Bestudering loonsysteem moet in volle vrijheid geschieden IJtecoverjj Wereldnieuws Gebondenheid aan richtlijnen van motie-Romme ongewenst PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Dr Drees dient Karn er van repliek De radio geeft Donderdag Geleerden gaan walvissen aan Zuidpool „merken LOOSJES Boeken Kalenders Schoenmaker in zijn atelier neergeslagen ió het zo 2 TMTESSM Het briefje van 25 Ineens weer, last van de maag Kerkelijk Nieuws Dader met portefeuille voortvluchtig Motorclub Zandvoort houd „stippenrit" Als U iets van mij wilt aannemen dan stapt U ook over op 20 stuks 75 ct. r KUST VAN SOFALA J WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister-president dr. Drees gistermiddag de bij het alge méén debat over de rijksbegroting 1954 gemaakte opmerkingen beantwoord. Met na druk verklaarde hij dat beweringen en geruchten als zou er onenigheid in het kabinet heersen „belachelijk" en van alle grond gespeend waren. Wat de hoofdschotel van deze parlementaire maaltijd betreft, het stelsel der loonvorming, bracht minister Drees in herinnering, dat het huidige stelsel in de jaren na 1945 uitstekend had gewerkt. De arbeidsvrede en de arbeidsproductiviteit waren hiervan sprekende getuigenissen. Het systeem mag waarlijk niet beschouwd worden als vrucht van socialistisch drijven. Het was ontstaan uit overleg tussen voormannen van verschillende staatkundige richting, vertegenwoordigers van werkgevers, van wie de liberaal mr. Stikker een belangrijke rol had vervuld, alsmede vertegenwoordigers van de werknemers. Wan neer men tot het aanbrengen van veranderingen in het systeem zou overgaan, dan zou een soortgelijk overleg wederom op zijn plaats zijn. De minister-president erkende, dat er onder de thans gewijzigde omstandigheden redenen zijn te overwegen of wijziging van het oude systeem wenselijk is. Die ziens wijze lag reeds opgesloten in de richtlijnen, waarop de kabinetsformatie gegrondvest was. Hij herinnerde er aan, dat het in Maart van dit jaar door de Sociaal-Econo mische Raad uitgebracht advies had aan bevolen de eerste twee jaar in het be staande systeem geen wijzigingen van prin cipiële aard aan te brengen, en zei dat de ministers van Sociale Zaken, van Econo mische Zaken en van Bedrijfsorganisatie aan de ministerraad een rapport omtrent de loonpolitiek zullen voorleggen. De Stich ting van de Arbeid houdt zich ook met deze president, die terloops nog opmerkte, dat wij onze invloed op internationaal gebied niet moeten overschatten, niets voor het denkbeeld van de heer Gortzak, om onze troepen onverwijld uit Korea terug te trekken. Voorts kreeg de communistische afgevaardigde te horen, dat onze handels betrekkingen met Sovjet-Rusland zijn toe genomen. Beweringen over de legering van Nederlandse strijdkrachten in Duitsland en omgekeerd, noemde de bewindsman even zeer uit de lucht gegrepen als de bewering, dat het verdrag inzake de Europese Ver- dedigings-Gemeenschap enige geheime pro tocollen zou bevatten. Voeling houden met de desbetreffende commissies uit de Ka mers over de plannen inzake een Europese kwestie bezig. Dr. Drees zou het in elk ge- Gemeenschap, waarvoor volgens de rege- val verstandig vinden als men, ook ingeval van het aanbrengen van wijzigingen, toch het goede van de thans geldende regeling zou handhaven. De motie-Romme De minister-president was van mening, dat het aanbeveling verdient, het probleem in vrijheid door de regering te laten be kijken, zonder dat zij door richtlijnen van een motie gebonden zou worden. Prof. Romme kreeg te horen, dat zijn motie in dit stadium beter kon worden opgeborgen. Om ten opzichte van het hieromtrent door het kabinet gekoesterde denkbeeld geen misverstand mogelijk te maken, voegde minister Drees er nog duidelijkheidshalve aan toe, dat het juist zou zijn, als de woord voerder van de K.V.P. zcu kunnen af wachten, waartoe het door de premier in uitzicht gestelde en nodig geoordeelde overleg zou leiden. Zeer waarschijnlijk zal Donderdag bij de replieken wel blijken, dat een meerderheid in de Kamer na deze verklaring geen lust zal koesteren om het