Russische H-bom slaat bodem uit Westelijke defensiesysteem Jubileum „Kunst na Oefening" Tuinbouw-proefstation voor de volle grond in de provincie op komst Kort en bondig Castricum Waarborgbank voor kapitaals-investeringen Belgische kotter van JJmuidense huize Drieërlei problemen voor Eisenhower 7 Goede voorstelling Brandweersirenes loeiden door nachtelijk Beverwijk Resolutie van Verbond Middenstandsverenigingen Deviezen deze week met 23 millioen toegenomen Nederlandse delegatie voor overbevissings- conferentie „Willem Barendsz" weer vertrokken Faillissementen Besteller zou geld uit brieven hebben gehaald Goede opbrengst van Zomerzegels 1953 Scheepvaart WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 De Katholieke Toneelstichting „Kunst door Oefening" te Beverwijk heeft Dins dagavond in het W.B. Theater haar vijfen twintig jarig bestaan gevierd met een op voering van Hans Nesna's toneelspel „Het nestje van de antiquair", welke zo uitste kend was verzorgd, dat hier bijna gespro ken mag worden van een model-voorstel ling. De inhoud van deze comedie werd hier vroeger al eens uitvoerig omschreven en vooral wat de eerste twee bedrijven be treft, tamelijk geforceerd genoemd. Want Hans Nesna voert er een zoon van het oude volk in ten tonele, die zich tegen over zijn kinderen zo uitermate vrijgevig toont, dat men soms geneigd zou zijn aan een sprookje te geloven. Hij vereert zijn beide dochters als zijn spreekwoordelijke oogappels en zij worden door hem dan ook tot in de grond verwend. Zelfs de schoonzoons profiteren hiervan op een waarlijk ongehoorde manier en hoewel ook zij met geld en geschenken worden over laden, leggen zij toch een vlegelachtige on dankbaarheid aan de dag. Eén hunner is zelfs zo onbeschaamd hem openlijk zijn „Goudpapaatje" te noemen en weet deze goedheid verder zo gewetenloos uit te bui ten, dat de houding van Maurits Diamant die van een heilige nabij komt. Terwijl ieder normaal mens deze nietsnut onge- twijfèld de deur zou hebben uitgeschopt, gaat Maurits in zijn ongelofelijke mildheid nog zover, dat hij hem aan het slot zonder blikken of blozen met een chèque van vijftienduizend gulden opnieuw van een dreigend faillissement redt. Op deze wijze wordt het doek over een gelukkig herenig de familie gesloten, maar toch vrezen wij het ergste voor Maurits' toekomst, want de schrijver heeft deze kinderen zodanig bij ons geïntroduceerd, dat zij straks waar schijnlijk niet eerder zullen rusten, of „Goudpapaatje" moet geheel zijn kaal ge plukt. Doch aan de andere kant mag toch ook weer niet worden ontkend, dat Nesna er met veel kennis van zaken in is geslaagd een toneelspel af te leveren, dat precies op de smaak van het uitgaande publiek is afgestemd Vooral wanneer het in handen kan worden gelegd van een vereniging als „Kunst door Oefening", die er ter gelegen heid van haar zilveren jubileum een extra verzorgde opvoering van wist te geven. Hoewel de uitbeelding van het Joodse milieu voor amateurs meestal een bijzon der riskante opgave betekent, velen menen immers een Joods type alleen te kunnen creëren door sterk te brouwen, druk te gebaren en op een zangerige toon te spreken mag regisseur F. Hünsche zich er op beroemen zijn spelers geen ge legenheid te hebben geboden, eventueel aan deze neiging toe te geven. Er werd bijna nergens gechargeerd en de drie Jood se types, Maurits, Stoffel en Levie, ontvin gen dan ook een volkomen acceptabele ge stalte. Hünsche gaf hiervoor als Maurits Diamant zelf het voorbeeeld. door deze door kinderliefde verblinde antiquair sober, menselijk en juist daardoor bijzonder ge voelig weer te geven. Een waarlijk uitste kend gespeelde rol, die hem een groot per soonlijk en verdiend succes heeft op geleverd. Na hem dienen onmiddellijk Th. Adrichem en G. Bonnema te worden ge noemd (de laatste vooral), die als Stoffel en de geniepige Levie, de opvatting van hun regisseur voorbeeldig hebben aange vuld. Zij werden hierbij geassisteerd door Willy Bruins en mevr. TervoortDe Goede als Eef en Mary, met de beide schoonzoons van A. Bruins en A. Monë, die gezamenlijk en met het juiste begrip dit milieu hebben Dinsdagavond tegen het middernachte lijk uur loeiden van alle kanten de brand weersirenes door de