VISSERIJ-VARIA Binnen een kwartier is de Groot's zwevende trawl er bij IJ Overbevissingsconferentie te Londen Koplopers krijgen het zwaar Een ouderwetse draak in het Jeugdgebouw "A „Kijk Uit" schaakte „De Torens" omver Castricum Ongezuiverd rioolwater naar Alkmaarder meer Wijk aan Zee Heemskerk 7 NEDERLAND HANDHAAFT STANDPUNT Om de damtitel van Noordholland Laros favoriet voor de eerste plaats NGVB heeft winter- programma klaar „Noordzeejongens" in Thalia ECHOLOOD „HARING OP VIJF VAAM" „Nieuw-Guinea" in het Jeugdgebouw O' Kennemer aquarianen van bekers en médailles voorzien Kampioenen van Vitesse-gym Feestelijke prijsuitreiking na gezamenlijke schiet wedstrijd WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 Dinsdag 3 November begint te Londen een bespreking over de toepassing van de overbevissingsconventie 1946. Vorig jaar werd te Londen de eerste conferentie ge houden voor de uitbreiding van de bepa lingen van de overbevissingsconventie van 1946. Men kwam tot een accoord, maar de overeenkomst diende nog bekrachtigd door de parlementen van alle landen. Thans zullen verschillende nieuwe voor stellen worden ingediend. De Skandina- vische landen gaan niet accoord met het vergroten van netmaten en het vaststellen van maximumgrootten van sommige vis- Zaterdag en Zondag wordt het dam- tournooi om de provinciale damtitel in het Amsterdamse Schaakhuis (nabij Artis) voortgezet. Er resten nog vijf ronden en de leider Laros speelt Zaterdag tegen Singer; Zon dag ontmoet hij v. d. Sluis. Door zijn verdere programma (tegen Berk, Ansems en Stahlberg) heeft hij een uitstekende kans zich een eerste of tweede plaats te verwerven. Met 8 gespeelde par tijen 13 punten en een eventuele score van 6 punten uit het nog te spelen program ma komt Laros vrij zeker op een der eer ste twee plaatsen terecht, nodig voor het deelnemen in het voorjaar 1954 aan de strijd om de nationale damtitel. Ook de tweede man Bizot krijgt het Za terdag zwaar te verduren tegen v. d. Sluis. Zondag ontmoet hij v. d. Bos, wat voor Bizot wel een „twee" zal opleveren. Dukel krijgt dit aankomend weekend Veenstra en Singer tegenover zich. Dit is de laatste kans voor de D.C.IJ.'er om zich naar een eerste of tweede plaats op te werken. Zijn overige tegenstanders, Bizot, Tesselaar en Willemse zijn niet gemakkelijk. Ansems, de vierde koploper speelt tegen Tesselaar en Berk en ook zijn verdere programma (v .d. Sluis, Laros en Willem- se) is zwaar. Een spannende eindstrijd om de titel en de bezetting van de tweede plaats kan dus worden tegemoet gezien. Voor de eerste toneelavonden in dit sei zoen van de Hervormde Toneelgroep uit IJmuiden-Oost bestond zowel Maandag als Dinsdag een bijzonder grote belangstelling, zodat het Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan twee keer geheel was bezet. Ds. G. Wassenaar had dus alle reden zijn voldoe ning hierover uit te spreken, temeer omdat door de aanwezigheid van de heer G. de Man, ambtenaar voor culturele zaken te Velsen, ook de interesse van het gemeente bestuur gebleken is. Vandaar dat het altijd enigszins spijtig is te moeten constateren, dat de aan het stuk gespendeerde tijd en moeite in geen enkele verhouding staan tot de artistieke waarde van deze voorstellingen, die toch als een culturele daad werden aangekon digd. Want het „boeiende Noorse" toneel werk „Marjatta" door Arie van der Lugt heeft niets met cultuur gemeen. Goed be schouwd is het een onvervalste ouderwetse draak, die door de pjaats der handeling voor dé afwisseling nü eens met een flat soorten. Engeland stelt voor ieder land een bepaalde viscapaciteit toe te kennen. Dit zou tot gevolg hebben dat er schepen ko men stil te liggen. België is al tegen dit voorstel. Een Frans voorstel wil de grens voor de conventie, die bepaald is op de 48° N.B. (Engels kanaal) verleggen naar de 36° N.B. (Golf van