In IJmuiden verrijzen binnenkort étagewoningen met pensionruimte BISCHOFF Velser tunnel ontstaat in het zand uit de ijstijd Agenda voor Velsen D Velsens raad bijeen Drie kwartier praten over woningbouw, „Beeckesteijn", een subsidie en aan- en verkoop Wijk aan Zee Historisch Genootschap op stap Veenlaag vormde zich 7200 jaar geleden Beverwijk We maken een boekomslag IJmuiden 8 Buurtvereniging vierde gezellig feest IJZERSTERK „LONNEKER" PANTALONS f 24.50 SPORTCOLBERTS f 37.75 of bijpassende Jacks f 39.75 Onderlinge competitie schaakclub „Weenink" Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel „Fryske Trou" kreeg ook „De leste troef" te zien Op het IJselmeer wordt nu met de lijn paling gevist DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 DE BEHANDELING van een raadsagenda met twintig punten heeft gisteravond in Velsens raadzaal slechts drie kwartier gevraagd. De heer R. Verbeek (P.v.d. A.) stak enige malen de vinger op om iets te zeggen over de aankoop van het druk kerijbedrijf van J. W. D. Schmitz te Velsen-Noord en de verkoop van grond te Santpoort en de heren H. J. Lips (A.R.) en J. Hartman (P.vd.A.) hadden er een en ander aan toe te voegen. De heer P. M. Pleijler (V.V.D.) sprak nog over de subsidie aan de afdeling Velsen van de Vereniging tot Bescherming van Dieren, maar intussen had de wethouder van openbare werken de heer W. F. Visser, de verheugende mede deling kunnen doen dit naar aanleiding van ees opmerking van de heer J Hartman dat de gemeente Velsen voortaan ruimere en nog forsere etagewoingen zal laten bouwen. Als afsluiting van de groenstrook in IJmuiden komen blokken étagewoningen van vier verdiepingen in de Rivierenbuurt te staan. Als eerste stap op het pad naar „IJmuiden een volksbadplaats" zullen deze woningen pensionruimte krijgen en des wege nog groter van inhoud en opzet wor den dan de huizenblokken aan de Noo- straat. B. en W. hebben enige architecten ver zocht plannen gereed te maken voor de bouw van 100 étagewoningen aan de Maas straat en Van Ostadestraat, 84 étagewonin gen aan de Lange Nieuwstraat, 80 étage woningen aan het Maasplantsoen en 36 étagewoningen aan de Vechtstraat en de Scheldestraat. De étagewoningen, die ook pensionruimte zullen hebben, worden ont worpen door de architecten L. H. P. Water man en A. Staal te Amsterdam. De totale kosten, voor de vier projecten wordt ge raamd op vier millioen vijfhonderdenvijf tigduizend gulden. De raad verklaarde zich hiermee accoord, nadat de heer J. Hartman mede namens de P. v. cl. A.-fractie, waarderende woor den tot het college had gesproken. De fractie was zeer verheugd over het plan van de gemeente om de étagewoningen forser te laten uitvoeren. Thans is men druk doende krotwoningen op te ruimen, maar men moet er toch ook voor zorgen, dat men over tientallen jaren niet weer voor zo'n probleem komt te staan om dan de huidige étagewoningen te moeten slo pen, omdat die niet meer aan de eisen der tijd zouden voldoen. De heer J. Hartman steunde bovenal het plan van de architec ten Staal en Waterman. Tot besluit merkte de heer Th. Kruis man op, dat het een blamage voor een gemeente is, om van Gedeputeerde Staten medegedeeld te krijgen, dat het nog be schikbare bouwvolume dit jaar gereali seerd moet worden. Beeckesteijn: spoed Bij de mededeling, dat van het bestuur van de Bond Heemschut opnieuw een schrijven was binnengekomen ten aanzien van Huize-Beeckesteijn, vroeg het P. v. d. A.