I Agenda voor Beverwijk PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws j Beverwijk Wijk aan Zee Castricum Heemskerk f K ió Uet zo J 2 Vogel verdriet bij „Vogelvreugd" Beverwijkse kinderen deden aan „schoolverhuizing" WOLLEN DAMESSPORTVESTEN Oe radio geeft Woensdag „BRG" viert vierde lustrum met feestavond K.A.B. vertoont „Whiskey als water" Arts sprak voor Ghr. Vrouwenbond N.R.V. leden reisden door Europa „Bedrüfsontspanning" start weer Eerste schorsenerenveiling BRILLEN voor^;' KEIP „Streven naar Kunst" herdenkt A. M. de Jong Nog steeds aardbeien op de markt MODERNE COIFFURES MOLENDIJK'S DAMES KAPSALONS Jongelui slaags met rijkspolitie Reddingbrigade viert eerste lustrum Zeanse zweefvliegclub breekt startrecord Heemskerk's raad Woensdag bijeen \Mlw. ^///z" Jongen kreeg hersen schudding Duivenkampioencn van „Bevrijde Vleugels" Nieuwe garage voor de brandweer Last van zennwen? LEEFTIJD DER VISSEN DINSDAG 20 OCTOBER 1953 Als gevolg van de zogenaamde ,.hap- zlekte", die in Beverwijk in vrij sterke mate onder de volière-vogels heerst, besloot het bestuur van de volière-vereniging „Vo- g el vreugd" het verloop van deze ziekte nog even af te wachten, alvorens men zou overgaan tot het organiseren van een ten toonstelling. In hotel „Parkzicht" werden over dit ziekteverloop verschillende meningen ge uit: terwijl de vogels van meneer A een in enting goed doorstonden, kregen de vogels van meneer B er de pokken op de koop toe bij en de volière-inhoud van menees C stierf zonder te zijn ingeënt. Er werd besloten om het voorstel van de Beverwijkse voorzitter, de heer P. Nan, op te volgen en voorlopig geen vogels te laten inenten. Na deze sombere voorbeschouwing hield de heer A. Smit, voorzitter van de volière vereniging „Amsterdam" een gemoedelijk praatje over het kweken van exotische vogels en de daaraan verbonden moeilijk heden. Op verzoek besprak hij meer uitvoerig de teelt van een klein soort parkiet en de muskaat-vink, die niet vaak gekweekt wordt, aangezien dit soort vogels zeer aggressief is in de broedtijd. Hij ried de vogelliefhebbers aan om ook in de broed plaatsen enige afwisseling te brengen en om 's winters een zonnelamp te gebruiken in buiten-volières. Na de pauze kwamen vele vragen los', die alle door de heer Smit beantwoord werden. Een stel tropische vogeltjes werd onder de aanwezigen verloot, zodat de gelukkige winnaar het. geleerde van deze avond al ras in praktijk kon brengen. Maandagavond heeft de Zeewijkscnoui te Beverwijk een ouderavond gehouden, welke zich in een grote belangstelling mocht verheugen. De voorzitter van de oudercommissie, de heer Jonkman, sprak hierover zijn voldoe ning uit, en nadat mevrouw Priester Schaaf verslag had uitgebracht over de dit jaar gehouden schoolreisjes, kon de pen ningmeester, de heer T. Bakker, een klein batig saldo uit het financieel verslag aan tonen. Het hoofd van de school, de heer D. Dan- germond, deelde mede, dat wegens de „reorganisatie", welke nodig is geweest door de uitbreiding van Beverwijk, vele kinderen van school moesten veranderen. De Zeewijkschool heeft hierdoor vele leer lingen moeten afschrijven, maar ze heeft er evenzovele nieuwe voor terug gekregen. Het Sint Nicolaasfeest, dat tot nu toe alleen werd gevierd voor de kinderen uit de eerste en tweede klassen, zal nu ook voor de andere leerlingen een feestelijk karakter krijgen, doordat de Kennemer- Onderwijzersvereniging een tweetal toneel voorstellingen zal verzorgen in het K.S.A.