Wisselbeker Verkeersveiligheid 1952 viel Haarlem ten deel West-Australië, zeventig keer Nederland, vraagt mankracht Eisenhowers bewind steunt niet meer op landbouwers Elfde Wegenverkeersdag Burgemeester Cremers nam de trofee in Kurhaus in ontvangst Hof bevestigt vonnis tegen Urker vissers Julian Olevsky met de Symphonie Espagnole Explosie in Arnhem 3 doden en 3 gewonden Australië als immigratieland Jarenlang verwende boerenstand eiste het onmogelijke van hem „Magere jaren" kan men regering niet verwijten Luidsprekers ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 13 Ondermaatse vis verkocht Eerste V-concert Haarlem bij mist feeststad Projectiel bij puinruimen tot ontploffing gebracht loM IJ IETS Gezinsscheiding in de eerste tijd onafwendbaar Scheepvaart De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft Vrijdag in het Kurhaus te Scheveningen (le zilveren wis selbeker van de K.N.A.C. in ontvangst ge nomen, welke de organisatie ter beschik king heeft gesteld voor de stedencompe- titie voor verkeersveiligheid. In Haarlem is namelijk in 1952 het aan tal verkeersongelukken met 2,9 percent af genomen ten opzichte van het gemiddelde aantal ongelukken in de jaren 1949 tot 1951. In absolute cijfers- gerekend gebeurden er in Haarlem in 1952 397 ongelukken met lichamelijk letsel: voor de drie jaren, die daaraan vooraf gingen kwam dat gemid delde op 409 per jaar. In alle andere ge meenten in de groep van 100.000 tot 200.000. waartoe Haarlem behoort, steeg het aantal ongelukken zowel in percentage als abso luut, en vorig jaar ging de burgemeester van Groningen met de wisselbeker naar huis. De prijsuitreiking, welke het slot vormde van de elfde wegenverkeersdag van de .'K.N.A.C. werd bijgewoond door de hoofdcommissaris van. politie de heer J. J. Fontijne, de hoofd-inspecteur voor het verkeer, de heer I. B. Brauckman,. en de substituut-officier van Justitie, mr. G. W. F/, van der Valk Bouman. De ander prijswinnaars waren Den Haag in de groep van steden met meer dan 500.000 inwoners, Amersfoort in de groep van 50.000 tot 100.000 inwoners, Zaandam 40.000 tot 50.000, Bussum 30.000 tot 40.000, Vlissingen 20.000 tot 30.000. De gemeenten in de omgeving van Haarlem kwamen met minder fraaie cijfers uit de bus. Velsen bijvoorbeeeld zag het ongevallen-percen tage stijgen met 64.8 percent, de Haarlem mermeer met 36,2 percent,' Beverwijk met 44,9 percent; hierbij vormde Heemstede dan weer een „lichtpunt" met stijging van 3.5 percent. Bloemendaal tenslotte zag een stijging van niet minder dan 23.7 percent in 1952 ten opzichte van de jaren 1949 tot en met 1951. - De elfde; Wegenverkeersdag van de K.N.A.C. Averd vanmorgen geopend door minister,'mr. J. Algera, minister van Ver- Het gerechtshof te Arnhem heeft heden het vonnis bevestigd van de economische politierechter" te Zwolle, waarbij èlf Urker vissers wegens het aanvoeren van onder maatse vis waren veroordeeeld tot een geldboete van 25.of tien dagen hech tenis en voorwaardelijke stillegging van hun onderneming voor de tijd van een maand met een proeftijd van twee jaar. De vissers, waren in hoger beroep gegaan om van de voorwaardelijke veroordeling tot stillegging van hun bedrijf af te komen, daar het huns inziens ondoenlijk is de voorschriften na te leven. De „puf"-vangst is namelijk het sluitstuk van hun begro ting. De grote handicap voor de vissers is de grote maaswijdte, die in 1952 is inge voerd omdat er te veel vis van klein for maat op, de markt kwam. De Bond van Kustvissers stemde hiermee in, de kleine re organisatie van IJselmeervissers, die wel in de bond is vertegenwoordigd maar vol ledig wérd weggestemd, daarentegen niet. Het arrest van het hof luidde conform de eis van de procureur-generaal. De Vrijdagavond-serie van het Noord hollands Philharmonisch Orkest werd in geluid met een aantrekkelijk programma, uitgevoerd onder leiding van Toon Verhey, met medewerking van de Amerikaanse violist Julian Olevsky. Aan het optreden van deze laatste dank ten we een uiterst brillante uitvoering van de Symphonie Espagnole van Eduard Lalo, een werk dat, met het oeuvre voor viool solo en orkest van Saint-Sacns, waardig de Franse romantiek vertegenwoordigt op dit speciale gebied. Julian Olevsky bleek een rasartist te zijn, die zowel het zuiver mu zikale karakter als het virtuoze element van Lalo's eigenaardige vioolconcert in het gunstigste licht wist te