Duizend burgemeesters uit Europa in Versailles bijeen Geld overmaken uit Indonesië weldra nog verder beperkt IN DE WERELDPOLITIEK Terwijl Europa zich moeizaam ordent Huiduitslag débraliine Agenda voor Haarlem r Een Eeuw Geleden Hun ideaal: Meer plaatselijke autonomie in een vrij en verenigd Europa Hoe is het ontstaan?^ Nederlands bedrijfsleven vreest uittocht van uitgezonden krachten Het Afrikaans réveil Dit woord: BOKBIER Kerkelijk Nieuws Nieuwe verlofregeling voor militairen Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 October 1854 DINSDAG 2 0 OCTOBER 1953 Duizend burgemeesters uit zestien Euro pese landen zijn het afgelopen week-cind in Versailles bijeengeweest onder auspi ciën van de „Conscil des Communes d'Eu- rope", de raad der Europese gemeenten, een betrekkelijk jonge organisatie die ge groeid is uit de stedelijke uitwisseling en thans voor het eerst bijeen was om in groter verband de Europese eenwording te bespreken, vooral op de punten waarop zij bet gemeentelijk beleid raakt. Die duizend burgemeesters, voorname lijk stammend uit de zes landen van bet plan-Schuman maar toch ook versterkt met Engelsen, Zweden, Zwitsers en Ieren bijvoorbeeld, kwamen uit de grote steden en kleine dorpen. Zij spraken alle tong vallen van het Europese 'Babyion en de vcrtalings-apparatuur werkte op volle kracht. Maar op één punt verstonden zij en vonden zij elkaar onmiddellijk en zo ontstond in de licht-chaotische verwar ring waaraan een vergadering van dui zend habituele voorzitters moeilijk ont komen kan terstond eensgezindheid over de mening dat de gemeentelijke autonomie die sinds de oorlog zo sterk door de na tionale staten is bedreigd (niet alleen in Holland dus) veel beter tot zijn recht zou komen in een verenigd Europa, dat ten slotte alleen al door zijn afmetingen ge dwongen zou zijn te decentraliseren. Daarmee zat men overigens midden in een probleem, waarover het congres wel een maand had willen praten. Het deed dat niet, omdat er nog zoveel andere dingen op de agenda stonden: gemeenschappelijke problemen van financieel-administratief gemeente-beleid bijvoorbeeld. Op de de- balten daarover, die het licht in het Hotel de Ville van Versailles af en toe lang deden branden, zullen wij nog niet ingaan. Het belangrijkste immers van de zwaar bela den agenda was het rapport van de com missie, die het vraagstuk „de gemeenten en de Europese instellingen" had te be handelen. Haar rapporteur was de burge meester van het Belgische Seraing, Merlot, die in een rede a la Spaak een enorme geestdrift verwekte. Hij zei, dat Europa niet langer het vrije jachtterrein van en kele staatslieden hoort te zijn. Europa is van óns, van de mensen in de steden en de dorpen, zo zei hij. Maar om het te maken moet men niet dromen van het verleden, niet vrezen de toekomst, maai de plichten zien van vandaag. „Wij, locale magistraten", zo riep Merlot uit, „weten dat het gaat om het dagelijks geluk van de mensen, om de woningbouw bijvoorbeeld. Wat wij vrezen zijn rijen ADVERTENTIE dc advertenties Hezc serie elke Dinsdag cn DINSDAG 20 OCTOBER Minerva: „Morgen première", Cabaret Chiel de Boer, 8.15 uur. Vishal: Tentoonstel ling miniatuur electrische spoorweg met demonstratie van het nieuwe kamer-kegel spel, 7 uur. Roxy: „De boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. City: „Brief encounter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermuren", 18 jaar. 8 uur. Rembrandt: „In de greep van de angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Cuba Cubana", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. WOENSDAG 21 OCTOBER Concertgebouw: Optreden van Barnabas von Géczy en zijn orkest, 8 uur. Minerva: Afscheidsavond Jo Vincent m.m.v. Gerard I-Iengeveld, piano. 