- gebouw. Van de oudercommissie traden af mevr. PriesterSchaaf en de heer T. Bakker: deze werden opgevolgd door mevrouw De Boer en de heer Meinema. De heer Jonkman dankte de aftredenden voor het vele 'werk, dat zij in deze commis sie hebben gedaan, en-de heer Dangermond sloot zich mede namens de leerkrachten bij deze woorden aan. Na de pauze vertelde mejuffrouw A. Rosendahl van de Velsense ICinder-politie over „Een vrouw bij de politie" en met vele voorbeelden, gaf spreekster een indruk van haar werk. zoals zich dat afspeelt vlak bij het kind, maar ook bij de volwassene, die het kind groot brengt en daarbij vaak zulke grote fouten maakt. „SIMAVT' COLLECTEERT In de week van 26 October tot 1 Novem ber houdt „Simavi" de jaarlijkse collecte in Beverwijk. ADVFRTFNTIE IRIS'S" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 8.30 Tot Uw dienst, cau serie. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.45 Platen. 15.30 Reportage van de voetbal wedstrijd EngelandEuropees Elftal. 17.25 Platen. 17.30 Orgel. 13.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.15 Platen. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven causerie. 18.45 Vocaal ensemble. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 21.05 De Rijn, levensader van West-Europa, klankbeeld. 21.50 Platen. 22.25 Tenor, piano en voordracht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Palten. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Accordeonorkest. 13.45 De weg omhoog, cau serie. 14.00 Pianovoordracht. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 .Teugdconcert. 17.15 Orgel. 17.30 Chansons. 17.50 Règerines- uitzending: Nederlanders in Canada. 13.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Praatje over consumentenbelangen. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 De Katholie ken en het Socialisme, causerie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 Nachtvlucht, opera. 21.15 Flierefluiters oponthoud, hoorspel. 22.30 Cabaret. 23.00 Nieuws. 23 15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Uit leners van de Parnassus. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Koor zang. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 In strumentaal kwartet. 13.45 Zigeunermuziek. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 16.10 Orkest- qoncert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orkestconcert.. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Phi lemon et Baucis, opera. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijktrio. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. De NAVO Nu Ge neraal Ncrstad. Vrijbuiters Radiodagboek. COp 224 en 49 m.). jiI De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" houdt ter viering van het twintig jarig bestaan op Zaterdag 24 October in het Kennemer Theater een feestavond, welke wordt verzorgd door het gezelschap van Kees Stet, dat komt met een programma onder de titel „Laten we lachen en vrolijk zijn." De Culturele Dienst van de afdeling Be verwijk van de Katholieke Arbeiders Be weging houdt op Donderdag 22 October in het Kennemer Theater een filmavond. Vertoond wordt de bijzonder geslaagde En gelse rolprent „Whiskey als water" („Whiskey Galore"). Het rassenvraagstuk in Zuid Afrika De afdeling Beverwijk van de Katholieke Werknemende Middenstand houdt op Dins dag 27 October in zaal Timmer een bijeen komst, waarop de heer N. A. van Rijn zal spreken over het onderwerp „Het rassen vraagstuk in Zuid-Afrika en het Katholi cisme." Een zeer groot aantal leden der afdeling Beverwijk van de Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft Maandagavond naar dr. J. de Groot uit Velsen geluisterd, die in de zaal der Gereformeerde Kerk over de sexuele opvoeding sprak. De arts begon zijn lezing met erop te wijzen dat hij geen vaste richtlijnen omtrent het spreken over deze zaken met de kinderen zou geven, daar een ieder het juiste woord naar eigen omstandigheden zou moeten weten te vin den. Veel belangrijker vond spreker dat zijn