Gibraltar). Hiermee zouden arme visgronden beschermd worden. De nemarken vraagt de kleine wijting aan land te mogen brengen, omdat deze soort vis gelijk met sprot en haring wordt gevan gen. Een tweede Deens voorstel vraagt, dat de conventie uitzondering zal maken voor de netten voor tongvangst. De tong vangst bedraagt in de Noordzee 68.26 Noordzee-Zuid 40.95Engels kanaal 13.47 °/o, Bristol 21.36 Zuid Ierland 12.51 en Noordzee Noord 0.23 België zal met het voorstel komen de maasgrootte te verminderen tot 70 mm voor de belangrijkste visgebieden. Thans is dit 80 mm. Voor het Noordelijk gedeelte van de Noordzee zou het voorstel niet van kracht zijn. Naar wij vernemen is men aan Neder landse zijde niet van plan een voorstel in te dienen. In de ledenvergadering van de afdeling Velsen van de Ned. Christen Vrouwen bond, die in de Da Costasehool is gehou den, zijn de leden op de hoogte gesteld van het programma voor de komende win termaanden. De presidente, mej. A. Mulder, die de bijeenkomst liet openen met het zingen van Psalm 118 7, 8 en vervolgens uit de H. Schrift ias over Lukas 14 7-24, ver welkomde in het bijzonder de dames Bak ker Steneveldt en Hilbrink-Heida, die haar plaatsen in het bestuur hadden ingenomen. In grote lijnen kon het winter program ma worden gereed gemaakt. Op 10 No vember opent het met een lezing over het boek „Meester Rembrandt" var. Jan Mens, door mevrouw Kooiker-Mohr uit Katwijk aan Zee; op 18 December wordt de Kerst vergadering gehouden en op 19 Januari spreekt mevrouw C. J. Ooms-Vinckers uit Laren over „De invloed van de vrouw op het sociaal-economisch bestel In Februari volgt de jaarvergadering en in Maart wordt de gezamenlijke afdelin gen-vergadering gehouden. Na dit officiële gedeelte van de agenda heeft mej. A. Mulder een en ander verteld uit het boek „Machteld ter Crone", een roman uit de Haagse wereld, van de schrijfster mevrouw Marie C van Zegge- lén. De Deense cinematografie heeft zich sinds de oorlog een uitstekende naam ver worven met producten als „De Rode Aar de" en andere hoogtepunten uit haar nog korte historie. De bloei is evenwel van korte duur geweest. Herkent men in deze „Noordzeejongens", die morgenavond het hoofdbestanddeel van een speciale voor stelling in „Thalia" uitmaakt, wat de foto grafie betreft, de grondige vakkennis der Scandinaviërs, de dramatiek van deze film is beslist niet boven die van een goed jon gensboek uitgekomen. Het verhaal speelt zich af aan de vlakke kusten van Jutland en brengt weinig grote beroeringen op tafel afgezien van een „narrow escape" van een vissersbootje uit een wilde storm kabbelt het leven van de eenvoudige bevolking rustig voort. Er wordt een weinig gesmokkeld. Twee jon gelui bekeren deze smokkelaar. Dit hele verhaal is bizonder goed gefoto- gi-afeerd en dist een aantal prachtige na tuuropnamen op. F. Opbrengst collecte De in Castricum gehouden huis aan huis collecte ten bate van het kinderhuis Prin ses Beatrix, heeft de somma van f 145.69 opgebracht. als de „Maria van Hattem", de „Bergen", de varen, zullen gewis Jaap de Groot kennen, de MUIDENAREN, die Op trawlers .Herman" of de „Thorina' veertigjarige Egmondse matroos, die na de oorlog op zijn eentje een zwevende trawl ontwierp en tijdens het afgelopen weekeinde aan boord van de IJmuidense trawl- logger IJM 14 „Annie" proeven met het nieuwe vistuig nam. En met succes, want de drie schippers op de „Annie", de „echte schipper" Jan Prins, Cor Zwart en Phil Prins hebben met enige verwondering kunnen zeggen, dat De Groot's pelagische trawl het perfect de&d. Jaap de Groot had een week lang de beschikking over de Annie, maar na twee dagen stoomde ze de Vissershaven alweer binnen. Reserve-onderdelen had hy niet hoeven te gebruiken. In zijn woning aan de Emmastraat in Egmond aan Zee heeft Jaap de Groot ons het verhaal gedaan van de ontwikkeling, de