Twee Italianen zaten jaren per abuis in de gevangenis Boven Fécamp woont een curé van de visserij in de eenzaamheid Gemiddelde mensenleeftijd wordt steeds hoger Kort en bondig Onwettige diamanthandel met Oost-Europese landen Zie Boven: In het spoor der komeet van Halley Onvoorstelbare bureaucratie in de Italiaanse rechtspraak Dieppe laat de vrouwen de vis sorteren Houten scheepsbouw geeft het ambacht oude glorie terug Eis tegen Amsterdams diamantair f 50.000 Moet de pensioengerechtigde leeftijd daarom ook de hoogte in VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 10 Prof. dr. A. de Bondt overleden Nieuwe straatnamen in Zandvoort voorgesteld Britten maken ..kleiner en goedkoper atoomwapens" (Van onze correspondent in Rome) Terwijl te Rome een internationaal con gres voor het strafrecht wordt gehouden, vindt men in de couranten sedert kort tal van berichten over zeer ernstige rechter lijke dwalingen. Na het geval van Corbi- sieri, de man die ruim twintig jaar on schuldig in de gevangenis heeft doorge bracht, zijn er reeds een hele reeks soort gelijke gevallen aan het licht gekomen. Een der opzienbarendste is wel dat van Santé Briganti en Aldo Tacconi. Briganti was smidsknecht in een klein dorpje bij Cortona in Toscane, toen hij in 1940, 21 jaar oud, als militair naar Albanië moest vertrekken, waar hij de oorlog tegen Grie kenland meemaakte. In September 1943 werd hij door de Duitsers gevangen geno men en kwam in Mauthausen terecht. Be vrijd door de geallieerden verliet hij dat treurige kamp en ging te voet op weg naar zijn dorpje in Toscane, waar vader en moeder hem al jaren wachtten. Na vier maanden lopen sliep hij in de nacht van 25 Augustus 1945 in een hooiberg te Te- vernelle, nauwelijks vijftien kilometer van zijn huis, dat hij de volgende dag hoopte te bereiken. Hij was die avond in gezel schap van een 17-jarige jongen, Aldo Tac coni uit Genua, die eveneens te voet op weg was naar Cortona, waar hij bij een tante hoopte een zakje meel te kunnen krijgen voor het gezin, dat in de grote stad honger leed. In diezelfde nacht werd te Tavernelle een meisje vermoord en de tante, bij wie zij inwoonde, dusdanig mis handeld, dat zij maanden lang tussen leven en dood zweefde en later half blind is ge bleven. De twee jonge mannen werden aangehouden en hoewel zij zich onschuldig verklaarden, veroordeeld: Tacconi tot 22 en Briganti tot 24 jaar gevangenisstraf. De politie kon aan de rechters twee, door de beklaagden ondertekende, omstandige be kentenissen voorleggen en het hielp niets, dat zij voor het gerecht die verklaringen herriepen. Het vonnis dateert van 7 Juli 1947. Hun lot leek bezegeld, hoewel zij ook in gevangenschap steeds hun onschuld vol hielden en de vader van Tacconi, heilig overtuigd dat zijn jongen nooit tot zulk een afschuwelijke misdaad in staat zou zijn, voortdurend pogingen in het werk stelde om herziening van het vonnis te verkrij gen, pogingen die hem zijn laatste spaar penningen hebben gekost en waarvoor hij zijn meubelen en zelfs zijn kleren heeft verkocht. Toen kwam er plotseling een verrassing. Zekere Giuseppe Speziali, die, voor kleine diefstallen veroordeeld, zijn straf uitzat in een gevangenis in Zuid-Italië, kreeg ruzie met een andere gevangene, een klein, be jaard bultig mannetje. Hoewel Speziali een reus van een kerel is, jong en sterk als een beer, was de bultenaar hem de baas en gaf hem zulk een vuistslag, dat zijn kaak brak. Speziali, die thans wegens godsdienstwaan zin verblijf houdt in een inrichting voor misdadige krankzinnigen, schijnt daarin een Godsoordeel te hebben gezien. Hij be gon te tobben en twee dagen later, 25 Augustus 1952, precies zeven jaar na de moord, verklaarde hij dat hij tezamen met zekere Aldo Gabrscek, uit eén dorp in Istrië, dat thans bij Joegoslavië is ingelijfd, de misdaad te Tavernelle had gepleegd. Hij gaf zelfs alle bijzonderheden op. Nog geen vrijheid Men zou nu denken, dat Tacconi en Bri ganti onmiddellijk in vrijheid zouden wor den gesteld. Geen sprake van. Met de lang zaamheid, waarmee de rechtspraak nu een maal werkt, moest eerst het proces worden gevoerd tegen Speziali. Dat duurde een vol jaar. Op 14 Juli 1952 werd