HENSEN Geschillen over onderhoud van woningen Amerikaanse psycholoog belichtte de achtergronden van de koopdaad Krijgsgevangen Chinezen blijven weigeren te repatriëren Bidaults positie ter conferentie van Drie Ex-premier vraagt hulp van India Marconist zond valse noodseinen uit Slechts 7 uit 500 „bewerkten" besloten huiswaarts te keren Het nieuwe Europese collegejaar te Brugge Scheuring in P.v.d.A. te Purmerend Regering wil beslechting door de rechter mogelijk maken Genootschap voor Reclame De kwestie Brits-Guyana Erasmus geëerd Plan Van Heuvcn Goedhart tot vluchtelingen-adoptie Ambonees bekent moord op zijn 21-jarige vrouw In Seotemher werd 13 millioen gespaard Jeugd van Elsoect schoot met scherp „Russen kennen alle radar- geheimen der V.S." „Dr. ir. Damme"had lichte motorstoring Bijna de helft der leden bedankte Kort nieuws DE IDEALE DRACHT bij REGEN en KOUDE Israëlische overval op Jordaans dorp gemeld VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 Waarom koopt de mens?" Dit vraagstuk werd voor het zestiende congres van hel Nederlands Genootschap voor Reclame be handeld door de Amerikaanse psycholoog dr. Ernest Dichter. Dr Dichter heeft voor ongeveer 300 Ame rikaanse maatschappijen onderzoekingen verricht om, zoals hij het noemde, de mo tieven van de koopdaad te aclilcihalen, Dit onderzoek heeft geleid tot een aantal con clusies, waarop thans de reclamecampagnes van zijn cliënten worden gebaseerd. Men gaat uit van het standpunt, dat de koopdaad resulteert uit een reeks tegenstel lingen, het conflict tussen individualisme en de instelling van de massa, de tegen stelling tussen genoegen en werkelijkheid, het conflict van het reële en het irreële, de tegenstelling tussen onrijpheid en vol groeiing en die tussen idealisme en zake lijkheid. Indien men zijn kennis van deze conflic ten en tegenstellingen toepast op reclame en propaganda, aldus dr. Dichter, dan vindt men de j.uiste weg om goederen en diensten te verkopen. Het doorgronden van de motieven, die al of niet tot de koopdaad leiden, dwingen tot oprechtheid bij voorlichting en inlichting. Telegram aan Prins Bernhard Na de discussie over deze inleiding werd namens de leden van het genootschap een telegram gestuurd aan Prins Bernhard, die het reclamecongres verleden jaar had ge opend. In het telegram wordt met grote er kentelijkheid gewag gemaakt van de grote steun, die het genootschap van de Prins heeft ondervonden. De leden van het ge nootschap spraken hun bewondering uit voor Nederlands eerste „public relations officer", die Nederland vooral ook inter nationaal zulke grote diensten bewijst. Critiek van de vrouw Daarna kwamen de dames aan het woord. Mevrouw H. J. van Anrooy-De Kempenaer, mevrouw dr. W. H. Posthumus-Van der- Goot, mejuffrouw dr ir. M. Knottenbelt, de journaliste Marijke Vetter en een anonieme huisvrouw babbelden over „Wat wij er van vonden". Er werden vaak harde noten ge kraakt: de reclame moest smaakvoller zijn, meer in overeenstemming met de intelli gentie van de gemiddelde vrouw en niet steeds hameren op hetzelfde aambeeld. Van bepaalde advertenties zijn de huisvrouwen langzamerhand beu geworden. Maar onder ling waren de dames het niet steeds eens. Enkelen vonden, dat de huisvrouw maar eens moest afleren steeds in de „cadeautjes- val" te lopen. Anderen waren ervan over tuigd dat de vrouw dit nooit zal kunnen afleren. Ook het gebruik van buitenlandse re clameteksten werd door de dames aan de kaak gesteld: waarom kon dit niet een beetje nationaler? De conclusie was ten slotte, dat de huisvrouw een bron vol ideeën is. Daarom moet het contact tussen consument en reclamedeskundige worden uitgebreid. De president, dr. P. Rijkens, had geen ge makkelijke taak om na dit „koffiepraatje" de dames te antwoorden, daar