In het radioverkeer op zee is meer discipline gewenst Internationale frequentie-regeling Maandag van kracht „Hogerhand" dreigt in te grijpen Agenda voor Velsen „Aanloop"-crediet voor stichting van centraal kantoorgebouw AUTO OF MOTORRIJLES AREND REIJM Ab de JONG Eens Nederlands „statigste": de Statendam en haar bewogen leven Havenherichten r Kennemer l Lantaarn Vooral op de visserijschepen het adres TAXI NODIG? „Jazz-Society" telde vele gasten 11 Filiaal yELO'wasmachineMu Trom pstr.68 Tel: 5198 mu i den Waarin gehuisvest: postkantoor, gemeenteontvanger, G.G.D., sociale zaken en volkshuisvesting WIJ vandaag naar Amsterdam Een goed boek, een goede vulpen Nieuwe gaskachels voor kleuterschool Ruiling van grond in Velsen Noord Burgerlijke stand Velsen Willem van Iependaal voor N.V.V. BEL 5000 LANGS SLUIZEN EN HAVENS In de Meidagen van 1940 ging Rotterdams trots teloor Niet alles muziek wat er blonk „Velsen-Noord Vooruit" vraagt meer medewerking KATERDAG 24 OCTOBER 1953 TIEN UUR IN DE AVOND. Het is rumoerig op de visserijgolf met al zijn frequen ties. Twee trawlers hebben het druk met elkaar",, wat verder zijn twee kotters bezig en de Katwijkers hebben iets over de slechte vangst te vertellen. Dan een harde stem tussen die van de trawlers: „Hallo Arie, Arie, Arie, zet je er nog 's een punt achtereen punt zeg ik; wanneer gaat dat kastje nu eindelijk eens op slot. Ik wou Kees even hebben". En de juffrouw van Scheveningen Radio is ook druk doende, luister maar: ..Hallo Fraternity, er is iemand die zijn zender bij laat staan en daar komt u niet boven uit. Gaat u over naar een andere frequentie" en even later: „Wil len de schepen, die onderling spreken op deze frequentie, onmiddellijk het gesprek staken? U stoort Scheveningen Radio. Hallo, Fraternité, probeert u het nog eens". Dat zijn zo dagelijks te ontvangen gesprekken op de frequenties, die door een inter nationale overeenkomst aan Nederland zijn toegewezen. Per 1 November moet de nieuwe internationale frequentie-indeling in ellc land in gebruik worden genomen, nadat Nederland al op 1 Mei deze spreekkanalen in dienst stelde. Van die datum af hebben Scheveningen Radio en de Nederlandse scheepvaart veel hinder ondervonden van buitenlandse schepen en statioris, maar toch ook van elkaar, want de discipline in het radioverkeer - en misschien wel het ergste op de visserijschepen - is nog ver te zoeken. De golflengte-verdeling is al altijd in ternationaal geregeld geweest. Vorig jaar had men echter nog de beschikking over een band hoe bekend was de visserij band waarmee men een gedeelte ter be schikking had, waarin kon worden ge werkt. Thans beschikt elk soort schip over een bepaalde frequentie, een spreekkanaal. Drie zenders konden vroeger op een band werken, zonder dat ze elkaar hoefden te storen. Bij de nu ingevoerde verdeling kan één schip tegelijk werken, zodat minder storing zou kunnen optreden. Bewoond huis „Zou kunnen optreden," want veel ver betering heeft men nog niet kunnen con stateren. En daar zijn verschillende oor zaken voor. Nederland, dat al op 1 Mei aan Scheve ningen Radio, de kustvaartuigen, de vis serijschepen, de reddingboten en al die andere groepen van zeevaartuigen fre quenties toekende, trok toen in een huis, dat door de vorige bewoners nog niet was verlaten. Tot 1 November mochten de oude bewoners dus buitenlandse schepen en stations op hun oude golflengte blijven werken. Nederland nam de nieuwe frequenties echter dadelijk in