Aardbeien en boerenkool op één en dezelfde groentewagen Velsens jeugd binnenkort in eigen clubhuis Tegen twee Urker vissers ontzegging hunner bevoegdheden geadviseerd Voorstellingen van Velser Kunstkring voor middelbare scholieren Agenda voor Beverwijk Bei SOSO Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Wijk aan Zee Vreemde herfst Veilingproducten voor een krats te koop Heemskerk Beroep op de bevolking om steun bij de inrichting Unesco en VJC AUTOVERHUUR Castricum 12 Aanvaring „Dirkje"-UK 12 voor de Raad Buiten de mijnenvrije routes is de Noordzee nog lang niet veilig De wittevogel'* speelde het historisch spel „Goejanverwellesluis" „Warenkennis en Kunstmest" Raad weer bijeen op Dinsdagavond Twee loggers verspeelden hun netten Kooravond in het Hervormde Jeugdhuis Velsens jongeren in wereldverband Wethouder J. C. Aschoff afwezig ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 In de zonnige voormiddag van de 12e Mei van - dit jaar voeren de motortrawler „Dirkje" (RO 53) en de Urker kotter „Hoop doet leven'" (UK 72) in de buurt van de monding der IJmuidense pieren op elkaar, met het gevolg, dat vooral het kottertje schade opliep. Gistermiddag heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam deze zaak in het openbaar behandeld en de inspecteur voor de scheepvaart achtte bewezen, dat schipper C. Bakker van de UK 72 bij het benaderen van de haven een aantal ernstige fouten heeft gemaakt en stelde deswege de raad voor, hem de bevoegdheden, voortvloeiende uit zijn certificaat, voor de tijd van twee v/eken te ontnemen. De tweede Urker visser, tegen wie een intrekking der bevoegdheden voor een bepaalde tijd werd geadviseerd, was de commandant op de „Adriaantje" (UK 2), schipper A. Romkes, wegens het varen in verboden water. Als de raad instemt met het advies van de inspecteur, wordt hem gedurende vier weken het recht om als schipper te varen ontzegd. Op die middag van de twaalfde Mei stoomde de Dirkje de IJmuider pieren uit op weg naar de visserij, toen naar het zeggen van schipper J. Guyt plotseling een kotter, die al eerder achter de pier was opgemerkt, de Noorderpier rondde. Er volgde een botsing, waarbij de kotter aan de bakboordsteven deerlijk werd geha vend. Uit het verhaal, dat schipper Bakker over de toedracht gaf, bleek dat hij uit de Noord thuisstoomde en daarbij, tussen de op ongeveer zeventig meter uit de Noord- pier liggende zuiger 'NUM 18 en de pier doorglipte. Hij had echter de zuiger over stuurboord moeten passeren en de ingang tussen de pieren zo recht mogelijk van voren moeten benaderen: nu kwam hij te veel Noordelijk binnen en zat daarbij de RO 53 letterlijk in het vaarwater. De twee matrozen op de plecht van de Urker en de schipper aan het roer had den achter de pier geen uitvarende sche pen opgemerkt en dachten, dat er dus geen gevaar te duchten was: de schipper van de Dirkje had echter de kotter wel zien aan komen, maar verkeerde in de veronder stelling, hoewel hij de koers op zichzelf niet erg fraai kon vinden, dat schipper Bakker nog wel uit zou halen om op de juiste wijze en via de lichtenlijn de haven binnen te vallen. Discussie Er ontspon zich een vrij heftig debat tus sen de beide betrokken schippers, die het niet eens konden worden over de plaats van de aanvaring: de trawlerman ver klaarde pertinent, dat het tussen de pieren gebeurde, de Urker hield even pertinent vol, dat zij zich buitengaats afspeelde. Hoe het ook zij: de inspecteur,de heer J. Ro denburg achtte voldoende bewezen, dat schipper Bakker de haven verkeerd bena derd heeft, nadat hij bovendien wist, dat de luchtfluit niet bijstond wegens lekkage in dit onmisbare instrument en hij dus geen attentiesein kon geven. Bovendien vond hij het hoogst verwonderlijk, dat niemand aan boord van de Urker kotter de