-lid, de heer A. J, van L e u s e n, het woord. De gemeente heeft een commissie verzocht de zaak te onderzoeken, maar de heer Van Leusen zag hier een gevaar drei gen: „We hebben waardering voor, maar ook afschuw van commissies. Ze werken zo langzaam". Wanneer er nog iets aan Beeckesteijn is te verhelpen, wanneer er een mogelijkheid van herstel is, dan zou dit zo spoedig mogelijk dienen te geschie den. De wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Visser, repliceerde dat alle adresserende verenigingen zijn uitge nodigd zitting te nemen in de commissie en dat deze zo spoedig mogelijk aan het werk zal gaan. Zij zullen de ernst van de zaak zeker wel inzien. Nu de consequenties De aankoop van het drukkerijbedrijf aan de Wijkerstraatweg gaf de heer R. Verbeek nog heel wat stof tot praten. Het pand wordt aangekocht in verband met het vastgestelde uitbreidingsplan voor Velsen-Noord, maar niet moet uit het oog worden verloren, dat ook de panden naast de drukkerij nog overgenomen moeten worden om het onderdeel van het uitbrei dingsplan de bouw van een school te kunnen verwezenlijken. Uit de aankoop van het drukkerijbedrijf vloeide dus de verplichting voort, aldus de heer Verbeek, dat andere panden ook nog gekocht moe ten worden en dit kan bij elkaar wel eens een ton vragen. De heer H. J. Lips (AR) sprak in ge lijke geest en vroeg of het gemeentebestuur al plannen had de andere panden aan te kopen. Wethouder W. F. Visser antwoordde dat de raad het plan indertijd heeft goed gekeurd en dat men thans voor de conse quenties komt te staan. Men is voor Velsen-Noord van de ge dachte uitgegaan, dat enige scholen ver plaatst moeten worden. Er moet in Velsen- Noord nog veel worden afgebroken om tot een afgerond en gezond geheel te komen. Op de Koningsweg moeten enige harmo nicawoningen sneuvelen, de deurenfabriek en de melkfabriek zullen moeten verdwij nen. Het rijk heeft hiervoor 825.000 be schikbaar gesteld. Het tekort voor het wederopbouwplan van Velsen-Noord wordt geraamd op 2.070.000. De heer Visser maakte ernstige bezwaren, om aan een herbouwplan, dat na veel moeite tot stand is gekomen, nu nog te gaan tornen. Dat men nu al het drukkerijbedrijf van de heer Schmitz aankoopt is een gevolg van het feit, dat de eigenaar zijn zaak wil uitbreiden en de gemeente hiervoor op de huidige plaats geen toestemming kan ge ven. Naar we vernamen wordt het nieuwe drukkerijbedrijf gebouwd onder architec tuur van de architect S. J. Meegdes te Halfweg. De heer R. Verbeek kwam nogmaals terug en meende, dat het aanbeveling ver dient op het raadsstuk de situatie te om schrijven. Daarna ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord. Bouwvallige panden Mevrouw G. E. Heijkoo pV a n R e e k u m was verheugd, dat weer een aantal bouwvallige panden in Oud-IJmui- den in handen van de gemeente is overge gaan en gesloopt zal worden. De woningen zijn een gevaar voor de jeugd en daarom spoorde ze het college aan, maatregelen te nemen om de woningen zo spoedig mogelijk op te ruimen. Geen bebouwing Aan de Hageveldstraat te Santpoort ligt een stukje grond ter oppervlakte van 1922 vierkante meter, dat Anton Nijssen en Zenen N.V. van de gemeente willen kopen. Dit ten behoeve van de bloemencultuur. De heer Verbeek (P. v. d. A.) vond het maar jammer dat de grond voor ƒ1. per m2 werd verkocht, want over enige jaren zou allicht een bouwvergunning worden aangevraagd. Dan zou l\et bouw terrein worden. Wethouder W. F. Visser bestreed deze gedachte. Er zal geen bebouwing mogen komen en daar zullen B. en W. krampach tig aan vast houden. De heer Th. Kruisman (C.P.N.) in formeerde nog naar de compensatie voor tuinders die zijn getroffen. De heer Visser