Visdétailhandel wapent zich tegen het grootwinkelbedrijf VISSERIJ Machinefabriek H. Zwart bouwt twee kotters voor Zeebrugge Agenda voor Velsen Havenberichten Vishandelaren fileerden op de Veluwe VIS BIJ DE KRUIDENIER Containers zowel in filialen als bij de viswinkelier Vishandel in verweer Stichting vakopleiding ziet met trots de bekwaamheid der detaillisten groeien „l'Avenir" Woensdag ingezegend en uitgehaald Driehuis IJmond's eersten weer op de goede weg 7 Padvindersbroek zonder padvindersriem Vijf aanrijdingen in het weekeinde Wie vond tas met portefeuille en 1200 BIJ MULLET EN HOZEMOND De ,.HoIland"-scheepswerf te Hendrik Ido Ambacht Trein stopte bij onbewaakte overweg BELGISCHE BELANGSTELLING „Huur- en loonsverhoging" Crematie dr. W. K. Picard DINSDAG 27 OCTOBER 1953 TYTAAR WIJ VERNEMEN is or een begin gemaakt met de distributie van -- bevroren visfilets via een tiental filialen van een bekend grootwinkelbedrijf in Nederland. Deze opzet vloeide direct voort uit een onlangs door ons gepubli ceerde mededeling van de directeur der afdeling Visserijen van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. G. J. Lienesch, inhoudende, dat er geen bezwaar bestond bevroren vis via de kruidenier te verkopen. Het idee moet gezien worden als een uitvloeisel van het zogenaamde „Moody-plan", voortvloeiend uit een fonds van 1.2 millioen uit de tegenwaarderekening der Marshallhulp. Dit Moodyfonds zou bestemd moeten worden voor de sanering der visdistributie en voor de stimulering der verre visserij. Behalve tien groot- winkelfilialen hebben echter ook een vijftiental visdetaillisten in dezelfde plaat sen de voor de verkoop van verse filets benodigde „containers" ontvangen, zodat beide partijen .even stérk staan aan het begin van een wellicht felle strijd om de gunst van het Nederlandse publiek inzake bevroren vis. Na de uitlating van de zijde der directie Visserijen is er nogal wat veronwaardiging opgestoken in de kringen van de vishandel. Men achtte zich in deze branche bedreigd door het niet-gespccialisecrde kruideniers- bedrijf, dat geen vakbekwaamheden op het gebied van visverwerking nodig heeft om de diepgevroren filets om te zetten. Daar tegenover stelde het ministerie, dat het visverbruik in Nederland alleen maar opgevoerd kan worden, indien de cliënt een panklaar en goed, maar vooral een door- lopend-even-duur product geleverd kan worden. Aan deze voorwaarden kan de verse vis helaas niet altijd voldoen, wegens de onregelmatigheid der aanvoeren en de sterke schommelingen op de vismarkt een kwestie overigens, die de visdetaillis ten ten volle aan de reders wijten. Beperkte erkenning Hoe het ook zij: na ampele besprekingen over deze nieuwe figuur in de visafzet, werd het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten gemachtigd aan een tiental filialen van een bekend grootwinkelbedrijf een be perkte erkenning te geven, waardoor het Bedrijfschap, dat het ganse bedrijf ver tegenwoordigt, te allen tijde een vinger in de pap zou houden. Een Noorse maatschappij heeft via haar vertegenwoordiger in IJmuiden een aantal Amerikaanse containers voor het opslaan der visfilets geleverd aan die tien filialen, maar zij leverde tevens containers aan de erkende vis- kleinhandel en wel in dezelfde plaat sen, waar het grootwinkelbedrijf met de verkoop van filet zou starten. Zodat de wapenen in elk geval evenredig verdeeld waren. Twee stromingen Men wacht nu in grote spanning af, hoe dit „gevecht" zal verlopen en of het Neder landse consumentencorps inderdaad rijp te maken is voor bevroren vis zonder graat. Hét is natuurlijk mogelijk en dit ziet de kleinhandel ook duidelijk in dat het publiek door de filets