waarschu- wingsstoot van de „Dirkje" heeft gehoord en uit deze hele gang van zaken conclu deerde de inspecteur, dat schipper Bakker mis is geweest helaas zonder zijn fout ook nu nog in te zien. Na herhaald gehar rewar tussen de twee schippers „Schip per Guyt hééft niet gefloten", hield schip per Bakker vol vertelde de president A. Dirkzwager, dat de raad later schrifte lijk uitspraak zal doen. Vliegtuig snapte overtreder SchiDper A. Romkes van de „Adriaan tje" (ÜK 2) kreeg kort na de 12e Juni van dit jaar een verbaal thuis wegens het varen in verboden water: hij koerste op die dag ter hoogte van het lichtschip Terscheliin- gerbank terug naar IJmuiden en „stak toen schuin over" de geveegde vaar route negerend. Een vliegtuig van de Ma rineluchtvaartdienst snapte het scheepje en gistermiddag stond Romkes als een lichte lijk boetvaardige zondaar voor de Raad. „Of hij het niet wist?" „Ik wist wel, dat je daar niet vissen mag" antwoordde de be trokkene, „maai' niet, dat je er ook niet varen mocht, want iedereen voer rustig door." De president van de raad deelde hem mede, dat de verbodsbepaling niet is ge maakt om de vissers dwars te zitten, maar om ze te beschermen; de chef-marinedienst heeft meermalen meegedeeld, dat er nog heel veel mijnen zwerven, buiten het ge veegde kanaal en daar de „Adriaantje" van staal is, liep het scheepje een niet te onderschatten gevaar. Voorts kwam er een verzoek van de heer J. Brands, voorzitter van' de Nederlandse vissersbond ter tafel, waarin het opheffen van het vaarverbod in deze contreien werd bepleit een ver zoek, dat de marine al als „bevreemdend" heeft Verworpen. Toén schipper Romkes hoorde, dat de inspecteur hem de be voegdheid om als schipper te varen voor de duur van vier weken wilde ontnemen, vond hij die straf wel een beetje zwaar; ook in deze kwestie zal de raad latei- schriftelijk uitspraak doen. Stranding in de rampnacht De derde affaire, die de Raad te behan delen kreeg was de stranding van de klei ne kotter OD 13 „Stern" tussen Noordwijk en Katwijk in de rampnacht van de eerste Tijdens de zitting van de Raad voor de Scheepvaart deelde de Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Roo- denburg mee, dat het per 1 Januari ver plicht zal zijn aan boord van de vissers schepen zogenaamde „parachutelichten" mee te voeren bijwijzen van noodseinen. Dit prachutelicht is een rood signaal, dat eerst tot 50 voet stijgt en daarna langzaam daalt het heeft minimaal een levensduur van vier tot vijf jaar en is dus te prefereren boven de traditio nele vuurpijlen, waarmee de meeste schepen nu nog uitgerust zijn voor noodgevallen. COCCXXMOCOCOOOOCOCKXlOCOCXXOCXXCOroSCOOODOCOCOCOOOClOOOOOO Februari. Het scheepje, dat vertrokken was uit Scheveningen, bleek niet aan de eisen van zeewaardigheid te voldoen de lens- pomp stond niet aangesloten op de koel- waterpomp, omdat deze ontbrak en toen de storm opstak was de motor afge slagen, waardoor schipper J. Molensteeg voor twee ankers moest gaan liggen. Een ervan knapte en in het geweld van die nacht is de „Stern" tenslotte reddeloos op het strand gesmeten. De inspecteur achtte enige overtredingen bewezen: er was geen gecomprimeerde startlucht aan boord, de lenspomp werkte niet en bovendien kwamen de noodseinen in de vorm van vuurpijlen niét hoger dan de mast als gevolg van de slechte staat dezer vuurpijlen. Niettemin heeft de schip per zich tijdens en na de stranding zo kranig gedragen, dat de inspecteur dit als een verzachtende omstandigheid wilde aanmerken en hij de schipper slechts een berisping wenste te geven. De BR 47 verging Tenslotte kwam het vergaan van de Breskens 47 „Twee Gebroeders" aan de orde: op 29 November .1952 stootte deze kotter op een scherp voorwerp, toen schipper A. J. Vermeulen terugvoer van Oostende naar Breskens en de