8.15 uür. Rudolf Sleiner School, Wilhelminastraat 43 a: mr. M. Stibbe spreekt over „Dc kleuter", 8.15 uur. Kapel Minaliassastraat: Stichting „Petra", spreker L. J. Pasman v. d. Youth for Christ, 't Bolwerk, Kennemerplein 5: Spreker C. P. Samwel over; „De eeuw van het kind of van dc atoombom?", 8 uur. Gebouw Cultura: Spreker ds. C. P. de Ruiter, 8 uur. Grote Houtstraat 119: Tentoonstelling J. Q. van Regteren Altena, 10—12.30, 2—5 uur. Roxy: „De boekaniex-s der zeven zeeën", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Brief encounter", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermu ren", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „In dc greep van de angst", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Cuba Cubana", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terug keer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Eén onzer redacteuren heeft een be zoek gebracht aan het congres van dui zend Europese burgemeestersdat dezer dagen in Versailles werd gehouden. In een tweetal beschouwingen - waarvan hier de eerste volgt - geeft hij zijn in drukken over deze bijeenkomst, waarop de gedachte der Europese eenwording op het plan van de gemeentelijke over heden werd geplaatst. werklozen. Wij zijn het beu, dat de enige reële oplossing voor Europa wordt getrai- neerd door de zogenaamde nationale be langen, de zogenaamde souvereiniteit." Meer propaganda „Wij zijn geen blinde idealisten, de da gelijkse politiek heeft ons dat wel afge leerd. Wij weten dat wij moeten bouwen met de bouwstoffen die er zijn, dat wij Europa moeten optrekken niet van boven af. maar als een pyramide. Wij kunnen dat, wij kunnen in onze gemeenten de geestdrift wekken voor de Europese zaak, vooral bij de jeugd. Duizend burgemees ters hier kunnen duizend Europese ge meenten maken", aldus Merlot. De rapporteur diende tenslotte een motie in, waarin de commissie stelt dat de plaatselijke autonomie het bolwerk is van persoonlijke vrijheden, dat de plaatselijke vrijheden overal door de staat worden be dreigd, dat de burgemeestei-s en de ge meenteraden verbonden over de grenzen heen in direct contact met de alledaagse werkelijkheid de bouwers kunnen zijn van een verenigd en vrij Europa. Zij zegt zich te verheugen dat de Raad van Europa in Straatsburg een speciale commissie heeft ingesteld voor gemeentelijke zaken, zij ziet in de nabije vorming van een Europese po litieke autoriteit een nieuwe belangrijke stap naar de eenwording van Eui'opa, maar zij stelt dat die gemeenschap slechts kan bloeien indien zij in een effectieve deel neming van de plaatselijke overheid voor ziet. Deze motie werd aangenomen met 999 stemmen vóór en 1 onthouding. Deze be hoorde aan de Britse heer Arnold Baker, secretaris van de Britse organisatie van plaatselijke besturen. Hij zei ons echter tot zijn spijt zich te moeten onthouden, oindat hij zich waarnemer voelde. Daarop hield hij tot ons persoonlijk een uitermate bezield betoog om te pleiten voor de verenigde staten van Europa, een op dit stuk voor een Engelsman merk waardig enthousiasme aan de dag leggend. Nieuwe geestdrift Het was trouwens zeer opvallend, dat ook uit de landen, die zich doorgaans bui ten de Europese eenwording houden, soortgelijke geestdrift viel waar te nemen. Zowel uit de woorden van Zwitsers, Ieren en Zweden kon men die beluisteren. De eerste dagen van het congres, inderdaad nogal verward, hebben mogelijk slechts op enkele punten een duidelijk beeld gegeven en men hoopte later een synthese te vin den. Maar het belangrijkste punt was dat de inktvlek van de Europese idee zich weer verder uitbreidt, dat zij gretig opge zogen werd en dat zij nu ook terechtge komen is bij dat