Na de oorlog liepen in Frankrijk 158 trawlers van stapel „Annie", IJm. 14 over twee weken met zwevende trawl ter visserij „Velserbad" kan door de gemeente worden overgenomen Havenberichten Uitvinding van Egmondse visser J. de Groot Agenda voor Velsen NA TWEEDAAGSE PROEF D' Waarde aandelen daalde Visserijdag uitgesteld tot 22 December 1953 „Witte Kruis" groeit wel, maar niet genoeg Twee spelers nu al bovenaan de ranglijst DINSDAG 20 OCTOBER 1953 5 Plannen voor de bouw van 2 koelschepen Eikels en kastanjes voor de Velsense herten Concert HO-symfonie- orkest uitgesteld Aquariumvereniging „Kennemerland" richt reisvereniging op Scholieren maakten terrein- rit met nieuwe fiets Twee IJmuidenaren naar boks wedstrij den Wielrijdster reed door na aanrijding Eerste verliespunt voor VVB IEV en EDO 5 speelden gelijk EINDELIJK EEN OPLOSSING Herstel vordert nog geruime tijd, maar men begint spoedig Re^eringsreactie op plan Tinbergen verwacht „Instuif'-club gaat sneldammen Verpleegartikelen worden vaak niet op tijd teruggebracht Crematie schout-bij-nacht H. A. Romswinckel IJmond-jeugd was senioren ten voorbeeld Onderlinge competitie „Kijk Uit" IN FRANKRIJK is men, na het beëindigen van de tweede wereldoorlog, er toe overgegaan het herstel en de vernieuwing van de vissersvloot op te nemen in het herstelprogramma van de koopvaardij. De overgebleven vissersschepen (ongeveer 40 van het vooroorlogse aantal) waren öf verouderd, óf versleten en dienden te worden verbouwd. De plannen tot de reorganisatie van de vloot bestonden al voor de oorlog. Na het aanbrengen van enkele wijzigingen is men omstreeks 1947 begonnen met de uitvoering er van. De verschillende soorten vissersschepen, uitgezonderd de trawlers voor de vangst van kabeljauw, worden onderscheiden naar de lengte tussen dé loodlijnen. Vooral in de 26 - 48 meter-klasse komen veel nieuwe trawlers in de vaart. Een voorbeeld hiervan is de „Jean Guitton", met een lengte van bijna 32 nieter, een diepgang van 2.22 tot 3.54 meter en een inhoud van 145 ton bruto. De romp van het schip is grotendeels geklonken, maar het dek, de bunkerschotten en enige delen van de romp zijn gelast. In de romp bevinden zich negen waterdichte compartimenten. De visserij is in Frankrijk de op vijf na belangrijkste van alle industrieën. Onge veer 120.000 personen vinden er hun werk en jaarlijks wordt bijna 400.000 ton voed sel geproduceerd. De industrie vraagt voortdurend vernieuwingen en verbetering, met het oog op verlaging van de kostprijs en verhoging van de doelmatigheid. De tegenwoordige trawlervloot bestaat uit 158 na-oorlogse trawlers, 60 trawlers van minder dan 20 jaar oud en 120 trawlers, die langer dan 20 jaar geleden zijn ge bouwd. De oudste schepen kunnen niet langer gebruikt worden en moeten worden vervangen. De vloot van houten vissers schepen levert zelfs nog grotere proble men op, van het standpunt van moderni sering bezien, daar een groot aantal ver schillende soorten schepen daarbij betrok ken is. Tekenen van achteruitgang zijn duidelijk waarneembaar en steeds meer jonge vissers kiezen een ander beroep. Vernieuwing van de gehele vissersvloot van Frankrijk zou naar schatting de op brengst met twintig procent verhogen. De productie van visconserven is nog steeds beneden die van voor de oorlog, of schoon het aantal conservenfabrieken en de personen die er in werkzaam zijn, gro ter is dan in 1938. De export bedraagt slechts zes percent van de totale omzet. Deze industrie gaat dan ook een ernstige crisis tegemoet. Rationalisatie en vernieu wing van de fabrieken (bijvoorbeeld het bouwen van voldoende koelhuizen) is dringend noodzakelijk. In Frankrijk wordt per hoofd per jaar slechts 10 kilogram vis verbruikt, in Engeland daarentegen 23.7 kilogram. Deze geringe consumptie is te wijten aan: hoge prijzen, slechte kwaliteit en onvoldoende opslagmogelijkheden. Maar voor alles: de groot- en kleinhandel heeft koelhuizen nodig. Twee koelschepen Gedurende de oorlog werd de Franse vissersvloot zwaar gehavend. Een plan werd toen samengesteld voor het bouwen van 181 nieuwe stalen trawlers. Na de be vrijding van Frankrijk werd dit plan gro tendeels uitgevoerd, voor wat de stalen trawlers betreft; 158 schepen liepen van stapel, maar helaas geen schepen met koel installaties. Met betrekking tot laatstge noemde, schepen schiet de Franse vissers vloot beslist te kort, daar men thans niet in staat is te voldoen aan de vraag naar grotere vissoorten, die op grote afstand van de thuishavens wordt gevangen. Ten slotte werden echter stappen ondernomen om de vloot ook met deze soort schepen uit te rusten. Men werkt momenteel plannen uit voor de bouw van twee koelschepen met een grote capaciteit, doch vijftien van derge lijke schepen zouden het benodigde aantal beter benaderen. Daar de nieuwe schepen voornamelijk en het hele jaar door in Noordelijke wateren zullen vissen, zal het noodzakelijk blijken de ontberingen van de bemanningen te verzachten door betere accommodatie en de juiste gereedschappen om hun werk te vergemakkelijken en tijd te besparen. Het is dus wenselijk dat de werkzaamheden zoals het schoonmaken en inzouten van de vis in een overdekte ruimte kunnen worden verricht, zoals op het Engelse schip „Fairfree". Ontwerpers van diepzee-trawlers zijn daarom genood zaakt over te gaan tot het bouwen van hypermoderne vaartuigen. De schooljeugd van Velsen heeft de af gelopen weken met grote ijver eikels en kastanjes verzameld. Woensdagmiddag 21 October kan de oogst aan de gemeente, die haar nodig heeft voor de voedering der Velserbeek-menagerie, worden overgedra gen en wel van 24 uur in de manége Velserbeek (achter de volière) en in de loods van Bosbeek. Het concert van het H. O.-symfonie orkest, dat voor de H. O.-kunstkring zou optreden op de 23ste October, is uitgesteld tot 11 November. Het conceit heeft plaats in het wijkgebouw bij de halte Hoogovens. In overleg met het bestuur zijn een aan tal leden van de aquarium vereniging „Kennemerland" overgegaan tot oprichting van een reisvereniging. Het voorlopig be stuur is als volgt samengesteld: J. v. d. Kleut, voorzitter; T. J. P. Semeyn, Verbin dingsstraat 13, Vel sen-Noord, secretaris; mevrouw A. Val'ks-Verzijl, penning meesteres; J. Lettemeyer, commissielid. Op de a.s. ledenvergadering zal een en ander ter sprake komen. De soldaat, die Vrijdag op het politie bureau te Velsen aangifte kwam doen van diefstal van zijn nieuwe fiets in de Hee renduinen, heeft zijn karretje terug. Een drietal scholieren uit Velsen hadden het rijwiel gevonden en waren er terreinritten mee gaan maken. Toen ze daarmee Vrijdag klaar warren, hebben ze de fiets verstopt, om het spel Zaterdag voort te zetten. Man nen van de recherche zijn toen gekomen om fiets en jongens mee naar het politie bureau te nemen. Maandag 19 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ryklefjell van Norfolk, Santa Isabel van Bremen. Wormo, van Stock holm. Rijnland van Hamburg. Niobe van Kotka. Roelf van Le Havre. Catherina Doro- thee Fritzen van Lulea. Heilbron van Me- sane, Rubokon van Paria. Libelle van Norr- köping. Amstelpark van Mobile. Freden van