Bureaucratie in de vakbonden geeft agitators hun kans Toneelconcours in zaal Baltus door burgemeester geopend Castricum Pioniersgeest basis voor gezonde radio-vereniging 9 DE WILDE STAKINGEN IN ENGELAND Heime Langbroek verstevigt positie in DCIJ-tournooi Brandweerkazerne „uitgezet" Tweede opvoering van „Zuster Annunciata" slaagde beter Meer kleurreproducties dan leden in de zaal 1000 pk-motoren in twee IJmuidense stoomtrawlers Verbouwing raadhuis vordert Beverwijk Directeur gezondheids dienst sprak voor Mij. van Landbouw Uit de geschiedenis van de Haarlemmermeer Vaststelling rekeningen over 1946 en 1947 „Streven naar Kunst" voor de oudjes Scheepvaart DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 Van onze correspondent in Londen) Engeland lijdt reeds lang aan liet euvel der wilde stakingen. De conservatieve re gering heeft de eerste twee jaar van haar optreden het geluk gehad, dat ernstige arbeidsconflicten zijn uitgebleven. Sinds de zomer dreigt echter het industriële klimaat killer te worden. Het begon met de zoge naamde guerilla-staking in de electro-tech- nische bedrijven, gevolgd door een haven staking in Liverpool, de staking op de Lon- dense vleesmarkt en tenslotte de benzine staking. En thans dreigt weer een loon- conflict onder metaalbewerkers. Het leek tot dusverre, dat het Labour- bevvind, paradoxaal genoeg, kwetsbaarder was voor stakingen dan dat van de „To ries". De socialisten hadden telkens weer met wilde stakingen te kampen, welke voor een belangrijk deel een politiek karakter droegen. De communisten met hun veer tigduizend aanhangers hebben politiek in Engeland weinig of niets te betekenen. Hun enige Lagerhuiszetel zijn ze allang kwijt. Maar in de vakbeweging, waar zij enkele sleutelposities in handen hebben, zien zij hun kans schoon. De wilde acties waren vaak bedoeld om Moskou te tonen, dat als het erop aankomt, ook de Britse commu nisten geen makke lammetjes zijn. Vooral in de Labour-periode waren deze uitbars tingen mogelijk, omdat het niet zo moei lijk was, het voor te stellen, alsof de socia listische regering, die uiterst voorzichtig te werk moest gaan en de loonstop diende te handhaven, de arbeiders had „verraden" juist omdat dezen van Labour de hemel op aarde verwachtten. Bevin's erfenis De stakingen kwamen voornamelijk voor onder de transportarbeiders en bootwer kers, die nu eenmaal niet dezelfde disci pline kennen als fabriekspersoneel. Mis schien heerste onder hen nog sterk de oude socialistische romantiek, dat hun machtige arm het gehele raderwerk van de maat schappij tot stilstand kon brengen. Conflic ten werden echter vooral bevorderd door het feit, dat de anderhalf millioen man sterke transportarbeiders-unie, welke bo vendien nog een allegaartje van onge schoolde arbeiders omvat tot doodgra vers toe zichzelf over het hoofd was gegroeid. Deze bond is het monument, dat dé grote Ernest Bevin heeft achtergelaten. Moeilijk in organisatorisch verband te brengen arbeiders bundelde hij in deze bond samen en verbeterde hun condities. Maar de keerzijde van de medaille is, dat het contact tussen vakbondsleiding en de gewone man onvoldoende is, met wantrou wen als gevolg. Grieven konden het hoofdkwartier vaak niet bereiken, omdat de bureaucratische weg te lang was of geblokkeerd bleek te zijn. Men ging hoe langer hoe meer de bestuurders, die op goede voet stonden met de werkgevers, over één kam scheren met de „bazen". Zo kon het gebeuren, dat de arbeiders zich een eigen, onofficiële leiding „op lager plan" kozen, min of meer als een spontane reactie op een gemechani seerde verhouding. Kloof tussen bestuur en leden Deze vervreemding tussen top en vol gelingen was echter funest. Grieven, vaak over kleine dingen, hoopten zich nodeloos op en leidden tot situaties, welke gemak kelijk met kwade bedoelingen konden wor den uitgebuit. Het zorgvuldig in lange jaren opgebouwde onderhandelingsapparaat bleef ongebruikt. Werkgevers noch vakbonden konden tijdens een wilde staking iets uitrichten uit overwegingen van prestige. Gewacht moest worden tot de arbeiders financieel het bijltje erbij moesten neerleggen of tot dat ze door ingrijpen van troepen schaak mat werden gezet. Stakingen zijn helaas ook voor sommige arbeiders een soort verzetje, al is er na tuurlijk niemand, die louter „voor zijn plezier" staakt. Het gaat meestal zo, dat de staking op een geheimzinnige wijze be gint, waarbij de arbeiders uit solidariteits gevoel het stakingsparool opvolgen, zonder dat ze vaak precies weten waar het om te doen is. Later komen zij dan tot het inzicht, dat zij op schromelijke manier misbruikt zijn door onverantwoordelijke individuen, Met één verliesft'untje candidaat voor de selectie-af deling Door een knappe overwinning op L. C. Vooys heeft de jongste deelnemer in de D. C. IJ-hoofdklasse, de 18-.iarige Heime Langbroek zijn leiderspositie aanmerkelijk verbeterd in de onderlinge strijd om de twee plaatsen in de selectie-afdeling. Er zijn nu vijf ronden van dit D.C.IJ.