Geen lijn in de voorlichting der Amerikaanse regering DEBRAUIME r Wereldnieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OP Stichting voor exploitatie van „Avifauna" in wording L PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Verwarde reacties op Russische H-bom waren daar bewijs van Er valt wel wat van Roosevelt te leren üe radio geeft Woensdag In huurcontract met gemeente bepaling over dansen op Zondag bloeit ió het zo J DINSDAG 27 OCTOBER 1953 Dr H. J. E. Endepols 50 jaar doctor Contrico gaat liquideren Ziekenfondspremie zou verhoogd moeten worden Verzending van zeepost Boodschap van „Kerk en Vrede" Kerkelijk Nieuws De „Willem van der Zaan" terug na wereldreis HET LAND OFIR (Van onze correspondent in Washington) Het meest acute probleem voor Eisenhower en zijn kabinet is een groeiende onte vredenheid onder de Amerikaanse boeren. Gelijk uit ons vorige artikel kon blijken, eist het landsbelang de boeren tot groter doelmatigheid te prikkelen. De boerenstand houdt echter krampachtig vast aan de voorrechten, die hij gedurende twintig jaar door bijzondere omstandigheden heeft genoten. En de republikeinen hebben de boeren nodig om aan de macht te blijven ziehier hun dilemma. Dit regiem tobt echter ook nog met andere zaken. Met name heeft het nog onvoldoende .geleerd, hoe het beste de voorlichting van het grote publiek te verzorgen en dat betekent dat Eisen hower en de zijnen tekort schieten in moderne bestuurstechniek. Wie met succes regeren wil zeker in een democratie moet er voor zorgen dat de bevolking be grip heeft voor de maatregelen, die nodig zijn om de problemen op te lossen. Geen regering kan het zich veroorloven besluiten door te zetten, waarvan de strekking aan het grote publiek ontgaat. Op wijlen president Franklin D. Roose velt wordt nogal eens afgegeven in het Republikeinse kamp, maar vele Republi keinse gezagsdragers kunnen in elk geval nog heel wat leren van de wijze, waarop Roosevelt de publieke opinie wist voor te bereiden op besluiten, die hij noodzakelijk achtte. Pas wanneer hij zich zeker wist van begrip bij de massa, ging hij tot daden over en hij werkte er hard en systematisch aan om zulk begrip te kweken en te on derhouden. Herhaaldelijk is het onder Roosevelt voorgekomen, dat de Ameri kaanse regering bepaalde maatregelen voorbereidde door afgesproken werk" van de president en zijn kabinetsleden. In redevoeringen en op persconferenties ga ven dan soms zelfs ieder op hun manier verscheidene Amerikaanse gezagsdragers de richting aan, waarin de regering wilde en ook de partijleiders uit het Congres (soms zelfs de oppositie incluis), werden bij het voorbereiden van bepaalde maat regelen betrokken. Roosevelt en zijn mi nisters gingen als leiders aan hun volk vóór. Maar voortdurend keken zij over hun schouder om, teneinde ervan ver zekerd te zijn het contact met de massa niet te hebben verloren. Verwarde reactie op de Russische H-bom Stel daar nu eens tegenover hoe de re gering van Eisenhower de publieke opinie heeft geleid of nauwelijks heeft geleid na een toch vrij belangrijke gebeurtenis: de ontploffing van de Russische" H-bom. Ongeveer half Augustus werd het be kend, dat de Russen een waterstofbom tot explosie hadden gebracht. Zij waren daar in geslaagd op een datum, die belangrijk vroeger was dan de Westerse deskundigen hadden verwacht. Wat zou nu zo mocht men zich afvragen de officiële Ameri kaanse reactie zijn op dit slechte nieuws? Die reactie kwam pas laat. Op 30 September deelde president Eisen hower op zijn persconferentie mee, dat het feit, dat de Sovjet-Unie de waterstofbom bezat, van de allergrootste betekenis was en dat het nu des te belangrijker was ge worden om er achter te komen of Rusland en zijn satellieten oprecht geïnteresseerd waren om geschillen met het Westen door onderhandelingen bij te leggen. Dat klonk ADVERTENTIE ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur, evenals vuile poriën en vetwormpjes.door het beroemde huidgeneesmiddel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.13 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.15 De Hoofdige Boer, hoorspel. 