hij tot 19 jaar veroordeeld en de niet aanwezige Gabrscek tot 24 jaar. Het bleek dat de commissaris van politie, die mét alle geweld de dader had willen vinden, eenvoudig de papieren had vervalst. Aan Briganti, die analpha- beet is, had hij een papier voorgelegd, het proces-verbaal van 's mans verklaringen, dat in werkelijkheid een volledige beken tenis was. In goed vertrouwen had Bri ganti er een kruisje onder gezet. Aan Tacconi, een jongen van zeventien, werd na een langdurig en afmattend verhoor ge vraagd even het verslag te tekenen van wat hij had gezegd en de argeloze jongen zette zonder het stuk te lezen zijn hand tekening onder een nauwkeurige beschrij ving van de wijze, waarop hij de moord had gepleegd. Ook na het vonnis uitgesproken over Speziali kwamen de twee onschuldig ver oordeelden nog niet vrij. Voor de wet is het namelijk niet mogelijk dat er tegelij kertijd twee verschillende vonnissen be staan over een zelfde zaak en dus moest eerst weer een verzoek worden ingediend tot vernietiging van het eerste vonnis, dus een verzoek tot herziening van het proces met opgave van de „nieuwe, na de uit spraak aan het licht gekomen feiten", die de voorwaarde zijn voor zulk een herzie ning. Maar het was zomer geworden en de rechters gaan 's zomers met vacantie. Van daar een uitstel tot de tweede helft van October. In Augustus kreeg Briganti be richt, dat zijn vader zwaar ziek was en hem zo graag voor zijn dood nog eens zou zien. De ouders van Briganti zijn doodarme mensen, die met een groot gezin leven van de opbrengst van één hectare grond. Zij hadden niet het geld om hun zoon op te zoeken in de gevangenis, 150 km. van hun dorp. De aanvraag van de man, wiens on schuld nu toch wel duidelijk was, om voor één dag de gevangenis te mogen verlaten VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 15 op 16 October KW 173 6 k.; KW 50 25 k.; KW 65 45 k.; KW 110 20 k.; KW 97 40 k.; KW 85 15 k.; KW 43 25 k.; KW 42 75 k.; KW 15 40 k.; KW 167 4 k.; KW 151 15 k.; KW 130 12 k.; KW 37 2 k.; KW 16 30 k.; KW 19 15 k.; KW 70 15 k.; KW 129 10 k.; KW 161 25 k.; KW 163 30 k.; KW 168 30 k.; KW 170 34 k.; KW 2 10 k.; KW 3 10 k.; KW 5 5 k.; IJM 74 2 k.; IJM 75 35 k.; IJM 283 50 k.; KW 6 6 k.; KW 14 25 k.; KW 23 2 k.; KW 25 50 k.; KW 73 10 k.; KW 138 10 k.; KW 147 12 k.; KW 22 50 k.; KW 127 8 k.; KW 175 35 k.; KW 47 17 k.; KW 54 20 k.: KW 140 30 k.; KW 18 20 k.; KW 38 10 k.; KW 48 10 k.; KW 67 4 k.; KW 68 8 k.; KW 141 60 k.; KW 144 50 k.: KW 20 17 k.; KW 29 14 k.; KW 32 40 k.; KW 39 17 k.; KW 41 15 k.; KW 49 10 k.; KW 73 34 k. Trawlharing KW 85 70 k.; KW 159 50 k.; KW 7 80 k.; KW 40 40 k. Geen vangst hadden: KW 44, KW 9, KW 83. Gemiddelde vangsten Vleet: 21 kantjes. Trawl: 60 kantjes. om zijn zieke vader te bezoeken, kon niet worden behandeld omdat de betrokken ambtenaar met vacantie was. En zo stierf op 14 Augustus de vader zonder zijn zoon weer te hebben gezien. Einaudl greep in De advocaten dienden een verzoek in om in afwachting van de herziening van het proces, de beide mannen althans voorlopig in vrijheid te stellen, op 26 September werd dat verzoek afgewezen! Op dat ogenblik heeft de hoogste autoriteit van het land in gegrepen. President Einaudi, die evenals het gehele Italiaanse volk deze zaak met grote belangstelling had gevolgd, deed iets wat juridisch eigenlijk niet klopt: hij ver leende de beiden gratie. Gratie verlenen aan onschuldigen is natuurlijk een onding en de advocaten hebben dan ook, dank zeggend voor de oplossing, die het grijze staatshoofd heeft gevonden, onmiddellijk het voorbehoud gemaakt, dat zij vernieti ging van het vonnis blijven eisen. De gratie immers heft wel de straf op, maar vernie tigt de rechterlijke uitspraak niet en ieder stelt prijs op een schoon strafregister. Op Zondag 27 September, nadat een tele gram uit Florence de verleende gratie had bevestigd, kon de directeur van de gevan genis te Padua Tacconi in vrijheid stellen. Briganti, die in een klein plaatsje gevangen zat, waar het telegraafkantoor 's Zondags gesloten is, moest tot Maandag wachten, daar de directeur, ook al had hij via de radio het bericht van de gratie vernomen, een telegrafische order nodig