behoort. Nu zegevierde Velox met 159, 1613, 149 en 9—15. PSVI-Ï won gemakkelijk van Brandweer. De spuitgasten hebben vier spelers zien ver trekken en zullen een zeer moeilijk seizoen moeten doormaken. Over de gehele linie waren de politiemannen sterker en kwamen tot een regelmatige zege 156, 154, 15—6 en 159. Jeugdig enthousiasme We hebben met genoegen staan kijken naar het heren team van AVC. een zeer jeugdige ploeg die met veel enthousiasme in volle concentratie het vierde team van Die Racckse trachtte te kloppen. Een punten verdeling werd het resultaat, maar we heb ben het vermoeden dat deze knapen in de volleybalsport wel hun weg zullen vinden. Ook het damesteam van Velox was op dreef en wist op overtuigende wijze de bad- plaatsbewoonsters te kloppen. OSS kwam niet boven de 5 punten uit. De tussenstanden werden 153, 155. 155 en 154. PSVH klopte VCR in een meer span nende dan fraaie strijd. Dè tussenstanden waren 1513, 1115, 1512 en 1510. Een spannende cn aantrekkelijke strijd speelden de reserves van Die Raeckse tegen de dames van BGV voor de tweede klasse, De rood-witten wonnen met 31. De uitslagen luidden: Dames. Ie klasse: OSSVelox 04; PSVH VCK 3—1. 2e klasse: BGVDie Raeckse 2 13; PSVH 2—Velox 2 2—2. 3e klasse: SSO—MHBS 2—2; OG 2—Sant poort 0—4; HBC 3—HVS 2 4—0: BGV 2— Rap. 2 2—2; Stampers—Gios 2 2—2. Heren, le klasse: BrandweerPSVH 04; HVS 2—Velox 1—3. 2c klasse: HVS 3—OVRA 3—1; Rap. 2— CIOS 3 31: BGV—Boru 2—2; Ramplaan Santpoort 04. 3e klasse: Die Raeckse 4AVC 22; Rap. 3Santpoort 22. Doordat in één tablet Chefarine „4", vier wereldberoemde geneesmiddelen samenwerken, is de werking veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. u TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 De gemeente Amsterdam heeft, op ad vies van de Kunstraad, prijzen ingesteld voor verantwoorde toneeluitvoeringen van in de hoofdstad gevestigde en werkende amateurtoneelgezelschappen. Voor 1953 worden voor de eerste keer twee prijzen van 250.beschikbaar gesteld. Een door burgemeester en wethouders aangewezen commissie van deskundigen zal de'prestaties toetsen. Deze bestaat uit: mevrouw M. GuttmanRoselaar (Luisa Treves, toneelschrijfster), de heer W. Bos winkel (toneelcriticus) en de heer W. Ph. Pos (directeur van de Toneelschool). Plaatsvervangende leden zijn: mevrouw Jeanne van SchaikWilling (toneelschrijf ster) en de heer Gabriël Smit (dichter en criticus). Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot intrekking van de Spaarwet 1947. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd dat het wetsontwerp een regeling beoogt waarbij de wet van 18 Juli 1947 op de Nationale Spaarraad en het uitgeven van rijksspaarbrieven wordt ingetrokken. „Het is verheugend te kunnen consta teren, dat de neiging tot ontsparing, die aanvankelijk na de oorlog bestond, weer blijkt te zijn verdwenen en heeft plaats gemaakt voor de traditionele spaarzin, die het Nederlandse volk vanouds heeft ge kenmerkt. Geconstateerd kan dus worden, dat de doelstellingen, ter bevordering van welke de Nationale Spaarraad in het leven werd geroepen, thans op bevredigende wijze zijn gerealiseerd", aldus de Me morie. 1 22C4. P\ (ÊK De olifant trok zich niets aan van al die opgewonden kinderen om hem heen; hij sjokte maar kalm voort en flapperde met z'n oren. ,,'t Is wel 'n reuzengroot beest, hè?" vond Bunkie. „Die zou ik niet graag in onze tuin hebben!" „Nee, daar zou hij niet eens in kunnen," meende Rick. „En er zou niet veel over blijven van onze bloemen!" Terwijl ze meeliepen kwam de olifant steeds dichter bij hun huis; nu wandelde hij statig over het plein, waaraan oom Tripje's huis stond. En toen Ja, toen kwam opeens Krulletje de deur uit stuiven. Die had zeker zijn baasjes al in 't oog gekregen. Vrolijk kivispelstaartend sprotig hij tegen Rick en Bunkie op. Maar toen kreeg hij opeens de olifant in de gaten. Tjonge. daar moest hij eens het zijne van hebben. Wal was dat nou voor een raar dier?! „Wrrroefü!" blafte Krulletje, en