12.00 Platen. 12.10 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Bedrijfsdienst. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevarieerde mu ziek. 13.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelspel. 13.00 Militaire cau serie. 18.10 Platen. 18.30 Spectrum voor het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Harprecital. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radio krant. 20.20 Strijkorkest en solist. 21.10 De Rijn. levensader van West Europa, klank beeld. 21.55 Gram. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8 18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 21.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Instru mentaal trio. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Pianovoordracht. 14.15 Voor de jeugd. 14:50 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Orgel. 17.30 Platen. 17.50 Regeringsuitzen ding: Nederlandse letteren in de wereld. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Het web. documentaire. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Marinierskapel en Man nenkoor. 20.50 De Huldiging, hoorspel. 22.20 Sopraan en piano. 22.45 Water voor de woestijn, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socia listisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Platen: 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Vlaamse liederen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor dé soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Platen. 20.00 Hoorspel met muziek. 21.05 Platen. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Platen. BEC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gor dijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 en 49 m.). ernstig en op zijn minst argwanend ten aanzien van de Sovjet-Unie. Op 4 October verklaarde Arthur S. Flemming, directeur van het bureau van Defensie-mobilisatie, in een rapport aan de president, dat Rusland „in staat is om het wapen met de grootste vernietigings kracht ooit door de mens gecreëerd, neer te doen komen op die doelen in Amerika, die het wenste te treffen". Dat klonk ver ontrust en verontrustend. Op diezelfde vierde October verklaarde Cole, de republikeinse voorzitter van de Congressionele Commissie voor Atoom energie, dat de toestand „wanhopig" was en dat naar zijn schatting Amerika tien milliard dollar extra per jaar zou moeten uitgeven voor verdediging tegen luchtaan vallen. Dat klonk alsof men in paniek geraakte. Maar op 5 en 6 October begonnen drie Amerikanen, die uitzonderlijk hoge posities bekleden de president zelf, de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Defensie vaten olie op de golven van onrust te gieten. Eisenhower en Dulles drongen aan op internationale samenwerking in plaats van wedijver in de vervaardiging van wapens, welker kracht men zich niet eens kon voor stellen en vooral Wilson, de minister van Defensie, deed de gemoederen belangrijk kalmeren door mee te delen dat de Russen zijns inziens geen waterstofbom bezaten, die ze „af kunnen leveren" en dat zij zeker in geen drie jaar een oorlog kunnen ris keren. Onnodige en ongewenste verwarring Wat moet het publiek dat binnen een week tijd dergelijke tegenstrijdige uitspra ken onder ogen krijgt, nu wel denken? De indruk wordt gewekt, dat de hoogsten in den lande zelf niet weten wat ze van de explosie moeten geloven en hoe ze er op moeten reageren. In de zes weken, die verliepen tussen de explosie en deze reeks van tegenstrijdige uitspraken had de Ame rikaanse regering