vreedzame, reële gezag, bij de plaatselijke autoriteiten, die er zo veel voor kunnen doen, omdat zij in direct contact staan met de burger, omdat zij niet geremd worden door nationale be duchtheden. Jammer, dat dit niet eerder is gebeurd. ADVËRTENTIE Op affiches die bokbier aanprijzen, wordt altijd een bok afgebeeld. Maar met dit dier heeft de biersoort niemen dal te maken. Het is overgenomen uit het Duits, waar men van Bockbier spreekt. Reeds sedert dc zestiende eeuw kent men dit bier, dat oorspron kelijk Eimbeckbier heette, naar het plaatsje Eimbeck in de staat Hannover, waar beroemde bierbrouwerijen wa ren gevestigd. In de loop der tijden viel de eerste lettergreep af en werd Beek tot Bock verbasterd. Ook in an dere talen vindt men het woord terug. De Denen bijvoorbeeld kennen: bokol. i^Het Deense öl betekent: bier. j Met ingang van 31 October zal kapitein ter zee L. Brouwer, commandant van Hr. Ms. torpedobootjager Evertsen, commandeur H. Bos opvolgen als plaatsvervangend chef van de mai-inestaf. Commandeur Bos zal worden belast met de functie van marine commandant in de Nederlandse Antillen. gelukkig dat het niet nóg langer heeft ge duurd. En het was passend, dat dit con gres kon worden gehouden in de inspi rerende omgeving van Parijs en Versailles, geboorteplaats der plaatselijke vrijheid en democratie, gesymboliseerd in de gebun delde tricolores, die overal de oude muren sierden. Men is over de Europese oprecht heid der Franse nationale politici niet altijd even gerust. In de rijen der Franse burgemeesters, gekomen uit alle delen van dit grote hart van Europa, vond men ge lukkig wèl een drang naar nieuwe initia tieven en een nieuwe geestdrift voor het oude Europa. Ned. Herv. kerk Beroepen te 's-Gravenhage (als zieken- huispred.) J. Germans te Enschede, die dit beroep aannam: te Usselo B. M. ter Haar, vic. aldaar: te IJsselmuiden G. M. v. Die- ren te Ede. Aangenomen naar Hoogblokland S. Meijers, - c.and. te Utrecht, die bedankte voor Kamperveen en voor Lcxmond. Beroepen te Wilhelminadorp Ph. Cor- nelder, cand. te s-Gravenhage. Bedankt voor Dirksland A. A. Koolhaas te Amersfoort. Het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) heeft aan de minister van Oorlog gevraagd, waarom in afwijking van de tot dusverre geldende regeling, de dienstplich tige militairen in de toekomst slechts cén keer per 14 dagen met een weekend-verlof naar huis kunnen gaan. De minister van Oorlog heeft geant woord dat aan bepaalde groepen van dienstplichtige militairen in afwijking van de voorheen geldende regeling, slechts één keer per veertien dagen bewegingsvrijheid zal worden verleend en wel van Zaterdag 13 uur tot de daaropvolgende Maandag 24 uur. De minister acht het noodzakelijk, dat ook gedurende het weekeinde steeds een deel der troepen in het garnizoen aanwezig is. Dc minister acht dc nieuwe regeling in zoverre gunstiger dan de bestaande, dat aan hen, die Zaterdags met bewegingsvrij heid kunnen vertrekken, steeds gelegen heid wordt gegeven, pas in de avond van de daaropvolgende Maandag terug te keren. In zijn woning te Aerdenhoul wacht gezagvoerder Kooper een feestelijk onthaal, wanneer hij morgen de Liftmaster ..Dr. ir. Damme" op Schiphol heeft neergezet. Zijn jeugdige zoons zijn druk in de weer om pappa's stoel te versieren. (Van onze correspondent te Soerabaja) De besprekingen, die in September in Djakarta hebben plaats gevonden tussen de Indonesische regering en twee ver tegenwoordigers van de Nederlandse re gering, de heren L. de Block, plaatsver vangend thesaurier-generaal en J. M. H. Timmermans van het directoraat-generaal voor de buitenlandse betrekkingen, over financiële kwesties in het bijzonder over het overmaken van geld naar Nederland door