Een zwerftocht langs het IJselmeer in Octobermaand Kort en bondig J VOGELS, VLINDERS EN PLANTENWEELDE Castricum Toontje heeft een paard getekend Wijsmuller naar Indonesië en India Heemskerk Beverwijk 8 Doopsgezind Zangkoor geeft op 4 November een concert Jaarvergadering „Felison" Noordholland neemt pontons over van Cycloop R.K. toneelvereniging „Wijk aan Zee" Scheepvaart WEEKABONNEMENTEN DINSDAG 27 OCTOBER 1953 Toen ik op 16 October jongstleden eens naging welke planten er zo laat in het seizoen in mijn tuin nog stonden te bloeien, kon ik op het lijstje de volgende soorten noteren: grijskruid, klein springzaad, Melandrium-soorten met haar bastaarden, Teunisbloem, hondspeterselie, slangenkruid, zwarte mosterd, ruig klokje, hartgespan, wilde peen, driekleurig viooltje, zandkool, adderwortel, primula's, kogeldistel, prikneus, gewone melkdistel en groen streepzaad. Dit is een dorre boedelbeschrijving, waaruit men in tussen kan zien, dat half October nog tal van planten haar beste beentje voorzetten, maar de zoeven vermelde inventarisatie laat nochtans niet volkomen recht weder varen aan Flora's kinderen, want de soorten, die ik opsomde, vormen nog maar een klein percentage van de botanische bestanddelen, die hetzij in de vrije natuur, hetzij in de tuinen door hun uitbundig floreren tegenspreken, dat October een bloemenarme maand is. Dat ik aan de bloeimanifestatie van het grijskruid, dat in sommige streken van ons land een vast onderdeel van onze inheemse flora is geworden, door wieden geen einde heb gemaakt, is achteraf een groot geluk, want op de witte bloemen strijken in de herfst niet alleen zo nu en dan honing bijen neer, maar zij vormen ook het lan dingsterrein van de bekoorlijke bonte zandoogjes, die er zelfs op 18 October nog steeds aanwezig waren. Dit is mogelijk, omdat deze dagvlinder met zijn fleurig vleugelpatroon, j-.arlijks drie generaties heeft, zodat hij zowel een voorjaars- als zofher- en herfstverschijning is. Nu ik het over deze schubvleugelige heb, die dus als soort niet minder dan drie seizoenen be leeft, is het interessant een merkwaardige waarneming mede te delen, die ik op 13 October deed, toen ik aan de IJselmeer- kust bij Nijkerk vertoefde. Ik verrichtte op die zomerse, zoele herfstdag waterwild tellingen en het was ongeveer op de grens van ochtend en middag, dat ik uit zee niet alleen groepjes veldleeuweriken zag opdagen, maar tevens enkele atalanta's. Terwijl de beide laatstgenoemde vlinders fameuze trekkers zijn, zorgde het bonte zandoogje wel voor een zeer grote verras sing. Met de kijker zag ik, dat de vlinder van verre kwam aanvliegen. Zodra de zee reis was volbracht, streek hij onmiddellijk neer op de granieten om blijkbaar van de vermoeienissen uit te rusten. Het was een zeer „vers" dier, dat in een biotoop be landde, waarin het helemaal niet thuis hoort. De reislust van het door mij waarge nomen bonte zandoogje valt vooral buiten zijn gewone bedrijvigheid, omdat het een zeer honkvaste dagvlinder is, naar mij uit jarenlange ervaring is gebleken. Toen ik op de dertiende October lang de kust wandelde zag ik hoe een grote wolk goudplevieren tijdens het zwenken en zwieren boven het Bun- schotense polderlandschap flonkerde in het zonlicht en hoe een pol rijkbloeiende dotters goud glansde temidden van de groene egaliteit der weiden. Ik trof het tussen tien en elf uur, want de dagtrek van de vogels, die ongeveer op eerstgenoemd tijdstip zijn hoogtepunt pleegt te bereiken, had nog in genen dele zijn beslag gekregen: zo successievelijk passeerden, tamelijk laag vliegende, in tirailleurlinies scharen buitenlandse spreeu wen, die Zuidelijke en Westelijke rich tingen insloegen. Het waren er verscheidene honderden, maar ook kondigden meer dan eens migrerende