IN DE WERELDPOLITIEK Het ethische vraagstuk Oost-West Nieuwe dienstroosters voor tractie-personeel van N.S. Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden EXPOSITIE Lange diensten waar mogelijk wat besnoeid Diabetici zijn geschikt voor zeer vele beroepen Beurtschip in Cement- haven gezonken Verkeersverbetering bij Leimuiden De IBIS-troosi is onderweg! Israëlische boerderij overvallen Scherp Sovjet protest aan Athene '"Hoe is het ontstaand New Yorkers in de rij voor rantsoentje melk Olie aangeboord bij Delft Nieuwe burgemeester van Ruinen Nieuwe brug op 14 November in gebruik; tol wordt opgeheven Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek GRATIS 10 PAKJES IBIS EXPORT SHAG DOBBELMANN... LEKKER MAN! DE BEEST SPELEN s Bezorgingsstaking duurt voort Moordcomplot in Eritrea ontmaskerd Heerlen heeft de op één na hoogste schoorsteen ter wereld H. Freeman Matthews medio Nevembcr naar Nederland Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 27 October 1853 DINSDAG 27 OCTOBER 1953 Bij cle Nederlandse Spoorwegen zijn voor het krachtvoertuigen personeel nieuwe dienstroosters samengesteld en hoewel deze nog door de minister moeten worden goedgekeurd, zijn ze met ingang van de winterdienstregeiing al ingevoerd. De nieuwe roosters waren nodig om over schrijdingen van nachtdiensten tegen te gaan, doch bevatten geen wijzigingen van vérstrekkende aard. Het personeel van de krachtvoertuigen heeft met de nieuwe dienstrooster;; enige verlichting gekregen met betrekking lot lange diensten, doch het is volkomen onjuist, aldus werd van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen op gemerkt, te veronderstellen, dat de thans doorgevoerde wijzigingen verband houden met cle recente .spoorwegongevallen. De algemene regel is de 48-urige werk week zodanig aan te houden, dat pea- twee weken 96 uur wordt gewerkt. Volgens de wet mag voor elecfrische tractie tot 12 uur en voor stoomtractie tot 14 uur per dag worden gegaan. Sicchts een klein percen tage van de diensten gaat 10 uur per dag te boven en alle diensten blijven beneden de 12 uur per dag, aldus deelde de chef van de Dienst Exploitatie der Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Wessels Boer mede. In de praktijk is het echter moeilijk de 96 uren in de twee weken precies aan te houden (welk aantal wettelijk tot 104 mag gaan). Het is namelijk wenselük, het aan tal uren uit te smeren, omdat de man bij het eindigen van zijn dienst nog naar zijn standplaats terug moet. Om deze reden worden de dienstroosters vooi-uit opge maakt voor acht weken. In die acht we ken mogen de diensttijden nooit boven een totaal van viermaal 96 uren komen, an ders komt men in conflict met het Direc toraat Generaal van het Verkeer, waar de dagelijks bijgehouden roosterkaarten, die geen raderingen mogen bevatten worden gecontroleerd. Bij de stoomtractie liggen de diensturen iets ongunstiger door de arbeidsintensi teit van de stoomtractie. De stoomtractie sterft uit. De stoomlocomotieven rijden hier en daar een d'ienstje en staan dan De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft in een proefboring bij Delft een ge ringe hoeveelheid aardolie aangetroffen op een diepte van ruim 1200 meter. Het zal nog geruime tijd duren voordat kan worden vastgesteld of deze vondst van enige economische betekenis is. De boring wordt voortgezet. ADVERTENTIE DINSDAG 27 OCTOBER Concertgebouw; Noordhollands Ehilhar monisch Orkest. 8 uur. Gebouw Cultura: ds. C. P. de Ruiter over „De hoop der volken". S uur. Vleeshal: Modeshow van C. A„ 8 en 9.30 uur. Roxy: Actie in de stille Zuid zee. 14 jaar. 8 uur. Lido: Dageraad der vrij heid. 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: Kinder- smokkel. 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Geheime opdracht. 