zetten. De'toon, die hij ontlokt aan zijn Guarnerius, is van een zeldzaam nobel "gehalte en heeft geeri ogen blik te lijden onder de sterke impulsen van zijn temoerament. De markantste passages met hoekige rhyfchmen bleven even fraai klinken als de expressieve cantilenen, waaraan de compostiie zo rijk is. Olevsky paart "een gezonde muzikaliteit aan een fabelachtige techniek. Zijn vertolking was dan ook een manifestatie van volkomen beheerst kunstenaarsschap, ook in deze zin, dat hij met een orkest weet samen te wer ken. wat in het onderhavige werk van essentieel belang is. Het publiek reageerde geestdriftig op deze meeslepende en tevens voorname vertolking en bracht de solist een ovatie, waarin deze de dirigent en het orkest terecht liet delen. Het was een top prestatie geweest, die iedere toehoorder de overtuigende indruk kon geven een solist van eerste rang te hebben gehoord. Met de„Prélude a l'apr.ès-midi d'u.n faune" van Debussy had Verhey de avond geopend. Men kon genieten van de won derlijke klankensfeer van dit meesterwerk van het muzikale impressionisme. En ten slotte werd men vergast op de Oxford- Symphonie van Haydn, die dank zij een délicate vertolking haar onverwoestbare waarde kon manifesteren. De tijd is ge lukkig voorbij dat men de „verouderde" werken van „Papa Iiaydn" van het con cert-répertoire afvoerde en zijn sympho- nieën enkel nog waardig keurde om als studiemateriaal te dienen in de orkestklasse der conservatoria. De zuivere muzikaliteit, de verrassende structuur, het gezonde sen timent en niet te vergeten de opwekkende humor in zijn werk, moesten op den duur weer ontdekt worden. En nu blijkt het da' c? niets in verouderd is en dat de grote componist, die Haydn was, zijn aanzienlijk oeuvre met eeuwigheidswaarden heeft op- gebóïrwd. v JOS. DE KLERK. De waarschuwing van de Haarlemse politie aan de automobilisten om bij zware mist de grote koplampen te ont steken, heeft bij een der sprekers op de elfde wegenverkeersdag van de K.N.A.C. critiek uitgelokt. „De meeste chauffeurs weten niet of zij met lichte, middelma tige of zware mist te doen hebben. Daarom nemen zij het zekere voor het onzekere, met het gevolg, dat Haarlem bij mist nu wel een feeststad lijkt", al ius de discussiant. keer en Waterstaat, die nogmaals in het licht stelde het grote belang van deze we- genverkeersdagen en als vreugdevolle mededeling kon gewag maken van de toe nemende stijging der rijksuitgaven voor de wegenaanleg, getuige de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1954. De minister maande tot enige bedacht zaamheid in de reacties op een regeling, die in het afgelopen jaar tot stand kwam. Natuurlijk had hij hierbij het oog op het probleem van de bromfiets. Hij gaf de ver zekering dat deze regeling tot stand ge komen is na zorgvuldige ove.rweging van pro en contra. De bewindsman gaf tóe, dat zij niet ideaal is maar dat zij de beste is die kon worden bereikt. In een voordracht over het Nederlandse wegennet in de toekomst verklaarde ir. A- G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat onder meer, dat op grond van door verschillende methoden verkregen prognoses, de intensiteit van het autover keer in 1970 ongeveer drie keer zo groot zal zijn als de huidige. Vrijdag om ruim elf uur heeft zich in Arnhem-Zuid, in dc wijk Malburgen, een zware ontploffing voorgedaan, die ont stellende gevolgen had: drie mannen kwa men om en 3 werden gewond. Arbeiders van de gemeente Arnhem waren daar op een stortplaats van puin bezig met werkzaamheden, waarbij het puin verplaatst werd. Blijkbaar heeft zich in het puin een landmijn of bom bevonden, die bij het omzetten van het puin tot ontploffing werd gebracht. De zich in de nabijheid bevindende ar beiders werden allen door de rondvliegen de scherven van het projectiel en de steen- brokken getroffen. Op het terrein van de ramp vond men de deerlijk verminkte lichamen van drie mannen, die onmiddellijk zijn omgekomen en voorts bleken nog drié mannen gewond te zijn, die naar een ziekenhuis te Arnhem zijn overgebracht. De drie omgekomen arbeiders zijn: de 50-jarige E. van der Vlag, G. C. Cornelis- sen en Van Lienden, beiden ongeveer 30 jaar oud. Twee van hen waren onherken baar verminkt. Plaats een Luidspreker Perth in West-Australië is vriendelijk en landelijk. Zo zijn ook de mensen. Er zijn er 350.000, wier bestaan voor het grootste deel direct of indirect afhankelijk