antwoordde, dat deze tuinders aan de andere zijde van het Kerk- pad terecht zullen komen. Subsidie voor dierenbescherming Nadat de heer J. Hartman (P. v. d. A.) bezwaar had gemaakt tegen de principiële opbouw van de kindertoelage-verordening, sprak de heer P. M. P 1 e ij 1 e r er zijn be vreemding over uit, dat de subsidie voor de afdeling Velsen van de Vereniging tot Be scherming van Dieren nu pas ter sprake kwam. Al op 18 Juni werd de aanvraag in gediend en op 18 Augustus werd aan het bedrijf opdracht verstrekt. De wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, merkte op, dat in de gewone procedure geen subsidie wordt verstrekt. De aannemer van de bouw van het Ker- bert-asyl heeft een fout gemaakt. Hiermee bleek een aanzienlijk bedrag gemoeid te zijn. De vereniging kwam bij B. en W. naar een oplossing vragen. Er werd een verzoek ingediend en daarna heeft de gemeente het bedrijf opdracht verstrekt de dienstleidin gen voor gas en water aan te leggen. B. en W. van Velsen vonden het eleganter, dat in deze een gebaar aan de Vereniging tot Be scherming van Dieren werd gemaakt. Evenals met de overige punten, ging de raad met deze subsidie accoord. Eerste uitvoering van nieuwe toneelvereniging De onlangs opgerichte R.K. toneelver eniging „Wijk aan Zee" zal op Maandag 26 October in café „de Zon" haar eerste uitvoering geven. Onder regie van de heer N. Paap zal worden opgevoerd „Over twaalf dagen tegen middernacht" van de heer G. Nielen. „De Strandmeeuwen" verloren van „De Nollen" De Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" heeft in „De Posthoorn" een tweekamp gespeeld tegen „De Nollen" uit Beverwijk. Met 25.024 tegen 19.367 pnt. moesten de badplaatsbewoners hun meer dere erkennen. Het was Woensdagavond in café „de Zon" zeer gezellig toen de buurtvereniging „Verlengde Voorstraat" te Wijk aan Zee de jaarlijkse feestavond hield. De voorzitter, de heer G. Schellevis, deel de in zijn openingswoord mee dat de enige in Wijk aan Zee overgebleven buurtvereni ging kerngezond is en er in het afgelopen jaar twintig nieuwe leden zijn ingeschre ven. Hierna was het woord aan het gezel schap „Pim Canté", dat de buurtbewoners een paar aangename uren bezorgde. Het optreden van de bekende revuekomiek Siem Nieuwenhuisen was wel het hoogte punt van deze avond, doordat deze heer ondanks zijn gevorderde leeftijd nog steeds in staat is een zaal te boeien. Vooral als „fakir" oogstte hij veel succes. Johnny Crawford begeleidde dit alles op de piano en liet als accordeonist enige staaltjes van zijn kunnen horen. Colleen Paldi, die als revuester werd aangekondigd, bleek over een behoorlijk stemgeluid te beschik ken. ADVERTENTIE VAN HUIS NAAR T WERK Schuttersveld Manchester onovertroffen pasvorm, afgewerkt met leer en rits, blauw, grijs, bruin, olijf Bijpassende Wie rekent koopt „LONNEKER" Ze is immers veel beter en sterker afgewerkt. OOSTERDUINWEG 26 IJMUIDEN DONDERDAG 15 OCTOBER IJMUIDEN Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abelenstraat, Donderdag 15 October 1953 BESTE KINDEREN, EZE KEER het vervolg van ons beververhaal van verleden week. In het vorige stukje vertelde ik jullie dat de bever voor zijn familie stevige grote woningen bouwt, waarvan de ingangen onder water gelegen zijn en dat hij eveneens in staat is die ingangen voor droogligging in de zomer te behoeden, door stuwdammen in de rivier te maken, zodat het water op de plaats van die openingen hoger komt te staan. Hoe maakt het dier nu deze dammen en hoe versleept hij de stukken hout, die hij daarvoor nodig heeft? De dammen