gehoor door hierover te horen praten tot nadenken zou worden gestemd. Zo doende behandelde dr. de Groot deze ma terie niet tot in het uiterste, maar nam hij verschillende grepen uit diverse stadia der leeftijden van het kind. Hij wees er vooral op de kinderen al deze dingen eer lijk en zuiver te laten zien en directe, waarheidsgetrouwe antwoorden op de vragen te geven. De voorlichting diende volgens spreker vóór de schoolleeftijd te geschieden; de sexuele „opvoeding" reeds in de wieg door het betrachten van regelmaat bij de baby. Een geanimeerde nabespreking toon de de interesse voor dit onderwerp. Maandagavond heeft de filmdienst dei- Nederlandse Reisvèreniging voor haar Be verwijkse leden in 't Centrum een film avond gegeven, die de titel „Europa-Cock tail" droeg. De heer P. Wiegman wist met sappig commentaar de prachtige kleurenfilms over verschillende Europese landen verder tot leven te brengen en de vele bezoekers heb ben intens genoten van de wijde vlakten, hoge bergtoppen, verdroomde meren en rustieke plekjes die op het witte scherm werden geprojecteeerd. Dank zii het pro jectie-apparaat konden de N.R.V.-leden reizen naar Wales, de Dolomieten van Oostenrijk. Innsbrück. Tirol, de oude Duit se steden Bremen, Nürnberg. Rothenburg, België en Lueano. Vooraf hield de heer P. Wiegman een voordracht over de Rivièra; de consul der N.R.V. te Beverwijk, de heer C. J. de Vries, sprak het welkomstwoord uit. Vrijdag 23 October zal er weer een begin worden gemaakt met klaverjassen, scha ken en dammen, georganiseerd door de Commissie voor Bedrijfsontspanning der Hoogovens. De klaverjassers zullen in het restaurant W.O. spelen; de deelname is on geveer 65 koppels, waaronder ditmaal ook dames. Voor dammen bestaat nog niet zo'n grote belangstelling. De schakers zullen met zes tientallen uitkomen en zullen een dubbele competitie spelen. Deze zes tien tallen, die in 't Centrum zullen spelen, zijn: Breedband, ^H. v. B„ Lo Ma, Nieuw bouw, Walserij West en IJzeren Paard. Met zorg hebben de groepsleiders de ploegen in elkaar gezet; de wedstrijdlei ding zal bestaan uit de heren J. Beentjes en H. Wissink voor klaverjassen, de heer A. Fortuin voor dammen en de heer C. J. Mulder voor schaken. BRIDGECLUB „NEVER DOWN" Nadat de vijfde ronde in de onderlinge competitie van de R.K. bridgeclub „Never Down" is gespeeld, is de stand als volgt: 1. heren W. Tesselaar—W. Groen 307,98; 2. de heer en mevrouw Groen 283.22; 3. heren H. DuinP. Poncin; 4. heren FluitmanJ. Schaaper 266,28: 5. heren Hoogerheyde Witlox 265,96; 6. heren Aldenkamp—Huls 260,81; 7. heren v. d. Geest—C. Poncin 260,73; 8. heren KrosmanSterk 260,31; 9. heren G. SchaaperTervoort 256.01; 10. heren P. SchmidtFrankenmölle 264.73; 11. heren Schram—Kuys 249,56; 12. heren H. Schmidt dr. Vos 249,05; 13. heren Beerman Sr. Beerman Jr. 247.67; 14. dames Kramer Schaap 245,21; 15. Schuyt Sr.Schuit Jr. 242,44. De eerste speciale schorsenerenveiling wordt gehouden op Donderdag 29 October s middags 2 uur in de veilinggebouwen van de veiling „Kennemerland". Mevrouw de Bock voor de radio Mevrouw N, de BockLuiling, uit Be verwijk, spreekt Donderdagmiddag 22 Oc tober in het programma „Tussen de bedrij ven door" van de N.C.R.V. over het onder werp: „Van riet en biet lot suiker." „Kindergeluk" speelt „Hans Drift" De geheelonthouders-toneelclub „Kinder geluk" heeft voor de oudste kinderen in studie genomen het toneelspel „Hans Drift" en voor de jongere kinderen „Dromelaar". De uitvoering zal plaats vinden op 12 Januari. ADVERTENTIE VERAF EN GR HÓUTSTR. NAAST LUXOR Maandagavond heeft de Beverwijkse toneelvereniging „Streven naar Kunst" in het Badhotel te Wijk aan Zee een opvoering gegeven van „De martelgang van Kromme Lindert". De inwonenden stelden dit op