is van de landbouw. Met nog 250.000 anderen wonen zij in een gebied, dat 70 keer zo groot is als Nederland. Er zou gemakkelijk de helft van de Nederlandse bevolking'een plaats kunnen vinden, maar het werkelijk bewoonbare gedeelte is beperkt tot de Zuidhoek, die een derde deel van deze staat beslaat. Toch liggen daar nog millioenen hectaren vruchtbare grond te wachten op ontginning. Een ontplooiing van dit gebied kan echter niet onbegrensd plaats vinden, tenzij er zich tevens industrie bntwikkelt. Daaraan wordt dan ook grote aandacht besteed en de bouw van een olieraffinaderij met 70 tanks een project van 350 millioen is er een sprekend voorbeeld van. Van de 2000 arbeiders, die er thans' v^e'rkeft, zijn'er 300 Hollanders, die een weekloon; verdienen van 16 tot 26 Australische ponden. (Het minimum loon in déze staat is, voor een ongeschoold werkman 12 Austr. ponden). (Van onze correspondent in Washington) Eisenhower, zijn kabinet en zijn republikeinse pprtij, zijn in ernstige moeilijkheden geraakt. Weliswaar is cle persoonlijke populariteit van Eisenhower nog altijd zeer groot, maar alleen bij de sympathie voor de president kan een regering niet bestaan. De regering heeft nog één jaar de tijd alvorens haar vat op de massa officieel zal woéden getoetst. Pas in het begin van November 1954 worden namelijk de ver kiezingen gehouden, waarbij het gehele Huis van Afgevaardigden en een derde van de Senaat, opnieuw moeten worden gekozen. Maar reeds nu maakt men zich in het Republikeinse kamp ernstig bezorgd of men in Eisenhower's tweede speelhelft wel over eeh Republikeinse meerderheid in" het congres zal kunnen beschikken. In Mei van dit jaar was reeds te voorzien, dat' de regering vroeg of laat voor moeilijk heden in de landbouwpolitiek zou komen te s.taan. Thans is dit ogenblik aange broken. De boeren hebben duidelijk ontevredenheid getoond en hoewel Eisenhower en de zijnen onmiddellijk het politieke gevaar daarvan hebben ingezien, is het nog allerminst duidelijk of zij een oplossing zullen vinden voor het ernstige landbouw probleem. Tegen 1955, wanneer het project gereed komt, zal het arbeidsleger 5000 man tellen om dan geleidelijk weer te dalen tot 1200. De overigen zullen in de nieuwe secon daire industrieën gemakkelijk kunnen worden ondergebracht. Op de plaats van de raffinaderij is een nieuwe stad groeiende, waarvan het zie lental binnen afzienbare tijd de 40.000 zal benaderen. Het is dus geen wonder dat talloze emi granten zich laten gaan in toekomstdro men, doch ondanks het feit, dat onze Ne derlandse emigratiediénst in Perth ge makkelijk 500 nieuwelingen per maand werk kan bezorgen (werkloosheid komt hier vrijwel niet voor), zijn de moeilijk heden niet te onderschatten. Deze spruiten voort uit het gebrek aan woningen, hoe wel er 60 per week worden gebouwd, af gezien van het aantal dat door emigranten zélf wordt opgezet. Dit woninggebrek maakt gezinsschciding onvermijdelijk, die volgens de Nederlandse emigratie-attaché dr. G. Pieters, leidde tot de „moeilijkste omstandigheden waarin Nederlandse emigranten in do kampen komen te verkeren". Voegt men hierbij de omstandigheid, dat het houten barakkenkamo. waar de Neder landse immigranten worden ondergebracht, onvoldoende voor dit doel is toegerust, dan zal elke emigrant goed bij zichzelf moeten overwegen of hij (en vooral met hem de vrouw) bereid is een overgangs periode door te maken, welke het uiterste vergt van geestelijke wilskracht. Pioniersgeest noodzakelijk Ik heb vele emigrantengezinnen bezocht in de steden en daar omheen, zowel als honderden mijlen 't binnenland in op land bouwbedrijven. Zij zijn niet alleen tevreden met het werk, doch ook met hun behoor lijke, soms zelfs uitstekende behuizing, waarvan zij in eigen land nooit hadden kunnen dromen. Talloze anderen, waar ik uiterst primi tieve en bekrompen woonruimte aantrof, bleken absoluut onmachtig zich aan te passen aan de Australische mens van West-Australië en de West-Australische maatschappij, die veel meer dan de Oos telijke, dichter bevolkte staten, om pio niersgeest vraagt Er moet, zo zeide de heer M. Appcrloo. emigratie-ambtenaar voor West-Australië, hard gewerkt worden, zowel in de in dustriële als in de landbouwberoeoen. Wie dat wil en kan, zal veel kunnen bereiken. Het is geen sprookje, dat melkventers hier tot 30 Austr. ponden per weck verdienen (twee keer zoveel als het