Henk Laros leidt in het provinciaal damtournooi AUTO- OF MOTORRIJLES? V VARIA AREND REIJM Agenda voor Velsen Arie Plevier koerste het best over ongebaande wegen Ha ven berichten Suomi-athleteninBussum Tweeëneenhalf milliard mensen op één aarde het adres 8 Dankbaarheidsrifdoor de polders Volgende week een „Knobelrit" Burgerlijke stand Velsen Ieder mens verantwoordelijk voor zijn naaste „De Dageraad" voltooit logger-trawler Felle strijd om de leiding bij „Denk en Zet" J. Suurmond kampioen- generaal over 1953 Santpoorts eerste schaak avond bracht verrassing Bijeenkomst beantwoordde niet aan „Alcura's" doel Visserijvaartuigen, die deze week de haven verlieten MAANDAG 19 OCTOBER 1953 Bijna twee uren lang werd Zondagmiddag om de minuut een startsein gegeven, waarop dan een zware en een lichte motor er vandoor gingen. Het dorpje Oud-Velsen daverde van het geluid der knal potten bij het vertrek van de motoren en was nog niet tot rust gekomen, toen de eei-ste zich al weer terug meldden. In en om café Anneta was het gistermiddag en -avond dan ook een drukte van belang, toen alle 132 rijders, de duorijders en -rijdsters niet meegerekend, in afwachting waren van de uitslagen, die veel rekenwerk en daardoor tijd eisten. De opgave was ook niet gemakkelijk geweest; voor de lichte motoren tot en met 200 cc een gemiddelde van 36 km en voor zwaardere 40 km. Het traject was oorspronkelijk 106,4 km lang, doch moest door het uitvallen van de brug in Spaarndam tot 78 km worden ingekort. Door de poldprs liep de route en heus niet over gebaande wegen; er moes ten zand- en gras-wegen genomen wor den, of sóms zelfs niet veel meer dan een karrespoor, waarbij wonder boven won der geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. Uit erkentelijkheid De rit was georganiseerd door de IJmui- denaar J. W. Stoop uit erkentelijkheid tegenover het medeleven van de Kenne- mer Motor Club gedurende zijn bedlege righeid, die hij had opgelopen bij een val van zijn motor. De bekers, die door hem waren beschikbaar gesteld waren onder meer de oorzaak van het grote aantal deelnemers De grootste cup. de eerste prijs, was namelijk 47 cm hoog en zeer fraai, evenals de tweede prijs, die ook ge weldige afmetingen had. Bij de prijsuitreiking werd ook de heer G. Verhoef in het zonnetje gezet die het moeilijke parcours had uitgezet. Als dank ontving hij hiervoor een „behoorlijke kist behoorlijke sigaren'', compleet met pijpje en aansteker. Menig hoeraatje was er bij Anneta te horen, vooral toen bleek, dat Arie Plevier, die toch reeds kampioen van Noordholland was, zijn. kunnen weer eens had bewezen, door opnieuw als eerste te eindigen. Zijn duo-rijdster, mejuffrouw A. Dekker Ont ving een grote doos bonbons. Dat het niet altijd het beste is om met weinig strafpunten uit de bus te komen, ondervond de heer J. Teske uit Haarlem, die met 400 strafpunten een troostprijs GEBOREN: N. Benard—Loos, d.. Wijker oogstraat 38. Velsen-N.; S. BakkerSlager, d.. Warmenhovenstraat 62. IJmuiden; H. G. A. BonariusLemmink, d.. Hoofdstraat 138, Santpoort: A. van der Blom—Kromkamp. d„ Tuindersstraat 100. IJmuiden-O.; A. C. Duin Duijn. d.. Schulpweg 77, Vclsen-N.; C. M. Smidt van Gelder—Jordaan. d., Ver Loren van Themaatlaan 8. Velsen: A. Huhl—Mul ler, d„ Waalstraat 47. IJmuiden; W. van Dijk —van Os. d.. Ladderbeekstraat 46, Velsen-N.; G. van de Giessen—van Dalsem, z.. Geel- vinckstraat 17. Velsen-N.; W. M. van Doorn— Jasperse, d., Planciusstraat 71. IJmuiden; B. L. Wagner—Hartman, z.. Voorplaats 46. Santpooii; J. M. M. Swaalf—Teeuwisse, d., Kennernerlaan 3. IJmuiden. OVERLEDEN: M. Sehrauwen, 77 j.. echt genote vanu A. Lempers, Noorderlaan 40. Velsen-N.; J. Eggermont, 1 mnd.. z. van J. A. Eggermont en M. G. Poldervaart, Rijn straat 9 bv.. IJmuiden. ONDERTROUWD: K. Hoeksma. J. Maris- straat 55. Leeuwarden en A. A. C. Harmeijer. Noorderlaan 166, Velsen-N.; H. L. van der Vis. de Weerdstraat 24. IJmuiden-O. en M. Geugies, Goudsbloemstraat 131, Amsterdam; W. Groen. Kanaalstraat 146 rd, IJmuiden en