hij zelf enkele malen door haar uitspraken over de door zijn maatschappij gemaakte réclame figuurlijk onder de groene tafel was ge jaagd. (Van onze correspondent in Parijs) Georges Bidault, die Frankrijk te Lon den op de conferentie der Grote Drie, welke morgen aanvangt, zal vertegenwoor digen. zal blij zijn als over enkele dagen het Westelijk antwoord waaraan al we ken wordt gedokterd op de laatste Rus sische nota van de drie ministeriële hand tekeningen zal kunnen worden voorzien. Hier ligt voor Parijs wel het zwaartepunt van deze conferentie. De kwestie-Triëst, die natuurlijk ook een voornaam punt op de agenda vormt, werd door Amerika en Engeland de laat ste maanden meer als een privé-aange- legenheid behandeld, en wat deze nieuwe zorg voor de Westelijken aangaat, zullen de Fransen hun handen dus eindelijk ook eens in onschuld mogen wassen, hetgeen Bidault dan ook zeker niet zal laten. Een twistpunt, waarover de laatste da gen speciaal in de Franse ministerraad nogal heftig is getreden, betreft de vraag of Bidault in Londen aan zal moeten drin gen op een spoedige conferentie met com munistisch China. Een van de merkwaar digheden van het huidige Franse kabinet is, dat er eigenlijk twee ministers van Buitenlandse Zaken in. zitten, die echter anders dan in Nederland het over maar heel weinig punten eens schijnen te zijn. Bidault voert de officiële titel, maar het is een publiek geheim, dat de vice-pre- mier, Paul Reynaud, een oude rot in de buitenlands politiek, wiens invloed op premier Laniel zeer groot is, zich alle moeite geeft het buitenlands beleid van Frankrijk naar zijn inzichten om te bui gen. Terwijl Bidault sterk „Atlantisch" is georiënteerd, en het oog vooral op Wash ington gevestigd houdt, mag men Reynaud beschouwen als een der warmste voorstan ders van de Europese integratie, waarop hij alle krachten geconcentreerd zou wil len zien. Voor Reynaud is het daarom een dwingende eis, eerst de oorlog in Indo- China te liquideren, omdat daarna Frank rijk pas zijn leidende rol in Europa weer op zich zal kunnen nemen. Vandaar dat hij voor alles zou willen zien aandringen op een conferentie met China eventueel in gezelschap der drie andere grote mogendheden, Rusland inbe grepen waarbij dan een oplossing voor het Indo-Chinese probleem zou moeten worden gezocht. Bidault wenst daarentegen ook op dat punt de Amerikaanse gevoelens te ontzien en een overleg met China acht hij persoonlijk ongewenst, zolang een con ferentie der grote vier niet eerst heeft plaats gevonden. Dat de Europese Defensie Gemeenschap in Londen opnieuw zal worden besproken, is al even zeker als het feit, dat de drie ministers dit probleem weinig dichter tot zijn oplossing zullen vermogen te brengen. Speciaal Bidault is van mening, dat de omstandigheden voor een ratificatie door het Franse parlement nog altijd niet rijp aiia. Tijdens de middag- en slotzitting van het reclamecongres in Den Haag was het woord aan mr. Ch. W. Zeylstra, die aan de hand van grafieken een reclame-activi teit van zeer recente datum, en wel het sterk naar voren komen van een bepaald margarine-merk behandelde. Na deze in leiding, die tot vele vragen aanleiding gaf, was het woord aan de heer G. J. Vente, die „de verantwoordelijkheid van de reclame man" aan een nadere beschouwing onder wierp. Hij begon met erop te wijzen, dat hij onder reclame-man iemand verstond, die zijn vak inderdaad tot in de puntjes beheerst. Ons land kent gelukkig vele van deze figuren, aldus de heer Vente, en wij behoeven dan ook op dit gebied voor geen enkel land, Amerika wellicht uitgezon derd, onder te doen. De heer Vente noemde als een verant woordelijkheid, die de reclameman moet voelen, die van de integriteit. Dit komt natuurlijk ook in vele andere beroepen