gemiddelde loon). Zulke kansen zijn voor Nederlanders niet uitgesloten in de nieuwe wijken van het zich sterk uitbreidende Perth, maar men zal er 's nachts (van 11 uur 's avonds tot 7 uur in de ochtend) voor moeten lopen als een Fanny Blankers. Er wonen thans in West-Australië 6000 Nederlanders. Zij hebben het niet allen gemakkelijk. In de gesprekken, die ik met velen heb gevoerd, kwam duidelijk naar voren, dat de werkelijke vakman hier geen moeite heeft een goed bestaan te vinden, dat hem binnen twee jaar in staat stelt een eigen huis op eigen grond te bouwen. Merkwaardig, typisch West-Australisch is Onze correspondent, in Australië heeft zich bij hel gezelschap vaneen tiental Nederlandse'journalisten' gevoegd, dat dezer dagen te. Perth, in Wes'.-Austra- lië, is aangekomen en daar vandaan een reis van West naar Oost door dit uitge breide continent maakt. Het doel pan: deze ..ontdekkingsreis, door het vijfde 'worclddeei"t welke mo gelijk werd gemaakt door uitgebreide facilitéite'n, gegeven door de Neder landse en Australische regeringen, is: de kansen voor immigranten in dit zich snel ontwikkelende land - en in het bij zonder die voor Nederlanders - van dichtbij in ogenschouw te nemen. Op weg van Sydney naar Perth vloog hij over vier staten met elk hun eigen re gering en hun eigen problemen, maar met éeh taal, éen volk en een zelfde doel: aantrekking van nieuwe bewoners. Dit gaat gepaard met spanningen, die nieuwe problemen opwerpen, mate riële (zoals behuizingzowel als gees telijke (zoals taal, cultuur en religie). in het korte bestek 'van enkele arti kelen 'zal onze correspondent u er een algemeen beeld van trachten te geven, voor elk der staten afzonderlijk, en in het algemeen verband van het gehele gemenebest van Australië. het feit, dat afgezien van het werk in het melkveebedrijf en het gemengde bedrijf, de Nederlandse landbouwer hier mank gaat aan ervaring met grote landbouw machines. De West-Australische farmer heeft daarentegen goede ervaringen opge daan met Hollanders, die jarenlang hebben gereden als chauffeur op zware vracht auto's en trucks. Zij voldoen uitstekend als tractorenchauffeurs op de tarwebedrijven, maar daar dit slechts seizoenswerk is (voor drie maanden) dienen zij zwaar gebouwde, gespierde kerels te zijn die in de rest van het jaar hun volle lichaamskracht kunnen geven aan het uiterst zware werk van „fen cing" (het opzetten van omheiningen). Kansen voor jonge onderwijzers West-Australië is ongetwijfeld een van de minst ontwikkelde staten van dit we relddeel. Wel wordt met kracht aan de verdere ontplooiing gewerkt. Op verschil lende plaatsen verrijzen allerlei nieuwe fabrieken of worden de enkele bestaande uitgebreid. Daarvan profiteren alle ge ledingen van deze kleine maatschappij, die nog minder leden telt dan de hele be volking van Rotterdam. Er zijn onder nemende, kleine ambachtslieden uit Neder land, die met succes hun kansen hebben waargenomen, zoals in het meubelvak en zelfs in de marskramcrij. Op een hoge uitzondering na is er voor de man van het intellectuele beroep uit Nederland echter geen plaats. Wést-Aus- tralië is op dit punt veel harder dan in de Oostelijke staten met hun millioenensteden het geval is. Anderzijds liggen juist in West-Australië met zijn grote problemen van het onderwijs goede kansen voor jonge Engels sprekende, Nederlandse onderwij zers tot 35 jaar, die hier op hun Neder landse diploma's en Nederlandse ervaring zonder uitzondering en zonder moeite di rect worden geplaatst. Een beginsalaris van 18 Australische ponden per week (anderhalf keer het basisloon) is daarbij geen uitzondering. Twintig jaar lang zijn dé boeren in Amerika in de watten gelegd. Eerst, toeh president Roosevelt ter bestrijding van de grote crisis de trek van het land naar de stad moest tegengaan, later, toen de voed selvoorziening tijdens de Tweede We reldoorlog van het allergrootste belang werd en nog weer later toen Amerika voedsel moest verstrekken aan de uitge hongerde volken en economisch achterop geraakte bondgenoten. Toen Eisenhower en dc zijnen het bewind overnamen, leek de situatie in de wereld eindelijk wat normaler te zijn geworden en Ezra T. Benson, de nieuwe minister van Landbouw, achtte het niet onmogelijk, dat gaandeweg de Amerikaanse landbouw zonder te veel overheidssteun normaal mee zou gaan concurreren in de wereld economie. In vele opzichten trouwens is het