PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Nieuwe bedevaart-moeilijkheden aan de orde in België TILLEY STRAALKACHELS Dr. Douwe Kalma in Driehuis gecremeerd Tachtig winkeliers geverbaliseerd De radio geeft Zaterdag Scheef op de rails VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 2 Guerilla-ploegeti en kopspijkers de haarcrème die betere haarverzorging mogelijk maakt! OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuurlijk-zacht en glanzend maakt. OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haar verzorging waarborgt. Nieuwe vleugel aan „Dennenheuvel" ABR. MEYER DEUX PIECES Winkelweek in Oud- Beijerland viel in duigen Aangevaren Belgische vissers deden verhaal Kerkelijk Nieuws KREOFLAVON Adenauer naar congres van KVP te Utrecht Opvallend veel pech voor boeren in Ferwoude f 47.50 DE KLOMPENCENTRALE V.S. trekken zich terug uit Atlantische weerschepennet r X.ocW ió Wet zo j ADVERTENTIE ADVERTENTIE BRYLCRE E M Massage mei BRYLCREEM bestrijdt roosvorming maakt droog haar weer vitaal County Perfumery Co. Ltd., Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam Na de rouwdienst in de kleine Hervorm de kerk van Deersum, die de belangstellen den Woensdagmiddag bij lange na niet kon bevatten, heeft gisteren in het Velsense crematorium te Driehuis de verassing plaats gehad van de Zondag in Leeuwar den tengevolge van een ongeluk overleden Friese litterator dr. Douwe Kalma. Een kleine groep Friezen begeleidde de over ledene op zijn laatste gang en in de aula werd als eerste het woord gevoerd door dr. J. J. Loopstra, die sprak namens de Frie zen buiten Friesland. Hij eerde dr. Kalma als de man, die het Fries op hoger plan bracht en voor de letterkunde in die taal een plaats wist op te eisen naast de andere litteraturen. De dichter Fedde Schuren* declameerde vervolgens Psalm 103 („Looft den Heer, mijn ziel") in de Friese vertaling en na het Onze Vader daalde de kist, terwijl het orgel „Home, sweet home" speelde. Met het laatste gedicht uit Kalma's bundel „De lytse mienskip" (de kleine gemeenschap), waarin deze de intimiteit zijner familie bezong, werd de sobere plechtigheid be sloten. De as van de overleden litterator zal naar BokstelFr.) worden overgebracht, om daar op het kerkhof te worden bijgezet. Op Zaterdag 24 October zal mr. B. Th. W. van Hasselt, oud-directeur-generaal van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, de nieuwe vleu gel van het herstellingsoord „Dennenheu vel" te Ossendrecht (N.-B.) officieel openen. Deze uitbreiding kwam tot stand dank zij de financiële steun, welke het bedrijfs leven daartoe aan „Dennenheuvel", ver eniging tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden en Sanatoria ver leende. De architect, de heer Frits van der Vegt te Delft, is er in geslaagd een mo derne vleugel te ontwerpen, die gelijk vloers een gezellige recreatiezaal en een biljartkamer bevat en op de eerste étage een tiental éénpersoons-patiëntenkamers. Aan de vleugel is een ruime vaste lighai gebouwd, die tevens gebruikt kan worden voor het onder deskundige leiding beoefe nen van gymnastiek. ADVERTENTIE Mustang. Radio-Pjongjang meldt, dat een kapitein van de Zuid-Koreaanse lucht macht met een Amerikaans jachtvlieg tuig van het type Mustang op 19 Octo ber is geland op een Noord-Koreaans vliegveld. De naam van de piloot is Kim Jong Tae. (De Mustang is een toe stel met een zuigermotor, dat als ver ouderd wordt beschouwd). Opruiming. Naar het Russische persbureau Tass meldt, hebben de ministerraad en het centrale comité van de communis tische partij in de Sovjet-Unie een de creet uitgevaardigd, dat beoogt de toe stand op 't gebied van de handel te ver beteren. Men wil b.v. de voortbrenging van suiker, kaas, vlees en vis in 1955 meer dan verdubbeld hebben. De pro ductie van fabrieksgoederen, met na me meubels, fietsen, radio's en tele visie-apparaten, koelkasten, wasma chines e.d. moet „nog hoger" opge voerd worden. Ook krijgen de handels organen van de staat opdracht oude voorraden met 30 procent reductie op te ruimen. Kenya. Te Githoengoeri in Kenya zijn gisteren