ChefariRe 4 Adres over de te lange duur van voetbalseizoen aan K.N.V.B. Mijn vriend de schurk" Roman-in-prachtband bijna verdrongen door „pocket books .Clowntje Kick Radio-reparatie Vulkaan Krakatau in werking Loffelijk initiatief van bestuur HFC TC gaat op ingeslagen weg voort 4 Zegetocht van het goedkope boek in de VS. j Vier doen méér dan één! H. J. MAERTENS N.V. Voor drieënhalve gulden een millioen terug A utomobilisme Achttien Nederlanders in Rallye de Monte Carlo „EENZIJDIGE SPORTBEOEFENING UIT DEN BOZE" Voetbal Het FIFA-jeugdtournooi Voor de kinderen Boksen Shirai behoudt titel Na Nederland-België FEUILLETON door David Bolderdijk WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 (Van onze correspondent in Washington) Ondanks de geweldige verbreiding van de televisie wordt er in de Verenigde Sta ten meer gelezen dan enkele jaren geleden. In 1951 heeft het publiek voor 60 millioen dollar meer aan boeken gekocht dan in 1947. En nu houd ik nog maar alleen reke ning met het degelijk uitgegeven en door gaans vrij kostbare Amerikaanse boek. De lezer in Nederland voor wie het gebon den Amerikaanse boek tengevolge van de wisselkoers vrijwel onbetaalbaar is weet echter wel, dat er daarginds ook veel boeken in goedkopere edities worden ge publiceerd, en juist over die soort uitga ven, die een ware revolutie op de boeken markt teweeg hebben gebracht, wilde ik nu het een en ander schrijven. In Amerika bestaan deze goedkope uit gaven nu ongeveer twaalf jaar. De idee is niet Amerikaans, want verscheidene jaren vóór de oorlog bestonden er in Engeland en Duitsland reeds de Penguin-, de Tauch- nitz en de Albatros-edities. Maar zoals in zo veel dingen, deed Amerika het op gro ter schaal en radicaler. Het goedkope kleine „zakboekje" met slappe omslag, dat 25, 35 of 50 dollarcents kost, heeft hier de verkoop van de gebon den roman volkomen overvleugeld. Van de 200 millioen gebonden boeken, die er het vorige jaar verkocht werden, is slechts een klein gedeelte romans. Er werden in dat jaar echter ook 250 millioen „slappe" boek jes verkocht en dat ziin voor het grootste deel romans. Voor 1953 verwacht men een verkoop van 300 millioen ingenaaide boe ken. De officiële boekhandel weet nog niet goed raad met deze nieuwe ontwikkeling. Het goedkope boek heeft zich namelijk zijn plaats niet via de boekhandel veroverd, doch buiten de officiële boekwinkels om. Het eerst verschenen deze boeken in sta tionskiosken, en gaandeweg begon men ook grote rekken met deze uitgaven te zien in de „drugstores". Van de drugstore begon de victorie „Drugstore" kan men niet met drogiste rij vertalen. Het woord is eenvoudig on vertaalbaar en men kan alleen maar be schrijven wat een drugstore zo ongeveer is: een doorgaans zeer ruime, moderne winkel, badend in ongezellig neon-licht. waar men medicijnen kan kopen, maar ook schrijfbehoeften, speelgoed, cigaretten, naaigerei, huishoudelijke artikelen en waar men, aan een lange bar, kan eten: ijs. worstjes, soep. ja een hele maaltijd met een voortreffelijk gebraden kip als pièce de résistance. En in die drugstore nu, die vooral in de buitenwijken een koopcentrum is voor de hele buurt, vindt men tegenwoordig stee vast een groot rek met „pocket-books". Men weet het: zulk een verzameling kleurige boekjes geeft licht de indruk, dat dit allemaal flodder-romannetjes zijn, vol van sexualiteit, sadisme en misdaad. Op de bonte titelpagina's ziet men immers vrijwel niets anders dan bijzonder wulpse juffrouwen en buitengewoon ongure kerels en te oordelen naar die illustraties buiten- op, zijn schieten, worgen en ontkleden aan de orde van de nacht in deze boeken. In de roman zelf gaat het doorgaans veel tammer toe dan het aan de buitenkant lijkt, maar dat neemt niet weg, dat er veel prullen op die drugstore-rekken staan. Er is training voor nodig om tussen al het kaf koren te