door wrak ken beruchte „spleet", bij Deurloo inkoers- te. De wrakken daar waren de schipper bekend en hij nam dan ook voor de raad aan, dat hij op een onbekend obstakel ge stoten was. Het scheepje maakte snel water en zonk, maar gelukkig had men in span gevist, zodat de redding nabij was. De inspecteur meende, dat de schipper heel goed op de hoogte is geweest van de plaats der gevaarlijke wrakken in de Schel- demond en dat het een ernstig verzuim is geweest bij laag water niet beter op zijn tellen te letten. In dit geval stelde hij even eens een berisping voor. „De Witte Vogel" is een der weinige toneelgezelschappen in ons land, die voort durend blijk geven het verzorgen van jeugdvoorstellingen bijzonder serieus op te vatten. Bij diverse gelegenheden konden wij reeds met grote waardering enige ge slaagde sprookjes-opvoeringen van dit en semble signaleren en ook de beide voor stellingen in het Rex Theater, die Vrijdag middag onder auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor Allen" gegeven werden voor leerlingen van middelbare scholen, kenmerkten zich opnieuw door deze wel overwogen opzet, al geeft het opgevoerde stuk dan ook wel enige aanleiding tot critiek. Nu dient in de eerste plaats te worden opgemerkt, dat Rolf Petersen het zich als auteur van „Goejanverwellesluis" verre van gemakkelijk heeft gemaakt. Voor dit historisch toneelspel nam hij de contro verse tussen patriotten en prinsgezinden in de achttiende eeuw als basis, waarbij de aanhouding van prinses Wilhelmina van Pruisen te Goejanverwellesluis in 1787 een der dramatische hoogtepunten vormt. De schrijver wenste zich evenwel niet ge heel tot de historische feiten te beperken. Hij nam een behoorlijke afstand van de geschiedenis door de vermaarde Jan Clae- sen ten tonele-te voeren, die in opdracht van de Vacler- des Vaderlands zijn leven opnieuw te leven krijgt, met. als schone taak te trachten de strijdende partijen te verzoenen en aldus de eendracht van het volk te herstellen. De auteur is er echter niet in geslaagd deze symboliek een dra matische vorm te geven: ook Jan Claesen stond te veel op een afstand van het ge beuren, om bij het publiek enige interesse voor zijn persoon op te wekken. Vandaar dat zijn terechtstelling in het derde bedrijf een ieder vrijwel onbewogen liet, niet al leen omdat zijn aanwezigheid tussen de Napoleontische troepen in Rusland door de schrijver nauwelijks kon worden verklaard, maar vooral wegens de uiterst vage ge stalte, die hem voor dit stuk geschonken was. De beste taferelen werden in dit toneelspel dan ook gevormd door de scènes, waarin een zeker realisme te herkennen i Een foto von het eerste atoomkanon, dat in de afgelopen maand in Europa uit de V.S. is aangekomen. Het is een 280 mm kaliber kanon, waarvan - naar men zegt - de uitwerking van de granaten dezelfde is als die van de atoombom. die geworpen werd op Hirosjima. ADVERTENTIE Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 EENNEMERLAAN 136 TEL. 5000 „De Zeezangertjes" gaan operette opvoeren Dinsdag 3 November zullen „de Zeezan- gertjes" te Wijk aan Zee in café „De Zon" de operette „De bloemenfee en de Prin ses" opvoeren. V.V.V. houdt jaarvergadering De V.V.V. te Wijk aan Zee zal op Woens dag 11 November in hotel „Sonnevanck" haar jaarvergadering houden. De agenda vermeldt onder meer een bëstuursverkie- king; aftredend en niet herkiesbaar zijn de secretaris, de heer P. Gertenbach en de penningmeester, de heer F. de Groot. Dammers in onderlinge strijd De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" zijn: M. Klein-N. Schaaper 02; N. Struve-J. v. d. Wel 02; N. Schaaper-N. de Boer 20;. B. Zuiderduin-W. v. Klaveren 20; C. Diepgrond-R. Mahlberg 02; M. Klein- F. v. Son 02. Leden P. v. d. A. bespraken gemeentepolitiek De jaarvergadering van