dertien Kikoejoes opgehangen wegens hun aandeel in de massamoord te Lari in Maart j.l. Ziek. Kardinaal F. Spellman, aartsbisschop van New York, die Woensdagavond te Wenen is aangekomen, heeft een hart aanval gehad. De 64-jarige prelaat was voor een particulier bezoek naar Wenen gekomen, waar hij o.a. heden een bezoek aan kardinaal Innitzer zou brengen en door kanselier Raab ont vangen zou worden. De kardinaal moet het bed houden. Hoogspanning. De inwoners van het Ita liaanse dorp Lizzana hebben gister nacht blootgestaan aan het gevaar van electrocutie doordat eert hoogspan ningskabel op een leiding van het licht- net was gevallen. Alle lampen, die op het lichtnet stonden ingeschakeld, ont ploften en op verscheidene punten werd het dorp hel verlicht door een i'egen van vonken. Verscheidene bur gers werden tegen de grond geslagen, toen zij metalen voorwerpen aanraak ten. Iemand die wat water wilde putten om een brandje te blussen, werd drie meter weggeslingerd. Pas tegen de ochtend kon de stroom op het hoog spanningsnet worden uitgeschakeld. De buizen van de waterleiding in Lizzana waren alle gesmolten. Staking. Op de Japanse eilanden Hokkaido en Kioesjioe zijn Dondex*dag werk stakingen van twee uur begonnen in de mijnen. De actie, waaraan ruim 70.000 mijnwerkers deelnemen ter ondersteu ning van looneisen, zal drie dagen du ren. Bij twaalf belangrijke mijnen zal driemaal daags tWee uur niet worden gewerkt. Bezuiniging. Te Seoel is meegedeeld, dat vorige maand in Zuid-Korea 50.000 ambtenaren zijn ontslagen als onder deel van het bezuinigingsplan van de regering. Watersnood. In het Oosten van de Kaap provincie is door zware regenval grote schade aangericht. Een aantal stuw dammen is doorgebroken. De bewoners van het stadje Laice hebben de nacht op de daken van hun huizen moeten doorbrengen. Van persoonlijke slacht offers wordt geen melding gemaakt. Prikkels. Een electronische „hartstimula- tor", bekend onder de naam „cardio- tron", heeft het hart van een 50-jarige patiënt in Detroit (V.S.) weer op gang gebracht nadat dit 75 seconden stil had staan. Het apparaat geeft het hart 80 tot 90 electrische prikkels per minuut totdat het weer normaal „op toeren" is. Mensenjacht. In West-Berlijn aangekomen vluchtelingen uit Oost-Duitsland ver klaarden Donderdag, dat 10.000 man van de Oost-Duitse volkspolitie zijn ingeschakeld bij de achtervolging van zeven Tsjechen, onder wie een vrouw, die in de omgeving van Cottbus (in de provincie Brandenburg) vier politie mannen hebben gedood, bij ongeregeld heden op 20 October. Langzaam-3an. Grondmecaniciens van zes Britse vliegvelden hebben Donderdag tot een langzaam-aan-actie en het wei geren van overwerk besloten, totdat hun eisen voor een loonsverhoging van 15 procent zijn ingewilligd. Zij zijn allen in dienst bij de B.O.A.C. en de B.E.A. Zaterdag en Zondag zullen de leden van het Belgische „IJzerfront" een bede vaart naar Diksmuide en Breendonk het Belgische Vught ondernemen teneinde, zoals het in de manifesten van deze uit oudstrijders en gewezen verzetslieden be staande, onlangs opgerichte organisatie heet, „de smaad die de Vlaamse gesneu velden op 23 Augustus tijdens de jaarlijkse Ijzerbedevaart werd aangedaan, uit te wissen". Zoals men zich zal herinneren, hield tij dens deze traditionele Ijzerbedevaart op 23 Augustus een woordvoerder van het IJzerbedevaartcomité een toespraak, waar in hij amnestie eiste voor de 625 politieke delinquenten, die ihans nog in de Belgi sche gevangenissen verblijven. Extremisti sche elementen, waaronder gewezen Vlaamse SS-lieden een van hen was zelfs verschenen met al zijn Duitse onder scheidingen op zongen nationaal-socia- listische liederen, brachten de Hitlergroet en deinsden er zelfs niet voor terug de drie aanwezige ministers uit te jouwen en scheldwoorden tce te roepen. Gewezen Oostfrontstrijders legden aan het einde van deze woelige plechtigheid aan de voet van het IJzel-monument een kruis neer, terwijl de bloemenkrans met het opschrift „van de regering" eenvoudig werd weggenomen. De redactie der Belgische bladen ook der Vlaamse op