- tournooi voorbij en Heime heeft slechts één, zijn naaste concurrent vier verlies- punten. Voorzitter K. de Jong, die momenteel op de tweede plaats pronkt, kon ternau wernood een remisevariant vinden in een hopeloos eindspel tegen A. W. Beukema. Een ware verrassing was de nederlaag van J. van Straten tegen H. Swier. Een wat „dure" damzet op een verkeerd veld was de oorzaak van het feit dat van Stra ten voor de clubtitel is uitgeschakeld. Koppelman blunderde tegen Wim v. Wort, toen hij een finaal gewonnen eindspel re mise liet lopen. Eerste klasse De leider der eerste klasse Jan Waal had een week rust. Maar zijn concurrenten verjoren punten. Van Beelen kreeg zelfs een nederlaag van Kok jr. aan de broek en Jan Braveboer kon niet op tegen Cees Kaan: deze won inderdaad fraai. Dat Vis ser van Nieuwenhuizen won was te ver wachten. Het nieuwe lid Bakkum moest Dinsdagavond overmacht op het honderd- ruitig bord erkennen van de 77-jarige „Opa" van de Bos. De ex-B.D.C.-er Van Hattum won van Henk Leeuw en een gave partij speelden Schadé en Engelhart tegen elkaar; remise was het resultaat. Tweede klasse J. Sibum verloor van Piet Visser, F. Ver sluis van H. v. d. Vis en Kok won van Morrien. Kok jr. staat na vijf ronden zon der verliespunten bovenaan. die politiek belang bij dit soort conflicten hebben. Ook in het geval van de benzine rijders had het bij de stakers in hoge mate ergernis gewekt, dat de communisten, of hun meelopers, getracht hadden hen voor hun karretje te spannen. Dat is dan ook de reden, dat de mysterieuze figuren, die het vuurtje plegen aan te stoken, zich altijd op de achtergrond houden. Het stakingsrecht wordt natuurlijk ook in Engeland ten volle erkend, zeker door sir Winston Churchill, die zo vaak heeft verklaard, dat aan dit recht niet getornd zal worden. Maar een staking mag nooit lichtvaardig worden ontketend en is alleen gerechtvaardigd als het om grote dingen gaat en elk middel tot overleg is uitgeput. Zo denkt elk redelijk mens er over, met inbegrip van de brede arbeidersmassa. Staking als laatste middel dus, nooit als eerste. De les der benzinestaking Al hebben ze niets bereikt, de stakers smaakten het genoegen, dat zij zich konden laten gelden en dat hun grieven onder de aandacht van het publiek zijn gebracht. De Engelsen zijn een lankmoedig volk en de eerste reactie op een staking is er meestal een van sympathie. Maar zo'n spelletje mag niet lang duren, zeker niet als een staking zoveel ongerief veroorzaakt als die der benzinevervoerders. Behalve de genoemde factoren heerste er onder het personeel der oliemaatschap pijen vrees voor werkloosheid in verband met het plan om het aantal helpers op de tankauto's in te krimpen. Aanvaarding van dit plan was een voorwaarde voor loons verhoging. Hier schoot de vakbond echter tekort, omdat een behoorlijke voorlichting van zijn kant valse geruchten, die tot de bereidheid tot staken leidden, had kunnen voorkomen. Het waren de werkgevers, die tenslotte de nuchtere feiten opsomden. De bedoeling is namelijk zoals wij reeds hebben gemeld door de reorganisatie van de benzinebevoorrading vrijgekomen mensen ander werk in het bedrijf te geven. Met de voorbereidende werkzaamheden ten aanzien van de bouw van een nieuwe brandweerkazerne heeft men te Castricum bereids een aanvang gemaakt. Nadat ver leden week het bouwterrein op de hoek Burgemeester LommenstraatBrakenburg straat was geëgaliseerd, is men thans be gonnen de uitbreiding van het gebouw uit te zetten, zodat, wanneer de grondwerkers met hun werkzaamheden gereed zijn ge komen, de betonnen fundering gestort kan worden. Gezien de toestand waarin de tegenwoordige „kazerne" de oude paar denstal naast hótel De Rustende Jager verkeert en het feit, dat in dit gebouwtje lang niet alle materialen van Castricums Vrijwillige Brandweer ondergebracht kunnen worden, verbeiden de brandweer mannen met spanning het moment