heeft alvorens hij een gevangene mag vrijlaten. Vier dagen na hun bevrijding verklaarde Speziali, onder de indruk van wat de cou ranten over het geval schreven, dat ook Gabrscek volkomen onschuldig is aan de moord, die door hem alleen werd gepleegd. Gabrscek, inmiddels door de Joegoslavische politie gearresteerd, houdt zijn onschuld vol en zal nu aan Italië worden uitgeleverd, opdat ook zijn vonnis, 24 jaar, kan worden herzien. Dit is één uit ëen hele reeks van soort gelijke gevallen, die de laatste maanden het Italiaanse publiek hebben bezig ge houden. BINNENLAND De rechtbank te 's Gravenliage heeft de stuurman G. B. uit Amsterdam veroor deeld tot 14 dagen hechtenis wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Hij had met een salonboot een ophaalbrug te Woubrugge aangevaren. Het dek van de boot werd ontzet waarbij enige passagiers enrstig gewond werden. Een Zierikzeese schoolklas van 26 kin deren is met twee onderwijzers en alle leer boekjes naar Frankrijk vertrokken op uit nodiging van het Franse ministerie van Onderwijs. Zij zullen tot 28 December ver blijven in het kasteel Bonnemain in Bre- tagne. Een aantal ouders is uitgenodigd in dit kasteel het Sinterklaasfeest te komen meevieren. Tot veterinair hoofdinspecteur van de volksgezondheid, tevens directeur van de Veeartsenijkundige Dienst, is benoemd de heer J. M. van den Born te 's Gravenhage. Gisteren is geheel onverwachts over leden de heer J. J. Blok. directeur van Esso Nederland N.V. Hij werd 61 jaar. Jan Jaco bus Blok trad op 20-jarige leeftijd in dienst van de toenmalige „American Petroleum Cy" (A.P.C.) en wist zich snel op te werken door zijn grote bekwaamheid. Hij was ach tereenvolgens als controleur van de admini stratie, leider van de reorganisatie van de administratieve dienst en algemeen procura tiehouder en op 18 Juli 1951 volgde zijn benoeming tot directeur. De nieuwe brug over de spoorlijn Nij megenVenlo te Nijmegen, zal volgens mededelingen van de zijde van de N. S. tegen het einde van deze maand voor het verkeer worden vrijgegeven. De minister van Economische Zaken heeft in Almelo een nieuw bedrijf van de „Textile Machines reading", 's werelds groot ste producent van kousenbreimachines, officieel geopend. De minister achtte de fabriek van groot belang voor de uitbrei ding van de werkgelegenheid en voor de exportpositie van ons land. De Zutphense rechtbank heeft twee berijdsters van bromfietsen veroordeeld om dat zij verkeersongelukken hadden veroor zaakt. Een inwoonster van Apeldoorn kreeg een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Gedurende de proeftijd van drie jaar mag zij geen bromfiets berijden. Bovendien werd haar een boete van f 100 opgelegd. Een in- wooonster van Arnhem werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd met deezlfde voorwaarde en f 150 boete. Generaal Grucnther, de opperbevelheb ber der N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa, heeft gisteren met Koningin Julana en Prins Bernhard de lunch gebruikt op het buiten „Ter Horst" in Wassenaar. Daarna heeft de generaal het marinierskamp in Doorn be zocht. De minister van Landbouw heeft beslo ten bij de import van voedergranen mono polieheffingen mogelijk te maken, indien de prijzen, waarvoor importgranen in Neder land beschikbaar worden gesteld, dalen be neden f21 'voor gerst, f 19,50 voor haver en f 20 voor rogge. Ter verdere verbetering van het ge bouw van de Tweede Kamer is een uitbrei ding ontworpen, waarmede een bedrag van een millioen gulden zal zijn gemoeid, In het voorjaar van 1954 zal de aanbesteding geschieden. Aan een aantal zeeloodsen is een grati ficatie verleend voor de extra zware diensten, die zij hebben moeten verrichten op de Nieuwe Waterweg bij het binnenloodsen van schepen als gevolg van het zinken van het m.s. „Faustus". Op de begroting van Marine is daarvoor f 14.000 uitgetrokken. De 30.000ste belangstellende in de hout tentoonstelling op het Amsterdamse Museum plein. bleek te zijn mej. Caroline Euwe, dochter van de schaakmeester dr. Max Euwe. Haar werd een schaakbord aangeboden, dat vervaardigd was uit drie houtsoorten. De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 200.000 