Motie-Romme voor vrijere lonen Veiligheidsraad stelt bespreking van de kwestie-Triest uit Lagerhuis in spanning over reisplannen van de premier Aanneming waarschijnlijk Treinbotsing bij Tilburg Weerbericht Haarlems Dagblad Burgemeesters Verrassend begin van Kamerdebat Amerika wil besluit niet herzien Het woord is aan Brits-Guyana komt morgen in Lagerhuis 68e JAARGANG No 88 WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 241 Nederlaag voor Laniel Indonesische oppositie dient protest-motie in Nederlandse gevangenen uit Sovjet-Unie terug Schone kans voor boeren in Victoria Churchill hult zich in zwijgen Machinist ernstig gewond Russisch protest in Berlijn Aanhoudend vrij zacht Weerrapporten tl Bureaux: Keunemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op7.on- en FeesMapen Abonnement per week 4r cent. per kwarta;»' 6.10. Franco per post f b.SO Girorekenin 273107 ten name van Haarlems Dapbla Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman HET STADHUIS VAN VERSAILLES heeft de duizend burgemeesters uit zestien Europese landen binnen zijn muren ver enigd, die enige dagen gecongresseerd heb ben over de Europese eenwording. Ver sailles is geen grote stad; zij telt niet meer dan 75000 inwoners. Zij behoort ook niet tot de oorden welker stadsrechten uit de Middeleeuwen of zelfs uit een nog verder verleden stammen. Zij dankt haar ont staan aan het geweldige paleis, dat koning Lodewijk XIV in de zeventiende eeuw in deze schone Franse dreven liet bouwen en waarnevens zijn tuinarchitect Le Notre dat wondermooie park aanlegde, dat nog immer de bezoeker tot geestdrift brengt. Versailles moge niet tot de oudste steden behoren, het heeft in drie eeuwen meer wereldhistorische gebeurtenissen beleefd dan zij. De naam klinkt veeleer als die van Europa's grootste theater dan als die van een stad. Het lijkt wat vreemd dat iemand een gewoon ingezetene, een dood gewone burger van Versailles kan zijn: men zou, daar wonend, minstens staats man of maarschalk van Frankrijk moeten wezen. Niettemin is het bevolkt door ge wone inwoners, die zich misschien wat gedrukt voelen onder de zware last van historie, van grande tragédie en herinne ring aan sinds lang gestorven vorstelijke praal, die op hen rust. Zij hebben hun ge wone gemeentebestuur in een stadhuis, dat zeker in zoverre niet gewoon is dat in zijn ontvangstzaal duizend mensen kun nen congresseren. Laat ons denken dat dit de foyer van het oude, wat vervallen Grand Theatre Versailles is. Daarin hebben dan die duizend burge meesters uit zestien landen beraadslaagd en ook hun samenzijn gold weer het lot van Europa, dat zo menigmaal te Versail les in het geding is geweest. Ook zij, die moderne burgervaders, togen toch daar heen om over Europa te spreken. Dat moet een wonderlijke gedachte voor hen geweest zijn en de sfeer van dit oord moet hun samenzijn wel gestimuleerd hebben. Dat blijkt dan ook uit hetgeen een onzer redacteuren, die het heeft bijge woond, er gisteren over schreef. Hij zal er vandaag nog meer over te vertellen heb ben. De Raad van Europese Gemeenten houdt geen vergadering „op het hoogste niveau", hetwelk uiteraard dat der staats hoofden en staatslieden is, maar hij is daar om niet van zelfbewustzijn gespeend. En het treft dat deze duizend „habituele voor zitters", zoals onze rapporteur der be raadslagingen hen noemt, het zo volmaakt eens zijn geworden. Niet alleen over het feit, dat de gemeentelijke autonomie sinds de oorlog alom door de nationale staten wordt bedreigd, maar ook in de hoopvolle verwachting, dat die autonomie veel beter tot haar recht zal komen in een verenigd Europa, dat immers alleen al door zijn af metingen gedwongen zal zijn te decentra liseren. Deze gedachte