verlaten straten. Het personeeel der brandweer snelde zo hard het kon naar het opgegeven adres in de Bogaardlaan, waar ook de acht brandweer auto's, motorspuiten, ladderwagens en materiaalwagens stonden. Alles bleek slechts een oefening te zijn tot geruststelling van de vele buurtbewo ners die door het vele laawaai naar buiten kwamen. Rassenvraagstuk en Katholicisme in Zuid Afrika „Het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika en het Katholicisme" was het onderwerp van de lezing die werd gehouden door pater N. A. van Rijn voor de Beverwijkse leden van de Katholieke Werknemende Midden stand. De heer Van Rijn ging uitvoerig in op de geschiedenise van Zuid-Afrika van het tijdstip dat Jan van Riebeeck hier aan wal stapte en de Koopkolonie stichtte af. In dit geweldig uitgestrekte gebied dat 97 maal Nederland omvat is het werk van de missie zeer moeilijk. De lezing werd verduidelijkt met licht beelden. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer J. Sengers, de slech te opkomst van de leden. Welke peuter verloor zijn mutsje? Aan het bureau van de rijkspolitie te Castricum, Dorpsstraat la, zijn inlichtin gen te verkrijgen over de volgende gevon den en verloren voorwerpen. Gevonden: donker kindermutsje, grijs kinder]asje, bruine portemonnade met inhoud, heren polshorloge. Verloren: zilveren oorknop met schroefje; schrift en leerboekje, blauwe gevoerde glacé dameshandschoen, pols horloge met zwarte band. Dames-handbalvereniging DIS groeit gestadig Dat de Katholieke dames-handbalver eniging Door Inspanning Succes te Castri cum in een ware behoefte voorziet, blijkt wel uit de gestadige toename van het le dental. Op 15 Juni van dit jaar werd de vereniging opgericht en het aantal leden bedroeg toen 14. Thans telt DIS in totaal 53 leden met niet minder dan 135 begunsti gers, die Dinsdag in zaal Roozendaal een toneelavond kregen aangeboden, waaraan onze toneelmedewerker elders in dit blad een beschouwing wijdt. Naar de voorzitter van DIS, de heer Adr. Dekker, voor de aanvang van de toneelvoorstelling de aan wezigen mededeelde, staat de club er fi nancieel zeer gunstig voor en hij sprak vervolgens de wens uit dat ieder lid of be gunstiger minstens één collega voor de ver eniging zou weten te winnen. Getuige het applaus waarmede de wens van de voor zitter werd begroet, zal men zich onge twijfeld hiervoor inspanning getroosten. aangevoeld. Gevoegd bij de voorbeeldige rolkennis, het vlotte tempo en de uitste kend verzorgde toneelaankleding, mocht deze voorstelling met het volste recht als een jubileum-opvoering gelden, die bij de uitverkochte zaal een waarlijk daverend succes wist te behalen. Na afloop van de voorstelling werd ook de voorzitter van „Kunst door Oefening" in de ware feeststemming gebracht, door dat een viertal dames hem namens alle do nateurs een goed gevulde enveloppe over handigden, waarvan de inhoud was be stemd als basis voor het plan, voortaan van elk stuk twee voorstellingen te gaan geven. De voortdurende aanwas van dona teurs heeft deze uitbreiding inmiddels hoogst noodzakelijk gemaakt. De heer Hün sche mocht eveneens vele woorden van lof in ontvangst nemen, waaraan ten over vloede nog een vloeibaar geschenk werd toegevoegd en het doek kon pas gesloten worden, nadat een viertal jubilarissen eveneens met bloemen en een hartelijke toespraak waren gehuldigd. J. v. D. De magische kracht van de menselijke stem De Nederlandse Theosofische vereniging houdt hedenavond in hotel „Bellevue" te Beverwijk een openbare bijeenkomst, waarop de heer N. I. G. Borsten een voor dracht zal houden over: De magische kracht van de menselijke stem. Contactavond van „De Kennemers" De Beverwijkse voetbalvereniging „De Kennemers" houdt hedenavond in haar clubhuis café Wilkes de eerste contact avond van dit seizoen. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen, dat gisteren in Utrecht in een landelijke demonstratieve vergade ring bijeen was, heeft met algemene stem men een resolutie aangenomen. Daarin wordt de verwachting geuit, dat de toege zegde middenstandsnota van de regering in constructieve zin het middenstandsbeleid zal beïnvloeden en het middenstands bedrijfsleven zal stimuleren. Zij is blijkens de resolutie van oordeel, dat onder meer tot constructieve middenstandpolitiek be hoort de opneming van de factor behoefte- element in de nieuwe Vestigingswet bij de vestigingsnormen; andere heffingsvormen van omzetbelasting voor ambacht en dienstverleningsbedrijven; een wettelijke regeling in de vorm van een bedrijsruim- ten-huur-opzeggingswet, waarbij aan de ondernemer, die in een huurpand is geves tigd voor de voortzetting of eventuele over dracht van het bedrijf, tegenover de ver huurder meer rechtszekerheid wordt ge waarborgd; tenslotte een wettelijke rege ling van het cadeaustelsel. Ook deze week is, blijkens de verkorte balans van de Nederlandse Bank, de goud voorraad onveranderd gebleven op 2.775 millioen. De netto deviezenresei've is ech ter opnieuw vergroot en wel met 23 mil lioen tot 1.556 millioen, zodat goud en deviezen tezamen thans ƒ4.331 millioen belopen, wederom een hoogtepunt. De bankbiljettencirculatie nam met ƒ24 millioen toe tot 3.120 millioen. De Rijkstuinbouwconsulent ir. G. W. v. d. Helm trof Dinsdagavond een aandachtig gehoor, toen hij in café Holland een cau serie hield over de voorlichtingsdienst voor de Vereniging van oud-leerlingen der lagere Tuinbouwschool. De voorlichtingsdienst is geen instelling der laatste jaren; in 1890 zag men als ge volg van een landbouwcrisis reeds in dat men door het geven van onderwijs en het brengen van nieuwe teeltmethoden de land en tuinbouw weer in een goed spoor kon brengen. In Boskoop, Aalsmeer en Naaldwijk gin gen de eerste tuinbouwscholen open en als gevolg van het opgedane onderwijs vroe gen de tuinders aan de leraren ook later om advies. Er is toen iemand aangesteld, die de „klanten" te voet afging: men noem de hem de wandelende leraar. In 1929 sloeg weer de crisis toe en toen kreeg de voorlichtingsdienst, mede door het ingrijpen der regering, vastere gestalte. En thans kennen wij de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst, die over ons land verdeeld is in 18 consulentschappen. De streek Ken- nemerland is ondergebracht bij het Con- Op 3 November begint de in ons blad reeds eerder aangekondigde „overbevis- singsconferentie" te Londen. Men verwacht enige belangrijke besprekingen ten aanzien van de overbevissing der Noordzee, daar er diverse nieuwe voorstellen zijn ingediend en de Scandinavische landen bijvoorbeeld niet accoord gaan met de vergroting der maaswijdte. België zou zich, naar verluidt, geheel willen terugtrekken en zo zijn er nog meer moeilijkheden gerezen. De voorlopige Nederlandse delegatie naar Londen bestaat uit de heren ir. G. J. Lienesch, directeur der afdeling Visse rijen van het ministerie, dr. B. Havinga en de heer H. S. Drost (visserij-inspectie) die van regeringszijde zullen komen en de heren mr. H. J. Kiewiet de Jonge, J. Meer burg, J. C. Pronk en J. Brands, die de Stichting voor de Nederlandse visserij zul len vertegenwoordigen. Hedenmorgen om kwart over acht is de „Willem Barendsz" uit Amsterdam naar Curasao vertrokken. De Walvisvaarder gaat daar bunkeren en zet dar. koers naar Kaapstad, waar hij begin December wordt verwacht. Vandaar gaat hij voor de achtste keer naar het Zuidpoolgebied om de jacht op de walvissen te hei-vatten. Evenals het vorige jaar zullen 12 vangschepen de „Willem Barendsz" vergezellen. Tien hier van bevinden zich reeds in Zuid-Afrika, de twee andere zullen op 7 November van Rotterdam naar Kaapstad vertrekken. Het vangseizoen begint op 2 Januari 1954. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. sulentschap Amsterdam, dat werkt met een groot aantal hoofdassistenten en assistenten. Voor het wetenschappelijk onderzoek komt er naast de proeftuin in Heemskerk, waar de praktijkproeven worden genomen, een proefstation voor de vollegrondstuin- bouw „ergens" in Noordholland. Om de tuinders zich voorts ook meer aan de tijdsomstandigheden te laten aan passen bijvoorbeeld door het aanschaffen van machines, door kassenbouw enzo voorts krijgt de provincie Noordholland tenslotte ook een waarborginstituut voor de tuinbouw. Voor het eerst sinds vele jaren nam de Sovjet ambassadeur in Frankrijk, H. E. Serge Vinogradoff (midden), deel aan de jachtpartij voor het Diplomatieke Corps, die werd gegeven door president Auriol op Rambouillet. Rechts president Auriol, links premier Laniel. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 27 October 1953 in staat van faillissement verklaard: de Naamloze Vennootschap „Nederlandse Steenhouwerij N.V.", gevestigd te Heem stede. aldaar kantoorhoudende aan het Wil- helminaplein 12 a. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 26 October 1953 geëindigd het faillissement van: J. J. H. de Wit, adviseur, wonende te Haarlem, Wa genweg 242. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. M. A. van Eek, advocaat én procureur te Haarlem. Bij beschikking van de Arrondissements rechtbank te Haarlem van 5 October 1953 is in het faillissement van: P. Rost, winke lier, wonende te Haarlem, Kampervest 1, in de plaats van mr. M. A. van Eek tot curator benoemd mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem. Eduard Künneke overleden BERLIJN. De Duitse opera- en operette componist Eduard Künneke is Dinsdag avond in een West-Berlijns ziekenhuis aan de gevolgen van een hartzwakte overle den. Hij is 67 jaar oud geworden. Al lange tijd was hij ziek. Künneke heeft meer dan dertig operettes geschreven. Dit model kotter voor reders in Zeebrugge (België) van 78 ton, 25.40 meter lengte en 6.24 meter breedte zal naar een ontwerp van de heer H. Zwart uit IJmuiden bij de machinefabriek Zwart gebouwd worden. Vanmorgen is bij de kleine Sluis de „l'Avenir" (Z 444) ingezegend, een scheepje, dat veel overeenkomst vertoont met de kotter van onze tekening. De „l'Avenir" werd gebouwd in opdracht van de heer Leon Desmit in Zeebrugge. (Van onze correspondent in Washington) Het is weinig opwekkend, zich een voor stelling te maken wat er zou gebeuren, in dien ooit een derde wereldoorlog zou uit breken. Niettemin behoort het tot de taak dei- militaire deskundigen om dat te doen. Het feit, dat de Sovjet-Unie binnen af zienbare tijd over een respectabel aantal „H-bommen" (waterstof-atoombommen) zal beschikken, heeft de militaire experts in Amerika tot een herziening genoopt van de krachtenverhouding zoals die tot dus verre bestond. Tot nu toe was het een groot voordeel voor het Westen om in Engeland, Noord-Afrika, Griekenland en Turkije over luchtbases te beschikken, van waar uit, indien Rusland tot een aan val zou over gaan, krachtige vergeldings- aanvallen ondernomen konden worden. In deze was de situatie beslist in het voordeel van het Westen, want de Sovjet-Unie be schikt niet oven- een dergelijk stel bases in de buurt van de machtigste Westelijke bondgenoot: de Verenigde Staten. De af schrikwekkende kracht, die in de jaren na de tweede wereldoorlog met name van de bases in Engeland en Noord-Afrika uit ging, was niet gering. Er is een periode ge weest, waarin de Russen zonder veel moeite het vasteland van Europa ver overd zouden kunnen hebben. Maar een verovering van Engeland en Noord-Afrika zou veel moeilijker geweest zijn en zo kr-g zij zich daartoe niet in staat achtten, moet het risico van een bezetting alleen van het Europese vasteland bijzonder hachelijk voor hen zijn geweest, juist door de drei ging, die uitging van de Westelijke lucht bases in de buurt van Europa's continent. De situatie veranderd In twee opzichten is de toestand thans veranderd. Indien de Russen over een vol doende aantal iï-bommen beschikken, behoeven zij Engeland en Noord-Afrika niet met troepen te bezetten om de bases van het Westen aldaar uit te schakelen. De vernietigingskracht van de H-bom is zo geweldig, dat de destructie van een basis totaal is, ook indien de bom slechts in haar nabijheid ontploft. Men houdt er in Ameri kaanse kringen rekening mee dat een Rus sische aanval waarschijnlijk allereerst ge richt zou zijn tegen deze bases, van waar uit de vergelding voor de Russen verwacht moet worden en niet in de allereerste plaats tegen de Amerikaanse industrie, die natuurlijk voor het verder verloop van de oorlog van het grootste belang is. In de eerste phase van een oorlog zou het voor de Russen allereerst van belang zijn om de Westelijke „vergelding9kracht" te ver lammen. Dan immers zouden de legers van de Sovjet-Unie en haar satellieten, betrek kelijk onbedreigd uit de lucht, West-Euro pa binnen kunnen trekken. Zoals op iedere theorie kan men ook op de bovenstaande