naar voren, maar juist hier heel sterk, om dat door cle woorden van de reclameman de massa wordt aangesproken. Vast staat, aldus deze inleider, dat men kan zeggen „wees in elk geval fatsoenlijk in uw re clame, anders helpt u uw zaak naar de af grond". En daarna liep het 16e Nederlandse Re clamecongres ten einde. Nog even kwamen de rapporteurs van de verschillende secties aan het woord, en toen kon de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer met een woord van dank aan alle medewerkenden het congres sluiten. Dr. Tsjeddi Jagan, de ontslagen premier van Brits-Guyana, heeft Donderdag een telegram aan premier Nehroe van India gezonden, waarin om hulp wordt gevraagd tegen de „ondemocratische Britse actie" en voorgesteld wordt, dat hijzelf en de voorzitter van de Progressieve Volkspartij in Brits-Guyana, Burnham, uitgenodigd zullen worden het Indische parlement toe te spreken. Jagan zei tot een correspondent van Reuter dat Burnham en hem moeilijkheden in de weg worden gelegd, zodat zij niet naar Londen kunnen vertrekken. Voorts wordt vernomen, dat de Ameri kaanse consul-generaal te Georgetown aan Jagan heeft medegedeeld, dat er geen doorreisvisa aan Burnham en hem zullen worden verleend. Door de oproep tot een algemene sta king, in het afgelopen weekeinde gedaan, is tot nog toe alleen de suikerindustrie ge troffen. In die nijverheid legde ongeveer een vijfde der arbeiders het werk neer. Er zijn tv/ee gevallen van sabotage ge meld. Door een er van werd de suikerpro ductie gedurende negen uur stilgelegd. Er was een bom in een machine geworpen. Naar het ANP in Paramaribo verneemt, zal aan dr. Jagan geen vergunning worden gegeven om in Suriname te overnachten tijdens zijn voorgenomen reis via Para maribo en Amsterdam naar Londen. De politie in Brits Guyana heeft Donder dagochtend cle kantoren van het^ orgaan van de progressieve volkspartij, de „Vrije Volkspers", doorzocht en talrijke docu menten in beslag genomen, die d-oor de autoriteiten als zeer belangrijk worden be- ADVERTENTIE schouwd, daar zij nauwe relaties met de Kominform zouden onthullen. Ook zijn in vallen gedaan in een aantal huizen, onder meer van ambtenaren. Er werden docu menten en boeken in beslag genomen. De Noorse vrachtboot „Eika", die dezer dagen noodsignalen uitzend volgens welke de boot „tengevolge van sabotage in zin kende toestand verkeerde", is, komend van Dakar, in Rouaan aangekomen. Hier ver nam de kapitein, Pedersen, tot zijn grote verbazing voor het eerst van de sensatie, welke zijn schip tot onderwerp heeft ge had. Hij werd hieromtrent ingelicht dooi de Noorse consul te Rouaan en hij kon niet anders mededelen, dan dat hij een uitste kende reis achter de rug had. Zijn marconist, die in een vlaag van verstandsverbijstering de noodseinen zou hebben uitgezonden, gaf toe clat de bood schappen var. hem waren uitgegaan. Het is de 51-jarige Joegoslaaf Beden, die sedert 1924 in de vaart is. Hij onderwierp zich in Rouaan gewillig In de speciaal daartoe gebouwde hutten nisten. De Chinese gevangene verdween in het „Vrijheidsdorp" hebben drie verte genwoordigers van de Chinese regering gisteren een vijfhonderdtal Chinese krijgs gevangenen van de UNO in Korea, die ge weigerd hadden naar hun land terug te keren, tot andere gedachten proberen te brengen, maar liet succes van hun actie was mager: slechts zeven van de 500 Chi nezen lieten zich „ompraten" om te repa triëren. De eerste gevangene aan wie de „uiteen zettingen" werden gegeven, trachtte eerst weg te lopen, doch hij werd door een In diase militair achterhaald. Weer binnenge bracht, weigerde hij te gaan zitten. Nadat het Indiase lid van de groep waarnemers van de neutrale commissie hem door mid del van een tolk op de hoogte had gesteld van de gang van zaken