is ongetwijfeld juist: sterker centralisatie in de hoogste bestuursorganen zal nopen tot sterker de centralisatie daar beneden, om het geheel vlot, soepel en dus de bevolking bevredi gend te doen functionneren. De burgemees ter van de Belgische stad Seraing heeft hierbij in een trant, die alle gemeentebestu ren verrukt zou hebben als zij erbij ge weest waren, erover uitgepakt dat Europa niet langer het vrije jachtterrein van en kele staatslieden behoorde te zijn. Als gij in de keuze van dit beeld de invloed van Versailles' geschiedenis voelt vergist gij u zeker niet: het oog der historische herin nering ziet de schitterende jachtstoet van Louis Quinze vertrekken; het oor hoort het morren. Hij moet dat beseft hebben, burgemeester Merlot van Seraing, want hij voegde er haastig aan toe dat om Europa te maken men niet moet dromen van het verleden, niet de toekomst vrezen, maar de plichten zien van vandaag. „Duizend burgemeesters hier kunnen duizend Europese gemeenten maken". Ik verneem zulke taal met vreugde; dit is de geestdrift die de wording van Europa be hoeft. Ik geloof ook dat het van zeer we zenlijk belang is dat zulk contact wordt nagestreefd als te Versailles is bereikt. Dit ook met het oog op de toekomst, waarin de wording tot formele eenheid zal zijn gegroeid en de overtuiging en toewijding van de locale besturen ten zeerste vereist zullen worden om de opbouw in de prac- tijk des levens te doen slagen en voor een onwennige, door het nieuwe verbaasde bevolking aanvaardbaar te maken. Onze waarnemer bij dit congres heeft geconstateerd dat de geestdrift voor Euro pese éénwording niet minder aan de dag trad bij de burgemeesters uit de landen, die zich daar tot dusver buiten houden dan bij die uit de zes, die in het wordings proces direct betrokken zijn. Dit is niet verwonderlijk maar wel verheugend: het duidt op de verdere groei, die na eenmaal bereikte aaneensluiting der Zes zeker niet zal uitblijven. R. P- PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft zich gisteren met biina algemene stemmen uitgesproken voor een debat over Indo-China op Vrijdag. Dit betekent een morele nederlaag van de regering, aangezien premier Laniel ver klaard heeft, dat de regering in dit sta dium geen voorstandster van een debat is, omdat er spoedig onderhandelingen met de republiek Vietnam beginnen. DJAKARTA. (Aneta). Parlements leden van de Partai Sosialis Indonesia^ van de Ma-si urn i en van de Partai Sjarikat Islam Indonesia hebben een motie inge diend, waarin geprotesteerd wordt tegen de brief van de procureur-generaal aan de Indonesische iournalistenbond, waarin onder meer werd gezegd, dat het citeren van redevoeringen van de parlementsleden in openbare vergadering met matiging diende te geschieden, teneinde de tegen stellingen niet toe te spitsen. De ondertekenaars van de motie noemen de brief een aanranding van de persvrij heid en zeggen, dat het onrechtvaardig en onjuist is journalisten strafrechterlijk ver antwoordelijk te stellen voor publicatie van redevoeiingen van parlementsleden en voor getuigenissen, die voor gerechts- jnayen worden afgelegd. Na de eerste dag van het algemene begrotingsdebat in de Tweede Kamer lijkt het niet gewaagd te concluderen, dat een meerderheid van de Kamer zich zal uitspreken voor een vrijere loonvorming. Zij zal voor een zodanige uitspraak de gelegen heid krijgen, nu de leider van de K.V.P.-fractie, prof. Romme, de wenselijkheid daartoe in een motie heeft neergelegd. Over de inhoud van deze motie heeft nog niemand zich uitgelaten, maar de beschouwingen, welke gisteren zijn gehouden, hebben wel uitgewezen, dat de kaarten voor een grotere vrijheid op dit stuk aanzienlijk gunstiger liggen dan die voor het behoud ener geleide loonpolitiek. Prof. Oud, de leider van de V.V.D.