vinden. ,,In Europa's meest cor rupte eeuw jaagde hij op een deugdzame maagd", staat er op een van de omslagen. Een „keukenmeidenroman"? Vefgist u zich niet: het is Voltaire's „Candide", die aldus wordt aangeprezen. De uitgever van de pocket-books is veel meer dan de traditionele uitgever een zakenman. Op die rekken in de drug stores ,waar dezelfde mensen telkens weer langs drentelen, moeten niet te lang de zelfde boeken staan. Snelle omzet is gebo den en hoe lukt dat het grifst? Blijkbaar wanneer de kaft tot kopen „prikkelt". De traditionele uitgever Is de Amerikaanse uitgever van de oude stempel minder een zakenman dan zijn pocket-book collega? Ik bedoel dit: zo'n ADVERTENTIE De werking van 4 geneesmiddelen in één table! verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET tegen pijnen en griep 20 ta8letten f 0.75 traditionele uitgever werkt ook niet uit liefdadigheid, maar hij krijgt zijm inkom sten doorgaans allereerst uit schoolboeken, religieuze uitgaven, encyclopedieën enz. En als een soort luxe kan hij het zich dan veroorloven, romans of dichtbundels te publiceren, die naar het inzicht van hem zelf en zijn mede-keurders van betekenis zijn voor de Amerikaanse lezer. Zijn „litte ratuur-lijst" is vaak zijn trots en zijn glo rie, doch zelden is hij rijk geworden door die uitgaven. En steeds moeilijker wordt het om nog geld te verdienen met dit soort boeken. Een „best-seller" komt in zo'n uitgave maar heel zelden voor. „Holly wood" koopt minder boeken ter verfilming dan voorheen en ook de „boek-van-de- maand-clubs", die vroeger veel boeken aankochten voor hun leden, floreren niet erg meer. De voor de hand liggende moge lijkheid om een dure uitgave te bekosti gen is daarom: het boek overdoen aan een der goedkope pocket-book-series, om het daarin later, als een goedkope herdruk te laten verschijnen. Is het verwonderlijk dat vrijwel iedere uitgever er tegenwoordig bij de beoordeling van een manuscript re kening mee houdt, of hij het boek later aan een goedkope serie kan overdoen? Wending ten goede? Men zegt inmiddels, dat het publiek wat genoeg begint te krijgen van de boeken over wellust en misdaad. Het is nauwe lijks te geloven. Maar toch zijn er de laat ste jaren veel meer serieuze boeken op de rekken der drugstores verschenen: Plato, Proust, Thomas Mann, Shakespeare, ja zelfs de Bijbel en die boeken worden ver kocht ook. Van Plato's dialogen heeft men anderhalf millioen exemplaren aan de man gebracht. Dank zij de goedkope uitgaven van „pocket books", „New American Li brary" en „Bantam Books" (om de drie grootsten nu maar te noemen), kan men zijn boekenverzameling prachtig aanvul len. Hemingway, Fitzgerald, Steinbeck en andere groten zijn hierin verschenen en zelfs het werk van na-oorlogse jongeren, zoals Truman Capote, Vance Bourjaily, John Home Burns,Salinger en Paul Bowles vindt men in deze series. De uitgever Ballantine heeft een nieu we goedkope reeks opgezet, welks novum is, dat hierin oorspronkelijke romans ineens voor een lage prijs (35 cent) verschijnen, terwijl Ballentine zelf of in samenwerking met een andere uitgever, tegelijk een fraaiere editie voor twee of drie dollar per exemplaar in de handel brengt. Ballantine blijkt veel flair te hebben. Hij is van wal gestoken met boeken van zeer verschillend genre, die elk op hun terrein uitstekend zijn en tevens in de smaak vallen bij een grote lezerskring. De auteur krijgt bij Ba- lantine 5000 dollar als begin-honorarium. Ook dat is een novum: het is meer dan normaal. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15230 Uit Djakarta meldt Pi-Aneta: Zondag is er een uitbarsting van de Krakatau ge weest. Een grijze rookwolk van vier kilo meter hoog was zowel van de kust van Sumatra als van die van Java zichtbaar. In totaal hoorde men 107 ontploffingen en ook nam men vuurstralen waar. De correspondent van Aneta te Bandung vernam van de vulcanologische dienst, dat Zondagochtend van 7.25 uur tot 10.18 uur een rookwolk boven het eiland hing. Daar na volgden Zondag tussen 18.17 en 22.45 uur 104 ontploffingen en Maandagochtend tussen vijf uur en half zes nog drie. Op 22 October waren geologen nog in de kra ter geweest om onderzoekingen te ver richten. Zij verlieten op 24 October het eiland. De dag daarna kwam de Krakatau tot uitbarsting. Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat de catastrophale uitbarsting geschiedde, waardoor tienduizenden gedood werden en zelfs boven Europa asregens van de vul kaan werden waargenomen. ADVERTENTIE Jongens Loden Regenjassen v.a. 34. De 29-jarige John Abernethy uit St. Fillans (Schotland)barkeeper van be roep, die een bedrag van zeven en een halve shillvig geïnvesteerd had in een voetbalpool, kreeg gisteren een bedrag van in totaal ongeveer 94.000 pond ster ling voor deze inzet terug. Het ging er om, om acht gelijke spelen te voorspellen van de Zaterdag in de Engelse league gespeelde voetbalwed strijden. Abernethy zond vijftien voor spellingen in, wat een uitgaaf van 15 maal sixpence vergde. Drie dagen later ontving hij eerst een uitkering van 75.000 pond sterling, daarna één van 18.347 pond sterling en tenslotte nog twee kleinere dividenden van samen ruim 500 pond sterling. Elf inzendingen a sixpence wierpen dus geen rente af. Maar Abernethy vond dat hij niet mocht mopperen over zijn belegging. Hij meent zelfs dat hij thans nog vrijgezel wellicht zal kun nen trouwen als hij het zuinig aanlegt. De Griekse gezinnen, die dakloos werden door de aardbevingen op de Ionische eilanden leven in kampen en inderhaast gebouwde houten huizen met gegolfd plaat ijzer afgedekt. Men verwacht, dat de mensen voor de winter niet naar hun eigen dorpen zullen kunnen terugkeren. Foto: een kamp voor evacué's bij Argostoli, de hoofdstad van het eiland Cephalonia. Aan de aanstaande Rallye de Monte Carlo zullen naar de KNAC ons mededeelt achttien Nederlandse équipes deelnemen. De namen der inschrijvers luiden: prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren (Wageningen) met Porsche; K. S. Barcndregt (Den Haag) met Willys; H. G. Arndt (Amsterdam) met Morris Minor; J. A. J. Heidendahl (Utrecht) met Peugeot; J. L. Flinterman (Den Haag) met DKW; H. J. C. de Rijk (Amsterdam) met Simca Aronde; B. D. Proos Hoogendijk (Amsterdam) met Sunbeam Talbot; M. Kui pers (Nunspeet) met Ford; V. Dassen (Maastricht) m. Volkswagen; E. N. v. d. Bergh (Amersfoort) met Opel Kapitan of Renault Fregate; J. Hazemeijer (Holten) met Jaguar Mark VII; M. Gatsonides (Bentveld) met X; R. Slotemaker (Den Haag) met Ford Zephyr; W. R. Greeve (Den Haag) met DKW; J. M. Beekman (Den Haag) met Simca Aronde; A. Blansjaar (Den Haag) met X; J. Zwart (Wormerveer) met Opel; J. Hulsker (Rotterdam) met Fiat 1400. In totaal zijn er dus achttien inschrijvers. Dit zijn er drie meer dan het voor Nederland reglementair vastgestelde aantal, dat vijftien bedraagt. De KNAC heeft zich reeds tot de Rallye-organisatoren gewend met het ver zoek dit contingent te verhogen. De namen der medebestuurders zijn nog niet bekend. Gen. Cronjéstr. 40-44, H.-N. Tel. 15438 Bij het secretariaat van de FIFA (de Inter nationale Voetbal Federatie) in Zürich zijn 14 inschrijvingen binnengekomen voor het FIFA-jeugdtournooi, dat op 9 April in West-Duitsland zal aanvangen. Een voor lopige aanmelding kwam van Zwitserland binnen. De landen die inschreven zijn: Engeland, Noord-Ierland, Eire, België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal Duitsland, Oostenrijk, Joegoslavië, Turkije en Argentinië. Hoe lang het tournooi zal duren zal be paald worden in de vergadering van het be stuur van de FIFA, dié op 12 November in Parijs zal worden gehouden en waarin de voorstellen onder de loupe zullen worden genomen. tr Heel wat