er toch beslist voor moeten zorgen, dat er coördinatie kwam in de reactie op het onheilspellende nieuws en dat aan het publiek een richting ge wezen werd. Ik wil hier waarlijk niet plei ten voor een uniformering van alle uit spraken. Natuurlijk is het goed dat in een vrij land met name de oppositie eventueel blijk geeft van een ander inzicht. Maar in zulk een belangrijk geval dient toch de regering met haar deskundigen en eigen partij-leiders eerst te confereren, teneinde het publiek dat begrijpelijkerwijs ver ontrust is de overtuiging te schenken, dat zij de nieuwe situatie onder ogen heeft gezien en daaruit bepaalde consequenties heeft getrokken. Dit is echter niet geschied. Op 28 October is het vijftig jaar geleden dat dr. H. E. Endepols te Maastricht aan de rijksuniversiteit te Leiden pro moveerde tot doctor in de Nederlandse let teren. Ziin proefschrift was getiteld: ..He' decoratief en de opvoering van het Mid- del-Nederlaindsche drama volgens de Mid- del-Nederlandsche toneelstukken". Dr. Endepols, die in 1929 werd benoemd tol rector van het stedelijk gymnasium te Maastricht, is vooral bekend geworden door zijn bewerking van Koenen's Verkla rend Handwoordenboek der Nederlandse Taal. In 1934 heeft hij deel uitgemaakt van de ministeriële spellingscommissie Van Haeringen. De N.V. Contrico, confectie- en trico- tagefabrieken te Amsterdam, welke sinds twee jaar een deel van haar bedrijf in Alphen aan de Rijn heeft gevestigd, heeft tot liquidatie besloten. Volgens de directie zijn de uitkomsten van het bedrijf de laat ste tijd zo teleurstellend dat men tot op heffing moet overgaan. Na afwikkeling van de lopende orders zullen fabrieken en ateliers zowel in Amsterdam als in Al phen worden gesloten. C. J. van Lienden: In een te Delft gehouden vergadering heeft de heer C. J. van Lienden, voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen, meegedeeld dat het waarschijnlijk is dat in 1954 de premies voor vrijwillig en verplicht verzekerden zullen moeten worden verhoogd. Behalve de kosten van nieuwe genees middelen, stegen ook die voor ziekenhuis- verpleging aanzienlijk. Laatstgenoemde kosten maken thans ongeveer een derde deel uit van de totale uitgaven van de zie kenfondsen. De oorzaak, is dat de zieken huizen de laatste jaren worden uitgerust met zeer dure apparaten, waarover ook de fondspatiënten de beschikking kunnen krij gen. Ook de lonen van het verplegend personeel zijn gestegen. Met de loonronde van 1 Januari zullen de verpleegprijzen nogmaals stijgen, hetgeen weer een zwaar dere last voor de ziekenfondsen zal be tekenen, aldus de heer Van Lienden, die zich afvroeg of het beheer in de zieken huizen wel altijd economisch verantwoord geschiedt. Een andere oorzaak van de hoge lasten der ziekenfondsen is volgens de heer Van Lienden het feit dat door de huisartsen vaak meer geneesmiddelen worden ver strekt dan nodig is. Wanneer men aan neemt dat gemiddeld op elk van de 37.500.000 recepten, welke jaarlijks aan de 7.500.000 verzekerden worden afgegeven, slechts vijf cent te veel wordt verstrekt, dan betekent dit 1.775.000 per jaar. ADVERTENTIE COLBERTCOSTUUMS Exclusieve dessins Gen. Cronjéstr. 40-44, II.-N. - Tel. 15438 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezoi-gd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Oranje" (18 Nov.); naar de Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (3 Nov.); naar Suriname: m.s. „Stentor" (11 Nov.); naar Zuid-Afri- ko: m.s. „Edinburgh Castle" (31 Oct.), naar Canada m.s. „Prins Johan Willem Friso" (31 October) en m.s. „American Coun- seller" (5 November); naar Argentinië en Chili: s.s. „Naviero" (4 Nov.); naar Bra zilië en Uruguay: s.s. „Paraguay" (2 Nov.); naar Australië: s.s. „Maloja" (31 Oct.) en s.s. „Strathmore" (5 Nov.). Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede", gevestigd te Amsterdam, geeft in een boodschap uiting aan zijn verontrusting over wat het noemt „de vermilitairisering van ons volk door middel van leger pro paganda op de scholen, militaire lucht vaart- en viootdemonstraties, parades, en zovoort". In de oproep worden voorts de toelating van China tot de UNO en de hereniging van Duitsland bepleit. Verder wordt ónder meer gezegd: „De UNO is „quizes inziens het orgaan, dat bij uitstek geroepen is de eigenlijke oorzaken van de onrust en de spanningen in de we reld door gemeenschappelijke krachtsin spanning te bestrijden. Deze diepere oorzaken van onrust zien wij niet in de eerste plaats in het commu nisme of in de machtsontplooiing van Amerika, maar in de honger, de armoede, het analphabetische, waarin het grootste deel van de mensheid gedompeld is, vooral in de minder ontwikkelde gebieden van Azië en Afrika. Op grond van onze overtuiging vragen wij, dat de UNO aan deze zaak voorrang verleent boven alle andere kwesties. Wij roepen onze kerken en ons volk op zich zelf hiervan te doordringen en de open bare mening hiervan te overtuigen". In de universele „verklaring van de rechten van de mens" behoort volgens „Kerk en Vrede" voorts te worden opge nomen het recht van de gewetensbezwaar de tegen de krijgsdienst. ADVERTENTIE U ïult moreens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. liet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLET.JES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gai te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. De visser Allan C. Miisel werd onlangs door de ruwe zee opgesloten op een rotspunt voor Coyote. Point nabij San Mateo (Californië)Zijn pogingen om naar de kust te komen faalden, doch de kustwacht, diemet een helicopter boven het eilandje verscheen, bracht uilkomst. Musel werd aan boord gehesen en ongedeerd neergezet op het vasteland. Het js de bedoeling, dat voor het beheer en dc exploitatie van „Avifauna" een stich ting in het leven zal worden geroepen, waarvan het bestuur zal bestaan uit vier leden van het gemeentebestuur en drie andere ingezetenen van Alplien aan de Rijn. Dit is door 15. en W. van Alphen in een uitvoerig prae-advies aan de raad medegedeeld. De gemeenteraad mag zes van deze zeven leden benoemen, desgewenst op een aan beveling van B. en W„ die zelf een lid van hun college als voorzitter aanwijzen. Dit bestuur zal worden bijgestaan door een raad van advies, die ten hoogste zeven le den zal tellen, welke door de gemeenteraad worden benoemd op aanbeveling van B. en W. In deze raad van advies dienen ook niet-ingezetenen te worden benoemd. De aandacht wordt erop gevestigd, dat alleen reeds het financiële belang van de gemeente, die zulke aanzienlijke sommen in de aankoop en de exploitatie van het vogelpark investeert, de invloed van het gemeentebestuur rechtvaardigt. Voorts wordt opgemerkt, dat niet in de eerste plaats het maken van winst, maar het be hartigen van idëele doelstellingen voorzit. ADVERTENTIE DAT LEVÉRT- KEIP NAAST LUXOR Oud-Gercf. gemeenten Beroepen te 's-Gravenhage M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel. Ned. Herv. kerk Beroepen te Dwingeloo A. Donker te IJhorstDe Wijk, die dit beroep ook aan nam. Bedankt voor Nijehaske-Haskerdijken (toez.) G. Kaastra te Sexbierum. Aangenomen naar Waspik K. Schipper te Goudswaard, die bedankte voor Lien den. Gercf. kerken Beroepen te Klazienaveen T. J. Hagen te Lemelerveld; te Roden G. S. Oegema te Zutphcn. Bedankt voor Boskoop A. Broek te Onst- wedde. Beroepen te Wieringen J. A. Kwast te Zwaagwesteinde. Aangenomen naar Voorthuizen C. Ch. Griffioen te Willemstad, die bedankte voor Maasdijk. Chr. Gercf. kerken Bedankt voor Arnhem D. Biesma Jr. te Amsterdam-O. Rem. Broederschap Beroepen te Lochem F. Palmboom te Zwammerdam. Gercf. kerk in Denderleeuw Te