tot een groter vis- Bij het hoofdbureau van politie te Velsen werd aangifte gedaan van de volgende ge vonden voorwerpen: damestas, shawl, hand schoen, padvindersriem. portcmonnaie, arm band, zakkam, 2 rijwielsleuteltjes, halsket ting, kinderzitje, 2 contactsleutels, regenjas, damespolshorloge, jongensjas, mes, matten klopper, biljet van f2,50, paar handschoenen, vulpen, paar gymschoenen, zegelring, schroe- vensleutel, kindertuigje, windjack, jopper, damesrijwiel, sleutel, dop (benzinetank), kachelpijp, herenpolshorloge, zakdoek, meisjestasje, autoped, Alpino, bril, ballpoint, motorbril, ceintuur, werkschoen, kinder kerkboek, haarstrik, herenrijwiel. trui, Voorts zijn komen aanlopen oen duif en een hond. Inlichtingen te verkrijgen ?an het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1. kamer 4, uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzonde ring van Zaterdagmiddag. Telefonisch wor den geen inlichtingen verstrekt. Op de hoek WijkerstraatwegKorvers- laan stopte Zaterdagmorgen de bestuurder van een personenauto om er zich door mid del van de ANWB-wcgwijzer van te over tuigen, dat hij de goede weg naar de Hoog ovens nam. De bestuurder van een andere wagen merkte dit te laat op en reed op de auto in. Lichte schade en twee boze ge zichten waren het gevolg. Hetzelfde was het resultaat van een lichte botsing op de Wijkerstraatweg, die Zondagmorgen plaats vond. Een auto, die uit de richting Beverwijk kwam, sneed daarbij een andere wagen. Op het kruispunt Grote Hout- of Ko ningsweg Wcnckebachstraat verleende een motorrijder Zondagmiddag geen voor rang aan een personenauto. Beide voertui gen werden beschadigd en bovendien bleek de motorrijder niet in het bezit te zijn van een rijbewijs en de andere papieren. Een motorrijder en de bestuurder van een bestelauto sloten de rij van ongelukken in het weekeinde af door Zondagmiddag op het kruispunt ParkwegRijksweg op elkaar in te rijden Ook hier betrof het een voorrangskwestie. DINSDAG 27 OCTOBER IJMUIDEN: Ned. Clir. Vrouwenbond.20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, lezing. Speeltuinvereniging D.S.S., 20 uur, feest avond, Thalia. Vrouwenbond N.V.V., 20 uur, Café Flora, Lezing. WOENSDAG 28 OCTOBER IJMUIDEN: Afdeling IJmuiden Partij van de Arbeid, 20 u., bovenzaal Rex Theater, afdelings vergadering. Thalia, 20 uur, „De ranch der verdoem den, verbruik in het algemeen komt en dat de kleinhandelaar er dus wel bij vaart. In de Vakgroep détailhandel waren echter twee duidelijke, tegengestelde stromingen over deze kwestie op te merken. In het alge meen neemt de détailhandel het echter de regering kwalijk, dat zij de kleinhandelaren niet .voldoende gekend heeft in de uitvoe ring van deze „operatie filet", maar hij wil zijn oordeel opschorten tot de resul taten van deze proef, die een jaar lang zal worden gehouden, te overzien zijn. Rijdende viswinkels? Zijn dit dus de eerste, vrij geruchtma kende consequenties van het „Moody- plan", er zit nog meer in het vat. Voor de kleine plaatsen, waar een vishandel nau welijks een recht van bestaan heeft en waar de hotels veelal direct hun waar van de groothandel in IJmuiden of Schcvcnin- gen betrekken, heeft men rijdende viswin kels in gedachten. Auto's met een grote sortering verse vis „aan boord", die ook gebruikt kunnen worden voor de buitenwijken der grote steden, waar viswinkels vaak met een lan- laarntje gezocht moeten worden. Wij ver namen, dat het Bedrijfschap bij het opstel len dezer laatste nog zeer voorlopige plan nen nauw contact onderhoudt met de Vak groep Détailhandel. De actetas met damestasje en porte feuille, waarin bijna twaalfhonderd gulden zat en die Zondagmorgen omstreeks