Onega. Bomma van Halden. Admiraal Nel son van Marieborg. Martini van Vesteras. Vertrokken zijn: Birmingham naar Har- lingen, Emmy Ostern naar Bremen. Alie naar Gothenburg. Netherland Coast naar Rotterdam. Spaarnestroom naar Fowey. Ville de Saigon naar Rotterdam. »E BEMANNING van de TJmuidense „Annie" IJM 14 heeft dit weekeinde een boeiende proefneming meegemaakt. Nadat aan de vorig jaar door de Egmondse visser J. de Groot geconstrueerde (provisorische) pelagische trawl een sleepnet, dat op elke gewenste hoogte kan Worden voortbewogen enige verbeteringen waren aangebracht en de machinefabriek van de heer A. van Duijvenbode de twee scheer- borden en het bovenscheerbord had vervaardigd en een speciaal trawlnet was gereed gekomen, werd Zaterdag, 17 October, zee gekozen om proeven te nemen. Maandag morgen kwam de „Annie" onder commando van schipper J. Prins al binnen, want het was in die twee dagen zoals gisteren ai gemeld komen vast te staan, dat de pelagische trawl van De Groot het perfect deed. Werden bij de proeven van vorig jaar met de VL 85 vermaakte trawlborden en netten gebruikt, dit keer werden de proef nemingen gedaan met speciaal vervaar digde lichte borden en een apart trawlnet. Vorig jaar liepen de borden niet goed, maar dit weekeinde hebben ze het buiten gewoon goed gedaan. Zo geslaagd was de proefneming zelfs, dat de heer Van Duij venbode ons verzekerde, dat de „Annie" over twee weken met deze pelagische trawl zal worden uitgerust om op de Engelse wal, de Sandettti Bank en in het Kanaal te gaan vissen. Het trawlnet is op verschil lende diepten ingesteld en heeft zich daar bij telkens goed gedragen. Al jaren lang sleept de trawl langs de zeebodem en uiteraard kwam de vraag naar voren of het mogelijk zou zijn een bewegend drijfnet te vervaardigen, dat door de trawl hoog op te halen, dit drijf net zou kunnen verdringen. Grote scholen In de tweede serie van de bokskam pioenschappen nieuwelingen van het dis trict Noordholland van de Nederlandse Boksbond, die op Woensdag 28 October in Frascati te Amsterdam wordt gehouden, komt Parker van de boksclub „De Ring" te IJmuiden uit tegen Visser („Ter Meu- len^')- Op 4 November bokst voor de finale winnaar Siemons/Does tegen winnaar Parker/Visser of verliezer Visser/Parker tegen verliezer Siemons/Does-v. d. Zalm. Voorts bokst dan Treep (Hercules) tegen Van Leeuwen (IJmuiden). Doordat een personenauto Zaterdagmid dag op de Hagelingerweg plotseling moes* stoppen voor een naar links uitwijkende wielrijdster, kwam een er achter rijdende bestelauto tegen de achterzijde van de per sonenauto terecht. De wagens werden licht beschadigd. De wielrijdstèr was echter kalm doorgereden. De politie verzoekt haar zich te melden op het politiebureau te Velsen. De wedstrijd V.V.B.D.I.O. op „Water vliet" had een vlot en spannend ve'-'oop, waarin beide ploegen niet veel voor elkaar onderdeden. De stootkracht van V.V.B. was misschien wat feller, maar daartegen over stond het, vooral in de eerste helft, mooie samenspel van D.I.O. V.V.B. hield het spel in de voorhoede echter te kort. D.I.O. echter was gevaarlijker en na een half uur doelpuntte de rechtsbinnen met een fraaie kopbal vlak langs de paal (OM). De V.V.B.'ers schoten naast of over het D.I.O.-doel. Na de hervatting werd het spel iets forser. V.V.B. werd nu sterker en na tien minuten profiteerde Both van een missen door de D.I.O.