veldleeuweriken met een vriendelijk klinkend kreetje hun komst aan, terwijl zich door hun geluiden schild- vinken en kepen herhaaldelijk verrieden. Trouwens: zij marodeerden ook talrijk in de knotpeppels, die de weg langs het ka naal aan de weilandzijde flankeren. In hetzelfde geboomte verraste een tjiftjaf mij met zijn prettig metallieke maatslag: een eentonig, maar desondanks wonderlijk genoegelijk deuntje. Roeken Er had voorts op bescheiden schaal een doortocht plaats van roeken. Er klonken tévens de scherpe slijpgeluiden van enkele koperwieken (die overigens vooral nacht trekkers zijn: men luistere in het duister van 't Octoberavond- en verder gevorderd uur naar hun' geluid, als zij reizen onder maan en sterren en de fijne fluittonen van wulpen, terwijl boven de frisgroene gras- steppen, die een bevolking hadden van arenden, kieviten, graspiepers, kok- en stormmeeuwen, de buizerden, die als klas muizenvangers bekend staan, hun cirkels beschreven). Ook zag ik een van hen mach tig en stoer tronen op de top van een dam- hekpaal. Natuurlijk ontbraken in het landschap van dijk en wei evenmin de torenvalken die in het luchtruim hun karakteristieke „biddende" houding aannamen, als zij met hun scherpe blikken de bodem beneden hen afspeurden naar muizen. Er was nóg een roofvogel aanwezig: een sperwer met gestreepte borst, de geduchte rover van al wat zangvogel is: lenig schoot hij door de zonnige wijdheid van de wereld. Een winterkoning hoe davert zijn kranig lied her en der tijdens de Octoberdagen! zocht voer in het riet, de lisdodden en de verdere ruigte, die een gezellige zoom vormt langs het kanaal, waarin tal van pittige waterhoentjes met rode blessen en witte flankstrepen ijverig fourageerden. „Gemelijk" klonk de roep van enkele grote lijsters, die ook trekkers moesten zijn, om dat zij zich in een leefruimte bevonden waarin zij feitelijk niet thuis behoren. En zo bereikte ik dan het „Ampt van Film- en voordrachtsavond van Roodvinzalm De Castncumse aquarium-terrariumver eniging Roodvinzalm heeft voor Vrijdag 30 October in hotel De Rustende Jager een film- en voordrachtsavond georganiseerd. De heer J. Zoutenweel, uit Den Haag, zal een causerie houden over het onderwerp „In en om het water" en het gesproken woord door middel van lichtbeelden ver duidelijken. De aanvang der bijeenkomst is op 20 uur bepaald. De eerste groenteveiling van deze week De groenteveiling van Maandag in Cas tricum heeft voor de Kennemer tuinders de volgende prijzen opgeleverd: spruiten f 0.20-f 0,58, prei f0.08-f0.10; dubbele bo nen f 0.91; tomaten f 0.21-f 0,57; peen f 0.05 -f 0.07; aardbeien f 0.21-f 0.39 per doosje: aardbeien f2.55 per mand; andijvie f 0.06- f 0.09groene kool f 0.09-f 0.14; rode kool f 9.03-f 0.12; sla f 0.03-f 0.06. Neykerk", waar Kedde, de sluiswachter- waard, resideert. Ik ad dus nu de dijk be reikt en de sluis. Daar de haven een goed en zelfs landelijk vermaard viswater is, is het te begrijpen, dat daar ter plaatse die dag de loze vissertjes de snoekbaarzen, karpers en verdere geschubde waterbe woners lagen legden. Trouwens, in het kanaal zelf zaten de „broeders in Petrus" eveneens aan hun hengelroeden, genietend van het fijne weertje. Pistooltjes Als terrein voor verdere verkenning koos ik'het dijkgedeelte uit tussen Nijkerk en Spakenburg. Behalve hoornaren waren er nog tal van andere insecten op de vleugels: langpootmuggen, zweefvliegen en vlinders. Deze waren niet alleen door voortwappe- rende witjes vertegenwoordigd. Fantas tisch bont en fijn gefatsoeneerd stelden dagpauwogen hun schoonheid ten toon. De kleurige admiralen en de gamma's met hun zilveren Grieks letterteken op de vleu gels, dat de niet-classici eerder voor een schietwapen aanzien, noemde ik al. Beide laatstgenoemde