mensen waren in alle haast naar het rampgebied gekomen en bij de kapot geslagen dijken aan 't werk. Want dat was direct nodig: de gaten dichtmaken in die dijken! Zolang het water daardoor kon stromen, werd het steeds erger; want het water schuurde de gaten verder uit. Auto's en schuiten vol zandzakken werden in alle haast aangevoerd; die moesten nu in de gaten gebracht ivorden, steeds maar op elkaar, tot het gat dicht was gegooid. En dat ging niet zo eenvoudig, in die woedende golven. De mannen werkten hard en onvermoeid. Zo ging het aan alle kanten. Iedereen was druk aan 't werk met het weghalen van de mensen in nood en met het dichtgooien van de gaten in de dijken. Er was bijna geen tijd voor rusten! Ook in de stad was die drukte heel goed te merken. Want daar werden met auto's vol de dakloze mensen aangebrachtdie moesten dan ondergebracht worden en ver zorgd. Er waren allerlei gebouwen voor in orde gebracht; honderden dekens moesten er zijn, eten en drinken waren nodig. De mensen moesten slapen, maar er waren niet zoveel bedden. Daarom moesten ze soms wel op matrassen of stroozakken op de grond liggenMaar dat was toch altijd nog beter dan op een zolder. Want in ieder geval waren ze nu in veiligheid gebracht. Mede namens de voetbalclubs AFC (Amster dam), ASC (Leiden), DFC (Dordrecht), HBS (Den Haag), Hermes-DVS (Schiedam), Hercules (Utrecht), Kampong (Utrecht), Quick (Den Haag), Quick (Nijmegen), UD (Deventer), en (VOC (Rotterdam) is door het bestuur van HFC een adres gezonden aan het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond, waarin grote bezwaren worden geopperd tegen de lange duur van het voetbalseizoen. De samenstelling van het programma voor de eerste helft van het seizoen 1953/1954 geeft een aanwijzing, dat de competitie we derom pas in Juni/Juli beëindigd zal wor den. Immers, de helft van het programma is pas op 27 December gereed, zodat reke ning houdend met een afkeuring der ter reinen op vier Zondagen in de maanden Januari, Februari en Maart en landenwed- stryden aan de kampioens- en promotie wedstrijden vrij zeker niet vóór 1 Juni begonnen zal kunnen worden. Bij de leden van genoemde verenigingen is een stijgende belangstelling waar te ne men voor de zomersporten (tennis, cricket, honkbal, athletiek en roeien). Eenzijdige sportbeoefening wordt uit den boze geacht, doch helaas worden de leden in de beoefe ning van deze sporten ernstig belemmerd door de veel te lange duur van het voetbal seizoen. Er kan worden gezorgd, dat iedere voet baller toch vrij is om in Mei een zomersport te beoefenen. Hier staat echter tegenover, dat geen goed clublid zijn eiftal,. waarvoor hij acht maanden heeft gespeeld, in de steek zal laten, wanneer kampioens- of promotie wedstrijden moeten worden gespeeld. Bo vendien legt men de verenigingen de ver plichting op de competitie kampioens- en promotiewedstrijden geheel uit te spelen, hetgeen alleen mogelijk is, indien de spelers zich ook in de zomennaanden beschikbaar stellen. Tenslotte zijn verschillende zomersporten afhankelijk van de terreinen der voetbal clubs, zodat zij niet kunnen beginnen, voordat de voetbalcompetities geëindigd zijn. Om dubbele redenen wordt door enkele zomersportbonden het jaar 1953 dan ook als „rampjaar" betiteld. Meer animo door rust Ook voor de voetbalsport zelf, verdient een verkorting van het seizoen, aldus adres santen, sterk aanbeveling. Het geheele jaar voetballen is voor vele spelers te zwaar, wat tot uiting komt in een terugslag bij ver schillende «kampioensclubs gedurende het volgende seizoen. Ook zou een langere rust voor de voetballers het spelpeil ten goede komen, speciaal, indien gedurende deze periode de zomersporten worden beoefend, waardoor andere spiergroepen tot ontwikke ling komen en niét de aandacht gedurende het gehele jaar op voetbal blijft geconcen treerd. De spelers