-doelman om ge lijk te maken (1-1). De wedstrijd van I.E.V. tegen de laatste ploeg van de ranglijst, E.D.O. 5, is geëin digd in een puntloos gelijk spel. Na de aftrap drong linksbuiten Visk van I.E.V. handig op, passeerde de verdediging en gaf de doelman van E.D.O. het nakijken. Doch de nog verder opgedrongen Meurs stond in buitenspelpostie en terecht werd dit goede doelpunt afgekeurd. I.E.V. hield het aanvalsspel te kort om succes te berei ken, zodat E.D.O. sterker werd. Doelman Welp kon met veel moeite een zeer gevaar lijke aanval tot hoekschop verwerken. Direct na de hervatting zette I.E.V. al les op de aanval en E.D.O. moest alle zeden bijzetten om doelpunten te voorkomen. Ge leidelijk wist E.D.O. met enige snelle uit vallen het spel te verplaatsen om te pro beren doelpunten te forceren. Het, was Voor een belangrijk deel aan suil D. de £eus te danken, dat de volle winst niet Haar Haarlem ging. Het bevestigend antwoord op het ultimatum inzake de „N.V. Velserbad" een ultimatum van de gemeente Velsen dat de onteigening in het spoedige vooruitzicht stelde, als de directie in haar halsstarrige houding volhardde heeft resultaat ge had: het Velserbad kan nu na drie jaar gesloten te zijn geweest in de handen van de gemeente overgaan. Aangezien de restauratie van de 'zwaar-verwaarloosde in richting zeker enige maanden kost, moet de heropening uiteraard nog geruime tijd wachten. De waarde, waarop de aandelen door de gemeente zullen worden overgenomen, zal vermoedelijk wel wat lager komen te lig gen dan de aanvankelijk voorgestelde 80 percent van de nominale waarde: de lange tijd, dat deze onverkwikkelijke affai re slepend is gehouden heeft de staat van het bad snel doen achteruitgaan en daar door ontstonden nieuwe lasten, die op het toch al niet grote aandelenkapitaal gingen drukken. Ware het bijvoorbeeeld mogelijk geweest de inrichting per 1 Juli over te nemen, dan was de uitkering per aandeel zeker hoger geweest. Twee houdingen Hierbij moet worden aangetekend, dat de houding van de president-commissaris en de commissarissen der N.V. „Velserbad" gedurende de hele procedure onaanvecht baar is geweest: er werd echter van be paalde zijde dermate getraineerd, dat er onder meer in de gemeenteraad vaak harde woorden over gevallen zijn. Naar wij vernemen is de jaarlijkse vis- serydag, die oorspronkelijk voor de maand October was uitgestippeld wegens het verblijf van minister S. L. Mansholt bui tenlands uitgesteld tot Dinsdag 22 Decem ber. Deze visserijdag, die als vanouds weer in de residentie wordt gehouden, wordt door insiders met meer dan gewone be langstelling tegemoet gezien. Men ver wacht namelijk, dat het rapport tot sane ring van de Nederlandse zeevisserij van de commissie-Tinbergen die dag door mi nister Mansholt besproken zal worden. Er zijn nu twee jaren voorbijgegaan sinds het „plan Tinbergen" uit de bus kwam en men is in visserijkringen alge meen van gevoelen, dat de hierop steunen de regeringsideeën lichtelijk te laat zullen komen voor diverse in het rapport behan delde onderwerpen. Bij informatie ten departemente bleek ons, dat het rapport op dit moment nog onderwerp van besprekingen op „interde partementaal niveau" uitmaakt; over de onderdelen zouden zozeer geen moeilijk heden zijn, al verheelt men zich niet, dat het Moody-plan, dat alleen de vishan del wil verheffen, bepaalde tegenstromin gen heeft opgewekt. Het belangrijkste resultaat van vele jaren sollen met een gebouw, dat in par ticuliere exploitatie zijn ondergang tege moet snelde, is nu evenwel, dat het in overheidshanden komt en dus met spoed opgeknapt zal kunnen worden. Men heeft, zoals gemeld 270.000 plus 16.000 uitgetrokken voor dit herstel; de plannen liggen k'aar en met de uitvoering ervan kan raar