hij sprong luidruchtig keffend rond de olifant. „Kom hier, Krulletje!" riep Bunkie. „Laat die olifant met rust!" Maar Krulletje bleef doorblaffen. De olifant keek naar dat kleine mormel, dat zo tegen hem te keer ging. En toen stak hij z'n slurf uit en pakje Krulletje iti z'n nekvel „Euweuweuü" jankte Krulletje verschrikt ADVERTENTIE Heden is het vierde academisch jaar van het Europees College te Brugge geopend. Traditiegetrouw had de openingsplechtig heid plaats in de Gothische zaal van het stadhuis. I-Iet Europees college is gesticht op ini tiatief van de culturele sectie van de Euro pese beweging. Het hoofddoel is, aan een 40-tal studenten, die in hun land van af komst hun universitaire studies reeds vol tooid hebben, onderwijs te geven op Euro pese basis in verschillende vakken zoals: geschiedenis, sociologie, economie, aard rijkskunde enzovoorts, om van deze studen ten Europees denkende mensen te maken. Uit de meeste vrije Europese landen ont vangt het college subsidies. Behalve een aantal gasthoogleraren kent het college thans een vaste „Robert Schuman-leer- sloel", opgericht door het hoge gezags orgaan van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Deze leerstoel is op 9 Mei 1953, de verjaardag van het plan-Schuman, gesticht en zal bezet worden door de Duitse hoogleraar Walter Hoffmann, bestuurder van het „Institut für Wirtschafts- und so- zial-Wissenschaften" aan de universiteit van Miinster. Tijdens het afgelopen academiejaar werd het college officieel erkend door de „Uni ted States Board of Foreign Scholarships", zodat het college ook openstaat voor Ameri kaanse studenten en professoren, die hier voor financiële steun kunnen ontvangen uit de Fulbrightfondsen. Ook Engelse studen ten nemen actief deel aan het college. Van de 40 studenten zullen er thans 7 Engelsen zijn met studiebeurzen van het ministerie van Onderwijs. De overige studenten zijn afkomstig uit Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk cn Zweden. Naast het gewone vaste docentencorps zullen dit jaar college geven: prof. Glynn Daniel (Cambridge), prof. Henri Marrou (Parijs), prof. André von Ivaka (Graz), prof. Deakin (Oxford), prof. Rousseau (Parijs), prof. Arthur Mac Mahon (Colum bia University, New York) en prof. J. Freymond (Geneve). Voor het eerst zullen de studenten dit jaar hun keuzevakken zelf bepalen in plaats van verplicht te zijn alle colleges bij te wonen. Dit bleek nodig, vanwege de uit breiding van het aantal leervakken. Tevens zal men een eindexamen kunnen afleggen. Aan het diploma is als voorwaarde verbon den het verdedigen van een stelling binnen 2 jaar na het verlaten van het college. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de prijs voor tarwe van de oogst 1954 vastgesteld op 26 gulden per honderd kg. als gemiddelde prijs bij levering franco pakhuis handelaar. Deze prijs is gelijk aan die voor tarwe van de oogst 1953. Aangezien de vrachtkosten van het be drijf van de teler naar de gebruikelijke leveringsplaats gemiddeld circa 40 cent per 100 kilo bedragen, zal, voor tarwe van de oogst 1954 als telersrichtprijs bij levering in de maand September 1954 gelden 25,60 per 100 kg. „af boerderij". De bewaarloon- regeling van 20 cent per honderd kilo per maand zal ook voor de 1954 van kracht blijven. Yvaarbii dé" të'lërsprijs in Augustus" 1954 24,80 en in April 1955 26,40 per 100 kg. „af boerderij" zal bedragen. Deze prij zen gelden voor tarwe van gezonde door sneekwaliteit bij een vochtgehalte van 17 procent. Bij de vaststelling van deze prijs is reeds rekening gehouden met de kosten stijging, voortvloeiende uit de loonsverho gingen ingevolge de door de regering ge nomen beslissingen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft indexcijfers van de groothanoelsprij- zen per 31 Augustus 1953 samengesteld. Hieruit blijkt, dat het algemeen prijsindex cijfer gelijk bleef aan dat per 31 Juli 1953. Bij de afzonderlijke artikelengroepen traden wel enige niet onbelangrijke veran