soorten waren en dit is deze herfst op vele plaatsen in Nederland het geval door opmerkelijk veel indi viduen vetegenwoordigd. Sommige van die pistooltjes, zoals de gamma-vlinders ook wel worden genoemd, deden zich te goed aan de nectar van asters langs het IJsel meer. Daar wij maar één in het wild groeiende aster rijk zijn de zeeaster of zulte moet het natuurlijk deze soort zijn. waarop de trekuilen hun regalen aan richtten. Toch bleek bij nader onderzoek, dat ik een te voorbarige gevolgtrekking had ge maakt, want het was een „doodgewone" herfstaster. De zulte ontbrak intussen geenszins. In forse exemplaren groeiden en bloeiden zij langs de kust op plaatsen, waar zich vruchtbaar slib had opgehoopt en in heel kleine exemplaren, die merendeels reeds in het pluizend stadium verkeerden, maar soms ook nog wel nabloeiden, in de wilde binnendijkse weitjes, die tevens de groei plaats vormen van zeeweegbree en strand- zoutgras. Deze beide laatste planten, even als de zulte en het Engels gras, dat in het Spakenburgse medio October eveneens nog bloeide, herinneren ons aan de zoute Zui- derzee-periode van het watervlak, dat thans IJselmeer heet. Die min of meer on verzorgde binnendijkse grasperceeltjes, die men aantreft tussen Nijkerk en Spaken burg en die soms worden onderbroken door kleine rietcomplexen, waarin de prach tige heemst alweer een plant van de zeekant des zomers feestelijk bloeit, zijn botanisch zeer interessant, zodat zij waard zijn als natuurmonumentjes in de tegenwoordige staat te worden behouden. Tussen Spakenburg en Eemclijk komt men ze eveneens tegen. Wij noemen die „slech te" mootjes grond altijd „snippenputjes", want in de loop van de beide trektijden kan het daar soms wemelen van de wa tersnippen. Men zal zich misschien afvragen, wat de zin is van de waterwildtellingen, die thans op grote schaal in internationaal verband geschieden. De zaak is, dat men zich on gerust maakt over de stand van verschil lende soorten. Men hoort talrijke klachten over de numerieke achteruitgang van sommige eenden. Vandaar dat men langs de weg van de zoeven genoemde tellingen zich een denkbeeld tracht te vormen van de getalsterkte- der vogels, die tot het wa terwild worden gerekend. Op grond van de inventarisatie-cijfers, die, op zichzelf beschouwd, erg dor zijn, maar niettemin boekdelen kunnen spreken, kan men even tueel maatregelen nemen, die de positie van de soorten, waarvan de aantallen af nemen, in beginsel kunnen verbeteren, bijvoorbeeld in de vorm van een interna tionale wetgeving. Het tellen van de een den, ganzen, zwanen enzovoort is dus geenszins een onnozel, kinderachtig werk. zoals sommigen in hun argeloosheid ver onderstellen. Ik noemde daar de zwanen: Kedde, de sluiswachter, had ze tegen half October weliswaar nog niet gezien, maar hun fan tastische klanken in de nevelige verte wel gehoord. Op die 13de October onttrokken zij zich eveneens aan onze blikken, maar toen ik met een andere metgezel vier dagen later een ander kustgedeelte verkende het traject Spakenburg-Eemmond viel ons de buitenkans ten deel vier groepen zwanen met sneeuwwitte wieken zich uit Oostelijke richting te zien voortreppen. Zij waren met hun vijfenzestigen en ver plaatsten zich ter hoogte van de Spaken burgse haven naar het Noorden en Noord westen. Wie IJselmeer zegt. zegt zwanen, de oude binnenzee is hun voornaamste overwinte- ringsgebied in Nederland en dit is te be grijpen. De zwanen plegen zich in de eer ste plaats te voeden met de wortels van fonteinkruiden. Toen na het bouwen van de afsluitdijk de verzoeting van hot IJsel meer zich geleidelijk begon te voltrekken, ontwikkelden de fonteinkruiden zich op de ondieoe plaatsen massaal. Zo werd het IJselmeer voor de zwanen één der voedsel rijkste West-Europese