en de verzekering had gegeven, dat hij niet behoefde tc ant woorden op vragen, die zijns inziens dwang of dreigementen inhielden, kon een verte- genwoprdiger van communistisch China beginnen met zijn pogingen om zijn land genoot tot andere gedachten te brengen. Op de aansporing „u moet naar huis, naar uw gezin terugkeren", antwoordde de gevange ne, dat hij liever naar Formosa wilde. Op de raad van zijn communistische landge noot „Laat u niet door de UNO bedreigen" antwoordde hij nogmaals „Ik heb mijn be sluit genomen, ik wil naar Formosa". Hier na deelde de Indiase vertegenwoordiger hem mee, dat hij vijf minuten in een ne- venvertrek alleen zou worden gelaten om over zijn besluit na te denken. In dit ver trek waren twee deuren, achter de ene za ten vertegenwoordigers der UNO en achter de andere afgevaardigden van de .commu- BRUGGE, (ANP). Het nieuwe acade mische leerjaar van het Europees college is Donderdag tc Brugge geopend met een plechtige bijeenkomst in de gothische zaal van het Brugse stadhuis en bijgewoond door een internationaal gezelschap van di plomaten, geleerden en politici. De rector van het Europees college, prof. Hendrik Brugmans, verklaarde in zijn rede, dat de krachten van integratie en desintegratie op het ogenblik in een epi sche strijd om Europa zijn gewikkeld, waardoor diep-overtuigde Europeanen zich misschien voor de eerste keer hebben ge realiseerd, dat hun pogingen wel eens zou den kunnen mislukken. Het spook van de nederlaag dook voor sommigen vooral op gedurende de tragische sociale conflicten in Frankrijk in de afgelopen zomer, zo zei prof. Brugmans, maar daar tegenover staat, dat wij ook een 17e Juni in Oost- Duitsland en een 6e September in West- Duitsland hebben beleefd. Tenslotte heeft het tweede Europese Congres van Den Haag aangetoond, dat de dragers van de Europese gedachte het definitief eens zijn geworden over een gemeenschappelijk po litiek program en dat de onenigheid lus sen „federalisten" en „functionalisten" voorbij is, aldus rector Brugmans. Hij kondigde daarna aan, dat, evenals in vorige jaren, een groot Europeaan uit het verleden tot beschermheer van het col legejaar was gekozen. De keus was deze keer gevallen op Erasmus. Erasmus herinnert er ons door zijn leven en door zijn werk aan, dat er in de ge schiedenis van Europa een periode is ge weest, waarin men de mensen niet naar hun paspoort beoordeelde en waarin iemand, die zich op zijn nationaliteit be roemde, als een lompe vlegel werd be schouwd", aldus prof. Brugmans. Belastingverlaging in Oost-Duitsland In Oost-Duitsland is gisteren bekend gemaakt, dat met ingang van 1 November voor bijna 80 percent van de werkende bevolking de inkomstenbelasting verlaagd zal worden. De verlaging van de belasting zal een stijging van de netto-inkomens der arbei ders met in totaal 450 millioen Oost-Duitse marken (voIcons de officiële wisselkoers ongeveer 4f" millioen gulden) per jaar betekenen. De belas Naging geldt voor alle in komens van .under dan 900 marken per maand (ongeveer 800 gulden). zonder aarzeling door eerstgenoemde deur. Een andere gevangene trachtte tweemaal de Chinezen met zijn stoel te lijf te gaan. Hij werd echter tijdig door de Indiase wachtposten teruggehouden. Andere ge vangenen kwamen zingende binnen en de functionarissen moesten wel wachten tot zij ophielden, voordat met het onderhoud kon worden begonnen. Het opperbevel der UNO heeft in een brief aan generaal Thimayya nog eens met nadruk verklaard, dat de gevangenen die blijven weigeren te repatriëren, op 22 Ja nuari hun vrijheid zullen krijgen, onafhan kelijk van het feit, of dan al of niet een politieke conferentie zal zijn gehouden. Aanleiding voor deze brief was een pas sage uit een schrijven van Thimayya aan de voormalige