zouden met meer animo, zowel voor de wedstrijden als voor de trai ning, aan de „start" verschijnen. Genoemde clubs verzoeken het bestuur van de KNVB met de grootste aandrang om er met kracht naar te streven, dat de compe titiewedstrijden (kampioens- en promotie wedstrijden) uiterlijk 15 Mei geëindigd zijn en niet vóór de derde Zondag in September beginnen. Dit zou voor de zomersporten een periode van ZVi maand overlaten (1 Septem ber zouden dan de Zilveren Bal, Arol-beker en andere tournooien beginnen), wat toch geen onredelijke termijn genoemd kan worden. Ongetwijfeld kunnen de verenigingen met inachtneming van het vastgestelde ge sloten seizoen serie-wedstrijden en/of vriendschapelijke wedstrijden organiseren, indien zij hieraan behoefte gevoelen. Het gaat er slechts om. dat de duur der com petities beoefening der zomersporten voor de leden mogelijk maakt en de spelers de gewenste voetbalrust krijgen. Maatregelen Dit kan bereikt worden door de volgende maatregelen: 1). Zowel in de eerste klasse als in de lagere regionen worden afdelingen van ten hoogste 12 verenigingen (in de reserve klassen maximaal 10 elftallen) gemaakt. 2). Een vlotte afwerking van het program ma, waarbij alleen geen competitiewedstrij den worden gespeeld op dagen, dat het Nederlands elftal speelt. Wedstrijden om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker, Zuid- NederlandLuxemburg, Noord-Nederland Denemarken B enz. dienen gedurende „inter land-weekends" te worden vastgesteld. (Ten minste twee Zondagen winst). 3). Een volledig competitieprogramma op tweede Paasdag. Bij de vaststelling van het programma kan er op worden toegezien, dat verre reizen op die dag zoveel mogelijk worden vermeden. (Op deze wijze wordt één Zondag gewonnen). 4). Minder snel afgelasten van alle wed strijden wegens weersomstandigheden. 5. Uitstel om kerkelijke redenen zal wel iswaar mogelijk zijn, maar pas nadat hier omtrent een nadere gedragslijn zal zijn be paald, omdat er onnodig competitiedagen om kerkelijke redenen verloren zijn gegaan, waarvoor dan later een inhaaldag nodig werd geacht. Het is verder niet duidelijk, waarom niet thans reeds het programma der reserve- klassen vlotter wordt afgewerkt (vrijwel geen Zondag wordt een volledig programma gespeeld). Wanneer onverhoopt deze competities reeds in Februari gereed zouden komen, dan kan het bestuur van de bond altijd nog een kleine na-competitie organiseren voor die elftallen, die geen promotie-wedstrijden moeten spelen. Hierdoor kan gemakkelijk worden voor komen, dat zoals in het afgelopen seizoen de competities der reserve-elftallen pas in Juni tot een eind komen. Afschrift van dit adres werd gezonden aan de „Vereniging van Eerste KlasSers" en aan de „Federatie van 2e-, 3e- en 4e klasse verenigingen". Toegejuicht Onze sportredacteur tekent hierbij aan: Bovenstaand adres moet ten zeerste wor den toegejuicht. Tijdens het verloop van de voetbalcompetitie 19521953 hebben wij er diverse malen op gewezen dat er voor ver schillende verenigingen onnodig veel vrije Zondagen waren en dat er te gemakkelijk besloten werd het gehele of gedeeltelijke programma af te gelasten en te verschuiven. Het afgelopen seizoen was bijvoorbeeld voor een vereniging als RCH, die in zomerse hitte de kampioenswedstrijden speelde, veel te lang en het scheelde waarlijk niet veel of men kon van een aaneengeschakeld sei zoen spreken. Zoals reeds in het adres opgemerkt, lijkt het er veel op dat het in dit seizoen weer die richting uit zal gaan. Om verder een voorbeeld te noemen. Voor ADVERTENTIE In een bokswedstrijd om het wereldkam pioenschap vlieggewicht heeft de Japanner Yoshio Shirai, houder van de titel in 15 ron den op punten gewonnen van zyn uitdager de Brit Terry Allen. De beslissing ten gunste van Shirai werd met algemene stemmen genomen. De jury kende hem 150 punten toe. Allen kreeg 146 punten van een jurylid en 136 van de beide anderen. Zondag 1 November zijn vrijwel geen wed strijden vastgesteld. Dit werd zo geregeld om de R.K.