herfst- en winter- reservaten. Alleen de vorst, die de voed selbronnen afsluit, kan hen uit dit geze gend oord verdrijven. Als het zover is, trekken zij in grote scharen naar West- Ierland. RINKE TOLMAN Toen Lesly Storm vele jaren voor de laatste oorlog zijn vermaarde blijspel „Toontje heeft een paard getekend" schreef kon hij wellicht niet vermoeden welk een goudstroom zijn vulpen zoeven verlaten had. Want het stuk heeft sindsdien ver moedelijk vele duizenden opvoeringen be leefd. waarvan ook in ons land diverse ge zelschappen van tijd lot tijd geregeld een serie voor hun rekening namen. Ditmaal heeft Johan Kaart het nog eens met de pientere Toontje geprobeerd, die zulk een anatomisch zuivere paarden weet te teke nen, dat niet alleen het huwelijk van zijn ouders dreigt te ontsporen, doch ook zijn tante zich haar bruidegom bijna ziet ont gaan. Trouwens, de inhoud mag zo lang zamerhand als voldoende bekend worden geacht, om een nadere uiteenzetting vol maakt overbodig (e maken. Maandagavond was deze als maar paar den tekenende Toontje in het Rex Theater te IJmuiden en zagen wij Johan Kaart eindelijk weer eens in een rol, waarvoor zijn arsenaal gein niet behoefde te worden uitgeput, hetgeen hem desondanks vol doende in de gelegenheid stelde te bewij zen, welk een voortreffelijk acteur wij in hem bezitten. Tilly Perin-Bouwmeester, die tevens de regie verzorgd had, speelde een vermakelijk-jeugdige grootmoeder, die het geregeld allergenoeglijkst met haar zenuwen te kwaad had en Ingeborg Winkler was als Toontjc's moeder een charmante paedagoge. die de cynische opmerkingen over het huwelijk door haar verschijning en spel ruimschoots compenseerde. Niet minder genoegen beleefde Johan Boskamp van zijn pientere over-grootvader, die één der favorieten van de avond werd, waar tegen zelfs Matthieu van Eijsden het vol ledig moest afleggen. De overige leden dei- bezetting gaven geen aanleiding tot speciale vermeldingen, hoewel zij uiteraard naar hun beste kunnen een aandeel hadden'in het grote lachsucces. J. v. D. Het Beverwijkse Doopsgezinde Zangkoor, directeur de heer H. van Dijk. zal op Woensdag 4 November in de Doopsgezinde kerk een concert geven met solistische medewerking. Het programma van dit concert vermeldt onder andere de uitvoering door hel koor van W. A. Mozart's „Te Deum" en „Stabat Mater' van Pergolese voor vrouwenkoor. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 26 op 27 October Vleet: KW 50 45 k.; KW 42 40 k.: KW 14 175 k.; KW 176 17 k.: KW 19 25 k.: KW 129 120 k.; KW 159 300 k.; KW 151 25 k.; KW 168 60 k.; KW 6 15 k.; KW 9 70 k.; KW 14 140 k.: KW 147 50 k.; KW 45 90 k.; KW 127 50 k.; KW 175 20 k.; KW 140 60;- KW 18 80 k.; KW 38 34 k.: KW 48 100 k.; KW 67 60 k.; KW 29 85 k.: KW 41 85 k.; KW 74 85 k.: KW 167 40 k.; KW 130 85 k.; IJM 74 30 k. Nog halen: KW 173 30 k. nog 10 netten; KW 170 100 k. nog 30 netten; KW 2 60 k. nog 20 netten; KW 39 45 1c. nog 35 netten: KW 49 60 k. nog 45 netten; KW 40 17 k. nog 25 netten. Uit halve vleet: KW 123 70 k.: KW 15 38 k.: KW 43 70 k.; KW 70 80 k.: KW 7 45 k.; KW 25 20 k.; KW 83 2 k.; IJM 283 40 k. Gemiddelde vangsten. Vleet: 60 kantjes. r BINNENLAND De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft toegestaan dat in ban ketbakkerijen van 16 tot en met 28 November gedurende 11 uren per dag en 60 uren per weck arbeid mag worden verricht, alsmede op 17, 18, 19 21 en 28 December gedurende 11 uren per dag. In de weck van 11 tot en met 17 Octo ber zijn in.het gehele land 15 gevallen van kinderverlamming aangegeven, namelijk 3 in 's Gravcnhage. 2 in Enschedé en telkens 1 in Smallingerland, Almelo, Borne. Apel doorn. Putten (Gld.), Leusden, Amsterdam. Haarlem, Voorburg en Rucphen. Voorts werden 259 gevallen van roodvonk aange geven. In Rotterdam is een 56-,jarige inwoner van Nieuwe Tonge, die in een rijdende tram wilde springen, gevallen. Hij kwam onder de wielen, waardoor hem beide benen wer den afgereden. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is hij overleden. Hij had tijdens het weekeinde gelogeerd bij mensen bij wie hij geëvacueerd was geweest. De beelden van liet monument op Plein 1813 in Den Haag verkeren in zodanig slechte staat, dat herstel dringend geboden is. B. en W. vragen de raad nu een bedrag van f 6000 voor herstel van het beeld van koning Willem I. Hiervoor zal koper- en bronsafval van gemeentelijke bedrijven ge bruikt worden. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. ,1. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. Het programma der orgelbespeling in het Gemeentel. Concergtebouw op Woensdag middag van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Choral III. C. Franck; 2. a. Adagio, b. Pastorale, c. Communion, d. Toccata (uit „Suite de Morceaux"). Ch. Thournemire; 3. Pour la Toussaint, G. Dupont; 4. a. Gavotte, b. Réve d' Amour, J. B. de Pauw; 5, Choral, Jos Jongen. De vereniging „Felison" houdt haar jaar vergadering op Woensdag 28 October in de tentoonstellingszaal der vereniging, Heide- straat 42, te IJmuiden-Oost. Behalve de gebruikelijke jaarstukken en een bestuursverkiezing, staat'er een cau serie met gelegenheid tot debat op het pro gramma, te leiden door de heer L. J. A. Probst over het onderwerp: Frans impres sionisme. Deze causerie wordt toegelicht met grote kleurrcproducties. Omstreeks 5 November zal een voor de Indonesische regering gebouwde coaster de reis aanvaarden van Delfzijl naar Soe- rabaja. Deze coaster, die de naam „Geger" draagt en 353 br.-reg. ton meet, werd ge bouwd bij de firma Van der Werff in Wes terbroek. De bemanning zal bestaan uit personeel van de firma Wijsmuller uit IJmuiden. Nadat het schip is afgeleverd op de plaats van bestemming, komen de mannen per vliegtuig naar Holland terug. De nieuwe sleepboot Cycloop, van de zelfde firma, gaat Zaterdag uit met twee kraanpontons, die bestemd zijn voor India. De Cycloop brengt deze sleep naar Gibral tar. waar de Noord-Holland, die uit Ran goon komt, de pontons overneemt om ze naar Bhavnagar in India te brengen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Bergen f21.000; overige trawlers nog niet bekend. Kotters LL 593 (Zweden) f7950; KW 133 f2240; KW 21 f130. Logger: RO 2 f2910. Knobbelzwanen in hun gracieuze vlucht. Maandagavond heeft de onlangs opge richte R.K. toneelvereniging „Wijk aan Zee" zich in café „De Zon" aan haar leden voorgesteld, waarbij uit de volle zaal ge bleken is, dat zij zich reeds onmiddellijk in een grote aanhang mocht verheugen. De heer L. Aardenburg legde als voorzitter aan het begin van de avond in zekere zin een beginselverklaring af door de mede deling, dat de nieuwe vereniging niet al leen het opvoeren van mooie en vrolijke stukken beoogt, doch daarnaast een gezel lige sfeer in intieme kring van niet min der belang acht. Ter verduidelijking voeg de hij hieraan toe: „Zoals dit onder Wijk aan Zeeërs gebruikelijk is". Welnu, wat het laatsle betreft kan men ervan verzekerd zijn, dat het bestuur in deze opzet volledig is geslaagd. Ook de keuze van het opgevoerde stuk paste zich geheel bij deze bedoeling aan, want „Over twaalf dagen.... tegen middernacht!", het bekende blijspel door Gerard Nielen, is onmiskenbaar voor een dergelijke avond geschreven. De intrige is niet onaardig gevonden: de logés van Floris Appelman geraken in een ware paniekstemming, omdat de aarde ten gevolge van een botsing met een snel na derende planeet, precies over twaalf dagen tegen middernacht dreigt te zullen ver gaan. Met de vermeende dood voor ogen doen zij elkaar