Denderleeuw is een Geref. kerk ge ïnstitueerd, de vijfde in België. De institu- ering is een bekroning op het werk van de 83-jarige emeritus-predikant ds. A. Lau- wers te Brussel voorheen Karmelieter priester. Ds. H. J. Ilegger, voorheen hoog leraar aan een seminarie in Brazilië, die eveneens tot het protestantisme kwam en die als predikant van Brussel in de wijk Denderleeuw werkzaam is, wordt nu pre dikant van de geïnstitueerde kerk. 58. ,,U had ons eerder moeten vertellen, dat die gestolen diamant slechts een imi tatie was!" riep Panda beschuldigend, „nu hebben wij al die last voor niets gehad! Wij hebben leeuwen gejaagd en. ..En was het niet opwindend?" riep de Mo- gol blij. „Ik was aan een afgrijselijke ver veling ten prooi, toen de gauwdief Joris uitkomst bracht door hel namaak-juweel te stelen. Hoe genotvol was niet de leeu wenjacht, nadat het verrukkelijk-onbe- trouwbare individu de dieren had losgela ten! Al deze verpozing zou ik gemist heb ben, indien ik bij de aanvang had onthuld, dat het niet de Echte Blauwe Flonker was!" Hij werd in het ophalen van zijn plezierige herinneringen onderbroken door de bin nenkomst van zijn twee kamer-bewakers Ug en Og. Deze twee stoere lieden voerden een gevangene met zich mede en deze ge vangene was niemand anders dan. Joris „Dieffie gevangen," zei Ug. „In kamer van Groot Mogol," voegde Og hieraan toe. Maar indien zij verwacht mochten hebben, dut de Mogol blij zou zijn, kwamen zij be drogen uit. „Hum", zei deze ontevreden, „roofdieren en rovers zijn dus nu allen gevangen. Jammer, 't Is gedaan met de op winding en verveling dreigt weder. Het wordt tijd dat ik ga." Men overweegt in het op te maken huur contract de bepaling op tc nemen, dat aan ingezetenen van de gemeente tegen een verlaagd tarief toegang tot het Vogelpark moet worden verleend. Des Zondags Mede is aandacht geschonken aan het punt van dansen op Zondag. Op dit punt zijn de meningen in het college verdeeld. De meerderheid meent, dat een verbods bepaling terzake in het huurcontract moet worden opgenomen, terwijl de minderheid van oordeel is, dat zulk een verbod er niet in behoort voor te komen. B. en W. stellen zich voor, nadat de raad zich hierover zal hebben uitgesproken, dienovereenkomstig en voor zoveel nodig een bepaling in de te sluiten huurovereenkomst op te nemen. De raad wordt voorgesteld tot de oprich ting van de Slichting „Vogelpark Avi fauna" te besluiten en aan haar, tegen een jaarlijkse huur van f 18.350 de onroerende goederen te verhuren. Deze stichting wordt dan voorts de grond voor de tijd van vijf jaar in gebruik gegeven en voor de som van f 139.000 wordt do levende haven aan haar overgedragen. Het voorstel beoogt voorts het verstrekken van een geldlening aan dc Stichting van f 137.100 tegen een rente van 2percent, af te lossen in tien jaar. Na een afwezigheid van bijna tweeëneen half jaar is Maandag Hr. Ms. fregat „Wil lem van der. Zaan" met nagenoeg dezelfde bemanning waarmede het in Juni 1951 uit het vaderland vertrok, in de haven van Den Helder teruggekeerd. Het schip werd verwelkomd door de Marinierskapel van de Koninklijke Marine en een grote menig te familieleden van de 154 opvarenden. De commandant, kapitein-luitenant ter zee P. van Willigen, is in Juni 1951 niet met het schip uitgevaren. 