streven van de republikeinen er op ge richt overheidsmaatregelen af te schaffen en economische krachten meer vrij spel te laten. Benson ontmoette echter dagelijks voel verzet bij de boeren. Zó veel zelfs, dat er van zijn plannen nauwelijks iets terecht is gekomen. De boeren hebben hun meeste privileges kunnen behouden, maar daarom zijn ze nog niet tevreden. Nog altijd is het zo, dat de regering, in dien de prijs van de voornaamste stapel- goederen te laag daalt, deze producten van de boeren opkoopt tegen een prijs, die hun een' redelijk inkomen garandeert. De De mocraten hadden deze regeling' ingesteld en dè Republikeinen zijn ermee doorge gaan": (Ten dele gedwongen, omdat ver scheidene van de agrarische wetten pas met ingang van 1954 aflopen.) De boeren klagen er nu echter over, dat hun kosten gestegen zijn en dat daardoor de prijs die de regering betaalt, niet meer zo aantrekkelijk is. Bovendien voelen ze wél waar de regering eigenlijk heen wil: ng-ar eén boerenstand, die -L- mindemver- wend'jen tot -grotere efficiency genoópt 1 'zal wéten te concurreren, op de-.vrije' we reldmarkt. Surplussen Wanneer de regering door moet gaan met het opkopen van producten teneinde de prijzen voor dë boeren op peil te hou den, komt zij met surplussen te zitten, waar zij niet of slechts geforceerd weg mee weet. Voor een deel wal men die surplussen overdoen aan landen, die militaire hulp van Amerika ontvangen. De militaire hulp: wordt dan bijvoorbeeld met tien procent verminderd en in de plaats daarvan krijgt het betreffende land agrarische producten. Voor Amerika kan dit een uitweg zijn, magr verscheidene der ontvangende lan den gevoelen bezwaren tegen deze onver wachte schenkingen, daar zij onder meer de tere Europese in- en exportstructuur schade kunnen toebrengen. Al te ver kan de Amerikaanse regering dan ook zeker niet gaan in deze richting en de boeren hebben het gevoel dat minis ter Benson de situatie tracht te verbeteren, doch alleen met lapmiddelen. Zij zelf zijn het echter, die beducht zijn voor radicaler middelen. De ontevredenheid van de boeren kwam duidelijk tot uiting bij een tussentijdse verkiezing in het negende district (een landbouw-gebied) van de staat Wisconsin. De boerenbevolking aldaar die trouw Republikeins geacht mag worden koos tot lid van het huis van afgevaardigden de democratischecandidaat Lester R. John son. Voor de Republikeinen was dit een teken aan de wand. Blijft de ontevreden heid voortduren, dan is het allerminst uit gesloten, dat de Republikeinen in Novem ber 19i)4 hun bijzonder kleine meerderheid in Huis en Senaat zullen verliezen. Presi dent Eisenhower is zich van de situatie maar al te goed bewust. Vandaar dat hij vertrokken is op een tournée naar een aan tal landbouw-staten. In zijn redevoeringen belooft hij de boe ren zorgvuldig overwogen maatregelen ter verbetering van hun situatie, maar con crete toezeggingen doet hij niet. Dat be wijst wel hoe moeilijk het probleem voor de regering is en de boeren voelen zich dan ook slechts weinig, gerustgesteld. Uiteraard doen geruchten de ronde, dat de ontevredenheid der boeren aan minister Benson zijn zetel zal kosten. Onmogelijk is dat niet. Maar de wezenlijke oorzaak van de moeilijkheden ligt noch bij Benson, noch bij de Republikeinen in het algemeen, maar in de omstandigheden die het na twin tig vette jaren voor de Amerikaanse toer nodig maken hervormingen in de Ame rikaanse landbouw door te voeren, dié on mogelijk populair kunnen zijn op het plat teland. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 23 op 24 October Vleet: KW 15 3 k.; KW 85 45 k.; KW 97 17 k.; KW 110 17 k.: KW 16 20 k.; KW 19 3 k.; KW 70 30 k.: KW 129 6 k.; KW 161 40 k.; KW 170 4 k.: KW 2 34 k.: KW 5 140 k.: KW 14 8 k.: KW 23 17 k.: KW 25 250 k.; KW 22 9 k.; KW 45 13 k.; KW 127 40 k.; KW 175 10 k.: KW 140 17 k.: KW 18 45 k.; KW 48 5 k.; KW 67 2 k.: KW 86 30 k.: ICW 20 25 k.: KW 32 10 k.: KW 39 25 k.; KW 74 5 k.; KW 151 30 k.; IJM 283 20 k. Nog halen: KW 73 100 k. nog tien netten; KW 95 22 k. nog twintig netton. Uit halve vleet KW 65 90 k.; KW 159 25 k.; KW 163 5 k.; KW 3 300 k.; KW 138 45 k.; KW 147 100 k.; KW 78 200 k.; KW 167 70 k.; KW 37 50 k.; IJM 74 100 k.; IJM 75 160 k. Trawlharing: KW 7 40 k. Geen vangst hadden KW 50. KW 43. KW 44, KW 176, KW 9, KW 47. KW 38, KW 144, KW 41. KW 130. Gemiddelde vangsten: Vleet: 40 kantjes. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: IJM 21 f23.400 (gedeeltelijk! IJM 49 f7390 (gedeeltelijk); VL 77 f2100 (deklast). Loggers: SCH 24 f 11.300: K 141 f8180; KW 40 f 2390; KW 26 f3330; KW 104 f5150. Kotters:- KW 31 f1130: KW 21 f 1290; KW 189 f750; KW 128 f 1840; KW 60 f240; KW 92 f 1870; KW" 35 f2610; WR 67 f2720; AD 18 f1070; AD 16 f3050. Aalsum, 22 v. Singapore n. TJ. Panaan. Ariadne, 21 te Istaoboel. Alehiba, 23 te St. Vincent. Algenib, 22 v. Hamburg te Antwerpen. Appingedijk. 22 v. Rotterdam n. Havana. Aagtedijk, 22 v. Buenos Aires n. New York. Abbedijk, pas.' 22 Scilly's n. Ahtwerpen. Alhena. pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Omor, 23 v. Bremen te Amsterdam. Appingedijk, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Argos, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Agatha, 22 v. Soerabaja n. Balikpapan. Aiphacca. pas. 22 Kp. St. Roque n. Bahia. Amsteldijk, 22 690 m. W. Flores. Amstelkroon, 22 550 m. N. St. Vincent. Banka, 23 v. La Buan te Sorong. Barendrecht, 22 te Curagao. Bintang, 22 v. Colombo n. Bombay. Bonaire, 22 te Amsterdam. Bantam, pass. 22 Azoren n. Casablanca. Bennekom, 22 v. Cristobal n. Cartagena. Boskoop, 22 v. Amsterdam n. West-Indië. Britsum. pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Bandjermasin, 21 v. Lnggano n. Tj. Priok. Baud. 23 v. Semarang te Soerabaja. Blitar, pass. 22 Kp. Elba n. Suez. Caltex Nederland, 22 v. Sidon n. Rotterdam. Clavella. 22 140 m. O. Kp. Manilla n. Hongkong. Castor, 23 v. Kingston n. Mobile. Caltex Delft, 22 40 m. N. Burlings. Caltex The Hague, 22 145 m. N.NO. Kp. Vilano. Caltex Utrecht, .22 130 m. VV.ZW. Kreta. Campiiuys, 22 v. Dong'gala n. Kwandang. Dalerdijk, 22 v. Cristobal n. Antwerpen. Delfland, pass. 22 Kp. Verdische eil. n. Las Paimas. Duivendijk, 21 v. Portland te Vancouver. Didb, 22 v. Rotterdam n. Bilbao. Delfshaven, pass. 22 Ouessant h. Rotterdam. Elmina, 22 v. Amsterdam n. Antwerpen. Ena, 22 te Alexandrië. Eendracht, Venn. 26-27 v. Rotterdam n. Bremen Ess.o Amsterdam, 22 v. Rotterdam n. Aruba. Eos, pas. 23 Wight n. Rotterdam. Etrema, 22 v. Pladju n. Singapore. Felipes, 22 v. Pladju n. Port Swettenham. Friesland (SSM), 22 te Rotterdam. Ganymcdes. 23 V Le Quaija n. PuertoCabello. Gachla, 22 v. Sydney n. Townsville. Gróbtè: 'Beer, 22 lift -m. ZW. Valentia. Gaasterland, 22 v. Rio. de Janeiro n. Victoria. G'ou'wel 22 v. Bremen te Rotterdam. Grcote.Kerk, 23 v. Suez n. Port SSid. Gooiland, 22 60 m. O.NO. St. Vincent. Hathor, pags. 22 Kp. Matapan n. Piraeus. Helena, 23 te Georgetown. Hoogkerk. 22 v. Barcelona n, Antwerpen. Hecuba, 23. v. Amnaybaai n. Cartagena. Hilversum, 22 335 m. W. Sidon. Hfydra, 22 250 m. N. Azoren. Tndrapoera, pass. Cëylo'n n. Belawan. Ivoorkust, 22 v. Freetown n. Abidjan. Jagersfontein, 22 110 m. O. Madeira. Japara (KPM). 23 v. Paiembang te Tj. Priok. Java, 23 te Bona. Jóii. v. öldenbarnevelt, 22 850 m- XV. Cocos eil.' Karimun, 22 v. Belawan n. Colombo. Kalabahi, 22 v. Mcnado n. Makassar. Kalianda, 23 te Singapore. Kai'sik, 22 270 m. Z. Ceylon. Kedoe, 22 dwars v. Djeddah n. Colombo. Kota Inten, 22 100 m. W. Minikoy. Laurenskerk, pass. 22 Goa n. Karachi. Lieve Vrouwekerk. pass. 22 Vlissingen n. Antw. Lemsterkerk. 23 te Khorramshar. Larenberg, 22 80 m. O. Barcelona. Lombok, pass. 22 Natuna eil. n. Jolo. Melisker, 22 v. Nagoya n. Yokohama. Merwedc, 21 v. Mobile te Fernandina. Mitra, 22 v. Napels n. Koewait. Maasdam. 23 te Cristobal. Myonia, 22 v. Huil te Rotterdam. Maas, 23 voor Hoek v. Holland n. R'dam. Murena, 20 te Madras. Molenkerk. 23 v. Port Said n. Suez. Markelo, 22 v. Hamina n. Leith. Muiderkérk, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Macuba, 22 250 m. O. ten N. Aden. Manoeran, 22 120 m. NO. Massawa. Modjokerto, 22 110 m. Z.ZO. Kreta. Noordam, 22 570 m. ZO. Kp. Race. Notos, 22 v. Livorno te Napels. Prins Joh W. Friso, pass. 22 Lands End naar Emdcn. Prins Willem Hl. 22 v. Rotterdam n. Chicago. Plancius, 22 v. Makassar n. Buleleng. Prins Fred. Hendrik, 22 270 m. O. Belle Isle. Prins Willem V, 22 720 ni. W.XW. Valentia. Rempang, 22 v. Manilla n. San Francisco. Ridderkerk, pass. 22 Kp. San António. Riouw. 22 v. Tj. Priok n. Semarang. Rita, 23 te Singapore. Rodas, 23 te Trinidad. Ruys, 22 V. Hongkong n. Singapore. Sarangan, 22 v. Belawan n. Penang. Stad Vlaardngen. 23 te Wabana. Salland, 22 v. Santos n. Montevideo. Slamat. 