opperbevelhebber der UNO, generaal Clark. Hierin had de Indiase ge neraal gezegd, dat de UNO de gevangenen had laten weten, dat zij na 90 dagen zou den worden vrijgelaten, „hoewel de juiste opvatting is, dat zij in de kampen moeten blijven, totdat de politieke conferentie over hun lol heeft beslist." Uit Panmoendjom meldt Reuter vanmor gen: De Indiase bewakingstroepen in Ko rea hebben besloten vandaag het geven van „uiteenzettingen" aan gevangenen die niet naar huis willen, niet te laten door gaan, omdat de betrokken gevangenen weigerden, hun afdelingen te verlaten. De Hoge Commissaris voor de vluchte lingen, mr. G. J. van Hcuven Goedhart, heeft voorstellen gedaan voor de „adoptie" van vluchtelingen. De Hoge Commissaris, die voor de so ciale, humanitaire en culturele commissie van de UNO-assemblée oyer de werk zaamheden van zijn bureau verslag uit bracht zcide dat volgens het „adoptie"-plan elk dorp of stad buiten de landen waarin de vluchtelingenkampen gelegen zijn, een of meer van deze kampen kan adopteren. Het plan zal binnenkort in Groot Brittannië in praktijk worden gebracht. De 26-jarige Ambonees Tahalele heeft tegenover de politie bekend, dat hij zijn 21-jarige vrouw, moeder van twee kinde ren, heeft vermoord. De man is gearres teerd. Het lichaam van de vrouw was on der de stuw van Grave door een visser aangetroffen. Het echtpaar had Maandag avond de kermis te Nijmegen bezocht. De man was per bromfiets vandaar naar het woonoord Haalderen bij Nijmegen terug gekeerd. De vrouw zou, zo zou zijn afge sproken, met de bus de terugreis maken. De man heeft bekend zijn vrouw van een brug af in de rivier te hebben gewor pen. Inmiddels is gebleken dat de man sinds enige tijd een verhouding had met een fabrieksmeisje uit Nijmegen. Over het motief van het misdrijf is nog niets bekend. De spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond, hebben in Sep tember een overschot behaald van 1 9.302.331. Inleg en terugbetaling beliepen 50.604.771 en 41.302.440. Bij de alge mene spaarbanken werd 75.135 gespaard en bij'de bankspaarbanken 232.844. De rijkspostspaarbank boekte een overschot van 3.5 millioen, zodat het totaal van cle besparingen in September zich laat be cijferen op ruim 13,1 millioen. De politie van Elspeet heeft onder de jeugd van die plaats een grote „zuiverings actie" gehouden, omdat zij er achter was gekomen, dat de jeugd zich oefende in scherpschieten. Zaterdag werd een Elspeter jongen ernstig gewond, toen hij een ge vonden mortiergranaat demonteerde. Het is verbluffend, hoeveel munitie en ver nuftig geconstrueerde vuurwapenen na het „staakt het vuren-bevel" van de politie werden ingeleverd1. De ouders van de kinderen hadden er geen idee van. welk gevaarlijk spelletje hun kroost des avonds in de bossen speel de. Wel had men herhaaldelijk horen schieten, doch men dacht, dat dit schieten afkomstig was van de in de buurt, van Nunspeet gelegerde militairen. Dc jongens gingen naar het bos, om daar beukenootjes te zoeken, zoals zij thuis vertelden. Hoe de jeugd aan de munitie is gekomen staat nog niet vast, zij beweerden het gevaar lijke materiaal in de bossen te hebben ge vonden. Nieuwe onthullingen van Senator McCarthy Een naar West-Duitsland uitgeweken deskundige van een Oost-Duits laborato rium heeft officieren van de geheime dienst der Amerikaanse luchtmacht een „gedetailleerd verslag" gegeven over 't ge bruik, dat in Oost-Duitsland wordt ge maakt van geheime documenten, afkomstig van Fort Monmouth (hef voornaamste centrum van radaronderzock van het Amerikaanse leger), aldus heeft senator McCarthy Donderdag verklaard. De „Chicago Tribune" heeft Donderdag verklaard, in September 1952 te hebben vernomen dat de deskundige Amerikaanse autoriteiten in West-Duitsland had