elf uur door de heer Chr. ter Strake werd ver loren op weg van zijn woning aan de Pres. Stevnstraat te IJmuiden naar het Tehuis voor Ouden van Dagen, „De Westerburcht" in Beverwijk, is nog steeds niet terecht. Hij heeft hierbij de weg gevolgd via de sluizen en langs de Hoogovens en cement fabriek. De heer Ter Strake, die de acte tas achter op de fiets had gebonden, is door het verlies ten zeerste gedupeerd. Het betrof hier studiegeld voor zijn zoon en een bedrag voor de belastingen. In de tas bevond zich ook nog enig fruit en een persoonsbewijs Wanneer het adres daarop niet meer is te lezen: het is Pres. Steyn- straat 35. Centrale verwarming „kookte" De Velsense brandweer en politie ruk ten Zaterdagmiddag uit voor een brand in Driehuis aan de Jacob Catslaan. Nu bleek alles nog al mee te vallen, want bij onder zoek vond men een ketel van de centrale verwarming, die voor de nodige stoomont- wikkeling l.ad gezorgd. De bewoners van het huis waren niet thuis, maar buren had don de brandweer gewaarschuwd bij het zien van al die wolken. De KenncmcrsWA vriendschappelijk De komende vrije Zondag zullen De Kennemers gebruiken door het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd tegen V.V.A. Maandag 26 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Heriot van Leith. Warun van Stockholm. Van Spilbergen van Ham burg. Fival van Geffle. Dwyhee van Ham burg. Bittern van Liverpool. Diana van Riga. Deo Favente van Kopenhagen. Ferocia van Par. Lingestroom van Liverpool. Eriksborg van Sundsvall. Naviero van Buenos Aires. Vertrokken zijn: Erna Oldendorff naar Huil. Paula naar Kopenhagen. Ardennia n. Rotterdam. Netherland Coast naar Rotter dam. Sambre naar Parijs. Marshall Golvorov naar Leningrad. VIJFTIG RECHTERHANDEN hebben gisteren midden op de Veluwe het fileermes met een koen gebaar aangevat om een uitgebreide voorraad plat- en rondvis van de graat te ontdoen. En een tevreden meneer J. Ellinkhuizen, voorzitter van de Vakgroep Détailhandel Vis. heeft later die gladde lapjes tong. haring en schol door de vingers laten glijden met het prijzend commentaar er bij, dat de cursisten van de Stichting Vakopleiding elke keer beter nit de hoek komen. Het mag een vreemde plaats heten, daar op het conferentieoord ..De Hemelbergh" bij Arnhem vishandelaren bijeen te brengen, maar het is in elk geval een genoeglijke inzet geiclrden van het tweetal studiedagen, dat door de Stichting voornoemd werd georganiseerd, niet alleen om de vaardigheid der vijftig thans nog studerende cursisten te lesten, maar ook om „er eens uit te zijn". Die uit 1948 daterende Stichting heeft in haar jonge leven al heel wat volleerde visdétaillisten de wereld ingestuurd. Vol leerd zowel op het stuk van de visbehan- deling als ten opzichte van de geheimen der bedrijfsvoering. Op dat laatste zijn de deelnemers aan de Arnhemse studiedagen eveneens beproefd: zij moesten een vlot antwoord weten te geven op het probleem van een fictieve heer Van der Meer uit Amsterdam, die lelijk in de knoei kwam doordat een partij handelswaar sterk in waarde verminderde het verhaal ver meldde niet met zoveel woorden, dat het vis was zodat hij een strop aan de broek kreeg. Hoe groot die strop was, wilden de heren examinatoren weten. En of de twee dames en achtenveertig heren ook maar even uiteen wilden zetten, hoe de balans van een zekere heer D. van Wilgen uit Zwolle er uitzag. Proefexamens Het was allemaal bij wijze van proef, deze dag, maar de leerlingen hebben zich geweerd, alsof het reeds het echte examen gold, dat binnenkort volgt en de examina toren trokken er zeer strenge gezichten bij. Uit alle hoeken van het land waren ze naar de „Hemelbergh" gekomen. Een