D.m. toegewezen voor de invoer van kousen uit Nederland. HAARLEM EN OMGEVING Men deelt ons mede, dat ook het UNESCO-centrum in Nederland behoort tot de organisatoren van de herdenkings avond van de dag der Verenigde Naties. De bijeenkomst wordt gehouden op Donderdag 22 October in het Frans Halsmuseum. Als spreker treedt op mr. dr. J. in 't Veld. De letterkundige Gabriël Smit houdt Woensdagavond 28 October in de leeszaal van de Rooms-Katholieke bibliotheek aan de Nieuwe Gracht een causerie over de moderne katholieke roman. Van de zijde der Nederlandse Spoor wegen deelt men ons mede, dat de rijwiel stalling onder het nieuwe derde perron in Haarlem op werkdagen geopend zal zijn van 6.15 uur tot 10.15 uur en niet zoals eerder gemeld werd van een kwartier voor het vertrek van de eerste trein tot een kwartier na de aankomst van de laatste. Door de recherche is aangehouden een 39-jarige Haarlemse, die met fantastische verhalen een tweetal winkeliers heeft bewo gen tot het afgeven van goederen. Beide winkeliers werdén opgelicht voor een totaal bedrag van f251,25. Door kortsluiting is gisteravond om streeks half elf brand ontstaan in de motor van een personenauto, die reed in de Nagt- zaamstraat. Omwonenden hebben het brand je met emmers water geblust. Motor- en motorkap werden licht beschadigd. De schrijver A. van 's Rijksbelastingen de heer W. Schaap te Beverwijk (inspectie) is eervol ontslag verleend. De heer J. Ph. F. Mesken te Haarlem is bevorderd tot hoofd der Chr. school te Ouderkerk a. d. Amstel. (Van een redacteur) De boeren van Normandië zijn geen nette landheren, wier uitgestrekte lande rijen verzorgd en gekuist om hun hofsteden liggen in het heuvelende gebied tussen Frankrijks hoofdstad en het Kanaal. Ze zijn wel rijk. Rijk dank zij de vruchtbare aarde van Frankrijks rijkste provincie, die als een roéstbruin tapijt over de kalkrotsen ligt geplooid. De vissers van Normandië zijn evenmin nette beheerders van hun gereedschap, dat samengedrongen ligt in de havens van Dieppe, Fécamp en Le Havre, want hun vishallen, nog steeds niet geheel hersteld van de oorlogsbombardementen, zien grauw en vuil en hun schepen lijken nog roestiger dan de trawlers van IJmuiden en Vlaering. Dat laatste is wellicht schijn, want de vloot van Dieppe telt dertig trawlers van moderne makelij, die samen met de 60 kleinere schepen tussen de 20 en 25.000 ton vis per jaar aanvoeren. Maar dat „aan voeren" moge aan een schilderachtige zaak zijn voor de toeristen, die de vissershaven in de zomermaanden wel weten te vinden; naar Nederlandse begrippen is het maar een knoeiboel onder het ver-overhangende dak van de halruimte, die aan alle kanten open is en waar de sorterende vrouwen met blauwe handen van de kou in de makreel en de kabeljauw grissen. Lang nadat de afslag voorbij is twaalf trawlers kunnen tegelijkertijd hun lading kwijt met behulp van electrische winches liggen ijs en visresten op de modderige halvloeren. Een coöperatie van reders zorgt onder meer voor de verkoop van de vis, waaruit het voordeel volgt van een geringe marge, ook al werkt dit systeem hier blijkbaar verre van bevredigend. Fécamp: in de diepte Fécamp, meer naar het Zuiden, ligt in een sleuf tussen de krijtrotsen als een stenen hoefijzer om zijn haven: als Dieppe qua havensfeer met IJmuiden te vergelij ken zou zijn, kon men dit Fécamp met Vlaardingen vergelijken. Minder schepen, een kleinere haven, meer „sfeer". Tegen de hoge rotswand kleeft een klei ne, Romaanse kerk met één gloeiend-rood glas-in-lood raam: Nötre Dame de Salut. Een nog jonge curé woont daar ver boven het stadje in de eenzaamheid van rotsen en wat schaarse vegetatie, maar hij is als weinig anderen vergroeid met de visserij beneden, want elk jaar, als de schepen van Fécamp ter visvangst gaan aan het begin van de zomer, staat deze kleine zwarte figuur op zijn verheven post en hij zegent de uitgaande vloot met een groot, devoot gebaar. Het kerkje is sinds zijn stichting in de negende eeuw tientallen keren ver woest en herbouwd en de vissersfamilies hebben in de wanden hun dankbaarheid laten inmetselen in de vorm van marme ren plaquettes voor verkregen gunsten tijdens die vele