tegenslagen en mislukkingen en tenslotte het succes met zyn zwevende trawl. AAP is altijd aan het knutselen met net jes zegt zijn vrouw en ze zucht er eens bij, want hij doet alles in de huis kamer. Wanneer een Egmonder komt om een netje, om tongetjes op het strand te vangen, dan maakt Jaap het wel. In oor logstijd ging het ook zo. „Je most wat van gen om te eten," zei hij ons. Daartoe werk te hij op het strand met een netje, een paard en een vergunning van de Duitsers. Nu zat er ook veel bliek onder de kust, maar die ving De Groot niet in zijn netje, daar dat over de grond sleepte. De bliek was in die dagen vooral geld waard. Jaap toog naar huis om te tekenen en te ont werpen en vooral te zoeken. Het lukte hem een net te bouwen, waarmee bok de bliek werd verschalkt. Toen hoorde hij even na de oorlog van de echometer, waarmee scholen vis waren op te sporen. De haring zit soms ander halve dag lang van de grond en op een bepaalde hoogte en dus dacht Jaap: „Wat in het klein mogelijk is, kan ook in het groot." Hij bouwde een wat groter model, liep eens bij de kolenboer van het dorp, Klaas de Groot, aan, om te vragen of hij de motorsloep mocht huren en ging er op af voor de Egmondse kust. Het net liep uitstekend. Om z'n net bij een logger of trawler te beproeven, mocht hij gebruik maken van de VL 85. Maar er moest ook teuze japon kon worden behangen. De wei- geld op tafel komen om te eten. Het gezin nig oorspronkelijke intrige kan slechts op de been worden gehouden door talloze ver vloekingen, gebalde vuisten en een vloed van tranen, waarbij de hevig gezwollen tekst eerder de lachspieren dan het gevoel in beweging brengt. Het verhaal is al even onbelangrijk en werd reeds in talloze variaties aan onze grootouders op de planken voorgezet. Een gewetenloze landeigenaar heeft de nijvere boer Torgeir Tammero telkens belangrijke sommen geleend, en als deze zijn schuld niet tijdig kan voldoen, dreigt hij hem zonder pardon van de boerderij te verwijderen. Toevallig heeft Torgeir een beeldschone dochter, Marjatta, waarop de zoon van de landheer begerige blikken werpt. Doch zij heeft haar hartje reeds verpand aan Con rad Parzer, een nobele jongeling, die dooi de landheer eveneens van zijn bezittingen werd beroofd en thans noodgedwongen als wildstroper in zijn onderhoud moet voor zien. En elke toeschouwer heeft dan na de eerste taferelen al begrepen, dat Marjatta voor de noodlottige keuze zal worden ge steld Conrad de bons te geven en de zoon van de landheer te trouwen, of haar door de zorgen gebukte vader van de boerderij te laten verwijderen. Hetgeen dan ook prompt gebeurt. Ik hoop dat deze sum miere inhoudsvermelding van het eerste bedrijf voldoende excuses heeft opgeleverd om mijn afwezigheid na de pauze te ver ontschuldigen; ik vond het zo al welletjes. Dergelijke valse romantiek en hevig ge zwollen taal zijn nu toch werkelijk te lang uit de tijd. Nogmaals: jammer voor de Hervormde Toneelgroep, dat zij zoveel toewijding aan dit stuk heeft verspild, vooral omdat er sinds het vorige seizoen een duidelijke vooruitgang in het spelpeil viel op te mer ken. In de eerste plaats waren de décors en de costuums voorbeeldig verzorgd. Het fraaie toneel had dan ook zeer zeker een open doekje verdiend. Alleen is het een raadsel waarom de schrijver de handeling in Noorwegen lits. afspelen: er bestaat geen enkele aanwijsbare reden voor deze keuze boven de Achterhoek of West-Friesland bijvoorbeeld. Wat de spelers betreft, kunnen met ge noegen enige uitstekende typeringen wor den vermeld, zodat dank zij deze prestaties dit overzicht gelukkig nog in waarderende trant kan worden besloten. De heer A. Bos man was een markante Torgeir, die deze geslagen boer stevig op de planken zette en daarbij ook zijn stem fraai in harmonie wist te brengen. Niet minder geslaagd was De Culturele Commissie van de Neder