deze onverkwikkelijke gebeurtenissen, was ongewoon heftig en het comité voor de Ijzerbedevaarten legde een verklaring af, waarin het optreden dei- heethoofden werd veroordeeld en waarin werd gezegd dat het comité voor deze poli tieke manifestatie niet verantwoordelijk kon worden gesteld. „IJzex-front" wil eigen bedevaart houden. Enkele dagen later reeds werd in de dagbladen aangekondigd dat de Belgische oudstrijders en verzetslieden een „IJzer- fx-ont" hadden opgex*icht, dat uit protest te gen de betogingen van 23 Augustus, even eens een beaevaart naar de IJzervlakte zou inrichten. Dit „IJzeriront" wordt gevormd door de leden van de 52 organisaties van oudstrij ders en verzetslieden, die deel uitmaken vaxx het zgn. „comité beroep op het land", dat verleden jaar is ontstaan toen enkele politieke delinquenten werden begena digd of op vrije voeten gesteld en dat de regering tenslotte noodzaakte haar politiek van amnestie te beperken. Het „IJzerfront" zal Zijn „hex-stelbedevaart", die naar het beweert op initiatief van Vlaamse oudstrij- dei-s en verzetslieden wordt georgainiseex-d, op 25 October niet naar het eigenlijke IJzermonument te Kaaskei-ke doch naar het heilige vuur in de zgn. dodengang te Diksmuide houden. Door middel van een fakkel zal dit vuur dan worden overge bracht naar het nationale gedenkteken ts Breendonk, het Duitse concentratiekamp uit de tweede wereldoorlog. Vlaamse jeugd dreigt met tegenactie Hetinmiddels opgerichte „Vlaamse Jeugdactie", waarvan vooral studenten en oudstudenten van de Vlaamse universitei- ten deel uitmaken, heeft intussen besloten, om ondanks een regeringsverbod en een beroep op hen door de rector van de Leu vense universiteit, toch een tegendemon- stratie naar Diksmuide te ox-ganiseren op 25 October. In een manifest wijzen de lei- ADVERTENT1E Grote Houtstraat 16 Geheel nieuwe collectie in alle tinten HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Moi-genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedx-ijven. 11.30 Altviool en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Spox-t- praatje. 14.00 Orgel en zang. 14.25 Gronings programma. 14.50 Volksmuziek. 15.15 Van de wieg tot het graf. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Muziekcauserie. 16.15 Kamerorkest en solist. 17.00 Weekjourn. 17.30 PI. 18.00 Nieuws. 12.20 Dansmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 De Heidense wereld, waarin het Christendom ontstond, causerie. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Franse muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. ders van dit jeugdeomité er op, dat het IJzerbedevaart-comité niet aansprakelijk gesteld kan worden voor de incidenten, die een handjevol Duitsgezinde heethoofden op 23 Augustus heeft verwekt. De bedevaart van het „IJzerfront", zo heet het, bete kent een echte provocatie voor het Vlaam se volk. Verder wordt in het licht gesteld dat in de leiding van het comité „Beroep op het land" veelal Waalse elementen voorkomen en onder de manifestanten van aanstaande Zondag ook de verzetslieden zich moeten bevinden, die vex*axitwoox*de- lijk dienen te worden gesteld voor het op blazen van de IJzertoren na de bevrijding. Het „jeugdeomité" heeft bekend gemaakt, dat het „voor geen enkel middel zal terug schrikken om de bedevaart van het IJzer front tot een fiasco te maken". Het zou zelfs guerilla-ploegen hebben gevormd, die opdracht zouden hebben, spijkers uit te strooien op de wegen die naar Diksmuide leiden, de wegen op te breken teneinde verkeersopstoppingen te verwekken en zelfs de autobussen met bedevaartgangex's aan te vallen Men verheelt zich de ernst van dit con flict in België niet en in verscheidene bla den zijn stemmen opgegaan die pleiten voor een overleg tussen de leden van het IJzex-front en van het IJzerbedevaartcomi té nog voor de 25ste October. Vooral oud minister Hoste heeft in zijn blad „Het Laatste Nieuws" gewezen op het gevaar van deze bedevaart voor de verhoudingen tussen Walen en Vlamingen en heeft opge roepen tot bezinning aan beide ziiden. Studente ontketenen rel in de Kamer Onze