Omroepverenigingen zullen de programma's verzorgen Weerbericht Brits Guyana Gevangenen „bekentenis" afgeperst inzake gebruik bacteriënbommen Verklaring van Amerikaanse vliegers voorgelegd aan UNO-commissie Stakende tankautochauffeurs hervatten vandaag het werk Honderd verzetstrijders in Kenya gedood VS beschuldigen communisten: Von Paulus terug in Oost-Duitsland Nu ook Noord-Italië in de greep van het water Voorbesprekingen over de Saar begonnen Britse atoomkracht centrale in Schotland? Schakelde trailer chauffeur te laat terug Het woord is aan Franse troepen doden 421 Vietminhstrijders Televisieplan gewijzigd il Terugzendingscommissie in Panmoendjom aan eind van haar Latijn Londen herademt Het ongeluk hij Neustadt Europese hoofdstad in drie landenpunt bij Saargebied? Vijf jaar voor jongens die oude man overvielen Versterkingen voor Tsjangs guerilla in Birma Weerrapporten 68e JAARGANG No 93 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 27 OCTOBER 1953 IJmuider Courant vELSER Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 246 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE ENGELSE DAGBLADEN komt nogal wat twijfel tot uiting over het krachtdadig optreden van de regering ten aanzien van Brits Guyana. Er is een debat in het Lagerhuis geweest waarin de be trokken minister, Oliver Lyttelton, in stoere trant heeft volgehouden dat geen andere oplossing meer overbleef dan de constitutie buiten werking te stellen en troepen te zenden. (Inmiddels heeft men ook, onder verdenking van aansporing tot sabotage en staking, enige personen ge arresteerd die zowel in de afgezette rege- •ring van Brits Guyana als in de vakbewe ging zetelden.) De onderminister Hopkin- son is uit Londen op onderzoek uitgetogen en heeft, teruggekeerd, een rapport uitge bracht waarin hij mededeelt dat Guyana rustig is maar dat de gevaren geenszins geweken zijn. Zij loeren, zo geeft dit rap port te verstaan, om elke hoek. De (onafhankelijke) Observer toont zich niet voldaan met dit stuk. De regering moet dit niet aandienen in een trant, zegt dit blad, alsof meneer Hopkinson een één mans staatscommissie is. In koloniale za ken wordt het steeds meer gebruik om een reizende minister als plaatsvervanger van een onpartijdige commissie te bezigen. En dat een minister belanghebbende partij is heeft meneer Hopkinson al eerder ge toond, toen hij uit Centraal Afrika terug kwam met een rapport over het geschil inzake federatie. De regering behoort ten spoedigste de al voorgestelde commissie van onderzoek samen te stellen en naar Guyana te sturen. Die commissie moet evenwichtig zijn in haar politieke samen stelling en ieder, die voor haar verschijnt, moet zich desgewenst van rechtsgeleerde bijstand kunnen verzekeren. Het onafhankelijke blad bepaalt zich niet tot deze commentaar. Het is boven dien van oordeel dat de vraag, of het in derdaad nodig was de constitutie in Guya na buiten werking te stellen, onbeantwoord is gebleven en dat werkelijk bewijs om trent het bestaan van een communistisch complot nog niet is geleverd. Het Lager huisdebat heeft bewezen hoe belangrijk het is, tot vaststelling van feiten te komen. Evenmin tevreden toont zich de liberale News Chronicle, die in een hoofdartikel dhder de titel „Niet bewezen" aanvoert dat minister Lyttelton wel heeft duidelijk ge maakt dat er iets gedaan moest worden om Guyana van wanbeleid te redden maar dat noch hij, noch een ander tot dusver heeft kunnen rechtvaardigen wat gedaan ls. De constitutie op te schorten en troepen te zenden waren wel de meest drastische maatregelen die men nemen kon. Maar het is niet duidelijk gebleken dat eer men daartoe overging andere mogelijkheden waren uitgeput. Ten deze sluit het liberale blad zich aan bij de critiek van Labour- zijde. Het merkt hierbij op dat dr. Jagan en zijn vrienden wel zijn aangeduid als kwaadwillige lieden, maar dat hun gener lei misdadige handelingen ten laste zijn gelegd, zodat het moeilijk z.al blijken hen op wettige wijze te muilkorven of hen te belettén, hun veronderstelde kwaadwillig