C. Griekspoor, Tussenbeeksweg 6. IJmui- den-O.; G.' C. van Marm. J. P. Coenstraat 119. IJmuiden on M. G. H. Mosch. Lekstraat 24. IJmuiden; J. G. Lucassen. Schulpweg 127. Velsen-N. en IJ. M. Hoes. Walravenstraat 28. Velsen-N.: H. Elings. Kerklaan 27. Korten- hoef en N. C. Korff. Dr. Kuyperlaan 4. Vel sen; C. vap Onkelen. Kortenaerstraat 21 rd. IJmuiden-O. en W. Dekker, Kox-tenaerstraat 21 rd.. IJmuiden-O.; P. Korf. Koningsplein 17. IJmuiden en E. Vermeij, Leeuwarden. GEHUWD: K. van Breemen en C. G. Vriend, Kennernerlaan 160, IJmuiden: W. Th. Jonker en M. C. zur Loye, Trompstraat 34, IJmuidne-O.: P. Wagenaar en B. Jacobs. Wilgenhoflaan 11, Beverwijk; G. Baljet en G. M. Punt. van Dalenlaan 26, Santpoort; C. Kunst en A. W. Chr. Maasland, Bone kampstraat 16 bov.. IJmuiden-O.; J. A. Jas perse en M. J. Heeremans, Ladderbeek straat 63. Velsen-N.: G. F. Bregonje en E. F. J. Jungen. Casembrootstraat 37. IJmuiden-O.; A. A. van den Berghe en P. G. C. Harsveld, Willebrordstraat 17. IJmuiden-O.; A. H. Verdel en A. G. M. Baar; J. N. van Geldorp en M. H. Balm; A. van der Steen en J. de Valk. de la Rèijstraat 11 rd, IJmuiden; J. G. Bergsma en M ,A. Lucas, Velserduinweg 9, IJmuiden-O.; G. de Gier en C. A. Louw; J. C. Oldenburg en C. E. van der Wal, W. Barendszstraat 13. IJmuiden; J. F. van Sprang en H. M. Lohr. ADVERTENTIE kreeg toegekend in de vorm van een fraai motorklokje. In de zware klasse viel deze eer te beurt aan de heer P Kieft uit Wor- merveer die „slechts" 450 strafpunten had gekregen. Een aansteker verzachtte het leed enigszins. De prijswinnaars waren: 1. A. Plevier, Oterleek. 0 strafpunten; 2. A. Schrama, Hoofddorp 10 str.p.; 3. J. Julius, Enkhuizen 11 str.p.; 4. D. Schilpzand, Zandvoort 12 str.p.; 5. R. Jansen, Haarlem 13 str.p.; 6. M. Dekker, Nieuwe Niedorp 16 str.p.; 7. B. J. Put, Alkmaar 19 p.; 8. S. de Boer, Sijperkarspel 21 str.p.; 9. W. Aafjes, Be verwijk 23 str.p.: 10. P. Langendijk, Bever wijk 24 str.p.; 11. G. Andersen, Amster dam 27 str.p.; 12. A. Katz, Wassenaar 28 str.p.; 13. D. Jongejans, Assendelft 28 str. p.: 14. D. Tijssen, Oostzaan 29 str.p. Voorzitter B. J. Mol van de Kennemer Motor Club dankte de organisator voor zijn vele werk en deelde mee, dat op 29 November weer een zelfde rit zal worden gehouden. Om ook degenen, die niet zulke sterke rijders zijn een kans op een prijs te geven, zal er volgende week Zondag, 25 October, een zogenaamde „Knobelrit" worden ge houden, waarbij de te rijden route zal af hangen van het aantal ogen dat een dob belsteen aanwijst. De start is 's middags om 2 uur bij hótel „Parkzicht" in Bever wijk. De jaarlijkse centrumloop in Bussum, die Zaterdagmiddag in samenwerking met het comité „Het Centrum", door de A. V. „Tem po" is gehouden, heeft vele nationale cracks als Slijkhuis, Van Zeeland, Schrama. Tonke- laar, Woudstra, in dc strijd gebracht en voor een zeer grote publieke belangstelling een mooie strijd te zien gegeven. De Suomi-athleten A. Spek, J. Oosterman, W. Kok, L. Schol en L. Lievers, waren van de partij, maar slaagden er niet in de vereni- gingsprijs voor de drie best geplaatste lo pers van één vereniging te bemachtigen. Zij kwamen op A-A.C. (Amsterdam) net vijf pun ten te kort en bezetten dus de tweede plaats. De C-klassers Suomi-leden deden het in het sterke veld van lopers evenzeer uitste kend. Voor het algemeen klassement bezetten W. Kok en L. Schol de 18e en 19e plaats en werden respectievelijk vierde en vijfde in de C-klasse. L. Lievers tenslotte kwam als vier de D-klasser binnen. De uitslag was: 1. W. Slijkhuis. Trekvogels, Den Haag. 10.17.8. 2. W. van Zeeland, AAC. Amsterdam, 10.20.4. 3. A. Spek. Suomi, Velsen 10.40.2. 4. J. v. d. Burg. Fit, Zeist. 10.44.—. 5. J. Oosterman. Suomi, Velsen, 10.47. Verenigingsprijs: 1. AAC. Amsterdam 21 punten. 