tot een uitspraak te laten komen, die tegen deze wensen van het kabinet zou ingaan. In het begin van zijn rede behandelde dr. Drees de internationale vraagstukken. Plicht van de Westelijke landen is geza menlijk bereid te zijn weerstand te bieden tegen bedreiging, maar een op aggressie gericht beleid wordt afgewezen. Militairen hebben geen politiek te voeren en moeten dit aan de verantwoordelijke staatslieden overlaten, zo luidde het antwoord op een opmerking van mr. Burger over een min/ der gelukkig optreden van de Franse maar schalk Juin. Natuurlijk voelde de minister- ADVERTENTIE 'n Dichter die nooit publiceerde, Die men overal uit de tijdschriften weerde, Had eindelijk geluk: Hij verscheen in druk. 't Was Bootz die inspiratie offreerde! 'n TIP VA Inz. Heer J. v. H., Zaandam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 Platen. 14.00 Promenadeconcert. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 De kleine zwerver, hoorspel voor de jeugd. 17.30 Kamerorkest. 18.00 Twee piano's. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jêugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.00 Amusementsmuziek. 21.30 Wedstrijd in kennis en wetenschap. 22.00 Platen. 22.05 Ik denk er zo overen U? 22.15 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Metropole-orkest. 11.40 Voordracht. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Hammondorgel. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 14.30 Fagot, cello en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Nieuw Guinea in de Litteratuur. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.40 Hoorspel. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.20 De onzichtbare verzameling, hoorspel. 21.55 Orgelconcert. 22.20 Amusementsmuziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Orkestconcert. 15.30 Operettemuziek. 16.15 Orkestconcert. 16.05 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Platen. 20.20 Verzoekprogramma. 20.45 Palten. 20.50 Orkestconcert. 21.20 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). ring volstrekt nodig is dat het tot econo mische eenheid en een gemeenschappelijke markt zal komen, behoort tot het door de regering gevoerd en voorgestaan beleid. Maar, zo kreeg mr. Burger te horen, er komt een ogenblik, waarop de regering zelf haar verantwoordelijkheid heeft te be palen. Sprekende over de vraag, welke be voegdheden voor overdracht aan een bovennationale, gemeenschap in aanmer king zouden kunnen komen, gaf de premier té kénnen, dat Nederland voorlopig zelf zeggenschap over de defensie-uitgaven zal moeten behouden. Als men onze uitvoer blijft bemoeilijken, kan dat een terugslag hebben op onze eco nomische en financiële draagkracht, met alle gevolgen daarvan ook voor de defen sie-uitgaven. De regering verwacht, dat zij wel zullen verminderen, nadat vier jaar telkens 1500 millioen is uitgegeven. Toen minister Drees de economische en financiële toestand van ons land ging be spreken, laakte hij scherp degenen, die doen alsof er geen oorlog is geweest, die ons ontzaggelijk veel heeft gekost. Hoge uitgaven en hoge belastingen waren onver mijdelijk. Wat had van die uitgaven ach terwege kunnen blijven, welke door de overheid op zich genomen taken zou zij hebben kunnen afsnijden? Natuurlijk is zo zuinig mogelijk beheer van overheidsdien sten gewenst en geboden. Maar zij, die nu in de Kamer luidkeels laten horen dat het uitgavenpeil omlaag moet, zijn de eersten om zodra de afzonderlijke begrotingshoofd stukken aan de orde zijn, elk op hun beurt met nieuwe en hogere uitgaven vergende verlangens te komen. In het bijzonder nam de minister in dit opzicht de V.V.D.