gebruik. Op vele fre quenties hebben de Nederlandse schepen deswege storing gehad en deze zal hopelijk van Maandag af verdwenen zijn. Je belt maar Het onderlinge verkeer van de visserij schepen is een tweede oorzaak. Laten we dit verkeer dadelijk een noodzakelijk kwaad noemen. Hoe langdradig wordt op deze frequenties gesprokén! Het is on tegenzeggelijk te begrijpen. Het kost toch niets, je belt maar, je voert gesprekken, tapt moppen en houdt zelfs fluitconcerten of hele voordrachten voor dat kastje tot de andere knapen van de vloot. Men begrijpe ons goed, onderling verkeer tussen de visserijschepen zal er moeten zijn en blijven. Maar het zou een hele ver betering zijn wanneer men op de visserij- schepen besef kreeg voor een zekere discipline in het radioverkeer. Die radio is voor de veiligheid aan boord, zegt de PTT, en niet voor het roepie naar huis of meer van dien aard. Het kan immers gebeuren, dat een schip ADVERTENTIE jWflStfflfHINES.PflPIQs.MflflflQCtLSTOFZUIGEflS. enz.enxj ZATERDAG 24 OCTOBER IJMUIDEN Toneelver. „Advendo", 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. Speeltuinver. „Vrij en Blij", 20 uur, Pa tronaatsgebouw, kinderoperette. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Verdorven jeugd". Rex, 20 uur: „Hoffmanns vertellingen". SANTPOORT Toneelver. „Getosa", 20 uur. Zomerlust, toneeluitvoering. ZONDAG 25 OCTOBER IJMUIDEN Speeltuinver. „Vrij en Blij", 14 en 17 uur, Patronaatsgebouw, kinderoperette, jeugdvoorstellingen. Vara-afdeling IJmuiden, 14.30 uur, Cul tureel Centrum, Televisie uitzending, Interlandwedstrijd Nederland-België. Thalia, 15 uur: „De kip met de gouden eieren", 19 en 21.15 uur „Vex*dorven jeugd". Rex, 15 en 20 uur: „Iloffmans vertellin gen". SANTPOORT Toneelver. „Getosa", 20 uur, Zomerlust toneeluitvoering. MAANDAG 26 OCTOBER IJMUIDEN Vrouwenbond P.v.d.A., 20 uur.. Gem. Vergaderlokaal, Abelenstraat, lezing. Thalia, 20 uur: „Ranch der verdoem den". VELSEN Raadhuis, 1012 uur. spreekuur burge meester van Velsen, 1517 uur, spreek uur wethouder van Onderwijs. dringend om hulp vraagt en daarbij gehin derd wordt door een zangnummer van de een of andere schipper of een heel gesprek over die slechte visserij, het pontje van Donkersloot (zelfs dat komt voor, deze week nog tussen de „Thorina" en de „Her man"), de vijf mandjes vis of de zoen voor moeder, de kinderen en schoonmoe der, wanneer ze slapen gaan. En wat dat laatste betreft, bleef het nu maar bij één man, die één keer op een dag namens de gehele bemanning de groeten aan de familie van alle opvarenden deed. Maar nee, eerst de schipper, dan de stuurman, de kok en soms volgt matroos na matroos om te vertellen, dat het mooi weer is, dat de visserij slecht is en dat hij ze welterusten wenst. Heel Katwijk, IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen worden de gehele dag door aan de radio geroepen. Hallo 37, hallo 83, hallo 92, goeienavond, de groeten hoor en dan begint het verhaal weer. De visserij het is niet te ontkennen is een typisch bedrijf en daarom wil de PTT niet op iedere slak zout leggen. Want eigenlijk is dat roepie naar huis verboden. Spreektijdregeling Wanneer men ook op de vissersvloot besef krijgt voor de verkecrsdisciplinc, dan zou het niet nodig zijn, dat maatregelen van hogerhand worden genomen. Daar gaal het thans wel heen en het is toch altijd beter deze kwestie onderling te regelen, dan dat ingrijpen nodig zou zijn. Voor de haringschepen is al een spreek- tijdregeling