waarop de nieuwe kazerne in gebruik kan wor den genomen. In tegenstelling tot de eerste uitvoering, is tijdens de tweede uitvoering van het uit het Tjsechisch vertaalde drama „Zuster Annunciata" door de Meer Vreugde Kern van de Katholieke Arbeiders Beweging af deling Castricum, uitstekend spel te zien gegeven. Een stampvol hotel Borst heeft Woensdag genoten van toneelspel, dat op behoorlijk niveau stond en waarin onder meer de betere rolkennis en de décors sterk opvielen. Het was een toneelavond waar regisseur G. Groentjes met zijn troep eer mee heeft ingelegd. Weinig groente bij „Ons Belang" De groenteveiling van Woensdag in Cas tricum kenmerkte zich door een geringe aanvoer en naast een viertal soorten uit gesproken wintergroente, kwamen de Ken- nemer tuinders ook nog met enige doosjes aardbeien voor de dag. Deze vrucht werd verkocht voor ƒ0,38ƒ0,71 per doosje. .Spruiten brachten het tot 0,230,64 per kilo en andijvie liet 0,07ƒ0.12 afdruk ken. Prei is verkocht voor 0,080,10 per kilo. yiiet minder dan 22 Superconstellations zijn zichtbaar op deze luchtfoto die werd. genomen boven de terreinen van de Lockheedfabvieken ra Burbank (Californië) Van dit aantal luchtreuzen is een gedeelte bestemdvoor de luchtmacht van de V. S., terwijl een ander deel door de Marine is besteld. Felisonvergaderde In de tentoonstellingszaal van „Felison" aan de Heidestraat, waar gisteravond veer tien kleurreproducties van schilderijen van Franse impressionnisten aan de wand waren geprikt en slechts elf van de hon derdzestig leden blijk gaven van hun be langstelling, heeft deze vereniging ter bevordering, van beelde kunsten in Velsen, de algemene jaarvergadering gehouden. Het bestuur was, aldus de voorzitter, de heer W. A. Oepts, zeer teleurgesteld over de slechte opkomst van de leden. Wanneer men lid is, dan mag het bestuur toch ook verwachten, dat lezingen en tentoonstellin gen bezocht zullen worden. Het ligt voor de hand dat het bestuur bij deze houding van de leden wellicht ook een deel van haar enthousiasme verliest. Daarmee achtte de heer Oepts zijn taak als voorzitter op deze avond geëindigd en kon worden overgegaan tot het voorlezen van de jaar verslagen. Van de kant van de secretaris was dit een opsomming van tentoonstel lingen en lezingen in het seizoen October 1952-1953 en naar de penningmeester op merkte is dit seizoen financieel niet zo goed als vorig jaar uit de bus gekomen. De be- stuursverkiézing leverde als zevende lid mevrouw Wildeboer op. „Frans impressionisme" was na de pauze de titel van het onderwerp, waarover de heer L. J. A. Probst een causerie hield. Enige goede kleur-reproducties van schil derijen uit die tijd werden door hem na een inleiding besproken en tot besluit ont spon zich een gering debat. Van de IJmuidense trawler „Petten" IJM 49, van de N.V. Visserijmaatschappij „Petten" zal, zoals al gemeld, de stoom machine worden gesloopt om er een nieu we motor in te plaatsen. Dit zal een 1000 pk Mak-motor, gebouwd bij Krupp in Duitsland, worden. Ook de trawler „Gel- ria" gaat, zo vernamen we, binnenkort uit de vaart om een motor van dezelfde fa briek en gelijke kracht ingebouwd te krij gen. Hoewel de verbouwing van het raadhuis van de gemeente Castricum aan de Dorps straat nog wel enige tijd in beslag neemt, begint er toch tekening in het geheel le komen. De gemeente-secretaris, de heer N. A. van Lunen, is de eerste, die van de ver bouwing profiteert en hij heeft dezer dagen zijn nieuw kantoor, gelegen aan de voor zijde, betrokken. De gemeente-ontvanger, de heer N. de Nijs, krijgt de beschikking over een geheel nieuw kantoor, dat achter het gemeentehuis is aangebouwd. Mooie partij hij Castricumse Damclub De interessantste partij van de wekelijkse wedstrijdavond van de Castricumse Dam club in hotel Meijer is die tussen de heren H. R. Meijer en H. A. Staal geweest. De heer Staal speelde met zwart, en wit zette terstond een aanval op de korte vleugel in, die echter terstond tot doodlopen gedoemd was. Met slechts enkele schijven konden beide spelers het spel over de andere vleu gel voortzetten en na geruime tijd spelen konden de dammers een doorbraak for ceren. Zowel de heer Meijer als de heer Staal, behaalden een dam en uiteindelijk bleven er zo weinig stenen over, dat er niet meer dan remise te bereiken was, waartoe men dan ook besloot. De uitslagen van de andere gespeelde partijen zijn als volgt: L. StrikL. Ooster man 02; A. StemfoortJ. v. d. Akker 