deringen op. Het indexcijfer der voedingsmiddelen steeg met 1 punt door prijsstijgingen van kaas, melk, varkens, kippen en eieren. Deze stijging werd echter voor het grootste gedeelte gecompenseerd door een daling van het cijfer voor plantaardige voedings middelen als tarwe, rogge, gerst, haver en geïmporteerde ruwe rietsuiker. Daaren tegen stegen de prijzen van groene erwten, geïmporteerde mais en cacaobonen. Een groep van 15 Nederlandse bagger meesters en machinisten is begin Septem ber naar Oost-Pakistan vertrokken om een vloot van 20 dredgers, die voor reke ning van de Pakistaanse regering in Ne derland bij de Industriële Handelscombi natie „Holland" waren besteld, en waar van thans de eerste vaartuigen zijn afge leverd, in bedrijf te stellen en voor ge noemd materieel Pakistaanse bemanning op te leiden. Naar wij vernemen heeft men het plan voor de vervaardiging van een onderwijs film over het leven van Joost van den Vondel. Een deel er van zal in Delft wor den opgenomen. Het scenario is reeds ge schreven en de stichting Nederlandse On derwijsfilm is thans bezig met de voorbe reidingen. Behalve in Delft zullen ook scènes worden opgenomen in Amsterdam en net Muiderslot. Voor de opnamen in Delft heeff men een kamer nodig van drie en een half tot vier meter hoog. Het ministerie heeft nu de heer. J. M. ten Hoope te Delft aangezocht behulpzaam te zijn bij het zoeken naar een geschikte ruimte. De inrichting er van zal ook door de heer Ten Hoope. die over een unieke zeventiende eeuwe woninginrich ting beschikt, worden verzorgd. Na de film over Vondel zal in Delft, eveneens ten behoeve van het onderwijs, een film worden gemaakt over het leven van Antoni van Leeuwenhoek. Met ingang van 15 October worden de prijzen van lichtpetroleum en tractorpetro- leum met respectievelijk 0.5 en 0.3 cent per liter verlaagd. Voorts worden de prij zen van gasolie, autogasolie en huis brandolie met 0.40 per 100 liter en die van dunne stookolie met 0.30 per 100 liter verlaagd. ADVERTENTIE Met een paar Aspirin-tablcuen (alléén echt met het Baye/kruis) per dag bestrijdt U doeltreffend VERKOUDHEID EN GRIEP De beeldhouwer H. Ydo en de schilder A. J. B. Dekkers hebben gisteren in de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam de gouden erepenningen van de Prix de Rome 1953 ontvangen uit han den, van cle heer M. A. Reinaïda, voorzitter van de nieuwe raad van toezicht. Voor de vrije beeldhouwkunst is bovendien de zil veren erepenning uitgereikt en wel aan mejuffrouw T. van der Pant. „De jury," aldus deelde de oud-directeur prof. W. van den Berg mede, „dringt er bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met klem op aan mejuf frouw Van der Pant en bovendien de heer J. H. Wolkers een persoonlijke toelage toe te kennen voor een studietijd van vier maanden in Parijs. Zij acht het bijzonder onbillijk door een toevallige omstandigheid, te weten het wettelijk vooi-schrift, tussen het met goud en met zilver bekroonde werk te hebben moeten kiezen en een derde nauwelijks minder begaafd werk te hebben moeten voorbijgaan. Aan de gouden ere penning is een driejarige toelage verbonden voor studie in Nederland en in het buiten land. De opgave voor beeldhouwkunst was een beeld te ontwerpen voor de binnenplaats van een honderdjarige landbouw-hoge- school. In het juryverslag worden de plas tische kwaliteiten, de heldere vorm, de goed gerealiseerde figuur, het evenwicht en de schoonheid van détail geprezen in het bekroonde werk. een korenmaaiende vrouw. Het met zilver bekroonde ontwerp stelt voor een man, die een bundel koren u'.teenbuigt om het graan te onderzoeken. Het doek van de heer Dekkers (volgens opgave een scène uit het Giglamesh-epos) wordt „donker van toon, maar goed van kleur en treffend van geest" genoemd en zijn maker een „jong kunstenaar met mogelijkheden voor de toekomst." De jury voor beeldhouwkunst bestond uit de heren M. Andriessen, L. M. Söndaar, II. M. Wezelaar, prof. W. van den Berg en prof. V. P. S. Esser; die voor de schilder kunst uit de heren B. Buys, S. Schroder, prof. J. Wiegers, prof. W. van den Berg en prof. G. V. A. Röling. De plechtigheid in de aula was geopend door prof. dr. N. R. A. Vroom, die daar mede zijn eerste officiële daad als directeur verrichtte. 