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: Tanzende Sterne, alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: De gouden poort, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: De terugkeer van Don Camillo, alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 28 OCTOBER Lutherse Kerk: Evangelische maatschappij, ds. W. J. Manger: Zwaard en Kromstaf. 8 u. Westerhoutpark I a: A. G. Degenaar over: De ontwikkeling van de mens, 8 uur. Ge bouw Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", J. G. de Jong over: Christenen Ongelovigen. 8 uur. Vleeshal: Modeshow van C. A.. 11, 2.30, 8 en 9.30 uur. Grote Houtstraat 119: Tentoonstelling J. Q. van Regteren Altena, 10—12.30 en 2—5 uur. Roxy: Actie in de stille Zuidzee, 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: Dageraad der vrijheid, 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: Kindersmokkcl, 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Geheime opdracht. 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: Tanzende Sterne, alle leeft., 2. 4.15 7 en 9.15 uur. Palace: De gouden poort, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De terug keer van Don Camillo, alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Tempeliersstraat 35: Filmavond voor emi granten. 8 uur. Minervatheater: Middag voor de jeugd; Mr. Lawoe. goochelaar, jongleur, poppen kast, 2.30 uur. weer een tijdje stil. In deze diensttijden is veel meer rust door minder rijtijden en meer wachttijden. Per etrnaa' staat een stoomlocomotief tien uur (slilstandtijden inbegrepen) en het electrische materiëel 23 uur voor een trein. Per etmaal rijdt een stoomlocomotief 130 km. on het electrisch materiëel 450 km. Niettemin is bij stoom het aantal diensturen nergens hoger dan het wettelijke aantal. Zijn in een week diensten var: boven de 10 uur voorgekomen, dan komen in de daarop volgende week de uren. door diensten beneden de 10 uur terug. De medische adviescommissie van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van aanstelling van diabetici in het bedrijfsleven. De commisie, waarvan prof. dr. F. S. P. van Buchem voorzitter is. kwam tot de conclusie dat lijders aan suikerziekte in principe geschikt zijn voor elk beroep, behoudens enkele uitzonderingen. Als uitzonderingen noemt de commissie in de eerste plaats die beroepen, waarbij eventueel gevaar voor de patiënten zelf of voor anderen zou kunnen ontstaan, bij voorbeeld buschauffeurs, trambestuurders, glazenwassers, badmeesters, werk op stel lingen, steigers en ladders of aan hoog spanningsleidingen. Hoewel de commissie geen enkel bedrijf en geen enkele instantie kan voorschrij ven deze normen te aanvaarden, hoopt zij toch dat deze normen door de keurende meuici in den lande worden aanvaard. De commissie spreekt haar bijzondere waar dering uit voor het initiatief van de chef van de Rijks-geneeskundige Dienst, dr. F. C. A. Kuipers, die reeds jaren deze nor men in practijk bracht. Overigens wordt er op gewezen, dat diabetici geen rechten moeten ontlenen aan hun ziekte, zoals het vragen van loonsverhoging op grond van cle extra-onkosten voor het diëet. In cle Cementhaven bij Hoogovens is vannacht omstreeks halfvicr het bejaarde beurtschip „Nooit Volmaakt" door nog on bekende oorzaak gezonken. De schipper Arnold Vis en zijn zoon Ar nold, die aan boord waren, werden in hun slaap verrast, maar konden zich nog juist op tijd aan de wal begeven. De „Nooit Volmaakt", die ongeveer vijf tig ton meel, kwam Maandagmiddag, ge laden met schrot uit 's-Gravenhage in de Cementhaven aan. Van vijf uur 's middags heeft het schip daar in alle rust gelegen tot het water vannacht ploseling in het schip binnendrong. De twee mannen, die er met een nat pak af kwamen vonden onderdak bij de portier Zuid van Hoog ovens. Men zal vandaag nog trachten het schip te lichten. Tot burgemeester van de Drentse ge meente Ruinen is bij Kon. Besluit met in gang van 1 Decemner 1953 benoemd mr. J. J. Roeters van Lennep te Scheveningen, hoofdcommies bij de Vereniging van Ne