-fractie, heeft zich onomwonden voor een zodanige verruiming uitgesproken en dr. J. Schouten heeft wel duidelijk gemaakt, dat men er in het Anti-Revolutionnaire kamp precies zo over. denkt. Alleen mr. Burger, de socialistische fractieleider, heeft zich met stelligheid uitgesproken vóór het behoud der geleide loonvorming. In de door prof. Romme ingediende motie wordt onder meer gezegd dat in de huidige stand van de economische en so ciale ontwikkeling de handhaving van een systeem van loonvorming, waarbij onvol doende rekening wordt gehouden met de onderling verschillende economische mo gelijkheden per bedrijfstak, in zijn uit komsten aan de factor arbeid in hel; be drijfsleven te kort doet en geen bevre diging kan geven. Onder deze omstandigheden behoort in de plaats van een zodanig systeem te tre den een stelsel, waarbij de bevoegdheid tot en de verantwoordelijkheid voor de bedrijfstaksgewijze loonvorming in ruime mate liggen bij het bedrijfstaksgewijze ge organiseerde bedrijfsleven. In een aldus gewijzigd systeem van loonvorming moet het bedrijfstaksgewijze georganiseerde be drijfsleven zijn taak met betrekking tot de loonvaststelling voor zijn eigen bedrijfs tak in redelijke vrijheid kunnen vervul len en dit kunnen doen binnen de grenzen van hogere belangen, ontleend aan een voldoende mate van onderlinge sa menhang der lonen in de verschillende bedrijfstakken, aan een passende bestaans mogelijkheid voor hen, die aan het bedrijfs leven deelnemen en in het algemeen aan de veiligstelling van de doeleinden der regeringspolitiek. In de motie wordt de regering uitgeno digd, om, na overleg met het bedrijfs leven. het nodige te verrichten om, zo mogelijk met ingang van 1954. tot deze vrijheidsverruiming in de loonvorming te komen en voorts, zo spoedig dit daarna mogelijk zal blijken te zijn, eveneens na overleg met het bedrijfsleven de over blijvende bevoegdheden van het College van Rijksbemiddclaars te doen overgaan naar de Sociaal Economische Raad. De BERLIJN. DPAVijfendertig Ne derlandse krijgsgevangenen zijn Dinsdag uit de Sovjet-Unie te Berlijn aangeko men. Het transport is op het Oost-Ber- lijnse station Köpeniek door ambtenaren van het Nederlandse consulaat te Berlijn overgenomen. Het consulaat beschikt over een autobus, die de gevangenen naar Ne derland zal brengen. Heden wordt de reis naar Nederland voortgezet. Het West- Duitse persbureau DPA meldt dat slechts 33 Nederlanders in Helmstedt zijn aangekomen. De twee anderen zou den in Berlijn zijn achter gebleven. Volgens DPA bevinden zich onder de ge- repatrieerden de Haarlemmers Charles Wagner en Joh an Koelman en de IJmuide- naar Arend Boer. bevoegdheid der regering om loonrege lingen, welke het algemeen welzijn in ge vaar brengen te weren, moet echter steeds behouden blijven Veelheid van onderwerpen Bij het debat, dat gisteren in de Tweede Kamer is begonnen, zullen niet alleen algemene beschouwingen aan de rijksbe groting voor 1954 worden gewijd, maar ook aan de bclastingontwerpen, de huurver hoging en de compensatiemaatregelen, de loonrondc inbegrepen, de vierde in- dustrialisaticnota, de deviezennota en de werkgclegenheidspoliiick. Als sluitstuk dient het ontwerp tot coördinatie van de sociale verzekeringswetten. Iets nieuws is, dat de gebruikelijke schriftelijke voorbereiding achterwege is gebleven. Deze methode biedt het voor deel, dat er tijd wordt gewonnen en dat het gesprek tussen Kamer en regering aan levendigheid wint. Naar globale berekening zal de Kamer twintig uren nodig hebben om in eerste in stantie het hare te zeggen en het zal dus wel Donderdagavond worden voor zij ge reed is. De regering zal zich dan