02; H. A. StaalN. Koeman 20. Gereformeerde Mannen vereniging staat er goed voor De jaarvergadering van de Gereformeer de Mannenvereniging „Marnix van St. Al- degonde" te Castricum, die Dinsdag in het gebouw aan de Beverwijkerstraatweg werd gehouden, kon op een flinke belangstelling bogen. Naar uit het jaarverslag van de secretaris, de heer B. H. A. M. v. d. Galiën, bleek, is het ledental niet terug gelopen. De bijeenkomst cm de veertien dagen werd steeds goed bezocht en met animo werd de Bijbelse geschiedenis aan een studie onder worpen, evenals de geloofsbelijdenis. Voorts heeft men ook verschillende vrije onder werpen bespreken. De penningmeester, de heer L. Nijmeijer, kon slechts van een klein batig saldo gewagen, doch men had de boeken voorraad kunnen uitbreiden. Na de vergadering, die onder voorzitterschap stond van de heer A. Eikelenboom, was het woord aan dr. P. Prins, uit Amsterdam, gevangenis-predikant aldaar, die een lezing hield over het onderwerp „Het geweten in de practijk." Dat dit onderwerp de belang stelling van de aanwezigen had, bleek wel uit de vele vragen, die de heer Prins kreeg te beantwoorden. Schaakclub „Weenink" achter de borden Voor de onderlinge competitie schaakten de afdelingen 2, 3 en 4. Nijman en Piët gingen in 2 voort met overwinningen. In 3 zette Sonne veld zijn afgebroken partij tegen Duinmeyer in winst om en R. Meyer boekte een vol punt tegen Priester. De uitslagen waren: Afdeling 2: L. P. SiebersW. Nijkamp afg.; H. NijmanJ. G. Jimmink 1-0; F. H. PiëtJ. v. d. Does 1-0, J. van Verseveld A. Alders 0-1. Afdeling 3: A. PriesterR. Meyer 0-1, G. H. de KoterJ. Hopper 1-0, J. Hopper G. H. de Koter afg., J. Meyer Sr.M. van Leeuwen 0-1, D. DuinmeyerJ. Sonneveld 0-1. Afdeling 4: G. VerduitJ. Zuurbier 1-0, H. DuisenbergJ. W. Los 1-0, J. Gaartman J. Bekker 0-1, D. van VuurenJ. Lim burg 1-0, J. Lirnmen—J. H. Meyer 1-0. Het bestuur van de afdeling Velsen en omstreken van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft de leden door middel van een lezing pneer bekendheid gegeven van de kunstmatige Inseminatie. Hiervoor had men de heer Rempt, directeur van de gezondheidsdienst voor dieren in Noord holland, uitgenodigd. De heer Rempt liet een film zien over de K. I. en daarna gaf hij een toelichting. Hij bracht ondermeer de vele voordelen naar voren: het biedt de veehouder voordeliger uitkomsten, men werkt de ziekten minder in de hand en krijgt een betere melkgift en hoger vet gehalte. In de provincie Noordholland zijn elf K.I.-verenigingen. Met grote belangstelling hebben de leden van de Jongeren Organisatie van de Hol landse Maatschappij van Landbouw Woensdagavond naar de lezing van de heer J. Th. Keyser over de geschiedenis van de Haarlemmermeer geluisterd. In 1852 werd deze polder drooggemaakt; men had de waterwolf, die meerdere malen Amsterdam bedreigde, onschadelijk gemaakt en ons land er 18000 ha vruchtbaar bouwland bij gegeven. In haar prille jeugd heeft de Meer vele moeilijkheden moeten overwinnen. Maar nu is het een vruchtbare polder, waaï jaarlijks verbouwd worden 3500 ha tarwe, 850 ha haver en gerst, 1350 ha aardappe len, 2300 ha suikerbieten en 800 ha vlas. Met angst ziet men de polder kleiner wor den door de uitbreiding van Schiphol, die straks weer 600 ha vraagt en dan een op pervlakte van 1300 ha heeft. Er is een hecht en sterk verenigingsleven, waarbij de jongeren veel samenwerken. Enige filmpjes verduidelijkten deze lezing. Het bestuur van de R.K. centrale jon gensschool voor voortgezet lager onderwijs heeft bij B. en W. een verzoek ingediend om alsnog in aanmerking te komen voor vergoeding van twee rekeningen, betrek king hebbende op de exploitatie-uitgaven over de jaren 1946 en 1947. Het betreft twee rekeningen van Openbare Werken tot ^en gezamenlijk bedrag van 762,61. welke door een misverstand niet werden ingediend. Het komt B. en W. billijk voor het verzoek alsnog in te willigen en boven genoemde bedragen nader vast te stellen. De afdeling Beverwijk van de Bond van Ouden van Dagen houdt ter opening van het winterseizoen een toneelavond. In het gebouwtje aan de Kerkstraat zal Zaterdag 31 October en Zaterdag 7 November dooi de toneelvereniging „Streven naar Kunst" het bekende stuk van A. M. de Jong „De martelgang van Kromme Lindert" worden opgevoerd. Eefste clubavond van „De Kennemers" „De Kennemers" houden ook dit jaar in samenwerking met de supportersvereniging „Rood-Zwart" een zestal clubavonden. Woensdagavond werd de eerste avond gehouden in café Wilkes aan de Nieuw- straat. De voorzitter, de heer M. Lindner, heeft met een enkel woord geopend en medegedeeld, dat de winnaars van het kla verjas- en vlotbrug-tournooi, behalve de wisselbeker een kaartje ontvangen voor een interland voetbalwedstrijd. De dames doen ook mee en houden zich bezig met sjoelen. Zilveren Vara-feest in Beverwijk Donderdag 26 November zal het feest zijn voor de Vara.