de afdeling Wijk aan Zee van de Partij van de Arbeid, welke in „Oud Wijk aan Zee" werd ge houden mocht zich in een goede belang stelling verheugen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter de heer D. Jaape een overzicht over hel afgelopen jaar en kwam daarbij lot de conclusie dat deze periode gunstig is ver lopen. De secretaris, de heer A. Zalm maakte in zijn jaarverslag melding van het feit dat de afdeling thans negenender tig leden telt. De heer L. Oldenburg, pen ningmeester kwam over het afgelopen jaar tot een batig saldo. Het aftredende bestuur werd in zijn geheel herkozen. Hierna hield wethouder E. Gerritse een inleiding over de gemeentepolitiek. Het zachte najaarsweer is funest voor de tuinbouw: er is nog volop zomergroenten, terwijl de wintergroenten al royaal oogst- baar is. De gevolgen blijven niet uit: er ontstaat veel te groot aanbod met weinig vraag en dus lage prijzen. Onverpoosd blijven de Wijker tuinders met hun aardbeien aan de markt komen. Die vruchten trekken zich er blijkbaar niets van aan, dat de kalender bijna No vember aanwijst. Vrijdag waren er weer tuinders die tien kratjes met doosjes (200 stuks) aan de markt brachten en ook de bekende sloffen ontbraken niet. De doosjes varieerden van 1567 cent per stuk en de sloffen van 185300 cent per stuk. Maar op diezelfde wagen prijkt vaak de boerenkool als onmiskenbaar teken van de naderende winter! Producten als andijvie, prei en bloem kool komen in ruime mate aan de markt en wordt iets meer dan de minimum prijs betaald, terwijl, daarnaast er ook nog wel eens wat doordraait. Uien en winterpeen zijn bar slecht te verkopen. Daarentegen heeft men meer interesse voor een goed kistje spinazie, dat nog tot 39 cent per kilo wordt verkocht. Sla is nog ruim vertegenwoordigd; de prij zen varieerden van 2V210 cent per krop. Bospeen schommelde tussen de 820 cent per bos en tomaten werden voor een be tere prijs verkocht (2071 cent per kilo) hier mindert de aanvoer nu wel Spruiten komen cr steeds meer, maar hooguit wordt er 47 cent per kilo betaald. Dë bonen zijn goeddeels geplukt, de laatste kistjes brengen, zoals gezegd, veel geld op; sperciebonen noteerden nog 95 cent per kilo en pronkbonen 58 cent per kilo. De diverse koolsoorten komen niet boven de 10 cent per kilo. Witlof daalde ongeveer de helft in prijs en kwam niet boven de 37 cent per kilo. Het aanbod aan druiven is groot en hiervoor wordt van 4882 cent per kilo betaald. Op de bioèmenveiling is het beeld niet veel florissanter: een groot aanbod waaronder reeds de eerste kaschrysanten met weinig animo tot kopen. De tros-chrysanten vormen 95 van de aanvoer; het overgrote deel brengt niet meer dan 820 cent per bos op en slechts enkele partijen gaan voor meer geld (tot 48 cent) weg. Iets beter gaat het met de afzet van de groot-bloemige chrysanten; door een klei ner aanbod liepen de prijzen op tot 21 cent per stuk. Dahlia's en asters zijn nog steeds aan de markt. Er is een uitgebreid sortiment herfst-artikelen, zo als duindoorns, eiken blad, maiskolven en pluimen en er was hier een betrekkelijk vlotte handel in. De aanvoer van potplanten wordt groter en er komen meer cyclamen, die van 36 tot 170 cent per stuk opbrengen. MARKTBERICHT 23 October Aardbeien 185280 (slof): aardbeien 1567 (doosje); andijvie 67; bloemkool 816; bospeen 817: waspeen 614: sla 2U10'?: spinazie 734: tomaten 2068; prei 89; spruiten 2047: sperciebonen 4395: snij bonen 5693: pronkbonen 3256; knollen 7—15: boerenkool 5; groene kool 6—8: rode kool 610; witlof 1536; druiven 4678; frambozen 4453. Zaterdag 24 October Kennemrr Theater, 7 en 9.15 uur: „Always in my Heart". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De eerbie dige lichtekooi". W.B. Theater, 8 uur: „De ellendigen". Zondag 25 October Kennemer Theater, 2.30: „De misstap van Dr. Talbot": 4.30, 7 en 9.15 u.: „Always in mv Heart". Luxor Theater, 2.15 uur: „Jungle princess". W. B. Theater, 2.30 uur: „Kerels der vlakte"; 8 uur: „De ellendigen". Voorlichtingsdienst voor tuinders in de IJ mond De tuinder moet wel degelijk iets over de samenstelling weten van kunstmest stoffen, wil hij hier succes mede bereiken. Op de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond sprak over dit onderwerp de heer D. Markerink. Het mesten met kunstmeststoffen is in de land- en tuinbouw een uiterst secuur werk. Men heeft diverse samenstellingen. Maar ook de gronden waarop men het uit- strooid zijn verschillend. Het laten nemen van grondmonsters is een eerste vereiste, opdat men weet waar de grond behoefte aan heeft. Op de interessante inleiding volgde een breedvoerige en leerzame gedachtenwis- seling. De voorzitter, de heer N. Fasschier, deel de nog mede, dat uitgaande van de Rijks- landbouwconsulent in het district Kenne- merland, een Bedrijfsvoorlichtingsdienst zal komen. Geen knobel-motorrit Het bestuur van de Kennemer Motor club heeft zich genoodzaakt gezien om de voor Zondag 25 October aangekondigde motor-rit, de zogenaamde „knobelrit" tot later datum uit te stellen. De heer J. Kos hoofd Leonardusschool De heer J. Kos, onderwijzer aan de Ka tholieke Jongensschool is benoemd tot hoofd van de in aanbouw zijnde St. Leonardusschool. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Geboren: Alida D. M., d. van J. Kloes viel. De consternatie rondom het aanhou den van de prinselijke koets bijvoorbeeld, de ontmaskering van Frits van Pouderoyen als een verachtelijke verrader en later zijn optreden als spion in dienst van de Fran sen. En hoewel ook de aanwezigheid van Kaat Mossel te Goejanverwellesluis geheel als een dichterlijke vrijheid moet worden beschouwd, verwekte haar doortastend op treden telkens een enorme hilariteit bij het jeugdige publiek, vooral omdat zij door Jeanne Coucke met. een brede, gulle hu mor in dit historische milieu werd ge bracht.. Albert van Vegte vond in zijn rol eveneens voldoende houvast om een glui perige verrader in de gewenste stijl te kunnen uitbeelden. Elly Prinsen Geeriings- Bakker was een prinses met waarlijk vor stelijke gestalte. Met een sobere, maar daarom niet minder indrukwekkende prins Willem I van Rolf Petersen en een leven dige waardin van Tanna Wierts zijn dan eigenlijk de voornaamste typeringen ver meld. Want de overige spelers werden door de auteur te weinig in de gelegenheid ge steld van hun eventuele talenten blijk te geven. Aan de voorstelling ging een korte in leiding voorzien door de heer G. de Man, ambtenaar voor culturele zaken te Velsen, vooraf. Deze toonde zich uiteraard bijzon der verheugd over de grote belangstelling die de jeugd voor deze opvoeringen aan de dag heeft gelegd. Daarbij kondigde hij voor Januari een tweede schoolvoorstelling aan. De opvoering werd ook bijgewoond door de heer H. de Boer, wethouder van Onderwijs en door de heer C. Vernooy, de inspecteur voor het lager onderwijs. JAN VAN DAM. De vergaderingen van de gemeenteraad van Velsen, die gedurende enige maanden op Woensdag plaats vonden,zullen voortaan weer op Dinsdagavond worden gehouden. Bij het halen van de vleet bleek Vrijdag nacht zoveel haring in sommige netten te zitten, dat twee schepen een groot gedeelte van de vleet hebben moeten prijs geven. De Katwijkse logger KW 73, die uit. tien net ten 100 kantjes scheep haalden, is negen tig netten kwijt en de IJmuidense logger IJM 74, die uit halve vleet honderd kantjes bemachtigde, moet vermoedelijk dertig netten aan de zee afstaan. Het kinderkoor „De Goede Herder" geeft op Donderdag 12 November met medewer king van het „Goede Herderkerkkoor" een concert in het jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan. Het