opgesteld en het moet gezegd: die loopt uitstekend, 's Morgens hebben al die schepen een minuut tijd om de vangst te melden aan de rederij. Later op de och tend hebben ze nogmaals een minuut en in de middag nog een keer. Voor de traw lers en de kotters is dit ephter moeilijk te doen. Bij de haringschepen is er een tijd stip dat de vangst van de nacht bekend is, maar op de trawlschepen was een regeling niet in te voeren. Er wordt zeer onregel matig getrokken. Men begrijpt, dat ook trawlschippers graag de vangsten aan col- legas en wal willen meedelen, maar laten ze dan in het eerste geval beknopter in spreken zijn en in het tweede geval een gesprek via Scheveningen Radio met wal- schipper of reder aanvragen. Weinig spreken, veel luisteren „Een gebrek aan samenwerking," klagen de reders, de schippers en alle opvarenden van de vloot. Er wordt over geklaagd, maar zij doen er zelf even hard aan mee. Hoe vaak gebeurt het ook, dat schepen onder ling werken op de frequentie van Scheve ningen Radio en daarmee een betaald gesprek van andere personen onmogelijk maken. De noodzaak voor het Staatsbedrijf der P.T.T. om zorg te dragen voor een betere huisvesting van het hoofdpostkantoor te IJmuiden heeft B. en W. van Velsen geleid tot het opnemen van contact met deze in stantie, waarbij als uitgangspunt diende, dat het in het belang van de gemeente zou zijn, dat het kantoor zou verrijzen op de daarvoor geschikte plaats een dat er een representatief gebouw zou worden gesticht. Daar ook de Rijksbelastingdienst, voor wat betreft het kantoor van de ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, met gebrek aan ruimte heeft te kampen, hebben B. en W. tevens deze dienst in het overleg betrokken. De onder handelingen hebben tot een gunstig resul taat geleid. In principe is overeengekomen, dat de gemeente de bouw zal verzorgen en dat de belanghebbende partijen zich zullen verbinden tot het huren van de door haar benodigde ruimten. Daarnaast hebben B. en W. van Velsen overwogen of deze gelegenheid tevens zou moeten worden aangegrepen om verschil lende gemeentelijke diensten een behoor lijke huisvesting te bezorgen. De noodzaak om daartoe te geraken, gepaard aan de mogelijkheid om daardoor het aanzien van het gebouw te vergroten, hebben B. en W. de gestelde vraag bevestigend doen beant woorden. B. en W. zouden daarom in het gebouw tevens huisvesting willen schep pen voor de gemeente-ontvanger, de ge neeskundige- en gezondheidsdienst, de dienst voor sociale zaken en de dienst voor de Volkshuisvesting. Als plaats, waar het gebouw zal worden gesticht, achten B. en W. een terreinge deelte aan de Lange Nieuwstraat, gelegen ten Zuiden van het Marktplein, tussen de Merwedestraat en de Spaarnestraat, uiter mate geschikt, zoals wij reeds eerder mee deelden. Tc zijner tijd zal de gemeenteraad een voorstel bereiken om tot stichting van dit centrale kantoorgebouw over te gaan. Aan gezien de bebouwing van dit gedeelte der gemeente zeer snelle voortgang maakt hebben B. en W. het evenwel wenselijk ge oordeeld, met de voorbereiding van het project niet langer te wachten. Ten einde de plannen in een definitieve vorm te kun nen gieten, zullen B. en W. nadere op drachten moeten kunnen verstrekken. Zij stellen de gemeenteraad voor, hier- ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Santpoort Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Vanmiddag gaan de WIJ'ers de strijd aan binden tegen AMVJ uit Amsterdam. Deze