-lcden uit Beverwijk. Dan zullen er 's avonds van half acht. tot. half negen in het Luxor theater hartelijke woorden gesproken worden en stevige handdrukken worden gewisseld. En me nigeen zal dan in gedachten teruggaan naar die mooie tijd nu precies 25 jaar geleden toen radio-ontvangst nog een kwestie van ..slecht doorkomen of hele maal niet doorkomen" was. In die tijd kon lang niet iedereen zich de weelde veroorloven een paar honderd gulden neer te tellen voor een kastje vol mysterieuze draadjes en knoppen. De knutselaar echter lukte het meestal wel op goedkopere wijze eigenaar van een radio-toestel te worden. Uit al deze knutselaars groeide de ver eniging van radio-amateurs, later kortweg „Vara" genoemd. Ook in Beverwijk werden de radio-programma's regelmatig gevolgd. In een schaftlokaaltje van een machine fabriek in de toenmalige Leliestraat werd iedere Zaterdagavond naar de uitzendin gen geluisterd. Eerst via een aftakking van Let toestel van een radio-bezitter. Maar dat liep niet zo best, want zodra de bezit ter zich maar even omdraaide, begonnen de kinderen aan het toestel te draaien om muziek op te zoeken, daarbij de Mexicaanse hond hevig op de staart trappend. Wijlen de heer C. Maters werd bereid gevonden een toestel in bruikleen af te staan en zo is op 21 November 1928 de Beverwijkse afdeling van de Vara opgericht, waarvan het bestuur werd gevormd door de heren A. L. van Groningen, voorzitter; J. Goppel, secretaris-penningmeester en J. Versluis. Gedurende de eerstemaanden werd het voorzitterschap waargenomen door de heer P. van Helden. Een groot vechter voor de rode omroep is ook de heer H. J. Bilder- beek, toentertijd inspecteur van de Raad van Arbeid, geweest, Geregeld werden er in die jaren protestvergaderingen belegd, om uitbreiding van het aantal zenduren te verkrijgen. Na de bevrijding startten de heren Lam- pink, Van Coezand en Bast weer met het verenigingswerk. In 1946 bedroeg het ledental 106 en door onvermoeide arbeid is het thans gelukt dm bijna duizend luisteraars-leden te kun nen boeken. Het huidige bestuur, bestaan de uit G. Lampink, voorzitter; J. Bast, secretaris: J. van Coezand. penningmees ter: mevrouw G. Retel-Schuurman, G. Kleser, E. Houtkooper en J. Oldenburg, allen bestuursleden, streeft er met inspan ning van alle krachten naar om dit jubi leumjaar nog het eerste lid met vier cijfers te kunnen inschrijven. Zoals reeds gezegd, zal het zilveren Vara-feest in het Luxor theater gevierd worden. Na het officiële gedeelte zal de afdeling Beverwijk van „De Stem des Volks" zingen, afgewisseld door het op treden van een cabaretgezelschap. Evenals verleden jaar heeft de eigenaar van de toneelzaal Baltus te Uitgeest ook voor dit seizoen een toneelconcours uit geschreven. De R.K. gemengde toneelver eniging „Getosa" uit Santpoort is Woens dagavond de eerste deelneemster geweest. De burgemeester van Uitgeest, de heer P. v. d. Ven, heeft deze wedstrijden met een korte toespraak ingeleid, waarbij hij in de eerste plaats aan het succesrijk verlopen concours van verleden jaar herinnerde. Spreker had daardoor bijzonder veel waar dering voor het werk der amateurs be houden, die blijk gaven met hun liefheb berij opmerkelijke resultaten te kunnen bereiken. Verder apprecieerde hij het in hoge mate, dat zij, door hun vrije tijd aan de cultuur te wijden, ook de toeschouwers begrip voor het toneel hebben bijgebracht. Vandaar dat thans een vrij strenge selectie werd toegepast, zodat men ervan verzekerd kan zijn, dat op dit concours alleen de beste verenigingen zullen uitkomen. Ten slotte wenste de burgemeester ook de heer Baltus succes met zijn kunstzinnige onder neming, waarbij hij zich ervan overtuigd hield, dat de toeschouwers tevreden over het gebodene zouden zijn. Het enigszins navrante toneelspel „Van daag is morgen", door Herbert Bates, waarmee „Getosa" als eerste in dit con cours is opgetreden, mag onder normale omstandigheden reeds een niet te onder schatten opgave worden genoemd, zodat de vereniging alleen ons respect al verdient voor de moed, met dit stuk op een wed strijd te durven uitkomen. De schrijver introduceert ons bij een Britse familie en wel tijdens een der meest fatale perioden van de laatste wereldoor log. De luchtslag om Engeland is nog steeds in volle gang. Aan luitenant Jack Sander son is als R.A.F.