wel willende vishandelaar uit Scheveningen bracht een prachtig assortiment vis zowel uit het zoete als uit het zoute water bijeen waarop zij eerst hun kennis mochten bot vieren. Öf die zonnevis wel 2vers was'' En hoe noemt men hot „hammetje" offi cieel? De „hozemond" bleek nog wel eens een struikelblok te zijn en met. de mullet, de glorie der fijne Franse keuken, wisten verscheidene evenmin raad, maar de na men van de vertrouwde ponen, grieten, vleten en koolvissen rolden er vlot uit, evenals die van de alikruiken en kokkels. Visverbruik en fantasie De heer J. J. Bronsveld, leraar vakbe kwaamheid van de Stichting, heeft eer van zijn werk gehad. De cursisten trouwens ook, want het bewerkte vissevlees is tijdens het diner in de meest exquise vorm opge diend door ehef-kok Kranenburg, die me nige Nederlandse huisvrouw nog wel een; een lesje zou kunnen geven, als zo geen raad mocht weten met vis. „Dat ontbreekt de Nederlandse huisvrouw trouwens toch veelal" vertelde de heer Van Ellinkhuizen ons: „fantasie". Als ze wist, welke delica tessen er uit vis te halen zijn. dan zou het visverbruik met sprongen stijgen. Wanneer dit misschien wat a! te zwaar aangedikt moge klinken, dan komt het voor rekening van het enthousiasme, waarmee de 67-.iarige Vakgroepsvoorzitter nu al jaren voor de vis „vecht", maar een ge deelte van deze uitspraak is toch wel dege lijk waar. Voor een goede „opvoeding" van het visetend publiek is echter een deskun dige kleinhandelaar onmisbaar en het strekt de Stichting tot grote eer, dat zij deze taak met zoveel toewijding op zich heeft genomen. „Jongere" belangstelling Als leraar in boekhouden en handels- rekenen heeft de heer W. Vijver zijn klan tjes aan de tand gevoeld over diverse or- ganisatorisch-economische aangelegenhe den. Samen met de heer Bronsveld heeft hij nu zo'n 600 gediplomeerden aan het vak afgeleverd en naar de mening van de insiders heeft deze eerste injectie met fris bloed de kleinhandel in vis niet alleen in aanzien doen stijgen, maar het vak ook aantrekkelijker voor beginnenden gemaakt: de gemiddelde leeftijd der cursisten is lager geworden en op de „Hemelbergh" waren zelfs een paar zó piepjonge knapen met het fileermes bezig, dat elke vishandelaar ze graag in zijn zaak zou zien. Met de directeur van het Eedrijfschap voor Visserijproducten, drs D. .T. van Dijk als eregast is de middag verder doorge bracht met een les over schaal- en schelp dieren door de heer Bronsveld, die de toe komstige vishandelaren onder meer leerde, hoe een oester opengemaakt moet worden. In de avonduren zijn enkele films gedraaid zoals „Het schot is te boord", die zo langzamerhand een groter publiek heeft bereikt dan welke Nederlandse documen taire ook en thans zijn de studie dagen voortgezet piet een les over ver- koopkunde in de praktijk, een proefexamen theorie en een proefexamen handelskennis. De N.V. „Holland", scheepswerf en machinehandel te Hendrik-Ido-Ambacht heeft over 1952-'53 een saldo winst behaald van 114.060 102.060 in de vorige ver slagperiode). Voorgesteld wordt een divi dend van 12 percent (tegen 11 percent in het vorige jaar). Het gunstiger winstcijfer is voornamelijk te danken aan het goede resultaat dor sloperij, voorts aan koers winst bij effectenverkoop en tenslotte aan de exploitatie der drijvende bokken, die een beter resultaat opleverde dan in voor gaande jaren. Door het in werking treden van het plan-Schuman is voor het bedrijf in wezen weinig veranderd, aldus het ver slag. Engeland, dat zich afzijdig heeft ge houden en dus niet gebonden is aan de voorschriften der K.S.G., is nog steeds de grootste concurrent bij aankoop van sloop- schepen. Het ligt niet in de bedoeling een voorstel tot herkapitalisatie in te dienen. Bridgenieuws UTD Donderdag werd door de UTD'crs in café v. d. Lom gespeeld voor de onderlinge com petitie. De uitslagen waren als volgt: Groep A: 1. KuipersNijssen 42 pnt.: 2. Prins en echtg. 