-leden van de bond in de gele genheid te stellen een keukelijke feestdag Allerheiligen te vieren. Niemand kan hier bezwaar tegen hebben. Doch nu blijkt dat verschillende R.K. verenigingen voor Zondag verschillende R.K. verenigingen in het land voor Zondag vriendschappelijke wedstrijden hebben aangevraagd en bijvoorbeeld in de derde klasse A van W'st II voor RKAVV en HBC competitie-wedstrijden zijn ingelast! Op deze wijze heeft de overigens loffelijke gedachte van de KNVB geen enkele zin. Wij hopen dat het bestuur van de KNVB het adres zeer goed zal willen bestuderen. De heer G. Kruyver, bestuurslid van de KNVB heeft gisteravond in Utrecht in zijn functie van voorzitter van de technische commissie van de bond een nabeschouwing gegeven over de wedstrijd NederlandBel gië. De heer Kruyver wees er op, dat het eerste doel van de technische commissie is geweest om een vriendschappelijke sfeer te kweken tussen de spelers van de Neder landse elftalclub en de leden van de tech nische- en de keuze-commissie, 'n doel, dat zijns inziens volkomen is bereikt. Hij ging iutvoerig in op de in afgelopen periode gespeelde oefenwedstrijden. Hij memoreerde de ontmoetingen tegen Borussia en Zwitserland B, waarbij de tegenstanders in het algemeen als zwak werden betiteld. Maar men vergat, dat men in Zwitserland op het ogenblik ook in een impasse is ge raakt en dat ondanks het feit, dat daar het semiprofessionalisme bestaat en men in de competitie een ere-afdeling heeft. „We zijn er nog niet" „Wy zijn nauwelijks acht maanden aan het werk", aldus de heer Kruyver", en toen wy begonnen hebben wij van te voren ge zegd, dat wij ten minste een periode van twee jaar nodig hadden om uit de impasse te geraken. Voorts zeide de voorzitter van de tech nische commissie: „Meen niet, dat wij den ken, dat wij er zijn. We zullen heus nog wel enkele nederlagen moeten slikken. Maar wij hebben een aantal spelers om ons heen ver zameld, dat voor het grootste deel jong is, van goede wil en het voor zich zelf een eer vindt om in het Nederlands elftal te worden gekozen. Wij zullen er naar streven om deze eenstemmigheid in de toekomst te hand haven. De centrale training zal nu worden stop gezet. De individuele training gaat echter verder en in Maai-t is de wedstrijd tegen de Engelse amateurs. In December zal er waar schijnlijk weer een oefenwedstrijd worden gespeeld. Het bestuur heeft Wacker (Wenen) gevraagd om als tegenstander te fungeren, maar de Weense club is verhinderd. Er zal nu naar een andere tegenstander worden uitgezien". Uitvoering plannen Over de plannen in de naaste toekomst vertelde de heer Kruyver: „Binnenkort zul len de subtechnische commissies of de ge westelijke districst-commissies gezamenlijk met ons vergaderen. Daar zal het programma voor dit seizoen worden behandeld. De taak van de subcommissies is om te zoeken naar spelers met aanleg uit de lager geklasseerde clubs. Verder zal het contact op de trainings avonden worden bevorderd. Evenals dat met de oefenmeesters van de clubs. Een schema zal worden rondgezonden, dat afgestemd ia op het schema van de Nederlands elftalclub. De clubtrainers kunnen desgewenst variaties aanbrengen. Voorts zal een onderzoek wor den ingesteld hoe er op technisch gebied door de clubs wordt gewerkt. Het materiaal zal worden verzameld, waarna conclusies zullen kunnen worden getrokken. Op de duur hopen wij op deze wijze het spelpeil over de gehele linie te kunnen verbeteren. Verder zal er nog een wedstrijd worden gespeeld tussen Zuid-Afrika, dat op het ogen blik door Engeland toert en een Noord westelijke ploeg. Deze ontmoeting wordt op 17 November in het stadion in Amsterdam gespeeld. De Noord-westelijke ploeg zal in hoofdzaak worden samengesteld uit spelers van Amsterdam en Haarlem en omstreken, eventueel aangevuld met een of meer spelers uit een ander deel van het land". 