-officier een belangrijk aandeel toegemeten. Hij gedraagt zich hierbij uiterst dapper en voorbeeldig, waar door hij een dankbaar object voor uit bundige heldenverering geworden is. Zelf heeft Jack evenwel een intense afkeer van alle oorlogsroem, omdat hij uit eigen bit tere ervaring weet, welk een zee van el lende dit alles ten gevolge heeft. Hij is dan ook reeds lang van zijn verloofde ver vreemd, die hem juist bij voorkeur als de gevierde luchtheld in „de society" zou in troduceren en het komt tot een definitieve breuk, wanneer Jack bij Julia meer be grip voor zijn opvattingen ontmoet. De con troverse tussen beide vrouwen, met als in zet hun liefde voor Jack, wordt pas opge heven wanneer ook hij in zijn cockpit aan deze vernietigende oorlog ten offer valt. Naast deze drie centrale figuren is dan verder nog bij de handeling ingeschakeld een gepensionneerde kolonel, die in de vorige oorlog een ernstige hoofdwond heeft opgedaan en daarvan een geestelijke stoor nis moest overhouden. Zijn gedachten ver toeven nog steeds bij de veldslagen van vijfentwintig jaar geleden, hetgeen plotse ling tot bijna waanzinnige uitbarstingen leidt. Deze kolonel Sanderson is eveneens een buitengewoon moeilijk te spelen rol, vooral omdat deze figuur een bijzonder belangrijke positie bij de ontwikkeling van het drama moet innemen. Hoewel niet alle rollen even onberis pelijk werden bezet, mag „Getosa" onge twijfeld op een uiterst boeiende opvoering van dit oorlogsdrama terug zien, hetgeen bewezen werd door de intense aandacht, waarmee het weinig talrijk opgekomen publiek deze voorstelling heeft gevolgd. Zoals bij een wedstrijd gebruikelijk is, komen wij na afloop van dit concours in onze slotbeschouwing ook nog nader op de individuële prestaties terug. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 28 op 29 October Vleet: KW 123 25 k.: KW 50 34 k.: KW 176 2 k.: KW 73 1 k.; KW 57 10 k.: KW 18 2 k.; KW 38 5 k.; KW 48 2 k.; KW 83 1 k.; KW 95 120 kantjes. Geen vangst: KW 39. KW 40, KW 20, KW 29. KW 67. KW 141. KW 127. KW 175. KW 173. KW 168, KW 15. KW 2, KW 42. KW 3, K 43. K 5, KW 85. KW 6. KW 97. KW 7, KW 16. KW 9. KW 129. KW 25. KW 159. KW 140, KW 41, KW 74, IJM 283. IJM 75, IJM 74. Uit halve vleet: KW 65 50 k.; KW 163 100 k.: KW 22 34 k.: KW 86 60 k.; KW 144 5 k.; KW 49 25 k.; KW 78 3 k. Gemiddelde vangsten: Vleet: 11 kantjes. De slechte haringvangsten zijn een gevolg van de Oostenwind. Er worden grote scholen haring gepeild, maar deze zijn onbereikbaar voor de vleetvissers. De haring blijft bij de grond. Aalsum, 27 v. Tj. Panan n. Tj. Priok. Alchiba, pass. 27 St. Paulsrock n. Recife. Aidegonda, 27 v. Piadju n. Soerabaja. Antonia, 19 v. Haiphong n. Piadju. Applngedijk, 28 te Lissabon. Argos, 28 v. Bremen te Amsterdam. Aalsdijk, 28 te New York verwacht. Agamemnon, 27 v. Amsterdam te La Guaira. Albireo, 27 v. Parar.agua n. Rio Grande. Aldabi, 27 175 m. N. Fernando Noronha. Algenib, 27 v. R'dam n. Pto Alogre. Alkaid, 27 v. Victoria n. Ilheos. Alnati, 27 v. Buenos Aires n. R'dam. Altair, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Aludra, 28 te Santos. Amsteldijk, 27 v. Halifax n. Boston. Amstelstad, pass. 27 Ouessant n. Le Hrave. Almdijk, 28 v. Houston te Antwerpen. Alhard, 27 v. Victoria te Buenos Aires. Altair, 27 te Antw. 29 Rotterdam verw. Amstelveen, 22 te New Orleans. Arendsdijk, 27 Buenos Aires te New York. Akkrumdijk, 27 te Calcutta. Amsteldiep, pass. 28 ten Z. Socotra n. Port Said Abbekerk 28 Cebu verwacht. Almkerk, 27 260 m. W.NW. Minikoy. Annenkerk, pass. 27 Daedalus n. Aden. Arendskerk. 27 v. Ilo Ilo n. Cebu. Arkeldijk, 27 210 m. N. Azoren. Bantam, pass. 27 Gibraltar n. Beirouth. Blommersdijk, pass. 27 Scilly's n. New York. Bennekom, 28 v. Curasao te Trinidad. Boskoop, 27 380 m. W.NW. Finisterre. Breda, 28 v. Curagao te Cartagena. Blijdendijk. 28 v. Antwerpen n. Rotterdam. Baain. 