Negentig jaar trouwe arbeid Koninklijk gewaardeerd Kennemerduinen trokken dit jaar reeds 150.000 bezoekers VISSERJJ-VARJA „De doorsnee-visserman is gelijk de dame achter het autostuur" EEN BECKING EN BONGERSHAARD Fa. J. H. Schous Havenberichten P. Smit vijftig jaar en J. G. Marckelbach veertig jaar bij Van Gelder Zonen Het Velsense Nut zette winterseizoen in Zestienduizend Amsterdammers kampeerden op drie terreinen IJslandse vis aan de markt in Engeland ftex JAeaier VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 12 DCIJ zal Dinsdag van DSTO moeten winnen Collecte Nationale Reclas- seringsdag: bijna 900 met „De drie Stuiversopera" Onontwikkelde gebieden leren de motor kennen - niet altijd met onverdeeld plezier Cijfers Schol van 100 Deense schepen in Engeland Aladdin radiatorƒ145. Aladdin kachel88.50 Demonkachel 46* Tegen wie de elftallen van „Stormvogels" spelen Ongeval bij hoogoven I Vier elftallen van VSV spelen thuis KERELS DER VLAKTEN TELEFOON VOOR U! Bij de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. was het Donderdag een bijzondere dag in verband met de jubileumviering van twee personeelsleden, die samen niet minder dan negentig jaar aan het bedrijf waren en hebben ervaren, dat deze trouw niet slechts hogelijk is gewaardeerd door de directie, superieuren en afdelingspersoneel, maar bovendien aanleiding was voor de Koninklijke onderscheiding met de bronzen ere- médaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer J. G. Marckelbach, eerste bankwerker-monteur in de mechanische werkplaats, die zijn veertigjarig-jubileum vierde, was de eerste, die een hartelijke huldiging onder ging, nadat hem 's morgens op het Beverwijkse stadhuis in tegenwoordigheid van zijn echtgenote en kinderen door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens mededeling was gedaan van de Koninklijke onderscheiding. Op het directiekantoor werden de jubila ris en zijn familie ontvangen door ir. B. Verdoorn, fabrieksdirecteur, die in aan wezigheid van de bedrijfschef van de M.W., de heer J. Grinwis, de jubilaris hartelijk dankte voor de trouw, toewijding en plichts betrachting in zijn werk. De directie bood een enveloppe en een draagmedaille aan, behorende bij het pas verworven ere metaal. Van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel ontving de jubilaris het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpen ning. Mevr. Markelbach kreeg een foto in lijst van haar man tijdens het werk. In de mechanische werkplaats, waar zeer veel belangstellenden bijeen waren, herin nerde de chef, de heer Grinwis, aan de veertig jaar, waarin de jubilaris zich vol ledig vertrouwd heeft weten te maken met alle reparaties en onderhoud van de ma chines. De chef stempelde de jubilaris voorts als een prettig mens, met wie het goed is om te gaan. Hij dankte de heer Marckelbach voor alles wat hij voor het personeel in de M.W. is geweest. Ook mevr. Marckelbach betrok hij in de hulde. De heer J. Hommes, werkbaas, die de vertolker was van de gevoelens jegens de jubilaris en hem roemde als een man, die voor een ieder klaar staat en een grote mate van kameraadschap aan de dag legt, vertelde als voorzitter van de Harmonie kapel „De Eendracht", waarvan de jubila ris 40 jaar lid is, dat hij deze kameraad schap heeft aangekweekt door de „kunst" (met een kleine „k") van het musiceren, waaraan „De Eendracht" tenslotte heeft meegewerkt. Hij roemde de jubilerende muzikant als een zeer waardig en goed lid en beloofde hem namens de Kapel nog een stoffelijk blijk van waardering. Namens het M.W.