2. Suomi, Velsen, 26 punten. De voor de rederij Kennemerland te Katwijk thans afgebouwde logger-trawler „Hette Margaretha" komt onder visserij nummer KW 74 weldra in de vaart, lengte: 36.05 m, breedte 7 m, holte 3.80 m, ge combineerde haring loggertrawler met hoge trawl-vloer, voorzien van 400 pk brons 4-takt motor, reductie 2:1, voorts winchmotor 90 pk brons 4 cyl. 4-takt, voorts anti-hydraulische stuurmachine van Van der Giessen, tenslotte motor voor hulpwerktuigen 20/30 pk van Samofa. Voorzien van centrale verwarming, accom modatie voor 17 man. Maandagmorgen verlaat, dit schip de schepswerf „De Dageraad", v/h fa. Boot te Woubrugge. Het schip gaat eerst naar de Waalhaven in Rotterdam voor het demagnetiseren en het afstellen van het kompas. Daarna gaat het over zee naar IJmuiden. vanwaar het Woensdag vertrekt voor de officiële proef vaart en de overdracht. Vrijdagmorgen is bij Lyon een locomotief in volle vaart op dc achterste wagon van een Franse locaa',trein gereden. Gezicht op de ravage. Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost - Tel. 6200 In de strijd om het damkampioenschap van Noordholland is Laros er dit weekeinde in geslaagd twee partijen te winnen. Doordat Ansems twee partijen verloor heeft Laros nu de leiding genomen. Nog vijf ronden zijn er nu nog te spelen en met geen mogelijk heid is te voorspellen, welke speler de eerste of de tweede plaats zal veroveren. Ook Bizot leverde een fraaie prestatie door dc twee Amsterdammers Ansems en Stahlberg te kloppen. Daardoor heeft de man uit Zwaag de tweede plaats nu bezet, Dukel won één partij, doch verzuimde tegen Bos een moeilijke winst. De uitslagen van de gespeelde partijen luiden: Veenstra verliest van v. d. Sluis; Blom wint van Berg: Dukel remise met Bos; Laros wint van Tesselaar; Singer remise tegen Willemse; Ansems verliest van Bizot; Bosman wint van v. d. Sluis; Veenstra ver liest van Stahlberg; Dukel wint van Bos man; Laros wint van Willemse: Bos femise tegen Berk; Bizot wint van Stahlberg en Singer wint van Ansems. De partijen Blom—Veenstra en v. d. Sluis Tesselaar worden heden in Alkmaar ge speeld. De stand van het tournooi is nu: 1. Laros gesp. 8 pnt. 131 2. Bizot 8, 12; 3. Dukel 8, 11: 4. Ansems 8, 11; 5. Stahlberg 8, 10; 6. Singer 8, 9; 7. Willemse 8. 9; 8. v. d. Sluis 7, 8; 9. Berk 8. 7: 10. Bosman 8. 5; 11. Blom 7. 4: 12 Bos 8. 4; 13. Veenstra 7. 3; 14. Tesselaar 7 gesp. 2 pnt. Zaterdag en Zondag wordt het tournooi in Amsterdam voortgezet. Laros ontmoet daar v. d. Sluis en Singer; Dukel ontmoet Veen stra en Singer en Bizot speelt tegen v. d. MAANDAG 19 OCTOBER IJMUIDEN Ned. Herv. Toneelgroep IJmuiden-Oost, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, toneeluit voering. Ned. Chr. Vrouwenbond, 20 uur, Cultu reel Centrum, lezing. Thalia, 20 uur, „De onzichtbare tegen stander". Rex, 20 uur, „Kerels der vlakte". DINSDAG 20 OCTOBER IJMUIDEN Ned. Herv. Toneelgroep IJmuiden-Oost, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, toneeluit voering. Thalia, 20 uur, „De onzichtbare tegen stander". SANTPOORT VARA-afdeling Santpoort-Bloemendaal, 20 uur, zaal Zomerlust, viering 25-jarig bestaan. Er wordt nog steeds fel gestreden om de leiding bij de IJmuidense jeugddamclub „Denk en Zet"; J. de Boer wist deze door een overwinning op Klaas Broek nog te be houden. J. Bravenbocr die tweede is, won ook nu weer van C. Rosier. De uitslagen waren: H. KoekenbierJ. Eleveld 20; K. BroekJ. de Boer 02; W. SchoenB. Welting 20; J. Bravenboer— C. Rosier 20: S. KlousP. Mooy 02; C. RosierJ. Eleveld 02: P. MooyK. Broek 0—2; H. Koekenbier—S. Klous 2—0: W. SchoenK. Broek 20; P. MooyP. v. Kampen 02; B. WeltingS. Klous 20. Zaterdag wordt de competitie voortgezet in de Abelenstraat. Zondag 18 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Phoenix van Dunton. Kurt van Rotterdam. Kitty van Sunderland. Westereems van Ransvick. Boskoop van Antwerpen. Peike van Antwerpen. Niger- stroom van Dakar. Milerntor van Dordrecht. Jongkind van Halle. Spaamestroom van Hull. Grebbestroom van Londen. Swift van Londen. Netherland Coast van Newcastle. Oostereems van Londen. Mentor van Bre men. Birmingham van Newcastle. Lijnbaans gracht van Abö. Vechtstroom van Swansea. Dieter Waltraut van Hamburg. Jans van Londen. Heriot