Duizend burgemeesters werden het in Versailles eens Kabinet en politiek in Bonn blijven goeddeels bij het oude Het Hek van de Dam F. DAMiAANS ZN Franse Paragraaf Meer besef nodig voor Europese èri plaatselijke gemeenschappen Adenauer voor de Bondsdag Eén verrassing: Von Brentano krijgt géén portefeuille JONGENSREGENJASSEN SNEL BOKTEN ADEM WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 Verhuis- en Emballeerbedrijf Hoogoven-arbeider liep gebroken enkel op Uw gestel hunkert naar gezondheid Faillissementen Kerkelijk Nieuws Laatste zangrecital van Jo Vincent Agenda voor Haarlem V redespij p Kermispijp Een groot bal Havenarbeider kreeg klemhaak tegen hoofd Personenauto reed twee benzinepompen omver „De Europese gemeenten, verbonden over de grenzen heen in de Raad der Euro pese gemeenten, zijn vastbesloten om in het belang van hun burgers een vrij en vredelievend Europa op te bouwen. Zij hebben voorts besloten hierbij hun rechten vast te leggen, die berusten op duizend jarige tradities en op de menselijke vrijheid en waardigheid. Die rechten zijn tegen woordig in gevaar, en zelfs in sommige gevallen vernietigd." Ziedaar de aanloop van het Europese Handvest van de ge meentelijke vrijheden, zoals dat door het congres van de Europese burgemeesters in Versailles dezer dagen werd aangenomen. In dat Handvest worden dan een reeks van de principes opgesomd der gemeente lijke autonomie. Daartoe hoort onder meer de wil van de burger om de plaatselijke autonomie te beschermen en illegale in breuken daarop niet te aanvaarden, zoals de gemeenschap trouwens de rechten van de burger hoort te beschermen. Ook con stitutioneel wordt opnieuw vastlegging der gemeentelijke vrijheden geëist met een mogelijkheid tot beroep op een onafhan kelijke rechterlijke macht. En natuurlijk wordt de noodzaak van een gezonde finan ciële onafhankelijkheid der gemeentes nog eens extra dik onderstreept. Bij deze punten en andere die in dit document worden genoemd, zijn er zeker die in Nederland als zeer logisch wor den aanvaard. Nochtans kan niet worden ontkend, dat sommige ervan in andere Europese landen in het gedrang zijn ge komen. zoals weer andere ook in ons land in de knel zijn geraakt. En niemand kan ontkennen, dat een gezonde gemeentelijke onafhankelijkheid tot de pijlers der Wes telijke democratie behoort. Evenals het trouwens nuttig is, dat dit handvest nog eens vooropstelt, dat de burgers een con structief aandeel in het plaatselijke open bare leven moeten kunnen en willen ne men. Want daar schort hot nog wel eens aan. Twee hoofdmotieven De in dit alles tot uiting gekomen wil tot erkenning van de rechten der gemeen te, de oproep tot een hernieuwd besef van het behoren tot een plaatselijke gemeen schap en daartegenover het over de na tionale grenzen gaande begrip van het Europeaan zijn.waren zeker de twee hoofd motieven van dit congres der duizend bur- gemeeste De synthese van deze twee hoofdmotie ven kwam ook tot uiting in de rede van de Franse afgevaardigde Chaban-Delmas op de sluitingsdag, die haar met Franse klaar heid uiteenzette. Hij mag dan wat over dreven hebben, toen hij zei, dat de be gerige nationale overheid bij het opzij- schuiven van de gemeentelijke rechten hard op weg is een politie-staat te schep pen, maar hij zei toch een paar zeer zin rijke dingen over de groeiende staats- almacht. Hij was overigens niet de enige, die hier en daar een tikje té zwaar tilde aan de hierboven aangeduide problemen. Het kenschetsen van de aanneming van het Handvest als „een historisch moment" door de burgemeester van Luxemburg, die er trouwens onmiddellijk een uitgebreid ceremonieel omheen breide, was cr ook een voorbeeld van. Evenals trouwens de sluitingsrede van de burgemeester van Seraing, Merlot, die hetgeen hij in zijn ADVERTENTIE Gaat U verhuizen of gaat U emigreren? Neem een firma met een grote ervaring op het gebied van emballeren, want daar hebt U plezier van. Vraagt ons eens offerte. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 voortreffelijk betoog van de dag tevoren had gezegd, thans met nog zwaarder spring lading de zaal inschoot. Een beetje zwaar geschut op zijn tijd kan geen kwaad, maar helaas gaat de feitelijke totstandkoming van Europa niet zo snel in zijn werk en het inmiddels al te lang volhouden van zulke hevige emoties kan voor sommigen zeer vermoeiend werken. Ovatie voor Spaak Gelukkig kwam Paul Henri Spaak dit keer niet als Europeaan, maar als be scheiden burgemeester van de bescheiden Brusselse voorstad Saint Gilles een beetje lucht uit de op overspanning staan de ballon laten, met een verrukkelijk praatje waarin hij luchtigjesweg alle lachers met een vreugdevolle ovatie op zijn hand kreeg. En waarin hij tot slot de hele zaak even tot zijn ware en daarom zeker niet minder belangrijke proporties terugbracht. Spaak zei: „Ik ben hier graag gekomen, omdat ik meen dat het een goed ding is. wanneer er zoveel burgemeesters hier bijeen zijn om over Europa te spre ken. Want deze burgemeesters zijn het, die straks wanneer zij terug zijn in hun ste den en dorpen de Europese idee levend zullen kunnen en willen maken." Men kan het hier slechts mee eens zijn. Zowel omdat deze burgemeesters inder daad propaganda voor de Europese ge dachte kunnen maken, als om het feit. dat zij hier contact met elkaar hebben kun nen opnemen, met elkaar hebben kunnen spreken over wederzijdse en vaak gemeen schappelijke problemen. Een voortduring van dat contact zal zowel voordat Europa er is en zeker vooral ook, wanneer het er eenmaal zal zijn, van het allergrootste be lang zijn. Het is daarom ook te hopen, dat voortaan Nederland met een veel groter aantal af gevaardigden vertegenwoordigd zal zijn, clan thans het geval was. Het was dit keer maar een handjevol. Dit werd door velen betreurd juist, omdat men zo benieuwd was naar de organisatie van het Neder landse gemeente-wezen, waarvoor men op zovele punten grote belangstelling en waardering bleek te hebben. De Neder landse sectie van de Raad der Europese Gemeenten is nog zeer jong en derhalve was de deelneming klein. Een volgende keer zal zij zeker een belangrijker rol kun nen spelen. Dinsdagmorgen werd bij sloopwerk zaamheden aan de tijdelijke blustoren van de cokesovens tijdens het afhalen van de wandulaten de arbeider H. B. K. uit Vel- sen-Noord, die zich daar in de buurt be vond, door een van de olaten geraakt. Hij kreeg hierdoor een gebroken enkel en werd naar het Rode Kvuisziekenhuis te Beverwijk overgebracht. ADVERTENTIE Do weg naar jeugdige gezond heid ligt voor U open. Neem Sanatogen puur krachtvoed- sel - uiterst licht verteerbaar. Begin er nü mee. Nieuwe ener gie voegt U toe aan Uw gestel met iedere lepel De Arrondissements-rcchtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 20 October 1953 geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op Dinsdag 20 October 1953 opgeheven het faillissement van: L. Bosma. vennoot van de vennootschap onder Firma Bosma en Zonneveld, geves tigd en kantoorhoudende te Heemstede, Oosterlaan 20, en wonende te Haarlem, Eendjespoortstraat 15. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de slot-uitdelingslijst is op 16 October 1953 geëindigd het faillissement van: K. Taams, fouragehandelaar te Oostzaan. Rechter-com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. F. van der Goot, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de Arrondissements rechtbank te Haarlem van 20 October 1953 is met ingang van 28 April 1953 voor de tijd van anderhalf jaar definitief surséance van betaling verleend aan: J. A. Snelders, wo nende te Zaandijk. Dr. J. Mulderstraat 23, zaakdrijvende te Koog aan de Zaan onder de fa. ..Machinefabriek H. Stevens", met benoe ming van mr. J. O. Baron, advocaat en pro cureur te Beverwijk, tot bewindvoerder. Geref. kerken Beroepen te Groningen (vac. R. Ypma) A. Broek te Onstwedde en (vac. 8e pred. pl.) L. Zwanenburg te Schoonebeek; te Bierum Joh. Lever te Sybrandsburen. Chr. Geref. kerken Tweetal te Rotterdam-C. (vac. J. P. Geels): I. de Bruyne te Hilversum-C. en M. W. Nieuwenhuijze te s-Gravenhage-C. ADVERTENTIE Trench coat mode' v.a. G jaar 2 4 «5 O Gen. Cron.iéstr. 