wel het een en ander af dingen, maar twee aspecten dienen toch bevestigd te worden: ten eerste dat de bases, die het Westen in de buurt van de Sovjet-Unie bezit, aanmerkelijk kwets baarder geworden zijn en ten tweede, dat een eventuele Russische aggressie zeer moeilijk te voorzien zal zijn. Men hoort nu en dan nog altijd de stelling verdedigen, dat de Russen door mobilisatie van hun strijdmacht het Westen altijd tijdig zou den alarmeren. Die stelling is verouderd. Een aanval op de vergelddngsbases van het Westen zou een verrassing moeten zijn en hij zou ondernomen kunnen worden door lucht- en vlooteenheden, die niet speciaal gemobiliseerd behoeven te worden, maar die voortdurend paraat zijn. Ik noem in dit verband ook vlooteen heden. Meer en meer begint men namelijk in te zien, welk een gevaarlijk wapen duikboten kunnen zijn, die van hun dek in de nacht projectielen met atoom lading kunnen afschieten. Militaire consequenties Wat moet de reactie zijn van het Wes ten op deze veranderde toestand? Reeds thans kan men waarnemen hoe de militai ren hun consequenties trekken: de bases in de buurt van het Sovjet-blok moeten in aantal toenemen en moeten zoveel mogelijk verspreid ziin. Dat zal hun kwetsbaarheid verminderen en dat zal de vergeldings kracht van het Westen zo groot mogelijk doen blijven. (De bases in Spanje zijn daarom een aanwinst). Voorts wordt het voor het Westen van steeds groter belang, dat er moderne ja gers gestationneerd staan tussen de Rus sische vliegvelden en de vergeldingsbases van het Westen. En tenslotte zal men, juist omdat ge noemde bases kwetsbaarder geworden zijn, extra aandacht gaan besteden aan de bouw van die vliegtuigen, waarmee men direct van Canada of Amerika uit de Sovjet-Unie kan bestoken. Groter aandacht dus voor de bouw van B-52 bommenwerpers, even tueel enigszins ten koste van de B-47, die van korter afstand opereert. Gevolgen voor de binnenlandse politiek Politici, die bijzonder verontrust waren door het bericht uit Moskou, hebben de laatste weken aangedrongen op vergaande en dure projecten ter verdediging van het Amerikaanse grondgebied. De regering bleef zich echter tegen buitensporige uitga ven verzetten. In het komende jaar zullen leger en vloot nagenoeg gelijk blijven; al leen de luchtmacht zal op bescheiden wijze worden vergroot en voor de verdediging tegen luchtaanvallen zal een eveneens bescheiden bedrag worden beschikbaar gesteld. Na het bericht over de Russische H-bom is dus de drang tot groter defensie-uitga ven wel toegenomen, maar de Amerikaanse regering geeft aan die drang maar weinig toe. En dat kan men enigszins begrijpen. De republikeinen hebben tijdens de verkie- zinscampagne van 1952 belastingverlaging toegezegd en in de loop van dit jaar heeft men inderdaad het besluit genomen om met ingang van 1954 de belastingen te ver minderen. Dat zal de staat vijf milliard dollar aan inkomsten kosten. Het blijkt thans reeds dat vooral tengevolge van die belastingverlaging de begroting voorlopig niet sluitend te maken zal zijn. Ook dat had de regering als haar doel aangegeven, maar èn belastingverlaging èn evenwicht in het budget blijkt niet moge lijk. Meer uitgaven voor bewapening en luchtverdediging zouden de financiële si tuatie nog moeilijker maken. Vandaar de begrijpelijker afkeer van de regering te gen hogere militaire uitgaven. Op lange termijn is de zaak echter nog niet uitgemaakt. Geen regering kan zich op den duur aan de verantwoordelijkheid onttrekken om wat het zwaarst is, het zwaarst te laten wegen. Voor de Utrechtse rechtbank heeft he denochtend de zaak gediend tegen de 55- jarige besteller der P.T.T. L. V. te Utrecht, aan wie tenlaste was gelegd het opzettelijk openmaken van gestolen brieven en het zich wederrechtelijk toeëigenen van de in houd. De verdachte, die acht jaar als sor teerder bij de P.T.T. werkzaam is geweest, ging er volgens zijn eigen verklaring in Mei toe over brieven te openen, waarvan hij vermoedde, dat ze bankbiljetten zouden bevatten. Merendeels waren het zilver bonnen van f 1 en f 2,50, welke hij op het toilet uit de enveloppen haalde, waarna hij de brieven in de wc wierp. Ingekomen klachten leidden er toe, dat de posterijen in Juni gefingeerde brieven