van Leith, Elmina van Hamburg. Vertrokken is: Albatros naar Rochester. Sluis en Bos. terwijl Ansems Tesselaar en Berk tegenover zich krijgt. Kennemerland's damkampioen Willemse debuteert uitstekend. Het tournooi bevat echter nog een zwaar programma voor de St. Bavo-speler. „IJmonden" naar IJmuiden De leden van de P.V. ..De IJmonden" zijn in vergadering bijeen geweest om de resul taten van het afgelopen seizoen te bespreken en de plannen voor de winter vast te stellen. Het seizoen 1953 bracht vaak slecht vlieg weer met veel Westen winden, wat voor de Westelijk gelegen plaatsen in Noordholland een ernstige handicap in de snelheden, ver geleken met de meer Oostelijk gelegen plaatsen, meebracht. Ondanks dit feit kon den verschillende liefhebbers zich in de concourscombinatie van de buitenverenigin gen in Noordholland zeer behoorlijk plaatsen. Zodat, het geheel overziende, gesproken kan worden van een geslaagd vluchtprogramma. De kampioenen van de vereniging zijn: Oude duiven: le kampioen J. Suurmond 392 pnt.; 2e kampioen H. Harms 375 pnt.; 3e kampioen L. v. Veelen 371 pnt. Midfond: le kampioen J. Suurmond 395 pnt.; 2e kampioen D. A. Visser 290 pnt.; 3e kampioen W. Kaale 390 pnt. Fond: le kampioen J. Suurmond 300 pnt.; 2e kampioen H. Harms 99 pnt.; 3e kampioen W. Kaale 97 pnt. Jonge duiven: le kampioen J. Suurmond 492 pnt.; 2e kampioen L, v. Veelen 476 pnt.; 3e kampioen mevr. De Boer 396 pnt.: 4e kampioen D. A. Visser 383 pnt.; 5e kampioen C. P. Bakker 378 pnt. Oude en jonge duiven: le kampioen L. v. Veelen 392 pnt.: 2e kampioen J. Suurmond 392 pnt.; 3e kampioen C. P. Bekker 386 pnt.; 4e kampioen D. A. Visser 385 pnt.; 5e kam pioen W. Koffeman 191 pnt. Kampioen-generaal van alle vluchten: 1. J. Suurmond 1971 pnt.; 2. L. v. Veelen 1427 pnt.; 3. D. A. Visser 1336 pnt.; 4. W. Koffe- •man 1040 pnt.; 5. C. P. Bekker 1040 pnt. Kampioen-generaal J. Suurmond werd tevens kampioen oude duiven in de concours combinatie van de buitenverenigingen in Noordholland en tweede kampioen-generaal in dezelfde concourscombinatie. Op 27 en 28 November wordt in Amster dam in het Olympisch stadion een bonds- tentoonstelling gehouden van de Ned. Bond van Zaterdagvliegers. Op deze bondsten- toonstelling zullen naar schatting 2000 vogels te zien zijn. Hieraan zullen de „IJmonden" met 4 van haar mooiste vogels deelnemen. In verband met deze tentoonstelling zal een verenigingsshow gehouden worden, waar een bekend liefhebber uit Beverwijk de vier mooiste vogels zal selecteren. Buiten deze vier hoopt de vereniging met 40 vogels in Amsterdam aanwezig te zijn. Verhuizen naar IJmuiden Voor het vliegseizoen 1954 gaan „De IJmonden" hun verenigingslokaal verplaat sen naar IJmuiden waar een geschikt ge bouw werd gehuurd. De financiële toestand van de vereniging is zeer gunstig en enkele nieuwe leden gaven zich voor het nieuwe seizoen nu reeds op. Na een vlotte bespreking sloot de voorzitter, de heer Suurmond de vergadering, terwijl bestuur en leden zich voorbereiden op de aanstaande jaarvergade ring, die een feestelijk karakter zal dragen en waar de pr*jz«n zullen worden uitgereikt. ..Alleen dan wanneer wij mensen het leed in zijn geheel willen bestrijden, kun nen we ons mens noemen. En zelfs als we ons er achter verschuilen dat dit te moei lijk is. dan nog kunnen we vaststellen wat menselijk en wat het niet is. Wat onze tijd zo overweldigend schoon maakt, zijn de vele mogelijkheden die leiden tot een waarachtige samenleving van mensen. Wij leven midden in het grootste samenvoe gingsproces dat de wereld ooit heeft ge kend. Het is een pijnlijk proces, maar de grondslag voor ware menselijkheid ligt in het „Hebt uw naaste lief als u zelve", om dat hierin is opgesloten de medeverant woordelijkheid voor ieder medemens, waar ook ter wereld". Tot deze conclusie kwam gisteren tij dens zijn lezing voor het Humanistisch Verbond de heer A. Treurniet, die tot on derwerp van bezinning had: „Tweeënhalf milliard mensen op één aarde". Spreker trok een parallel tussen de toe standen in het