lands Hervormde Gemeente van IJmui- den-Oost heeft de heer K. Drost, hoofdbe stuurslid van het Nationaal Nieuw-Guinea Comité bereind gevonden te komen spre ken over Nieuw-Guinea. Op Vrijdag 30 October wordt deze avond i* het Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan gehouden en de lezing zal met licht beelden verduidelijkt worden. De Groot telt vijf wakkere jongens. Af en toe moest er gevaren worden op de „Pol derman" of de „Bergen" of de „Utrecht". Hij hoorde hoe op deze schepen soms enorme haringscholen werden gezien op het echolood, terwijl met de trawl niets was te beginnen. Wat later is Jaap de Groot naai de heer Thomasse in Egmond gestapt, die wel iets van octrooien en zo afwist. Twee jaar geleden was dat en inmiddels zijn al uit vele landen octrooien op het vistuig verkregen. Naar wij vernamen heeft een van de grootste IJmuidense rederyen grote be langstelling voor de uitvinding van de heer Dc Groot. Grondfrees onder de bovenpees P bestaande borden van de logger VL 85 heeft De Groot eind vorig jaar de eerste proeven mogen nemen. Over de medewerking van regering en de dienst voor visserijonderzoek met de „Antony van Leeuwenhoek" is hij nu niet bepaald te spreken. Bij de tocht met de VL 85 gingen de bor den scheef lopen. Het mislukken van de proeven op de VL 85 was dan ook te wijten aan het feit, dat de scheerborden niet ge lijk in gewicht waren. De heer A. van Duijvenbode, machine fabrikant, kreeg aardigheid in de uitvin ding en in de werkplaats werd met uiter ste nauwkeurigheid volgens tekeningen van De Groot aan de apparatuur gewerkt. Er kwamen twee scheerborden, elk met een stabilisatievlak en opsnijvlakken, en een bovenscheerbord met aan de onderzijde een staart, zoals De Groot die noemt, die het bord de goede druk en kracht geeft. De borden werden nauwkeurig gewogen en gemeten en thuis aan de Emmastraat werkte De Groot aan het nieuwe trawlnet. De pezen van dit net zullen geheel anders dan bij de huidige trawlnetten komen te Iepen. Wanneer de grondpees achter de bovenpees zou aankomen, zou de haring schrikken van de bovenste pees en nog ge legenheid kunnen vinden onder de grond- pees door te zwemmen. Dit hiaat, dat om gekeerd ook geldt, wist De Groot te onder vangen. Boven- en grondpees zullen gelijk op blijven gaan. Het schip krijgt ook meer vaart, doordat de tegenstand van de grond pees, die anders over de grond sleept, is verdwenen. De Groot heeft er ook voor ge zorgd, dat het net, dat zowel links als rechts van de logger of trawler kan worden gesleept, groter werd dan gebruikelijk. Staat een gewone trawl ongeveer drie vaam open, bij De Groot's zwevende trawl zal dit zeven vaam bedragen. De grootte van de opening en van het net wordt echter be paald door de kracht van het schip. Een van de grootste geheimen van De Groot's zwevende trawl schuilt in het bovenscheerbord, dat aan de oppervlakte blijft en door middel van een kabel is ver bonden met de bovenpees. Met deze kabel kan de diepte worden geregeld. Binnen een kwartier dieper of hoger Ï^EN ander blij geluid voor de bemanning j van loggers en trawlers: het boven scheerbord zal niet meer scheep gehaald worden. Wel, wanneer de zwevende trawl als bewegend drijfnet dus aan de opper vlakte wordt gebruikt omdat' het bord dan vlak bij de povenpeés zit. Wordt echter dieper dan twee vaam gevist, dan kan het bord aan de kabel, die het bord met de bovenpees verbindt, buiten boord blijven hangen en kan de kuil aan boord worden geledigd. Uiteraard komen de andere bor den in de galgen. Wacht, zullen de schippers of reders zeg gen, maar duurt het dan niet lang om de trawl te laten zakken of omhoog te halen? Jaap de Groot antwoordt: „Wanneer men de haring op een bepaalde hoogte ziet, dan blijft ze daar ook geruime tijd, soms ander halve dag. Het net kan in een kwartier tijds worden gehaald en nadat de