40-44, H.-N. - Tel. Ï5438 BONN (Reuter). De West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Dinsdag, toen hij zijn nieuwe rege ring aan de Bondsdag voorstelde, in een regeringsverklaring gezegd, dat indien de Sovjet-Unie werkelijk vrede wenst, haar waarborgen van veiligheid kunnen worden aangeboden op basis van de Europese ver dedigingsgemeenschap. Hij bevestigde nog maals, dat West-Duitsland bereid is sa men te werken in een dergelijk verdedi gingsstelsel. Een dergelijke gemeenschap kan de basis zijn van een beperking van de bewapening, zoals door Eisenhower is voorgesteld, aldus de bondskanselier. De buitenlandse politiek van de nieuwe West-Duitse regering zal gebaseerd zijn op drie grondbeginselen, namelijk herstel van de onafhankelijkheid, hereniging van het land, en deelneming aan de Europese ge meenschap en de eenwording van een vrij Europa. Adenauer zeide er vast van overtuigd te zijn, dat het E.V.G.-verdrag in de komen de maanden zal worden bekrachtigd. De West-Duitsers willen, aldus Adenauer, de hoop niet opgeven, dat de Russen zich bereid zullen tonen op een vier-mögend- hedenconferentie over vrije verkiezingen in geheel Duitsland en de status van één Duitse regering te spreken. Adenauer zeide nogmaals, dat de Oder- Neissc-grens onaanvaardbaar is maar dat de desbetreffende problemen met vreed zame middelen dienen te worden opgelost. Twee namen, die gemist worden in de lijst van Adenauers nieuwe kabinet zijn die van Heinrich von Brentano en dr. Thomas Dehler, de eerste een Christen democraat, de tweede een vrije demo craat. Von Brentano was reeds bij geruchte gedoodverfd als minister voor Europese zaken. Als zodanig zou hij dan naaste medewerker van Adenauer aan Buiten landse Zaken geweest zijn. Het schijnt ech ter, dat hij te elfder ure deze post gewei gerd heeft en de wens te kennen heeft gegeven om leider van de Christelijk-de- mocratische fractie Ie blijven. Hij zou er op vertrouwen, dat Adenauer hem alsnog de functie van minister van Buitenlandse Zaken zal overdragen wanneer de verdra gen tussen West-Duitsland en de geallieer den eenmaal bekrachtigd zullen zijn. Dr. Dehler, die in het oude kabinet mi nister van Justitie was verwijt Adenauer diens zelfstandige optreden. Dehler zal waarschijnlijk thans als leider van de libe rale fractie gaan optreden, een stap naar het voorzitterschap van de partij in de toe komst. Heinrich von Brentano is overigens in de laatste jaren een welbekende figuur op het Europese parket geworden. Hij heeft van de intrede der Duitsers in- het Straats- burgse „Huis van Europa" af, daar een rol van betekenis gespeeld, dank zij het feit, dat hij hier als woordvoerder van de re gering van Bonn kon optreden. Voorna melijk door zijn werk aan het politieke sta tuut voor een Europese gemeenschap, dat volgende maand in Den Haag door de mi nisters zal worden behandeld, heeft deze nazaat van het oude geslacht Brentano naam gemaakt. In de gemeenschappelijke vergadering der K.S.G. in Straatsburg can- dideerde hij als voorzitter. Hij moest echter cle eer aan de Belg Spaak laten, daar de Duitse socialisten hem hun stem weigerden. Adenauers protégé Ofschoon men een groot aantal nieuwe gezichten op de regeringsbank in Bonn ziet, is er toch aan de kern van het oude kabinet niet zo heel veel veranderd. Op de sleutelposten van Economische Zaken en financiën blijven prof. Ludwig Ei-hard en dr. Fritz Schaeffer, beiden van de Christe- lijk-democratische partij. Van wat men de klassieke departementen kan noemen heb ben er slechts drie van leiding verwisseld. Bij Binnenlandse Zaken en Landbouw stonden die wisselingen bij voorbaat vast, daar dr. Robert Lehr en prof. Niklas zich uit het politieke leven hebben teruggetrok ken. Inplaats