'Hij is chef staf ge weest van de commandant der marine in de Nederlandse Antillen, voordat hij met het commando over het fregat werd belast. Hij vertelde dat toen dé twee jaren in Cu racao om waren en de bemanning vernam, dat eerst nog een wereldreis zou worden gemaakt, zij daarover niet erg enthousiast was. Maar na de vaart door het Panama kanaal en de ontvangsten in San Diego, Honolulu, Singapore en Colombo zeiden velen dat zij deze reis niet hadden willen missen. In ruim vier maanden tijd werd de reis om de wereld afgelegd, via Curacao, het Panamakanaal, Balboa. het .Mexicaan se havenplaatsje Mazanillo. Sqn Diego van waaruit Los. Angeles en Hollywood werden bezocht, alsmede Pearl Harbour, waar boeien bij de Scheepswrakken nog herinneren aan de Japanse aanval. Na het bezoek aan de Amerikaanse marinebasis Kwajalein op de Marshall-eilanden volgde een veertiendaags verblijf op Nieuw Gui nea. Hier werd Holland ia aangedaan en werden de plaatsen Biak, Manokwari en Sorong bezocht. Op 1 September begon de thuisvaart. Het fregat heeft een totale afstand afge legd van 20.426 zeemijl, of 37.828 kilometer. Fooibasis. Een escadrille Amerikaanse bommenwerpers van het type B-36 is van de basis Walker in Nieuw-Mexico vertrokken naar Thule op Groenland. De bedoeling van deze vlucht is, te zien of deze basis in het Noordpoolgebied geschikt is voor vliegtuigen van deze grootte. Farock. Volgens Egyptische persberichten is ex-Koning Faroek van plan, zich tot het Internationale Gerechtshof in Den Haag te wenden met het verzoek, de naasting van zijn particuliere eigen dommen door de Egyptische regering ongedaan te maken. De Libanese advo caat Edmond Rabbath zou de zaak voor de voormalige vorst voorbereiden. Grootkruis. Dr. Thomas Dehler, oud minister van Justitie van West-Duits- land cn leider van de liberaal-democra tische Bondsdagfraclie, heeft Maandag geweigerd het grootkruis in de Orde van Verdienste, waarmee hij bij presi- dentiëel decreet was onderscheiden, te aanvaarden. Hij motiveerde deze weige ring van de hoogste onderscheiding in West-Duitsland met de woorden: „Ik heb niet de indruk, dat ik mij zo uit zonderlijk verdienstelijk heb gemaakt en bovendien ben ik niet van plan, mij uit het politieke leven terug te trekken." Vliegramp. Een straalvliegtuig van de R.A.F. is Maandag boven Ipswich in Zuid-Oost Engeland uit elkaar gespron gen. Door vallende delen werden 20 mensen gewond en 50 huizen bescha digd. De piloot kwam om. Babybom. Engeland heeft op het daarvoor bestemde proefterrein in Australië zijn tweede atoomproef genomen, aldus is officieel in Londen meegedeeld. Over de aard van het tot. ontploffing gebrachte projectiel wordt niets meegedeeld. De proef is „naar wens" verlopen. Volgens A.F.P. zou de jongste ontploffing zijn veroorzaakt door een kleine atoombom, wellicht de kleinste der wereld. Dit type bom zou na vervolmaking bestemd zijn voor gebruik op het slagveld tear on dersteuning van troepen. Scheiding. Een gerechtshof in Parijs heeft Maandag een beroep van ex-Koningin Alexandra van Joegoslavië tot verwer ping van de cis tot echtscheiding van ex-Koning Peter op grond van het feit, dat het koninklijk paar niet blijvend in Frankrijk woonachtig zou zijn, van de hand gewezen. Rechter Ausset stelde vast, dat de ex-Koning in het afgelopen jaar acht maanden te Parijs heeft* ge woond en dat het hof daarom compe tent is de eis tot echtscheiding van de voormalige Joegoslavische Koning te behandelen. Volgens ex-Koningin Alex andra zijn haar echtgenoot en zij in Spanje gevestigd. De ex-Koningin kan in de komende tien dagen tegen de uit spraak van het Parijse hof in beroep gaan. I'rijs. In Genua won een grijze Italiaanse oorlogsinvalide uit de eerste wereld oorlog, met een pensioentje van onge veer 80 gulden per maand, Zondag in de Italiaanse voetbal-prijsvraag 104 mil- lioen lire (ruim f 600.000). Kerkblad. Bij de opening van de in de oorlog verwoeste Sint Hedwigs-kathe- draal in Oost-Berlijn heeft bisschop Weskamm bekendgemaakt dat de auto riteiten er in hebben toegestemd, dat met ingang van 1 Januari het R.K. kerkblad weer in Oost-Duitsland mag worden gepubliceerd. Het blad, dat in West-Berlijn wordt uitgegeven, werd in het begin van dit jaar in de Oostzöne verboden. Tot nader order. De beheerschapscom- missie van de UNO heeft met 25 tegen 4 stemmen cn 22 onthoudingen besloten, het