-personeel illustreerde de heer A. Mol met geestige opmerkingen de jubilaris als een goede kameraad tussen de vele vrienden, om vervolgens als ge schenk een kilometer-snelheidsmeter aan te bieden. Huldiging P. Smit Czn. De gouden jubilaris, de heer P. Smit Czn. magazijnbediende, die gistermorgen met zijn echtgenote, kinderen en familie op het gemeentehuis van Velsen werd ontvangen door burgemeester mr. M. M. Kwint, waar bij eveneens de fabrieksdirecteur ir. B. Verdoorn aanwezig was, vernam hier, dat hem wegens de halve eeuw van trouw aan zijn werkgever, de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend, waarna de burgemeester hem met gelukwensen het ereteken op de borst speldde. Evenals met de vorige jubilaris het ge val was, ontving ir. Verdoorn het gezel schap op het directiekantoor, waar uitvoe rig in oude herinneringen werd gedoken. Uiteraard werd de beer Smit hartelijk dank gebracht voor zijn halve eeuw van trouw en plichtsbetrachting, alsmede zijn goede verdiensten jegens het bedrijf. Hier na schonk ir. Verdoorn hem dezelfde blij ken van hulde en waardering als aan de andere jubilaris. Ook mevr. Smit ontving een foto in lijst van haar man tijdens de uitoefening van zijn taak. Hoewel de huldiging in de afdeling juist op het middaguur viel, was er in het cen traal magazijn een zeer grote belangstel ling voor de gouden jubilaris, die van de heer J. C. C. Slot, chef, gelukwensen ont ving. Hij herinnerde er aan, hoe de heer Smit als dertienjarige aanvankelijk in de papiermakerij zou worden opgeleid, maar Voor de hoofdklasse speelt het eerste tiental van IJmuiden volgende week Dins dag tegen DSTO. Deze wedstrijd moeten de DCIJ'ers winnen. Indien beide ploegen vol ledig uitkomen luidt de opstelling: DSTO: J. Link, J. Gokkel. G. Marijt, E. van Zanten, J. M. Dijkstra, D. Blokker, M. Vreebrug, M. Bijl, H. J. Masselink, G. H. Aue. DCIJ: P. Roozenburg, A. Ligthart, B. Dukel, H. Laros, C. Suyk, T. Postma, Yme de Jong, G. Postma, Heime Langbroek en J. van Straten. Reserve zijn v. d. Berg en A. W. Beuke- ma. Gezellig Samenzijn wint volgende week thuis met grote cijfers van Wormerveer. Haarlemse Damclub kan een overwinning op C.D.A. behalen in Amsterdam. Weesp verliest thuis van O.D.V. Jozef Blanike- naar zal moeite hebben „Door-Combinatie- Groot" er onder te houden en Zaandaim- Oosterkwartier is voor de onderste plaats van groot belang. De strijd om de provin ciale damtitel wordt Zaterdag en Zondag te Haarlem voortgezet. Dukel speelt met v. d. Bos en Bosman, Laros met Tesselaar en Willemse De leider Ansems ontmoet Bizot en Singer. De collecte voor de Nationale Reclasse- ringsdag 1953 heeft in de gemeente Velsen (met uitzondering van het dorp Santpoort) opgebracht 611.31. Het bedrag is als volgt bijeengebracht: Nederlands Hervormde Ge meente 37, Oud-Katholieke Gemeente 158,91, Centraal Dranweer Comité 13,25, Ned. Christen Vrouwen Bond 71,89, Unie Vr. Vrijw. 29,61, Humanitas 53,20, Leger des Heils 61,47, Unie Vr. Vrijw. f 155,56, Rooms-Kath. Kerk Velsen- Nnord f 30,42: totaal 611.31. Het dorp Santpoort heeft opgebracht en aan Den Haag afgedragen 252,65. De op brengst uit de gehele gemeente bedroeg dus f 863.96. dat een ongeval op 19-jarige leeftijd de verdere loopbaan van de jubilaris bepaal de, die eerst leidde naar de expeditie en formaatafdeling, maar in de twintiger jaren overging naar het beheer van het magazijn voor hijs- en transportwerktui gen. Dit keurige beheer van het magazijn was aanleiding tot de huidige functie in het centraal magazijn, waar de heer Smit voor iedereen een vraagbaak is. Met dank voor zijn diensten bood de heer Slot de jubilaris een complete scheerdoos aan na mens de kleine groep van magazijnperso- neel. Voor het jubileumfonds sprak de heer A. Mol. Ondanks veel critiek, bleef de jubila ris bij zijn niet gemakkelijke taak, altijd hulpvaardig en een goed mens, die een grote vriendenkring om zich heen heeft verzameld. Hij zag voorts mevr. Smit als degene, die