99 12) Ik had een aantal fraaie volzinnen in mijn hoofd, die ik van plan was geweest af te draaien om de heer van Pannerden be kend te maken met mijn wederwaardig heden. Maar na dat botte „Wat moet je?" verging me geheel en al de lust, mijn plei dooi ten gehore te brengen. „Meneer Van Pannerden," zei ik rustig. „Ik kom enkel aan het toestel omdat Bea trix zo vriendelijk is geweest mij te intro duceren. Ik wist wel vooruit dat het geen zin zou hebben met u te praten. Ik aan vaard mijn ontslag en ik hoop u nooit meer te zien. Wees zo vriendelijk mij het bedrag van mijn resterend salaris over deze maand te doen toekomen." Toen hing ik de hoorn op en keek glim lachend in het ontstelde gezicht van Beetje. Ik voelde mezelf erg flink en principieel. Zp, echt waardig, om precies te zijn. Maar Beetje was van ander gevoelen. Jftoe dom," zei ze zachtjes. „Een mens moet nu en dan eens zijn eigenwaarde ge weld aan doen om dingen in orde te brengen. Zelfrespect is heel mooi, maar je kan het niet eten." Ze stond op en stak me een hand toe. „Ik vind het erg jammer dat ik u niet heb kunnen helpen," zei ze met een zucht. „Ik hoop dat u niet al te veel narigheid krijgt." Ik gaf haar een hand. Het was een hele kleine, smalle hand, als van een kind. „Dank je, Beetje," zei ik. „Het is prettig om te weten dat iemand zich om je be kommert, als je in zorgen zit. Ik kom er wel weer uit, wees maar niet bang. En. Ik was op het punt geweest haar te vragen, of ik haar nog eens zou terugzien, maar ik slikte bijtijds mijn woorden in. Wat voor nut zou het hebben? Ik zag dat zij aarzelde. „En?" vroeg ze bedeesd. „O, niets," zei ik luchtig. Ik verbeeldde me dat zij teleurgesteld was. „Dan ga ik maar," verklaarde ze over bodig. En langzaam ging ze de trap af, terwijl juffrouw Vrolijk haar vorsend aan keek van het halletje uit. Juffrouw Vro lijk was er altijd als de kippen bij om visite uit te laten, waarschijnlijk om op de hoogte te blijven van de aard mijner re laties. Toen ik in mijn kamer terugkwam, moest ik even nadenken over dingen, die tot dan toe niet in mijn brein waren op gekomen. Bijvoorbeeld over het probleem, waarom Beetje zich de moeite getroost had naar mij toe te komen, en zelfs de woede van meneer van Pannerden had ge trotseerd om voor mij te pleiten. Mal kind eigenlijk, dacht ik, om zo overdre ven bezorgd te zijn voor je collega's, die je bovendien nauwelijks kent. Stel je voor dat ze op een groot kantoor werkte, waar dagelijks ontslagen en andere narigheden voorvallen. Dan zou ze dagwerk hebben met huisbezoeken en in-de-bres-springen. Neen, eigenlijk vond ik dat gedoe van Beetje niet plezierig, vertelde ik mezelf. Ze had zich beter niet met me kunnen be moeien. Hoe vreemd was het, dat ik die nacht uren wakker lag met een gevoel van war me dankbaarheid, denkend aan de be zorgdheid van Beetje. Een mens kan blijk baar, in weerwil van goedberedeneerde theorieën, niet buiten het medeleven van anderen, wanneer hij in moeilijkheden zit. DERDE HOOFDSTUK Expeditie op de vuilnisbelt Het was een mistige morgen, maar ge lukkig regende het niet meer, zoals de vorige dag. Regen zou alles nog veel mis- troostiger gemaakt hebben dan het al was en dat was al erg genoeg. Ik had me nooit kunnen voorstellen hoe somber een vuilnisbelt er uitziet, wanneer men in de vroege morgenuren deze plaats met een bezoek vereert. Eindeloos ver strekte de hobbelige vlakte van afval, oud roest, pa pier, lompen en andere narigheid zich uit langs een mager spoorlijntje, dat uit een wirwar van rails tevoorschijn liep uit het emplacement buiten de stad en in rille rige eenzaamheid door velden en volks tuintjes naar de vuilnisstortplaats voerde. Toen Vroegindeweij en ik arriveerden op onze