hoge prijs en hebben van het vertoonde spel dan ook intens genoten. De opvoering werd beschouwd als gene rale repetitie en vanavond volgt de eerste uitvoering in het Kennemer Theater. Naar wij vernemen zal iemand, die de auteur A. M. de Jong van zeer nabij heeft gekend vanavond het een en ander ver tellen van het leven en werk van deze door lafhartige moord gevallen schrijver. Leden P. v. .d. A. bespreken win terprogramma De afdeling Wijk aan Zee van de Partij van de Arbeid houdt op Donderdag 22 Oc tober in café „Oud Wijk aan Zee" haar jaarvergadering. Naast de gebruikelijke vergadering vermeldt de agenda de bespre king van het winterprogramma en zal wethouder E. Gerritse een beschouwing houden. Wat de lagere Castricumse elftallen presteerden Al de lagere elftallen van de Castricumse voetbalclubs CSV en Vitesse '22 zijn Zondag in het veld geweest. De meest opmerkelijke prestaties werden geleverd door Vitesse 3, dat Assendelft 5 op eigen grond met 15—1 versloeg en door de aspiranten A van Vitesse die een 160 overwinning op GVO aspiran- t n A behaalden. De andere uitslagen zijn als volgt: Vitesse '22: Vitesse 2—Always For- word 2 1—3; Foresters 2Vitesse 4 2—2; Vitesse jnn. A-WZ jun. A 1—2; Vitesse jun. B—VVZ jun. B 3—6; Vitesse aspiranten j CHSV asoiranten C 43. CSV: Egmondia 2—CSV 2 1—3: CSV 4— E'gmondia 3 11: QSC iun. ACSV jun. A 0—5: CSV asn. .A—DTS asp. A 2—5; CSV asp. BDTS asp. B 01. De aanvoer van aardbeien schijnt dit. keer geen einde te willen nemen want ook Maan dag werden in Castricum nog een flink aan tal vruchten on de markt gebracht, die per doosje f 0.40f 0.65 besomden. Per mand bedroeg de notering f J.70f2,60. De groen- tenprijzen waren als volgt: prei f 0.10f 0,13; snruiten f 0,25f0,65: sla f 0.04f 0,12: an- riiivie f 0.07—f 0,15: dubbele bonen f 0.63 f 0.78; sniibonen f0,65: tomaten f 0.32—f 0.53: peen f 0.05f0.07; bospeen f0,10fO.%5 groene kool f 0,11f 0,13; boerenkool 10,09 f 0,11. ADVERTENTIE VOOR NAAR Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem Buslijn 3-4-8 AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 20 OCTOBER Veilinggebouw, 8 uur, Operaconcert „Zang en Vriendschap". Kennemer Theater, 8 uur, „Streven naar Kunst" met „De martelgang van Krom me Lindert". WOENSDAG 21 OCTOBER K.S.A.-gebouw, 8 uur: Noordhollands Phil- harm. orkest. Zondagmiddag maakten de broers M. en F. de G. uit Castricum in de Dorpsstraat vreemde capriolen op hun fietsen, hetgeen niet alleen de aandacht van voorbijgangers maar vooral die van de Castricumse rijks politie trok. Zij werden gesommeerd te stoppen, doch gingen er met een extra vaart vandoor. Bij de spoorbomen werden zij echter door de rijkspolitie weer inge haald, waarop een van hen zijn situatie nog moeilijker maakte door een serie be ledigingen te uiten aan het adres van de politie en zelfs tot handtastelijkheden over te gaan. Maar de politie was sterker. Zaterdag 24 October zal de Castricumse Reddingbrigade „De Strandlopers" haar eerste lustrum vieren met een cabaret avond in hotel De Rustende Jager. Voor deze bijeenkomst is het Heilooër „XIJZ- Cabaret" onder leiding van Klaas Komen geëngageerd. „De 3 Casanova's" verlenen muzikale medewerking en verzorgen tevens de dansmuziek. Bij dit eerste lustrum verdient de C.R.B. alle aandacht voor haar mooie menslieven de werk, dat niet alleen in het belang van de duizenden badgasten, doch ook in het belang van Castricum is. In de winter maanden traint een groot deel van de leden in de overdekte zweminrichting te Alk maar voor de dinloma's zwemmend redden van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Dat deze training serieus geschiedt, blijkt uit het groot aantal gediplomeerde leden, waar over de brigade thans de beschikking heeft. Hoewel de