van Lehr komt nu de 43- jarige Dusseldorpse advocaat dr. Gerhard Schr-oeder, die sedert lang als Adenauers bijzondere vertrouweling geldt en mede de leiding van de Christelijke fractie in de Bondsdag voerde. Schroeder staat te bock als een man met zeer grote ambities. Adenauer zelf ziet in hem reeds zijn opvolgers als bondskanse lier. De sopraan Jo Vincent maakt, zoals wij reeds eerder hebben bericht, een afscheids- tournée door ons land met een liederen- recital, waarbij zij aan de vleugel door Gerard Hengeveld wordt begeleid. Heden avond treedt zij met haar programma in het Minerva Theater in Heemstede op Men zal haar te Haarlem nog als soliste bij een grote koor-uitvoering horen, doch dit is in Kennemerland haar laatste voor drachtavond. Het ziet er naar uit. dat eind 1953 bijna negen jaar nadat de Duitsers op 17 April 1945 de dijk van de Wieringermeer op twee plaatsen-opbliezen, de ongeveer 500 daarbij door hot water verwoeste pachterswoningen zullen zijn herbouwd. Op 30 October zullen I de nog te herbouwen 10 kapschuren wor- i den aanbesteed. WOENSDAG 21 OCTOBER Concertgebouw: Optreden van Barnabas von Géczy en zijn orkest, 8 uur. Minerva: Afscheidsavond Jo Vincent m.m.v. Gerard Hengeveld, piano. 8.15 uur. Rudolf Steincr School, Wilhelminastraat 43 a: mr. M. Stibbe spreekt over „De kleuter", 8.15 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", spreker L. J. Pasman v. d. Youth for Christ, 8 uur. 't Bolwerk, Kcnnemerplein 5: Spreker C. P. Samwel over: „De eeuw van het kind of van de atoombom?", 8 uur. Gebouw Cul- tura: Spreker ds. C. P. de Ruiter, 8 uur. Roxy: „De Boekaniers der zeven zeecn", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Brief encounter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermuren", 18 jaar. 7 en 9.1" uur. Rem brandt: „In de greep van de angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Cuba Cabana", 14 •jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 22 OCTOBER Stadsschouwburg: „Toontje heeft een paard getekend", toneelgezelschap Johan Kaart, 8 uur. Concertgebouw: Feestavond vereniging Nederland-U.S-S.R-, 8 uur. Gr. Houtstraat 119: Tentoonstelling J. Q. van Rcgtcren Altcna, 10—12.30. 2—5 uur. Zuiderkapcl: Spreker G. Nieuwenhuijsen, 8 uur. Minerva: „John ny Belinda". 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Brief encounter", 18 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermuren", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „In de greep van de angst", 18 jaar, 2, 4.15, 7 uur. „Nous sommes tous des assassins", Haarlemse Kunst Gemeenschap, 9.15 uur. Falacc: „Cuba Cabana", 14 jaar, 2 en 4.15 uur: ..'s Nachts langs de straat". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Als het historisch materialisme ooit ergens op van toepassing zou kunnen zijn, dan is het wel op onze niet te smo ren gewoonte een zware pijp te roken. Echt iets voor Theun de Vries om ten minste een trilogie van acht gulden ne gentig per prachtband over te schrijven in de schaarse vrije tijd, die het ver heerlijken van Russische litteratuur en landbouwproducten hem laat. Wij zijn namelijk als het ware grootgebracht met herenbaai en fijne krul. In onze jongelingsjaren beschikten wij zelden over voidoende contanten voor de goud gerande stukjes vloeipapier met ge mengde inhoud, die men destijds „pi raatjes" of „sai't'iaantjes" noemde en die altijd zo aanstekelijk stonden onder de zwierige hoeden van blijmoedig grijn zende heren op een reclameplaat. Maar die waren voor ons niet weggelegd. Wij gapten gewoon onze rookbehoeftebevre- dlgingsmiridelen uit de vaderlijke ta bakspot. Zo is dat begonnen. Uit econo mische noodzaak. Nu kunnen wij er niet meer buiten. Aan deze vorm van roken hebben wij onze ferme drang naar onafhankelijk heid te danken. Nooit immers zullen wij dansen naar andermans pijpen. Wij kennen de gulden waai'de van een eigen haard, want nergens dan in een luie stoel bij de kachel kan men betel en weelderiger