27 te Hamburg. Baud, 27 v. Makassar n. Ambon. Billiton, pass. 27 Mozambique n. Tanga. Caltex Delft, 27 Westpunt Kreta n. Sidon. Caltex Leiden, 27 v. Sidon n. Rotterdam. Corilla, 1 v. Dunedin te Miri verw. Congostroom, 27 v. Lagos n. Douala. Cottica, 28 v. Georgetown te Paramaribo. Caltex The Hague, 27 150 m. NO. Kp. Vilano. Caltex Utrecht, 27 95 m. O. Gibraltar. Camphuys, 27 nog te Menado. Cistula, pass. 27 Str. Banka n. Adelaide. Coryda, pass. 27 Northwest Cape n. Balikpapan Dongedijk, 28 v. Breinen te Antwerpen. Eemdijk, pass. 27 Kp. Catoehe n. Vera Cruz. F.lmina, pass. 27 Ouessant n. Bordeaux. Enggano, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Erinna, 28 "v. Curaqao te Stanlow verw. Eendracht, 27 v. Rotterdam n. Bremen. Eos, 27 v. Amsterdam o. Hamburg. Ena, pass. 27 Brothers n. Fao. Friesland (SSM), 27 v. Rotterdam n. Kopenhagen Friesland (KRL), 26 v. Charleston n. Galveston. Hoogkerk, 28 te Antwerpen. Hathor, 27 v. Alexandrië n. Beyrouth. Helder, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Hera. pas. 27 Ouessant n. Cumana. Heemskerk, 27 v. Kaapstad n. Teneriffe. Hilversum, pass. 27 Malta n. Lands End. Haulerwijk, 27 105 m. Z. Las Palmas. Hector, 27 te Kalamata. Hersilda, 27 450 m. O.ZO. Kp. Race n. Rotterdam Hydra. 27 Startpoint gepass. n. Antw. Indrapoera, 27 v. Penang n. Port Swettenham. Ivoorkust. 27 ten Zuiden v. Accra n. Duala. Joh. v. Oldenbarnevelt, 28 v. A'dam te Freman- tel verwacht. Java, 27 v. Marseille te Genua. Japara (KPM), 27 v. Tj. Priok n. Palembang. Kota Gede, pass. 27 Finisterre n. Port Said. Kota Inten. pass. 27 Perim n. Port Soedan. Kota Agoeng 25 te Singapore. Karlmun, 28 v. Colombo n. Djeddah. Lieve Vrouwekerk, 28 v. Antwerpen te R'dam Langkoeas, 27 op rede Semarang. Leopoldskerk, 27 140 m. NW. Ras al Hadd. Leuvekerk, 27 210 m. W.NW. Kozhikode. Macuba, 28 v. Ummsaid te Suez verwacht. Marisa, 27 v. Miri n. Balikpapan. Mataram, 27 v. Port Swettenham n. Penang. Mellskerk, 27 v. Nagoya n. Kobe. Mlrza, 23 te Singapore. Mitra, 28 v. Suez n. Bombay. Modjokerto, 27 v. Marseille n. Rotterdam. Murena, 27 v. Madras te Chittagong. Maasdam, 27 420 m. O.t.O. Kp. Hatteras. Meerkerk, 27 v. Amsterdam te Kaapstad. Myonia. 27 v. Rotterdam n. Shellhaven. Maas, 27 140 m. N. ten O. Kp. Finisterre. Malea. 28 v. Miri te Shimotsu verwacht. Marken, 27 480 m. O. ten Z. Kp. Guardafui. Marpessa, 27 100 m. W.NW. Okinawa. Mentor, pass. 27 Lissabon n. Algiers. Metula, 27 110 m. NO. Durban. Molenkerk, 27 110 m. N. ten O. Massawah. Muiderkerk, 27 v. Bremerhaven n. Hamburg. Nieuw Holland, 27 v. Melbourne n. Sydney. Oranje, 23 te Suez. Oranjefontein, 27 150 m. W. Kp. St. Vincent. Overijsel, 27 470 m. W.ZW. Sabang. Prins Alexander, pass. 27 Belle Isle.n. R'dam. Papendrecht, pass. 27 Gibraltar n. Stockholm Prins Maurits, pass. 24 St. Nicholas n. Mon treal. Prins Willem IV, pass. 22 Fatherpoint n. R'dam. Prins Willem III, pass. 27 Butt of Lewis. Prins Willem v. Oranje, 27 550 m. W. ten N. Scilly's. Rottl, 27 v. Penang n. Belawan. Rotula, 30 v. Curagao te Yokohama verwacht. Rempang, 27 880 m. W. ten N. eil. Wake. Reyniersz. 28 te Makassar. Ridderkerk, pass. 27 Dover n. Antw. Roebiah, 27 v. Balikpapan n. Makassar. Rijnland, pass. 27 Finisterre n. St. Vincent. Saroena, 27 v. Piadju n. Singapore. Siaoe, 27 v. Kalianget n. Semarang. Sigü, 27 v. Berau n. Makassar. Silindoeng, nacht 27-28 te Pnompenh. Stad Amsterdam 27 105 m. W. Scilly's. Stad Leiden, 27 1250 m. W. Vancouver. Straat Makassar, 27 190 m. NO. Okinawa.' Sarangan, 28 te Tj. Priok. Schie, 27 v. Tj. Priok n. Singapore. Sheratan, pass. 27 Gibraltar n. Philadelphia. Slamat, pas. 27 Kp. Bon n. Halifax. Stad Alkmaar, pass. 27 Noordkaap n. Kirkenaes Stad Maastricht, 27 v. Gibraltar n. Valencia. Stad Rotterdam, 27 v. Emden n. Narvik. Sommelsdijk, pass. 28 Minikoy n. Belawan. Tankhaven II, 27 180 m. NO. Poeloe Tenggol. Tasman, 27 v. Tj. Priok n. Singapore. Ternate, 27 dwars eil. Banka n. Bintang. Tibia, pass. 27 Algiers n. Lands End. Titus, 27 65 m. NW. Malta n. Piraeus. TJibantjet, 27 v. Saodakan n. Yokohama. Tjikampek. 28 v. Makassar te Balikpapan. Tjiluwah, 28 te Makassar. Tiimenteng, 27 340 m. Z. Bali n. Soerabaja. Tjipondok, 27 200 m. N.NO. Natuna eil. Tjiwangi, 27 1H0 m. O. Kp. Padaran. Trajanus, 27 250 m. NW. Flores. Taria, 28 v. Punta Cardon te Santos verw. Tomori-, 23 te Port Said. Tara, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Tarakan, 28 te Suez. Ta wall, 26 rede Singapore. Tegelberg. 26 v. Yokohama te Kaapstad. Trompenberg, pass. 28 Vlissingen h. Houston. Talisse, 27 v. Port Soedan n. Suez. Waterman, pass. 27 Scilly's n. Bremerhaven. Willemstad, 27 v. Barranquilla n. Aruba. Wonosari, 27 v. Soerabaja n. Palembang. Waingapoe. 