aan het leven van de jubilaris inhoud had gegeven. Spreker bood een grasmaaimachine aan en hij schonk mevr. Smit een fleurige plant. Zowel ten huize van de familie Smit aan de Zeeuwstraat, waar vlaggen kleur aan het feest gaven, als in de woning van de familie Marckelbach aan de Zeestraat te Beverwijk, gaven vele bloemstukken en schriftelijke en persoonlijke gelukwensen van velen nog meer inhoud aan deze jubi leumvieringen. Het departement Velsen-IJmuiden van het Nut heeft er beslist goed aan gedaan het winterseizoen te openen met het meer dan twintig jaar oude meesterwerk van de beroemde regisseur G. W. Pabst „De drie stuiversopera". Deze kostelijke satire, die indertijd tot een van de tien beste films ter wereld werd gerekend en die door de nazi's, zodra zij het heft in handen hadden, werd verboden, doet het ook nu nog uitstekend en allen hebben er zich zeker mee geamu seerd. Tal van bekende vooroorlogse Duitse acteurs als Rudolf Forster, Ernst Busch, Paul Kemp en Hermann Thimig verleen den hun medewerking aan deze knappe fantasie van Best Brecht, die in deze rol prent tot uiting brengt de kwestie van „eten gaat voor de moraal" en hierbij pre tendeert dat de arme hiervan steeds de dupe is. Het verhaal speelt in hel Londense Soho en vertelt van de bruatale Mackie Messer, een bendeleider, die met Pollen Peachum trouwt, de dochter van de koning dei- bedelaars. Deze Pechum, die aan het hoofd staat van een bloeiend bedrijf, dat de bede larij tot in de puntjes perfectionneert. ont steekt in grote woede, als hij van het hu welijk hoort. Hij dreigt de Londense politie chef Sir Brown de kroningsfeesten te zul len verstoren als hij Mackie niet achter de tralies zet. En dan volgt een uiterst ver rassende climax. Al de types in deze film zijn voortreffelijk weergegeven, sómmige grotesk, sommige beangstigend en mede hierdoor is „Die drei Groschen Oper" een film van formaat geworden. De voorzitter van het Nut, de heer Y. Reitsma, heeft het openingswoord gespro ken en er zijn spijt over betuigd dat me vrouw Eversdijk-Smulders, die onlangs van haar reis uit China terugkeerde en het bestuur de verzekering had gegeven deze avond een lezing te houden, verstek had laten gaan. Het Filminstituut in Amster dam bracht echter redding en zo kon deze eerste avond van het winterseizoen, waar op velen getuige de grote opkomst zich hadden verheugd, doorgaan. Het pro gramma was er zeker niet minder om. Na de hoofdfilm stond er op vermeld de kleu renfilm van de W.Y.C.A. „Grenzen die ons scheiden", waarin de mogelijkheid van Europese samenwerking wordt belicht en de aardige film over de Roterdamse Dier gaarde, getiteld „Blijdorp". PARIJS25 October. De gezamenlijke scheepsbouwers, die Parijs uitzochten voor een congres over de visserij en haar pro blemen, speciaal ten aanzien van hun be drijfstak, zullen op diverse onderdelen van dit congres nog ivel eens terug komen hetzij tijdens een tioeede congres, dat lo gischerwijze dit eerste internationale con tact moet opvolgen, hetzij in de conferen tiezalen der nationale organisaties. Het schier onuitputtelijke onderwerp der motorische aandrijving, waarmee men zich de ganse Donderdag intensief heeft bezig gehouden, is één van die punten, waarop een congres zich alleen maar kan bepalen tot de allervoornaamste hoofdza ken. Hoofdzaken echter, die voor de vis serij zelf van het grootste belang zijn. Zo als de roep om groter eenvoud en grotere betrouwbaarheid van scheepsmotoren voor de visserij, die tijdens deze vijf vruchtbare dagen meermalen gehoord is en die ten slotte kristalliseerde in wat een Ameri kaanse congressist zei: „tenslotte is een visserman te vergelijken met die autorij dende dame, die óók weinig weet van haar motor". Natuurlijk: vissers zijn geen