club is dit seizoen voor het eerst derde klasser, maar heeft tot nu toe niet zo heel veel gepresteerd. Toch staan zij hoger ge klasseerd dan de IJmuidenaren, want zij hebben drie punten, terwijl WIJ zich met één punt tevreden moet stellen. Of het na Zaterdag ook 3 punten zullen zijn is een vraag, waar we voorlopig het antwoord maar op schuldig blijven. Programma lagere elftallen: Nieuw Ven nepIJmuiden 2; ETOIJmuiden 3; IJmui den 4SVJ 3; IJmuiden 5VEW 2. Junioren: IJmuiden a—Kinheim b. Aspiranten: Kcnnemers aIJmuiden a; IJmuiden bStormvogels d: Beverwijk b— IJmuiden c. voor machtiging te verlenen en voor de kosten van voorbereiding, waarin 65 van het honorarium van de architect is be grepen, een crediet toe te staan van maxi maal 68.009. ADVERTENTIE goede kantoor, en schoolartikclen vindt U bij KLAVER'S BOEKHANDEL Edisonstraat 11 - Tel. 5326 - IJmuiden Bij een door het gemeentelijk gasbedrijf ingesteld onderzoek is gebleken, dat de. in de kleuterschool van de schoolvereniging „Uw Koninkrijk Kome" aanwezige gas kachels ten spoedigste door nieuwe dienen te worden vervangen. De hieraan verbonden kosten zullen f2250 bedragen. Het bestuur der vereniging kan deze uitgave niet in één jaar uit de exploi tatiekosten bestrijden. Daarom achten B. en W. het gewenst, aan de genoemde vereniging voor het omschreven doel een crediet van [2250 te verstrekken, onder bepaling, dat dit bedrag in 5 jaar in de gemeentekas moet worden teruggestort. Benoeming van leraar In verband met de splitsing van de eerste klasse aan de Gemeentelijke Handels avondschool moet aan deze school voor de cursus 1953/'54 een leraar in tijdelijke dienst, worden benoemd. B. en W. dragen de ge meenteraad ter benoeming voor de heer J. G. Tol, onderwijzer aan de R.K. school voor Uitgebreid Lager Onderwijs te Beverwijk. Gemeente beschikt nog enige tijd over politiepost Ten einde uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan voor de gronden, ge naamd ,.de Gilden", te Velsen (N) is het noodzakelijk, dat de gemeente de eigendom verwerft van gronden ter oppervlakte van in totaal 1 ha., 89 a. en 50 ca. Om tot de eigendomsverkrijging te geraken hebben B. en W. met de eigenares. Van Gelder Zonen N.V., gevestigd te Amsterdam, onderhande lingen gevoerd. Daarbij is gebleken, dat deze N.V. ter afronding van het haar toe te wijzen industrieterrein gaarne de beschikking zal hebben over grond, gezamenlijk groot 1 ha., 67 a. en 32 ca. Bij deze onderhandelingen is overeenstemming bereikt ten aanzien van een ruiling van deze gronden, waarbij de gronden van Van Gelder Zonen N.V. zijn gewaardeerd op f34.081, verhoogd met f2000 voor het vrijmaken van pacht, en die van de gemeente op f 100,392, berekend naar f6 per m.2. Op het perceel bevindt zich nog een opstal, waarin gevestigd is de politiepost voor Vel sen (Noord). Deze politiepost zal binnen afzienbare tijd dienen te worden verplaatst naar een in dat deel der gemeente centraal gelegen punt. Zolang het gebouw echter dienst moet doen als politiepost is het nood zakelijk, dat de gemeente gedurende die tijd nog over het gebouw kan beschikken. In ver band hiermee heeft Van Gelder Zonen N.V. zich bereid verklaard, de tot de politiepost behorende grond aan de gemeente in erf pacht te geven, gedurende een tijd van 5 jaren en voor een canon, berekend naar f 0.24 per m.2. Zoals uit het hiervoor gestelde blijkt, krijgt Van Gelder Zonen N.V. bij deze grondruiling een kleinere oppervlakte grond dan zij afstaat. Ter compensatie hiervan heeft zij verzocht, aan haar het eerste recht van koop te ver lenen op de grond, waarop zich thans de ge meentelijke gashouder te Velsen (Noord) bevindt, indien deze grond althans niet meer behoeft te worden gebruikt ten behoeve van de gasvoorziening. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat naar de mening van B. en W. gee*- bezwaar. GEBOREN: M. P. HennemanJong, d., Princestraat 2, Velsen-N.; G. E. J. Schoone— Walter, d., Stationsweg 72, Velsen; J. M. van der Aarvan Muilekom, z.. Burg. En- schedélaan 35. Santpoort; D. H. Waterham— Somsen. z„ Snaamestraat 19, IJmuiden; ,T. HendriksRobben, d„ Acaciastraat 19. IJmui- den-O.; L. C. HandgraafSlotemaker, z„ Reggestraat 70, IJmuiden; A. M. van den Wijngaa'-dden Heijer, z.. Schulpweg 150, Velsen-N.; J. BreurGroes, d., Nobelstraat 7, T.Tmuiden; TT. BorstHorst. d.. Waalstraat. 92, IJmuiden: I. M. MorcusKok. d., Midden weg 3, Velsen-N.; C. SchavemakerOudhuis, d.. Schoonoortstraat 33. Velsen-N.; J. A. Ve- gelingVisser, d., Zoutmanstraat 5, IJmui- den-Oost. OVERLEDEN: A. H. Brouwer. 68 j.. echt genote van TT. .Tans, Duinweg of Duivelslaan 58. Santooort: P. Bruin. 83 j„ echtgenoot van L. Schieke. Kanaalstraat 236, IJmui den; C. Pirovano, 49 jaar, Arends- weg 100. Beverwijk: H. Siebenga. 66 i.. echt genoot van H. J. B. van der Eem. Marnix- laan 10, Driehuis; J. M. Linderberg, 67 j.. echtgenote van D. van Brederode. Stolstraat 2 hs. IJmuiden-O.: L. Barnhoom. 67 j„ echt genote van TT. Klinkenberg, Willemsbeek- wec 9. I.Tmuider-O. ONDERTROUWD: J. J. Huybers. de Ruij- terstraat 50, IJmuiden en G. van Abbeve. Ruijsdaelstraat 27. Umuiden-O.. toek. adres: Moerbergplantsoen 91, IJmuiden: P. J. ten Napel. Kennemerlaan 144, IJmuiden en M. C. van Es, Kennemerlaan 157, IJmuiden, toek. adres: Moerbergplantsoen 67, IJmui den: A. Sioukens. Kanaalstraat 17. IJmuiden en N: Kok. Brederodeweg 54. Bloemendaal. F. Kranenburg. Koninginnelaan 7. Oegst- geest en T. Wouda. Kennemerlaan 192, IJmuiden; R. Ras. Spilbergenstraat 19, IJmui den en L. de Vries. Bakkerstraat 24. IJmui den. to<*k adres: Reggestraat 10. IJmuiden: T. J. Netten. Rijksweg 482, Santpoort en J. Pouwels. Schoonoortstraat 27, Velsen-N., toek. adres: M^nrbergnlantsoen 83. IJmui den; M. Groot. Wiikerstraatweg 313. Velsen- Noord on T. T. M. Janssen, Hoflaan 43, Velsen-Noord. GEHUWD: IT. A. Koning en H. A. M. Terpstra; G. A. Uijtendaal en Chr. A. van Lier: J. Schabbing en Th. J. Post, Heren duinweg 56, IJmuiden-O.; B. D. F. I.Tlstra en H. C. Heeremans, van 't Hoffstraat 264, Haarlem; M. Dijkhuizen en I. Jaspers, van Galenstraat 20 ben., IJmuiden-O.: G. Corne ll ssen en C. van den Berg, Molenstraat 25, Santpoort. De vrouwenbond van het N.V.V. organi seert Dinsdag 27 October een feestelijke bijeenkomst in café „Flora" aan de Zee weg. Deze middag is Speciaal voor oud- N.V.V.'ers. De heer D. Verbaan zal er het woord voeren en Willem van Iependaal zal het kunstzinnige gedeelte verzorgen. GESLAAGDE AANNEMER Geslaagd is in Den Haag voor het diploma aannemer van grond-, weg- en waterwerken de heer H. Brands, die ongeleid is door de aannemerscursus te Haarlem. ADVERTENTIE HET was vlak na de eerste wereldoorlog, dat de Holland-Amerika Lijn een groot passagiersschip bestelde bij Harland Wolff te Belfast. In Juni 1921 kon de kiel worden gelegd maar daarna kreeg men met ernstige moeilijkheden te kampen. Toen de order werd geplaatst zal niemand het vermoeden hebben gehad, dat er