jaar 1920, toen andere vol ken nog werden uitgebuit en verdrukt en tr.ans, nu velen van hen zijn ontwaakt. Er zijn practisch geen afstanden meer en de mensen die aan de andere zijde van de aarde wonen zijn gaan behoren tot onze buren en daardoor is het besef gegroeid dat het lot van anderen nauw verbonden is aan het onze. Daarom dient ook het ver antwoordelijkheidsbesef te groeien. De humanist streeft naar een zo volledig mo gelijke ontplooiing van het menszijn en het ligt op zijn terrein de verbondenheid nog hechter en intenser te maken. Uit drukkingen als massaficatie en ontworte ling zijn, volgens spreker, schijnheilighe den, want men ziet voorbij dat al deze no den bewijzen zijn van gebrek aan geloof en levenskracht. Volledige ontplooiing is niet alleen in eigen leven noodzaak, ook de medemens moet hiertoe geraken en komen tot een le ven zonder angst. Alle wantrouwen en haat komt voort uit angst en deze is het grootste obstakel op onze weg naar men selijkheid. Angst is gebrek aan vitaliteit en zij uit zich in aggressie en vernieti- gingszucht. Wie volledig wil leven, zo zei spreker, zal naast moeite en verdriet ook geluk vinden. Ieder mens is onze naaste en wij zullen van onze medeverantwoordelijkheid moeten getuigen door het streven naar naastenliefde. Hoe moeilijk dit ook lijkt, men moet zich altijd een doel stellen dat ligt boven zichzelf uit. Dan wordt het ge luk gevonden in productieve onbevredigd heid. Max van Gelder heeft, enige op deze rede toepasselijke gedichten gedeclameerd, namelijk Vrede van Adema van Schelte- ma en een gedeelte uit Thomas Moore van Henriëtte Roland Holst. Ook Beverwijk Voor de afdeling Beverwijk van het Hu manistisch Verbond sprak mevrouw J. van Wijk Zondagmorgen over het onderwerp: „Is het de moeite waard ons zelf te wor den?" Deze bijeenkomst welke de eerste in het nieuwe winterseizoen was, werd ditmaal in de koffiekamer van 't Centrum gehouden. Naar de voorzitter mededeelde zullen de volgende bijeenkomsten weer zoals normaal in het Statenhuis aan de Velserweg worden belegd. Spreekster legde weinig overtuiging in haar referaat en is zodoende niet tot een werkelijke benadering van het onderwerp gekomen. Zij zag de sterk toenemende be langstelling voor de mens onder meer weerkaatst in de vooruitgang der psycho logie en daardoor is ook het inzicht ont staan dat een scherpe scheiding tussen lichaam en ziel onbestaanbaar moet wor den geacht. Mevrouw van Wijk besprak hierna de groei van de gedachtenwex-eld van het kind, waarbij zij tot de slotsom kwam, dat de kleutergedachte nog vaak bij de vol wassen mens aanwezig is. Door het goed onder woorden brengen en het op schrift stellen daarvan worden verschillende innerlijke moeilijkheden wel eens weggevaagd, waardoor het „goed met je zelf leren omgaan" wordt ontwikkeld. Velen hebben nog het gevoel dat juist dat gene wat zij net niet doen, het beste is. Met enkele voorbeelden lichtte spreekster dit toe. Hierna wees zij er op, dat de volle con centratie op het werk een groter beleven met zich mede brengt, maar dat concen tratie op hel resultaat van het werk slechts krachlverspilling is. „Wij moeten afreke nen met gedachten, die ons in onze groei belemmeren en ons daarentegen niet af sluiten voor gedachten uit deze -nieuwe tijd", aldus mevr. Van Wijk. De vrije tijds besteding noemde zij als compensatie voor de sleur van het dagelijks werk zeer be langrijk. Zij beëindigde haar lezing met op te merken, dat de mens pas dan zichzelf geworden is, wanneer hij zijn levensdoel heeft bereikt. Na zich in het Brederode-tournooi inge speeld te hebben, zijn de spelers van de schaakclub „Santpoort" met de wintercom petitie begonnen. In afwijking van de groe- pen-indeling van hot vorige jaar zijn dit sei zoen 29 spelers zodanig over twee groepen verdeeld, dat elke groep ongeveer van gelijke sterkte is. In iedere groep wordt een halve competitie gespeeld. Na afloop van deze hal ve competitie zullen kleine competities wor den verspeeld om dc volgorde van sterkte van alle 29 