37 pnt.; 3. JongelingWcs- terop 36 pnt.; 4. Ten BroekeBosman 32L pnt.; 5. Schoen—Koelemey 29'h pnt.; 6. Rob en echtg. 27 pnt.; 7. MeyerRoelofs 26 pnt.; 8. Van BurkKorver 23 pnt. Groep B: 1. Van BosPorck 36U pnt.; 2. Muller—Van Olst 36 pnt.; 3. Snel en echtg. 35 pnt.; 4. Mv. Slaatsv. Gameren 33 pnt.; 5. Mv. PieterseGroot 32'4 pnt.: 6. Pieterse Böhm 271 j pnt.; 7. M. v. VerhorstOverdorp 26L pnt.; 8. Klinkenberg—Groen 25 pnt. Het traject van de betrouwbaarheidsrit van een Haarlemse Motorclub leidde Zondagmiddag ook langs de Kruidber- geriveg bij Santpoort en over de onbe waakte overweg in die buurt. Elk uur passeren daar tal van treinen en dat vond een van de leden van de club toch maar een vare zaak voor de rijders, want daardoor zou flink wai oponthoud ontstaan. Hij wist er iets op. Met een rode vlag toog hij naar de onbewaakteom zich daar enige honderden meters verder op de spoorbaan op te stellen. Tegen drie uur kwamen de eerste rijders over de Kruidbcrgerweg op de overweg aange snord. maar tegelijk naderde de trein. De Haarlemmer haalde de vlag voor de dag en hief deze, ten teken dat de trein moest stoppen. De beslutirder een ongeluk vermoedend en dankbaar voor de attentie van die burger liet zijn wagens tot stilstand komen. Tot zijn verwondering zag hij enige minuten later de vlag weer omhoog gaan. De N.S. „mocht" haar weg vervolgen de Haarlemse motorrijders waren de onbewaakte overweg gepasseerd. Welnu, de Velsense politic is er ten slotte aan te pas gekomen en de Haar lemmer zit op zijn bonnetje te wachten. Er zal proces-verbaal tegen hem worden opgemaakt. """N Drie stuks. Maandag waren er drie trawlers aan de markt: de Klaas Wijker, de Abraham en de Vikingbank. De eerste twee hadden samen 4150 kisten verse ha ring bij zich, de Vikingbank bracht na tien dagen Noordzee een mooie variatie zeer welkome vis aan de wal. Voorts waren er acht Noordloggers, 14 loggers en 25 kot ters aan de afslag. Geen dure haring. Er was geen haring van de Engelse wal en dal was zowel de reden van het feit, dat tot 12 uur haast al les verkocht is als van de omstandigheid, dat de koers niet hoog lag. Er is van f 10,50 tot f 31 voor de kist betaald. Voor de twee de beurt is de Allan Water toch nog maar gaan lossen met 1700 kisten haring. Geen bonken. De overigens welkome makreel van de trawler Vikingbank be vatte geen „bonken" ofwel grove ma krelen, maar ze is niettemin verkocht voor f 18 tot f 22. Ook Kees Plug maakte met zijn makreel deze prijs. Veel schelvis. Ér stonden ongeveer 1500 kisten schelvis in de Maandagmarkl en de kleine braadjes gingen daardoor niet hoger dan voor f 12 weg, terwijl de knappe braad stevig in de markt bleef en ongeveer f 22 opbracht, de wijting haalde wegens schaarste f 17 en een paar kisten mooie zwarte koolvis deden f 80 per 125 kilo. Het TAE door machinefabriek H. Zwart voor Belgische rekening gebouwde kotters ■*-J „Belgian Researcher" en „Mercator" en nu weer de „L'Avenir", de Z 444, die Woensdagmorgen op tien uur bij de Kleine Sluis wordt ingezegend en door zijn schipper wordt uitgehaald, blijken thans nog meer Belgische orders voor dit IJmui- dense bedrijf te hebben uitgelokt. De Belgische vissers hebben kunnen zien. dat ze in Holland weten wat een schip bouwen is en deswege hebben twee Zeebrugse reders na liet zien van deze juweeltjes eveneens opdracht gegeven voor de bouw van twee kotters, waarvan alleen de romp niet in IJmuiden zal