wel grondig op haar antwoord willen voorbe reiden en niet eerder dan Dinsdag aan het woord komen. Er zal dus nog een goed deel van de volgende week mee heengaan voor het algemene debat zal kunnen worden afgesloten. Daarna zal de Kamer dan de mouwen kunnen opstropen om zich door de aan de orde gestelde wetsontwerpen heen te werken. (Reuter) De Veiligheidsraad heeft gisteren zijn bespreking van het Sovjet- Russische voorstel om een gouverneur voor het „vrije gebied van Triest" te benoemen voortgezet. De vertegenwoordiger van Co lumbia. dr. Urrutia achtte het met het oog op de nieuwe poging van Groct-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten om een oplossing voor het vraagstuk-Triëst te vin den niet opportuum om de door de Russen voorgestelde bespreking van dit probleem thans aan te vangen. Hij stelde voor de be spreking tot vier November uit te stellen. Urrutia voegde hieraan nog toe dat echter „voorkomen dient te worden dat de Weste lijke grote drie, achter de ruggen van de andere zeventien staten die het vredesver drag met Italië hebben ondertekend om hun eigen oplossing van dit vraagstuk be kokstoven". Bij stemming werd later be sloten het debat over Triëst uit te stellen tot twee November. (Reuter) -- Wj-sjinski, de enige die tegen dit voorstel stemde, zei nog. dat het voorstel neerkwam op een vingerwijzing aan de raad ..zijn ogen en oren te sluiten" voor de critieke toestand in Txëëst. De „onderhandelingen" waarnaar de Britse, Franse- en Amerikaanse afgevaar digden hadden verwezen, hielden een bc- dreiging in van de vrede en veiligheid in Zuid-Europa, aldus de Russische afge vaardigde. Voorts noemde hij de basis van de onderhandelingen tussen de drie Weste lijken onjuist, in tegenstelling mot het Handvest en onverenigbaar met de begin selen. waarop het verdrag van 1947 is ge baseerd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft Dinsdag op een pex-sconferentie te Washington medege deeld, dat er op het ogenblik voorbereiden de maatregelen voor de evacuatie van Amerikaanse en Britse strijdkrachten uit Triëst worden genomen. Dulles zeide, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië er niet aan denken van hun besluit om hun strijdkrachten uil de zóne A van Triëst terug te trekken en de zóne aan de Italianen over te dragen, terug te komen. Er worden. aldus deelde Dulles mede, voorbereidende onderhandelingen gevoerd met de Italiaanse en de Joegoslavische i-egering om de mogelijkheid van een vijf- mogendhedenconferentie over Triëst te onderzoeken. Langs de 145 kilometer lange Italiaans- Joegoslavische grens staan thans drie Itali aanse en drie Joegoslavische divisies tegen over elkaar. In Romeinse politieke kringen meent men, dat uit de over het vraagstuk- Triëst door de Britse en Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden en Foster Dulles, afgelegde verklaringen blijkt, dat de „Westelijke Grote Drie" géén vorderingen hebben gemaakt bij het zoe ken naar een oplossing voor dit probleem. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis toe gegeven, dat het Brits-Amerikaanse besluit om zóne A van Triest aan Italië te geven, wel een drastische stap is geweest. Hij was echter genomen om erger te voorkomen. Men had gehoopt, dat de betrokkenen zich er wel bij zouden neerleggen. Verdeling van het gebied volgens de huidige zóne- grenzen leek de enig mogelijke oplossing. Grond in eeuwig-durende pacht voor Nederlanders (Van onze correspondent in Australië) Naar wij vernemen, bereidt de regering van de Australische staat Victoria momen teel een wetsontwerp voor, waardoor bij aanneming de mogelijkheid wordt geschapen aan vakbekwame Nederlandse boeren en boerenarbeiders grond in eeuwig-durende pacht uit te geven. Dit plan, dat. is uitgegaan van de premier van deze staat, Cain, mag men uniek noe men, daar in Zuid-Austra>lië, ondanks de uitgestrektheid van het land, vrijwel geen kans bestaai: anders dan door koop in het bezit te komen van veex te dure grond. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Chateaubriand: De genoegens van onze jeugd, door onze herinnering opgeroe pen, gelijken op bouwvallen bij fakkellicht gezien. Het is door de goede indruk, die de Ne derlandse immigranten op de premier van Victoria hebben gemaakt, dat Cain op het plan is gekomen, tienduizenden hectaren goede grond aan Nederlanders ter be schikking te stellen op een wijze, die geen kapitaal vergt. Voor de ontginning van deze gronden zou van staatswege volledige steun worden verleend. LONDEN (Reuter) Sir Winston Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis geweigerd iets te zeggen over persberich ten, die te kennen gaven dat hij van plan zou zijn een bezoek aan Moskou te bren gen. Een stampvolle zaal wachtte in span ning op elk woord, dat de Britse premier zou zeggen, nadat het lid van de Labour- partij Woodrow Wyatt hem gevraagd had wat er waar was van berichten in de pers, dat hij binnenkort naar Moskou zou vlie gen om te pogen de internationale span ning te verminderen. „Ik ben bang, dat ik zeer wijde deuren zou openen, indien ik zou trachten alles wat in de kranten wordt gezegd, te beves tigen of te ontkennen", zo zei de oude staatsman, en hij ging weer zitten. Reuter tekent hier bij aan, dat het aan Churchill toegeschi-even plan om alleen naar Moskou te gaan, indien hij er niet in zou slagen de regeringsleiders van de vier mogendheden bijeen te krijgen, niet door de meerderheid van zijn partij wordt ge steund: Vele regeringsfunctionarissen vre zen, dat een dergelijke missie noodlottige gevolgen zou hebben op de Europese opinie en de Brits-Amerikaanse betrekkingen, in dien zij zou mislukken. Dulles in de knel „De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Fi-ankrijk zijn het er over eens, dat vóór een conferentie van de regeringsleiders van vier grote mogendheden een conferen tie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken dient te worden gehouden", aldus Wekelijks kan men op het circuit van Zandvoort dc Amsterdamse motorpolitie aan het werk zien. De verkeerssituaties in de hoofdstad zijn blijkbaar van dien aard dat er behendigheid en evenwichtskunst voor nodig zijn, welke de foto ons loont. Door nog onopgehelderde oorzaak is in de afgelopen nacht een goederentrein uit Den Bosch bij Tilburg op de locomotief van een lege kolcntrein gereden. De leerling machinist van de aanrijdende trein kreeg een shock cn dc machinist van de aange reden trein werd ernstig gewond. Beiden zijn in een ziekenhuis te Tilburg opge nomen. Van beide treinen ontspoorden een aantal wagens, waarbij dc hoofdsporen tussen Tilburg en Den Bosch en tussen Til burg en Oisterwijk (lijn naar Boxtel) zijn versperd. Hier rijden autobussen ter ver vanging van de treinen. Reizigers uit het Noorden en Oosten van ons land, bestemd voor Breda, Roosendaal en Zeeland en omgekeerd werd aangeraden over Utrecht le reizen. Hetzelfde gold voor reizigers uit het Zuiden, die naar bestem mingen verder dan Dordrecht moeten reizen. Nader wordt gemeld, dat van beide trei nen in totaal acht wagens versplinterd werden, terwijl een ander aantal werd ontzet. De machinist van de electrischë locomotief, V. d. K. uit Eindhoven, liep een gecompliceerde beenbreuk op. Van een tx'ansport van zestien paarden, dat zich in de goederentrein bevond, werden er twee gedood. Een ondex'zoek naar de oorzaak is nog lopende. Tenslotte is meegedeeld, dat een van de sporen van station Tilburg, die