allerlei confidenties en trachten daarbij hun laatste uren zo aan genaam mogelijk door te brengen. Uiter aard laat ook de liefde zich hierbij niet onbetuigd en wanneer ten slotte de gehele historie een bijzonder geslaagde Aprilgrap blijkt te zijn, sluit het doek zich over het gebruikelijke aantal gelukkige paartjes en heeft ook Floris Appelman zich weer met zijn recalcitrante zoon verzoend. Niet on aardig gevonden dus, doch overigens tame lijk conventioneel en technisch vrij zwak van bouw uitgewerkt. Het is ongetwijfeld niet de bedoeling ge weest, de debuterende vereniging reeds direct met een critische ontleding van deze eerste voorstelling op het lijf te vallen. Misschien dat wij later nog eens in de ge legenheid zijn de kennismaking met „Wijk aan Zee" te hernieuwen en daarbij spel en spelers aan een nadere beschouwing te onderwerpen.'Ditmaal volstaan wij gaarne met het signaleren van een vrolijke avond en een uiterst dankbaar publiek. J. v. D. Bouwkas-spreekuur De belangstelling voor de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten neemt in Heemskerk zodanig toe, dat men zich ge noodzaakt heeft gezien een spreekuur vast te stellen. Dit zal worden gehouden elke Woens dagavond van acht tot negen uur. Lezing voor R.K. Vrouwengilde Donderdag 29 October houdt het R.K. Vrouwengilde te Heemstede een bijeen komst in het K.S.A.-gebouw. Mevrouw KortekaasDe Haan zal op deze avond vertellen van haar reis, die zij als afgevaar digde van de Huishoudraacl naar Amerika maakte. Er staat tevens nog een filmver toning op het programma. Tuinders kopen gekeurde aardbeienplanten De proeftuin „De Duinstreek van Hol land" stelt de Kennemer tuinders weer in de gelegenheid nu al hun (gekeurde) aard beienplanten te bestellen voor 1954. Het zijn uitsluitend A-gekeurde Moulin Rouge en Deuts Evern planten, die op klei grond geteeld worden en onder voort durende controle staan van de N.A.K.B. De Climax wordt gekeurd in de B-klasse, wat voor dit ras de hoogste classificatie is. MARKTBERICHT 26 October Aardbeien 280 (slof); aardbeien 26—52 (doosje); andijvie 6—914; bloemkool 8—37; bospeen 12—23; waspeen 6—14; sla 2L—9; spinazie 643; tomaten 28—66; prei 7—9L; sperciebonen 42—112; snijbonen 38—83; pronkbonen 31—52; groene kool 6—8; rode kool 6—10; boerenkool 58; spruiten 2648; knollen 8—17; druiven 67—86. Aagtedijk, 26 v. Montevideo te Paranagua. Albireo, 26 v. Santos te Paranagua. Aldabi, 25 370 m. Z. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Alpbard, 25 v. Rio Grande do Sul n. Buenos Aires. Alpherat, 26 v. Santos te Montevideo. Amerskerk, 26 v. Bremen te Antwerpen. Amstelland, pass. 25 Oporto n. Le Havre. Alchiba, 25 560 m. N. ten O. St. Paulsrock. Almdijk, 25 600 m. W. Bishoprock. Almkerk, 25 290 m. O. Guardafui. Altair, 25 170 m. Z.ZW. Ouessant. Aimcnkerk, 24 ten Z. Kreta n. Port Said. Arendsdijk, 24 230 m. ZO. Bermuda. Averdijk, 25 160 m. O. Kp. Race n. N. York. Barcndrecht, 25 v. Punta Cardon n. New York. Blijdendijk, 26 v. Norfolk te Antwerpen. Boskoop, 25 200 m. W. Ouessant n. Barbados. Boschfontein, 24 v. Tanga te Mombasa. Bacchus, 25 800 m. ZW. Azoren. Bantam, 24 210 m. N. ten W. Madeira. CallistO', 25 660 m. Z.ZW. Kaap Verd. eil. Celebes, 25 130 m. W. Sabang. Ceronia, 25 450 m. NW. Ascension. Cleodora, 25 170 m. Z. Bahia. CoriHa, 24 570 m. O. Timor. Cory da, 24 120 m. ZO. Kp. Leeuwin. Erinna, 25 390 m. W.ZW. Ouessant. Esso Amsterdam, 25 560 m. NO. Fayal. Esso Rotterdam, 25 500 m. N. ten W. Flores. Gorriias, 25 v. Gibraltar n. Lissabon. Groote Beer, 25 660 m. O. ten N. Kp. Race. Garoet, 25 ten Zuiden Kreta. Gooiland, 25 110 m. N. ten W. St. Paulsrock. Hathor, 25 110 m. ZO. Kreta. Hauler wijk, 25 470 m. Z. ten W. Tcneriffe. Hecuba, 25 v. Cartagena n. Barranquilla. Helicon, 25 160 m. NO. Sombrero. Hestia, 25 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Hilversum, 25 200 m. O.ZO Kreta. Tndrapoera. 