kabel tus sen bovenscheerbord en bovenpees is ver lengd of korter gemaakt over boord wor den gezet, 's Nachts kan op het boven scheerbord desnoods een lampje worden geplaatst en overdag een bol. Naar de Engelse wal OORAL op de Engelse wal zal de haring met deze trawl gevangen kunnen wor den. De trawlers uit IJmuiden, die nog met de gewone trawl vissen, staken thans haast allemaal de haringvisserij om weer de Noord in te gaan. De haring zwemt op de Engelse wal namelijk zeer hoog en met de gewone trawl is daar niets te bereiken. De IJM 14 zal er echter volgende week met de zwevende trawl op af gaan. Tussen al die drijfnetvissei-s zal daar dan een Nederland se logger al trawlend verschijnen. Het resultaat moet worden afgewacht, maar reder, schipper, bemanning en bovenal de heer J. de Groot, die de reis zal mee maken, hebben alle hoop op een goede vangst in korte tijd. Wijziging ambtenaren-reglement B. en W. van Velsen hebben de gemeen teraad meegedeeld, dat het wenselijk wordt geacht, over te gaan tot wijziging van twee bepalingen in het Algemeen Ambtenaren reglement en dat daaraan een drietal ar tikelen en een overgangsbepaling zullen worden toegevoegd. de kindse herder Samke van H. Klees, die door een sober gehouden uitbeelding geen enkel gevaar liep ridicuul te worden. P. Kalkhoven verleende de onversaagde Con rad alle gewenste kracht en sympathie, waarnaast K. v. d. Blom en G. Quist de beide marqué's eveneens in de gewenste stijl naar het noodzakelijke zwarte con trast voerden. Bij de dames troffen me vrouw G. Jansen-Verbaan door haar zuivere toon als de zwaar beproefde Mar jatta en mevrouw C. Kalkhoven-Geijteman als de nederige moeder. JAN VAN DAM De heer J. de Groot, uitvinder van de zwe vende trawl, waarmee de „Annie", IJM 14, ter haringvangst zal gaan. Voor de competitie van de Noordhollandse Schaakbond werd de wedstrijd Kijk Uit II De Torens I uit Haarlem gespeeld in het clublokaal van Kijk Uit. Het tweede tiental van Kijk Uit heeft de competitie goed ingezet, want een ruime 73 zege was het resultaat op de lang niet zwakke tegenpartij. De Ruiter bezorgde zijn club een 1—0 achterstand, toen hij in een moment van schaakblindheid zijn dame cadeau gaf. Hierna zorgde Ringers dat de stand weer gelijk werd, door op fraaie manier te win nen; Bakker ging al vlug ten aanval, maar het duurde nog geruime tijd eer hij zijn tegenstander mat kon zetten. Ook Moleman speelde een gedegen partij én wist zijn tegen speler het winstpunt afhandig te maken, terwijl Hillecamp na moeizaam spel door kwaliteit wist te winnen. Aan het eerste bord kwam Van der Plas een beetje gedrukt te staan, verloor zelfs een pion, maar herstelde zich en stelde zijn tegenstander voor problemen, die hij niet vermocht op te lossen. Intussen was Plug- boer in de opening al in moeilijkheden ge raakt en hoewel het er naar uitzag, dat hij deze te boven zou komen, gelukte het hem niet en moest hij de vlag strijken. Bij het afbreken waren nog drie partijen bezig. Verlaak had een gewonnen stelling, die bij de arbitrage geen zorgen baarde en dat onmiddellijk gewonnen werd verklaard; de andere twee partijen van Lanser en Rijke werden na onderling beraad remise verklaard, hoewel beiden zeer goed, zo niet gewonnen stonden. Door dit resultaat werd de uitslag 7—3 verkregen. De volgende wedstrijd van Kijk Uit II gaat tegen Bloemendaal II in Bloemendaal en er zal hard aangepakt moeten worden om tegen deze sterke ploeg succes te boeken. Maandag ondergaat het vijfde tiental van Kijk Uit de vuurdoop en wel tegen Bloe mendaal III, dat ook als een sterk tiental te boek staat. Vervolgens gaan het derde en vierde tien tal Donderdag naar Zandvoort om daar Zandvoort I en II te bekampen. De gedétailleerde uitslag van Kijk Uit II De Torens is als volgt: Kijk Uit II De Torens I J. v. d. PlasH. A. Schouten10 J. PlugboerA. W. A. Zoon 