heden verder te verbreiden. De schrijver gaat niet vérder in deze ironische toon maar voegt eraan toe „dat er geen ander middel bestaat om met suc ces met de Jagans van deze wereld om te gaan dan door de menselijke misère op te heffen waarop zij gedijen. De levensstan daard van de meeste inwoners van Brits Guyana is schandalig laag. Als de regering een begin wil maken met economische her vormingen zullen haar daden misschien rechtvaardigen wat haar woorden niet hebben kunnen doen." .Als voorbeeld uit een gedachtenwisseling in het openbaar in het democratische En geland lijkt mij dit belangwekkend; daar óm heb ik het geciteerd. Het betreft de mening van twee bladen die. resp. onaf hankelijk en liberaal, niet tot de officiële oppositie behoren; die van de Labour Party. Zij sparen hun critiek niet; zij vra gen in de eerste plaats om afdoende be.- wijzen. The Observer wil daarbij aange toond zien dat er werkelijk een commu nistisch complot in Guyana bestaat. Blijk baar is ook dit blad van mening dat met het communistische spook wel wat al te veelvuldig geschermd wordt. Het is onge twijfeld niet gemakkelijk uitvoerbaar, de inlanders in een of ander vei-afgelegen ge bied, die geen ervaring ten deze hebben, een zo moeilijk bewindsstelsel als dat dei- Westerse democratie op korte termijn met succes te doen toepassen. Ten aanzien van anderen schijnt men in Europa wel eens te vergeten hoeveel inspanning het in de historie dér Europese landen gekost heeft om het zover te brengen en met welke hevige schokken de ontwikkeling van dit proces gepaard is gegaan. Anderzijds valt het evenmin te aanvaarden dat men de be volking van velerlei overzeese gebieden maar zo licht zou kunnen overtuigen van de communistische ideologie al ware net. slechts omdat zij er niet aan gewend is in termen van staatsregelingen te denken. Het woord ontevredenheid is niet nood zakelijk synoniem met het begrip commu nisme, ook al hebben communistische agi tators in menig geval beproefd, ontevre denheid aan te wakkeren. Dat is nog iets anders. In het geval-Guyana is zelfs dit blijkbaar nog niet met duidelijke feiten bewezen, hetgeen de aandrang in Londen op het afvaardigen van een commissie var. onderzoek verklaart.. R. P. T hi may o geeft het ap „De neutrale terugzendingscommissie in Panmoendjom heeft thans het punt be reikt, waarop zij de haar toegedachte taak niet meer naar behoren kan vervullen", aldus heeft de voorzitter dezer commissie, de Indische generaal Thimaja, verklaard. Hij voegde hieraan toe dat „de kans op een hervatting der „uiteenzettingen" aan krijgsgevangenen, die niet teruggezonden willen worden, slechts zeer klein is". Burgerlijke verdediging in de V.S. Het hoofd van de organisatie voor de burgerlijke verdediging in de V. S„ Peter sen, heeft voor de radio meegedeeld, dat het congres zal worden gevraagd, voor het komende jaar voor de burgerbescherming 650 millioen dollar een veertien maal zo hoog bedrag als voor dit jaar toe te wijzen. Met welke terreinmoeilijkheden hel Franse leger in Indochina te worstelen heeft, toont deze opname van de veldtocht tegen Thanh Hoa, een sterk steunpunt der Vietminh-opstuitdelingen 120 km. ten Zuiden van Hanoi. Achter ieder bosje loert de dood op dit onoverzichtelijke slagveld, waar de vijand zich stelselviatig aan een massaal treffen onttrekt, doch de Franse troepen grote verliezen toebrengt in een. afmattende guerilla. De stakende tankwagenchauffeurs in Londen hebben besloten, vandaag weer aan het werk te gaan. Dit besluit werd Maan dag genomen op een massa-bijeenkomst der stakers in Stratford. De resolutie over de hervatting van het werk werd door 150 stakingsleiders inge diend. Een woordvoerder van de stakers zeide, dat een „aanzienlijke meerderheid" van de 1200 aanwezige stakers voor de resolutie had gestemd. Vóór de stemming verlieten 200 stakers de bijeenkomst als protest „tegen de com munistische pogingen" om hen te dwingen het werk te hervatten. Mau Mau-moorden gaan door Het Britse hoofdkwartier in Nairobi (Kenya) heeft bekendgemaakt, dat in de