tussen de sor- teerzendinigen voegde, waarin zich gemerk te bankbiljetten bevonden. Deze brieven zijn na behandeling door de verdachte alle verdwenen. De officier eiste tegen hem twaalf maanden met aftrek waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. De verkoop van zomerzegels in de maan den Mei en Juni van dit jaar was, zoals viel te verwachten, tengevolge van de grote offers voor het Rampenfonds iets minder dan in 1952, maar de achteruitgang was gering. Bovendien is het, door het be trachten van de grootste zuinigheid, gelukt een einduitkomst te verkrijgen, die zelfs nog beter is dan verleden jaar. Kon in 1952 een bedrag van 131.801,34 verdeeld wor den, in 1953 is een som van 132.938,58 beschikbaar. Dit geld wordt als volgt verdeeld: 25% komt ten goede aan de provincies 33.234,64); 37y2% aan sociale en sociaal- hygiënische doeleinden 49.851,97); en 37V2®/o aan culturele doeleinden 49.851,97). Omtrent de besteding van de voor de provincies bestemde gelden kan thans nog niets worden medegedeeld. De Commis sarissen der Koningin zullen hieromtrent evenals verleden jaar advies uitbrengen. Emigratie-voorlichtingsambtenaren op „Sibajak" Uitgaande van de ervaring, dat de emi gratie-voorlichtingsambtenaren van de Ge westelijke Arbeidsbureaux en van.de kan toren der maatschappelijke organisaties voor emigratie in het algemeen nauwelijks weten, wat een groot emigratenschip, waar over zij dagelijks inlichtingen moeten geven, eigenlijk is, heeft de Rotterdamse Lloyd deze ambtenaren uitgenodigd tot een bezoek aan de „Sibajak". Gisteren werd dits chip door de eerste groep bezocht en er zullen er meer volgen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 2 trawlers gezamenlijk f43.100; De Hoop f23.900. Loggers: IJM 209 f 10.000; IJM 53 f4090. Kotters: IJM 3 f370; IJM 11 f350; KW 35 f690: KW 31 f340; KW 60 f170; KW 128 f270; KW 94 f 140; RO 29 f130. KUSTVAARDER „ROBERT" VERKOCHT Het 198 brt. metende kustvaartuig „Ro bert"' van de n.l. invoer- en transport onderneming „Invotra" te Rotterdam is verkocht aan de n.v. Expres te Groningen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 27 op 28 October Vleet: KW 173 25 k.; KW 123 40 k.; KW 50 50 k.; KW 65 40 k.; KW 15 50 k.; KW 44 85 k.; KW 97 20 k.; KW 176 40 k.; KW 159 85 k.; KW 163 17 k.; KW 3 20 k.; KW 5 25 k.; KW 6 60 k.; KW 7 1 k.; KW 39 34 k.; KW 74 60 k.; KW 151 40 k.; KW 9 25 k.; KW 73 50 k;. KW 170 50 k.; KW 54 20 k.; KW 57 30 k.; KW 140 50 k.; KW 22 40 k.; KW 45 80 k.; KW 127 60 k.; KW 38 45 k.; KW 48 5 k.; KW 67 20 k.; KW 141 20 k.; KW 20 11 k.; KW 41 20 k.; KW 78 12 k.; KW 95 50 k. Nog halen: KW 164 140 k. nog 20 netten. Uit halve vleet: KW 42 55 k.; KW 16 17 k.; KW 168 40 k.; KW 25 40 k.; KW 144 100 k.; KW 49 45 k.; KW 85 50 k.; KW 129 40 k.; KW 20 40 k.; KW 175 50 k.; KW 29 10 k.; IJM 74 25 k.; IJM 75 20 k.; KW 58 60 k.; KW 83 73 k. Gemiddelde vangsten: vleet 40 kantjes. Aletta, 27 v. Pladju te Port Swettenham. Almdijk, 28 v. Houston te Antwerpen verw. Ampenan, 26 v. Semarang n. Banjuwangi. Aardijk, 27 v. Tampa te New Orleans. Alblasserdijk, 28 v. Tampico te New Orleans verwacht. Aldobi, 27 200 m. N. St. Paulsrock. Alu-dra, 27 v. Montevideo te Paranagua. Armilla, 27 v. Singapore te Haiphong. Averdijk, pass. 26 Sable eil. n. New York. Aalsdijk, 24 te Norfolk. Alamak, pass. 27 Gibraltar n. Le Havre. Alkaid. 26 v. Rio de Janeiro te Victoria. Aalsum, 26 rede Tj. Pandan. Alchiba, 26 330 m. N. St. Paulsrock. Altair, 26 dwars Casquets n. Antwerpen. Appingedijk, 26 65 m. Z.ZW. Ouessant. Billiton, 26 v. Beira n. Dar es Salaam. Blitar, pass. 26 Kreta n. Genua. Boskoop, 26 300 m. N.NW. Finisterre. Bali, 26 v. Bahrein rede Mena el Ahmadi. Bennekom, 26 v. Curasao n. Trinidad. Bantam, 26 v. Casablanca n. Beiroet. Baiumun, 27 v. Kendari te Makassar verw. Caltex The Hague, pass. 26 Ouessant n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 26 Algiers n. Rotterdam. Cistula, 26 v. Singapore n. Adelaide. Caltex Nederland, pass. 27 Pantellaria n. R'dam Caltex Delft, 26 80 m. NO. Malta n. Sidon. Castor, 26 200 m. W. Key West. Cleodora, 26 90 m. NO. Bahia. Cronenburgh, 26 200 m. O. Lerwick Shetlands eil. Delfland, 26 v. Las Pa-lmas n. Amsterdam. Delft, 27 v. Callao n. Mollendo. Dido, 