28 v. Waikelo n. Endeh. Walwerang, 27 v. Singapore n. Soerabaja. Wieldrecht, 27 1'10 m. NO. Finisterre. Zonnewijk, 27 480 m. NW. Kaapstad. Zuiderkruis, pass. 27 Dakar rt. Kaapstad. KLEINE VAART Atlas, 27 te PaTma de Mallorca h. Valencia. Annie, 27 v. Isigny n. Zeebrugge. Algarve, 28 v. Leixoes te Lissabon verw. Arctic, 28 v. Rotterdam te Londen. Admiraal Courbet, 28 v. Caen te Fowey. Admiraal Nelson, 28 v. Antwerpen te Pitea. Albergen, 28 v. Savona te Livorno. Alja, pass. 27 Vlissingen n. Dieppe. Anna Henny, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Arnoudspolder, 28 v. Rotterdam n. Antw. Astra, verm. 27 v. Londen n. Antwerpen. Auöacia, 28 v. Faroer n. Bilbao. Bab-T, 27 v. Haparar.da n. Lulea. Barracuda, 27 v. Oslo n. Heroen. Betty Anne, 23 v. Bilbao te Emden verw. Betty pass. 28 Vlissingen n. Leith. Badzo, verm. 27 v. Londen n. Rotterdam. Birmingham, 27 v. Harlingen n. Goole. Blue Boy, 27 v. Grenan n. Frederikssund. Carpo, 27 v. Rotterdam te Dublin. Claes Compaen, 27 v. Amble te Hamburg. Citadel. 27 v. Aalborg n. Hogenas. Cormoran, verm. 27 v. Londen n. Duisburg. Duiveland, 27 op de Thames. Erebus, pass. 28 Vlissingen n. Oporto. Frans, 28 v. Krimpen te Newcastle. Fiducia, 28 v. Boston u. Goole. Frlblo, 28 te IJmuiden. Fiat, verm. 27 v. Londen n. Rotterdam. Glashaven, 27 v. Gothenburg te Antwerpen. Heemskerk. 27 v. Warnemuende n. Stralsund. Hondsrug, 27 v. Frederikshaven n. Esbjerg. Henrica b, 27 v. Penryn n. Texmouth. Hondsbosch, verm. 27 v. Londen n. Zaandam. Harold, 28 v. Frederikstad n. Le Havre. Hartel, 27 v. Margate n. Bideford. Hast I 28 v. Antwerpen n. Londen. Ilias, 28 te Amsterdam. Jacaranda, 22 v. Cartagena n. Pto Barrios. Jan Kreumer, 28 v. Rotterdam n. Oxelosund. Jo. 28 v. Rotterdam n. Oxelosund. Jokurma, 27 v. Avonmouth te Newport Mort. Josien, 26 v. Vlissingen te Zeebrugge. Jutland, pass. 27 Finisterre n. Carthagena. Jonex I, verm. 27 v. Londen n. Antw. Kemphaan. 28 v. Kolding te Leningrad verw. Kenitra, 27 v. Concarneau te Loctudy. Kortenaer, 26 v. Gruvon n. Londen. Koningin Juliana, 27 v. Faarborg n. Kalmar. Liberty, pass. 27 Vlissingen n. Malmö. Larix, 27 v. Kalmar n. Zaandam. Menkar, 26 v. Marseille te Casablanca. Merak, 27 v. Safi te Casablanca. Midsland, 27 v. Grangemouth n. Rotterdam. Matthew, 28 v. Guernsey te Coryton verw. Megrez,. 27 500 m. W. Gibraltar. Muphrid. vertr. 28 v. Savona n. Bastia. Mirach, 27 v. Port Lyautey te Safi. Mirfak, pass. 28 Kp. Espichel n. Nantes. Mirzam, pass. 28 Estacapunt n. Casablanca. Mulan. 27 v. Antwerpen n. Londen. Mypuck, 28 v. Drammen te Arendal. Myson, pass. 27 Holtenau n. Stockholm. Michel Swenden, 26 v. Middlesbro n. Blyth. Nettie, 27 v. Antwerpen te Gent. Noord, pass. 28 Smalls n. Rotterdam. Neeltje b. 29 v. Sfax te Berwick verw. Nottingham, 28 op de Tyne. Nanjo, verm. 27 v. Lor.den n. Vlissingen. Nato, pass. 23 Vlissingen n. Goole. Oleum, 27 v. d. Tees n. Londen. Plato, 27 v. Barcelona n. Napels. Peter Swenden, 27 v. Swansea n. Gent. Pavo, 27 v. Gefle n. Hargshamu. Ponto, 27 Kiel gepass. n. Zaandam. Ponza, 27 te Huil. Rijnstroom, verm. 27 v. Londen n. A'dam. Re'geja, verm. 27 v. Londen n. Delfzijl. Rema, 28 te IJmuiden. Rika, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Rika, pass. 28 Vlissingen n. Rotterdam. Rose Marie, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Sirius, 27 v. Londen n. Duinkerken. Soemba. 28 v. Amsterdam n. Vlaaringen. Skagerak, verm. 27 v. Londen n. Delfzijl. Spes, 27 y. Teignmouth n. Lidkoplng. Spurt, 28 v. Gent te Antwerpen. Strijpe, pass. 27 Vlissingen 28 Rouaan verw. Toos. 27 v. Logstor n. Augusterburg. Ton. 28 v. Avonmouth te Swansea. Theano. 27 v. Dublin te Drogheda. Tyro, 27 v. Drogheda n. Rotterdam. Theodora, 29 v. Goole te Drammen verw. Timor, 28 v. Aalborg te Rotterdam verw. Veenenburgh. 27 v. Middlesbro n. R'dam. Vivo, 28 v. Newcastle n. Antwerpen. Vecht, 27 v. Delfzijl n. Odense. Vrijbungh. 27 v. Bordeaux te Casablanca. Westersingel. 27 v. Kragero te Par. Westkust. 27 v. Gent te Stockholm. Wcstpolder. 27 v. Sacablanca n. Saü. Wilpo, 27 Kiel gepass. n. Ostrand. Westerdok verm. 27 v. Londen, n. A'dam. SLEEPVAAR Hudson, 27 150 m. NW. Perim n. Maassluis. Oceaan, met zuiger tankbak 28 100 m. W.ZW. Colombo n. Chittagong. Oostzee. 23 t.h.v. Kp. Cormorin n. Mormugao met z. boot en trawler. Thames, 27 v. Rotterdam te Hamburg met „Barbara W" Tyne, 27 v. Ceuta.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 15