mee gedeeld, dat „de communisten alle gege vens die zij uit Fort Monmouth wilden hebben, konden krijgen". Het blad had McCarthy van deze verklaring op de hoogte gebracht. McCarthy verklaarde Donderdag voorts, dat generaal Lawton, bevelhebber van Fort Monmouth, een grote zuivering van zijn personeel is begonnen. Lawton heeft Woensdagavond voor McCarthy's subcom missie getuigd. McCarthy heeft voorts verklaard, dat Julius Rosenberg, die in Juni werd te rechtgesteld na te zijn veroordeeld wegens atoomspionnage, een spionnagebende leid de, die materiaal verzamelde in Fort Monmouth. Hij zei, dat gebleken is, dat dit spionnagenet na de terechtstelling van Rosenberg doorwerkte. Daarom achtte hij het „absoluut noodzakelijk" om David Greenglass, een handlanger van Rosen berg die een gevangenisstraf uitzit, voor zijn-subcommissie van onderzoek te laten verschijnen. BRISBANE. (ANP). De „Dr. Ir. Dam me" is om 3 uur in de afgelopen nacht Ne derlandse tijd, dat is 12 uur 's middags plaatselijke tijd, i n Brisbane -geland. Bij de landing kreeg de Liftmaster een lichte motorstoring. Het ligt in de bedoeling he denavond om ach: uur Nederlandse tijd (morgenochtend 5 uur plaatselijke tijd) de reis voort te zetten. Dc Liftmaster was gisteravond 9 uur Nederlandse tijd (vol gens plaatselijke tijd Vrijdagmorgen acht uur) uit Christehurch naar Brisbane ver trokken. Reeds meer dan negentig leden van de plaatselijke afdeling van de P. v. d. A. te Purmerend, die uit ruim 200 leden bestaat, hebben voor hun lidmaatschap bedankt. Onder hen zijn velen met een jarenlange loopbaan in de socialistische beweging. Enige weken geleden leek het er nog op, dat de kloof tussen beide groepen in de plaatselijke afdeling was te overbruggen. Het was namelijk zo. dat reeds enige jaren tegen het wethouderschap van mevrouw G. E. Steert-Brouwer (P.v.d.A.) oppositie bestond. Deze heeft tot gevolg gehad, dat mevr. Stéert bij de jongste wethouders verkiezing niet als zodanig werd herkozen. In haar plaats werd benoemd de heer C. Beukenkamp (P.v.d.A.), die een van de voormannen van de oppositie mocht wor den genoemd. Om de kloof te overbruggen werd door burgemeester W. Thomassen van Zaan dam, gewestelijk bestuurder van de P. v. d. A„ voorgesteld een motie aan te nemen, waarin een termijn van zes maanden werd genoemd om weer tot elkaar te komen. Gedurende deze periode zou een partijlid, niet behorend tot de afdeling Purmerend, als voorzitter fungeren. Deze motie werd met 76 tegen 70 stemmen aangeno men. Het gevolg was, dat een motie van het afdelingsbestuur, waarin het vertrouwen in de raadsleden C. Beuken kamp en S. de Vries werd opgezegd, niet in behandeling werd genomen, evenmin als de motie van de oppositie, die erop gericht was de heren te redden. Na het aannemen van de motie-Thomassen heeft de voor zitter van de afdeling Purmerend, de heer S. Uitslager, onmiddellijk bedankt. Na hem hebben nog ruim 90 leden eveneens hun lidmaatschap opgezegd. Dc rechtbank te 's Gravenhage heeft de 53-jarige procuratiehouder J. M. van een Haags bankiershuis en de 80-jarige firmant J. S. veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk 2 jaar en 7 maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte M. schuldig aan verduistering, valsheid in ge schrifte en het doen van een valse aangifte. S. werd alleen wegens verduistering ver oordeeld. ADVERTENTIE VAN EXTRAZWARE ZEEDUFFEL 100% ZUIVER WOL WIND- en WATERDICHT VLOT en SPORTIEF PAARLAARSTEEG HAARLEM De commissie van voorbereiding uit de de door hem te betalen huurpenningen Generaal Gruenthcr, opperbevelhebber van de Noordatlantische strijdkrachten, is Donderdagmiddag door Koningin Juliana en Prins Bernhard op het landgoed „Ter Horst" omvangen. Hij werd vergezeld door ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine. Tweede Kamer heeft nadei; overleg ge pleegd met de ministers van Financiën en van Wederopbouw en Volkshuisvesting over de wetsontwerpen tot verlaging van de accijns van suiker, vrijstelling van om zetbelasting van huisbrand en schoeisel, wijziging van de inkomstenbelasting, van de loonbelasting en van de vermogensbe lasting, verlaging van de personele belas ting, fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere ter mijn, en wijziging van de Huurwet. Op de vraag of tegenover de relatief hogeie huurverhoging in de lagere ge meenteklassen ook een relatief hogere loonsverhoging zal staan, werd geant woord dat overal een loonsverhoging van 5 pet. geldt. Differentiatie is niet nodig, aangezien het verschil in loonpeil tussen de grootste en de kleinste gemeenten maxi maal slechts ongeveer 10 pet. beloopt, welke percentage voor de huren ongeveer 50 ct. bedraagt. Met het oog op dit laatste moeten de huren in de kleine gemeenten relatief meer worden verhoogd, doch in absolute bedragen uitgedrukt is de huur verhoging in de grote gemeenten iets gro ter dan die in de kleine gemeenten. Geschillen tussen verhuurder en huurder De regering heeft de commissie doen weten, dat zij bereid is de zeer een voudige procedure in arbeidszaken volgens het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, van toepassing te verklaren in geval van geschillen tus sen huurder en verhuurder met be trekking tot het onderhoud en repa raties. Bij nalatigheid van de verhuurder zal de huurder zich tot de kantonrechter kun nen wenden. Indien de klacht gegrond wordt bevonden, zal de rechter de ver huurder kunnen veroordelen het verlangde onderhoud te verrichten en de huurder kunnen machtigen zulks zo nodig op kos ten van de verhuurder zelf te doen. Even tueel kan voorts de verhuurder een dwang som worden opgelegd. Ingeval de huurder het onderhoud zelf verricht zal hij desge wenst de daaraan verbonden kosten met kunnen compenseren. Aangezien de wet met betrekking tot kleine reparaties ook aan de huurder zekere onderhoudsver plichtingen oplegt, acht de regering het juist hiervoor deze procedure ook mogelijk te maken. Op de vraag, of het wel redelijk is, dat er voortaan geen mogelijkheid meer zal bestaan om bij inwoning een enigszins ver hoogde huurprijs te berekenen, antwoordde de regering dat er geen reden is de be staande regeling te handhaven. Deze regeling is bijzonder onbevredigend gebleken en heeft tot allerlei gemillimeter met de hoogte van de huren en tot allerlei onaangename verhoudingen aanleiding ge geven. Achterstand militaire bestedingen Op de vraag, of de regering niet vreest, dat de financieel-economische positie van ons land zal worden ontwricht, indien een achterstand aan militaire bestedingen van meer dan 500 millioen in een volgend jaar ineens zou worden ingehaald, verklaarde de regering deze vrees te delen. Het ligt echter niet in de bedoeling de ontstane achterstand op een dergelijke wijze in te lopen. Het totaalbedrag van 6 milliard aan mili taire uitgaven, dat oorspronkelijk in vier jaar zou worden besteed, zal over een lan gere periode moeten worden verdeeld. Volgens het Jordaanse persbureau heb ben gewapende Israëliërs Woensdagavond een overval gedaan op het Arabische dorp Loekia aan de Jordaans-Israelische grens, waarbij zij gebruik maakten van mortie ren. Er zou een groot aantal doden zijn <e betreuren. In een rapport van de gemengde Jor daans-Israelische commissie wordt gezeg dat een afdeling van het Ieraelische le ger, ter sterkte van een half bataljon, het dorp Kibia met automatische wapens, handgranaten en andere springstoffen heeft bestookt. Een school en 41 huizen werden geheel verwoest.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9