01 A. RijkeP. Koeleman 14 A. de RuiterC. Raaphorst 01 J. RingersS. Koorn 10 M. LanserH. Lageweg V?Vj J. HillecampA. Brouwer 10 W. Bakker—C. v. d. Voort1—0 A. Moleman—C. Luking 10 J. VerlaakJ. v. d. Bos10 Nieuwbouw in Den Helder. Naar wij vernamen zal er binnenkort worden be gonnen met de nieuwbouw van een stalen viskotter op de werf van Visser ;n Den Helder voor rekening van een Helderse reder-eigenaar. Het schip wordt 13 meter lang. Men is op deze zelfde werf bezig met de bouw van een 22 meter lange kotter voor rekening van de schipper-eigenaar Vlaming uit Tessel; dit schip wordt uitge rust met een 180 pk. Brons-diesel. Voorts krijgt de HD. 180 een nieuwe motor. Werfplannen van de baan. De plan nen, om in Den Oever, dat momenteel een vloot van ongeveer 200, merendeels kleine schepen, rijk is, een werf te bou wen, zijn naar men aanneemt voorlopig van de baan. Een van de grootste moei lijkheden is het verkrijgen van de benodig de grond. Geen YEM-monopoIie. Het leek er gistermorgen even op, dat de VEM met haar twee trawlers Post Boy en Herman, die samen 2850 kisten haring en wat di versen aanvoerden, de alleenheersers aan de Dinsdagrnarkt zouden blijven, maar te elfder ure is daar toch nog de Eli Chéné- vière bijgekomen, die 1200 kisten verse haring bij zich had, die ze direct loste. Voorts was de RO 2 present met wat verse vis plus een snurrevaadkotter, de HD 116 met ongeveer 115 kisten schol en een paar dagschuitjes. Gemengde haring. De haring van deze dag is erg gemengd uitgevallen: grof en kleingoed werden door elkaar te koop aan geboden en niettemin gaf de eerste afslag een stevige prijs voor de haring: van f 12.50 tot f 14.50 per kist. Tijdens de twee de markt liep de koers lichtelijk terüg, maar de opvangprijs kon toch vermeden worden; er is f 10.50 voor de kist neerge legd. De sardien en de toters brachten tus sen de f8.50 en de f 10.50 per kist op. Van de Eli kwam kloekere haring aan de wal, die dan ook prompt van f 12.50 tot f 14 in het laad je bracht. Schraal in de rond- en platvis. Deze Dinsdagrnarkt zat maar dun in de rond- en de platvis en de prijzen waren dan ook aanmerkelijk hoger dan Maandag. Voor piepers is om de f 32 per kist betaald en de wijting ging tot f 28, terwijl de HD 116, die een mooi schip snurrevaad-schol aan land bracht, met beste prijzen strijk ging. De schol twee deed ongeveer f 25, de drie f 18 en de uivers f 12 per kist. Er was geen tong aan de markt. Drie Vemmcrs. Deze week begint overigens wel met VEM-trawlers in de meerderheid: voor vandaag lagen er giste ren al drie schepen van de rederij aan de kant: de Vios met 1600, de Haarlem met 2000 en de Sumatra met 1900 kisten ha ring. Dan werder er nog één of meer vis beten verwacht uit het groepje Bloemen- daal-Van Hattum, die van de 12e October zijn...- - Zes dagen Herman. Voor een korte zesdaagse reis maakte de Herman gisteren het lieve sommetje, van f 23.800; de Post Boy besomde na acht dagen f 20.400 en de Eli maakte er na eveneens acht dagen niet meer dan f 16.300 van. Garnalen. Er waren Dinsdag 2916 kilo flauwe garnalen aan de afslag, waarvan de IJm. 206 het hoogste schot had geleverd met 442 kilo. De prijs zat tussen de f 0.46 en de f 0.54 per kilo. Bijvangst. Door de garnalerwloot wordt behalve garnaal ook veel wijting en schar buitgemaakt. Wijting is een vis, die zich bij voorkeur te goed doet aan kleine garnaal en deze bijvis is een welkome bij verdienste voor de dagvissers. Prijzen. Gr. tong 3.10-2.65, tarbot I 2.32, alles per kg.; kl. schol I 32, kl. schol II 27-8, schar 16-8, v. haring 17.50-11, ma kreel 31, kim. schelvis, 57, kl. schelvis I 52-43, kl. schelvis II 33-18, wijting 28-8, gr. gul 43, rnid. gul, 43, kl. gul 25, kl. rode poon II 11, alles per 50 kg.; Gr. Kabeljauw 220-141 per 125 kg. Aanvoei. 