22 v. Suez n. Port Said. Sloterdijk, 22 v. New Orleans n. Houston. Soestdijk, 22 v. Le Havre n. Antwerpen. Stentor, 23 v. Puerto Plata n. Amsterdam. Straat Banka, 22 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Straat Malakka, 24 v. Buenos Aires te San Francisco. Stad Dordrecht, 23 Antwerpen verwacht. Stad Rotterdam. 23 Emden verwacht. Stad Alkmaar. 23 v. Emden n. Klrkenaess. Salatiga, 22 320 m. NO. Guam.. Saroena, 22 140 m. O. Natula eil. Sirrah. 24 te Ducos verwacht. Stad Rotterdam, pass. 22 Texel n. Emden. Swartënhondt, 22 v. Gorontalo n. Bitung. TalisseP 23 .Djibouti verwacht. Tawali, 23 'te Tj. Priok. Tegelberg, 23 te Port Elizabeth. Tomini,. 22 v. Rotterdam Antwerpen. Titus, pass. 22 Kp. St. Vincent n. Oran. Tomori, -22 v.-Genua n. Port- Said. Tomini, pass. 22 Vlissingen n'. Ahtwerpen. Tosari," 26 v. Bahrein te Bombay verw. Tabinta, 22 300 m. XV. Sabang n. Belawan. Tankhavcn II, 22 tè Haiphong". Temate, 22- v.Balikpapan o,- MakassaE. Tibia, 22 65 m. N. Alexandrië. Trajafiüs, 22' 1530"' m. NO.' Flor és. Uü-ecbt. pass. 22 Sgbang n. Belawan. Van Riebeeck. 22 v. Ambon n. Makassar. Veendam, 22 640 m. W. Scilly s n. Southampton- Wonosari, 23 te Soerabaja. Westerdam. 22 475 m. N. Azoren n. R'dam. Willem. .Ruys, 22 v. Southampton n. Port Said. Waterman. 29 'Brernerhaven vérwach'L Wlnsum, -22-'te Duala. Wieldrecht. 22- 65 m. NO. Ouessant. Woensdrecht, 22 300 m. W. Cocos eil. IJsel, 22 te Alexandrië. Zuiderkruis, 22 120 m. N. ten O. Finisterre. Zaan. 22 v-. Gefle te Hudiksvall. Zonnewijk, 22 1460 m. NW. Kaapstad. KLEINE VAART Admiraal Nelson, 23 v. Antwerpen n. Pitea. Admiraal De Ruyter, pas.. 23 Brunsbüttelkoog naar Gefle. Att. 24 v. d. Tyne te Rotterdam verw. Albergen, 27' v. Oporto te Savona verw, Annie. 22 v. Rotterdam n. - Isigny. Beinina, 22 te Parijs. Betty Anno vertr. 24 v. Bilbao n. Emden. Bill, 22 te' Swansea n. Rotterdam. Barracuda, vertr:. 23 v. Schiedam n. Sarpsborg. Bernisse, 22 v. Leixoes te Casablanca. Betty, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Birmingham. 22 v. Goole n. d. Tyne. Claes Compacn, 23 v. West Hartlepool te Am ble verwacht. Galand, 22 v. Limmerick n. Bary. Citadel, 21- v. Plymouth n. Aalhorg. Carpo, 23 bij Goeree. Catharina, 22 te Requejada. Citadel, 21 v. Plymouth n. Aalborg. Continental, 23 v. Odense n. Plymouth. Cóinelia b I, 21 v. Methil te Leith. Deni, 23. te Preston. Dollard, vertr. .23 v. Colchester n. Rotterdam. Driebergen, 22 v. Londonderry n. Tynemouth. Douro, 22 van Gibraltar naar Patras. Deo Duce, 22 v. Southampton n. Kopenhagen. De Ruyter, 22 v. Gefle n. Zaandam. Elisa, 22 v. Marseille te Casablanca. Emergo, 22 v. Bandholm te Graasten. Elsenburgh, pass. 22 Ouessant n. Casablanca. Fiducia, verm. 23 v. Sunderland n. R dam. Frans, 23 v.. Gothenburg te R'dam verw. Fedala, 23 Rotterdam verwacht. Follonica, 22 v. Cork n. Port Talbot. Friblo, 23 v. Zaandam te Londen. Crescendo, 23 te Antwerpen. Gerry, 25 te Actongrange verwacht. Harold. 22 v. Hamburg n. Rotterdam. Helvetia, 23 te Brussel. Henrica vertr. 24 v. Swansea n. Rotterdam. Hondsrug, pass. 22 Brunsbüttel n. Odense. Hartel, 23 Rotterdam verw. Haskerlaud, 22 v. Kirrgslynn- n. R'dam. Ida Pieter, 1 Nov. Hull verwacht. Ida Jacoba, 22 v. Hollandia n. Rotterdam. Ilias, 22 te Oporto v. Tunis n. Vigo: Jan Kreühier, 23-24 v. Fur te Colchester verw. Jo, vertr'. 23 v. d. Hu.rpber n. Amsterdam. Jongkind, vertr. 23 v. Rotterdam n. Tanger. Jorina, 22 Rotterdam verwacht. Jutland, verm. 23 v. Rotterdam n. Carthagena. Koningin Juliana, 22 v. Newcastle n. Faarborg. Kortenaer, 22 te Grivon. Leemans, 23 Requeada n. Terneuzen. Leny, 22 v. Methil n. Hamburg. Leuvehaven. vërtr. 23 v. R'dam n. Gothenburg Maasym, vertr. 23 v. Cardiff n. .R'dam. Markab, 22 v. New York n. Piraeus. Markab, 22 v.- Fredericfa n. Boston. Maasym, 22 v. Port Talbot te Cardiff. May Mere, verm-. 24 v. IJsland- n. Bilbao. May Star, pass. 22 Gibraltar n. Liverpool. Matthew. 23 v. Thameshaven n. Guernsey. Myfem, 22 v. Gothenburg' h. Malmö. Mypuck, 24 v. Wismar te Halden verw. Mirzam, 23 v. Bordeaux n. Nantes. Muphrid,- 22. te Napels. Nieuwehaven, vertr. 