barbarijen, die over het stadje trokken; maar monsieur le curé zal daar altijd staan, als de vloot uitzwermt over het opalen water. Het wijwater ver stuift in de diepte. Twintig weesgegroeten pour les pêcheurs, s'il vousplait. Houten scheepsbouw Beneden, bij de haven, ligt een trawler klaar te maken een groot en kloek schip en verderop klinkt de hamer van de werf. Een kleine, deels overdekte werf, waar nog schepen gebouwd worden zoals onze verre voorvaderen het deden: van mild-gebogen eikenhout op eikenhouten spanten. Lemai- stre frères staat er boven de ingang en in de werkplaats verrijst uit blank hout een zestigtonner voor het gouvernement: een zestigtonner met edele lijnen. Vier jonge kerels zwaaien de hamer, om op afstanden van tien centimeter koperen klinknagels in de huid te drijven, die in de spanten grij pen en het nieuwe schip nu nog het uit zicht van een stekelvarken geven. Hon derdveertig ton groot wordt dit houten schip van 26.50 meter en er gaan duizen den koperen nagels in de huid met de hand. Zie, dat is nog een schip bouwen met de hand en het verstand. Het is mooier maar ook veel duurder dan een sta len casco. Lemaistre echter weet, dat de opdrachtgever die extra-francs er graag De branding trekt een witte, wijde boog langs de Franse Falaisekust van Normandië en het doorschijnende, opaal- kleurige water loopt aan die lange, on toegankelijke rotsbarrière slechts af en toe een haven binnen. Boulogne, Diep pe, Fécamp en vorder naar het Zuiden nog Le Havre. Daar ontmoeten de zee en het land elkaar: de zee, die eens de Noormannen droeg naar Frankrijks steile rotsenkust en het land, dat sinds dien Normandië heet en de erfenis draagt van de schanddaden en de cul tuur dier piratenstammen. Bescheiden achteraf in Dieppe en Le Havre liggen de vissersschepen, wier voorgangers al sinds de twaalfde eeuw deze opalen kust bevoeren - in Fécamp echter zijn zij de alleenheersers in de kleine, natuurlijke havenkom. Over deze visserij en haar sfeer willen wij u ditmaal vertellen bij- xuijze van luchtig tussengerecht in een Internationaal scheepsbouwcongres, dat deze week te Parijs zijn agenda afdoet - een agenda, die ook een visite aan de Normandische visserij bevatte. cooooooooooooo voor over heeft hout blijft in feite de mooiste grondstof voor een goed schip. De economische kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren een zaak be handeld van onwettige handel leveran ties van industriediamant en diamant gereedschappen naar landen achter het ijzeren gordijn. De verdachte, de 64-jarige groothandelaar in diamant en diamantge reedschappen uit Amsterdam J. B., was ten laste gelegd, dat hij onder meer zonder vergunning van het Rijksbureau voor Dia mant 34 karaat diamant en 30 karaat kloof- afval had gekocht, verkocht en uitgevoerd. Voorts zou hij in de periode Augustus 1950 Maart 1951 onwettig 1156 karaat in dustriediamant hebben verkocht. De officier van justitie zeide dat de wijze waarop B. deze handel bedreef direct in verband staat met de internationale poli tieke ontwikkeling. Diamant wordt zeer begeerd door de landen achter het IJzeren Gordijn, waar het onder meer gebruikt wordt bij de fabricage van geweerlopen en precisie-instrumenten. Hij heeft zijn zaken laten lopen over zijn Belgische compagnon P. van H. te Antwerpen, een der belang rijkste industriediamantairs aldaar, die de grootste diamanttoewijzing kreeg. Deze Belg had connecties met een handelsbureau in Oost-Berlijn en contactpunten in Praag en Warschau. De Belg kreeg grote bestel lingen uit Nederland, via een filiaal. De filiaalhouder verzekerde echter bijna nooit de zendingen en wat naar Nederland kwam was waardeloze rommel. Door schijn- leveranties aan Nederland kreeg P. van H. in België de beschikking over de echte diamant, die onder meer via Frankfort naar Warschau en het handelsbureau in Oost- Berlijn verdwenen. De leveranties gingen in Nederland via een contactpersoon. B. verklaarde echter deze persoon niet te kennen. Buiten medeweten van de Neder- landsche Bank had B. stortingen gedaan in België van bijna twee millioen francs voor de aan Nederland geleverde diamanten. De officier achtte de transacties in