25 v. Aden te Belawan. Jagersfontein, 26 v. Southampton n. Antw. Kanmuii, pass. 25 Ceylon n. Colombo. Kota Inten, pass. 26 Guardafui n. Port Soedan. Kalabahi. 24 in Straat Makassar n. Makassar. Karsik, 25 210 m. NW. Diego Garcia. Kota Agoeng, 24 in Straat Banka n. Singapore. Laertes, pass. 25 Lands End n. Port Said. Leuvekcrk, 26 v. Kozhikode n. Aden. Lopperstim, 24 v. Matanzas te Tarafa. Laagkerk, 25 140 m. N.NW. Cochin. Leersum, 25 300 m. O. Bermuda. Limburg, 25 570 m. O.NO. Paramaribo. Maadam, 25 v. Kingston n. New York. Merwede, 25 v. Charleston n. Le Havre. Mod jokerto, 24 Strom bob gepass. n. Genua. Manoeran. 25 v. Djakarta te Suez. Maas, pass. 25 Beaohyhead n. Lissabon. Maeoma, 25 1020 m. O. Ohristchurch. Macuba, 25 160 m. N. Massawa. Malvina, 25 270 m. N. ten O. Barbados. Manoeran, 24 130 m- ZO. Shadwan eil. Marisa, 24 ten O. Borneo n. Miri. Marken. 24 120 m. W. Mlnlkoy. Meerkerk, 25 720 m. N.NO. Kaapstad. Nestor, 25 750 m. ZW. Flores. Oberon, 24 180 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Orestes, 25 v. Buenaventura n. Guayaquil. Orion. 25 300 m. ZW. Flores. Overijsel, 25 210 m. O. ten N. Mmicoy. Peperkust, 26 v. Monrovia te Takoradi. Prins Joh. Willem Fiiso, 25 v. Emden te Antw. Pendrecht, pass. 25 Ras al Hadd. Polyphemus. 24 Keywest n. Charleston. Prins Willem V. 26 120 m. O. Belle Isle. Rodas, 25 v. Trinidad n. Jamaica. Ruys, 26 v. Hongkong te Singapore. Rijndam, 25 270 m. W. Lands End. n. N. York. Rijnland, pass. 25 Ouessant n. St: Vincent. Rotula, 24 1020 m. Z.ZW. Amchit.ka eil. Salland, 26 v. Santos te Montevideo. Saparoea, 26 v. Aden te Karachi. Sarpedon, 25 v. Curasao n. La Guaira. Sioterdijk, 26 v. Houston te Brownsville verw. Stad Maastricht, pass. 25 Oporto n. Valencia. Scherpendrecht, 25 150 m. O. Paramaribo. Schledijk, 24 in Straat Banka n. Semarang. Sheratar,. 25' 120 m. O.NO. Algiers. Straat Soenda, 25 420 m. NO. Natuna eil. Tara, 26 v. Hamburg te Antwerpen. Teiresias, 25 v. Port Swettcnham n. Singapore. Telamon 26 v. Gonaives te Baltimore. Titus, 25 Algiers n. Piraeus. Tabian, 25 v. Damman n. Khoralmufatta. Talisse. 25 Jebel Teir gepass. Tankhaven I, 25 120 m. O. Natuna eil.. Tankhaven TI. 25 270 m. Z. ten O. Haiphong. Taria, 25 180 m. ZO. Bahia. Ternate, 25 140 m. NO. Madoera n. Bintang. Ti hi apass. 24 Cyprus n. Lands End. Tjitnentcng, 24 180 m. NW. Fremantle. Tjlpondok. 25 120 m. W. Luzon. Trajanus, 25 330 m. N. ITorta. Van Linscnoten. 25 v. Benguela te Lobito. Veendam. 25 v. Le Havre u. Southampton. Waterman, 25 420 m. NO. Flores. Willem Ruys. pass. 26 Kp. Bon n. Port Said. Willemstad. 25 v. Cristobal n. Barranquilla. Woensdrecht. 25 600 m. ZO. Mimkoy. IJsel, 26 v. Beyrouth te Latakia. Zijpenberg, 25 780 m. O. Kp. Henry. KLEINE VAART Algarve, 26 v. Oporto te Leixoes verw. Admiraal Courbet. 25 v. Caen n. Fowey. Admiraal De Ruyter, 27 v. Par te Gefle' verw. Admiraal Nelson, apss. 26 Kiel n. Pitea. Atlas, 25 te Tarragona. Annie, 24 v. Rotterdam n. Isigny. Arnhem, 24 v. Venezuela te Liverpool. Am oudspolder, 26 v. Oporto te Vlaardingen. Betty Anne. 24 v. Bilbao n. Emden. Bill, 27 v. Swansea te Amsterdam verw. Batavier I. pass. 25 Kp. Roca n. Bordeaux. Bernina, 24 v. Parijs n. Kopenhagen. Binnenhaven, pass. 24 Kp. Vilano n. Limerick- Betty, 24 v. Shoreham te Antwerpen. Bab T, 24 v. Domsjo n. Angorcn. Blue Boy, 25 v. Rotterdam te Genua. Brem, 25 v. Rotterdam te Antwerpen. Caland. 24 v. Limerick te Cardiff. Casablanca. 24 v. Rouaan n. Casablanca. Claes Compaen, 26 v. Amble te Hamburg verw. Con fiance, vertr. 26 v. Fowey n. Kopenhagen. Coolsingel. 26 v. Mesane te Hull verw. Citadel. 26 v. Plymouth te Aalborg verw. Depa, pas. 25 Brunsbüttel n. Loriënt. Doklaan. 