der 1 an else Gemeenten. Mr. Roeters van Lennep, die niet bij een politieke partij is aangesloten, werd op 5 Februari 1918 in Delft geboren. Hij is in 1943 afgestudeerd en kwam in dienst bij de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten na enige tijd bij de Nederlandse Rijn vaartcommissie werkzaam te zijn geweest. Op 14 November zal cle provinciale weg van Alphen aan cle Rijn naar de rijksweg Den Haag-Amsterrlam in zijn geheel voor het verkeer worden opengesteld. Dan zal namelijk de schakel, welke tot nu toe nog ontbrak, het gedeelte ten Oosten van Lei muiden in gebruik worden genomen, zo deelt de A.N.W.B. mede. De brug over de Drecht is reeds voltooid en men is thans bezig met het bestraten der opritten. Wanneer deze laatste schakel in de verbinding Rotterdam Oost-Gouda- Alphen aan de Rijn met Amsterdam en Haarlem is voltooid, zal dit een belang rijke verbetering voor het drukke verkeer op deze route betekenen. De oude, smalle weg door de bebouwde kom van Leimui den kan dan worden vermeden. De uit 1878 daterende tol te Leimuiden, welke met die van Warmond tot de hinder lijkste van de provincie Zuidholland be hoort. zal door het gemeentebestuur wor den opgeheven. Na de openstelling van de nieuwe weg zal het doorgaande verkeer de Dorpsstraat niet meer passeren, waardoor de inkomsten uit de tol toch ten zeerste zouden teruglopen. De tol in de Bildcr- dammerbuurt zal worden gehandhaafd. Bij het aanpassen van het wegwijzers- systeem aan de nieuwe situatie heeft de A.N.W.B. veel aandacht besteed aan de ge leiding van het in de zomermaanden zeer drukke toeristische rijwielverkeer in deze omgeving. De bond zal wegwijzers plaat sen, welke cie fraaie route langs de Zuid en Oostzijde van de Westeinderplas aange ven en andere, welke wielrijders langs de Noordzijde van de Drecht naar Nieuw- veen verwijzen. Deze wegwijzers zullen op cle dag van de opening van de nieuwe weg gereed zijn. Zes jaar geleden werd de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek opgericht. Dat zij niet werd ondergebracht bij de reeds eerder tot stand gekomen organisatie voor T.N.O. (Toegepast Natuurwetenschappelijk On derzoek) had zijn reden. Het voornaamste principiële verschil tussen de twee orga nisaties is dat T.N.O. eigeji instituten en laboratoria bezit en exploiteert, terwijl Z.W.O. zich beperkt tot het subsidiëren en het op haar koslen instellen van onder zoekingen aan universiteiten en andere reeds bestaande instellingen. Uit het jaarverslag van Z.W.O. blijkt dat de organisatie de beschikking heeft over een bedrag van bijna twee millioen gulden. Het grootste deel hiervan komt ten goede aan de honoraria der welen- schappelijke onderzoekers en de aan schaffing en het onderhoud van instru menten. De besteding der gelden ten be hoeve van het fundamenteel onderzoek der materie en in het algemeen aan de lekken der „exacte" wetenschap vormt de voornaamste post op de begroting. Onder dit hoofdstuk vallen het in bedrijf houden van het Instituut voor Kernphvsisch On derzoek te Amsterdam, onderzoekingen in liet Amsterdams laboratorium voor massa- spectografie, een aandeel in de bekosti ging van de kernreactor te Kieller bij Os lo en verder kernphysische en moleculy- sische onderzoekingen in de natuurkundige laboratoria der universiteiten van Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam en cle hogescholen te Delft en Wageningen. Verder werd aan verscheidene andere „exacte" wetenschappelijke onderzoekin gen steun verleend, zoals de voortzetting der ontwikkeling en verbetering van rie electronenmicroscoop aan de Technische Hogeschool in Delft. ADVERTENTIE Bscnvs Dat zal je gebeuren! Ken auto die bijna bezwijkt onder het suikerbieten- loof blijft op Maandag ochtend om half tien on der Aartswoud in Noord- Holland aan de kant van de weg staan. Iets mis met de motor! Maar de Ibis-vogel troost aller vogels) zweefde er net met de camera