tien jaar mee heen zou gaan eer het schip aan de Nederlandse koopvaardijvloot kon wor den toegevoegd. De financiële moeilijkheden waarin de H.A.L. na wereldoorlog I kwam te verkeren waren van grote invloed op de bouw van het schip: het kwam zelfs zover dat de werkzaamheden geheel stil kwamen te liggen; niet voor enkele weken, doch bijna twee jaar gingen er mee heen, voor de werkzaamheden hervat konden worden en eindelijk kon op 11 September 1924 de tewaterlating plaats vinden; ruim drie jaar na de kiellegging. De „Statendam" - eens Neêrlands trots. Maar toen was men er nog niet. De re derij was weer verplicht de bouw stil te laten leggen: de middelen om de kostprijs te betalen ontbraken. Het casco ging de hoek in en ondertussen gingen er weer enige jaren voorbij, voordat in April 1927 de afbouw ter hand genomen kon worden, maar dat geschiedde bij Wilton s Scheeps werf en machinefabriek te Schiedam. Het schip was niet anders dan een casco zodat sleepboten naar Belfast werden gezonden. Dit waren de slepers „Roode Zee", „Pool- zee", „Oostzee" en „Seine" van L. Smit. en C-o's Internationale Sleepdienst, die op 20 April 1927 in Schiedam arriveerden met het casco van het grootste schip van de H. A. L. vloot. Schot er ln De afbouw vorderde nu gestadig. Ge leidelijk kreeg het schip het aanzien van een passagiersschip en toen het de naam ..Statendam" had ontvangen kon van 16 tot 18 Maart 1929 de technische proefvaart worden gehouden en na de officiële proef vaart aanvaardde de „Statendam" op 11 April 1929 de eerste reis naar New York Het was toen Neêrlands grootste schip met een bruto inhoud van 28291 ton bij een lengte van 205.47 m., breedte 24.77 m. en een holte van 15.08 m. Het schip beschikte ever een accommodatie voor 1714 passa giers en de bemanning bestond uit 650 koppen. De voortstuwing geschiedde door turbines, die 19500 pk. ontwikkelden en het schip een snelheid gaven van 19 mijl. Behalve in de gewone lijndienst werd de „Statendam" ook gebruikt voor toe- ristenreizen en maakte als zodanig reizen tussen New York en West-Indië en tevens naar de Middellandse Zee. Door varen Toen de tweede wereldoorlog uitgebro ken was bleef de „Statendam" aanvanke lijk in de vaart wegens het toenemende passagiersvervoer naar Amerika maar latei- bleek het niet verantwoord het kostbare schip in de vaart te houden en in Januari Vrijdag 23 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ardetta van Rotterdam. Jacob Voorburg van Goole,. Paula van Waja, Scandia van Rotterdam. Irene N. van Swan sea. Taormina van Frannington, Silvaplane van Bordeaux. Myra vaa Londen. Sumatra van Port Saïd. Marshall Golvorov van Le ningrad. Martha van Hamburg. Amor van Bremen Hera van Rotterdam. Vertrokken zijn: Elmina naar Antwerpen. Reliable naar Rotterdam. Martine n. Odense. Ransel n. Surte. Brandaris n. Southampton. Anten naar Bremen. Holland naar Las Pal- mas. Jacob Oorburg naar Rotterdam. Mil- lernhor naar Stockholm. Scandia naar Ud- devalla, Bomma naar Oslo. Rijnland naar St. Vincent, Normandia naar Rotterdam. Ar detta naar Manchester. Freden naar Im- mingham. Groot slem Gij nijvere schudders van des duivels prentenboek, gij bridgeis van het puurste wa ter; luistert! In deze IJmond wordt uw hersenvergend spel met steeds toenemende vreug- :1e en genoegen beoefend, maar de verenigingen, die zich er in clubverband mee bezig houden halen daar ternauwernood de slagen van binnen, die zij van deze toeneming der bridge- liefhebberij