programma vermeldt voor het kin derkoor: de „Bloemencantate" van Geer- truide van Vladeracken en een vijftal kampliedjes. Na de pauze wordt er een éénacter op gevoerd, genaamd „Een huwelijksaan zoek?" door koorleden. Het kerkkoor zingt o.a. „Zondagmorgen" van Wettig, en „de Wilgen", muziek van Leo Mens en vele andere nummers. De avond wordt beslo ten met Psalm 118. Het geheel staat onder leiding van de heer Joop Huizinga. de piano-begeleiding is in handen van Albert de Groot. Opbrengst colleote De opbrengst van de voor de vereniging ..Het Hoogeland" gehouden collecte in Vel sen bedraagt f 1802.53 (Driehuis f70.65. Vel sen f257.05. Oud Velsen f255,97 en IJmui den f 854,36). Het centrale bestuur van de Velser Gemeenschap heeft zo vernamen wij het plan van de Velsense Jeugd Centrale goedgekeurd om over te gaan tot het stichten van een clubhuis. In verband hiermee heeft de V.J.C. het gemeentebestuur verzocht zijn medewerking te verlenen, zowel wat financiële steun betreft als door het toe wijzen van een pand, dat tot clubhuis kan worden ingericht. Het ligt in de bedoeling van de V.J.C. de jeugd zoveel mogelijk van de straat te houden en daarom heeft ze naar wegen gezocht om te komen tot oprichting van een clubhuis, waarin de jongelui op ieder door hen gewenst uur van de dag, maar zeker ook in de avonduren, binnen kunnen lopen. Een gebouw, waar ze zich in een instuifzaal kunnen bezighouden met aller hande spelen en met een handenarbeid- lokaal waar ze hun huisvlijthobbies mo gen uitleven. Er moet ook komen een speciale lokali teit waar ze de zogenaamde „stille" spelen als dammen en schaken kunnen beoefenen en een vertrek waar een leestafel met boeken en tijdschriften te vinden is en waar ze in een rustig hoekje bij de haard kunnen praten en lezen. Van tijd tot tijd worden er praatavonden georganiseerd, films gedraaid, enz. en de V.J.C. gelooft dat mogelijk na enige tijd zal kunnen worden overgegaan tot het vormen van clubjes, die in competitie verband de verschillende spelen zullen gaan uitvoeren. Er zal naar worden gestreefd de jeugd in een dergelijk clubhuis zelf verantwoor delijk te doen zijn voor de verschillende onderdelen van het clubhuiswerk, zodat ze dus in de leiders en leidsters haar meer ervaren medewerkers gaat zien. Ten slotte hoopt men naast dit werk ook de ontspanning, ontwikkeling en vrije tijds- bèsteding van de volwassenen in goede banen te kunnen leiden, maar dit werk ressorteert uiteindelijk bij de Velser Ge meenschap. En pas dan, wanneer èn jeugd èn vol wassenen in eigen clubhuis ijveren voor hetzelfde doel: geestelijk en cultureel rijker te worden, kan men gaan spreken van een volkshuis in Velsen. Zo zien de V.G. en de V. J. C. het en het ware te wensen dat de bevolking van Velsen in zijn geheel het belang van dit werk gaat inzien en dit daadwerkelijk, moreel en materieel zal gaan steunen. Het bewoonbaar maken en inventari seren van een clubhuis vraagt veel geld, maar ook veel arbeidskracht. De V.J.C. hoopt van harte, dat, wanneer het ge meentebestuur op korte termijn haar een clubhuis zal geven, de jongelui zelf (en daar behoort de gehele jeugd van Vel sen bij), ouders en belangstellenden de handen uit de mouwen zullen gaan steken om het nodige meubilair te vervaardigen. Vandaag, de achtste verjaardag van de TJ.N.O. (Organisatie van Verenigde Na ties). nu op de scholen in Velsen aan hel werk van deze instelling een lesuur wordt gewijd, is het goed te bezien welke band er beslaat tussen de Velsense Jeugd. Cen trale en de Unesco (Organisatie van de Verenigde Volken op opvoedkundig, we tenschappelijk en cultureel gebied). De V. J. C. is namelijk aangesloten bij het Unesco-centrum Nederland en in het or gaan dat maandelijks door de jeugdcen- hale wordt uitgegeven beter gezegd, onder