motorken ners, maar als de dame voornoemd haar voertuig niet meer op gang kan krijgen, telefoneert zij om een monteur. Als de visserman een mankement aan de krukas krijgt, kan hij gaan drijven met alle narig heid en economische gevolgen van dien. Daarom is het goed, wat hier door scheepsbouwers in Parijs voor het forum der F. A. O., de Voedsel en Landbouw organisatie der Verenigde Naties, is gezegd en wat later door de vertegenwoordigers van die F. A. O. werd onderstrteept: laat het ideaal zijn een motor of machine in te bouwen, waar eigenlijk geen motordrijver of machinist bij nodig is. Electrische trawlers Er is natuurlijk gediscussieerd over de voordelen der verschillende motorsystemen en de Scandinaviërs hebben hun bekende pleidooi voor de semi-diesel gehouden met de nadruk van lieden, die vooral voor de kleine en middenslagboten zweren bij deze Ir. E. C. M. Roderkerk, de directeur van het Nationale park „De Kennemerduinen", kan zich in de handen wrijven: bij het opstellen van de bezoekcijfers over de eerste acht maanden van dit jaar is hij steeds meer in de mening bevestigd, dat „De Ken nemerduinen" inderdaad een nationaal park is geworden, dat in de enkele jaren, die er sinds de openstelling zijn verlopen, trekpleister is geworden voor duizenden die het bestaan van een natuurreservaat met zo veelzijdige kwaliteiten in de Randstad Hol land op prijs stellen. Een tweede reden voor de voldoening van de heer Roderkerk is gelegen in het verheugende feit, dat gebleken is, dat de bezoekers van de Kennemer duinen dit collectieve bezit zo waarderen, dat de aansporing om de schillen en de dozen niet als dank voor het aangenaam verpozen achter te laten bijkans overbodig is geworden. Het vorige jaar waren drie man twee maanden lang dagelijks in actie om de papierrommel en andere ongerechtigheden te verwijderen; dit jaar was de helft van die arbeidskracht voldoende. De derde reden voor een goede stemming ten slotte is, dat de konijnenziekte niet is doorgedrongen tot het ressort van de Kennemer duinen. De vreugde daarover wordt evenwel getemperd door de omstandigheid, dat de lust bij het publiek om konijnen te eten danig is verminderd, zodat het resultaat van de jacht tegen afbraakprijzen moet worden verkocht. Ir. Roderkerk heeft ons gistermiddag op een tocht door het onder zijn beheer staan de gebied een en ander verteld van de er varingen in het afgelopen jaar en van zijn plannen voor de toekomst. De populariteit van zijn kampeerterrei nen „De Lakens", „Liguster" en het com plex zomerverblijven in vroegere bunkers „Het Schuitegat" is nog steeds groeiende, ook onder de buitenlanders, zoals uit on derstaande opsomming wel blijkt. Ook in de Kennemerduinen is het merkwaardige onderscheid tussen Noord- en Zuid-Euro- pese kampeerders opvallend: de Scandina viërs fietsen, de Belgen en Fransen komen met door auto's getrokken caravans. De aanleg van fietspaden gaat, zolang de gelden toereikend zijn, verder. Daarbij wordt onder meer gebruik gemaakt van zaagsel voor de onderlaag, een kleine vin ding die ir. Roderkerk zich nog herinnerde uit zijn Indische jaren en die hij dan ook hier met succes toepast. Daarbij komt, dat het sterk toegenomen en nog steeds stijgende bezoek uiteraard zijn invloed op de financiën niet mist,waar bij overigens wel moet worden bedacht, dat een toegenomen bezoek ook de kosten doet vermeerderen. Een regelrechte meevaller wordt gevormd door de prachtige weekeinden na de afloop van het zomerseizoen. Alleen al op de af gelopen Zondag zijn tussen de drie- en vierduizend personen de toegangshekken gepasseerd. Het werk wordt nog steeds verricht door een kleine staf van elf man, op de drukke Zondagen wordt hun surveillerende taak verlicht door de aanwezigheid van een controleur