23 v. Antw. n. Kopenhagen Neeltje b, 30 v. Sfax te Berwick verwacht. Noord, 23 v. Rouaan n. Runcorn. Noorderlicht, 24 Delfzijl verwacht. Pavo, "22 van Rotterdam naar Gefle, Pieter Hubert, 22 v. I-Iull n. Genua. Ponza, 21 van Hudiksvall naar Hull. Prior, 21 Finisterre gepass. n. Glassondock. Hoflaan, 22 v. Genua te Bastia. Rema, 22 v. Tr.elleborg. n. Antwerpen. Rika, 23 v. "Nyk'oplng n. Antwerpen. Rijnhaven, 22 20 m. Z. Casquets. Robert, verm. 23 v. Haderslev n. R'dam. Sirius, 23 v. Duinkejken te Londen verwacht. Soetnba, 22 v. Barrow n. Swansea. Spes, 22 v. Rouaan n. Tyne. Spurt, 2i v. Garston te Swansea. Strijpe, 22 v. Port Talbot n. Gent. Toos, 23 v. Newcastle n. Logstoer. Trito, 23 v. Drogheda n. Dublin. Theodora. 23 BUlingham verwacht, Timor, 23 v. Vejlo te Aalborg. Tromp,. 22 v. Hudiksvall n. Zaandam. Vivo. 22- te Brussel. Vecht, verm. 26 v. Delfzijl n. Odense. Vrede, 22 v. Killrush n. Fowey. Virgo", 23 te Odense. Vrouwep'older, 23 v. Oporto te Antwerpen verw. Westersingel, verm. 22 v. Kragero n. Par. Walenbiirgh, 22 v. La .Pallice n. Bordeaux. Westkust, 23 v. Vlissingen "n. Stockholm. Westlaan, vertr.. 23 v.. Hamburg n. R'dam. Zaanstroom, 22 v. Hull te Amsterdam. SLEEPVAART Humber, 22 120 m. O. ten Z. Brisbane. Oceaan. 22 280 m. O. Socotra met zuiger en tankbak, Rode Zee, pass. 22 Texel. Tyne, 22 270 m. O.ZO. Malta h. Rotterdam. Zuidzee, 22 -v. Rotterdam tc Amsterdam. FLINKE HUISHOUDSTER of meisje gevr. Goed kun nende koken. Stationsweg 76, Velsen. NETTE WERKSTER gevr. voor de Vrijdag. Adres: Ha venkade 53, IJmuiden. NET DAGMEISJE gevr. per 1 November van 8.30 u. v.m. •tot 5 u. n.m. In verband met vertrek door huwelijksplan nen van tegenwoordig meis je. Aanbied, persoonlijk tus sen 6 en 7 u. n.m. Mevr. P. J. Bakker. Van Tuyllweg 13, Velsen (Velserbeek). VERLOREN: Donderdag j.l. 1 zilveren hanger (Zeeuwse knoop), omg. Kennemer- laanL. Nieuwslraat. Gaax-- ne terug te bezorgen tegen beloning. Mevr. Riedijk, M. K. Hofstedestr. 20, IJmuid. VOOR GOEDE SCHOEN REPARATIE: G. Oldenburg, Lagersstraat 14. Tel. 5753. DAMES VILTHOEDEN ver vormen f 2.50; tevens ver vormen van strohoeden. Pla- tanenstraat 37, bij Rex the ater. Zonn. gem. ZIT-SL.KAMER m. pension, voorzien van gasverwarming en str. wa ter. Wynoldy Daniëlslaan 4, Santpoort-Stat. HUIS voor zelfbewoning f 12.000.^Santpoort. Brie ven L 2004. WITTE CHRYSANTHEN pot v.a. 50 ct. Cyclamen v.a. 35 ct. klein, idem v.a, 95 ct. gr. Soendaplein 31, H.-N. WONING of gedeelte ge vraagd in Driehuis, Sant poort of IJmuiden door .iong echtpaar z. k. Br. L 1793,- UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed. H. Oli vier, Acaciastraat 16. Spec, rep. inrichting. Ook Maan dag-, Woensdag- en Vrijdag avond. C. GYMN. VER. „IJMU.I- DEN". Door militaire bezet ting van de Marnixschool kunnen geen oefeningen plaast vinden van 26 t/m 30 Oct. '53. VERMIST sinds Zondag jonge zwarte hond, reu, heet Max. Kindje zeer aan hem gehecht.Tegen bel. terug bezorgen Tuindersstr. 52, IJmuiden-O. TE HUUR: Luxe auto. Lage prijs. Fazantenlaan 20, IJm,- Oost. FLINKE BIJVERDIENSTE aanpeb. Inlicht. Postbus 60, Dordrecht. POLSHORLOGES. Dames cn heren, als nieuw f 8. Met gar. Vergierdewég 146, Haarlem-N. WONINGRUIL. Agb.: bo venhuis. Rijksstraatweg te H'lem. Gevr.: vrii huis in IJmuiden. Br. L 2007. WONINGRUIL. Velsen— Haarlem. Komt beschikbaar te Haarlem woning in Am- sterd. buurt, huur f 5.50 per week. Gevr.: woning in de gemeente Velsen: onver schillig waar en hogè(re) huur geen bezwaar: Brieven L 1984. AUTOPED op lucfitb. ter ov'ern. gevr. Aanb. L. 2006'. HUIDVERZORGING, ontha ring, verw. v. wratten, moe- dervlekk., v, aanbev. H.H, Dokt. Pijnboomstr. 6, H.-N. Telefoon 24402. BURGERWOONHUIS te kp., IJm.straatweg. Koopsom f 8200. H.yp. f 5500. Te bevr. P. Bleeker, Brederoodseweg 62, Santp. Tel. 8077. TE KOOP: 1 groté salarn. kachel f 20.1 kleine sal. kachel f 18.Allebei geheel nieuw binnenwerk, v. Ho- gendorplaan- 1, Velsen. TE KOOP: 6 mannen en TE KOOP: 6 mannen en 6 straat 13, IJmuiden-O. MODERN EIKEN LEDIK., 2 pers., met spiraal en een 1 pers. Engels te koop. Groe- neweg 58, IJm.-O. 6 HENNEN te koop, tegen de leg. J. T. Cremerlaan 65, Santpoort. BESTE WERKFIETS te koop m. lamp. Alex. Bellstr. 59, IJmuiden. JONGENSFIETS te koop. 6—12 jaar. Uiterste prijs f 15. Evertsenstr. 37, IJm. GOUDVISJES te koop en 5 jonge hennen, tegen de leg. Menger, Ruysdaelstr. 21, IJmuiden-O. Niet op Zondag. KINDERWAGEN met bedja te koop. Spaarnestr. 45. SPOED!! Pracht Pick-up comb., als mv;'met Engelse platenwiselaar. gch. verlicht groot meubel. Br-. 1-10, h. 1.70, dp. 60 .cm,, pr. klank, nieuw f 1850 voor f 650. Voor café of derg. Êrouwérstr. 65, H.« W. Ook Zondag. Tel". 17973.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3