-afge vaardigden onder handen. Het was een aanzienlijke waslijst met WD-wensen, die dr. Drees tot groot vermaak van de Kamer, met uitzondering dan van de VVD'ers, op las. Al die wensen zijn op zichzelf heel sympathiek, maar de regering moet uit hetgeen zij voor haar rekening neemt een keuze doen. Zij hoopt, dat de Kamer hier voor een juist begrip zou tonen. Huren, lonen en pensioenen Wat de kwestie der huren en de com pensatie daarvan aangaat, toonde minister Drees aan, waarom de rege ring geen volstrekte en algehele ver antwoordelijkheid vóór compensatie ten behoeve van alle groepen kan aan vaarden. Het toekennen van een huur- bijslag moest de minister als onbillijk in het geheel der maatregelen van de hand wijzen. Bij het vraagstuk dei- lonen merkte de minister nog op, dat er ook voor degenen, die in overheids dienst zijn, voor de gepensioneerden de Indische pensioenen zullen hier bij niet worden vergeten voorstellen tot verhoging zullen komen. Aan het slot van zijn rede merkte dr. Drees op, dat men in het buitenland gun stig over onze financieel-economische toe stand denkt. Natuurlijk blijven er risico's maar alles te zamen kan op het ogenblik ons economisch klimaat gunstig genoemd worden. Dit was ook het thema, waarop minister Van de Kieft verder borduurde, waar bij hij zich op oordeelvellingen van de Amsterdamsche Bank, de Nederlandse Bank en het Verbond van Werkgevers kon beroepen. Met de heer Welter, die alles in zwarte kleuren had geschilderd, was hij het dan ook niet eens. Hij toonde voorts aan dat dr. Schouten in zijn beschouwingen een rekenfout had gemaakt. Sportief riep de A.R.-fractieleider: „10 voor u." „Wacht maar," zei minister Van de Kieft, „het wordt nog wel 20!" Grens der belasting verlaging bereikt De minister verklaarde dat wat de thans voorgestelde belastingverlaging betreft, de grens bereikt is. Afschaffing der Vereve ningsheffing en vrijstelling van het primair dividend is onmogelijk. Als alle verlangens van de Kamer naar meer belastingver laging, die bij de schriftelijke gedachten- wisseling in maar liefst 33 voorstellen zijn geuit, verwezenlijkt zouden worden, zou dit 2400 millioen kosten! Van een herwaardering van de gulden, zo zei minister Van de Kieft tenslotte, zal voorlopig geen sprake zijn. Enige concessies In de avondvergadering heeft de staats- Minister-president dr. Drees heeft in de Tweede Kamer geantwoord op de opmerking van ds. Zandt „dat het nieu we bankbiljet van f 25 een verroomsing van Nederland betekende". Dr. Drees vond dat er op het bankbiljet een redelijk evenwicht is bereikt. De hoofdfiguur is Salomo, als symbool van wijsheid. St. Maarten, die ook is afgebeeld was een figuur uit de onge splitste kerk. „Een aureool om. zijn hoofd is wel een uitwijking naar de R.K. kant, maar', zo voegde dr. Drees eraan toe, „er staat ook een tekst op: Spreuken 11 24. Uit de Statenvertaling De regering zal niet ingrijpen in de vrij heid van de Nederlandse Bank. Van intrekking der biljetten is haar niets bekend. Dat is een kwestie die de Ne derlandse Bank aangaat, zei dr. Drees. secretaris van Financiën, d r. Van den Berge, nog enige belastingproblemen aangeroerd. Hij deelde onder meer mee, dat de grens voor de heffing van „commissarissenbelas- ling" van 100 tot 1000 zal worden ver hoogd en dat de naamloze vennootschappen de commissarissenbeloning van de belast bare winst zullen mogen aftrekken. Voorts zal worden voorgesteld bij overlijden van een ondernemer en bij liquidatie van een bedrijf 5000,vrij te stellen van inkom stenbelasting. Bij investeringen boven 3000 zal de investeringsaftrek over het volle bedrag worden berekend. Over deze punten zullen nog nota's van wijziging worden ingediend. ADVERTENTIE Daar heb je het weer. Die plotseling opko mende maagklachten. Ze kunnen de hele avond bederven. Zorg, dat U altijd AGRÉ- ANTACIDE bij U hebt! Eén of twee maag tabletten en. de maagklachten verdwij nen. A A-maagtabletten hebben een snelle en lang aanhoudende werking en een ver frissende pepermuntsmaak. Ze zijn verpakt in een handige, hygiënische stripverpakking. MAAGTABLETTEN HELPEN PROMPT tegen: maagbranden - maagpijn oprispingen - gevoel van opgeblazenheid 60 tabletten f 1.65 Verkrijgbaar bij Uw. apotheker en drogist. N V PhiliDS-Roxane Pharmaceutisch-Chemische Industrie „Duphar" Amsterdam-Olst-Weesp Ned. Herv. kerk Beroepen te Vuursche W. v. Tuyl te Lopik, die bedankte voor Renkum en voor Veen (N.Br.); te Dirksland H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Almkerk J. Mortier te Zuidland; naar Nijkerk (evang.) G. R. v. Tricht te Naarden. Beroepen te Hasselt A. Breure te Zeg veld. Aangenomen naar Boskoop J. Pronk te Giessen-Oudekerk. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam (vac. G. v. Wil genburg) G. R. Visser te Rotterdam-Z.; te Makkum (2e maal) P. B. Suurmond te Óp- penhuizen, die dit beroep ook aannam; te Zwagerveen S. de Vries te Sellingen; te Oenkerk J. v. Wijngaarden te Aalten. Bedankt voor Nederhorst den Berg D. C. Los te Stellendam. Beroepen te Doorn L. Zwanenburg te Schoonebeek. Geref. gemeenten Beroepen te Sardis (Canada), Chr. v. Dam te Amsterdam-C. Chr. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-W. (vac. Joh. Prins) M. W. Nieuwenhuijze te 's-Graven- hage-C.; te St. Thomas (Ontario) (Cana da) (Free Chr. Geref. Church) W. Heerma te Groningen. Bedankt voor Dokkum B. v. Smeden te Rotterdam-Z. Een groep Engelse, Noorse en Neder landse geleerden is naar het Zuidpool gebied vertrokken om een gedétailleerd onderzoek in te stellen naar de bewegingen en de gewoonten van de walvis. Deze studiereis is georganiseerd door het Britse Nationale Instituut voor Oceano- graphie in samenwerking met het Noorse regeringsinstituut voor walvisonderzoek. De geleerden zullen de maand December besteden om walvissen te merken. Dat mer ken geschiedt door een genummerd merk teken in de speklaag van de walvis te schieten. Als later een voldoend aantal gemerkte walvissen wordt gevangen of op andere wijze teruggevonden, kan men zich een beeld vormen van de trek der walvissen. Ook zal men uit de verhouding van het aantal gevangen gemerkte tot het aantal niet gevangen gemerkte walvissen kunnen opmaken welk percentage van de wal- vissenstand door de walvisvaarder wordt weggevangen. Tenslotte zal in de toekomst uit de merktekens van gevangen walvissen hun ouderdom worden afgeleid. Thans nog worden walvissen gevangen die bij vroe gere gelegenheden soms meer dan der tig jaar geleden gemerkt werden. De geleerden maken de tocht aan boord van de Noorse walvisvaarder Enern, die Maandag uit Sandefjord is vertrokken. 59. „Zo," zei de Groot Mogol van Hajas- hoe, „dus nu hebben we u eindelijk. Ge hebt u doen kennen als een doortrapte, uiterst listige dief." „Kom, kom, Mogolheid," merkte Joris be scheiden op, „geen vleierij alstublieft!" „Laat mij uitspreken!" zei de Mogol streng. Met al uw slimheid hebt ge u toch deer lijk misrekend. Het juweel, dat ge zo han dig uit mijn tulband ontvreemdde, was slechts een waardeloze imitatie van de Blauwe Flonker, welk sieraad zich nog veilig en wel in mijn juwelenkist bevindt. En verdwijn thans, ga uit mijn ogen, ik> heb geen interesse meer in u, daar de vreemdsoortige wetgeving van dit land mij verbiedt u voor de leeuwen te werpen." Maar hoewel Joris dus nu de kans kreeg, om er zonder kleerscheuren af te komen, bleef hij staan. Hij scheen een heftige tweestrijd te voeren. „Hoogheid," zei hij tenslotte, „de lage dunk, die ge van mijn kunnen hebt gekregen, grieft mij meer dan ik kan zeggen. Laat DIT het bewijs zijn, dat ik mij tenslotte niet zo deerlijk heb misrekend, als ge wel meent." En met deze laatste woorden trok hij een rijk ver sierd kistje te voorschijn. „Mijn juwelenkist!" riep de Mogol ver bluft, „gij handig galgenbrok!" ADVERTENTIE Wij verzenden voor U naar het buitenland Grote Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 - Tclef. 17472 Telefoon 23991 Gisteravond tegen zes uur heeft een on bekende een overval gepleegd op de 56- jarige schoenmaker A. S., die een zaak heeft in de Resedastraat te Rotterdam- Zuid. De schoenmaker, die vermoedelijk met een schoenmakershamer op het hoofd werd geslagen, is in zeer ernstige toestand naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Van de dader ontbreekt tot nu toe ieder spoor. De schoenmaker was alleen, want in de Resedastraat is slechts zijn bedrijf geves tigd en hij woont elders. Er kwam een man bij hem in de zaak, die voorgaf een stuk leer te willen kopen. De schoenmaker stond zijn „klant" te woord en begon het gevraagde op te zoeken. Opeens kreeg hij een paar klappen op het hoofd, zodat hij neerviel. De politie