26 v. Rotterdam te Bilbao. Ena, 26 v. Suez n. Fao. Enggano, 26 v. Antwerpen te Rotterdam. Eos, 26 v. Rotterdam n. Amsterdam. Eos, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Etrema, 27 v. Singapore n. Saigon. Elmina, pass. 26 Casquets n. Bordeaux. Erinna, 26 140 m. ZW. Scilly's. Gordias, 27 v. Gibraltar te Lissabon. Gooiland, pass. 26 Fernando Noronha n. Recife. Garoet, 26 190 m. W. Bei rut. Hector, 26 v. Piraeus n. Calamata. Hathor, 26 te Alexandrië Haulerwij-k, 26 300 m. Z. ten W. Gran Canaria. Hilversum, 26 dwars Westpunt Kreta. Hera, pass. 26 ten ZO. Wight n. Cumana. Hersilia, 26 340 m. ZO. Kp. Race. Hydra, 26 180 m. W. Ouessant. Ittersum, 26 v. Birkenhead n. Hamptonroads. Ivoorkust, 26 v. Abidjan n. Douala. BINNENLAND De Sabena-helicoptère, die gisteren uit Brussel te Rotterdam aankwam, heeft, ver moedelijk door de vrij sterke wind in de rug, dit traject afgelegd in slechts 37 minuten. HAARLEM EN OMGEVING Het zich steeds uitbreiden van het aan tal pianoleerlingen aan de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst maakte het noodzakelijk een nieuwe leraar in het pianospel te benoemen. Als zodanig werd benoemd de heer L. P. Huges te Haarlem. Joh. v. Oldenbarnevelt, 26 780 m. W.NW. Fre- mantle. Jagersfontein, 27 v. Southampton te Antw. Java, 27 v. Marseille n. Genua. Kedoe, pass. 26 Guardafui n. Colombo. Kota Baroe. 25 v. Kidjang te Balikpapan. Kaimana, 26 v. Pare Pare n. Donggala. Kaloekoe, 26 v. Tegal n. Tj. Priok. Kieldrecht, 26 v. Bremen te Antwerpen. Kota Gede, 26 120 m. ZW. Ouessant. Lar.gkoeas, 26 v. Soerabaja n. Semarang. Liseta, 26 v. Pladju n. Tjilatjap. Larenberg, 26 v. Melilla n. Rotterdam. Loosdrecht, 27 v. Port Said te Genua. Laertes, p. Finisterre n. Port Said. Leopoldskerk, 26 dwars eil. Masira n. Dubai. Lindekerk, 26 te Bandshapur. Lombok, 26 v. Jolo te Zamboanga. Maashaven, pass. 26 Ouessant n. Newcastle. Mataram, 26 v. Singapore te Port Swettenham Meliskerk, 25 v. Yokohama n. Nagoya. Mentor, pass. 26 Finisterre n. Algiers. Metula, 26 v. Lorenza Marquez n. Kaapstad. Murena, 26 v. Madras te Chittagong verw. Maas, pas. 26 Ouessant n. Lissabon. Maasdam, pass. 26 Crooked eil n. New York. Malvina, 27 v. Thameshaven te Port of Spain. Manoeran, 26 v. Port Said n. Amsterdam. Modjokerto, 26 v. Genua n. Marseille. Molenkerk, 26 v. Port Soedan n. Aden. Macuba, 26 t.h.v. Kp. Elba n. Suez.. Maetsuycker, 26 v. Singapore n. Tj. Priok. Marpessa, 26 180 m. N. Okinawa. Mitra, 26 110 m. NW. Alexandrië. Nieuw Amsterdam, 26 v. New York n. R'dam. Noordam, 26 v. Rotterdam te New York. Ovula, 26 v. Kingston n. Port au Prince. Orion, 26 650 m. ZW. Flores. Overijsel, 26 120 m. ZO. Ceylon. Pendrecht, 27 te Rastanura. Prins Willem V, 29 v. Rotterdam te Montreal verwacht. Prins Philips Willem. 27 v. Detroit te Cleveland Pygmalion, 26 v. Port of Spain n. Paramaribo. Peperkust, 26 v. Takoradi n. Accra. Phrontis, 26 v. Port Said n. Napels. Polyphemus, 26 v. Charleston n. Newport News Prins Willem III, 26 120 m. O. Sonehaven. Ridderkerk, pass. 26 Ouessant n. Antwerpen. Rotti, 26 v. Port Swettenham n. Penang. Rita, 25 v. Singapore n. Bangkok. Rijnkerk, 26 v. Sydney te Melbourne verw. Rijnkerk, 26 v. Sydney n. Melbourne. Raki, 27 v. Kidjan te Semarang verw. Roebiah, 27 v. Amurang te Balikpapan. Reyniersz, 26 v. Soerabaja n. Buleleng. Rijnland, 26 180 m. N. ten O. Finisterre. Sarangan, 26 v. Singapore n. Tj. Priok. Sirrah, 27 v. Ducos te Suva Fidji eil. verw. Straat Soenda, 27 te Singapore. Samarinda. 27 te San Francisco. Sarpedon, 26 v. Curogao te La Guaira. Saban-g, 26 v. Sajpit n. Singapore. Salawati, 26 weg te Basrah. Schie, 26 v. Ormelia n. Izmir. Sir.abang, 27 te Soerabaja. Stad Alkmaar, 26 50 m. N. Lofoten n. Kirkenaes Stad Vlaardingen, 26 555 m. O. Kp'. St. Francis. Tabinta. 26 v. Port Swettenham n. Singapore Tara, 26 v. Hamburg te Antwerpen. Teiresias, 26 v. Port Swettenham te Singapore Teucer, 26 v. Aden n. Penang. Tawk'naven II. 26 Kp. Padaran n. Sungeigerong Tarakan, 26 160 m. O. Billiton. Tibia, pass. 26 Galeta eil. n. Lands End. Titus, 26 90 m. Sardinië n. Piraeus. Tjibadak, 27 v. Port Swettenham te Penang. Tjlluwah, 26 v. Soerabaja n. Buleleng. Tomori, pass. 26 Gavöo eil. bij Kreta n. Port Said. Trajanus, 26 240 m. N. Flores. Utrecht, 27 v. Colombo n. Aden. Van Spilbergen, 26 v Hamburg te Amsterdam. Veendam, 26 -v. New York- te -Rotterdam.