hier werkende Nederlanders, hebben geen enkel resultaat opgeleverd. Toen de beide vertegenwoordigers van Den Haag aankwamen, hadden de Indonesische auto riteiten reeds een tot in détails uitgewerkt plan klaar liggen. De besprekingen, die een kleine vier weken hebben geduurd, hebben de Indonesiërs er niet toe kunnen brengen dit plan te wijzigen. Het nieuwe plan voor het overmaken van gelden naar Nederland, dat op 1 Januari a.s.. in werking zal treden en waar van de publicatie binnenkort verwacht kan worden, is voor de Nederlandse werk- nemers in Indonesië en in het bijzonder voor de Nederlanders werkzaam in bedrij ven, die uitsluitend hier gevestigd zijn, zeer ongunstig. Tot nu toe is het zo. dat elke Neder- landse werknemer in dit land het recht heeft om één keer per jaar een zeker per centage van het door hem verdiende sala ris in de vorm van „spaargeld" naar Ne derland over te maken, terwijl hem daar naast de gelegenheid wordt geboden gel den over te maken ten behoeve van onder meer in Nederland studerende kinderen, en daar verblijvende echtgenote/ter onder steuning van ouders, ter betaling van premies voor pensioen- en andere verzeke ringen, en voor verlofsalaris. Volgens de regeling, die met ingang van j het nieuwe jaar zal gelden, zal uitsluitend I geld mogen worden overgemaakt door zo- 1 genaamde „uitgezonden krachten". In In donesië aangeworven buitenlandse krach ten, ook al werken zij op een z.g. buiten lands contract (dit is het geval met vele Indische Nederlanders) zullen niets meer mogen overmaken. Hadden de Nederlan- rici-s (buitenlandei-s) in Indonesië tot nu toe het recht om individueel gelden naar Nederland over te maken, met ingang van Een nieuwe beroering in de internationale politieke toestand, veroorzaakt door opleving van oude problemen als Triest, de Duitse en Oostenrijkse kwestie, de urgentie van drie-vier-vijf mogendhedenbesprekingen, heeft voor het ogenblik de aandacht afgeleid van grotere, verderstrekkende on derwerpen, zoals de verhouding tussen Azië en het Westen en het Afri kaanse vraagstuk. Dit laatste, in de rij der te regelen internationale pro blemen vaak als tweederangs beschouwd, blijkt bij nadere analyse toch altijd weer aspecten te hebben, die nadrukkelijk doen uitkomen dat het in de nabije toekomst aan de politieke horizon zal opdoemen als een van de indrukwekkendste onderwerpen, waarmee het Westen zich zal hebben bezig te houden. Afrika, lappendeken van koloniën, man- daatsg'ebieden onafhankelijke landen en dominions, is voorbestemd te worden tol Europa's grootste deelgenoot in de strijd tot behoud van de Westerse cultuur. Niet alleen bevat zijn bodem alle schatten der natuur, die een werelddeel belangrijk kun nen maken, doch bovendien is het geogra fisch in de toekomstige politieke ontwik keling een sleutelland. Afrika te trekken in de sfeer van de Westerse cultuur en het in politiek opzicht hecht te verbinden met het democratische Westen, zijn noodzake lijke voorwaarden voor het behoud van Europa verenigd of niet. Een verenigd Europa zal ook zonder Afrika weinig toe komst hebben een verdeeld Europa zal Afrika wis en zeker verliezen, omdat het niet bij machte zal zijn de problemen, die het zelf in dit zwarte wex-elddeel gescha pen heeft, het hoofd te bieden. Een ver enigd Eux-opa heeft de kans, dat hel, als resultante van zijn federale politiek, er in slaagt Afrika te bewaren voor een anti- Westerse revolutie. Dan zal de nationale politiek der aangesloten Europese landen grote veranderingen moeten ondergaan, doch deze veranderingen zullen het moge lijk maken de houding van het Westen te genover Afrika te coöi'dineren tot een vruchtbare verhouding mét Afrika. Het réveil van Afrika is een onmisken