correspondent in Brussel meldt voorts- Negentien Vlaamse studenten van de universiteit van Leuven vex*stoox*den gisteren de zitting van de Tweede Kamer, welke gewijd was aan de interpellaties over de incidenten bii de IJzer-bedevaart van 23 Augustus. Zij wiex-pen hondex-den groene pamfletten in de banken en op de hoofden van de Kamexdeden. Die papieren toonden een Vlaamse Uilenspiegel, die Bel gische verzetsmannen met tx-empetten en décox-aties tussen zijn vingers doodknijpt. Nadat voox-zitter Van. Cauwelaex-t het ge schreeuw en lawaai van de protesterende Kamerleden had overwonnen, door het luiden van eiecti'ische bellen, wex-d de zit ting geschorst en werden de 19 studenten aangehouden. De socialisten maakten de rechtex-zijde uit voor landven*aders en heel wat on parlementaire seneldwoorden en beledi gingen werden de lucht in geslingerd. Tot een gevecht kwam het echter niet. Premier Van Houtte had eerder een lange rede over de Vlaamse bedevaart ge houden die een meesterstuk van verzoe ningsgezindheid was, en een poging van een Vlaamse eei'ste minister om aan de Walen en Brusselaars uiteen te zetten dat de Vlamingen tegenover België een andere gevoelsvorm hebben, doch dat hun vader landsliefde even sterk en vurig is als die der Frans sprekenden. In Oud-Beijerland is een door de plaat selijke middenstandsvereniging georgani seerde winkelweek nagenoeg in duigen ge vallen door het ingrijpen van de ambte naar van het openbaar ministerie in het arrondissement Dox*drecht, mr. R. L. Heu- kels, welk ingrijpen een stroom van pro- cessenverbaal heeft ontketend. Aon hulp van aanvarend Grieks schip ontbrak iets In het zeemanstehuis aan de Veerhaven te Rotterdam heeft de geredde bemanning van het Belgische vissersvaartuig „Op Hoop van Zegen", dat na een aanvaring met het Griekse ss. „Vorios Hellas" was gezonken, ten overstaan van het ANP nog eens een beschrijving van het gebeurde gegeven. De schipper, Hendrik Pyson, ver telde, dat er een zicht van meer dan drie mijl was. De Belgische schipper stond zelf aan het roer. Het schip voer op volle kracht, toen hij het Griekse schip zag aankomen. Volgens de kapitein was het Griekse schip verplicht geweest voor het vissersvaartuig uit te wijken, doch dit ge beurde niet. Was het Belgische vaartuig uitgeweken, dan was de aanvaring toch niet te ontwijken geweest, zo ging zijn verhaal verder. Eenige bemanningsleden lagen te slapen, doch direct werden ze ge waarschuwd, waarna ze op dek kwamen. De aanvaring kwam dadelijk daarop met een geweldige stoot. Het Griekse schip deed volgens de Belgische schipper niets en hij zelf had nog kans gezien de „Op Hoop van Zegen" langszij van het andere vaar tuig te krijgen. Men stak geen hand uit en de Belgen moesten maar aan booi'd van het Griekse schip klimmen. De scheepspa pieren heeft de schipper nog van beneden kunnen halen, zo vertelde hij ons verder, maar hij stond daar al tot zijn heupen in het water. Aan booi*d van het Griekse schip heeft men de Belgen te eten gege ven, doch schoon ondergoed kreeg de schipper pas toen hij in Rotterdam was. geverbaliseerd wegens overtreding van de Loterijwet. De ambtenaar van het O.M. stelt zich hierbij op het standpunt, dat ofschoon de prijzen gratis ter beschikking werden gesteld en de reclamekrant bij iedereen in de Iloeksche Waard gratis werd bezorgd, toch aan in de loterijwet genoemde „voorwaarden" moet woxden voldaan om de prijzen in bezit te krijgen. Als deze voorwaarden beschouwt hij het feit, dat de krant bewaard moet worden, het nummer van de krant vergeleken moet worden met de nummers in de étalage en de krant ingeleverd moet woxden bij het afhalen van de prijs. Winkeliers, die kor ting hadden gegeven, weiden oveneens ge verbaliseerd wegens overtreding van de Uitverkoop- en Opruimingswet. De ter plaatse gestationneerde rijkspolitie kon hef vele werk, dat het veroaliseren met zich bracht, niet aan, zodat hulp van politie mannen uit andere gemeenten moest wor den ingeroepen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Den Helder (toez.) va-4. W. J. dwe Iioest) G. Ch. v. Royen te O- ster- littens (Fr.); te 's-Grevelduin-Cape ie R. W. Steur te Ouddorp. ADVERTENTIE KANS r OP VERKOUDHEID? voorkomi en geneest Geen snoepje, maar'I helpt tabletten 75 Ct.j* niet. „Pas op!" riep Panda, die het niet kon aanzien dat Joris zo zijn ondergang tege moet ging, dat is Tamme Leo niet! Dat is Jarl de Bijter!!" „Maar gastheer!" riep de Mogol, Panda van het raam wegtrekkend, „ge moogt hem niet waarschuwen! Dat zou immers mijn grapje bederven!" Op dat ogenblik daverde een verschrik kelijk gebrul door de lucht. „O, arme, domme Joris!" snikte Panda, Het bestuur van de Katholieke Volks partij heeft vandaag telegrafisch bericht ontvangen van de West-Duitse bondspre sident dir. Konrad Adenauer, dat hij de uitnodiging om op 7 en 8 November het KVP congres in Utrecht bij te wonen, in principe aanvaardt. Dr. Adenauer zal waarschijnlijk Zater dagavond 7 November het woord tot het congres richten. Behalve dr. Adenauer zijn ook de andere christelijke partijen in het buitenland in totaal acht partijen op dit congres uitgenodigd. De boeren in het Friese plaatsje Fer woude in de gemeente Wonseradeel heb ben de laatste dagen in angst en spanning geleefd. Zij waren bevreesd, dat tijdens een of andere nacht een deel van hun be zittingen in vlammen zou opgaan, want dat was schering en inslag geworden. On langs ging een hooischelf in vlammen op, de volgende nacht werd een in het dox-pje geparkeerde jeep een prooi van het vuur. Enkele dagen geleien kwamen de boex'en tot de vreemde ontdekking, dat zij hun koeien niet electrisch konden melken: een houten spanhok, waarover een 10.000 volts leiding looph was onklaar gemaakt. Vol gens de politie moet dit midden in de nacht zijn geschied, waarbij de dader zich aan gx*oot levensgevaar heeft blootgesteld. De boeren in Ferwoude zijn al wat opge lucht, nu dcor de politie de negentien jarige J. S. is gearresteerd en reeds voor de officier van justitie te Leeuwarden is geleid. De aangehoudene heeft het laatste feit bekend. De oorzaak van de andex-e onre gelmatigheden is échter nog niet bekend. zijn hoofd afiocndend, „nu heeft hij toch ami Jarls staart getrokken!" „Mooi", zei de Mogol koud, „dan hoeft Jarl vanavond niet gevoerd te worden." Zonder zich verder te bekommeren om wat er buiten gebeurde, liep hij op tamme Leo af, die op Jarls plants was vastgelegd en on derzocht diens staart. „Ha zie," zei hij, de Blauwe Flonker lit de harige kioast pluk kend, „hij had het juweel inderdaad hierin verstopt! Voorwaar, wijlen Joris was een handige schavuit!" Bij aankoop van een wringer een bok voor 10. Mansklompen prima 2.50 is voordeliger Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem Tel. 11784 DE meeste lezers zullen nog wel enige herinnering hebben aan vroegere roeitochtjes. In hoeverre die al dan niet romantisch waren kan hier buiten be- schouvring blijven. In ieder geval zullen ook zij, die hierbij dromerige ervaringen hebben opgedaan, nog wel welen, dat het recht oversteken van een stro mende rivier altijd op een mis lukking uitloopt, omdat de stroom er voor zorgt dat de boot op z'n minst enige tiental len meters in de stroomrichting afdrijft. De boot is immers on derhevig aan twee krachten, n.l. één in de roeirichting en één in de stroomrichting van de rivier, zo dat de plaats waar de boot terecht komt, wordt bepaald door de component daarvan. Dit beeld van de afdrijvende boot zou den we nog even voor ogen willen houden ter verklaring van het verschijnsel dat de treinen die zich op ons halfrond van het Zuiden naar het Noorden spoeden, de nei ging nebben naar rechts af te wijken. Zij drijw-a gelukkig niet af, zoals dit bij een roeiboot het geval is, want de rail verhin dert dit. Maar het gevolg van deze neiging is toch, dat de trein tegen de rechter rail wordt aangedrukt. Ook bij de trein is n.l. sprake van twee bewegingen, t.w. één in Noordelijke en één in Oostelijke richting, welke laatste het ge volg is van de draaiing van de aarde. Die Oostwaarts gerichte snelheid is het grootst aan de evenaar en neemt naar de Polen af. De intex-nationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO) heeft