99 1) EERSTE HOOFDSTUK Een Tafel Vol Geld „Goedenavond", zei Vroegindeweij. Hij stapte mijn kamer binnen alsof hij haar gehuurd had en daaruit maakte ik op dat hij niet zómaar kwam aanlopen. „Goedenavond," zei ik opgeruimd. Ik vind het altijd prettig als de mensen me komen opzoeken, vooral omdat ik als alleenwonend vrijgezel vaak het idee heb, dat ik er maar zo'n beetje bij-hang. Vroegindeweij was geen vriend van me, enkel een kennis. Geen goede kennis ook. Ik kocht iedere drie maanden een half lot in de Staatsloterij van hem, om dat ik niet tegen zijn somber gezicht kon. Hij maakte de indruk alsof hij alle zorgen van alle mensen der wereld torste. Het merkwaardige was, dat hij diezelfde indruk ook steeds bleef maken nadat ik een half lot van hem gekocht had. Ik heb wel eens kot voornemen gehad een heel lot te ko pen, enkel om te zien of dat wellicht ver schil zou maken. Maar totnutoe ontbraken mij de fondsen daartoe. Ook een vrijgezel moet tenslotte onkosten maken om in leven te blijven. Vroegindeweij nam een stoel en ging er breed-uil op zitten, met de ellebogen op tafel. „Wat zou je doen," vroeg hij mistroostig, „wanneer je laten we zeggen drieëntwin tigduizend gulden had?" Ik wist daar niet meteen een antwoord op, aangezien ik me eerst bezig te houden had met de vraag, hoe Vroegindeweij wist dat ik dit bedrag niet had. Zou hij we derrechtelijk inzage van mijn inkomsten hebben genomen? „Dat weet ik niet," zei ik aarzelend. „Wat doet het er toe?" „Het doet er ook niet toe," mompelde hij ontwijkend. „Ik zou enkel graag willen weten wat jij in zo'n geval zou doen. Aar dig onderwerp voor een kleine discussie, vind ik." Iiij keek mij vol verwachting aan en ik zette mij goedig en bereidwillig tot nadenken. Het valt niet mee zich in te leven in een situatie, die zó ver van de werkelijkheid verwijderd is. Tenslotte meende ik uit het Utopia van mijn verbeelding enkele treffende daden te kunnen putten, die mijn toestand van rijkaard zouden kunnen illustreren en ik zei: „Wel, Vroegindeweij, als ik drieën twintigduizend gulden had, zou ik ontslag nemen uit mijn tegenwoordige werkkring van assistent der directie ener uitgeverij, aangezien deze assistentie zich hoofdzake lijk bepaalt tot het opknappen van kar weitjes, die de directie zelf niet prettig vindt, en die ik evenmin kan appreciëren. Vervolgens zou ik mij een bescheiden, doch enigszins uitgebreide garderobe aan schaffen en een bezoek brengen aan een reisbureau, teneinde voorbereidselen te treffen voor het volvoeren van een voor nemen dat al sinds mijn prille jeugd in mijn gemoed woelt: Namelijk het bezoeken van het land mijner dromen, Noord- Afrika." Vroegindeweij was gedurende deze uit eenzetting steeds somberder gaan kijken, zodat ik begon te vrezen dat hij zou gaan huilen. Zover kwam het echter niet. Hij legde zijn dikke, brede handen met uit gespreide vingers op zijn knieën, waar zij trosjes uitgestalde knakworstjes leken, en gromde voor zich heen: „Dat dacht ik wel. Zo zijn ze allemaal. Geef ze geld en ze ver brassen het onmiddellijk. Als de mensen geld zien, gaat hun verstand op de loop. De een is niet beter dan de ander." Toen keerde hij zich tot mij en vervolg de: „Al jaren lang ga ik weldoende rond om de mensen, die een prijs in de loterij gewonnen hebben op een lot dat ik ge leverd heb, te verrassen met stapels bank biljetten. En nog nooit heb ik meegemaakt dat die mensen werkelijk verstandig met hun onverwachte rijkdom omsprongen. Ikzelf heb nog nooit een prijs gewonnen, behalve een eigen geldje. Maar ik zou mijn verstand laten werken als het mij over kwam. Ik wel." „Verstandige mensen worden niet rijk," zei ik, om toch wat te zeggen. „Neen," mompelde hij. Toen viel