belangstelling voor de brigade in Castricum momenteel groeiende is en men het werk van de redders steeds meer gaat waarderen, is het aantal donateurs nog gering. Aangezien de kosten van het onderhoud en vernieuwen van het red dingsmateriaal, alsmede die van het trai nen in Alkmaar zeer hoog zijn, doet het bestuur van de C.R.B. een dringend be- roen op de bevolking van Castricum, haar te helpen „het hoofd boven water te hou den". door zich als donateur van de ver eniging aan te melden. De minimum-bij drage is gesteld op 1.50 neg jaar. De Eerste Zaanse Zweefvlieg Club pres teerde het om Zondag het na-oorlogse startrecord te verbeteren. Er ziin on het zweefvliesterrein De Brabantse Landbouw te Castricum in totaal 45 starts gemaakt, waarvan 21 met de Grunau Babv PH 184 „Arendsjong" en 24 met het F.SG-lestoe- stel. Het Drachtige herfstweer leende zich uistekend voor dit "rote aantal starts, dat alleen tijdens de Pinksterdagen van dit iaar met een aantal van 42 werd benaderd. Opv'aPend is, dat men deze zomer slechts één Zondag door slecht weer met heeft kunnen vliegen. Dit is nog nooit eerder voor«akomen in het 17-jarig bestaan van de FZZC. Fe' "root aantal strast van Zondag heef' de FZZC'ers veel werk bezorgd, want zii waren 11 uur onafgebroken in de weer. De drie instructeurs van de vereniging heb ben de ge'cenkeid te baat genomen p°n: serie kunstvlnehten te maken, van welks schouws-iel niet a'teen de aanwezige teden. maar nok de vete toeschouwers hebben genoten. Hnewpl dp maand October al tameUik ver is gevorderd, leverde de dag van Zondag zowaar nog thermtek op.waar door dp heer .T. Molenaar met het zweef- viipTfn,v Pot pen Loomte van 6^0 meter w'st te stijgen. T-Tet werd een thermische vlu-ht van e'rea 27 minuten en ook diverse andere starts kwamen door de aanwezige thermiek boven normaal. De be"r Abr. Kemn u't de Wormer vloog op keurige wjize zün B-brevet. In aan merking genomen dat de heer povqi laat in dit seizoen ziin eerste vlu.cht.en maakte, is dit voor hem een mooi resul taat. De gemeenteraad van Heemskerk komt Woensdagavond 21 October om half acht bijeen voor het houden van een openbare vergadering. De agenda vermeldt een vi.iitiental pun ten, waarvan de voornaamste zijn: Een voorstel tot de bouw van een brandweer garage en hiervoor gelden beschikbaar te stellen; een voorstel tot verkoop van tien percelen bouwgrond aan de J. van Oost- zanenstraat aan tien bouwspaarders; een voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de Ipouw van tien woningen in de omgeving van de Muil- manslaan en een voorstel tot verhoging van de vergoeding voor de wethouders. Benoeming hoofd O.L. school Op de voordracht tot benoeming van een hoofd aan de Openbare Lagere School te Heemskerk staat als nummer één de heer A. v. d. Laan te Beverwijk, gevolgd door de heren M. C. Brouwer (Warshui- zen) en J. J. v. Roosmalen (Beverwijk). 52. ,,Ik zal Leo wel even vangen!" riep Joris. En zonder antwoord af te wachten snelde hij achter de voortvluchtige leeuw aan. Maar in plaats van het dier te lok ken, riep hij ,,Kssssh! Kssssh!", zodat de kleinhartige leeuw er nog sneller vandoor ging. Maar de Groot Mogol liet zich niet zo makkelijk bedotten. Hij is achter de Blauwe Flonker en niet achter de leeuw aan," riep hij, zijn geweer op Joris aan leggend, „maar zo gemakkelijk zal het ge achte galgenbrok mij niet ontsnappen!" ..Niet doen, Hoogheid! Niet schieten!!" riep Panda, verschrikt toespringend, „dat mag niet! Dat is strafbaar!" WatI-Ioe?!" riep de Mogol verontwaar digd, moet ik dan maar rustig toekijken, terwijl die rabauw er met de leeuw en mijn diamant vandoor gaat?!" „Wees gerust, Hoogheid," bracht de leeu wentemmer in het midden, terwijl hij een fluitje uit zijn zak haalde, „ik zal Leo wel