debat over een Centraal-Afrikaanse federatie uit te stellen tot een nader te bepalen datum. Een voorstel van Enge land om het debat hierover geheel te sluiten, werd verworpen. Complot. Als gevolg van de ontdekking van een complot tot omverwerping van de regering zijn in verschillende plaatsen in Bolivia op grote schaal arrestaties verricht. Liberalisatie. De Engelse regering zal heden, Dinsdag, belangrijke besluiten met betrekking tot dc liberalisatie van de Engelse invoer uit de landen van het Europese continent bekendmaken. Hoofdstad. De president van de Indiase republiek, Rajendra Prasad heeft on langs Chandigarh,, dc nieuwe hoofd stad van de Pensjaab ingewijd, die Simla zal vervangen, de vroegere zo merresidentie van de onderkoningen. Dc befaamde Franse architect Le Cor- busicr heeft deze nieuwe stad ontwor pen. Eén van zijn mede-architecten was de Fransman Pierre Jeanneret. TJJOWEL in I Koningen (9 en 10) als i?i &_j II Kronieken (8 en .9) wordt in onge veer gelijke bewoordingen verteld dat de knechten van koning Salomo uitvoeren naar het land Ofir en met vele talenten gouds en andere kostbaarheden terugkeer den. In Kronieken wordt gesproken van 450 talenten, terwijl in Koningen 420 ta lenten worden genoemd, een kleine afwij king die in dit verband weinig ter zake doet. Belangrijker is het de aandacht te vestigen op het feit dat in de Kronieken wordt ge zegd dat de expeditie op Phoenicische schepen van ko ning Hiram heeft plaats gevon den, terwijl het boek Koningen vertelt dal Salomo ook zelf schepen in het land Eclom liet bouwen en dat Hiram hem deskundige Phoenicische zeelui ter beschikking heeft gesteld. Het staat dus vast dat dit een gecombi neerde Joods-Phoenicische vloot is ge weest, waarvan hel zeevaartkundige ele ment door de Phoeniciërs werd gevormd. Dit klemt te meer. omdat de Joden geen zeevaartkundige natie tvaren, in tegenstel ling tot de Phoeniciërs, ..kenners van de zee" (II Kron. 9:18) bij uitnemendheid. Bij de beoordeling van de vraag, waar het land Ofir kan hebben gelegen, zal het diis van belang zijn het aandeel van de Phoeniciërs in deze expeditie in het oog te houden. Vele onderzoekers hebben zich afge vraagd welk geheimzinnig land met de naam Ofir kan worden aangeduid. En, zoals vaak, zijn ook hier de conclusies en waarderingen zeer verschillend. Als mo gelijkheden zijn, op grond van velerlei overwegingen, genoemd: Arabië, Indië, Malalcka, Armenië, Phrygië, Spanje, Su matra, ja, zelfs Peru en San Domingo. Het is onmogelijk op de bewijsvoeringen en argumenten die hiervoor worden aange voerd, dieper in te gaan, maar wèl moet worden opgemerkt dat de scheepvaart van 3000 jaar geleden niet een zodanige ont wikkeling had bereikt dat een expeditie naar Peru of San Domingo tot de moge lijkheden behoorde. Ook legen verschillende andere landen kunnen zulke zwaarwegende argumenten worden aangevoerd, dat zij op grond daarvan van de lijst der mogelijkheden moeten worden afgevoerd. Op enkele daarvan zullen we wat dieper moeten ingaan, doch ive kun nen dat niet doen, alvorens we de herkomst van de goudschat uit Ofir hebben overwogen. Dat deze geweldigë schat van 450 of 420 talenten gouds door goederenruil zou zijn verkregen, is moeilijk aan te nemen, om dat hel land van Salomo geen producten opleverde die een genoegzame tegenwaarde zonden hebben gevormd. Dat het goud verkregen zoii zijn doordat Joden en Phoe niciërs in hel land Ofir zelf dc goudwin ning ter hand zouden hebben genomen, kan evenmin worden volgehouden. Door verschillende onderzoekers is dan ook de mogelijkheid geopperd dat hier sprake is geweest van een veroveringstocht, hetgeen 't meest waarschijnlijk moet worden ge acht. In dat geval lijkt het gewenst het land Ofir in minder gecultiveerde gebieden te zoeken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2