- Waterman, 26 500 m. ZW. Lands End. Waal, 26 v. Vathi te Catania. Westland, 26 v. Buenos Aires n. Amsterdam. Waingapoe, 27 v. Bima te Waikelo. Zuiderkruis, 26 90 m. N.NW. Kp. Blanco. Zijpenberg, 26 580 m. O. Delawarebaai. KLEINE VAART Algarve, 26 v, Manchester te Leixoes. Abro, 27 v. Vlissingen n. d. Tees. Albert, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Alja, 27 v. Vlissingen n. Port Talbot. Anna Sylvia, pass. 27 Vlissingen p. Antw. Amoudspolder, 27 v. Vlaardingen le R'dam. Audacia, 27 v. Faroer n. Bilbao. Barracuda, 26 v. Schiedam te Oslo. Beekbergen, 26 v. Hango op rede Grangemouth Binnenhaven, 27 v. Mostagenem te Limmerick. Birmingham, 27 v. Rotterdam te Harlingen. Bree Helle, vertr. 27 v. Rotterdam n. Londen. Bab-T, 24 van A-ngoren n. Haparanda. Brem, pass. 27 Vlissingen n. Zeebrugge. Caland, 26 v. Cardiff n. La Coruna. Citadel, 27 v. Plymouth te Aalhorg. Cornelia b II, 26 v. Tripolis te Rijeka. Capri, pass. 26 Vlissingen n. Strood. Catharina, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Coolsingel, 26 v. Mesane te Hull. Confiance. 27 v. Fowey n. Kopenhagen. Dollard, 26 ten anker bij Kiel. Driebergen, vertr. 28 v. Teignmouth n. Genua. Daje Bohmer, 26 v. Kaolak n. La Pallice. Deneb. 26 v. Londen te Grangemouth. Ella, 26 v. Agadir n. Caronte. Elsenburgh, 25 v. Rotterdam te Casablanca. Erebus, vertr. 27 v. Antwerpen n. Oporto. Ferocia, vertr. 27 v. Amsterdam n. Vlaardingen. Ellewoutsdijk, 27 v. Vlaardingen n. St. Helier Jersey. Friblo, 26 v. Londen te IJmuiden. Flducia, 26 v. Maassluis n. Boston. Frieda, pass. 26 Vlissingen n. Kopenhagen. Gaasteiiand. 25 v. Harlingen te Goole. Gerrie, 27 v. Acton-grange n. Bristolkanaal. Hartel, 27 v. Duinkerken n. Bideford. Haskerland, 26' v. Leith n. Rotterdam. Hast I, 27 v. Terneuzen n. Antwerpen. Hast III, 26 te Parijs. Hondsrug, vertr. 27 v. Frederikshaven naar Esbjerg. Hebe Nobel, 26 v. Rotterdam te Londen. Jo, 27 v. Amsterdam n. Rotterdam. Jokurma, 27 v. Avon-mouth n. Newport Mon. Joma. pass. 27 Vlissingen n. Malmö. Jorina, 26 v. Scheveningen n. Kalmar. Josef Swenden, 26 v. Rouaan te Garston. Kenitra, 25 v. Bordeaux te Concarneau. Leuvehaven, 26 v. Rotterdam te Gothenburg. Leemans, pass. 26 Vlissingen. Lies, 26 v. Sharpness n. Port Talbot. Lugano, 27 v. Vlissingen n. Denemarken. Lydia. 25 te Bordeaux. Marcella, vertr. 27 v. Amsterdam n. Sandefjord Markab, 26 v. Boston n. Goole. Markab, 26 1110 m. W.t.Z. Flores. Matthew, 27 v. Guernsey n. Coryton. Merak, 25 v. Lissabon te Safi. Merwehaven, pass. 26 Finisterre 28 Casablanca verwacht. Midsland, 26 v. Rotterdam te Grangemouth. Mirach, 26 v. Port Lyautey n. Safi. Monica, 26 v. Immingham n. Otterbacken. Myfem, 27 v. Malmö te Vlaardingen. Mypuck, 26 v. Halden n. Dammen. Midas, 26 van Hamburg n. Kopenhagen. Nassauhaven, 27 v. Kopenhagen te Gothenburg. Nieu-wehaven, 26 v. Antwerpen te Kopenhagen. Noord, 27 v. Runcorn n. Rotterdam. Nettie, 26 v. Antwerpen n. Gent. Noordland, pass. 25 Vlissingen n. Ayr. Prinses Margriet, 26 te Glasgow. Prima, 26 v. Rotterdam te Bayonne. Ponto, 24 van Stocka n. Zaandam. Ponza, 25 Brunsbüttel gepass. n. Hull. Rijnhaven, 27 v. Rouaan te Casablanca. Rema, pass. 26 Vlissingen n. Rotterdam. Quo Vadis, pass. Vlissingen n. Shoreham. Sporota, 26 v. Jersey te Requejada. Soemba, 27 v. Swansea te Amsterdam verw. Spurt, 27 v. Swansea te Gent. Strijpe, pass. 27 Vlissingen n. Rouaan. Theano, 26 v. Rotterdam te Dublin. Tyro, 26 v. Rotterdam te Drogheda. Teun, 26 v. Kemi n. Antwerpen. Timor, pass. 27 Pitboei n. Rotterdam. Taormina. 26 v. Maassluis n. Kopenhagen. Ton, 28 Swansea verw. Veenenburg, 25 v. Rotterdam te Middlesbro. Vlier, 26 v. Vigo n. Rotterdam. Van Gelder, 26 v. Hull te Hamburg. Vindicat Atque Polit, 27 v. Mesane te Londen. Westlaan, vertr. 27 v. R'dam n. Hamburg. Wilpo, 26 Brunsbüttel gepass. n. Ostrand. Wiebold Bohmer, vertr. 27 v. Libourne n. Dakar SLEEPVAART Ebro, 27 v. Rotterdam te Vlissingen. Oostzee, met z. boot en trawler 27 v. Colombo naar Mormugao. Thames, met Barbara 27 op de Elbe. Tyne, 26 Kp. Tenez gepas*, n. Ceuta.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3