er een zware stilte. Vroeginde weij staarde in de verte, voor zover de ge ringe afmetingen van mijn kamer dat ten minste toelieten en zuchtte zwaar. Ik voel de iets gespannens in de -sfeer. „Wat zou jij dan doen, Vroegindeweij, als je veel geld kreeg?" vroeg ik. Hij dacht lang en diep na en zijn gezicht klaarde enigszins op, toen hij begon te spreken. „Ik zou," zei hij langzaam, „het eerst zorgvuldig tellen om te zien of het bedrag klopte. Daarna zou ik het zodanig opber gen dat het niet gestolen kon worden. Vervolgens zou ik mijn zwager van de Na tionale Bank opbellen om te vragen of hij voor een belangrijke aangelegenheid 's avonds bij me zou willen komen. Als hij kwam, zou ik met hem overleggen hoe ik mijn geld veilig en voordelig beleggen kon. Vooral veilig, en tegelijk voordelig, begrijp je? Een klein deel zou ik eraf ne men voor de lopende onkosten. Er zijn na melijk een paar dingen die ik zou moeten kopen, omdat ik tenslotte verplichtingen heb tegenover mijn familie en mijzelf. Die dingen zijn: Een betonschutting, een bont mantel en een vals gebit." Ik was verbaasd. Niet zozeer over de onmiskenbare aanleg tot financier die Vroegindeweij tentoonspreidde, dan wel door het feit dat zijn directe verlangens uitgingen naar een betonschutting, een bontmantel en een vals gebit. Wat kon een mens in vredesnaam voor plezier beleven aan een betonschutting? Die bontmantel zou wel voor zijn vrouw zijn, en dat vals gebit waarschijnlijk ook. daar kan je in komen. Maar wie ter wereld zou hebben kunnen vermoeden dat het aardse geluk van een man als Vroegindeweij zou wor den belemmerd door het ontbreken van een betonschutting? „Dat iseherg interessant," zei ik aarzelend. „Maarhoe zit dat met die betonschutting? Wat moet je daarmee? Ik bedoel...." „Het doet er niet toe," zei hij plotseling. Hij stond op en tastte in de binnenzak van zijn jasje. En toen deed hij iets waarvan ik de verrassing op dit moment nog voel natrillen. Hij vouwde zijn portefeuille open en telde tergend langzaam veertig biljetten van vijfhonderd gulden en dertig van hon derd gulden op tafel uit. Het leken uren, voordat hij weer iets zei. En al die tijd zat ik als door de bliksem getroffen naar die trage regen van geld te kijken. Mijn vale tafelkleed of liever het vale tafelkleed van juffrouw Vrolijk, mijn hospita kreeg een bedekking van kleurige bank biljetten. Vroegindeweij legde de kostbare papieren netjes op een rij, gerangschikt volgens hun waarde. Toen het laatste biljet zorgvuldig was neergevleid, stak hij zijn portefeuille met een diepe zucht weer in zijn zak. „Dat is alles," zei hij. Alles! Alsof het nog niet genoeg was! Hij ging weer zitten en keek mij aan. „Hoe vind je dat nou?" vroeg hij som ber. „Prettig zeker, niet?" Ik knikte. Nog steeds weigerde mijn tong haar diensten. „Prettig, jaja, dat dacht ik wel. Ik zou het ook prettig vinden als iemand mij op deze manier kwam verrassen. Maar zoiets °Y.erkomt een Vroegindeweij niet. Ik ben vijftien jaar getrouwd, volgende maand word ik vijftig, en ik heb drie kinderen. En nog nooit heeft iemand mij een ver rassing kunnen bezorgen die ik prettig vond." Hij staarde weer naar de muur aan de overkant van de kamer en verzonk in zwartgallige gedachten. Ik was er eindelijk in geslaagd mij te ontworstelen aan de verdoving, waarin ik gevangen was bij de overweldigende aan blik van het enorme fortuin, dat mij ten deel was gevallen. Ik stond op en boog mij over de schat. Een onbedwingbaar gevoel van vreugde en triomf kwam in mij op, terwijl ik mij realiseerde dat al dat geld aan mij toebehoorde. Ik greep in de nette rijtjes binkbiljetten en liet de kostbare papiertjes op tafel neerdwarrelen, terwijl ik uit volle borst: „Joepie!" riep. Joepie is een gepaste, doch evenzeer welsprekende uiting van een door vreugde overrompeld gemoed. Vroegindeweij schrok op uit zijn gepeins en legde een brede hand op het geld, ter wijl hij mij strenk aankeek. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7