dromen zuigen uit een ebonieten mondstuk. En wii zullen deze plaats dan ook met hand en tand ver dedigen, vooral zolang wii niet wor den aangevallen, want van vechten hou den wij niet. Dat is het tweede karak teristieke gevolg van de sappige nico tine, welk genotmiddel ten onrechte als vergif wordt beschouwd. Misschien gaal er inderdaad een schadelijke in vloed op de gezondheid van uit, al zijn er met een beetje zoeken altijd wel er gens doktoren te vinden met de vrien delijkheid dit te bestrijden maar men moet niet altijd alleen aan persoonlijke belangen denken, want er staat als winst tegenover, dat tevreden rokers zelden onruststokers zijn. Wij gaan er dus gewoon mee door, ondanks medi sche vermanen, omdat de wereld be hoefte heeft aan pacifisten. Neem nu eens Churchill bijvoorbeeld. Waarom laat die man zich altijd en eeuwig a[beelden met een sigaar tussen de lippen? Dacht u soms, dat hij dat voortdurend gesabbel op een stinkstok zo heerlijk vindt? Of dat mevrouw Churchill nooit eens klaagt, dat de pas gewassen vitragegordijnen in huiska mer van Downingstreet nr. 10 na een paar dagen al weer gele kringen verto nen? Natuurlijk niet. Maar hij gaat et- mee door, vastberaden, onversaagd. En waarom brengt hij dit offer? Alleen om van zijn nimmer aflatende vredeswil te getuigen. Hij wil er in het aangezicht van de gehele wereld voor uitkomen dat hij, evenals wij, liever tabak dan onheil stookt. Maar zag u» om ons tot het verladen te beperken, ooit Adolf Hitler met een sigaar? Of Mussolini? En daarom zijn wij dan ook zo blij met de verschijning van De Rokerspost, een nieuw weekblad met een gecontro leerde oplage van honderdduizend len Wij hebben al zolang op een derge lijk blad gewacht. Katholieke. rokers, Vrijzinnig Her vormde rokers, socialistische rokers en palingrokers zii allen kunnen er zich eensgezind achter scharen. Dat blijkt ten overvloede uit de strikt neutrale moppenrubriek, die wij op pagina ze ven aantreffen. Omdat het zo direct niet blijkt, is de redactie zo vriendelijk geweest er het opschrift „Humor" boven te plaatsen. Er zijn verder afdelingen voor de jeugd en een kruiswoordpuzzle en er worden bijdragen van Godfried Bomans, Piet Bakker en dr. P. H. Ritter in het vooruitzicht gesteld. Het kan niet op. Het is bijna te heerlijk om waar te zijn en wij zullen dan ook voortaan het voedsel voor onze vredespijp alleen in Amsterdam aanschaffen. Komt, mannen van het rokersvolk, verenigt u met ons, eensgezind, om uit alle macht en een door nicotine geprik kelde keel te kunnen roepen: „Ugh, blanke broeders, de Veiligheidsraad is duur, maar de Rokerspost leeft in de gloria!" exemplaren, dat in opdracht van de Amsterdamse Coöperatieve Sigaren winkeliers door het Internationaal Perssyndicaat wordt uitgegeven en waarvan dezer dagen reeds het derde nummer het licht heeft gezien. Men krijgt het gratis voor niets cadeau bij iedere aankoop van rookmiddelen in de hoofdstad. Het bewijst dat wij niet al leen staan in ons streven om de wereld te verbeteren. Want als Churchill en wij en die 99.999 inwoners van Amster dam verklaren: ,,Kom, we steken er de brand eens in...." dan bedoelen wij onze pijp en niet het kruitvat van Europa. Van harte onderstrepen wij derhalve de lyrische ontboezeming van de heer J. K. te H. in dit welkome orgaan: „De wens van vele rokers, een blad voor hen alléén, realiteit werd deze wens, omdat De Rokerspost verscheen" en even verder: „Komt, rokers, leest het eensgezind. Daar werd een blad gebo ren, een blad voor het rokend volk. Reeds nu is het verkoren om te zijn des rokers tolk." Wij hebben dit overge schreven, omdat wij het zelf nooit zo mooi zouden kunnen zeggen. Deze woor den zijn ons niet uit het hart gegrepen, maar gerukt. Zelden is een jonggeborene met meer instemming en vreugde begroet dan De Rokerspost, schrijft de anonieme hoofdredacteur terecht. En wij, die tot het rokend volk behoren, beamen dat. Gélukkig is de meeste plaats voor sport