boven. Voordat die pech- camera „knip" zei, i« behulpzame dier even de Wegenwacht gaan waar schuwen en die heeft de pech in een Engelse- sleutel - omdraai verhol pen. Als die onfortuinlijke chauffeur zijn naam, zijn adres en zijn vaste leve rancier opgeeft aan Dobbelmann in Waddinxveen, krijgt hij als pleister op zijn wonde Bovendien Maar pech of geen pech: of U nu Ibis Export - de 100% Engelse shag van grote vermaardheid - of Ibis pure Virginia - de pittige favoriet van alle shag kenners - rookt, van één ding kunt U al tijd zeker zijn: zou Ibis graag cle Wegenwachter eens bedenken, maar die trouwe mannen mogen persé niets aan nemen. Als déze Wegenwachter echter de naam en het adres van „de vrouw van zyn hart" opgeeft aan Dobbelmann. ont vangt zy een doos suikerwerk (gemaakt van hoogfyne suiker bieten). Werk aan gewraakte .lordaan- plan wordt 'versneld Een Israëlische woordvoerder heeft te Tel Aviv verklaard, dat Jordaniërs Maan dagochtend een Israëlische collectieve boerderij ten Zuiden van het Meer van Tiberias hebben aangevallen. De aanvallers werden afgeslagen. Een Israëliër werd ge wond. Hel Jordaan-plan Volgens welingelichte kringen te Damas cus hebben de Israëlische autoriteiten het tempo van de werkzaamheden in de gede militariseerde zóne om het water van de Jordaan om te leiden voor de aanleg van eer krachtstation, versneld. Syrische krin gen raken er hoe langer hoe meer van over tuigd, dat het project zal zijn voltooid, voordat de Veiligheidsraad er een beslis sing over zal hebben genomen. Naar verluidt had de Israëlische regering aanvankelijk gedacht zes maanden voor het werk nodig te hebben. Door het aan voeren van aanzienlijk meer materiaal en meer arbeiders hoopt men het project nu binnen 45 dagen te voltooien. Dit zou be tekenen, dat men over veertien dagen ge reed zal zijn. (A.F.P.) Steun voor Jordanië De staten van de Arabische Liga zullen hun financiële steun aan Jordanië ver groten teneinde het te helpen tegen „de herhaalde Israëlische aanvallen," aldus deelde de onder-secretaris van de Liga, Ahmed Sjoekairi, Maandagavond te Cairo mede. Sjoekairi zeide, dat Jordanië niet om militaire hulp had verzocht. (A.F.P.) De Sovjet-Unie heeft Maandag bij de regering van Griekenland in scherpe ter men geprotesteerd tegen het inrichten van Amerikaanse bases op Grieks grondgebied. Hierdoor zouden vrede en veiligheid op de Balkan in gevaar komen. In de betrokken nota, die door de Rus sische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan de Griekse zaakgelastigde te Moskou is over handigd. wordt gezegd dat Griekenland tot een basis wordt voor de strijdkrachten van het „aggressieve Noord-Atlantische blok" en ten volle de verantwoordelijkheid moet dragen voor de daaruit voortvloeiende ver scherping van de internationale toestand. Er is op deze plaats reeds meermalen een beschouwing gewijd aan de verhouding tussen de Westelijke landen en hun overzese gebiedsdelen, koloniën oi voormalige koloniën, met het oog op de politieke toestand in de wereld. Dat het vraagstuk echter ook en vooral een ethische kant heeft, mag ook wel eens worden uiteengezet. Deze ethische zijde van het probleem gaat aan de politieke vooraf en de oplossing ervan bepaalt voor een groot deel het succes van pogingen, om in politieke zin een bevredi gende relatie te kweken tussen het Westen en de Oosterse landen. De veronderstelde superioriteit van de blanke cn van zijn civilisatie boven de inboorling cn zijn vaak primitieve cultuur vormt een factor in bet pro bleem, die eigenlijk tot voor kort de voornaamste factor is geweest. Want ook degene die genoeg innerlijke beschaving had om in het verschil van huidskleur geen reden tot discriminatie van het gekleurde ras te zien, achtte vaak toch de Westerse beschavingsleer het Alpha en Omega voor alle volken ter wereld. De ontsluiting der tot voordien niet dooi de Westerse beschaving bereikbare gebie den heeft