afgelopen week 103 verzetsstrijders zijn gedood, 12 gewond en tien gevangen ge nomen. In dezelfde periode hebben leden van de Mau Mau 16 personen gedood en zes gewond. Op 16 November zal de zaak tegen Djomo Kenjatta en 16 andere inheemsen te Kitale in hoger beroep worden behan deld. De verdedigers hebben uitstel ver zocht, omdat zij niet op tijd in Kenya zou den kunnen zijn. De politieke commissie van de "UNO is begonnen met het debat over de beschul- diging van communistische zijde, dat de Amerikanen zich in de Koreaanse oorlog van bacteriologische strijdmiddelen hebben bediend. De Amerikaanse medicus dr. Charles Mavo legde beëdigde verklaringen van zes Amerikaanse piloten over, waaruit zou blijken dat een door de Russische bioloog Pavlof uitgevonden methode is gebruikt,om van gevangen genomen Amerikaanse piloten „bekente nissen" over bacteriologische oorlogvoering los te krijgen. Na hun vrijlating uit Noordelijke krijgsgevangenschap hebben de vliegers deze ..bekentenissen" for meel ingetrokken en tevens beschreven, boe die hun door middel van „mishande lingen en derde-graads-verhorén" werden afgeperst. Dr. Mayo verklaarde, dat de gevangen genomen Amerikaanse piloten hun „bekentenissen" na de grootst mogelijke ontberingen, „gedwongen levend op een peil, lager dan dat van een dier", hadden afgelegd. De Sovjet-Russische afgevaardigde Malik verwierp deze beschuldigingen. Hij zei dat de in Amerika teruggekeerde piloten hun verklaringen hadden ingetrokken omdat zij bang waren anders van hoogverraad te worden beschuldigd. De Ameri kaanse autoriteiten wilden de betrokken vliegers, volgens Malik, voor politieke doeleinden gebruiken.en de aandacht afleiden van de tegen het Koreaanse volk gebruikte strijdmiddelen. Malik diende een resolutie in, waarin de landen, die het Geneefse protocol van 1925 nog niet bekrachtigden, worden aange spoord zulks alsnog te doen. Bij dit proto col wordt het gebruik van bacteriologische wapens en van gifgassen verboden. De Belg Rassart zei, dat de Russische beschuldiging, dat in de.strijd in Korea bacteriën zijn gebruikt, niet alleen Ame rika aangaat, maar alle leden van de UNO en vooral die landen, die troepen naar Korea hebben gezonden. Daarom moest de communistische beschuldiging afdoende beantwoord worden. Hij herinnerde er aan, dat de communisten nooit een onderzoek van hun aantijging door het Internationale Rode Kruis, de Wereldgezondheidsorgani satie of de door de Algemene Vergadering van de UNO voorgestelde commissie van vijf landen hebben toegestaan. Hij vond het ,,op zijn zachtst gezegd vreemd" dat de Sovjet-Unie een zaak aan de UNO heeft voorgelegd, die de wereldorganisatie niet mag onderzoeken. Verklaring van Thimaja Naar van officiële zijde te Nieuw Delhi Als vrij man of als gevangene van de Russen? De Oost-Duitse radio heeft bekendge maakt, dat de Duitse ex-veldmaarschalk Von Paulus, die indertijd door de Russen in de strijd om Stalingrad werd gevangen genomen, dezer dagen in Oost-Duitsland is teruggekeerd. De radio deelde mede, dat Von Paulus een paar dagen geleden was teruggekeerd en besloten had zich in Oost-Duitsland te vestigen. In 1946 heeft Von Paulus als getuige voor een rechtbank voor oorlogsmisdaden gezegd, dat hij zich had aangesloten bij het door de communisten gesteunde „nationale comité voor een vrij Duitsland", dat be stond uit Duitse communisten, die naar de Sovjet-Unie waren uitgeweken en Duitse krijgsgevangenen. Hij zeide, dat zijn vrouw en dochter door de nazi's waren ge arresteerd. Von Paulus zou in Moskou aan een militaire academie geruime tijd krijgs wetenschappen gedoceerd hebben. De in West-Duitsland wonende zoon van de oud-veldmaarschalk, Ernst von Paulus, heeft volgens de radiozender van het Amerikaanse leger gezegd, dat hij niet geloofde, dat zijn vader thans vrij man is. Hij achtte het wel mogelijk, dat zijn vader thans in Oost-Duitsland is, maar dan als gevangené der Russen. wordt vernomen, heeft generaal Thimaja met het opperbevel der U.N.O. besprekin gen gevoerd, welke vooral ten doel hadden de