heeft het vermoeden, dat de schoenmaker werd neergeslagen met een schoenmakershamer. Zij grondt dit vermoeden op het feit, dat voorbij gangers een man hebben zien fietsen, die op ongeveer een honderd meter van de plaats, waar de overval gebeurde, iets wegwierp. Toen men ging zoeken vond men een schoenmakershamer en het on derzoek deed vermoeden, dat hiermede de slagen werden toegebracht. Het slachtoffer werd even na de over val gevonden door twee buren, die hem hadden horen kreunen. De overvaller schijnt ook kans te hebben gezien een por tefeuille van het slachtoffer te roven, in houdende ongeveer duizend gulden. De schoenmaker werd naar een zieken huis vervoerd, waar waarschijnlijk opera tief moet worden ingegrepen. De motorclub „Zandvoort" houdt op Zon dag 1 November de jaarlijkse „Stippenrit", een puzzlerit over goed berijdbare wegen, over een afstand van ongeveer vijftig kilo meter, waarbij men niets anders te doen heeft dan de door de sportcommissie kwistig uitgestrooide stippen op de weg te volgen. De rit, die thans voor de vierde maal wordt gereden, wordt elk jaar opnieuw door de deelnemers bijzonder op prijs gesteld. De start vindt plaats om elf uur bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut". De ge middelde snelheid bedraagt voor auto's en motoren tot 200 cc. 36 kilometer per uur; voor motoren boven 200 cc. 40 kilometer per uur. De prijsuitreiking zal plaats vinden tijdens een filmavond, die de motorclub ..Zandvoort" leden en belangstellenden gratis aanbiedt in „Zomeidust" op Woensdag 4 November. Er zal een programma vertoond worden, dat naast enkele amusements- en show-films, onder meer de officiële film van de Inter nationale motorzesdaagse 1953 zal bevatten. ADVERTENTIE c Botsing. In Tunis zijn bij een botsing tus sen twee vrachtwagens drie personen om het ieven gekomen en 28 gewond. Overvoed. De populaire kameel van de Antwerpse dierentuin, Max, die dui zenden kinderen op zijn gebochelde rug heelt vervoei-d, is Zondag plotse ling gestorven. Uit het onderzoek door een dierenarts is gebleken dat het beest aan overvoeding om het leven is geko men. Het publiek heeft dc arme Max zoveel apenootjes, zuurtjes, klontjes en brood toegestopt, dat hij maag- en daxmstoornissen heeft opgelopen en hieraan thans bezweken is. Wisselstroom. Radio Sofia heeft bekend gemaakt, dat ae Bulgaren met ingang van 1 November om de andere week dag negen uur van electriciteit versto ken zullen zijn. Globke. Bondskanselier Adenauer heeft het voormalige hoofd van de perso neelsdienst van de regering dr. Globke benoemd tot hoofd van zijn kanselarij. Socialisten hebben Globke vaak verwe ten, dat hij een onevenredig groot aan tal ex-nazi's in hoge regeringsfuncties, vooral bij het ministerie van Buiten landse Zaken, zou hebben benoemd. Circus. Carl Hagenbeek heeft zijn circus te koop aangeboden, omdat, naar ver luidt, de bedrijfsonkosten te hoog zijn geworden Hij zou zich voortaan alleen met zijn dierentuin te Hamburg en de handel in uitheemse dieren gaan bezig houden. Weerpeilers. Op de in Genève gehouden vergadering van het uitvoerend comité van de wereldorganisatie voor weer kunde is mededeling gedaan van een tweetal noviteiten, die nog preciesere weersvoorspelling mogelijk zouden kunnen maken. Het gaat om het ge bruik van radar voor het peilen van. de hogere luchtlagen en het gebruik van electronische apparaten voor het berekenen van komende weersomstan digheden. Vogelplaag. Drie Zuid-Afrikaanse „vogel- kundig" en" zijn een onderzoek begon nen naar middelen om de bedreiging te bezweren, welke de zwermen wevervo gels (quelea-vmken) voor de graange wassen in Zuid-Afrika en tropisch Afrika zijn gaan vormen. Een zwerm wevervogels is in grootte ongeveer te vergelijken met een sprinkhanenzwerm, maar de schade die de vogels veroor zaken is groter. Men heeft op proef velden in Ncord-Transvaal kunnen constateren, dat een gerstveld van 250 acres in drie weken tijds volkomen kaal gegeten was, ondanks genomen af- weermaatregelcn. Verkeer. De West-Duitse wegen" worden steeds onveiliger door de snelle toe neming van het autoverkeer en het feit, dat de ontwikkeling van het wegennet hierbij ver ten achter is ge bleven. In Augustus hebben niet min der dan 1190 personen de dood ge vonden bij verkeersongelukken in de Bondsrepubliek. 