belangstellenden, en dat zijn er heel wat, verspreid wordt steeds het Unesco- nieuws opgenomen. De eerste actie, waaraan de V. J. C. heeft deelgenomen is geweest de hulpactie In- en H. C. de Vries: Frits J.,"z. van J. Schol- ?ezien. d_at,^e V' _J\C'„n°g maar tens en J. C. Tamson; Hubertus N., z. van Th. J. Mulder en A. Neele; Alida M., d. van P. J. Hennemen en A. C. Zonneveld; Hen- dricus N., z. van C. Lammers en C. M. Steen. Gehuwd: H. N. A. de Vries en P. G. v. d. Maat. Overleden: L. Docter, echtgenoot van A. M. Hooikamp, 67 jaar. heel jong vogeltje was in Velsen, is het resultaat van deze actie niet .onbevredi gend geweest. Verder heeft zij meege werkt aan de actie klokken voor Amerika, in eigen land aan de Woningbouwlening, de jaarlijkse actie voor het Prins Bern- hardfonds, enz. Wil echter een jeugdcentrale haar plaats verwerven in het grote geheel van de Ver enigde Volken, dan zal zij in de eerste plaats voor eigen groei op paedagogisch; wetenschappelijk en cultureel gebied moe ten zorgen, naast het nauwe contact op in ternationaal terrein. Drie jaren bestaat de V. J. C. en mocht haar werk in het begin pionieren zijn geweest, al spoedig werd de behoefte aan een geschoold kader gevoeld. Deze kadervorming is er en daarnaast, of is het één een uitvloeisel van het andere, worden gehouden handenarbeidcursussen en is een gespecialiseerde cursus op dit ge bied in voorbereiding. Er is met succes een kampcursus gehouden, er worden lezingen en discussie-avonden voorbereid, bijvoor beeld over het onderwerp „Film en jeugd", omtrent het clubhuiswerk, enz. Dit laatste is trouwens al ingeleid door de lezing van mej. Manasse over „Het probleem massa- jeugd" en door de bespreking van haar werk in de clubhuizen. De Velsense Jeugd Centrale heeft zich dit jaar bezig gehouden met de vacantie- besteding van de jeugd en, al heeft zij dit als experiment beschouwd, het succes was van dien aard, dat een uitgebreider pro gramma voor het volgend jaar kan wor den verwacht. Met de uitwisseling van scholieren hield zij zich bezig en aan een internationale uitwisseling wordt gewerkt. Velsens jeugd heeft meegeholpen om de watersnoodramp van 1 Februari te leni gen, zowel door daadwerkelijke hulp ter plaatse als door het op touw zetten van de boekenactie voor Vlissingen. Maar wat een der hoogtepunten van de arbeid is geweest in die drie jaren, dat was de oprichting van de sectie speeltuinen. Ettelijke malen heeft de V. J. C. ook lan delijk bemiddeling verleend bij het in het leven roepen van jeugdcentrales in andere plaatsen. Al deze resultaten van dit grootse werk zijn zeker het vermelden waard en ver dienen aller aandacht. Van Maandag af zal Velsens wethouder van Financiën, de heer J. C. Aschoff, af wezig zijn gedurende ongeveer 14 dagen wegens het ondergaan van een lichte operatie. ADVERTENTIE UITSLAGEN CASTRICUMSE DAMCLUB De Castricumse damclub heeft haar wed strijden voor de onderlinge competitie in hotel Meijer voortgezet. De uitslagen zijn: A. van Essen—H. de Mol 20; A. Stem- foortH. A. Staal 02; J. GraanstraL. Strik 20; J. v. d. AkkerV. Koeman 2—0; J. Kraakman—J. Graanstra 0—2; A. StemfoortL. Strik 20. Agenda voor Castricum en Uitgeest „Corso"-theater, Castricum, Zaterdag 19.15 en 21.30; Zondag 15, 19.15 en 21.30 uur: „Tranen over Johannesburg"; Maandag, Dinsdag en Woensdag, iedere avoncl 20 uur: „Meisje ontvoerd". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest: Zater dag, Zóndag en Maandag, iedere avond 20 uur: „The greatest show on earth". Opbrengst collecten De in Uitgeest gehouden collecte ten bate van de stichting „Christelijke Blinden hulp" heeft de somma van 73,38 opge bracht. Een collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen leverden 76,33 op.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 14