U.N.O. te bewegen, pogingen te doen om een einde te maken aan de dwang, die be paalde weigerachtige gevangenen op hun landgenoten zouden uitoefenen om niet de ..uiteenzettingen" aan te horen. Zoals be kend, wenst India geen geweld te gebrui ken om de gevangenen tot het bijwonen der „uiteenzettingen" te dwingen, zolang niet de neutrale terugzendingscommissie zich als geheel met deze methode aceoord verklaart. Dit is op het ogenblik niet het geval. Van de zijde der commissie is, aldus het bericht uit de Indische hoofdstad, ver klaard, dat zekere gevangenen, agenten van nationalistisch-China en van Zuid- Korea, van intimidatiemiddelen gebruik maken. Adige buiten haar oevers, Povlakte eveneens bedreigd Nieuwe zware regenval van de soort, die de noodlottige overstromingen in Zuid- Italië veroorzaakten, hebben Maandag ook Noord- en Midden-Italië geteisterd. Tientallen gezinnen werden ijlings uit de laaggelegen boerderijen bij Venetië ge ëvacueerd, toen de rivier Adige buiten haar oevers trad. Een groot aantal huizen stond Maandagavond in het water. Te Udirie ten Noorden van Venetië, zijn twee soldaten om het leven gekomen, toen een wilde stroom een kamp binnendrong. Ook enkele voorsteden van Rome staan blank. Maandagavond steeg het water van de Po. Op enkele plaatsen was de toestand gevaarlijk. Op zwakke plaatsen waren waterbouwkundigen bezig met het verster ken van de dijken. Ook het reddingswerk in Calabrië in het Zuiden wordt nog steeds belemmerd door hevige regenval. Nog steeds worden groep jes geïsoleerde mensen in dit rampgebied met hefschroef'vliegtuigen van voedsel en medicijnen voorzien. Een nieuw gevaar voor het geteisterde gebied is het tekort, aan drinkwater. Een aantal dorpsbewoners hadden van het overstromingswater gedronken, waarin lijkéii en kadavers drijven, aldus een arts te Aspromonte. Dezelfde arts maakte mel ding van 85 gevallen van dysenterie in zijn dorp. In Napels worden NAVO-strijdkracht'en gereed gehouden voor hulpverlening en spoedwerk om dijkdoorbraken te voor komen. Bondskanselier Adenauer en de Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Frangois- Poncet, ziin Maandag in Bonn voorberei dende besprekingen begonnen over de Saarkwestie. Dit overleg vormt een inlei ding op de onoei-'nsndelingen. welke de bondskanselier en minister Bidault willen ueginnen nog voor de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der Kolen- en Staalgemeenschap, die op 26 November in Den Haag zal wor den gehouden. De Britse regering onderhandelt op het ogenblik over. de aankoop van een terrein in het Noorden van Schotland met het oog op het bouwen van een door atoomkracht gedreven electrische centrale voor „vreed- zaam-commerciële doeleinden", aldus is in Londen vernomen. De Britse minister van Bevoorrading. Sandys, zei Maandag in het Lagerhuis naar aanleiding van vragen, dat hij nog geen verklaring hierover kon afleggen. Naar verluidt zou de centrale ergens bij de zee moeten worden gebouwd in een ge bied, waar voldoende arbeidskrachten en overvloedig vers water beschikbaar zijn. Bij Calder Hall in Noord-West-Engeiand wordt op het ogenblik een experimentele atoomcentrale gebouwd. De chauffeur van de Nederlandse trailer die Zaterdag bij Neustadt in West-Duits land in aanrijding kwam met een aantal auto's. Dirk de Baat. is, naar Maandag werd medegedeeld, op last van de recht bank te Lenz in hechtenis genomen omdat hij verdacht wordt van nalatigheid. 'Volgens de laatste berichten over het onderzoek is gebleken, dat De Baat niet te rechter tijd heeft teruggeschakeld, maar in de vijfde versnelling de sterk hellende weg naar de Wiedbachbrug is afgereden. Een oordeel over de toestand van de rem men der vrachtauto kan pas morgen wor den verwacht. Aan de staking, die vorige week Dinsdag begon, namen ongeveer 2500 chauffeurs deel. Ook K. L. M. had last van benzineschaarste Ook de K.L.M. heeft de last ondervon den van de benzineschaarste in de Engelse hoofdstad. Zaterdag, Zondag en ook giste ren nog zijn op de lijndienst naar Londen grotere machines ingezet, die