plaats van bestemming, nadat we zwijgend en huiverig door de morgenmist gewandeld hadden, waren enkele mannen bezig met een klein model hijskraan, waaraan een schepmuil zat, het vuil in wagons te storten, die op het spoorlijntje stonden. De vijf wagons zonder locomo tief maakten al een even eenzame en ver weesde indruk als de rest van het tafereel, wij tweeën inbegrepen. Zelfs Vroeginde weij met zijn onverwoestbaar vertrouwen in het systeem, waarmee wij de vuilnis woestijn telijf zouden moeten gaan om het verloren voorwerp op te sporen, keek éven verbauwereerd over de vieze vlakte. „Hopeloos," zei ik somber. „Laten we maar teruggaan. Dat wordt niks. Zonde van de tijd." Vroegindeweij herstelde zich op bewon derenswaardige wijze. „Onzin," zei hij opgeruimd. „Ik heb in mijn zak het hele situatieplan van dit vuilnisbergje. Ik weet waar jouw straat- vuil ligt. In vak drie. Kom, we gaan vra gen waar vak drie is." De mannen aan het hijskraantje beke ken ons als waren wij zojuist gearriveerd van de maan. „Vak drie?" vroeg er een, een oudere man met een stompje sigaar tussen de lippen, dat, gezien het vroege uur, waar schijnlijk van de vorige dag dateerde. „Wat motte jullie met vak drie?" „We motte niks met vak drie," ant woordde Vroegindeweij familiair. Blijk baar wilde hij de juiste toon treffen om deze mensen voor zich in te nemen. „We motte alleen maar wete waar vak drie is. Nou?" „Jullie motte niks," zei de man, terwijl hij naar zijn collega's keek om hun bijval in ontvangst te nemen. „Jullie hep hier niks te make. Dit is gemeentegrond. Er mag niet worde gerape." „Gerape? We komme niet rape," zei mijn metgezel op verongelijkte toon. „Sigaret? Kijk es, we zulle ope kaart speule. Me maat is iets kwijtgeraakt dat waarde het, en nou wille we het zoeke." De vier werkers sloegen als op com mando dubbel en lachten zich tien minu ten slap op onze kosten. Toen grinnikten ze nog wat na en daarna zei de woord voerder: „Da's 'n goeie. Iets zoeke. Ga je gang mar here! Zoek mar raak! Je zal het wel vinde ook, over een jaar of drie. Zalle we een paar bedde zette voor de here?" Vroegindeweij en ik wachtten gelaten tot de lachbui over was. Toen zei ik: „We we ten ongeveer waar het liggen moet ziet u. In vak drie. Misschien hebben we geluk." „Ja, dat zal je wel nodig hebbe! Want vak drie beslaat een oppervlakte van veertig bij honderd meter." Ik schrok, maar Vroegindeweij bleef ijskoud bij deze ontmoedigende mededeling. „Juist," zei hij, alsof hij zelf de opper vlakte van vak drie had vastgesteld. „Maar waar i s vak drie?" De man wees ergens over de vieze rommel heen naar een paal, die moede loos scheef overeind stond in de vuilnis- sahara. „Daar bij die paal begint het. En dan loop je maar tot de volgende paal, daar begint vak vier." Hij lachte naar zijn ka meraden en hervatte hoofdschuddend het vuilscheppen, welk voorbeeld aanstekelijk werkte op zijn metgezellen. We begaven ons over de bergen van af val op weg naar de paal. Vroegindeweij moedig voorop, ik ontmoedigd achter hem aan. Nu en dan struikelden we over blik jes of stukken hout, en meer dan eens raakten we vast in slierten ijzerdraad, die als valstrikken uit de rommel omhoog staken. Eindelijk waren we bij de paal. Vroegindeweij haalde een blad papier uit zijn zak en bestudeerde het langdurig, als een aanvalsplan. Toen zei hij: „In vak drie is de afgelopen dagen het vuil uit jouw buurt gestort van Noord naar Zuid, en daarna weer vooraan beginnende in dezelfde richting. Als we aannemen dat het loterijbriefje is weggeraakt in het tijd vak van vuilophaling waarin de datum valt waarop ik het aan je verkocht heb, moet de storting van de inhoud van de auto die het vuil heeft opgehaald uit jouw straat, plaats hebben gehad op ongeveer dertig meter Zuidelijk van het beginpunt van vak drie. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6