telkens weer Westerse opvat tingen in strijd gebracht met locale be schavingsvormen der primitieven. In wer kelijke strijd inderdaad, want weinig ko loniën zijn verworven zonder bloedver gieten en in nagenoeg alle gevallen van kolonisatie werd de inheemse bevolking met geweld onderworpen. De Westerse beschaving heeft zich in haar superioriteit aan de inheemsen doen kennen, doch niet doordat zij als bescha ving cultureel overrompelde. Zij gebruikte voor die overrompeling haar eveneens superieure techniek, die niets met de wezenlijke betekenis van beschaving te maken heeft. Het ethische probleem, waarmee thans de verhouding Oost en West te maken krijgt, is derhalve niet de kwestie of de Westerse machthebbers in de Oosterse lan den zo goed zullen zijn om de inheemsen betere levensvoorwaarden te schenken en hun de kans te geven in het kader van de Westerse levenswijze in de koloniën zich tot het peil der blanken te ontwikkelen, maar de vraag of het Westen ongebreideld kan voortgaan de inheemse bevolking zijn eigen opvattingen over maatschappelijke structuur en civilisatie op te dringen, de democratische staatsvorm incluis. Opnieuw komen we bij deze overwe gingen in Afrika terecht, waar de bevol kingscijfers leerzaam materiaal leveren ten aanzien van de vraag, of wij Wester lingen ons werkelijk zo superieur voelen ten opzichte van de inheemsen. Alleen ten Zuiden van de Sahara wonen in Afrika om en nabij 110 millioen men sen. Nauwelijks drie millioen daarvan zijn blanken, dat. is een verhouding blank-zwart van 1 35! De kolonisatie van dit wereld deel, dat een oppervlakte beslaat van 20 millioen vierkante kilometer, is echter niet een zaak van getalsverhoudingen geweest. Het handjevol blanken dat in de grijze historie begon met zich een weg te banen door de ontoegankelijke oerwouden en door de eenzame zandvlakten, wist zich gesteund door de macht van het moeder land, dat niet zijn politieke en militaire mogelijkheden en rijn economische ver langens niet in de eerste plaats met de in boorling, doch met andere koloniserende nationaliteiten in gelijke strijd kwam. De ongelijke strijd leverde de inboorling, die het onderspit moest delven en in vele ge vallen niet eens aan een ernstige tegen stand toekwam. Wat in Amerika ten opzichte van de Roodhuiden cn in Afrika tegen de Kaffers gebeurde, staat in de wereldgeschiedenis niet als het belangrijkste element van de historie dezer gebieden opgetekend: wel is dat het geval met de strijd, die Portu gezen tegen Engelsen en Hollanders tegen Spanjaarden op exotische grond tegen el kander leverden. Is de geschiedschrijving in deze vorm alleen niet reeds een blijk van bovenmatig superioriteitsgevoel? Het ethische probleem is eeuwenlang volledig ontkend, genegeerd en in de doof pot gehouden. Doch in onze dagen komt het met scherpe kanten naar boven en in dat opzicht bewijst de geschiedenis, dat zij geen enkel aspect van de ontwikkeling der dingen vergeet, ook al gelieven de mensen het als van geen belang voorbij te gaan. Nu het Westen zich voor de zoveelste maal in zijn geschiedenis genoodzaakt ziet de oorlogskansen in zijn berekeningen op te nemen en zijn politieke en economische gestes daarop af te stemmen, ondervindt het plotseling dat zijn leuze: „behoud der Westelijke beschaving en democratie" geen weerklank vindt in de volken, die het voor de hechte bouw van zijn dcfensielinies in Azië en Afrika nodig heeft. De vorming van een Atlantisch com mando in het Nabije Oosten is mislukt, doordat noch Egypte, noch de Arabische landen, noch Perzië er voor voelden. Het Westen vraagt verbaasd: Maar waarom wilt ge niet beveiligd worden tegen het communisme? Het Oosten glimlacht raad selachtig doch beleefd, cn weigert zelfs te erkennen dat er een communistisch ge vaar bestaat. In het Verre Oosten was het al niet be ter. India en Pakistan veroordeelden de strijd in Korea en sympathiseerden met China en