worden gebouwd. De Belgische kotter „L'Avenir" met het merk Z 144, die thans in de Haringhaven al is bemand door de Belgen en wordt klaargemaakt, zal Woensdag de officiële proefvaart maken. De Z 444 is bestemd voor de rederij Leon Desmit te Zeebrugge, is 26 meter lang. 6 meter breed en 3.15 meter hol en heeft een 200 pk Bolnes met In cursus van de Vrouwengroep Voor de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in IJmuiden heeft gister avond in het Cultureel Centrum de heer J. Harmsen, accountant in Velsen, naar aanleiding van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer., ten opzichte van de rijksbegroting, gesproken over „lonen en huurverhoging". Op deze cursusavond heeft spreker de algemene gang van zaken, die ieder jaar weer leidt tot deze beschouwin gen duidelijk gemaakt voor zijn toehoor sters en er op gewezen dat er dit jaar voor het eerst, dank zij het aandringen van de P. v. d. A. en de V.V.D. geen schriftelijke beschouwingen aan zijn vooraf gegaan. De toegevoegde wetsontwerpen, die alle vóór 1 Januari moeten klaar zijnhouden verband met de aanstaande huurverho ging. Deze verhoging wordt naar men weet, zei spreker, deels gecompenseerd door loonsverhoging, deels door verlaging van bepaalde lasten. Daar echter de lonen, wil men de prijs stijging nivelleren, meer dan moeten worden verhoogd, tracht men dit mede te vinden in de opheffing van de consumptie- benerking. Spreker zei dat Nederland zich in econo misch opzicht behoorlijk heeft geweerd en roemde, naar hij onmerkte. het fenomena^ beleid van prof. Lieftinck. wie het volk enorme dank is verschuldigd. Hierna ging hij over tot bespreking van het vraagstuk van dc vrijere loonvorming, wees op de motie van prof. Romme en zei dat de P. v. d. A. zich houdt aan centraal geleide loonpolitiek. Vrije loonvorming gaat altijd ten koste van anderen, aldus spreker. Tenslotte bezag hij in dit opzicht de ver houding van de partijen tegenover de re gering en hij zeide te verwachten, dat de regering wel een weg zal vinden om „de heren bij elkaar te houden." Toch, zo zei hij, staat dit kabinet op een wankele basis en het zou kunnen gebeuren dat de K.V.P. de zaak scherp gaat stellen. „Maar als het stuk gaat," zo eindigde spreker, „zal de slimme vos Romme dit zeker niet openliik doen naar aanleiding van de loonikwestie. Dan zal hij zeker een minder belangrijk object de doorslag laten geven." reductie 2 1 in de motorkamer staan. De kotter zal Woensdagmorgen worden ge zegend door de pastoor van IJmuiden. Om een uur 's middags vertrekt het scheepje voor een tweede proefvaart naar de Noord zee, om kennis te maken niet het water* waarop ze nog vele jaren zal moeten varen. Nieuwbouw De twee nieuwe schepen zie tekening voor reders in Zeebrugge, waarvan ons de namen nog niet konden worden mee gedeeld, zijn beiden van hetzelfde type. Dit soort kotter meet 78 ton en heeft ver der de volgende maten: lengte 25.40 meter, breed 6.24 meter en 3.15 meter diep. Het is nog niet bekend welk soort motor in de schepen komt te staan, maar in elk geval zullen het motoren van 240 pk wor den. Het ontwerp cn de tekeningen voor beide schepen zijn van de hand van de heer K. Zwart. Hoogstwaarschijnlijk zullen deze orders door nog meer worden gevolgd. Bespre kingen hierover zijn nog gaande. In de aula van het crematorium waren gisteren een aantal vrienden en collegae van de overleden bacterioloog-afdelings chef van het Openbaar Slachthuis in Den Haag dr. W. K. P.card bijeen gekomen om de verscheidene de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist op het marmeren podium was opgebaard, heeft de schoonzoon de heer W. Polderman woorden van afscheid