berichten ingeruimd. Dat getuigt van inzicht. Want sportbeoefenaren huldigen te dikwijls nog het standpunt, dat roken een verderfelijke invloed op de conditie heeft. Vandaar hun vechtlust. Zelfs bij een kamersport als schaken slaan zij elkaar, hebben wij pas nog in de versla gen over 't toui-r.ooi van al die overver moeide grootmeesters in Zürich gelezen. Dat. komt ervan. Ook voetballers wil len alleen maar overwinningen beha len, zij bestoken elkanders verdediging en doen blijkbaar niets zo verwoed als het aanvallen van een vijandelijke veste, al is die met grendels gesloten. Dat wilde gedoe moet maar eens uit zijn. Door het roken zullen die men sen wel tot andere, vreedzamere ge dachten gebracht worden. Dan is het afgelopen met al die aggressieve spelle tjes. Hier heeft De Rokerspost inder daad een menslievende taak te vervul- En nu wij het toch over pijpen heb benBent u de laatste tijd nog wel eens op het voormalige Museumplein geweest? Daar was plaats genoeg voor een nieuw stadhuis en een paleis voor schone kunsten, maar er is een brede straatweg, een nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum en een K.L.M.-ge- bouw gekomen. Dit laatste is een waar snufje van moderne architectuur, een wachtkamer zoals er geen tweede in het gehele land is aan te wijzen, met stoe len waar men niet alleen op maar ook in kan zitten en met een voorbeeldig buffet. Velen vragen zich echter af, wat die zwarte pijp op het dak betekent. Dat. wisten wij ook niet. In onze onkunde zijn wij zelfs zo vermetel geweest de K.L.M. van wansmaak te beschuldigen. Doch wij zijn er nu achter gekomen. Wij kennen namelijk iemand, die iemand kent die verkering heeft met de broer van de dienstbode van de buur man van een vriend van Plesman doch als u dacht, dat die het raadsel voor ons kon oplossen, dan hebt u het mis. Wij zijn eenvoudig achter het ge heim gekomen, door de werktekening van de architect te raadplegen. Wij heb ben deze blauwdruk voor u afgedrukt, dan kunt u het zelf zien. Dit K.L.M.-gebouw is niet alleen een wachtkamer, maar tevens een service- station. Die pijp is slechts het voorsta dium van een complete zweefmolen, waarin de reizigers op vatbaarheid voor luchtziekte worden getest en zich alvast wat kunnen wennen aan het ver keer in de hogere luchtlagen. Hierbij zal toepasselijke muziek ten gehore wor den gebracht door het orkest van het Concertgebouw, dat zich vlak aan de overkant bevindt. Daarom heeft men die plaats ook gekozen. Dat spaart de huur van een draaiorgel uit. Waarschijnlijk zal deze nuttigs- vermakelijkheid nog worden aangevuld met een nogakraam. BOEDA PARIJS, October, - -. De markies van Cuevas, beroemd door zijn ballet, heeft zo als men weet een weck of wat geleden een feest van Bourgondische overdadigheid ge geven in het Baskenland, en de protesten zijn natuurlijk bij dozijnen binnengekomen. Niet alleen heeft een aantal „markante persoonlijkheden" de uitnodiging afgesla gen met een beroep op morele bezwaren, maar ook allerlei anderen, die nooit uitge nodigd hadden kunnen zijn. hebben zich tegen het beginsel van vermaak op een zo grote schaal uitgesproken. Tenslotte heeft zelfs de Osservatorè Romano, het blad van het Vaticaan, een terechtwijzing gepubli ceerd, en in antwoord daarop heeft de markies een open brief aan het. Parijse theater-weekblad Paris-Comoedia ge stuurd. „Uit zijn op bedenkelijke manier ver worven („mal acquis") kapitaal heeft hij zeshonderd millioen francs uitgegeven om de spot te drijven met de armoede", zegt de Osservatore Romano en, een nogal verrassend dreigement: „Als de dag van de wraak komt, zal niemand de wreedheid kunnen gispen van hen die in stilte lijden". Geheel onjuist, zegt de markies: ten eerste was het bedrag veel lager ik had er een villa of twee oude schilderijen of vier auto's van kunnen kopen, en dan zou niemand iets aan te merken hebben gehad ten tweede gaf ik het feest op verzoek van „verschillende persoonlijkheden" die mij al sinds