vormden daardoor een aparte groep in de UNO. die geacht werd de Chi nese aggressie eensgezind te moeten tegen gaan. Ook in de UNO is de Westerse su perioriteit een verschijnsel van dagelijkse orde. Westelijke beschaving en democra tie zijn voor ons wel waarden van onmis bare allure, doch wij gaan waarschijnlijk te ver met de verwachting, dat zij dat voor ieder volk ter wereld moeten ziin. Daar komt nog bij, dat wij als Westelijke beschaving vaak beschouwen een ontwik keling, die noch onszelf, noch anderen vee! goeds heeft gebracht: Een tot huive ringwekkende hoogte gebrachte wapen techniek; een gemechaniseerde maatschap pij waarin een arbeidersmassa van machi naal levende mensen, een ondoelmatige economische methode, die valse hoogcon- junctures door onvervalste crises deed vol gen; een behoeftenschepping en overpro ductie. die millioenen huisgezinnen tot broedplaatsen van materialisme maakte, een onmacht om nationalisme in toom te houden, waardoor politieke vetes, al of niet tot oorlog leidend, de dagelijkse portie vrees en onzekerheid bij het volk op peil hielden: een partijpolitiek die soms de democratische beginselen exploiteerde tot stembusmagncten; een religieuze na-ijver, die de heilige gevoelens van de oprechte godsdienaars kwetste; en tenslotte een rotsvaste gezamenlijke overtuiging van eigenwaarde boven alle andere rassen ter- wereld. Dit is een opsomming van de kwalen en gebreken der Westerse „beschaving". De lijst der goede eigenschappen en gevolgen zou wellicht nog langer worden. Maar- wanneer dan de vraag rijst, of wij in het Westen werkelijk de sleutel hebben ge vonden voor de ideale wereld en de steen der wijzen hebben ontdekt om alle volken een gelukkige toekomst te verzekeren, moeten we rouwmoedig ons hoofd buigen en toegeven, dat 't zover zeker nog niet is. Maar waarom dan dat superioriteits gevoel? Het ethische probleem van de groeiende wanverhoudingen tussen blanke en ge kleurde volken, tussen West en Oost, vindt ongetwijfeld zijn diepste oorzaak in deze formidabele Westerse vergissing: Mis schien is de Westerse beschaving met zijn democratie geen opdracht tot wereldher- vormende activiteit gegeven, en hebben wij die onszelf aangemeten. Misschien zul len eens de zwarte millioenen uit Afrika uit de geheimzinnige schuilplaatsen hun ner oercultuur de waarden opdiepen, die de wereld tot een goede verblijfplaats voor allen kunnen maken. Maar hoe dan ook, wanneer het Westen voortgaat met zich té wentelen in de weelde van zijn dwaze superioriteit, zal het lichtzinnig spelen met de werkelijke waarden van zijn ver worven beschaving échte beschaving. Het zal dan wellicht zijn werkelijke op dracht over het hoofd zien, en de kuil graven voor alles wat het thans zo kramp achtig probeert te behouden. De verhouding tussen Oost cn West zal niet worden bepaald door de vraag, wie het eerst slaagt in de fabricage van het meestvernietigende wapen, of in de massa productie van een stereoscopisch-stereo- fonisch kleurentelevisie-apparaat. Zij zal worden bepaald door de wijze, waarop aan beide kanten de rasseneigen- schappen en -vermogens op de juiste wij ze worden toegevoegd aan een gelijkwaar dig samengaan, met respect voor anderer opvattingen cn behoeften, met eerbied voor culturele waarden die verschillen van de eigene cn met dankbaarheid voor datgene wat als algemeen menselijk de volken kan verbinden. Wanneer men precies wil weten wat men daar als volk voor zou moeten doen, moet men beginnen met te beseffen wat eigenlijk het woord „beschaving" inhoudt en wat het uitsluit. Het lijkt er veel op dat dit begin van alles in het Westen met gemak over het hoofd werd gezien, in de oude zowel als in de moderne tijden. J. L. Wie de beest speelt, gedraagt zich zo dat men de indruk moet krijgen niet met een mens. maar met een wild dier te doen te hebben. Het is dus: zich lie derlijk gedragen, ruw en grof opspelen. Het merkwaardige