gesproken. Dr. P. van Rijn, directeur van het Openbaar Slachthuis in Den Haag, die mede het gemeentebestuur vertegenwoor digde heeft in enige korte trekken de sympathieke figuur van de overledene ge- sohetst. De heren P. van der Touw en W. de Groot voerden'respectievelijk namens het expe ditiebedrijf Van der Touw en als oud keurmeester het woord. Allen roemden de vitaliteit, de rustige en evenwichtige per soonlijkheid van dr. Picard, die enige da gen geleden op onverwachte wijze uit het leven wei'd gerukt. De met bloemen be dekte kist daalde onder orgelspel, waarna de heer Polderman de aanwezigen voor'de betoonde belangstelling dank zegde. Bij hen, die de baar naar de aula volg den, waren de horen J. van Wingerden, inspecteur van politie, chef bizondere Wetten, die de hoofdcommissaris van poli tie in Den Haag vertegenwoordigde, vele dierenartsen, de inspecteur van de Volks gezondheid de heer K. Hoistra, keur meesters en vele ieden van het personeel van het Openbaar Slachthuis. Een beeld van de overstromingen in Italië. Met achterlating van al haar bezittingen is deze familie uit het rampgebied gevlucht. Blootsvoets lopen de kinderen met hun ouders mee. is wel wonderlijk, hoe stevig die koolvis de laatste jaren plotseling mee is gaan doen in de rondvissector, waar voor deze miskende vroeger nauwelijks plaats was. Belg schaars bediend. Voor de handel op België was er Maandag weinig "te halen in IJmuiden: de paar regels uitleggers lie pen van f 102 voor een toprij tot f 76 voor een kleintje en aan kisten kabeljauw kwam er eveneens weinig: ze liepen van de f 135 tot de f 140. Grote en grootmiddel- schclvis ging door deze stand van zaken eveneens naar onze Zuiderburen, die er ongeveer f 45 per kist voor neerlegden. Stevige scholprijs. Voor een Maandag- markt was de schol flink aan de prijs: de drietjes gingen weg voor f 10 tot f 16 (grove) en de schol II schommelde om de f 20 per kist. Engeland kocht weer de grove soorten weg en betaalde voor de enen f 27 voor de zetschol f 35 en voor de beide grofste soorten ongeveer f 40 per kist. Lappen duikelden. De lappen moesten een flinke tuimeling meemaken en ze zak ten (ot ongeveer f 2,60 per kilo. De andere soorten tong waren ongeveer gelijk, zo niet iets hoger. Maar twee maai in een jaar. Vandaag is de Norma Maria sterk favoriet onder de trawlers: de schipper ving een scheepje vis, dat hij, zoals hij zelf zei, maar twee keer in een jaar kan tegenkomen: 270 kis ten schelvis, 270 makreel. 280 gul en ka beljauw, kool en leng, 120 rog en vleet cn haai, 30 wijting cn 80 haring. Ook de Hoop was binnen met verse vis en wel 800 ma kreel, 200 schelvis, 100 varia. De Polder man is eveneens om verse vis gegaan, nu de haring er niet erg aantrekkelijk meer bijstaat. Overigens wordt er kwantitatief gesproken nog voldoende zeebanket scheep gehaald: de haringboten melden tussen de 1800 en 2000 kisten. Vandaag zijn van de haringtrawlers present de Vios, de Suma tra en de Herman plus de Bergen, zodat men niet te klagen heeft over gebrek aan belangstelling voor deze Dinsdagmarkt. Reizen. Voor een achtdaagse reis be- somde de Abraham gisteren f 25.900 waar mee de trawler de hoogste van deze afslag werd. Een puike tweede werd de Viking bank. die in tien dagen f 25700 maakte en de derde is dc Klaas Wijker geworden met f 1700 in negen dagen. Koes Plug maakte voor zijn mooie vaneetje f 12.000 en de KW 51 deed f 5670 terwijl de KW 114 f 4480 besomde en de haringlogger KW 24 met f 8700 uit de bus kwam. Veel haring. Naar onderlinge radio gesprekken van de trawler-schippers te oordelen, zijn er Zondag met het mooie weer door vrijwel de gehele trawlervloot van de drie tot de vierhonderd kisten