even terug fluiten!" „Prachtig!" riep Panda, die blij was dat er niet op Joris zou worden geschoten, „als u de leeuw kunt fluiten, kan Joris naar de diamant fluiten, want die zit in Leo's staart!" De twaalfjarige zoon van de Heemskerkse familie Termes aan de Oosterweg wilde per fiets de Rijksstraatweg oversteken, toen een bestelauto uit de richting Alkmaar naderde. De jongen weifelde en werd dooi de auto aangereden, waarbij hij tegen de grond smakte en een hersenschudding op- ï'ep. Per auto is hij naar de ouderlijke woning vervoerd. De kampioenduiven van de Heemskerkse postduivenhoudersvereniging „Bevrijde Vleu gels" zijn: Kampioen-generaal: 1. P. Lotterman 368 pnt.; 2. J. van Stralen 303 pnt.; 3. G. Lotter man 286 pnt. Oude duiven: 1. P. Lotterman 199 pnt.; 2. G. Lotterman 166 pnt.; 3. N. van Duiven voorde 157 pnt. Jonge duiven: 1. J. van Stralen 124 pnt.; 2. J. G. Dudink 120 pnt.; 3. A. J. Bruins 107 pnt. Navlucht: 1. P. Lotterman 75 pnt.; 2. J. van Stralen 72 pnt.; 3. G. Lotterman 56 pnt. Bridgers schudden de kaart De uitslag van de in café „De Oranje boom" gespeelde bridgedrive is als volgt: Groep I; 1. heren Beentjesde Vries 4P/2 pnt.; 2. heren v. d. WelMeyen Jr. 38% pnt.; 3. de lieer en mevrouw v. d. Lee 35% pnt.; 4. heren ScheermanWentink 32 pnt.; 5. mej. v. d. Wel—de heer Blankendaal 30 pnt.; 6. heren SpijkerFlentge 28 pnt.; 7. mej. Stamde heer J. Koopman 27 pnt.; 8. heren J. en A. Beentjes 19% pnt. Groep II: 1. heren Henneman—Cornelisse 39 pnt.: 2. danies Spijker—Flentge 36% pnt.; 39. de heer en mevrouw Henneman 33% pnt.; 4. heren GrootAdrichem 32% pnt.; 5. de heer en mevrouw v. d. Jagt 31 pnt.; 6. de heer en mevrouw v. d. Wel 29 pnt.; 7. heren BcllemanMeuleboom 26 pnt.; 8. heren P. en J. Koopman 25% pnt. B. en W. van Heemskerk vragen de ge meenteraad een crediet van 33.000 voor het bouwen van een garage voor de brand weer en de binnenkort aan te schaffen vrachtauto voor Openbare Werken. Het gebouw zal tevens worden gebruikt voor het opbergen van materialen van Openbare Werken en er zal tevens 'n klein lokaal in aanwezig zijn voor het geven van instructies aan het brandweercorps, de leden van S.W.G. en voor de organisatie van de Bescherming Bevolking. Verder zal er bijgebouwd worden een zogenaamde droogtoren voor het drogen van brandslangen. De garage zal verrijzen naast de thans in gebruik zijnde schuur. Cursus handenarbeid Onder leiding van de heren N. Heester beek uit Heemskerk en S. Zonneveld uit Beverwijk zal op Dinsdag 27 October de eerste les van een handenarbeidcursus wor den gegeven. Jeugdraad brengt „Deining om dorpsdokter" De toneelvereniging van de Nederlands Hervormde Jeugdraad van Heemskerk zal op Zaterdag 24 October in zaal „Dam" een opvoering geven van het blijsnel van mevrouw P. L. van ProoyenBogaards „Deining om dorpsdokter". Moedercursus van Wit-Gele Kruis De afdeling Heemskerk van het Wit-Gele Kruis zal dit jaar bij voldoende deelneming evenals vorig jaar een „Moedercur sus" organiseren. „De eerste ontmoeting"' De Katholieke jongeren van Heemskerk zijn Maandagavond in groten getale bijeen geweest om te luisteren naar de heer N. P. Tervoort uit Zaandam, die hier een lezing hield over het onderwerp „De eerste ont moeting". Spreker begon met er op te wij zen, dat er in ieder mensenleven een periode komt, waarin men de wereld niet meer oppervlakkig beschouwt, maar over dc dingen dieper gaat nadenken. Bij de één is dit in sterker mate aanwezig dan bij de ander. Maar de Katholieken staan op het standpunt, dat er na dit leven nog een ander komt, waardoor de onrechtvaardig heid van deze wereld gemakkelijker ver dragen kan worden, aldus de heer Ter voort. ADVERTENTIE Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Kolen. Op uitnodiging van het