mogen verwach ten. De sport bloeit, de clubs kwijnen, mag ik wel droef zeggen. „De Jump", notabel corps van IJmuidense bridgers, doet nu echter een hoog bod in de richting van groot slem. Zij organiseert namelijk een drive voor alle Velsense bla deraars in dat prentenboek voornoemd op 2 November in het Cultureel Centrum. Niet alleen de gewiekste wedstrijd koppels, maar ook vooral de bedeesde huis-, tuin- en keu kenbridgers, die elkaar nau welijks tegen de schenen dur ven schoppen als er een slag verloren gaat (omdat Jan wèl zag wat jij niét doorhad, stommerd), zijn bij voorbaat litgenodigd voor dit kaart- cestijn. Want voor deze laatste groep xs een speciale afdeling gereserveerd de HTK-af- cleling dus. En er zijn prijzen ook uit te „slaan", deze avond, die geheel kosteloos toeganke lijk is voor een iegelijk, die het verschil weet tussen schoppenvrouw en hërtendrie. Het is om te likkebaarden, mijne bridgers. Niemandsland Is het ulieden wellicht op gevallen, dat er aan de Ken nemerlaan enige nieuwe pan den zijn gebouwd? Zelfs tus sen de Rotterdamse Bank en De Gruyter hebben ze ge bouwd. Mooie winkels, die echter alleen persoonlijk te bereiken zijn, omdat de daarin gevestigde neringdoen den via Tante Pos, het adres boek of andere instanties, die zich conservatief houden aan huisnummers óm hun relaties aan te duiden nergens wonen. Tussen de Robaver en De Gruyter is het namelijk nog altoos een ongebreideld nie mandsland, waar de enige geldige aanduiding vermoede lijk bestaat uit „de meneer met die slag in z'n haar" en „mevrouw Dinges van de eerste étage". De meneer met de slag en mevrouw Dinges hopen nu maar, dat hun binnen enkele jaren een echt huisnummer wordt verstrekt, dan weten ze tenminste waar ze wonen. Zwaarmoedigheid in Zwolle. In Zwolle woont een jonge dame, die al heur vertrouwen in ons, IJmuidenaren ver speeld heeft. Tegelijk met een plastic-tasje, dat zij, vergeet achtige op de bank op de kop van de vissershaven liet lig gen. Want dat tasje is nog nooit teruggekomen en zulks verdriet deze jongedame zeer. Er zat namelijk een rijbewijs in en nu moet zij op de fiets, knarsetandt zij. Geld bevond zich niet in het tasje, maar wel een nikkelen sigaretten koker een brilétui en een huissleutel. Het meiske woont Park straat 16, Zwolle en reikt al vast gaarne heur diepe dank baarheid uit aan degene, die haar vertrouwen herstelt en het tasje portvrij opstuurt. Dat doen we dan maar even, lijkt me. Waar ligt IJmuiden? Het wemelt af en toe aan de poorten van IJmuiden van de vreemdelingen, die daar troosteloos ronddolen op zoek naar.... IJmuiden. Want lang niet overal is te onder kennen, waar IJmuiden nu eigenlijk ligt en deze onvol komenheid geldt speciaal bij het kruispunt Rijksweg-Park laan: de richtingborden ver tellen wel iets over nabije wereldsteden als Driehuis en Haarlem, maar verzwijgen IJmuiden nog te zeer. En die vreemdelingen maar zoeken en voorbijgangers aanklam pen. Wij zijn tóch niet erg op de vreemdelingen blijkbaar, want als ze dan eenmaal IJmuiden gevonden hebben met de grootste sluizen van Europa, dan treffen zij ner gens een klein terrasje of een klein toeristensteigertje aan. Misschien dat daarom IJmui den maar niet te veel op de richtingborden genoemd wordt? Om ons schaamte te besparen? LAMPENIER 1940 kwam het schip voor de kade te lig gen in Rotterdam. De „Statendam" was loen niet meer het grootste schip van onze koopvaardijvloot doordat in 1938 de „Nieuw Amsterdam" in