baar feit. Van Noord tot Zuid heeft de trompet van het ontwaken de inboorlingen een nieuwe bewustwording ingeblazen, die met verwonderlijke snelheid tot in de verste uithoeken van dit, grotendeels onge civiliseerde werelddeel, is doorgedrongen. Niemand kan zonder ontzag de verbazing wekkende veranderingen constateren, die na de oorlog in Afrika in de mentaliteit der zwarte bevolking hebben plaats ge grepen. De ontwikkeling der dingen is daar zeer snel gegaan en de voorziening der problemen is er ver bij ten achter ge bleven. Wat dat politieke ontwaken betreft, het heeft zich in Noord-Afrika anders gede monstreerd dan in de Zuidelijke helft, en men kan nog allerminst spreken van een Al-Afrika-beweging, doch niemand kan voorzien of niet op zeker moment in de toekomstige historie de inlandse leiders uit het Noorden, thans hun onafhankelijkheids streven najagend in het kader van een Midden-Oostelijke actie, niet tot overleg en samenspel zullen komen met dc zwar ten uit de gebieden ten Zuiden van de Sahara. Het is goedkoop cn nutteloos, dc schuld van troebelen geheel en al op de schou ders van blanke kolonisten te schuiven en hen te verwijten dat zij door hun optreden een reactie hebben uitgelokt. Het is i^ven- ïnin verantwoord, alles terug te brengen tot communistische haatzaaierij. Wanneer in Afrika het communisme veld wint en dat doet hel meer dan naar buiten blijkt dan is dit het gevolg van een communistische intuïtie, die deed aanvoe len dat het moment van handelen in Afrika gekomen was, aangezien de in landse bevolking in het stadium van de reactie was gekomen. Wat het koloniale systeem betreft, zowel de Fransen in het Noorden en het Westen als de Engelsen in het Zuiden en het mid den en de Belgen in de Congo hebben in algemene termen veel voor de inboorling gedaan. De aanraking van Afrika met de Westerse cultuur en techniek is gepaard gegaan met een zich ontwikkelende sociale zorg voor de inboorling. Ook in de Unie van Zuid-Afrika, waar de apartheidswet- ten thans een bittere bijsmaak wekken bij vele Europeanen, erkent de inboorling de vooruitgang, die het Westen hem gebracht heeft. Hij erkent zelfs, dat de apartheids- wetgeving onmisbaar cn nuttig is, gezien de verhouding der bevolkingsgetallen. Geen enkele inlandse leider zou er aan denken, de afschaffing dei- wetten te eisen. Deze wetgeving, in theorie beschouwd althans, trekt een verticale scheidslijn tussen blank en zwart, aan weerskanten waarvan de mensen zich in hun eigen milieu kunnen ontwikkelen. De discriminatie, die deze wetgeving tussen de rassen veroorzaakt, is een onderscheid dat bij de huidige verhoudingen in Afrika de chaos voorkomt. Doch het gaat niet om die verticale scheidslijn, het gaat om de superioriteit waarmee de blanken zich aan hun kant van die lijn gedragen. Een réveil is een ontwaken. Het is een geestelijke zonsopgang, een plotseling be ginnend en zich ontwikkelend besef van menswaardigheid, dat gaandeweg de indi viduen gaat beheersen als een deel hunner persoonlijkheid. Wanneer een Indiër of een Afrikaan zich bewust wordt van zijn waardigheid als mens, mede onder invloed van datgene wat het Westen hem aan we tenschap cn techniek, comfort cn conven tie heeft doen accepteren, voelt hij zich niet plotseling een Westerling, doch altijd nog een Indiër of een Afrikaan. Bij hem _ocoo3ooooco^30ooococo30cx>DOC<xxxjooococcoococ;occccoccoccg komen in het liehr. van de réveil de oer oude, raseigen karaktertrekken naar bo ven, die zijn exotisch wezen bewaard heeft; hij is niet langer meer bereid, de Westerse ideeën tol ongelimiteerde hoogte tot de zijne te maken. Hij kan de techniek aanvaarden, dc moderne wijze van fabri cage en grondbewerking en vele andere dingen eveneens, omdat