hoge ge zagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap zal Woensdag te Rome een bijeenkomst worden gehou den van Italiaanse importeurs en ver bruikers van kolen en 'van kolenprodu- centen in de landen der gemeenschap. Tijdens deze bijeenkomst, waaraan ook door vertegenwoordigers der Italiaanse regering zal worden deelgenomen, zal de kolenvoorziening van Italië worden bestudeerd. Miss. Denise Perrier, een 18-jarige stu dente uit Lyon, is Maandagavond bij een internationale schoonheidswedstrijd te Londen tot „Miss World" gekozen. Haar werd een chèque van 5000 gulden overhandigd. De tweede en derde prijs gingen naar Alexandra Ladikoe (Grie kenland) en Marine Pappazlia(Egypte). Er dongen 15 schoonheidskoninginnen mee. Nederland was vertegenwoordigd door Yvonne Meyer uit Haarlem. Botsing. In het havenplaatsje Le Faou in West-Bretagne, nabij Brest, is Maandag een zeer gecompliceerd auto-ongeluk gebeurd, waarbij zeven personen het leven hebben verloren. Twintig perso nen werden gewond. Het ongeluk ge schiedde. doordat twee bussen met zo'n vaart tegen elkaar botsten, dat een der wagens naar de andere zijde van de weg werd geworpen en daar tegen een derde bus aanbotste. Een vierde bus reed vervolgens op de derde veronge lukte wagen in. Vergoeding. De te Londen zetelende ad ministratieve rechtbank van de UNO heeft Maandag gelast, dat vier ontsla gen Amerikaanse functionarissen van het secretariaat van de UNO een scha deloosstelling van in totaal bijna vijf tigduizend dollar moet worden uitbe taald. De functionarissen waren ontsla gen, omdat zij geweigerd hadden de vraag of zij communistisch gezind wa ren, te beantwoorden. De rechtbank bepaalde ook, dat hun tot 13 October hun' volledig salaris moet worden uit betaald. Hoog water. Tengevolge van zware regen val in de afgelopen tien dagen hebben zich in Noord-Italië op sommige plaat sen tamelijk ernstige overstromingen voorgedaan. De plaatsen bij de rivier de Oglio, met name Ostiano bij Cremo na. worden het meest bedreigd. Met behulp van een nooddijk heeft men het water voorlopig nog kunnen keren, doch verscheidene wegen zijn hier al ondergelooen. Ook te Mosio bij Mantua is de Oglio buiten haar oevers getre den. In het gebied van Trev.iglio zijn twee bruggen door het water meege sleurd. Tot dusverre wordt geen mel ding van slachtoffers gemaakt. Vriendschap. Hét staatshoofd van Viet nam, Bao Dai, heeft Maandag te Parijs verklaard, dat hij er voorstander van is, dat zijn land lid blijft van de Franse Unie, indien deze laatste een deelge- nootscban is van gelijke, souvereine staten. Hij zei, dat dit standpunt gelijk is aan dat van het Vietnamese nationale congres, volgens hetwelk een onafhan kelijk Vietnam zich niet moet aanslui ten bij de Franse Unie „in haar huidige vorm". Vietnam wil vriendschap met Frankrijk, als gelijke en vrije deelge noot, aldus Bao Dai. Protest. Op de centrale markt te Madrid heeft de politie Maandag verscheidene kleinhandelaars aangehouden, die pro testeerden tegen het vaststellen van prijzen voor fruit, groente, vlees en vis. Tot dusverre waren deze prijzen vrij. In bepaalde gevallen betekenen de nieuwe prijzen een verlaging van 20 procent. Volgens de kleinhandelaars is dit percentage voor hen te hoog, zolang de grossiers hun prijzen niet dienover eenkomstig verlagen. Zij zetten hun protesten kracht bij door de inhoud van enige auto's met fruit en groente over de straat te gooien. De politie herstelde de orde en zorgde er voor,dat de vracht auto's met levensmiddelen werden ge ëscorteerd. Bezwaar. De algemene secretaris van het „internationale verbond van vrije vak verenigingen", Oldenbroek, heeft ver klaard, dat zijn organisatie er bezwaar tegen maakt, dat de beweging voor mo rele herbewapening „de rol aan zich trekt, die toekomt aan de organisaties van arbeiders en werkgevers". Morele herbewapening dient zich niet te ge dragen als een opperste hof voor in dustriële betrekkingen, aldus de ver klaring. WANNEER een houthakker, op een doorgezaagde boomstam wijzend, triomfantelijk uitroept dat hij kan vertel len hoe oud die boom is, zal niemand over 's mans kennis in vervoering raken, want een kind weet dat de oxiderdom van een boom gelijk is aan het aantal jaarringen. Maar een hengelaar, die van een zojuist gevangen vis de ouderdom zou verklappen, ons vertelt hoeveel jaren het dier in zee heeft doorgebracht, hoe vaak het. paaide, of van een andere vis zou onthullen hoe groot zijn lengte was aan het einde van ieder levensjaar, deze man zou op z'n minst voor een Sherlock Hol- mes worden uitgekreten. Toch doet deze hengelaar eigenlijk niet anders dan de houthakker, want ook bij vissen kunnen de jaarringen worden geteld, zij het dan dat dit wat minder ge makkelijk is dan bij een boom V en dat hiervoor wat meer spe- cialisatie wordt vereist. Wanneer een uis groeit, groeien de schubben mee door een laagsgewijze afzetting van cellen, waar door in de schubben groeilijnen ontstaan. In warme jaargetijden, wanneer er over vloed aan voedsel is en er dus een sterke groei plaats vindt, komen de groeilijnen in de schubben ver uit elkaar le liggen. Maar het omgekeerde heeft plaats in de winter, die zich kenmerkt door schaarste en ge ringe groei, zodat dan de groeilijnen dicht bij elkaar komen te liggen en een donkere band vormen. Het aantal banden in de schubben geeft dus aan hoeveel winters de vis achter de rug heeft. Er worden echter nog meer wetenswaar digheden door de schubben verraden. De vissen die naar zee trekken, ivaar het voed sel immers veel overvloediger is dan in de rivieren, maken een welvarende periode door, groeien dus hard, en leggen daarvan getuigenis af door ver uiteen liggende groeistrepen. Ook de paaitijd blijft in vele "N gevallen niet verborgen, omdat de vis - zoals bijv. de zalm - in die periode op zijn reserves teert, hetgeen zich aftekent in de schubben die dan zelfs enigszins geresor- beerd worden, waardoor bepaalde karte lingen ontslaan die aan het deskundige oog verraden welke heugelijke gebeurtenis in het vissenleven heeft plaats gegrepen. En van een jonge vis, die aan dit gebeuren nog geen deel heeft gehad, kan zelfs zijn lengte tijdens de verschillende levensjaren uit de schubben worden afgelezen, waarbij wordt uitgegaan van de ervaring dat de groei der schubben vóór de eerste paaitijd evenredig is met de groei van het hele vissenlichaam. Wordt dxis een vis gevangen ter lengte van 30 cm, en wijzen de don kere lijnen op de schubben een leeftijd van 4 jaar aan, terwijl tevens wordt geconstateerd dat het dier nog nimmer gepaaid heeft, dan behoeven de afstan den der groeistrepen slechts gemeten te worden om te weten welke lengte het dier aan het einde der opeenvolgende jaren heeft gehad. Is de schub bijv. 7,5 mm lang en bevinden de groeistrepen zich op afstan den van IV2, 3, 5 en 7 y, mm van het begin- punt, dan weten we dat de vis 6 cm telde op het einde van zijn eerste levensjaar en dat hij in elk volgend jaar resp. 6, S en 10 c.m. is gegroeid. Voor dergelijke waarnemingen dient een groot aantal schubben te worden onder zocht, in verband met de veelvuldige af wijkingen. Bij vissen, die onder gelijkblij vende omstandigheden leven, óf onregel matig, óf voortdurend paaien, kunnen der gelijke conclusies uiteraard niet worden getrokken. O ja, nu nog iets over de Latimeria cha- lumnae, het levende fossiel, waarvan een lezer iets meer wilde weten. Daarover morgen, (Nadruk verboden) H. PéTILLON 0

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2