een jaar telkens vroegen om iets te doen in het belang van het toerisme in Frankrijk, en die nog sterker aandrongen toen de stakingen het seizoen dreigden te bederven. Het was ook minder een feest dan een artistieke manifestatie. Achteraf kan ik zeggen dat aan de wensen van allen die er iets van verwachtten Is voldaan: cie vijf grootste hotels van Biarritz hebben hun achterstallige belasting kunnen be talen, duizenden Basken die van het toe risme leven zijn voor de gevolgen van een miserabel seizoen bewaard gebleven, en de burgemeesters van de belangrijkste Bas- kische steden hebben mij verzekerd dat ik hen aan publiciteit ter waarde van een millioen dollars geholpen had. en hebben een speciale médaille voor mij geslagen. De das na het feest werd ik toegejuicht in een volkswijk van Biarritz. Er is geen beter voorbeeld denkbaar van een discussie die altijd weer, in een enigs zins gewijzigde vorm. dienst doet om aan ongeveer dezelfde gevoelens lucht te geven. Het lijkt soms alsof het critieke punt de manier van verwerving van de rijkdom is (op de ruggen van anderen), maar dat komt niet uit. Dezer dagen werd in het' socialistische dagblad Combat aan Yves Montand verweten dat hij, hoewel belijder van het communistische geloof, voor een avond liedjes zingen evenveel vraagt als een postbode in een jaar krijgt, en daar ko men geen ruggen aan te pas. Het gaat niet eens om een relatie tussen de rijkdom van de een en de armoede van anderen. De Markies van Cuevas komt uit Zuid- Amerika, en is van geen enkel politiek standpunt uit gezien aansprakelijk voor de armoede in Frankrijk. Er is tenslotte niet veel anders over dan afgunst op de rijk dom, zo niet op het geld zelf dan op het maatschappelijke aanzien dat ermee te verwerven is: wie dit zelf niet ondervindt, kan het nog altijd als politiek vertegen woordiger van anderen ondervinden. Het is een opluchting de grief in gezuiverde vorm te horen in wat. ik geloof Dosto- jewski, zei toen hij hoorde hoeveel Toer- genjew van zijn uilgever kreeg: „Ik wil wel geloven dat hij een betere schrijver is dan ik, maar zóveel beter. Intussen is de markies genoopt het soci ale belang van zijn feest te gaan bepleiten ongelukkig genoeg, want hoewel zijn verhaal best waar kan zijn, brengt het toch ook aan deze kant een wat huichelachtige toon in het debat. Het enige behoorlijke argument om een feest te geven is dat men er plezier in heeft een feest te geven; wij horen al veel te veel van de hoge be doelingen van iedereen. Als het zo door gaat zullen wij over een paar jaar geen glas meer kunnen heffen zonder verwijzing naar een desnoods verzonnen dreiging van werkloosheid in Schiedam. Verder kan men natuurlijk van de me ning zijn van (als ïk mij niet vergis) Pal- merston: „Het leven zou heel prettig zijn, als er niet de genoegens waren". ADVERTENTIE Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost En slikte kunstgebit in Dinsdagavond was de havenarbeider D. K. uit IJmuiden-Oost aan de Staalhaven- Noord bezig een stalen plaat aan te pik ken. Bij het strak zetten van deze hijs schoot een klemhaak los, die K. in het ge laat trof. Hierdoor werd zijn kunstgebit verbrijzeld en scnoot een stuk ervan in zijn keel. Hij werd met spoed naai- het Rode Kruisziekaphuis te Beverwijk ge bracht. waar het stuk gebit operatief werd verwijderd. Verder heeft hij kr.euswonden in het gelaat gekregen, waarvoor hij in het ziekenhuis blijft opgenomen. Vannacht omstreeks kwart voor drie is de 25-jarige A. M. K. uit Beverwijk in de bocht van de Amsterdamsebrug naar de Lange Herenvest met een personenauto geslipt over de tramrails, waardoor hij de macht over het stuur verloor en twee benzinepompen van een garage in de Spaarnwouderstraat omverreed. Behalve de pompen werd ook een grote spiegelruit van de garage vernield. De bestuurder cn zijn beide passagiers kwamen met de schrik vrij. De auto werd grotendeels ver nield. t

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5