bestaan namelijk uit ongeveer twee meter lange stukken hout, zo dik als een arm of zelfs nog dikker, die de bever na nachtenlange arbeid met zijn beitelvormige snijtanden verkregen heeft door jonge bomen te vel len. Stammetjes van acht centimeter dikte knaagt hij in enkele minuten door. Die boompjes nu, ontdaan van twijgen en zachte takken, worden in de wal 'geramd en omvlochten met dunne takken. De tussenruimten worden opgevuld met riet en mod der en zo ontstaat aan de kant waar het water een sterke druk heeft een loodrechte wand en aan de andere zijde een langzaam afhellende dam, die een geweldige druk van het water weerstaan kan. De bevers zijn zeer gezocht om hun pels, die duur verkocht wordt. Men maakt de huid mooier, door er de lange borstelharen uit te trekken, zodat alleen het korte zijde achtige wolhaar blijft bestaan. In ons land zijn de in het wild levende bevers al lang uitgestorven, maar wel zijn er in Neder land enkele zogenaamde „bever-farms", waar dit dier zuiver en alleen voor zijn pels gefokt wordt. Een plaatje van de hok ken in zo'n farm is hierbij afgedrukt. Het is natuurlijk heel jammer, dat de intelli gente bevers in deze gevangenschap niet in staat zijn hun mooie graaf-, knaag- en bouw-werkzaamheden uit te voeren. En hier komen dan weer de briefjes. We beginnen met WIELRENNER. Ja, het puntenraadsel was niet gemakkelijk, dat stond er ook al boven, maar je hebt er toch maar weer fijn tien punten mee verdiend. En vader mag je best een beetje er mee helpen, hoor. Jammer dat hij nog steeds ziek is, wens hem maar beterschap van me. Zo zie je al weer, ook vroeger bestond er al een rubriek voor de kinderen in de krant. Misschien win jij nu ook wel een boek, net als je vader toen, doe er maar goed je best voor! Heb je de beukenootjes zo opgegeten, of gepoft? Wij kregen er vroeger altijd een vrije middag voor van school, en dan gingen we met z'n allen zoeken. Stel het maar eens voor bij jou. Wie weet! Van ZEEMEERMIN was er deze week een klein briefje. Dat geeft niet hoor, je weet niet altijd evenveel te schrijven, maar wil je het de volgende keer wel weer met de pen schrijven? Anders kan ik het zo moeilijk lezen, weet je. Wat leuk, dat jullie zo'n fijne dag hebben gehad, en Suuske heeft prachtige geschenken gekregen, zeg! Ook CLEMATIS schrijft over een ver jaardag met een massa cadeautjes. Die Hans is flink verwend door allemaal. Hij doet zeker niets anders meer dan met z'n trein spelen, nu er zoveel nieuwe dingen bij gekomen zijn. Ik vind die oma van jou maar erg flink, dat ze nog helemaal alleen kan reizen. Erg jammer, dat je de krant TAhfTE ELS FELICITEERT: SPERWER en APHRODITE, die beiden morgen jarig zijn, ZUIDEWIND, die Zaterdag haar ge boortedag feestelijk hoopt te herden ken en THEEROOSJE, die volgende week Maandag de bloemetjes buiten gaat zetten. Veel geluk en veel plezier allemaal! ooococoooccooc MET DE LEDEN van het Historisch Genootschap Midden Kennemerland heeft dr. J. D. de Jong, geoloog bij de Geologische Dienst te Haarlem gistermiddag een rondleiding door de tunnelput bij Velsen gehouden. Uit de aard der zaak werd aan het technische gedeelte weinig aandacht besteed, maar groter was de belang stelling voor de historische grond, waarin de tunnel wordt gelegd en waaruit ook op geologisch gebied zo veel valt te leren. Dr. de Jong noemde het een unicum in Nederland op een diepte van 25 meter be neden N.A.P. de grond te kunnen onder zoeken. Hiervoor zijn verschillende werk groepen aangesteld, die elk een afzonder lijke tak van dit uiteenlopende onderzoek voor hun