Ne derland een bijkomstigheid. Hij was van oordeel, dat B. niet alleen heeft gespeeld met het belang van de bona fide Neder landse diamantairs, maar bovendien met de algemene Europese belangen. Rekening houdende met het feit, dat de verdachte niet zo jong meer is en geen goede gezond heid bezit, eiste hij: drie maanden voor waardelijk met aftrek van de preventieve hechtenis met een proeftijd van drie jaar, een boete van 50.000 subsidiair 5 maan den hechtenis, ontzegging om het beroep van diamantair uit te oefenen voor de tijd van vijf jaaren tenslotte publicatie van het vonnis in vijf Nederlandse dagbladen. De verdachte heeft drie maanden in voor arrest gezeten. Op 29 October zal de recht bank uitspraak doen. In de leeftijd van 52 jaar is gisteren in een Haags ziekenhuis overleden prof. dr. A. de Bondt, die sedert 1950 hoogleraar was aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde kerken te Kampen, waar hij Hebreeuws, alsmede canoniek, tekstcritiek en exegese van het Oude Testament do ceerde. Prof. A. de Bondt werd op 8 Juli 1901 te Zwijndrecht geboren. Na zijn theologische studie aan de Vrije Universiteit te Amster dam werd hij als predikant op 17 Maart 1929 in zijn eerste gemeente Pijnacker- Nootdorp bevestigd. Op 7 Juli 1931 deed hij intrede in Leiden, welke standplaats hij in 1934 wisselde met 's Gravenhage-West, waar hij op 18 October van dat jaar werd bevestigd. De Haagse synode van de Gereformeerde Kerken benoemde hem op l Maart 1950 tot hoogleraar te Kampen. Prof. De Bondt heeft verscheidene boe ken geschreven. Hij was voorts medewer ker aan enige kerkelijke periodieken. Van zijn boeken verwierf „De Satan" grote be kendheid. Met ds. J. Weggemans heeft hij het driedelige boekwerk „Het Verbond" geschreven. Bent u de teleurstelling over de uitgebleven ster renregen van vorige week Vrijdag al te bo ven? Troost u: er zijn gelukkig nog meer zwer men meteorieten dan de Draconiden, die ons die avond zo lelijk in de steek hebben gelaten. Tot de vaste bezoekers in de maand October be horen ook de Orioniden, de verzameling vallende sterren die Maandag avond (19 October) wordt verwacht en die uit de richting van de ster Betel-geuze in het sterrenbeeld Orion komt (dat 's avonds laat aan de Zuidoostelijke hemel staat). Het zal beslist geen ster renregen worden zoals die van October 1933; daar staat tegenover dat de bescheiden Orioniden de nakomelingen zijn van een beroemde moe der: de komeet van Hal ley. Deze „staartster" vertoont zich om de 75 jaar in de buurt van onze aarde en ouderen zullen zich zeker nog de paniek herinneren die in 1910 ontstond toen werd aangekondigd dat de aarde door de staart van de komeet zou gaan. Er gebeurde echter even min iets bijzonders als er nu aanslaande Maan dag iets bijzonders zal gaan gebeuren. Wij zul len die avond bij heldere hemel slechts sporadisch een meteoor zien ver schijnen, op zijn hoogst enkele tientallen per uur. Dit althans is de of ficiële verwachting. Nu is zo'n zwerm meteorie ten, die in een vaak millioenen kilometers lange karavaan in het spoor van de „moeder"- komeet door het heelal trekt, niet overal even dicht bevolkt. 1-Iier en daar treden plotseling verdikkingen op en pas seert de aarde dit spoor juist ter hoogte van zo'n verdikking dan zien wij opeens opvallend meer meteoren dan anders. Er is veel studie nodig voordat men zich aan een voorspelling mag wagen, maar gerouti neerde meteoorwaarne mers durven zo'n voor spelling niettemin nu en dan te uiten. Zo wordt bijvoorbeeld verwacht dat de Orioniden in 1954 in groten getale zullen verschijnen. Dat moet dan xvijzen op een ver dikking in de zwerm, want indertijd heeft een astronoom de ge middelde dichtheid daar van eens berekend en die is zeer gering. De gemiddelde onderlinge afstand der Orioniden bedraagt maar liefst 3420 kilometer. Dat moet u niet ontmoedigen, Maan- dagavond: ten eerste is dit een gemiddeld cijfer en ten tweede leggen de tot de Orioniden-zwerm behorende meteorieten die afstand bijzonder snel af: deze zandkorrel tjes stormen onze damp kring binnen met een snelheid van zeventig ki lometer per.seconde. (Van onze correspondent in Parijs) Men heeft er zich, niet