dienst gesteld werd. De „Statendam" was het eerste schip dat na de Duitse inval ten onder is gegaan. Het fraaie passagiersschip werd in de be- wuste Meidagen van 1940 in brand gescho ten en geheel vernield. Nog hetzelfde jaar sleepte men het wrak van het schip, dat oorheen lange t\jd de trots van Rotterdam is geweest, naar Hendrik-Ido-Ambacht om te worden gesloopt. Toch is. er iets van het trotse zeekasteel bewaard gebleven en dat is de stoomfluit die niet zo lang geleden is aangebracht bij het Groot-Handelsgebouw in Rotterdam als een hoorbare herinnering aan een schip dat onder zeer zware omstandighe den aan zijn einde is gekomen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Een volle Flora-zaal heeft gisteravond de handen warm geklapt tijdens de twee de „life music"-uitvoering van de allengs tot meer in staat rakende „Velser Jazz Society" en al was het beslist niet alles muziek, wat er klonk en blonk, de na smaak is uitstekend en vraagt naar meer voor degene, die de moderne muziek kan appreciëren. Daarvan uitgaande was er heel wat te appreciëren: een Haarlemse band, die onder de weidse naam „The sugar foot stom pers" somwijlen perfecte harmonie liet horen met de pianist, die waarlijk bijzonder goed werk verzette en een trombonist die zich samen met de cla rinettist een paar keer uitermate deed gel den, zoals in „Nobody's Sweetheart". De jamsessions waren evenzeer van goed ge halte en wat de „Cake walk Jazzband" met „Bei mir bist du schön'- uithaalde, grensde dicht aan het meesterlijke. De mannen van Peter de Wijn, het huis orkest] e der Velsenaren „The Blue Jazz men" bleken zich op grotere harmonie te hebben toegelegd met alle plezierige mu zikale gevolgen van dien. Tijdens de sessions zijn twee solisten van „The Skvmasters" aan bod gekomen, die zich in dit amateurs-milieu wonderwel thuis bleken te voelen. Er moet echter ge zegd worden, dat er meer in de ruimte geblazen is virtuoos weliswaar dan muziek geproduceerd werd. Dat de zaal niettemin wild van enthousiasme werd, is wellicht een bewijs van onze beperkte ge zichtskring of vam de noodzaak van de deze avond aangekondigde „praedago- gische" jazz-avonden, waarop de achter gronden der moderne muzikale stromin gen behandeld zullen worden. J. F. Tijdens de najaarsvergadering van de Vereniging „Velsen-Noord Vooruit", hét overkoepelend orgaan van de buurtvereni gingen in „Noord", die in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat is gehouden, is als één van de be langrijkste punten aangeroerd de mede werking, welke van de aangesloten buurt verenigingen in de gang van zaken bij „Velsen-Noord Vooruit" wordt ondervon den. In zijn openingstoespraak sneed de heer A. v. d. Hoff, voorzitter, dit punt aan naar aanleiding van de gehouden culturele avonden, die wel alle geslaagd werden ge noemd, doch met grotere medewerking van de buurtverenigingen zeker nog meer tot hun recht zouden zijn gekomen. Dank zij de verleende gemeentelijke subsidie beschikt „Velsen-Noord Vooruit" over een goede kas. De beheerder, de heer J. Klein, kon een batig saldo van ruim 300 aantonen. Voor het nieuwe seizoen staan weer drie culturele ontspanningsavonden op het pro gramma. Op 11 November is er een film avond van de K.N.Z.H.R.M.; in Januari wil men zich de medewerking van de Accor deonvereniging „IJmuidens Roem" ver zekeren en op 23 April zal Willem van Iependaal weer een voordrachtavond hou den.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 13