rekening nemen. Zeer duidelijk was in de putwand de „gelaagdheid" waar te nemen. Uit de explicaties van dr. De Jong bleek, dat de geologen aan de ge- In de competitie van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" wist Tervoort in af deling één een punt te behalen op Muyen. Reinhout blijkt in deze afdeling remise specialist te zijn. Hij deelde nu weer de punt met Van 't Hoff. In afdeling twee speelde Nijman tweemaal tegen Otterloo. Hij verloor de eerste en de tweede partij werd afgebroken. R. Meyer behaalde in af deling drie een overwinning op De Wijs. De uitslagen waren: Afdeling I: C. Koomen—K. Slings, afgebr.; J. Meyer Jr.—Van 't Hoff 1—0: A. Tervoort J. C. Muyen 1—0; H. van 't Hoff—J. Rein hout remise. Afdeling II: J. v. d. Does—H. Nijman 0—1; N. MolenaarJ. van Verseveld 10; J. H. Otterloo—W. Nijkamp 1—0; W. Nijkamp— J. H. Otterloo afgebr. Afdeling III: A. Priester—J. H. P. Hoppen afgebr.; J. Meyer Sr.—G. H. de Koter afgebr.; M. van LeeuwenD. Duinmeijer remise; R. de WijsR. Meyer 0—1. Afdeling IV: H. Duisenberg—D. van Vuu- ren afgebr.; P, PlettingC. Verduit 01. MARKTBERICHT 14 October Aardbeien 205—305 (slof)aardbeien 31—62 (doosje); andijvie 68; bloemkool 1235; bospeen 8—17; waspeen 614; sla 38; spi nazie 8—34; prei 6—10; spruiten 23—48; sperciebonen 32—73; pronkbonen 15—38; knollen 714; groenekool 6—9; rode kool 6—11; tomaten 23—45; druiven 72—88. openingsavond winterseizoen. Thalia, 20 uur, speciale voorstelling van uat. V1'"1" m" v.oart» met de kleurplaat niet meer hebt. Was er ook niemand, van wie je hem kon lenen? Dat komt natuurlijk, doordat de plaat niet in ons eigen hoekje stond. Daardoor heb ben veel kinderen hem over het hoofd ge zien. Je oplossing was goed, vond je het niet te moeilijk? MEIZOEN heeft na lang zoeken de kleur- „Song of my heart Rex, geen filmvoorstelling. VRIJDAG 16 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Lied der woestijn". Rex, 20 uur, „Kerels der vlakte". VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur va» de wethouder van financiën. plaat toch nog kunnen vinden, zag ik. Je hebt er veel werk van gemaakt meisje, maar natuurlijk moeten we afwachten, tot alle platen binnen zijn. Ik ben zelf ook erg benieuwd wie het zal winnen. Wat fijn. dat het deux-pièces (zie je nu goed hoe je het moet schrijven?) voor je moeder af is. Jij durft heel wat aan zeg. Om nu alweer aan een jurk voor je zelf te beginnen is geen kleinigheid. Het patroon lijkt me erg leuk. Ja, dat valt niet mee, om het even vlug te tekenen, maar ik begrijp toch wel hoe het worden moet. Schrijf nog maar eens gauw, of je er al mee opschiet. En dan kreeg ik nog een briefje van Gea, die vorige keer nog geen schuilnaam had, maar nu heel mooi naast de oplossing van de puzzle schrijft: „Als schuilnaam moet u weten, heb ik mij „Woelwater" aange meten". Zo, WOELWATER, dus jij zit al in de vierde klas en wat leren jullie daar op het ogenblik? Dat is zeker wel een heel feest geweest toen je broertje jarig was, hè? Feliciteer hem van mij ook nog! Heb je nog liefhebberijen? Schrijf je me dat de volgende keer? Hiermee zijn de briefjes weer op. TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven.) De oplossing van het vorige weekraadsél is: „Het ijzer smeden als het heet is." (reis, tel, mijt, aster, heden, zes, het, ha). Puntentelling: Meizoentje 10 -j- 10, Zee meermin 10 10, Clematis 10 -f 10, Wiel renner 10 10, Woelwater 10 -f 10, Mar- janneke 10, Hardloper 10. x drinkgereedschap x platte schuit x adreskaartje (aan koffer bijv.) x rook, waterdamp x been x herfstbloem x openbaar