2 tong en tarbot, 188 schol, 33 schar, 4610 haring, 2 makreel, 83 schel vis, 74 wijting, 13 kabeljauw en gul, 5 poon en 5 diversen, totaal 5015 kisten. Besommingen. IJm. 32 Eiie 16.390; 2 trawlers met 44.200; RO. 2 2920; KW. 159 1029, IJm. 77 180. Totaal 7—3 Dit is het Lockheed transportvliegtuig RC-121C, Ingericht als vliegend radar station, waardoor Amerika's verdediging „ogen" krijgt, die over de horizon kunnen zien. Het vliegtuig, bestemd voor het transport over lange afstanden, heeft een vergrote brand stof capaciteit, waardoor het radarstation lang in de lucht kan blijven. Het is gezellig geweest gisteravond in het Patronaat in IJmuiden-Oost, waar de Ken- nemer Aquarianen hun achttiende jaar vergadering hielden. De waarnemend penningmeester d$ heer G. J. van der Kamp is nu „in vasté dienst" gekomen en dit kon aller goedkeuring wegdragen, mogelijk wel door zijn proeve van financieel beleid, waardoor het kas saldo op 213.37 was komen te staan. Wat vervolgens de avond aantrekkelijk maakte, was de uitreiking van prijzen, die als beloning golden voor hen, die het best een geheel jaar lang hun aquarium met inhoud in orde hadden gehouden. Deze zogenaamde huiskeuring is ver deeld in twee klassen. In klasse A sleepte C. Roodzant de eerste prijs, namelijk de zilveren wisselbeker, voorlopig in de wacht waarbij hij als eigen prijs een verguld zilveren medaille incasseerde. De andere winnaars in deze afdeling waren: W. Haa nepen, E. Tuyn, J. Pools en F. Peppels, die elk een bronzen medaille in ontvangst konden nemen. In totaal hebben in deze klasse zeventien leden meegedongen. In klasse B kwam de heer W. Hensen aan de top en hij kreeg de verzilverde vis met een verguld-zilveren medaille. De heren T. Semeyn en P. Kaandorp gewerd eveneens een medaille. In deze afdeling hebben negen deelnemers elkaar de loef trachten af te steken. Tot besluit werden de verschillende be vindingen van de huiskeuringscommissie besproken en dit gedeelte van de avond is zeer zeker het meest leerzame geweest. Wat het ledental betreft: dit ondervond in het afgelopen verenigingsjaar enige terugslag door de oprichting van de aqua riumvereniging „Velsen". Maar toch heeft „Kennemerland" over het aantal leden be zuiden het kanaal niet te klagen. Als verrassing kwam mevrouw Valks aandragen met een achttiental namen van dames die spontaan donatrice van „Ken nemerland" waren geworden. Hierdoor kwam het ledental op 123 leden en 19 donateurs. De onderlinge strijd bij St. Thomas De onderlinge wedstrijden van de R.K. damclub St. Thomas te Castricum, lever den Maandag enkele verrassende uitsla gen op. In afdeling 1 wist B. Beentjes voorzitter C. Ory een gelijk spel af te dwingen en tot eenzelfde prestatie kwam C. v. d. Himst in zijn partij tegen de club kampioen, J. Geuke. G. Sprenkeling be haalde een overwinning op J. Kabel en C. Juffermans en C. Reijnders speelden ge lijk. De uitslagen in de andere drie afde lingen zijn als volgt: Afdeling 2: A. Riet veld-P. Rietveld 02; j. van Velzen-J. Groen afgebroken; S. Groentjes-P. v. d. Himst 02; A. Collet-A. Dagelet 20. Af deling 3: F. Zonneveld-B. Louman 02; A. Bakker-L. de Ridder 02; L. Valke- ring-H. Kroone 20. Afdeling 4: P. de Vries-L. van Wissen 02; B. Brakenhoff- Th. Hollander 20; L. Zwart-W. Admiraal 20; Th. Konijn-Th. Graas 02. Spreekuur burgemeester Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, zal deze week inplaats van van daag (Woensdag), Donderdag spreekuur houden. Het ligt in de bedoeling het ongezuiver de rioolwater van de gemeente Castricum af te voeren naar het Alkmaardermeer. Deze mededeling deed de voorzitter van het college van hoofdingelanden van de Castricummerpolder, de heer C. P. Spaan- sen, op de in hotel Meijer gehouden ver gadering van het college. Volgens de voor zitter heeft RIZA hem toegezegd, dat ge tracht zal worden nog vóór 1 April 1954 het ongezuiverde rioolwater af te voeren. In deze vergadering