ook voor de terugreis benzine aan boord hadden. Nor maal worden deze vluchten met Convairs 240 uitgevoerd. Behalve de Skymaster is nu oek' de nieuwe Con vair 340 op deze route gebruikt. Deze machine had nog niet eer der in een der lijndiensten gevlogen en maakte nu noodgedwongen op de oudste route haar debuut. Maandagmiddag was de toestand weer normaal en kon voor de terugvluchten in Londen getankt worden. Ook de winnaar van de Christchurch- race. de K.L.M. liftmaster „Dr. Ir. M. H. Damme" kon Zondagmorgen in Londen geen benzine krijgen. De machine was van Schiphol naar Londen vertrokken om daar een aantal- paarden te laden met bestem ming New York. De „Ir. Damme" heeft tenslotte op een ander Brits vliegveld ge tankt. Suggestie van Van der Goes van Naters De Nederlandse politicus Van der Goes van Naters heeft geopperd, als plaats voor een Europese hoofdstad het drielandenpunt tussen Frankrijk, Luxemburg en de Saai- te kiezen, wanneer de regeringen dezer drie landen daartoe afstand van gebied zouden willen doen. Van der Goes van Naters heeft in September een in opdracht van de Raad van Europa opgesteld rapport over de oplossing van de Saarkwestie in gediend, dat in grote kring de aandacht heeft getrokken. In dit rapport zegt hij o.m.: „Het zou mogelijk zijn. een wezen lijk Europese zetel in de driehoek tussen Sierck-Les Bains, Schengen en Perl in dit drielandenpunt te vestigen De Nederlander meent dat de betreffende streek zich goed leent voor woon- en kan- toorruimtebouw en ook door zijn goede spoorweg- en wegverbindingen o.a. met ThionviUe en Trier bijzonder geschikt is. Het bestuur van de Europese hoofdstad zou behalve uit „Europese" vertegenwoordigers nog uit een Saarlander, een Luxemburger en een Fransman kunnen bestaan. De op richting van zulk een Europese zetel zou ook de ontwikkeling van de Europese geest in de Saar kunnen bevorderen, maar de Saarkwestie zélf uiteraard niet oplossen." DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Buckle; Elke grote hervorming, die tot stand is gebracht, heeft niet erin bestaan, iets nieuws te doen, maar iets ouds af te schaffen. (History of Civilisation) Unie-offensief vordert goed Bij zuiveringsoperaties in de delta van de Rode Rivier hebben de Franse Unie strijdkrachten in de afgelopen week 421 Vietminh-opstandelingen gedood en 288 gevangen genomen. Inmiddels is Zondag het eigenlijke Fran se offensief voortgezet in de richting van Than Hoa, dat tot op 30 kilometer is ge naderd. De bevelhebber van deze troepen wil de kalkgrotten in dit gebied onderzoe ken om eventuele opslagplaatsen van de Vietminh te vernietigen en de opstandelin gen tot de strijd te dwingen. Bao Dai huistoe Bao Dai, het Vietnamese staatshoofd, is Maandagavond per vliegtuig uit Nice naar Saigon vertrokken. De rechtbank te Alkmaar heeft twee jeugdige Amsterdammers ieder tot vijf jaar veroordeeeld. Zij zijn de 21-jarige J. van Z. en de 19-jarige F. H. B. die op 3 Juli de alleenwonende 90-jarige P. B. te Schar- woüde overvielen om hem te beroven. De oude man bood meer tegenstand dan zij hadden verwacht, waardoor hun plan mis lukte. Tegen beiden was zes jaar geëist. Z. zal na het ondergaan van zijn straf ter beschikking van de regering worden ge steld. De nationalistisch-Chinese guerillastrijders in Birma zijn.in het gebied van de beruch te „Dodenspoörweg" aangelegd door ge allieerde krijgsgevangenen in Japanse han den versterkt met een grote groep uit het Noorden komende Chinese nationalis ten. Chinese nationalisten en opstandige Karens opereren in het gebied van Tenas- serim in het Zuid-Oosten van Birma. In dit gebied bevinden zich rubberplantages en tinmijnen. Het bericht over de aankomst van ver sterkingen is in overeenstemming met eerdere berichten, volgens welke nationa listen en karens een offensief zullen ont ketenen als de moesson binnenkort is ge ëindigd. Op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is vandaag een be spreking gehouden tussen minister Cals en vertegenwoordigers der omroepvereni gingen over de nota inzake het