deelnemers te bepalen. Inmiddels is al op twee avonden gespeeld en op de eer ste de beste avond konden verschillende verrassingen worden genoteerd. Houterman— Wennis en VosmanHoogzaad leverden over winningen op voor de zwartspelers. Hos won met wit van Sterk. De tweede avond leverde geen verrassingen, maar wel twee afgebro ken partijen op, namelijk Sterk—Pels (groep A) en G. Schuurman—Labouchère (groep B), beide in remisestelling. De overige uitslagen waren Groep A PieterseNeder lof 1—0 pëls—Schweitzer 1o W. Schuurman—Busselman 1—0 Hoogzaad—Van den Bronk 0—1 Busselman—Vosman 0—1 Roos—Pieterse o—1 W. SchuurmanBaljet 1—0 Schweitzer—Houterman 1—0 In Groep B Dr. M. de GrootTuning 10 Brugman—G. Schuurman 1—0 Labouchère—Vermeer 10 Haanappel—Vos l0 Oosterling—Van Duyn 1—0 Winters—Haanappel 0—1 Tuning—Oosterling l—0 Vermeer—Steyn 0—1 Leysrna—Brugman 0—1 Vos—Van Duyn 0—1 Filmmiddag voor de jeugd De jeugdbijeenkomst van „Alcura" in het Rex-theater, waarop de Italiaanse rol prent „Gij zult niet stelen" werd vertoond, is Zaterdagmiddag helaas enigszins aan het doel voorbij geschoten. Alcura dacht deze middag een aantal jongeren aan te treffen, die bereid zouden zijn een groep te vormen opdat Alcura in overleg met deze groep nog meer jeugdprogramma's zou kunnen brengen. Maar de jongeren, die men nodig had. waren niet gekomen. Nu was de zaal slechts matig bezet met de Velsense jeugd, tot wie de heer A. van Maanen nog moest opmerken: „Jullie welen nog niet hoe je je gedragen moet in een bioscoop, dat heb ik al gezien". Hij leidde daarna in de film „Gij zult niet stelen", handelende over de straatjeugd in Napels, die onder moeilijke omstandigheden leeft en later geholpen wordt door een pater, die een clubgebouw sticht, waar de knapen kunnen vinden, wat ze thuis missen. Uiteraard reageerde het jeugdige publiek bij het aanschouwen van sommige gedeelte uit de film vaak verkeerd. Naar het bestuur ons nog meedeelde, zal „Alcura" zich er over beraden, op welke wijze het contact met de jeugd voor het vormen van de groep kan wor den gelegd. Vogelliefhebbers vergaderen De volière-vereniging „Vogelvreugd" houdt hedenavond in hotel „Parkzicht" een ledenvergadering, waarop de heer Smit, voorzitter van de volièrevereniging „Amsterdam" een lezing zal houden. EEöAlYKCr De „Maria van Hattum" heeft een mooie reis gemaakt, evenals de „Norma Maria" en de „Hoop". Het moet al raar lopen als er behalve de „Vikingbank" nog niet meer schepen op de verse vis gaan, want met de haring loopt het af. Er is anders genoeg haring geweest deze week. Veel te veel, met als resultaat, dat er weer duizenden kisten naar de vismeelfabriek zijn gegaan. Het worden anders armzalige visjes, ma ger, ijl en geen greintje vet zit er meer in. De vorige week was er een excursie van huisvrouwen naar IJmuiden. Daar het nog al een drukke dag was, waren er weinig handelaren en knechten, die deze dames over de verschillende vissoorten konden inlichten. Tot ze bij een vislosser kwamen, die juist even tijd had. Op keurige wijze heeft deze man de dames te woord gestaan. Nu het idee van de losser: Zou het niet mogelijk zijn, om bij deze zo vaak voorko mende gelegenheden aan de bezoekers een warm gebakken visje aan te bieden of hen in de gelegenheid te stellen tegen een lage prijs een gebakken of vers visje mee naar huis te nemen. Dit zou een goede propa ganda zijn om het visverbruik wat op te voeren. De suggestie geheel latende voor de vislosser, kan toch geconstateerd wor den, dat er, behalve de handel, nog an deren zijn, die voor IJmuiden het hart op de juiste plaats dragen. Twee trawlers. Zaterdagmorgen wa ren twee trawlers aan de afslag: de „Allan Water" met 1800 kisten haring en 10 diver sen, die na een reis van acht dagen f 17.400 besomde en de „Tzonne" met 2000 kisten haring en 15 diversen, waar voor f 23.000 werd betaald. De „Tzonne" maakte ook een ras van aoht dagen. Ver der kwam de Wiron kotter IJm. 209 met 1000 kisten haring en 100 stijve kabeljauw, hetgeen f li.900 opbracht. De IJm. 221 