hij er duidelijk de onmisbaarheid in de huidige wereldhuis houding van ziet. Doch op zeker punt wordt hij achterdochtig en voorzichtig. Hij ziet het Westerse materialisme, dat hem eeuwenlang als een bruikbaar onderdeel van de kolonie heeft geëxploiteerd, in schrille tegenstelling staan tot wat de zen delingen en missionarissen hem in reli gieus opzicht als Westerse ideeën aanpre zen. Hij zier de sociale positie, waarin hij verkeert, in het licht van wat het Westen hem als democratische idealen aanbiedt. Op dit punt grijpt het communisme in vaak met succes. „Gelijkheid voor allen" is een ideaal, dat 'het communisme hem be- apartheids- looft te verwezenlijken. „Gelijkheid voor allen" is een integrerend ideaal van zijn bewustwording. Op dit punt staat het Westen met zijn cultuur en zijn technische beschaving met lege handen voor hem. Het is niet bereid noch bij machte uit die Westerse cultuur en die souvereine wereldbeschou wing die hel democi-atie noemt, voor hem de elementen te putten die hem volledig in staat stellen een aan de blanke Westerling gelijkwaardig mens' t'e wórden. Dit is het détail, dat ook in- de apart- heidswetten ontbreekt en daai-om haat hij ze. Opnieuw rijst ook in Afrika na Azië de benauwende vraag, waar het Westen de mogelijkheid en moed vandaan kan halen om zijn democratie en zijn cul turele dogma's met volle consequentie toe te passen. Afrika haakt naar Europa om zich te kunnen optrekken tot het peil van de Europese, in het algemeen Westerse, cultuur. En het Westen aarzelt om B te zeggen, nadat het met zijn koloniale infil tratie A gezegd heeft. Dit probleem op te lossen, is een levensbelang voor Europa. Misschien is inderdaad de nieuwe bezie ling der Westelijke democi-atie en de nieu we vruchtbaarmaking der christelijke godsdiensten de enige weg, om te komen tot een veilige weg naar het Oosten, naar Afrika. Deze bezieling, door velen ver wacht van de beweging voor morele her bewapening bijvoorbeeld, zou dc Afrikaan se lappendeken, felbewogen door de ont wakende volksmassa's die er eeuwen onder geslapen hebben doch thans de ogen uit wrijven, kunnen maken tot een met het Westen verbonden werelddeel. Als Afrika echter op drift raakt, zal het communis me er het grootste succes van zijn geschie denis behalen. Deze gedachte overheerst in haar onoverzichtelijke gevolgen op het ogenblik de kleinere problemen van het zichzelf met moeite ordenend Europa. Voor wie zichzelf zou willen geruststel len met de overweging, dat ook in het Afrikaanse réveil nog een grote verschei denheid van nuances zijn te bespeuren, zij vermeld dat nagenoeg in geheel Afrika dat buiten de Arabische sfeer ligt. de inlandse voormannen elkander gevonden hebben en regelmatig confereren. Velen van hen zijn door de over heel Afrika verspreide werk groepen van morele hei-bewapening voor onherstelbare vergissingen en catastrofale anti-Westerse acties weerhouden. Doch wanneer deze kleine steunpunten van een op menswaardige verhoudingen gebaseerde levensbeschouwingen zouden worden over spoeld, zou het Westen voor een Afrikaan se débacle komen te staan, die in zijn ge volgen voor de hele Westerse beschaving een doodsteek zou kunnen betekenen. Waarlijk huiveringwekkend wordt het, wanneer men daarbij bedenkt dat dit alles ook kan worden gezegd ten aanzien van de situatie ;n het Verre Oosten. J.vL. 1 Januari krijgt de werkgever voor zijn uitgezonden werkkrachten een „deviezen- pakket?. ter grootte van hoogstens 20 per cent van het gezamenlijk, door de betrok ken werknemers in het afgelopen jaar verdiende salaris. Uit dit deviezenpakket moeten alle transfers, inclusief verlofsala rissen, doch met uitzondering van premies voor pensioenverzekeringen, waarvoor