heeft men besloten, aan de gemeente Castricum een perceel polderwater te verkopen, ter grootte van 1-760 vierk m., dat gelegen is nabij de Eer ste Groeneiaan. Aan het RK. kerkbestuur van de H. Pancratius zal vergunning wor den verleend tot het dempen van een ge deelte sloot aan de Cieweg voor de toe gang naar het RK. kerkhof. Tijdens de in de gymnastiekzaal van de R.K. jongensschool aan de Dorpsstraat ge houden onderlinge wedstrijden van de gymnastiekvereniging Vitesse, hebben bij de dames mejuffrouw E. Twisk en bij de heren D. Zonneveld het clubkampioen- schap behaald. Zij brachten respectievelijk 79,8 en 88,2 punten op hun .naam en stel den zich in het bezit van de beschikbare wisselbekers, die door de voorzitter van Vitesse, de heer J. Middelhof f. werdén uit gereikt. „Dit is weer dè avond, dat puibliek en politie uit Castricum eens gezellig bijeen zijn, wat'met altijd gebeurt". Aldus de voorzitter van de Castricumse Politie- schietvereniging, de heer G. Verbaan, tij dens de Dinsdag gehouden jaarlijkse feestavond van de vereniging in höteL De Rustende Jager als slot van de traditionele schietwedstrijden, waaraan 35 politieman nen en 39 donateurs de laatste alle in woners van Castricum hebben deelge nomen. De voorzitter richtte een speciaal woord van welkom tot burgemeester C. F. Smeets, die met zijn echtgenote aan wezig was en de arts H. J. van Nievelt, om vervolgens het „woord" te geven aan de Castricumse gemengde toneelvereniging De Schakel, die met groot succes het to neelspel in drie bedrijven „Dc- pantoffels van Zijne Excellentie" van Hans Nesna, voor het voetlicht bracht. In de pauze had de prijsuitreiking plaats. Bij de leden was de eerste prijs voor de heer J. v. d. Kaay, die in totaal 94 punten op zijn naam had weten te brengen, behaald op pistool en geweer. Tweede was de heer A. F. de Bruijn even eens met 94 punten en de derde prijs ging naar de heer J. Benjamin. Van de dona teurs sleepte de heer J. H. Heijkoop met 87 punten de eerste prijs in de wacht; 2. R. v. d. Werff Jr., 81 punten; 3. A. Lute 79 punten. Alle deelnemers kregen een prijs die bestond uit nuttige gebruiksvoor werpen, rookwerk en wild. Men een gezel lig bal, waarvan de dansmuziek werd ver zorgd door Libert Eggers' band is de avond besloten. Klaverjassers speelden onderling De Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" heeft een onderlinge wed strijd gehouden, welke met de volgende uit slag eindigde: 1. mevrouw J. Paap 4772 pnt.; 2. de heer C. Paap 4615 pnt.; 3. de heer L. Schelvis 4418 pnt.; 4. de heer N. v. d. Mey 4239 pnt.; 5. de heer P. de Boer 4145 pnt.; 6. mevrouw Seysener 4028 pnt.; 7. de heer N. de Boer 3944 pnt.; 8. de heer K. de Witte 3900 pnt.; 9. de heer M. G. Seysener 3885 pnt. 10. de heer B. Vrijburg 3775 pnt.; 11. de heer H. Bodewes 3769 pnt.; 12. de heer J. Groosjohan 3701 pnt.; 13. mevrouw C. Paap 3420 pnt.; 14. de heer G. Bodewes 3379 pnt.; 15. de heer J. Paap 3262 pnt. Heemskerk breidt uit met nieuwe straat (dank zij bouwspaarders) B. en W. van Heemskerk stellen de ge meenteraad voor over te gaan tot het ver kopen van grond aan tien spaarders van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten, die hun woningen zullen bouwen aan de nieuw geprojecteerde straat, die de naam zal krijgen: Jacob van Oostzanen- straat. Tien nieuwe woningwethuizen B. en W. van Heemskerk vragen de ge meenteraad volume beschikbaar te stellen voor tien woningen. Daar momenteel aan alle aanvragen van particulieren om bouw volume is voldaan, stellen B. en W. de ge meenteraad voor om tot de bouw van tien woningwetwoningen over te gaan. De huizen kunnen worden gebouwd op grond, welke is aangekocht door de heer P. Mulder. De totale kosten zijn geraamd op 97.150 voor het bouwen en 15.650 voor de grond en het bouwrijpmaken daarvan.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3