bracht mee 120 schelvis, 85 makreel, 25 diversen, 25 radio, 25 koolvis en kabeljauw en 60 stijve kabeljauw. Er werd f 9.300 be- somd. De Slotjes doen het ook nog best: de HD 79 noteerde f 11.300 voor 120 kisten schelvis, 240 makreel, 25 kabeljauw en gul, 15 wijting, 15 diversen en 25 stijve kabeljauwen. Dalend. De haring wordt er met de week slechter op, en de prijs eveneens. Er werd Zaterdag van f 10.50 tot f 12 betaald en wederom werden enige partijen naar de vismeelfabrieken vervoerd. De makreel hield zich nog goecl en deed f 19.50 tot f 22 per kist. Springende Belg. Er was Zaterdag niet veel kabeljauw, maar de Belg sprong toch weer in de markt. De zware rijen gingen voor f96f116 van de hand, de gewone maakten f76 tot f86 en de kis ten grote kabeljauw brachten f 150 op. Kleine kabeljauw moest genoegen nemen met f 120 per 125 kg. Flink wat schelvis. Zaterdag werd een flinke partij schelvis aangevoerd „lek kere" vis nog wel. De piepers zaten tus sen de f 26 en f 30 en de grovere soorten liepen van f 40 tot f 45 per kist. Er was weinig wijting: prijs f 18 tot f20. Zwarte kool liet zich ook bijna niet zien en werd met f75 per 125 kg. betaald. Tongen. Er wfren heel wat mooie scheepjes tongen aan de afslag. Voor het grootste deel waren dit slips en tongen I. De eerste bracht f 0.80 op en tongen I f 1.30. Kleinmiddel tongen deden f 1.55 en de grootmiddel liep even naar boven om f 1.90 te halen. De lappen zetten in op f 3.60 om later te zakken tot f 3.20 per kg. Weinig schol. Er was een kleine partij schol, die niet duur werd betaald. De drietjes zaten tussen de f 9 en f 12 en schol I haalde ongeveer f 20. De paar kisten grovere schol gingen naar Engeland: schol I voor f 30 en zetschol voor f 40. Patiënt. De WR. 33 liep Zaterdag middag tegen drie uur de Vissershaven binnen met een zieke aan boord. De man had vermoedelijk geelzucht. Van het meer naar de zee. De IJsel- meervissers met hun scheepjes met 20 tot 50 p.k. motoren zijn weer in de IJmuidense Vissershaven aangekomen. De palingvis serij op het het IJselmeer is gesloten. Het grootste gedeelte van de vloot van Urk afkomstig en komt nu elke dag aan de hal. Met het weekend gaan de vissers naar huis en worden de schepen in de hoek naast het dok stilgelegd. Weer Polen? Er is weer een kans, dat er tijdens het Engelse-walharingseizoen weer wat bedrijvigheid komt van Poolse schepen. Het lossen en laden van de Pool se vissers voor de Duitse bunker was dit jaar niet nodig, omdat de Polen bij de vloot op de Noordzee twee grote moeder schepen hebben varen, maar het schijnt moeilijk te gaan, de moederschepen van Foolsen huize dicht onder de Engelse wal te brengen. Trekkers. Voor de Maandagafslag lost de Cornelis KW. 24 de 100 kantjes en 300 kisten verse haring. De tweede logger, die nog steeds haring trekt, de KW 28, is deze week niet uitgevaren wegens een ge broken as. Maar Maandagmiddag kan ook de KW. 28 weer ter haringvisserij. Overblijvers. Voor de Woensdag- of Donderdagal'slag komen de trawlloggers KW. 51, KW. 104 en KW. 162. Deze log gers welke om rondvis zijn uitgevaren, komen gewoonlijk voor de weekeinden bin nen, doch door de schrale vangst zijn deze Kanarie, konijn en krielkip aan de wandel In de afgelopen week werden in Velsen de volgende voorwerpen gevonden: Shawl, rozenkrans, handschoen, armband, ringetje, ceintuur, rijwieltas, schoolétui en portemonnaie, gymschoen, konijn, 2 paar damesschoenen, 2 biljetten a 1.bood schappen tas, biljet van 20.— en van 1.— muts, paar handschoenen, hond, krielkip, want, vulpen, schoen, sleutel, padvinders- riem, rijwielpomp, bos sleutels, duimstok- dubbeltje, kinderschoen, houten luikje, por temonnaie. peddel(kanp), halsketting, overall, kanarie, paar gymschoenen, autoped. Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein 1, kamer 4, uitsluitend iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Za terdagmiddag. Telefonisch geen inlichtingen. loggers dit weekend op zee gebleven. Wal nog slecht. Met de vangst onder de Engelse wal is het tot nog toe zuinig gesteld. Vrijdag is er door de wachtende haringvloot wat „scheep" gehaald. De KV/. 