wij vernemen denkelijk in November worden begonnen. Zodat men er vrijwel zeker van kan zijn, dat het veelomstreden „Velserbad" voor het seizoen 19541955 in nieuwe glorie in gebruik kan worden genomen door de zwemlustigen, de schoolzwemmen- de jeugd en de verenigingen, die allen voor de grootste problemen kwamen te zitten, toen het bad in September 1950 om hygië nische redenen en op last van de G.G.D. werd gesloten door de overheid. MARKTBERICHT BEVERWIJK 19 October Aardbeien 32—64 (doosje); andijvie 6—9; bloemkool 10—22; bospeen 31—22; waspeen 6—16; sla 4—13: spinazie 742; tomaten 3272; prei 813; groene kool 69; rode kool 7—12; sperciebónen 46—112; snijbonen 4992; pronkbonen 23—58; spruiten 29—57; knollen 817; boerenkool 57; uien 47; druiven 6291. vissen zou men op elke gewenste diepte van zeebodem tot oppervlakte kunnen onderscheppen. De heer J. de Veen sr. van het Labora torium voor Visserij Onderzoek houdt zich al lange tijd bezig met een sleepnet, dat gecommandeerd kan worden naar iedere diepte en dat bovendien de stand van za ken naar de trawler „doorbelt". Bij de pelagische trawl van de heer De Groot liggen de zaken even eenvoudiger. Geheimen Het geheim ligt .natuurlijk ook hier ge deeltelijk bij de scheerborden van de trawl. Het principe is vrij eenvoudig. Het boven scheerbord, dat aan de wateroppervlakte blijft, kreeg een verstelbaar roer en de beide andere scheerborden werden aan de bovenzijde voorzien van een drijfvlak met verstelbare vleugels. Van de bovenpees loopt naar het bovenscheerbord een lijn, die ook verstelbaar is. Wanneer de schipper nu op het echolood op een bepaalde diepte haring ziet de pelagische trawl is in hoofdzaak bedoeld om de haringvangst omhoog te brengen dan moet het net aan boord op die diepte worden ingesteld. Dit is een eenvoudige handeling op de twee zijdelingse borden. Er hoeft slechts een bout te worden ver plaatst. Men heeft ons natuurlijk niet het geheim willen verklappen en daarom blijft alles nog enigszins in het duister. De heer Van Duijvenbode verklaarde echter, dat men geen ongenoegen met het vistuig heeft beleefd en dat er geen wijzigingen meer in de trawl zullen worden aangebracht. Inmiddels is octrooi aangevraagd en zal de machinefabriek Van Duijvenbode dit vistuig gaan vervaardigen in samenwer king met de heren J. de Groot en H. Thomasse te Egmond aan Zee. Met één p.k. Zoals men zich wellicht zal herinneren, beproefde de Egmondse visser J. de Groot in oorlogstijd zijn geluk met een sleepnet langs het strand. Zijn paard trok het net voort en hij haalde er soms een aardig maaltje vis mee weg. Het net sleepte ech ter over de bodem en daardoor ontging In het jeugdgebouw van de Nederlands Hervormde Kerk te IJmuiden-O. is Zater dagavond een instuif voor jongens en meisjes. Behalve voor de sjoelbaflcken, het schaken en bet tafeltennis is er een zeer grote belangstelling voor de damborden. De leiders van deze instuif hebben ge meend eens een aparte avond voor het damspel te organiseren. Voor Zaterdag be staat er dan ook gelegenheid, voor jongens en meisjes van 10 tot 18 jaar aan een dam- wedstrijd deel te nemen, waarvoor enige prijzen worden beschikbaar gesteld. Er wordt in groepen van vier gespeeld en iedere deelnemer speelt die avond drie partijen. Dit sneldammen zal op de „gong" gebeuren. Er hebben zich reeds een 40 tal gegadigden aangemeld, en die alsnog willen deelnemen, moeten zich des avonds aan de zaal opgeven. Twee jaar geleden ivas op de plaats van deze harde, verbrokkelde aarde een goed vismeer. Het was het Sugar Lake in de staat