vervoermiddel x groene bos-plant (zeer fijn blad) Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat op de kruisjes van boven naar beneden een woord dat een spookjesfiguur beduidt. Probeer maar eens. Het raadsel is weer 10 punten waard. Dit boekomslag past om haast leuex boek. Je kunt het maken van jute en boort het om met boorband. De maat van de jute staat in de tekening. Mid den over dit stukje jute borduur je te kening A. (Elk hokje in de tekening zijn vier gaatjes in de stof). Tekening B wordt geborduurd, in de twee boven hoeken. Vóór je dit doet, doe je het omslag om een boek om de plaats te be palen, waar ze moeten komen. De bloem van tekening C. borduur je in het midden van de voorkant. Ziezo, dat is klaar. En nu maar fijn lezen! „Zeg Peter", floot een vogel zacht, „zeg ga je mee op reis?" „Op reis?" riep Peter. „In de nacht? Je lijkt wel niet goed wijs". „Ik breng je naar het puddingland, dat niemand vinden kan, maar waar jij vast naar toe wil, want: jij houdt er toch zo van?" „Hoe wist je dat ik dat graag wou?" riep Peter heel verbaasd, „hoé dat ik zo van pudding houd?" en plotseling kreeg hij haast. De vogel lachte: „Kom maar vlug, ik breng je er wel heen". Toen nam hij Peter op zijn rug, ze waren er meteen. Daar hing aan iedre boom en tak, -je kon er zo maar bij, als je alleen je hand uitstak - een pudding in gelei. Hij zat - hij riep: „Waar ben ik toch?"- opeens rechtop in bed. Alleen die vogel tvas er nog, dezelfde van daarnet. MIES BOUHUYS steldheid van de bodem de ouderdom kun nen vaststellen,waard oor reconstructie, tot ongeveer 15000 jaar geleden mogelijk is. Van onder af gezien wordt een dikke laag zand gevolgd door een laag veen op. grote diepte, die voor de geologen van groot be lang is. Een dikke laag zware blauwe zee klei dekt deze veenlaag weer af. Bij de tunnelput is het afgegraven gedeelte be waard om bij het bedekken van de tunnel moten weer op het zelfde niveau te wor den gestort. Deze laag geldt als water kering voor het zoet water, dat nodig is voor de tuinders. Het water, dat zich, onder deze kleilaag bevindt is namelijk zout Het veen, dat zich in de put-wand be vindt is volgens de heer De Jong 7200, jaar geleden gevormd. Niet ver van de opper vlakte verwijderd, was duidelijk, een rand zand waarneembaar, waarin schelpjes als fossielen werden aangetroffen. Deze schel pen lagen niet plat en van elkaar geschei den, doch stonden rechtop en aan elkaar vast. Dit duidde op een bepaalde klimato logische gesteldheid, waarin Nederland moet hebben verkeerd Duizenden jaren geleden heeft Nederland ook zijn ijstijd gehad en door de druk van dit ijs en het voortdurend bevroren zijn van de bodem zijn ook weer bepaalde bodem-structuren aanwezig. Dat het koud geweest moet zijn, bewees de heer De Jong aan met een in het zand voorkomend stukje veen, waaruit was ge reconstrueerd, dat „drie blad" een plantje hier had gegroeid. Ditzelfde plantje komt ook voor in Noord-Canada en Lapland. Op een plek, slechts negen meter onder N.A.P. werd een bot van een eland gevonden, hetwelk eveneens op een koude-periode duidde. Tot besluit van de excursie dankte de plaatsvervangend voorzitter van het Historisch Genootschap, de heer F. R. C. Rijkens, dr. De Jong voor zijn uiteenzet tingen. Nieuws van „De Stormvogel" De uitslag van de prijsvraag van 11 Octo ber was 10 punten. Bij de ruim tweehonderd inzendingen was er een met 8 punten en waren er vijf met 7 punten. De tweede en derde prijs zijn door loting verdeeld.'Eerste prijs Chris Haak, Lumeijstraat 21, IJmuiden; tweede prijs