door het ongeval geblokkeerd werden, sinds half elf vanochtend te berijden was. De electnscne treinen van de serie 1200 van Amsterdam via Rotterdam naar Eindhoven cn terug, rijden nu weer via Tilburg. Vanmiddag' hoopt men alle sporen vrij te hebben. BERLIJN (Reuter). De Sovjet-Russi sche autoriteiten te Berlijn hebben Dinsdag bij de Franse commandant in West-Bcrlijm, generaal Pierre Manceaux-Demiau, gepro testeerd tegen „het wegvoeren van twee Oost-Berlijnse politiemannen naar West- Bcrlijn". In een brief aan de Franse generaal zegt een vertegenwoordiger van de Sovjet-Rus sische hoge commissie in Berlijn, dat een uit ongeveer tien man bestaande gewapen de bende op 17 October Oost-Berlijn bin nenkwam en twee leden van de Oost-Bei-- lijnse volkspolitie over de sectorgrens naar de Franse sector sleepte. Volgens het hoofdkwartier van de West- Berlijnse politie zijn Zondagavond twee leden van de Oost-Duitse volkspolitie. on der vuur van hun collega's, naar West- Bcrlijn gevlucht, waar zij in de Franse sector om politiek asyi hebben verzocht. (Van onze correspondent in Londen) De eerste indruk van dit Londense wit boek over de gebeurtenissen in Brits Guy- na is dat dit de actie van de regering rechtvaardigt, al blijven er vele vragen over die morgen in het Lagerhuisdebat op heldering verlangen. Het is duidelijk dat Jagan cn de andere vijf ministers van de progressieve volkspartij, hoewel zij op nor male wijze aan de macht zijn gekomen, zich nauwelijks van hun democratische verantwoordelijkheid bewust zijn en uit sluitend hun fanatieke partijopvattingen hebben laten gelden. Zij organiseerden stakingen, ondermijnden het politieke ap- paraat, schoven de gewone vakbeweging opzij, beïnvloedden het onderwijs en voer den actie tegen de kerk. Bovendien wil den zij de Mau Mau van Kenya na-apen. Een nieuwe beschuldiging is die van het plan om het zakencentrum en dc woningen van vooraanstaande Europeanen en re geringsambtenaren in Georgetown in brand te steken. Er zou de laatste tijd veel ben zine zijn gekocht door mensen die geen auto bezitten, zegt het witboek. Deze beschuldiging achten sommigen overigens te vaag omdat zij gebaseerd is op „inlichtingen uit betrouwbare bron nen". Oliver Lyttleton, de Britse minister van Koloniën, zal hierover morgen scherp aan de tand gevoeld worden. Hij is het zwarte schaap van de Labour-oppositie die in hem een ouderwetse schex-pslijper ziet. Desondanks is de Labourpartij verdeeld over de koers, die zij inzake Brits Guyana zal dienen te volgen. De leiders manen tot voorzichtigheid omdat een Labourregering in dezelfde omstandigheden hoogstwaar- schijnlijk op gelijke manier zou hebben gehandeld. Sommigen zien in de actie van de re gering een farce omdat wél de situatie ernstig genoeg werd geacht om oorlogs schepen te zenden en de gi'ondwet buiten werking te stellen, maar niet ernstig ge noeg om iemand te arresteren. Men wil vóór alles meer positieve feiten. Daarbij komt nog dat het optreden van de Britse regering de revolutionnaire beweging in Brits Guyana een nieuwe stimulans heeft gegeven. Het is namelijk gisteren bekend geworden dat al geruime tijd een scheu ring dreigt in Jagans partij. Dc gematigde neger-advocaat Burnham, die met Jagan mee naar Londen is gekomen, zou dat ge daan hebben om deze in toom te houden. Vanmiddag zou Jagan in Londen de wereldpers ontmoeten. Di-. Tsjeddi Jagan, dc afgezette minister president van Brits-Guyana, wiens reis naar Londen gisteren wegens mist in West- Europa werd vertraagd, is vanochtend uit Frankfort met het K.L.M.-lijntoestel uit Paramaribo naar Schiphol vertrokken, waar hij even over twaalf aankwam. Hij heeft passage naar Londen geboekt op het K.L.M.