Missouri. De droogte van de jaren 1952 en 1953 deed het water echter „verdampen". Thans is zelfs de bodem zo droog, dat er een ware woestijn is ontstaan. hem natuurlijk de vis, die niet vlak langs de bodem zwom. De Groot, die als marine man bij de onderzeedienst heeft gediend, en een technische knobbel heeft, ging toen aan het piekeren en slaagde er in een apparaat te construeren dat het net op elke gewenste hoogte boven de grond hield en de ansjovis en bliek raakten toen ook in de mazen verstrikt. De vinding is de basis geworden van de nu door hem geconstrueerde pelagische trawl, die volgens hem de haringvangst met ongeveer dertig procent omhoog kan brengen. De haring wordt tot dusverre, voorzover niet met de vleet, gevangen met een sleepnet, dat over de bodem van de zee wordt getrokken, met het gevolg ech ter dat haringscholen die verder boven de bodem zwemmen, ontsnappen. Vooral on der de Engelse kust blijkt de haring vaak hoger te zwemmen, terwijl daar boven dien de netten op de rotsige bodem vaak beschadigd worden. In vele landen wordt al jaren lang naarstig gezocht naar een dergelijk net, maar voor zover bekend is men er nog steeds niet in geslaagd. Aanvankelijk heb ben de Nederlandse instanties, aldus de heer De Groot, weinig interesse getoond voor zijn vinding. Daarna heeft hij plan nen gehad het buitenland voor de vinding te interesseren, maar nu heeft hij toch Ne derland het voordeel van zijn vinding .ge gund. De afdeling Velsen van de Noord-Hol landse Vereniging „Het Witte Kruis" hield Maandagavond in haar gebouw aan de Kennemerlaan een algemene ledenverga dering. De voorzitter de heer P. Waarden- burg opende de avond, waarna hij een overzicht van de afgelopen periode gaf Het ledental is sinds 1 Januari 1953 geste gen van 7998 tot 8073. „Deze groei houdt geen gelijke tred met de groei onzer ge meente", meende de voorzitter, maar de propaganda - dienst is reeds in werking ge steld. De gezinsverzorging ondervindt veel last van mutaties, waardoor het getal van 11 gediplomeerden teruggelopen is tot 6 Het punt verplegingsartikelen deed de heer Waardenburg opmerken dat hier mede veel moeilijkheden werden onder vonden. Het gebruik wordt steeds inten siever en het niet op tijd terugbezorgen bezorgt de vereniging veel last. De wijk- kraamverzorging blijkt in een behoefte te voorzien. Het in 1951 begonnen kraam- centrum loopt naar verwachting, hoewel het feit dat de regeringssubsidie te gering is, wel moeilijkheden oplevert. Hierop liet de voorzitter echter volgen dat op 1 Januari 1954 de rijkssubsidie van f 1 tot f 2.50 per dag verhoogd zal worden waardoor he* mogelijk zal worden kraam verzorgsters met vast salaris te binden en een betere opleiding te garanderen. De zuigelingen- en kleuterzorg ontwik kelt zich goed. Op 22 October wooxit weer gestart met een moedercursus. Bij de begroting voor 1954 bleek dat met de contributie van f4 per jaar niet meer kan worden volstaan, zodat deze op f 5 wordt gesteld. De voorzitter noemde dit voor ons land een nog lage contributie. Bij de benoeming lid kascommissie werd de heer T. Struikmans gekozen. De aftre dende bestuursleden, de heren P. Waar denburg, A. Rolloos en H. Zuidervaart werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag bleek dat eind van dit jaar ook in Velsen-Noord en Santpoort met een moeder-cursus zal worden begonnen. „Het is voor uw naasten, vele vrienden en bekenden een droeve dag nu zij afscheid van u moeten nemen. Wij allen weten welk een warmte en blijdschap er van u uit straalde. Gij hebt in uw leven altijd een