bij de voornaamste ingangen. Hierdoor wordt ook bereikt, dat de bezoe kers niet ieder ogenblik naar hun toegangs kaartje behoeft te worden gevraagd. Wat de bewaking betreft is de directeur er toch toe overgegaan de afweer tegen de vernielingen al of niet moedwillig en andere ongerechtigheden niet zozeer via de weg van het proces-verbaal dan wel langs die van de vermaning te laten ge schieden. In het algemeen reageert het publiek daar goed op. Alleen het euvel van het afsnijden, maar vaker nog afrukken, van bloeiende bessentakken vraagt krach tiger bestrijding. Het aantal processen-verbaal blijft trou wens minimaal, ondanks de grote aantal len bezoekers. In de eerste acht maanden van 1952 werden er 166 uitgeschreven, tegen 115 in dit jaar. Daarvan komt dan nog een belangrijk kwantum op rekening van stropers. Het aantal personen, dat de Kennemer duinen bezocht, bedroeg gedurende de periode 1 Januari t.m. 30 September 1953 rond 120.000, waarvan ongeveer 20.000 kin deren (zelfde periode 1952: 90.000, waar van 14.000 kinderen: geheel 1952: 106.500, waarvan 18.400 kinderen). Bij bovenstaande aantallen is niet in begrepen het aantal kinderen jonger dan 5 jaar, aangezien voor hen geen toegangs prijs verschuldigd is. Bovendien werden niet medegerekend de personen, die kam peerden op de kampeerterreinen „de La kens" en „Liguster", of gebruik maakten van de zomerverblijven in „het Schuite gat". Ten aanzien van het bezoek aan het kampeerterrein „de Lakens" zijn de na volgende (afgeronde) cijfers bekend: totaal aantal overnachtingen 25.600(1952: 13.800). Dit getal kan als volgt nader gespecificeerd worden: overnachtingen individuele mnl. kampeerders (ouder dan 12 jaar) 3500 (1952: 3000); overnachtingen individuele vrl. kampeerders (ouder dan 12 jaar) 2100 (1952: 900); overnachtingen gezinnen 6000 (1952: 2900); overnachtingen in gezinsver band kamp. mannen 4650 (1952: 2200); overnachtingen in gezinsverband kamp. vrouwen 6000 (1952: 2900); overnachtin gen in gezinsverband kamp. kinderen (5 t.m. 12 jaar) 7050 (1952: 3600); overnach tingen in gezinsverband kamp. kinderen (jonger dan 5 jaar) 2300 (1952: 1200). Dit terrein was, evenals vorig jaar, ge opend van 1 Mei t.m. 30 September. De cijfers voor het kampeerterrein „Li guster" zijn: totaal aantal overnachtingen 4400 (1952: 3350), te specificeren als volgt: overnachtingen individuele mnl. kampeer ders (ouder dan 12 jaar) 450 (1952: 500); overnachtingen individuele vrl. kampeer ders (ouder dan 12 jaar) 400 (1952: 250; overnachtingen gezinnen 450 (1952: 750); overnachtingen in gezinsverband kamp. mannen 950 (1952: 750); overnachtingen in gezinsverband kamp. vrouwen 1150 (1952: 750); overnachtingen in gezinsverband kamp kinderen (5 t.m. 12 jaar) 1000 (1952: 900); overnachtingen in gezinsverband kamp. kinderen (jonger dan 5 jaar) 450 (1952: 200). Dit terrein is het gehele jaar geopend. Ook dit jaar waren de zomerverblijven in „het Schuitegat" zeer in trek. Zij wer den vrijwel uitsluitend bewoond door ge zinnen. Het totaal aantal overnachtingen bedroeg rond 3400 (1952: 1700), te speci ficeren als volgt: mannen (ouder dan 12 jaar( 700 (1952: 350); vrouwen (ouder dan 12 jaar) 1000 (1952: 400); kinderen 1700 (1952: 950). Het totaal aantal overnachtin gen op bovengenoemde drie terreinen be droeg dus 33.400 (1952: 19.900). Een onderzoek naar de woonplaatsen van deze kampeerders gaf het volgende resultaat: Amsterdam 16.100, Haarlem 7050, rest van Noordholland 3550, Dqn Haag 750. Rotterdam 400, rest van Zuid-holland 850; provincie Utrecht 1539, Zeeland 10, Gro ningen 60, Friesland 286, Drente 152. Over- ijsel 218, Gelderland 1036, Noord-Brabant 302 en Limburg 147. Bovendien werden de terreinen bezocht door buitenlandse toeristen. In bovenge noemd aantal overnachtingen zijn mede begrepen 869 overnachtingen door buiten landers uit tien verschillende landen (1952. 