-lijntoeste1dat vanmiddag om 14.55 uur van Schiphol naar Londen vertrekt. verklaarde minister Dulles gisteren op een persconferentie. Op de vraag of eerste-minister Churchill met Dulles had gesproken over „een vier- mogendhedenconferentie op het hoogste niveau", gaf de Amerikaanse minister geen dii-ect antwoord, maar hij zeide, dat de Westelijke ministers hun uitnodiging aan de Sovjet-Unie voor een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Lugano over het Duitse en Oostenx-ijkse probleem, hadden herhaald. Over Korea zeide Dulles, dat de Ameri kaanse afgevaardigde voor de Koreaanse politieke conferentie, Dean, Woensdag naar Panmoendjom zal gaan om met een ver tegenwoordiger der tégenp;**v ij problemen betreffende die conferentie te bespreken. Dulles ontkende categorisch het bericht, dat Churchill hem zou hebben meegedeeld van plan te zijn alleen naar Moskou te vliegen voor een onderhoud met Malen- kov. Het voorstel voor een bijeenkomst van de regex-ingsleiders van Engeland, Amerika en Frankx-ijk met Malenkov was op de con- fex-entie te Londen niet ernstig in over weging genomen, zo zei hij. Maar hij voeg de hier aan toe, dat hij slechts sprak over de formele zittingen van de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken en niet over de niet-officiële bijeenkomsten tussen de ministers van Buitenlandse Zaken en Churchill. Toen vex-slaggevers hem vroe gen, of Churchill op deze niet-officiële bijeenkomsten bij hem had aangedrongen op een ontmoeting met Malenkov op het hoogste plan, antwoordde Dulles, dat zij zich op voor hem delicaat terrein begaven. Hij had met Churchill over tal van aange legenheden gesproken, maar het zou niet juist van hem zijn over niet-officiële be sprekingen verslag uit te brengen, zeide hij. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds wordt het weer in een groot deel van Europa beheerst door hogedruk- gebieden. Het belangrijkste hogedruk- centrum ligt boven West-Rusland en neemt langzaam iets in betekenis af. Wel is de depressie-activiteit op de oceaan wat toe genomen, maar over het algemeen voltrek ken de wijzigingen in de algemelie circu latie zich maar langzaam. Er komt daarom nog niet zo heel veel verandering in het bestaande weertype. Er zal morgen over het algemeen iets meer wind zijn en de mist.kansen nemen in verband daarmee iets af. Het betx-ekkelijk zachte herfstweer zal zich ook morgen nog kunnen handha ven doordat de lucht, die morgen over ons land wordt gevoerd ongeveer dezelfde tem peraturen heeft als de lucht, welke zich vandaag boven Nederland bevond. De ge middelde temperatuur te De Bilt was in de afgelopen acht dagen ongeveer tweeën- eenhaive gx-aad boven normaal. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand •o c.c 5 7. Oslo geheel beu- ZW 2 11 4 Stockholm geheel bew ZW 4 9 0 Kopenhagen zwaar bew. Z 7 10 0 Londen nevel windstil 11 0 Amsterdam mist NO 1 13 0,1 Brussel mist windstil 12 0 Parijs nevel NNO 5 13 0 Bordeaux mist windstil 9 0 Nice onbewolkt NNW 4 14 0 Wax-schau geheel bew. OZO 2 5 0 Berlijn nevel ONO 3 5 0 Fx-ankfort nevel windstil 14 0 München nevel ONO 1 12 0 Zürich nevel windstil 13 U Wenen geheel bew. NW 2 8 0 Rome zwaar bew. NO 4 15 0 Helsinki geheel be ZZW 4 9 0 Neerslag laatste 24 uur. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt of nevelig weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Geen regen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 22 October Zon op 7.16 uur. onder 17.32 uur. Maan op 16.57 uur. onder 7 13 uur. Hoog en laag '.ra'er :*^n Woensdag Hoog water 2.10 en 1 Laag water 10 17 en 22 3'? uur Donderdag 22 October Hoog water: 2.52 en 15.11 uur. Laag water: 10.57 en 23.17 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1