zonder enige reden over verwonderd dat een zo geringe aanleiding als het voornemen dat de Franse regering werd toegeschreven om de pen sioengerechtigde leeftijd van enkele amb- tenarengroepen te verhogen, tot zulke in grijpende gevolgen als de jongste stakingen in Frankrijk heeft kunnen leiden. Niettemin werd door dat conflict over die pensioenen een probleem aan de orde ge steld dat ook nu nog zeker de moeite van een aparte beschouwing loont, een pro bleem dat verschillende aspecten bezit, die voor Frankrijk al een brandende actuali teit bleken te hebben, maar waarmee zeker ook andere landen vroeg of laat zullen worden geconfronteerd. Men kan dat vraagstuk vooral van twee kanten bezien. Van de zijde der arbeiders èn van de kant van de regering, of van de gemeenschap, juister gezegd. Het officiële standpunt van de Franse vakcentrales was dat de pensioenen be- schouwd dienden te worden als een ver overing in de klassenstrijd, als een ver worvenheid der proletarische emancipatie. Die emancipatie heeft de arbeiders en de ambtenaren een aantal rechten opge leverd waartoe met de veertiguren-week, de betaalde vacanties, de ziekteverzekering óók de pensioenen behoren. Juist in een tijd waarin het levensniveau van de arbei ders eerder daalt dan stijgt, dient hij zich dus met hand en tand te verzetten indien de regering een „rechtse" en in zijn ogen dus „vijandige" regering bovendien, een dier rechten tracht te beknotten. Niet dat de Franse ambtenaar zichzelf per se als „versleten" beschouwt op het moment dat hij zijn pensioen aanvaardt, maar hij meent wel dat hij dan zijn bijdrage in arbeids kracht in het maatschappelijk productie proces heeft geleverd. Tegenover dit standpunt stelde de rege ring dat de pensioengerechtigde leeftijden werden vastgesteld in een periode, die met onze tijd niet meer te vergelijken valt. Niet alleen omdat thans naar „full employment" zou moeten worden gestreefd, naar een productie dus, waarbij ook ale voorradige menselijke krachten moeten worden aan gewend, maar vooral omdat, zoals de socia listische oud-minister Jules Moch dat een paar jaar geleden eens heeft uitgedrukt, in de eeuw van de penicilline de mensen veel langer jong blijven, langer kunnen werken en dus later rust behoeven. Op die rust wordt door de meerderheid der gepension- neerden dan ook nog helemaal geen prijs gesteld, zoals wel blijkt uit het feit, dat de meeste hunner een baantje zoeken in een particulier bedrijf, waar ze met dubbel „loon" bovendien dan nog de plaats van een jongere kracht bezetten. Niemand zal kunnen beweren dat een gemidelde ambte naar met 50, of 55 of zelfs 60 jaar de leeftijden waarop hij op pensioen aan spraak kan maken niet meer in staat zou zijn werk te verrichten, hetgeen de ervaring dan ook heeft geleerd. Belangwekkende studie Van de hand van twee Parijse profes soren, Léon Binet en Albert Besson, is er enige tijd geleden een studie verschenen waarin ditzelfde vraagstuk met tal van ge gevens nog eens nader werd toegelicht. Een goede halve eeuw geleden, omstreeks 1900, stierven de mannen gemiddeld op hun 45ste en de vrouwen op hun 48ste jaar. In 1948 waren die leeftijden respectievelijk 62 en 68 jaar en die grens zal intussen zeker nog wel wat hoger zijn geworden. In een halve eeuw is dat dus een „winst" van 17 jaar. Hoe verder men in de geschiedenis teruggaat, hoe jonger de mensen stierven. Montaigne beschouwde voor zijn tijd (de ,}7de eeuw) dertig jaar als de gemiddelde leeftijd van de mens. Ieder die deze leeftijd overschreed, mocht volgens hem de rest zijner jaren als een geschenk der goden aanvaarden. In het geschrift van de professoren Binet en Besson kon men lezen, dat in 1950 de helft der sterfgevallen die in Parijs werden geregistreerd, personen van ouder dan 65 jaar betrof. Het aantal „oude" mensen is dus veel hoger dan vroeger geworden, waardoor de lasten, waarmee de pensioe nen op de gemeenschap drukken, in gelijke mate zwaarder worden. Daarmee is het probleem natuurlijk nog lang niet uitgeput. Doordat er minder mensen en vooral min der kinderen sterven, neemt de bevolking, zelfs wanneer het geboortecijfer station- nair blijft, uiteraard voortdurend toe. Men