413 uit tien verschillende landen). De ver deling over de diverse landen is als volgt: Duitsland 536, België 83, Zwitserland 78, Frankrijk 83, Denemarken 36, Zweden 28, Engeland 13, Oostenrijk 6, Noorwegen 4 en Finland 2. Het totale bezoek, inclusief de kampeer ders, bedroeg derhalve tot nu toe reeds rond 153.400 (geheel 1952: 126.400). De grootste vijand van de groeikracht van het duin is het konijn. En hoe wreed het ook moge schijnen, voor het behoud van het duinlandschap is het noodzakelijk, dat deze overigens alleraardigste diertjes op doortastende wijze worden uitgeroeid. Daar toe kunnen verschillende methoden worden gevolgd. In deze dagen zijn de jacht opzieners van „De Kennemerduinen" voortdurend met een paar fretten op stap, mooie beestjes om te zien, maar een en al venijn. De fretten worden in de ingang van het konijnenhol geplaatst, waarna een meedogenloze jacht op de wipstaarten begint. De konijnen vluchten hun hol uit, hetgeen hun dood wordt, want op dat moment maakt een zekere hand van een schutter een einde aan hun bestaan. In totaal worden jaarlijks zeven- tot achtduizend konijnen in „De Kennemerduinen" geschoten. Dit jaar zijn er al een vierduizend stuks aan de vaste afnemer van het Nationale park geleverd. Deze laat de konijnen door een dierenarts keuren en van een stempel voor zien, zodat het publiek de garantie heeft, dat het inderdaad vlees van onbesmette dieren eet motoren. Verdedigers van de stoommachi ne waren er ook uit Duitsland onder meer en de toekomst kreeg haar aandeel in het gesprek via het woord „diesel- electrische trawler", dat later veranderde in „turbo-electrische trawler". Waarbij voorlopig nog de reserve werd betracht van de invloed der plotselinge wisselingen in het toerental tijdens het vissen of het stomen van het schip. „Maar een motor" De onontwikkelde gebieden, waar de motor snel doordringt in de visserij, kre gen een belangrijke steun van een der F. A. O.-vertegenwoordigers, die de mo torfabrikanten zachtkens verweet „maar een motor te verkopen", waarmee de in lander niet weet om te gaan en waar hij zelfs geen onderdelen voor kan krijgen. Bovendien wordt dit afzetgebied door de plaatselijke importeurs wel eens een beetje ondei-gewaardeerd: men laat de klanten naar zich toe komen inplaats van hen op te zoeken en goodwill te kweken voor de „Westerse" motoren. De semi-diesel heeft overigens de beste papieren, ook hier. En de langzaamlopende motor wint het beslist van die met een hoog toerental. Waarmee we terug zijn bij de dame achter het auto stuur, die ook op den duur gebaat is bij een zo weinig mogelijk slijtende en opti- maal-betrouwbare motor on^er de kap, die zij alleen maar van buiten kent. De Deense zegen-vissers, die deze zo mer op de Noordzee hebben gevist en hun schol in Engelse havens hebben gelost, be ginnen nu naar Denemarken teruig te ke ren. De meeste schepen zullen op de hel ling gaan, en daarna worden ingeschakeld in de n-ormale winter-visserij. Er is evenwel nog een aanzienlijk aantal Deense zegen-vissers bij de Doggersbank, omdat zich daar dit jaar een enorme hoe veelheid schol bevindt. Eenige schepen vissen in het Noordelijkste gedeelte van de Noordzee, waar ook goede resultaten over de vangst van schol worden gemeld. Men schat dat 100150 boten uit Esbjerg vis in Engelse havens verkopen behalve de schepen uit andere havens aan de West kust van Denemarken. Zoals werd verwacht is Woensdagmorgen, na ruim een jaar, weer IJslandse vis in Engeland aangeveerd. De Engelse multi- millionnair George Dawson, die vorige week het laatste meningsverschil met de IJslandse reders uit de weg ruimde, liet de IJslandse trawler „Ingolfur Arnarsson" in Grimsby aan de markt komen. De havenarbeiders weigerden het schip te lossen. Dawson had zijn mannen echter klaar staan. Eigen personeel loste het schip, zijn auto's sionden gereed en de fa briek van Dawson te Peywipe werkte op volle toeren. Onverwacht heeft Dawson verklaard, dat hij geen goedkopere vis aan de Engelse markt wil brengen, maar betere vis. Inmiddels heeft een van de grootste Engelse visserij industrieën de prijs van vis aanzienlijk verlaagd. De vis- oorlog is begonnen. ADVERTENTIE is de meest zuinige, door zijn: trechtervulling ruime dubbele circulatie geschikt voor alle brandstof voor 225 m3 vanaf 169.— De volledige sortering wordt U gaarne getoond Kent U de BECKING on BONGERS HETELUCHTKACHEL THEBO 1 98.— OLIEVERWARMING een SCHOUS SPECIALITEIT Oude Groenmarkt 16 Haarlem Tel. K 2500 - 11266 Het wedstrijdprogramma van de elftal len van Stormvogels ziet er voor Zondag als volgt uit: Stormvogels ILeeuwarden I, aanvang 2.30 uur; Stormvogels IIDe Kennemers II, aanvang 12 uur; Stormvo gels IIIVVB II, aanvang 12 uur; Bever wijk IIStormvogels IV, aanvang 9.45 uur; Stormvogels VDEM III. aanvang 12 uur; Stormvogels VIKennemers VII, aan vang 9.45 uur; Waterloo IVStonnvogels VIII, aanvang 9.45 uur; Stormvogels IX H.F.C. XI, aanvang 9.45 uur. De opstelling van het eerste elftal luidt: Doel: P. C. Kraak: achter: D. v. d. Oever, M. Ponte; midden: Fr. Venus, H. J. Snoeks, J. Tol; voor J. Luppens, E. Westers, W. C. Botvliet, J. P. Snoeks en G. K. Drager. Reserve: J. Venus en P. Heilig. Donderdagmorgen werd in een windver» hitter van Hoogoven I een gedeelte van een stalen koker opgehesen van een werk- steiger. Toen deze last ongeveer een meter hoog was, liep de koker tegen de wand van de windverhitter vast, waardoor de hijskabel dermate werd gespannen, dat hij brak. De koker viel terug op de steiger en kantelde daarna. De arbeider H. W. N. uit Wormerveer en in dienst van de firma Van Vlaanderen kreeg hierbij een klap van de kantelende koker en moest met inwendige kneuzingen in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. ADVERTENTIE "OCCCOCCCCCOCOOCCCCCOSCCCOCCCOCCCOCCOOC* ..Rex draagt de kroon voor beeld en toon' HEDEN t.m. MAANDAG RANDOLPH SCOTT in 14 j. WOENSDAG en DONDERDAG Het verhaal van een radioprijsvraag joooooooooüoooocooooooooooooooooocoooooooooocxxxxxxxjooo- Het eerste elftal van VSV komt Zon dag als volgt uit: doel: Van der Wint; ach ter: Schoon, Kunst; midden Tielrooy, Ha- zeveld, Steiger; voor: De Bie, Spaans, Ver swij veren, Van der Kuil en De Graaf. Verder ontvangt VSV 2 om 12 uur KFC 2, gaat VSV 3 op bezoek bij Zandvoort- meeuwen 2 (14.30 uur) en worden op de velden te Driehuis gespeeld: VSV 4DIO 2, 9.45 uur; VSV 5Vliegende Vogels 3, 9.45 uur en VSV 6RCIi 6, 12 uur. Donderdag 15 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Eemstroom van Leith. Attorney van Antwerpen. Orion van Rotter dam. Norma van Topilla, Delfinus van Rot terdam. Trajanus van Antwerpen. Flevo van Alicante. Antares van Antwerpen. Emmy Ottens van Kotka. Zaanstroom van Huil. Konsdal van Rotterdam. Wilpo van Kotka. Westerdok van Londen. Anna Sylvia van Fowey, Lydia van Rotterdam. Stork van Londen. Vertrokken zijn: Harriet Siedler naar Stockholm. Wiros naar Rotterdam. Belgian Coast naar M' bro. Eemland naar Bremen. Amstelstroom naar Buenos Aires-. Agamem non naar Newport. Aran naar Hossens. Bornrif naar Gothenburg. Secans naar Per nis. Pacific Wave naar Mervik. Roelf naar Le Havre. Titus naar Rotterdam. Linge- stroom naar Manchester. Volashavick naar Kaliningrad. Freiden naar Helsingborg. American Attorney naar Rotterdam. Bijna 7000 kisten haring. Woensdag morgen lagen voor de afslag binnen de „Vikingbank" met 1900 kisten haring na een negendaagse reis 16.970), de „Gel- ria" met 2200 kisten haring na zeven dagen (ƒ23.610), de „Petten" met 1500 kisten ha ring na tien dagen 15.090) en „de Hoop" met 450 kisten makreel, 100 schelvis, 50 ka beljauw en gullen na een reis van acht da gen. De' besomming van de laatste was 20.950. De logger „Shamrock" liet ook nog 800 kisten haring in de hal plaatsen en be- somde 9.960. De KW 123, Robert William, kreeg voor 360 kisten verse haring 5.600 en de KW 162 kreeg voor 200 kisten vis 6.400. Verder was er nog tamelijk wat kleine vaart aan de markt. Vanmorgen aan de beurt. De haven arbeiders konden vannacht om twee uur beginnen met het lossen van de trawlers „Klaas Wijker" en „Abraham". De „Antje" was toen nog onderweg, maar kwam om streeks vier uur de Vissershaven binnen. Dit Rotterdamse schip bracht mee: 90 kis ten schelvis, 300 makreel, 20 gullen en plat vis, 10 haring, 15 radio en 60 stijve kabel jauwen. De „Dirkje", die gistermorgen al in Vlaardingen elfhonderd kisten haring op de wal liet zetten, besomde 15.000. Traw lers, die gistermorgen nog aan de afslag waren zijn 's middags al weer naar zee ver trokken om het ruim nog eens vol haring te vangen. De „Petten" is al de Noord inge gaan om het op kabeljauw te proberen. De „Wiron 3" kwam vannacht ook op IJmui den aan en hoopte vanmorgen om tien uur in de Vissershaven af te meren. Het schip gaf een vangst op van 260 kisten en zestig kabeljauwen. Er zat geen schot in. Van de „Viking- bank" is zeer veel haring blijven staan bijna negenhonderd kisten. Ook de haring van de „Gelria", die prima was, kon ge deeltelijk geen koper vinden. De prijs zat gistermorgen tussen de 10.50 en 13. Alle haring van de „Robert William" werd ver kocht. De makreel van „de Hoop" draaide om de 24. Varia-varia. Er was bijna geen kabel jauw. De „Shamrock" had zeven rijen uit leggers meegenomen en die brachten van uren wachtten om 'n plaatsje aan een van de hallen te krijgen. De havenarbeiders komen handen te kort om alle werkzaam heden te verrichten. Dag en nacht wordt doorgewerkt om de geloste vis te verwer ken. Ruiten in. De „Abraham" VL 77 kwam mede wegens het slechte weer naar huis. Een zet water heeft zelfs enige ruiten op de brug vernield. Schipper v. d. Plas was juist op tijd om in de eerste beurt vandaag te lossen. Morgen. Voor de Zaterdagmarkt wor den verwacht de „Tzonne" en „Allan Wa ter". Op de helling. In de „Bergen" moes ten nieuwe vlampijpen worden aange bracht. De tijd, dat de trawler even kon uitblazen van de haringjacht, is benut om op de scheepshelling te knippen en te scheren. Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 44 vaartuigen op Urk aangevoerd: 1397 pond lijn- of beugaal, ƒ0.91ƒ1.05, 1143 pond snoekbaars 6372 ct., 52 pond rode baars, 5560 ct. en 1458 pond voorn, 8 ceni, alles per pond. 112 tot 114 op. Schelvis en gullen waren duur. Lekkere braad bracht van 35 tot 38 op en de pennen deden zelfs 54. Er was wel een flinke tong-aanvoer. De prij zen bleven vast: lappen 2,75, grootmiddel ongeveer 1.60. kleinmiddel tegen de 1.50, tongen 1.30 en de slips zaten om de 0.80 per kg. Weinig schol. De prijzen van de ge ringe hoeveelheid schol was niet hoog. Schol III liep van 8 tot 14 naar kwali teit en grootte en de schol II deed ongeveer 22. Schol I zakte in prijs en maakte 28. Zetschol werd met 34 betaald. Garnalen. Woensdag werd 3000 kg flauwe garnalen aangevoerd. Alles werd verkocht tegen 0.46 tot 0.49 per kg. Grote aanvoer. De eerste vier dagen van deze week is een record in de aanvoer geboekt. In totaal zijn veertigduizend kisten gevuld met haring en overige vissporten. Vooral Donderdag was het een drukte van belang, omdat de kustvissers voor het drei- gend slechte weer moesten vluchten en vele

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 14