36.000 mensen werden gewond. Het aantal verkeersongelukken bedroeg ruim 46.000 (21 percent meer dan in Augustus 1952). Moordpoging. Dinsdag is in Hamburg voor de kinderrechter de zaak begonnen tegen een 19-jarige Nederlandse zee man, die van poging tot moord wordt beschuldigd. De zeeman, Willem van der H. uit Driebergen, zou op 29 Janu ari een 35-jarige buffetjuffrouw aan boord van het Nederlandse motorschip „Prima", dat toen in de haven van Hamburg lag, hebben gewurgd. Hij kan echter niet wegens moord terecht staan, daar het niet mogelijk was vast te stel len of het slachtoffer door wurging of verdrinking om het leven is gekomen. Wrijving. Officieren van twaalf Noord- Atlantische landen houden te Parijs een conferentie van zes dagen om middelen te zoeken, waardoor wrijving tussen Navo-troepen en de bevolkingen dei- landen waar zij gestationneerd zijn, verminderd kan worden. Dit wordt als een dringend probleem beschouwd. Testament. William Hearn Blake uit Pen zance (Noord-West-Engeland), die ruim anderhalf millioen gulden heeft nagelaten, heeft in zijn testament be paald, dat erfgenamen elk jaar een verklaring moeten tekenen, dat zij niet tot een bepaalde godsdienstige richting behoren, indien zij hun deel van de na latenschap willen behouden. Vrijlating. Het West-Duitse oppergerechts- hof heeft Dinsdag de vrijlating van zeven leiders van de „socialistische actie", een pro-communistische groep, gelast. Deze waren in Februari onder verdenking van deelneming aan een misdadig complot tegen de staat ge arresteerd. Het hof verklaarde, dat het onderzoek zou worden voortgezet. Veroordeling. De Britse persraad (vrijwil lige behoeder van de journalistieke standaard), heeft de „ongezonde ex ploitatie van de sexualiteit" door som mige Britse bladen veroordeeld. Staking. De meeste arbeiders in de Ita liaanse chemische industrie volgens de linkse pers ongeveer 300.000 hebben gehoor gegeven aan een oproep tot staking voor 48 uur. Er wordt her nieuwing der arbeidscontracten geëist. OMDAT de expeditie van koning Salo mo, die met een goudschat van ten minste 420 talenten huisivaarts keerde, slechts éénmaal is ondernomen en boven dien een tijdsduur vergde van 3 jaren, is het waarschijnlijk dat hier sprake is ge weest van een gecombineerde Joods- Phoenicische veroveringstocht. De landen die voor een der gelijke veroveringstocht in aanmerking kivamen, waren in die tijd vele, en we denken daarbij in het bijzonder aan verschillende Indische vorsten dommen. Zoals u weet, hebben de Indische vorsten steeds ge- V streefd naar welgeviLlde schat- kamers en we zouden dus de herkomst van de buit in die richting kunnen zoeken. Maar dan dienen we wel te bedenken dat voor het bemachtigen van een dergelijke schat een complete oorlog met een Indisch Rijk moet zijn gevoerd, want de heren gaven in die dagen dergelijke spullen niet zó maar uit handen en zij lieten hun schat kamers ook niet onbeheerd in onverde digde kustplaatsen achter. Het is moeilijk aan te nemen, dat de zee-expeditie van Salomo de in het algemeen welgetrain- de en goed bewapende Indische legers (van welk vorstendom dan ook) in het binnenland verslagen heeft en de residen tie van een Maharadja heeft veroverd. Ook Arabië moet op deze gronden wel van de lijst der gegadigden ivorden ge schrapt. Want we kunnen wél aannemen dat de vloot de Arabische kust eventueel een tijdlang heeft beheerst, maar het is volslagen onaannemelijk dat de leden van deze zee-expe ditie de Arabieren in het bin nenland, waar zij tot op heden onaantastbaar zijn gebleven heeft kunnen achtervolgen en uitplunderen. Neen, het lijkt het meest waarschijn lijke, dat de expeditie een betrekkelijk on gecultiveerd en zwak verdedigd gebied als doelwit heeft gekozen en dan komt o.i. de kust van Sofala in het huidige Portugees Oosl-Afrika het meest in aanmerking. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2