televisiebestel, welke de minister binnenkort aan de Tweede Kamer zal overleggen. Oorspronkelijk zou deze nota in September aan de Staten-Generaal zijn aangeboden. De inhoud ervan had echter bij voorbaat al een zodanige tegenstand bij de omroepverenigingen doen ontstaan dat minister Cals voor deze plannen in het parlement waarschijnlijk geen meerderheid zou hebben gekregen. De K.R.O., de N.C.R.V. en de V.A.R.A. hadden namelijk de Kamer fracties van de K.V.P., de A.R., de C.H.U. en de Pv.d.A. voor hun afwijzend stand punten weten te winnen. De secretaris van de V.A.R.A.. de heer J. W. Rengeling, heeft toen, in samenwerking met de heer Ph. Idenburg, een plan ontworpen dat in grote trekken aan de bezwaren van de omroepverenigingen tegemoet kwam, maar een fundamentele aantasting bevatte van het voorstel-Cals. Vergezeld door Prinses Margaret en de Hertog van Edinburgh bezocht Koningin Elizabeth van Engeland de première van de film ,,Rob Roy" in het Odeon Theater aan de Leicester Square in Londen. Het wordt thans waarschijnlijk geacht dat het plan-Rengeling-Idenburg door mi nister Cals zal worden overgenomen en in de komende maand als wetsvoorstel bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Dat 'betekent dat het aanvankelijk voor nemen van minister Cals om voor de tele visie een algemene stichting in het leven te roepen, waarin de omroepverenigingen wel vertegenwoordigd zijn maar op het beleid van de stichting slechts een beperkte in vloed zouden kunnen doen gelden, van de baan is. De stichting, welke door de heren Ren geling en Idenburg wordt voorgestaan, is een overkoepelende organisatie, welke geen uitvoerende taak heeft. Alle program ma's zullen worden verzorgd door de om roepverenigingen, die in onderling overleg ook de zogenaamde algemene programma's voor hun rekening zullen nemen. Voor he: televisie-beleid zal dus eenzelfde gedrags lijn worden gevolgd als voor de radio-om roep. Vrijwel alle omroepverenigingen hebben zich op enkele details na voor een dergelijk beleid uitgesproken. Alleen van de kant van de AVRO en de VPRO zijn er bedenkingen, welke grond vinden in de angst dat de televisie in de toekomst, even als dit reeds bij de radio het geval is, als politiek instrument zal worden gehanteerd. Minister Cals, die slechts aarzelend het v oo rste 1 - Rengeling -1 denburg ia grote trek ken heeft overgenomen, zou aan de op te richten stichting niet alleen een coördine rende, maar ook oen controlerende functie willen geven. Tegenstander zou hij zijn van het plan om de directeur van deze televisie stichting uit radio-omroepkringen te benoemen. In dit opzicht werd reeds de naam genoemd van de heer Rengeling. Te verwachten is dat er een regerings commissaris zal worden benoemd, die ech ter slechts een beperkte binding heeft met de stichting. Behalve over deze principiële punten is er vandaag ten departemente ook gespro ken over de verdeling van de zendtijd. Als schema is datgene aangenomen dat tot nu toé ook voor de radio heeft gegolden,. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen mist nevel geheel bew. geheel bew. Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zurich Wenen Rome regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. mist nevel nevel mist licht bew. motregen Neerslag laatste w, Cl OZO 2 windstil ZO 4 ZZO 4 ZZO 9 ZZO 8 Z 8 ZZO 7 Z 6 NNW 1 ZO 2 OZO 2 windstil ZO 2 WNW 2 ZO 10 windstil 24 uur. Eg 5 o e f- r- ZB 9 1 9 0 11 1 10 12 4 7 0,3 8 0,4 7 0 10 0 14 27 8 3 0 9 0 9 0,1 8 0,1 9 0 16 23 TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met tijdelijk regen, maar later op de dag vanuit het Wes ten opklaringen. Matige, langs de kust nu en dan krachtige wind, aanvanke lijk tussen Zuid-Oost en Zuid, later draaiend naar Westelijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen. 28 October Zon op 7.27 uur. onder 17.20 uur. Maan op 22.17 uur, onder 13.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 October Hoog water: 7.33 en 19.56 uur. Laag water: 3-01 en 15.24 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1