grote plaats ingeruimd voor de Koninklijk# Marine en ge hebt u beijverd het Neder landse volk ervan te overtuigen dat zij een zeemacht nooit zullen kunnen missen. Onze beste wensen vergezellen u op uw laatste en verre reis naar een betere wereld van licht. Deze woorden sprak gistermorgen in de aula van het crematorium te Velsen de ge pensionneerde vice-admiraal G. W. Stöve aan de baar van de overleden oud-schout- bij-nacht H. A. Romswinckel. Namens de oud club- en dispuutgenoten voerde de gepensionneerde zeeofficier M. Bottenheim het woord. Spreker herdacht het feit, dat de overledene in 1898 deel had uitgemaakt van het ere-escorte, dat bij de kroning van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina had dienst gedaan en roemde de heer Roms winckel als een hartelijke kameraad. Onder orgelspel daalde hierna de met vele bloemstukken bedekte kist, waarna de zoon van de verscheidene, kolonel H. O Romswinckel voor de betoonde belangstel ling dank zegde. De plechtigheid werd on der meer bijgewoond door de oud schouten -bij-nacht D. Scalongne, J. B. de Meester en T. Meyer en door de oud-hoofdofficier van de Marineadministratie H. B. van Dam, de oud-directeur van het K.N.M.I. de heer P. M. van Riel en de gepensionneerde kapitein-luitenant ter zee E. R. Schultz. De senioren van de handbalvereniging „IJmond" hebben uit de uitslagen van de jeugdwedstrijden van de IJmond-meisjes en -jongens, respectievelijk tegen Heemstede uit met 130 en Concordia thuis met 152, een les kunnen halen aangaande het maken van doelpunten. Door deze resultaten telt de IJmond-jeugd in de afdeling Haarlem be hoorlijk mee; de jongensploeg staat zelfs boven aan de ranglijst. De IJmond I-heren zijn nog steeds niet op dreef. In Weesp werd de strijd aangebon den tegen WVGV (op een zeer slecht en klein veld) en het werd een débacle. IJmond kon althans niet tot zijn normale aanvals spel komen, waarvan de thuisclub profiteer de. Met rust stonden de Velsenaren met 92 achter en aan het slot werd dat 146. De dames van IJmond I behaalden haar eerste overwinning. In St. Pancras zag het er overigens eerst niet erg naar uit toen Vrone de leiding nam. Doch toen kwam plotseling de vechtlust bij IJmond boven en kort daarna werden er drie doelpunten gescoord (1—3). Wel liep Vrone nog voor de rust de achterstand in (2—3), maar na de hervatting was het samenspel tussen vóór- en midden linie zo goed, dat Vrone er niet meer aan te pas kwam en IJmond nog vijfmaal de Vrone- doelverdedigster passeerde (27). Het tweede IJmond-damesteam heeft van het bezoek aan BGV weinig plezier beleefd. Opnieuw werd gedemonstreerd, dat dit IJmond-elftal in de eerste afdelingsklasse, waarin het tegen eerste elftallen moet uit komen, niet aan de eisen kan voldoen. Wel iswaar is het veldspel niet minder, doch het schieten laat nog veel te wensen over. IJmond 2 dolf met 6—1 het onderspit. De onderlinge competitie van de schaak club „Kijk Lit" is al in volle gang en er wordt door de leden met veel animo ge streden om een goede plaats te behalen op de ranglijst. Verrassingen zijn niet uitge bleven. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de gepromoveerde spelers J. v. d. Plas en H. Aarsen bovenaan de ranglijst staan. Het ziet er dan ook naar uit, dat dit jaar enige verschuivingen op de rang- lijst zullen voorkomen. Niet alleen in groep I is dit het geval, maar in de andere groe pen komt dit ook voor. In groep II A staat Huiser bovenaan. Twee jaar geleden kwam hij nog in de laatste groep uit. In groep II B, verrast A. Moleman vriend en vijand door goedspel. Met 5 punten uit 5 partijen staat hij on bedreigd aan de top van de ranglijst. In groep III A is het al niet anders; Hogewind is dé man, al heeft hij geduchte concurrentie van H. Berkhout. In groep III B gaat het tussen R. Blok en C. v. d. Glind, die dit jaar voor het eerst in groep III B spelen. De blinde schaker Cleeren kan er ook iets van, daar hij momenteel met 4pnt uit zes wedstrijden (3 gewonnen en 3 re mise) aan het hoofd staat van zijn groep. Ditmaal wist J. v. d. Plas te winnen van Wijdoogen. Door tijdnood gedwongen was hij genoodzaakt de laatste acht zetten in een vliegend tempo uit te voeren en toen hij dit kunststukje had uitgehaald, gaf Wijdoogen meteen de partij op. Visser en Plugboer speelden ook een emotionele partij. In een totaal gewonnen stand maak te Visser een blunder, die hem de partij had kunnen kosten, maar Plugboer zag het niet en de partij werd remise. A. Kiste- maker had het op te nemen tegen Stals, die van een achtergebleven pion geen voordeel wist te behalen. Toen Kistemaker zijn stelling enigszins los werkte, won hij de partij. Weinig strijdlust was er bij de partij Visser-Lanser. Al bij de achttiende zet werd er tot remise besloten. Moleman wist in groep II A van de nieu weling Kok te winnen en Kok op zijn beurt wist de Ruiter te weerstaan en een half punt aan zijn totaal toe te voegen. Huiser handhaafde zich op de eerste plaats door van Spuls Jr. te winnen en Bakker wist te zegevieren over Deelder. Tellier toonde in een stelling van dame tegen vijf pionnen aan, dat de dame een machtig stuk is. Hij won dan ook. De partij van Nieuwenhuizen-Krab werd in een gunstige stelling voor v. Nieuwenhuizen afgebroken. Van Niekerken moest in A. v. d. Plas zijn meerdere erkennen en M. Lanser wist zijn eerste overwinning te behalen op Van Stekelenburg, die met deze uitslag zijn eerste nederlaag ontving. Scheurkogel won in goede stijl van Zeylmans. In gelijke stand werd de partij Wezelman-Verlaak afgebroken. De afgebroken partij Hey- koop-Huiser werd zonder verder te spelen remise gegeven. In groep III A won Hogewind van v. d. Tuin. Zijn rivaal Berkhout zal tegen me vrouw Spuls alle zeilen moeten bijzetten om een nederlaag te ontgaan. De partij werd afgebroken. V. d. Wel speelde tegen Korff en wist te winnen. Wolthuizen kon eveneens tegen Holscher de volle winst behalen. De voor de bovenste plaats belangrijke partij tussen v. d. Glind en De Wolf werd door De Wolf gewonnen, waardoor hij een ernstige concurrent van Blok is ge worden, temeer, daar De Vries niet ver der dan remise kon komen tegen v. d. Doel. Sluiters behaalde ten koste van Dek ker zijn eerste winstpunt. Cleeren weerstond de aanval op zijn leiderschap door van Verdam te winnen. Wempe won van Toornvliet en de strijd tussen Aarts en Aalbersberg, die beiden nog geen punt hadden veroverd, eindigde in een zege van Aalbersbei-g. Tenslotte wist Kooy zijn ongeslagen record te hand haven door van Buys te winnen. DINSDAG 20 OCTOBER IJMUIDEN Ncd. Herv. Toneelgroep, IJmuiden-Oost, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rem- brandtlaan, toneeluitvoering. Thalia, 20 uur, „De onzichtbare tegen stander". SANTPOORT VARA-afdeling, Santpoort-Bloemendaal, 20 uur, zaal „Zomerlust", viering 25- jarig bestaan. WOENSDAG 21 OCTOBER IJMUIDEN Speeltuin ver. „Heuvelwijk", 15 uur (voor kinderen), Patronaatsgebouw, 20 uur voor (volwassenen) opvoering van het sprookje „Bosmoedertje". Thalia, 20 uur, „De onzichtbare tegen stander". Rex, 20 uur, „Telefoon voor u",

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7