is, dat wij nooit zeg gen: het beest spelen. Daaruit blijkt, dat de zegswijze oud is. Vroeger was het. woord beest namelijk manlijk. On der invloed van het onzijdige woord j dier is beest ook onzijdig geworden. Maar in de staande uitdrukking bleef het oude geslacht bewaard. Zulke woor den zijn er wel meer, denkt u maar aan de schilderij naast het schilderij en aan de zadel en het zadel. En hoevelen zeggen: 't fabriek en 't school? Maandag zijn in New York City nieuw» besprekingen begonnen om te trachten een einde te maken aan een staking, die melk. voor de twaalf millioen inwoners van stad en omgeving tot een schaars artikel heeft gemaakt. Ongeveer 13.000 chauffeurs cn arbeiders van melkfabrieken zijn, zoals gemeld, Zon dag in staking gegaan om een geschil over lonen en werktijden. Maandag vormden zich hier cn daar rijen van wel 500 mensen voor de melk- winkels. Zij moesten met een klein rant soen genoegen nemen. Een winkel in Brooklyn stelde haar'voorraad melk gratig beschikbaar voor kinderen, die een glas meebrachten en de melk ter plaatse nuttig den. De politie te Asmare (Eritrea) heeft be kendgemaakt, dat zij Zaterdag twee per sonen heeft gearresteeerd, die van plan waren de voorzitter van de Uitvoerende Raad van Eritrea, Bairoe Tcdla, uit de weg te ruimen. De betrokkenen waren in het bezit van pistolen en handgranaten. (De voormalige Italiaanse kolonie Eritrea is nu met Ethiopië verbonden). Op het terrein van de mijn Oranje Nas sau I te Heerlen heeft men de laatste hand gelegd aan een schoorsteen, welke voorzover bekend is, de op één na hoogste ter wereld is. Hij wordt alleen overtroffen door een 170 meter hoge schoorsteen van een Japanse fabriek en steekt nog 25 me ter uit boven de ..Lange Jan" van Heer len, een schoorsteen, welke eveneens op het terrein van de Oranje Nassau-mijn staat. De nieuwe schoorsteen is 155 meter hoog. Het gewicht bedraagt ongeveer 5200 ton. Aan de voet is hij 12.28 meter breed en aan de top 7.12 meter. De fundering bestaat uit tachtig betonnen palen met een doorsnede van 52 centimeter, welke 9 meter diep in de grond zijn geheid. De nieuwbenoemde Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, H. Freeman Matthews, heeft Maandag in een vraaggesprek ver klaard. dat president Eisenhower hem voor vandaag had uitgenodigd voor een onder houd, vermoedelijk om hem laatste instruc ties te geven voor zijn vertrek naar Neder land. De ambassadeur is van plan half November per boot naar Nederland te ver trekken. Hij zal worden vergezeld door zijn. echtgenote. Freeman Matthews zei zeer verheugd te zijn over zijn benoeming. Hij zei de groot ste bewondering te koesteren voor de wijze waarop het Nederlandse volk bezig is de schade van de watersnood te herstellen. Gevraagd naar de Amerikaanse beper kingen op de invoer van Nederlandse zuivelproducten, deelde de nieuwe ambas sadeur mede, dat hij deze zaak ernstig zou bestuderen. De nieuwe ambassadeur zeide, dat hij nog niet veel van Nederland af wist, maar zou proberen even goed op de hoogte te komen als zijn voorganger, Selden Chapin. De ambassadeur heeft twee zoons, de 20- jarige Thomas, die bij de Middellandse Zeevloot dient, en de 25-jarige H. Freeman Matthews Jr., die verbonden is aan het Siate Department en op een benoeming in het buitenland wacht. ADVERTENTIE BOSKAMP O V E R V E E N van binnenhuiskunst geopend: 26 Oct.8 Nov. 10—17 uur Zondags gesloten BLOEMENDAALSEWEG 259 HAARLEM. Nii de droogmaking van het Haarlemmermeer voortgang maakt en zich in dit gebied personen metterwoon zullen vestigen, dewelke welligt de mark ten te Haarlem zullen wenschen te bezoe ken, zal het Bestuur der Gemeente zich met een request tot do bevoegde overheid wenden tot het verkrijgen van eene brug over de ringvaart nabij Heemstede, en van eene pont over de Liede. dewelke geschikt moet zijn voor het overzetten van rijtuigen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5