25 70 m. NO. S2 VS n.' Esbjerg. Daje Bohmer, 24 v. Rouaan to Dakar. Deo Duce, 25 v. Kiel n. Malrnö. De Ruyter, pass. 26 Holtenau n. Zaandam. Ellewoutsdijk! 25 v. Amsterdam te Vlaardngen Elsemburg'h. pass. 25 Kp. St. Vincent. Emergo, pass. 25 Brunsbüttel n. R'dam. FoMonica. pass. 25 Scarcweather n. Oostende. Ferocia. 26 v. Par to Amsterdam verw. Glashaven. 27 v. Balfccn te Antwerpen verwacht Gerry. 25 te Acton Grange. Harald, 27 v. Vlaardingen te Frederikstad verw. Henrica b, 25 v. Zaandam te Pcnryn. Hondsrug. 24 v. Odense n. Frederikshaven. Ilast III, 25 v. Gefle te Rouaan. Henrica, 27 v. Swansea te Rotterdam verw. Hast V. v. Guernsey n. London. Heemskerk. 25 v. Amsterdam te Warnemuende Hera. 25 v. Amsterdam n. Cumana. Helvetia, pass. 24 Vlissingen n. Denemarken. Ilias, 24 v. Vigo n. Amsterdam. Import, 24 v. Oporto n. Rotterdam. Jorina, 25 Newcastle te Scheveningen. Joost, 23 v. Waya n. Zaandam. Josien, 26 v. Kramforsk te Plissiye. Keysev, 24 v. Itzehu te Hamiha. Koningin Juliana, 24 v. Newcastle te Farborg. l.acre, 24 v. Rivadesella n. Rotterdam. Larix. 21 te Kalmar. Jan Kreumer, vertr.' 26 v. Colchester n. R'dam Leo, vertr. 26 of 27 v. Delfzijl n. Emden. Leuvehaven, 26 v. Rotterdam te Gothenburg. Leemans, pass. 25 Vlissingen n. Terneuzen. Leny. 24 v. Methil te Hamburg. Merak. 24 v. JJssabon n. Safi. Manie, 25 v. Oskarsham n. Rotterdam. Matthew, 25 v. Thameshavcn te Guernsey. Mies. 24 v. Gent te Stockholm. Monica, 25 v. Otterbacken te Imham. Maartje, 24 v. Hamburg n. Louden. Mup'hrid, 25 v. Napels te Savona. Myfem, pass. 26 Brunsbüttel n. Rotterdam. Myson, 24 v. Rouaan n. Stockholm. Midas, 25 te Hamburg n. Kopenhagen. Noord, 26 v. Rouaan te Runcorn. Nassauhaven. 25 v. Rotterdam te Kopenhagen. Netta, 24 v. Rotterdam to Tripoli. Nieuwehaven. 26 v. Antw. Ie Kopenhagen verw. Noorderlicht ,25 v. Strangnas te Delfzijl. Ny en burgh, pass. 25 Kiel n. Rotterdam. Oise, 25 v. Rouaan n. Parijs. Peter 24 Korsnaes n. Londen. Pavo, 24 Kiel gepass n. Gefle. Ponto, 24 v. stocka n. Zaandam. Ponza, 21 v. Hudiksvall n. Hull. Prima, 26 v. Rotterdam te Bayonn° verw Prior, 25 v. Djidjelli te Glassondock. Rijnhaven, pass. 25 Kp. Vincent 26 Casablanca verwacht. Rema, 25 rede Vlissingen. Rika, pass. 25 Vlissingen n. Antw. Rose Marie, 25 pass. Brunsbüttel n. R'dam. Sian, 24 v. Karlstad te Leeuwarden. Silvretta, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Soemba, 24 v. Swansea n. Amsterdam. Servus, 24 v. Antwerpen te Ballina. Spes, vertr. 26 v. Teignmouth n. Wenermeer. Sporota, 26 v. Jersey te Requejada verw. Strijpe, 25 v. Port Talbot te Gent verwacht. Timor, 24 v. Aalborg n. Rotterdam. Theano, pass. 25 Lizard n. Dublin. Tom v. d. Heide, 26 v. Marseille n. Casablanca Ton. 24 v. Antwerpen te Avonmouth. Theodora, 24 v. Goole n. Drammen,. Toos, 25 v. Newcastle te Logstor. Tyro, pass. 24 Lizard n. Drogheda. Trompenburg®, 25 v. Le Havre n. Rotterdam- Vivo, pass. 25 Vlissingen n. I-Iumber. Virgo, pass. 25 Kiel n. Rotterdam. Vrede, 24 v. Kill rush te Fowey. Vlieland, pass. 25 Brunsbüttel n. Pariis. Vri.jburgh, pass. 26 Barlings n. Casablanca. Walenburgh, 24 v. Bordeaux n. Rotterdam. Westersirt'gel. 27 v. Kragero te Par verw. Wim, 26 v. Swartzehuette n. Stettin. Wilpo, 24 v. Amsterdam n. Ostrand. SLEEPVAART Humbel-, 25 360 m. ZW. Cairns. Zuidzee, 24 v. Amsterdam n. IJmuiden. Hudson, 24 160 m. N. Guardafui ci. Maassluis Noordzee, met bak 25 v. Casablanca n. R'dam Oceaan, met zuiger en tanktbak, 25 260 m. W.t.N. Minikoy n. Chittagong. Rode Zee, zonder sleep 24 v. Emden te Maas sluis. Thames, met ss. 24 v. R'dam 25 nabij Pittboel naar Hamburg. Tyne, 23 v. Malta n. Ceuta. Witte Zee, 24 150 m. Z. Mauritius n. Beira. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10