ha ring gevangen. Uit het IJsclniecr. Zaterdag word door 22 vaartuigen aan de afslag op Urk aan gevoerd: 626 pond lijn- of beugaal f 1,00- f 1,08, 85 pond snoekbaars 71-72 cent, 18 pond rode baars 50 cent en 265 pond voorn 6 cent alles por pond. Marktprijzen. Heilbot 2,60-2.55, gr. tong 2.80-2,52, grm. tong 2,02-1,86. kim. tong 1.82-1.63. kl. tong I 1.40-1.21. kl. tong II 0.90-0.71. tarbot I 2,15-1.75 per 1 kilo. Tarbot IV 40-23, kl. griet 28-23,50, tong schar 67-51. kl. tongschar 35-18. schartong 27. gr. schol 57-39, grm. schol 60-39, kim. schol 48-33, kl. schol I 33-23. kl. schol II 24-9. schar 16-10. v.' haring 14-10.50. ma kreel 24-17, gr. schelvis 72-42, grm. schel vis 58-38. kim. schelvis 55-37. kl. schelvis T 46-28. kl. schelvis II 29-8. wijting 18,50- 8. gr. gul 36-30, mid. gul 28-23, kl. gul 17,50-12 kl. haai 18,50-15,50, ham 80-70, poontjes 16,50-11, kl. koolvis wit 37-31, kl. rode poon II 12.50-8,50 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 204-112, gr. koolvis zw. 86-77, gr. koolvis wit 84. gr. leng 86 per 125 kilo. Marktaanvoer. Totaal 12000 Besommingen. VL 77 Abraham 27000, IJM 183 Vikingbank 25670, IJM 85 Klaas Wijker 17700. 1 trawler met f 14000. IJM 204 2580. KW 162 4640, KW 24 8700, KW 17 2930, KW 114 4480, KW 120 2820, KW 51 5670, KW 166 2550, KW 155 2730, KW 169 2590, KW 125 2056, KW 107 2640, KW 84 2350. KW 108 2260. KW 59 2970. KW 69 3490, KW 28 4175. KW 76 12116, RO 29 1450, AM 17 3600. BU 33 2980, IJM 11 2330, IJM 229 2510. IJM 230 1310, IJM 78 1880, IJM 3 1640. IJM 176 2030. KW 53 2160, KW 34 2790. KW 27 2000, KW 98 3000, KW 77 1735, KW 94 397. Dc eerste dames- en herenelftallen van de handbalvereniging „IJmond", die tot nu toe in de districtscompetitie maar povere resultaten Konden bereiken, hebben Zon dag in Amsterdam gewonnen. De dames van IJmond I speelden tegen DWS I een pittige, vlotte wedstrijd. De ploegen waren volkomen aan elkaar ge waagd en vooral de IJmond-doelverdedig- ster was in uitstekende vorm en het is grotendeels aan haar te danken geweest, dat de rust met 23 in het voordeel van de bezoeksters inging. Na de hervatting waren beide aanvalslinies aggressiever en er is aan beide kanten nog vier maal ge scoord. Wel probeerde de thuisclub ten slotte nog een gelijk spel te forceren, maar de IJmond-doelvrouwe wist dit te verhin deren (67). Heren wonnen met 137 Ook de IJmond I-heren schoten uit hun slof tegen APGS, welke ploeg vooral in de eerste speelhelft de aanvalskracht van de bezoekers niet kon weerstaan en wegens de goede verdediging van IJmond weinig gelegenheid kreeg werkelijk gevaarlijke uitvallen te doen. De voorhoede van IJmond kreeg flinke steun van de half- linie, zodat de rust met een 72 voor sprong inging. Deze veilige voorsprong was overigens maar goed omdat de politieman nen er na de hervatting anders over dach ten. Toch was IJmond iets productiever en voegde in deze periode nog zes punten aan de score toe. APGS hield het bij vijf, zodat IJmond won met 137. De op „Watervliet" gespeelde wedstrijd tussen de dames van IJmond 2 en Fores ters I uit Heiloo was opnieuw een bewijs, dat de IJmond-reserves (door hun auto matische promotie) te hoog zijn geklas seerd. Zij konden het tegen het eerste Foresters-elftal niet bolwerken en wisten slechts de eer te redden: 17. De IJmond-jeugd. die al aardig op dreef is en zich in de jeugdcompetitie laat gel den, kon het nu niet verder brengen dan twee gelijke spelen. Tegen Beverwijk heb ben de meisjes overigens goed partij gege ven en wisten een 44 stand te hand haven. Voor de IJmond-jongens was de 55 uitslag tegen BGV toch nog eer goed ree sultaat.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9