39, 67, 54, 147 hebben na reizen van drie weken van 12 tot hooguit 23 last ge vangen. Nog altijd gunstiger is momenteel het vleetvissen op 't Zand. De Sch. 7 en K.W. 144, welke Zondag binnen zijn geko men, hebben respectievelijk 26 last en 31 last haring buitgemaakt. TRAWLVISSERIJ Woensdag 7 October: mt. Wiron IV IJM 209. Donderdag 8 October: mt. Antje RO 15. Vrijdag 9 October: st. Tzonne IJM 1 (16 Oct. binnen), mt. Allan Water IJM 34, Eveline IJM 116, Claesje RO 46. Zaterdag 10 October: st. Zeelandia IJM 38, mt. Job Gouda IJM 99. Maandag 12 October: st. Schoorl IJM 39, Mary IJM 61, Bloemendaal IJM 71, mt. Maria van Hattem IJM 10, Johannes Polderman IJM 20, Elie Chénévière IJM 32, Thorina IJM 33, Post Boy IJM 35, Dog- gersbank KW 75, Excelsior III KW 76, mk Verwachting IJM 204, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, Floris KW 59, Willempje KW 89, Alida KW 91, Jacoba KW 109, Avontuur KW 114, Pe- tronella KW 125, Arie KW 155, Gebroe- der KW 166, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2. nik. De Twee Gebroeders IJM 3, Texel IJM 5, Marianne IJM 7, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11,. Nelly v. B. IJM 23, Twee Gebroeders IJM 27, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272. Haarlem I IJM 276, Nehim I AM 16, Nehim III AM 18, Anna Maria KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Hermina IV KW 53, Twee Gezus ters KW 77, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Arendje KW 98, Tiny- Dieuw WR 33, Hendrikje BU 33. Dinsdag 13 October: St. Vios I IJM 24, Flamingo IJM 25, Sumatra IJM 62, ml. Adrianus KW 10, Elizabetr KW 64, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Ge broeders KW 108, mk. Samenwerking KW 21. Woensdag 14 October: st. Herman IJM 2, Haarlem IJM 9, ml. Jan KW 84, mk. Nelly v. B. IJM 23, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Koningin Juliana KW 133. Donderdag 15 October: st. Gelria IJM 21, Petten IJM 49, Limburgia IJM 54. Viking Bank IJM 183, mk. Wiron I IJM 210, De Jonge Willem IJM 230, Samenwerking KW 21, Prinses Margriet KW 51, Dini Marie KW 57, Adriana Catharina KW 92. Vrijdag 16 October: st. Norma Maria IJM 6, Klaas Wijker IJM 85. ZOUTHARINGVISSERIJ Woensdag 23 September: mhl Helena KW 39, Noordster KW 69, Nederland VII KW 130, Wilhelmina III KW 149. Zaterdag 26 September mhl Ella Chris tina KW 97. Maandag 28 September: mhl Grietje KW 20, Sakina KW 32, Volharding KW 65, Zeezwaluw KW 83, Sumatra KW 86. Wil- iielhina II KW 138, Wilhelmina V KW 144. Dinsdag 29 September: mhl. Fierman Eduard KW 5, Willem Cornelis KW 16, Margrietha Maria KW 29, Elizabeth KW 49. Annie KW 54, Janna KW 163. Donderdag 1 October: mhl. Willy SCH 7, Onderneming I SCH 140. Zaterdag 3 October: mhl. Rijnmond I KW 42. Maandag 5 October: mhl. Piet en Leen- dert Huibert KW 3, Dirk KW 19, Orion KW 22, Margaretha en Maria KW 23, Rijn mond II KW 43, Nederland IV KW 167, Everdina Jacomina KW 173, Bonefaas SCH 95. Dinsdag 6 October: mhl. Vertrouwen KW 6. Nelly Maria KW 70, Maria Jacoba KW 73, Excelsior II KW 78. Borneo KW 127, Voorwaarts KW 140, Vooruit KW 151. Woensdag 7 October: mtl. Wilhelmina I KW 25, mhl. Anna Cornelia KW 14, Rijn mond III KW 44. Vrijdag 9 October: mhl. Huiberdina Gijs- bertha KW 85, Rijnmond V KW 110, On derneming KW 175. Zaterdag 10 October: mhl. Jan KW 50, Bali KW 12.9. Maandag 12 October: mhl. Gorredijk IJM 75, Hollarxdia KW 18, Nederland VI KW 37, Aafke Jacoba KW 41, Katwijk 111 KW 161, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 13 Octoberr msl. De Arend KW 7, Everard Christina KW 40, Toenadering KW 95, Hilly KW 141, Java KW 159, On derneming II SCH 27, mhl Martha IJM 74, Martenshoek IJM 283, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Rijnmond IV KW 15, Noordzee KW 49, Eendracht KW 168, Cor nelia Maria SCH 135. Woensdag 14 October: mhl. Hubertha Gerarda KW 9, Bertha KW 38.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10