een speciale regeling getroffen is, worden vol daan. De werkgever moet maar zien hoe hij de beschikbare deviezen onder zijn uit gezonden werknemers verdeelt. Er zijn ook verschillende bedrijven, die belangrijk minder dan 20 percent zullen krijgen. Sommige zelfs in het geheel niets, zoals de hotels, de dagbladen en de trans portbedrijven. Bij het beoordelen van de vraag welke bedrijven wèl en welke geen deviezenpak ket zullen krijgen en bij de vaststelling van de grootte van dit pakket, heeft men zich de volgende vragen gesteld: is het bedrijf nodig voor het land. kan het be drijf zonder buitenlandse deskundigen,wer- ken en heeft het bedrijf middelen in het buitenland. Dit laatste betekent blijkbaar dat verwacht wordt, dat bedrijven, die buiten Indonesië vestigingen hebben, hun uitgezonden krachten, werkzaam in Indo nesië. gedeeltelijk zullen betalen in het buitenland uit de middelen van de vesti gingen daar. Dit zal dan moeten gebeuren uit de, de laatste tijd reeds sterk beperkte, winsttransfer. Talrijke Nederlandse bedrijven zullen, omdat zij uitsluitend in Indonesië werk zaam zijn, hoe graag zij het ook zouden willen, geen betalingen in het buitenland kunnen doen. Indien dergelijke bedrijven dan bovendien nog vallen in de groep,waar voor de regering in het geheel geen of slechts een zeer klein deviezenpakket be schikbaar stelt, dan heeft het voor de Nederlanders, die bij zulke bedrijven werkzaam zijn, geen enkele zin meer hun dienstverband voort te zetten. Hebben zij verplichtingen in het buitenland door studerende kinderen, enzovoort, dan zul len zij immers, hoe hard zij ook werken, van maand tot maand achteruit gaan, daar zij dergelijke verplichtingen voortaan zul len moeten voldoen uit middelen in Neder land. Indeling De indeling van de nieuwe bedrijven ziet er als volgt uit: landbouwonderne mingen: transfer toegestaan: de handel in ondernemingsproducten: zeer beperkte transfer; industrieën: toegestaan; banken: over het algemeen niet toegestaan; han delszaken: in zeer bepei-kte mate: culturele instellingen, scholen en stichtingen, pers: niet toegestaan; mijnen: toegestaan, be halve wanneer de deviezen niet aan het land worden afgedragen; bouwbedrijven: toegestaan; hotels: niet toegestaan; phar- maceutische bedrijven: in beperkte mate; assurantiemaatschappijen: in zeer beperkte inate; vrije beroepen: in beperkte mate. In kringen van het Nederlandse be drijfsleven en van de organisaties van Ne derlandse werknemers in Indonesië voor ziet men, dat deze nieuwe regeling ernstige gevolgen zal hebben. In het bedrijfsleven verwacht men, zeker voor zover het be drijven betreft, die geen middelen in het buitenland hebben, een uittocht van uit gezonden krachten. In kringen van de or ganisaties van Nederlandse werkers noem de men de nieuwe regeling de nekslag. Het bedrijfsleven is verder van oordeel, dat het nu vrijwel helemaal onmogelijk zal worden om nieuwe krachten, waaraan in vele bedrijven dringend behoefte bestaat, uit het buitenland te laten komen. ADVERTENTIE vergalt Uw leven. Gij zult verbaasd zijn over de snelle =r en afdoende werking van het -= •- beroemde huidgeneesmiddel HAARLEM. In de bijeenkomst van den gemeenteraad is een adres van binnen de tolhekken gevestigde bakkers bespro ken. In dit adres verlangen zij, dat zij, wanneer zij, bij het broodombrengen in de buitenwijken, brood overhouden, dit vrijelijk in de stad mogen invoeren, zonder verpligt te zijn, wederom den stedelijken accijns te betalen. In overleg met dc financiële commissie heeft de gemeente raad afwijzend beschikt on dit verzoek, mede omdat inwilliging een oncontroleer baar misbruik ten gevolge zoude kunne» hebben.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5