Donderdag bekend gemaakt.dat Amerika besloten heeft zijn 14 schepen terug te trekken uit de weerschependienst in de Noox*delijke At lantische Oceaan, waaraan in totaal 25 schepen deelnemen. De V. S. zijn van me ning, dat de voordelen van de dienst niet langer de kosten waard zijn, zo deelde de administrateur van de dienst mede. Een van het Zuiden komende trein arri veert dus op punten waar de Oostelijk ge richte snelheid kleiner is, maar de trein zelf heeft die grotere Oostwaarts gerichte snelheid behouden en wordt dus tegen de rechter rail aangedrukt. Op het Zuidelijk halfrond is dit juist omgekeerd en vindt een grotere druk op de linker rail plaats. Men heeft wel ge meend dat deze neiging van de treinen om van de Noordelijke richting af te wijken een gro tere slijtage van de rechter rail zou moeten veroorzaken en sommigen hebben ook inder daad gedacht een grotere slij tage te kunnen vaststellen. Het komt ons echter voor, dat dit niet al te serieus moet ivorden opgevat, want de grotere druk op de rechterrail kan bij normale spoorbreedte en bij een snelheid van 100 km per uur reeds worden opgeheven door de rechter rail iets méér dan een halve millimeter te verhogen, of de spoorlijn een kromming te geven met een straal van bijna 200 km. Dit zijn toch werkelijk geen waarden die zou den kunnen wijzen op een zó grote druk op de rechterrail, dat daardoor merkbare slijtage zou kunnen ontstaan. Maar hoe gering de invloed van de aard rotatie ook op de spoorrails moge zijn, de aswenteling heeft toch in ieder geval tot gevolg dat het in New York zo aanzienlijk veel kouder is dan bijv. in Oporto, dat op gelijke breedte ligt. Daarover morgen (Nadruk verboden) H. PéTILLON HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespx-eking. 14.10 Tophits. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfarecorps. 16.00 Orgelconcert. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Sportuitslagen. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse corresponden ties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parle mentair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieei'd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Luisterwedstrijd. 22.30 Wij luiden de Zondag in, gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 strijkkwartet. 14.40 Platen. 15.15 Ethnologi- sche muziek. 16.00 Platen. 16.30 Accordeon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Accordeon. 17.30 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 "">rzoekpx*ogramma. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). In deze winkelweek was er elke dag een vexdoting, waarvan het bedrag aan prijzen pex- dag juist beneden de f500 bleef, en voorts étalageprijzen. De nummers van laatstgenoemde prijzen correspondeerden met bepaalde nummers van een genum merde reclamekrant, die huis-aan-huis in de Hoeksche Waard werd verspreid. B. en W. van Oud-Beijerland hadden daartoe een vex-gunning verleend, maar reeds de tweede dag werd deze verloting op last van de ambtenaar van het O.M. stopgezet. Deze beschouwde de negen ach tereenvolgende verlotingen als een „voort gezette handeling", zodat het hier naar zijn oordeel om één verloting van ongeveer f4500 ging, waarvoor B. en W. van Oud- Beijerland geen vergunning hadden mo gen verlenen. De winkeliers maakten daai-op bekend dat de étalageprijzen ter beschikking van het publiek bleven. Hierop volgde weer een ingrijpen op last van de ambtenaar van het O.M. De winke liers, ruim tachtig in getal, die aan de étalageactie hadden meegedaan wex*den 55. Onbewust van enig gevaar stapte Jo ris op de kwaadaardige Jarl af. „Kom Leo, mijn beestje," zei hij lokkend, „kom eens bij de baas, geef eens een staartje!" Een dof gebrom welde op uit Jarls brede borst en zijn groene ogen na men Joris aandachtig op. Er sprak liefde uit die ogen; liefde voor een smakelijke hap. Maar Joris had alleen maar oog voor de leeuwenstaart, waaruit hij de Blauwe Flonker dacht te kunnen plukken en zo doende zag hij deze kwade voortekenen

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2