heeft uitgerekend dat bij de huidige ont wikkeling der medische wetenschap en volkshygiëne de aarde over een eeuw door zes milliard mensen zou zijn bevolkt, die zich, na vierhonderd jaar, tot 135 milliard zullen hebben vermeerderd. Ook in dat perspectief gezien, is het wel duidelijk dat er met die pensioenen toch iets zal moeten gebeuren, omdat er nu eenmaal harder en meer en dus langer gewerkt zal moeten worden, naarmate de bevolkingsdichtheid hoger wordt. Nu behoeft de regering-Laniel, die ver moedelijk blij zal mogen zijn als ze de maand October doorkomt, zich natuurlijk nog weinig kopzorgen te maken over de toestand, die eventueel in Frankrijk (en elders) over vierhonderd jaren zal kunnen heersen. Maar niettemin heeft ze met haar decreet, waardoor bepaalde postambte naren drie jaar langer zullen moeten of eigenlijk: mogen werken, bewust of on bewust een vraagstuk aangesneden, waar mee vermoedelijk nog verschillende gene raties zullen worstelen. Bewoners van de Herman I-Ieijermans- straat hebben zich tot het college van B. en W. van Zandvoort gewend met het ver zoek, de naam van deze straat te wijzigen in „de Favaugeplèin". Zij merken op, dat uit de naam H. Heijer- mansstraat niet blijkt, dat de aldaar staan de woningen aan zee gelegen zijn en wel specieal aan de Boulevard de Fdvauge, terwijl men dit indertijd toch tót uitdruk king heeft willen brengen in de tekst van de gedenksteen, die is aangebracht in de Noordelijke gevel van deze flatgebouwen. Voorts zal niemand deze straat zoeken bij de Boulevard de Favauge, doch veel meer in plan-Noord, waar verschillende straten de naam dragen van Nederlandse schrij vers en dichters. Tenslotte zeggen de be woners, dat deze straat eigenlijk geen straat, doch een plein is. B. en W. zijn van deel, dat deze argumenten steekhoudend zijn en stellen voor tot de wijziging over te gaan, doch, om de naam van Herman Heijermans in Zandvoort levendig te hou den, de nieuw geprojecteerde weg langs het tehuis voor bejaarden aan de Zand- voortselaan, die in de toekomst zal aan sluiten op de Van Lennepweg in plan- Noord de naam Herman Heijermansweg te geven. Frans Zwaanstraat, naar de oud-wethou der der gemeente, die oprichter was van en jarenlang zeer belangrijk werk ver richtte voor de werkliedenvereniging „On derling hulpbetoon". Piet Leffertsstraat, naar de heer P. J. Lefferts, geboren te Zandvoort op 21 Maart 1923, die op 3 Augustus 1951 verdronk bij een poging om een bader, die in levensge vaar verkeerd, te redden. Zuster Dina Brondersstraat, naar zuster A. E. F. Bronders, geboren 29 Mei 1880, die van 1903 tot 1946 wijkverpleegster in Zandvoort was en uitermate belangrijk werk heeft verricht. Willem Draaijerstraat, naar de heer W. Draijer, geboren in 1839, overleden in 1919, die een bekend redder van drenkelingen en schipbreukelingen is geweest, waarvoor hij werd benoemd tot broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De verbin dingsweg tussen Haarlemmerstraat en Dr. Gerkestraat werd reeds naar hem genoemd, doch B. en W. stellen voor. deze straat voortaan te noemen „Schelnstraat", omdat zij zich recht tegenover hötel de Schelp bevindt. Matthi.js Molenaarstraat (1782-1825). Matthijs Molenaar werd in Zandvoort een figuur van historische betekenis, doordat hij in 1805, toen Zandvoort door twee En gelse oorlogsschepen werd beschoten,waar bij een Zandvoortse vissersschuit in brand geraakte, naar de brandende schuit zwom, welke hij onder het bereik der vijandelijke kogels wist te blussen, waardoor de boot behouden bleef. De politie van Sydney heeft Donderdag honderden telefonische klachten ontvan gen, volgens welke stormen, waaron- der Sydney te lijden had, een di rect gevolg waren van de atoomontploffing bij Woomera. De weerkundige dienst van Sydney ontkende echter, dat „de ontplof fing iets uitstaande zou hebben met de stormen of omgekeerd". „De Melbourne Sun" meldde Donderdag, dat Sir William Penney, de Britse ge leerde die de atoomproeven leidt, „goed op weg is om een beter, klein atoomwapen te vervaardigen, dat betrekkelijk goedkoop te vervaardigen en eenvoudig in het ge bruik is".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10