A. Hoogendaad, Bad-Hotel, Wijk aan Zee; derde prijs wed. M. Fi-anssen, 2de Kostverlorenkade 140 II, Amsterdam-W. De prijzen liggen op het adres Korte- naerstraat 27. Evenals de leden van de Beverwijkse Friese vereniging „Us memmetael" hebben de Velsense leden van „Fx-yske Trou" in het Ned. Herv. Jeugdgebouw genoten .van de voorstelling door het „Frysk Toaniel Selskip" onder leiding van Barend van der Veen. „De léste troef" werd ook hier zeer goed vertolkt met Janne Foppemavan der Laan in de hoofdrol en als sterkste speelster. „De Forrassing", het stuk, dat na „Skoft" werd gespeeld, was niet zo boeiend als het eerste, alhoewel allen van begin tot eind meeleef- den. Voorzitter B. Boonstx-a, die de avond opende hoopte dat vooral de nieuwe leden zich hadden geamuseex-d en dat zij zouden trachten „Fryske Trou" groter te maken. BEëDIGD ALS TOLK-VERTALER Aan de Arrondissements Rechtbank te Haarlem is Dinsdag beëdigd als tolk-ver- taler in de Engelse taal de heer C. Smit te Driehuis. Vorige week kon de visserij op het IJsel meer goed worden uitgeoefend. Nu de kuil- palingvisserij ten einde is, werd met de' lijn op paling gevist. Deze lijn- of beugaalvissers hadden per etmaal vangsten van 29 tot 122 pond lijnaal. Was deze soort aal in het begin der week dun van stuk,, zodat ge middeld f0,90 per pond werd betaald, de laatste dagen was ze aanmerkelijk dikker en liepen de piüjzen op f 1,24 per pond. De weekresultaten vai'ieerden van f 105 tot f 400 per lijn of beugaalvisser. De snoek- baarsvisserij was weinig van betekenis. De staandnet vissers brachten vangsten aan de max-kt tot 30 pond snoekbaars, weinig of geen rode baai-s eix 100 tot 200 pond voorn. Deze categorie vissers hadden dan ook week- besommingen, die lager waren dan f 100. Enige motorvaax-tuigen zijn ook met de sleepnetvisserij begonnen op snoekbaars. In het begin van de week was de visserij be moedigend, doordat per span (2 vaartuigen) per etmaal tot 400 pond snoekbaars werd aangevoerd. Toch waren later de vangsten zeer gering te noemen. De prijs van de snoekbaars varieerde van f 0,48 tot'f 0,55 per pond. De sleepnetvissers maaktenweek- besommingen van f92 tot f240 per vaartuig. Opmerkelijk is, dat verleden week zeer weinig rode baars werd aangevoerd, met voor deze soort vis, zeer lage prijzen.van f 0,46 tot f 0,49 per pond. De prijs van voorn varieerde van f 0,04 tot f 0,06 per pond? De Urker Noordzeevloot maakte de vorige week betere resultaten. De kleine kust vaartuigen voor IJmuidên besórndèri tot f200 en de grote motorvaartuigen boekten f 800 tot f1500. De vorige week (5 tot en met 10 October) werd op Urk aangevoerd: 5181 pond lijnaal, 1747 pond snoekbaars; 37 pond rode baars en 1958 pond voox-n.. De totale omzet aan de Gem. Visafslag bedroeg f6194,81. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 14 op 15 October KW 173 2 k.; KW 65 3 k.; KW 97 2 k.; KW 42 5 k.; KW 167 1 k.; KW 37 2 k.; KW 129 5 k.; KW 168 1 k.; KW 2 1 k.; KW 5 2 k.; KW 23 6 k.; KW 73 1 k.; KW 22 l k.; KW 175 2 k.; KW 54 1 k.; KW 48 4 k.; KW 83 2 k.; KW 141 1 k.; KW 29 2 k.; KW 39 4 k.; KW 49 4 k.; KW 50 2 k.; KW 176 2 'k.; KW 43 1 k.; KW 15 2 k.; KW 151 2 k.; KW 16 2 k;. KW 161 3 k.; KW 170 1 k.; KW 3 4 k.; KW 17 8 k.; KW 25 2 k.; KW 138 1 k.; KW 127 1 k.; KW 47 3 k.; KW 18 4 k.; KW 67. 9 k.; KW 86 2 k.; KW 20 2 k.; KW 37 20 k„- KW 41 4 k.; KW 78 2 k.; IJM 75 5 k; IJM 283 2 k Geen vangst lxaflden KW 110. KW 140, KW 85, KW 38, KW 44, KW 19, KW 163, KW 6, KW 9, KW' 147, IJM 74 Gemiddelde vangsten: Vleet 2 kantjes

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8